Prinselijk huwelijk in Den Haag gesloten? Griekenland: stemt voor vredesplan Cyprus Carlos gaf kostbare ring Woordvoerder van De Bourbons: Regering ontstemd ovei Carlistische publiciteit Ramp voor Australische kust: 85 vermisten Tsjang breekt met Franse regering V.S. uitbreiding rechten negers Prins bracht don Carlos naar Parijs Dinsdag 11 februari 1964, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) HET huwelijk van prinses Irene en don Carlos zal waarschijnlijk over .twee of drie maanden in Den Haag plaatsvinden. Dit deelde gisteren de woordvoerder van prins Xavier op het Parijse vliegveld Le Bourget mee. In Nederland wordt betwijfeld of deze mededeling juist is. Er wordt in elk geval nog overleg over gepleegd. De verloofden kennen elkaar al lange tijd en hun verloving is geenszins een verrassing geweest voor hun familie, die voortdurend op de hoogte is gehouden van de gevoelens, die de jonge lui voor elkaar koesteren, aldus deze woordvoerder. Op paleis Soestdijk is gisteravond de officiële verloving van prinses Irene en don Carlos op speciaal verzoek van de Prinses van nu af aan de in Nederland geldende naam van haar aanstaande echtgenoot met een diner gevierd. De geliefden wisselden kostbare ringen uit. Behalve koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christine, zaten de ouders van don Carlos, prins Xavier en prin ses Magdalene, aan. Van de zijde de Bourbons waren voorts nog vier zusters en een broer aanwezig, name lijk dona Cecilia, dona Marie-Therèse, dona Marie des Neiges en don Sixtus Henri. Ook prinses Armgard, moeder van prins Bernhard, was uit Diepen- heim gekomen om het verlovingsdiner van haar kleinkind mee te maken. Voor de televisie heeft minister-presi dent Marijnen het jonge paar gisteravond Griekenland en Turkije zullen waarschijnlijk akkoord gaan met het geallieerde vredesplan voor Cyprus zoals dat is opgesteld door de Britse minister voor Gemenebestzaken Duncan Sandys en overgenomen is door de Amerikaanse regering. De Amerikaanse onderminister van- buitenlandse zaken Ball heeft in Athene overleg gepleegd met de Griekse regering en hij zal waar schijnlijk ook nog naar Turkije en Cyprus gaan. De Grieken stellen als voorwaarde, dat het plan wordt goedgekeurd door de Veiligheidsraad en de strijdmacht op het eiland mag niet vereenzelvigd worden met een NAVO-leger. Turkse zou ook bepaalde voorbehou den maken. De regering in Ankara is er tegen dat Cyprus wordt vertegenwoor digd in de op te richten politieke com missie, waarin vertegenwoordigers vaai landen die militairen voor het vredes- korps afstaan, zitting zullen hebben. Vol. gens de Turkse regering heeft de over wegend Griekse regering op het eiland haar wettigheid verloren. Gisteren braken op Cyprus weer ge vechten uiit, waarbij een Griekse Cy prioot werd gedood. In één oogopslag Hoofdlegerpredikant: „U hebt alle vrijheid. pag. 2. Somalië-Ethiopië (de achter grond) pag. 5. Raketgeleerde Saenger over leden pag. 5. Komplot in Zuid-Afrika pag. 5. Rusland: toch kunstmest pag. 5. Prinses Irene en Don Carlos door de Amsterdamse grach ten pag. 7. „Haven" zegt neen tegen Stichting pag. 7. Rus vraagt asiel aan Ame rika pag. 7. Min. Marijnen „De weg naar het geluk', aldus de be windsman, „is voor het jonge paar geen effen baan geweest. Er waren moeilijk heden, moeilijkheden die zich voor iedere verloving kunnen voordoen, maar die bij vorstenkinderen nu eenmaal direct i openbaarheid komen -en daardoor ernstige schijnen dan zij zijn". „Het was voor haar ouders", zo volgde de premier, „en ook voor oni regering, niet gemakkelijk deze verloving een Prinses uit het Koninklijk Huis op de meest juiste wijze voor te bereiden in te kondigen. De berichtgeving van Spanje uit, waardoor