Nieuwe LeMse Couiramt Lonen in bouwbedrijf gaan 16 pet omhoog Eierstop nu opgeheven Miljoen aan postzegels eroofd Rusland woedend op de Zwitsers Maar wat doet Stichting van de Arbeid? 2f'er %- K ft k Drastische salarisstijging voor gezinsverzorgsters „Opsporing Nossenko te traag Dit jaar geen La Courtine Vrouwen wereldgebedsdag -müjoenen morgen één Donderdag 13 februari 1964, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghableve* mijn hert m teghenspoet" Lichte tot matige vorst Droog: weer met opklaringen, maar plaatselijk wolkenvelden. Zwakke tot matige wind. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. (Zie ook pag. 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Onverwachte overeenstemming (Van onze sociaal-economische redactie) "TjE ERNSTIGE MENINGSVERSCHILLEN tussen de bouwvakarbeiders- bonden en de aannemersorganisaties over de inhoud van een nieuwe c.a.o. zijn .gisteren na een dag intensief onderhandelen overbrugd. Nadat sinds begin december reeds zesmaal tevergeefs was onderhandeld en ook in de voorlaatste bijeenkomst op 16 januari de standpunten onbereikbaar ver uiteen leken te liggen, hebben partijen elkaar gisteren op een aantal compromissen gevonden. Kennelijk heeft het bouwbedrijf thans grote eensgezindheid aan d; dag willen leggen, mede met het oot op de goedkeuringsmoeilijkheden die de bouw-c.a.o., zoals wij gisteren De Westduitse invoerstop voor eieren is opgeheven zij het dan verschillende dagen later dan de bedoeling van de EEG-commissie is geweest. Gisteren werd deze opheffing afgekondigd in de West duitse staatscourant. En gisteravond ver wierp de ministerraad van de EEG het beroep, dat de regering te Bonn tegen de beslissing van de EEG-commissie (de invoerstop op te heffen) had aangetekend. De Westduitse staatssecretaris Hüette- brauker voerde nog aan, dat niet de omvang van de invoer van eieren, maar de lage prijs, waartegen ze worden aan geboden, oorzaak van de moeilijfche- reeds schreven, in de Stichting van de Arbeid nog te wachten staat. De verbeteringen houden het volgende Daarnaast zal er een mogelijkheid worden geschapen, in het kader van regionale spreiding, de lonen nog 5 met 1 tot 5 procent extra op te trek ken. Hiervoor zal de goedkeuring nodig zijn van een paritair door de partijen samengestelde commissie. Zo kunneri de werknemers in Amsterdam en Rotter dam reeds zeker zijn van deze 5 procent. De spreidingsionen moeten gezien wor den als een confpensatie voor de onder nemingsgewijze differentiatie welke in het bouwbedrijf moeilijk is te realiseren loon zou kunnen worden „gewit", o. De prestatiebeloning wordt gebonden aan een plafond van 35 procent. In het verleden kon dit percentage veel ho ger oplopen, waardoor naar het oordeel de aannemers de zwarte loonvor ming in de hand werd gewerkt. AEveneens als een maatregel ter sane- ring van de zwarte lonen moet ge zien worden de beperking van het aan- dat vergoed wordt. Per week mogen voortaan aan de werknemers als regel maximaal vijf reisuren vergoed worden Tot nu toe was dit aantal onbe perkt; alleen de eerste vijf reisuren per week waren voor eigen rekening 5. In bedrijven die niet in tarief wer ken. zal een verplichte prestatie beloningstoeslag (franchise) gelden van 10 procent. Deze toeslag mag maximaal 15 procent bedragen. Tot nog toe droeg deze toeslag het karakter van vrijwillig heid, al werd vrij algemeen vijftien pro cent betaald. De dienstjaartoeslag is verhoogd tot vijf gulden na tien dienstjaren ter versterking van de binding van de werk nemer aan het bedrijf. 