de verwarring steeds groter dreigde te worden, heeft de rege ring met zorg vervuld. Zij heeft de ernst dit alles niet onderschat en dien overeenkomstig gehandeld". Nadat de minister-president nog had verklaard dat de regering het om ver schillende redenen juist achtte dat de mogelijkheid kwam te vervallen dat de Prinses krachtens de grondwettelijke be palingen inzake de troonopvolging tot de Nederlandse troon geroepen zou kunnen worden, zei hij nog: ,Wij hebben nu nog maar één wens, s aller wens, namelijk dat onze prinses Irene en haar verloofde, don Carlos, imen gelukkig worden". In Den Haag is opnieuw grote ontstem ming ontstaan over de wijze, waarop de familie De Bourbon haar publiciteit voert. Reeds eerder, zaterdag namelijk, toen de carlistische beweging in Madrid alle zaken openbaar maakte, waai in Nederland, op uitdrukkelijk verzoek van hof en regering het stilzwijgen werd bewaard, is er eveneens kritiek geleverd. De woordvoerder van de familie, de narkies van Valous. heeft gisteren Parijs vprklaard dat het huwelijk in Den Haag zou plaats vinden. Hij deed dit voordat De Bourbons in Nederland wi aangekomen om o.m. datum en plaats net huwelijk vast te stellen. De secretaris van don Carlos, de heer Ramon Masso. reikte gisteren aan op Schiphol aanwezige publiciteitsv egenwoordigers enveloppen vit, waarin zich o.m. gesigneerde foto-afdrukken var don Carlos bevonden, zomede dien; doopbewijs. Buiten RVD om De bedoeling van deze publictteitsbe- oefening, die buiten de Rijksvoorlichtings dienst om werd gedaan, is niet geheel duidelijk. Aangenomen wordt dat deze campagne iets heeft uit te staan met de polemiek die thans in de Spaanse pers wordt ge voerd over de eigenlijke naam van dt verloofde van prinses Irene. De Carlisten zeggen dat dit don Carlos is en voeren als bewijs de doopceel aan, waarin hij inderdaad als Carlos Hugo etc. staat vermeld. De monarchisten, hun aartsvijanden, die geleid worden door de door Franco erkende troonpretendent don Juan Carlos, beweren dat dit Hugo is. de naam, die don Carlos in Frankrijk gedra gen heeft. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart heeft don Carlos in een telegram gelukgewenst met zijn verloving. Het telegram luidt: „Het hoofdbestuur van de K.N.Viv.L. wenst uwe Koninklijke Hoogheid hartelijk geluk met de verloving. Heeft met groot genoegen vernomen van uw daadwer kelijke belangstelling voor de lucht- sporten en spreekt de wenst uit met Koninklijke Hoogheid ook op dit terrein te mogen kennismaken". Het telegram is ondertekend: luit.-gen. H. Schaper, voorzitter. In het ziekenhuis te Roermond is gis teren overleden de 61-jarige J. Handels uit Terwinselen (Z. Limb.). Hij was met zijn auto tegen een boom gebotst op de rijksweg te Linne, na het leeglopen van een achterband. Aanvankelijk plaatselijk nog enige re gen. voornamelijk in het zuiden van het land, later van het noorden uit enkele opklaringen. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Iets lagere temperaturen, maar in liet noordoosten van het land daling van de temperatuur tot om het vriespunt. (Zie ook pag. 7) Torpedojager Voyager gezonken GISTERAVOND om negen uur T (plaatselijke tijd) voltrok zich op enkele honderden kilometers uit de Australische kust een drama, dat ten minste 85 officieren en manschappen de Australische marine het leven kosten. Hel vliegaekschip Mel bourne, vlaggeschip van de Australi sche vloot, nam met de torpedojager Voyager (3500 ton) deel aan tuchtoefe ningen. Toen de Melbourne (20.000 ton) koers veranderde, kwam de Voyager dwars voor de boeg van het vliegdek- schip te liggen, dat de torpedoboot- jager in twee stukken hakte. De ge volgen waren ontzettend. Don Carlos heeft gistermiddag tijdens een onverwachte omrit over de Dam in Amsterdam de sportauto van zijn verloofde vol ledig getest. Hij reed er slinge rend, dan weer hard en dan weer zacht mee. Don Carlos maakte een extra rondje om het Frede- riksplein. kennelijk om het bochtwerk te proberen. Hoewel het verloofde paar aanvankelijk voor de hof auto's uit reed, kwam de open sportwagen door dit extra rondje achter in de stoet terecht. De omweg over de Dam werd op voorstel van prins Bern hard gemaakt. Op de Dam werd het jonge verloofde paar om stuwd door een grote menigte. Een krantenverkoper maakte van de gelegenheid gebruik om prin ses Irene een krant met het laat ste nieuws aan te bieden, die zij vriendelijk lachend Vannacht is in het ziekenhuis te Haar lem overleden de 45-jarige A. J. P. M. Vloeimans, die gistermiddag bij het schilderen van een huis langs de Am sterdamse vaart te Haarlem van een meter hoge ladder is gevallen. Hij heeft vermoedelijk een flauwte gekre gen. Met een schedelbasisfractuur moest hij worden opgenomen jVTATIONALISTISCH CHINA heeft -L gisteren besloten zijn diploma tieke betrekkingen met Frankrijk onmiddellijk te verbreken. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken, waarin dit wordt meegedeeld, beschuldigt na tionalistisch China de Franse rege ring ervan de verhouding tussen beide landen volkomen bedorven te hebben door haar besluit diploma tieke betrekkingen met Peking aan te knopen. De regering op Formosa handhaaft haar aanspraken op het vasteland en haar verzet tegen een politiek van er kenning van ..twee China's". Zij spreekt de hoop uit dat de verbreking der be trekkingen geen nadelige invloed zal hebben op de traditionele vriendschap tussen de volkeren van China en Frank rijk. De i egering itionalistisch-Chinese ling dat Frankrijk door de in de vrfje wereld heeft ge- kenning Het besluit van nationalistische China is gisteravond in de Franse hoofdstad be paald als een verrassing gekomen omdat men daar aleemeen aannam dat Parijs en niet Taipeh deze stap zou doen. Verscheidene uren nadat het nieuws door persberichten uit Taipeh bekenJ was geworden, was de nationalistisch Chinese ambassade in Parijs er nog niet officieel van op de hoogte gesteld, aldus een woordvoerder van de ambassade. Aan het einde van de vorige week namen Franse funktionarissen aan dat Parijs op het punt stond de betrek kingen met het bewind van Tsjang- Kai-Tsjek te verbreken. Dit omdat communistisch China herhaaldelijk had laten weten dat Frankrijk de be trekkingen met Taipeh niet zou kun- handhaven. Het voorschip van de Voyager zonk vrijwel onmiddellijk, terwijl het achter schip nog drie uren bleef drijven. Tal rijke mannen dreven in de duisternis rond en aanvankelijk werd dan ook vreesd dat slechts weinigen van de totaal 342 opvarenden het er levend den afbrengen. Doordat de zee zeer kalm was, daar het achterschip nog onge veer drie uur bleef drijven, konden ir de loop van de nacht nog enkele honder den officieren en manschappen konden worden gered. Sommige overlevenden zijn zwaar gewond. Kapitein De ramp voltrok zich ter hoogte van Jervis Bay aan de zuidkust van New South-Wales. Volgens Associated Press had de Melbourne geen vliegtuigen aan boord. Helikopters van de marine namen aan de reddingwerkzaamheden deel. De overlevenden werden op mijnenvegers en marinebarkassen aan land gebracht. Ten minste achttien vliegtuigen en twaalf schepen namen deel aan de speurtocht naar overlevenden. De hoop, dat nog meer overlevenden zullen worden ge vonden, werd in de loop van de dag vrij wel opgegeven, aangezien de zee onstui miger is geworden. Vanochtend werd uit Canberra ge meld, dat nog 85 opvarenden van de Voyager worden vermist. Kapitein Duncan Stevens, de commandant van het schip, behoort