7. De uitkering krachtens de ziektewet wordt van 90 op 100 procent ge bracht indien de werknemer tenminste zeven kalenderdagen achtereen ziek Bij een geringer aantal ziektedagen blijft de uitkering 90 procent, g. De vakanties worden verlengd met twee snipperdagen die een collec tief karakter zullen krijgen. De bouw vakvakantie is hiermee op 15 dagen ge komen. li. De uitkeringen van het vorstverlet- fonds zullen nog nader worden be zien omdat zich op het ogenblik situaties voordoen waarbij werknemers ingeval werkloosheid krachtens de werkloos heidswet nog hogere uitkeringen ont- en dan uit het vorstverletfonds in 19. Ten slotte zijn partijen overeen gekomen gezamenlijk een verkla- rirfg op te stellen, waarin algemene be kendheid zal worden gegeven aan de doelstellingen van de nieuwe c.a.o. Met zal het hierin gaan om de correcte naleving en het tegengaan van de zwarte (Voor vervolg zie pagina 11) 3k{5CA //cêa/üA Jfosse Z) f3S ,'V I '.- J De eierstop voor Duitsland is op geheven. Stapels Jrische hollan- dische Eier" vormen dan ook voor de huisvrouw een gewilde blik vanger in de Duitse warenhuizen. Voor een uitzonderlijke lage prijs krijgt ze nu eieren voor haar geld". gevolg is van de in Duitsland bestaande toestand". Hij wees er opnieuw op, dat er een Europese oplossing moet worden gevond envoor het eierenprobleem. En hij herhaalde het aanbod, dat Nederfand een financiële bijdrage levert voor een reclamecampagne in West-Duitsland voor een verhoging van de consumptie van Intussen heeft men zich in Bonn ver dedigd tegen het feit, dat de invoerstop niet onmiddellijk werd opgeheven, nadat de EEG-commissie deze donderdag had afgekeurd. Volgens de Westduitse rege ring wist de commissie heel goed dat de maatregel alleen door een publikatie in de staatscourant kon worden opgeheven en dat men in Bonn pas vrijdagmiddag om half vier op de hoogte werd gesteld van het besluit van de commissie. De staatscourant van dinsdag was toen al afgesloten. De commissie had haar be slissing dan ook eerder moeten meede len, aldus een woordvoerder in Bonn. De kippenhouders in het Oldenburgse district Vecht hebben intussen besloten. Duitse eieren van eerste kwaliteit tegen de kostprijs van acht a tien pfennig rechtstreeks in de grote steden te verko pen. Nog deze week zal hiermee in Bremen worden begonnen Daarna zul len de eieren in de grote steden van het Rijn- en Ruhrgebied worden aangeboden tegen prijzen van 25 jaar geleden. De winkelprijs bedraagt op het ogenblik ongeveer 18 22 pfennig. Verhogingen van 16,5 tot 42,6 pet.! Subsidieregeling aangepast (Van onze soc.-econ. redactie) Naar wij vernemen heeft de m: nister van maatschappelijk werk, mevrouw J. F. Schouwenaar-Frans- sen, haar goedkeuring gehecht aan een drastische salarisverhoging voor gezinsverzorgsters en gezinshelp sters, waarover de werknemersorga nisaties met de Centrale Raad voor Gezinsverzorging overeenstemming hadden bereikt. Dit betekent, dat de (gesubsidieerde) salarissen in de sec tor van de gezinszorg met terugwer kende kracht vanaf 1 januari jl. zij gestegen met percentages, die va 16.7 tot 42.6 procent voor ge zinsverzorgsters, en 16.5 tot 32.3 procent voor ge zinshelpsters. In deze salarisverhogingen, die. voor zovor wij konden nagaan, de grootste zijn, welke dit jaar tot dusver door de overheid zijn doorgevoerd, is een flink deel van de onmiskenbaar be staande achterstand in de beloning voor de gezinsverzorgsters verwerkt De in maart vorig jaar geïnstalleerde overlegcommissie uit de Centrale Raad voor Gezinsverzorgng en de werkne mersorganisaties is tot de conclusie gekomen, dat per 1 januari een forse salarisverhoging noodzakelijk zou zijn., teneinde de rust in de gezinsverzorging te doen terugkeren en een^grotere toe vloed van krachten te verzekeren. Meer subsidie De commissie was er zich van bewust, dat ingrijpende salarismaatregelen bij veel instellingen voor gezinszorg op grote financiële bezwaren zou stuiten, temeer, omdat daarbij ook nog de uit bet loon- akkoord van de Stichting van de Arbeid voortvloeiende verhoging zou moeten worden verwerkt. De overlegcommis sie heeft de minister dan ook geadvi seerd het subsidiepercentage in de uit gaven der salarissen en diverse daarop rustende kosten te verhogen. Minister Schouwenaar-Franssen heeft dit advies opgevolgd en de subsidieregeling voor gezinsverzorging en gezinshulp thans reeds aangepast. Hoger maximum Wat de gezinsverzorgsters betreft is overeengekomen de salarisschaal met twee periodieke verhogingen te verlen gen. Tot dusver stonden zij na zes jaar op het maximum, doch nu komt er ook in het zevende en achtste jaar nog een periodieke verhoging bij. Als gevolg hiervan ontvangen de gezinsverzorgsters die reeds op het maximum stonden, per 1 januari 1964 een totale salarisverhoging één of twee periodieken hoger in te Voorts is de mogelijkheid geopend om gezmsverzorgsters, die ouder zijn dan 18 jaar, bij het begin van het praktijkjaar van 35.2 of 42.6 procent. (V« vervolg zie pagina 11) Kerkbouw-prem ie m.i.v. maandag (Van onze Haagse redactie) Maandag a.s. treedt de Wet Premie Kerkenbouw in werking, die tot 1 maar 1971 de mogelijkheid opent om een rijks premie te verkrijgen voor het stichten van permanente kerk- of bezinningsge- bouwen. Daaronder zijn niet begrepen de vervanging of uitbreiding van een staand gebouw. De premie bedraagt 30van bouwkosten, de grondkosten en de ventariskosten. De premie moet bij het ministerie volkshuisvesting en bouwnüverheid 1 den aangevraagd voordat de bouw wordt aanbesteed. Gebouwen, waarvan de gun ning tussen 1 maart 1961 en 17 febr. 1964 heeft plaats gehad, kunnen eveneens voor een rijkspremie in aanmerking komen. In dit geval moet de aanvraag voor 17 april ingediend worden. De 19-jange mijnwerker J. Weizen uit Schinnen is daar vannacht in de Dorpstraat met zijn bromfiets tegen de trottoirband gebotst. Hij maakte zo n on gelukkige val dat hy ter plaatse over leed. „Sfeer in Geneve niet vertroebelen HE LEIDER van de Russische dele gatie naar het ontwapeningsge sprek in Genève. Tsarapkin, heeft gis teren op een persconferentie de Zwit- Vijftig dodenhonderd gewonden Cyprus: vandaag weer lievige vuurgevechten WIJFTIG mensen zijn vanmorgen ge dood en honderd gewond bij he vige vuurgevechten in Limassol, Cy prus, nadat daar gisteren overeenstem ming was bereikt over het staken var het vuren. Een Cyprische regeringswoordvoer der verklaarde, dat Turkse Cyprioten bij het aanbreken van de dag het vuui hadden geopend. Regeringstroepen be antwoordden het schieten en voerden een tegenaanval uit, waarbij zij drie Turks-Cypriotische versterkingen ver overden. Een Britse militaire woordvoerder, die ook het aantal doden en gewonden meldde, zei dat op twee plaatsen in Limassol hevig werd gevochten. De Grieken zouden gebruik maken van gepantserde bulldozers. Britse militaire kringen noemde de situatie in Limassol kritiek en de posi- an de Turken daar wanhopig. De Turken meldden, dat zij het slechts twee uur zonder hulp konden volhou- Britse commandant van de be- standsstrydmacht. generaal Young, is met de Cyprische minister van binnenlandse zaken, Polycaipos Georgadjis, per heli kopter naar Limassol vertrokken. Dit is de derde achtereenvolgende dag. dat in de havenstad aan de zuidkust van Cyprus gevechten zijn uitgebroken. Griekse zegslieden hebben voorts ver klaard. dat de wapenstilslandsovereen- komst van gisteravond slechts tijdelijk om de Turken de tijd te geven de Griekse voorwaarden te overwegen, a) wapens in te leveren en de Griekse politie de vrijheid te geven om in de Turkse sector van de stad te patrouilleren. De Grieken verwachtten vanmorgen een antwoord op deze voorwaarden. Volgens Griekse bladen heeft de politie m Limassol een Brits voorstel dat tus- m de twee sectoren van de stad een strook niemandsland wordt geschapen om de handhaving van de wapenstilstand te vergemakkelijken, van de hand gew Het is niet mogelijk geweest een Turkse lezing te vernemen, daar de Turken hun sector volledig hebben afgesloten. Het hoofdkwartier van het Britse leger heeft gewaarschuwd, dat Britse militairen de belangrijkste punten van Limassol zullen moeten bezetten. eer geen einde aan de gevechten ordt gemaakt. De Amerikaanse onderminister buitenlandse zaken George Ball heeft vanmorgen reeds een bezoek aan presi dent Ma kanos gebracht, dat een half uu duurde. Ook de bij zondere Britse ge zant, Cyril Pickard, zou president Maka vandaag bezoeken. In één oogopslag Prinses Irene en Spanje: ge heimzinnigheid (pag. 2); pro testantisme in Spanje (pat* 2), oecumenische stap? (pag. 2); niet overgedoopt (pag. 2), ingezonden stukken (pag. 2); wat wil Franco met de monarchie? (pag. 5); wat willen de Carlisten? (pag. 9) Stuiver voor een tiener pag. 2. Martelingen in Marokko pag. 5. Vijf man bedienen hele fa briek pag. 9. Prof. Witteveen over lonen en de inflatie -pag. 11. Het is geen ijsbeer, maar toch doet dit dier niets dan ijsberen, met een slee vol Japanse kindertjes ach ter zich aan. De nieuwe attractie bij de hete bronnen in Hokkaido. Het heeft dan we] ruim een jaar training gekost, maar nu kan Bruintje het wel trekken: soms is zijn slee met kinderen zwaarder dan hij zelf weegt! In de nacht van dinsdag op woens dag heeft een bende inbrekers in Lon den zich meester gemaakt van een collectie van twee miljoen postzegels ter waarde van een miljoen gulden, waaronder zeer zeldzame. Deze succesrijke inbraak, gepleegd in Londen's deftige wijk West End bij een bekende postzegelhandel, is kenne lijk het werk geweest van een bijzon der goed georganiseerde bende. Na eerst de toegangsdeur tot de kantoor ruimte van de firma te hebben gefor ceerd. sneden zij met acetyleenbran ders twee brandkasten open, waarin de kostbare buit werd bewaard. De nachtwakers van het gebouw, waarin de firma gevestigd is. merkten tijdens hun ronden niets van wat er gaande Met het oog op de mogelijkheid, dat de dieven zullen trachten de ze- zo snel mogelijk naar het buiten land te krijgen, is Interpol ingescha keld en in alle Britse havens een ver scherpt toezicht ingesteld. Tot de buit behoort een vel van 104 misdrukken van vorig jaar in Nieuw- Zeeland uitgegeven spoorweg-postzegels van 1S 9. De waarde van dit vel wordt op 100.000 gulden geschat, ver der vijf zegels van Sierra Leone van pond sterling met een geschatte waarde van 8.000 gulden, De verzeke- ngsmaatschappij heeft een beloning in 50.000 gulden uitgeloofd. serse autoriteiten beschuldigd ..een duidelijk gebrek aan bereidwil ligheid" om de Russen te helpen bij het zoeken naar Joeri Nossenko, die verleden week naar het Westen is uit geweken. Onmiddellijk na Tsarapkins verkla ring liet de Zwitserse regering Krachtig protest horen tegen de uit latingen van de Rus. De Zwitserse minister van buitenlandse zaken. Wahlen, verklaarde dat hij tot de Rus sische ambassadeur Lostsjakof, die hij s middags had ontboden, had gezegt' dat de verwijten van Tsarapkin onge rechtvaardigd waren. „De Zwitserse autoriteiten behoeven geen bijzondere veiligheidsmaatregelen ter bescherming van buitenlandse diplo maten te nemen indien daartoe geen speciaal verzoek binnenkomt", aldus Wahlen. Tsarapkin heeft in zijn korte verkla ring gezegd dat de Zwitsers de Russen niet alleen hun medewerking hebben ont houden. maar ook „provocatieve activi teiten van buitenlandse agenten op hun grondgebied" hadden toegestaan. Hij iveet de Zwitserse autoriteiten vooral, dat zij geen „elementaire veiligheidsmaat regelen treffen ten behoeve van deel nemers aan internationale conferenties" Wahlen verklaarde echter dat „iedereen weet dat buitenlandse diplomaten in Zwitserland aan geen enkel toezicht wor den onderworpen, dat zy volledige vrij heid genieten en dat zy dit in hoge mate Tsarapkins beschuldiging dat de Zwit serse autoriteiten traag hadden gehandeld bij de opsporing van Nossenko, werd dooi de Zwitserse minister beslist van de hand gewezen. Wahlen gaf te kennen dat hij uit Washington een boodschap had vangen, waarin werd gezegd dat Nossenko geheel uit vrije wil politiek asiel had ge- Opmerkelijk is echter het feit. dat de Russische delegatieleider tydens z(jn persconferentie zich onthouden heeft van kritiek op zowel de uitgeweken diplo maat als op de V.S., hetgeen een duide lijke aanwijzing is. dat Rusland de sfeer op de ontwapeningsconferentie niet w laten vertroebelen door deze affaire. Carlos trekt zich voor week terug Don Carlos, de verloofde van prinses Irene, zal tenminste een week voor nie mand te spreken zijn, heeft zijn secreta ris vandaag verklaard. Volgens de zegsman will don Carlos waarschijnlijk „rustig over alles naden- Evenals prinses Irene, heeft don Car los de laatste paar dagen een vrij moei lijke tijd doorgemaakt." Er zullen dit jaar geen herhalings oefeningen in het Franse La Courtine orden gehouden. Vorig jaar ging ei ïg een brigade van de ondersteunings strijdkrachten naar het Franse oefen- in, maar dat zal dit jaar dus niet het geval zijn. Een uitzondering wordt laakt voor een veldpostdetachement, ir dat gaat maar om enkele 1 „herlialers" in La Courtine. Er irden 'el herhalingsoefeningen Nederland gehouden, zij het op •eel kleinere schaal dan vorig jaar. Als meldingsplaatsen voor deze „her- halers" zijn aangewezen Nunspeet en Oldebroek ivoor de artillerie*. Verder het najaar nog wat mobili sabel personeel worden opgeroepen voor het deelnemen aan een commando- oostoefening in intergeallieerd verband. Meer dan vorig jaar het geval was :ullen tweedaagse besprekingen worden gehouden met commandanten en offi cieren uit de staven van zelfstandige eenheden. De desbetreffende reserve officieren zullen een uitnodiging krijgen op basis van vrijwilligheid twee dagen in dienst te komen. De 61-jarige J. Sutlers uit Amsterdam die de vorige maand zwaar werd ge wond bij een auto-ongeluk op rijksweg 12 is gisteren aan zijn verwondingen in het ziekenhuis in Veenendaal overleden. Commentaren wél- de kardinaal op de vragen vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk het antwoord weigert. De bewoordingen van de weige ring willen doen blijken van een oecumenische gezindheid. De re formatorische christenen worden als christenbroeders aangeduid. Het ge drag rondom de overgang leverde van die oecumenische gezindheid helaas geen bewijs. Een bericht in een deel van de r.k. pers, afkomstig uit Utrecht en naar het heet van welingelichte zijde, behelst thans dat de herdoop niet zou hebben plaats gehad. Dit zou kunnen bete kenen dat het ambtsgeheim, waarop de kardinaal zich beroept, toch al is doorbroken. Wat daarvan zij, blijft nog altijd de geheimzinnigheid waarin de overgang is geschied en die wel in duidelijke tegenstelling staat tot de eens in de kerk der reformatie afgelegde openbare be lijdenis. Kan een r.k. Prinses Koningin worden? Moet, zo men kan s'ellen, in het antwoord op die vraag ook worden verwerkt de ervaring dat in de betrekkingen tot de r.k. kerk ge heimhouding mogelijk blijkt, ook daar waar het volk tot weten ge rechtigd is? T\at binnen de wereld van de bouw alsnog overeens emming is be reikt met betrekking tot de lonen, mag tot verheuging stemmen. Van het afspringen der onderhandelingen is destijds niet zonder bezorgdheid kennis genomen. De woningnood is nog wel van een aard, dat hier min der dan waar ook conflictsituaties kunnen worden aanvaard. Elke overeenkomst is er een van geven en nemen. De werkgevers hadden aanvankelijk een differen tiatiemogelijkheid in de collectieve arbeidsovereenkomst opgenomen willen zien; zij achtten dit nut'ig met het oog op de arbeidsproduk- tiviteit. De werknemers van hun kant vreesden gevaren van wille- Een belangrijk punt was stellig dat over de uit te betalen loonsom geen problemen bestonden. Met dit gegeven voor ogen moest een oplos sing niet onmogelijk zijn. De over eenstemming is nu bereikt. Wij hopen van harte, dat de nieuwe overeenkomst bevorderlijk mag zijn aan het wegnemen, binnen nu niet meer al te lange tijd van de op het gebied van de woningen bestaande nood. yonh elders wordt gemeld heeft de minister van maatschappelijk werk haar goedkeuring gehecht aan een salarisverhoging, variërende van 16.5 (ot 42.6 procent, voor de gezins verzorgsters en gezinshelpsters. Dis is een procentuele stijging waarvan sommigen op het eerste ge zicht misschien wel wat verbaasd zullen opkijken. Temeer, omdat er vanuit het particuliere bedrijfsleven de laatste tijd nogal wat kritiek op de overheid is geleverd naar aan leiding van de salarismaatregelen van minister Toxopeus, welke voor een-derde van al het overheidsper soneel resulteerden in verhogingen van 15 tot' 22 proeent. „De overheid doet maar" Is een geluid, dat we, zowel in werkgevers als in werknemerskringen, in de af gelopen weken (waarin immers her nieuwd beraad tussen regering en bedrijfleven over het 10-procent- akkoord van de Stichting van de Arbeid plaatsvond) dikwijls hebben beluisterd. Nu zijn wij in het algemeen van mening, het is meermalen geschre ven, dat ook de overheid zich in haar loonbeleid zoveel mogelijk moet rich'en naar de in het bedrijfs leven gemaakte afspraken, zolang dit loonbeleid is gebaseerd op de procedure dat de trend van de loon ontwikkeling in de particuliere sec tor dient te worden gevolgd, waar mee niet gezegd is dat er geen uit zonderingen zouden mogen zijn. Een dergelijke uitzondering achten we zonder meer, zelfs onder de huidige moeilijke loonpolitieke oms andig- heden, noodzakelijk voor de gezins verzorgsters. Jarenlang is de groep van hardwerkenden, die dag en nacht klaar staan om in te springen daar waar nood heerst, zwaar onderbe taald. Een van de gevolgen daarvan is o.m. geweest dat er thans een groot gebrek aan praktisch geschool de gezinsverzorgsters bestaat. Ge zien de uiterst moeilijke omstandig heden, waaronder deze vrouwen en meisjes veelal met een gro'e mate van opofferingsgezindheid werken, lijken ons de nu doorgevoerde sala risverhogingen alleszins gerecht vaardigd. 1 kerkredactie) bijeen om te bidden. - er de gehele wereld bidden voor vrede, het welzijn van de kerk en de eenheid van alle gelo- •igen. Voor Europa zal gebeden worden dat de vele gesprekken op internatio- laal en interkerkelijk terrein, die op het ogenblik gevoerd worden, meer be grip en eerbied voor elkaar mogen bevorderen. Het thema van deze dag is ,,Laat ons bidden". De dames zullen een liturgie volgen die opgesteld is door de Franse Madeleine Bardot, secretaress van het departement voor de samenwerking van mannen en vrouwen in de kerk van de Wereldraad van Kerken. Van de door haar opgestelde liturgie zijn in Nederland meer dan 150.000 exemplaren verschenen. Op vele scholen en ook in kerken worden bijzondere kindersamenkomsten belegd. Een speciale liturgie voor deze bijeenkomsten was in korte tijd ctverkocht. Er zijn dit jaar 23.000 kinderliturgieën gevraagd: dat is meer dan ooit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1