ook tot de vermis ten. Hij stond op de brug van de tor- pedobootjager. toen de botsing plaats- Onbegrijpelijk Beide schepen hadden onlangs hun „grote beurt"' gehad- Iedereen vraagt zich in Australië af, hoe twee moderne oorlogsschepen, die met radar dere apparatuur zijn uitgerust, in open zee en bij goed weer met elkaar botsing konden komen. De Voyager, die in 1957 te water werd gelaten, was uitgerust met de allerlaatste vindingen. Aan boord van de Melbourne niemand gewond- De boeg van dit schip is echter zwaar beschadigd. De schade zou te herstellen zijn- De Melbourne i.< nu op weg naar Sydney. De regering van de Ver. Staten zal waarschijnlijk meer volmachten krijgen om de rassendiscriminatie te kunnen be strijden. Gisteren heeft het Huis var Afgevaardigden namelijk een wetsvoor stel goedgekeurd (met 290 tegen 138 stemmen), dat beschouwd wordt als het meest vergaande tot dusver op het ge bied van de burgerrechten in de V.S. Het ontwerp van wet houdt onder meer in, dat een commissie zal worden gevormd, die klachten moet onderzoeken aangaande discriminatie bij het aanwer ven van arbeidskrachten. De negers zou den voorts meer vrijheid krijgen om de slaap- en eetgelegenheden te kiezen die zij wensen wanneer zij in staten reizen, waar nog beperkingen voor negers gel den Het wetsontwerp bevat ook bepa lingen ten aanzien van de kiesrechten van negers en geeft president Johnson de bevoegdheid federale gelden te onthou- staten, die de negers niet op gelijke voet met de blanken behandelen. Het wetsontwerp gaat nu naar de senaat waar het zeker op veel weerstand zal stuiten vooral bij de zuidelijke af gevaardigden. De behandeling wordt eind februari verwacht. Schiphol, gistermiddag: het Koninklijk gezin verwelkomde de familie van Don Carlos. Een hartelijke begroeting tussen de leden van het Oranjehuis en die van het huis Bourbon (waar van meer op pagina 7). De foto toont prinses Irene, oog in oog met haar aanstaande schoonva der de 74-jarige Don Xavier van Bourbon Parma. Vanmiddag om drie uur zouden don Carlos, zijn ouders en zijn drie zusters van het vliegveld Ypenburg naar Parijs vertrekken, aldus deelde de RVD omstreeks het middaguur mede. Prins Bernhard zou de Spaanse gasten self met een Fokker-Friendship naar Parijs vliegen. In Carlistische kringen in Madrid is inmiddels vernomen, dat don Carlos door Franco morgen in audiëntie zou worden In deze kringen wordt aangenomen, dat don Carlos en generaal Franco „wellicht neer over de Spaanse politiek dan over net aanstaande huwelijk zullen praten". Krachtens de wet van de troonopvolging in Spanje, mag Franco, als hij zou be sluiten de monarchie te herstellen, elke daarvoor in aanmerking komende prins /an Spanje die katholiek en ministers 30 jaar is, daarvoor uitnodigen. De Carlisten in Madrid beweren, dat Carlos in aan merking komt voor zulk een keuze. Spoorwegarbeiders (4.500) staken op Kaap Kennedy Het gigantische maanproject op Kaap Kennedy wordt bedreigd door een sta king van spoorwegemployé's in Florida De stakers willen hiermee protesteren tegen het feit dat aan een spoorweg maatschappij. die geen gehoor wil geven aan de eisen van de stakers en die ge bruik maakt van recent in dienst geno men personeel toestemming is gegeven om treinen te laten rijden op trajecten die regeringseigendom zijn. De 4500 arbeiders die aan het maan project werken hebben geweigerd de stakende posters te passeren en aan het werk te gaan. Het betreft een projecl van 760 miljoen gulden in het kader van het programma voor een bemande ruim tevaart naair de maan. Er worden ver scheidene pogingen gedaan de nationale raad voor arbeidsbetrekkingen ertoe te brengen een verbod van posten tot stand brengen. Commentaren TAE vraag of een r.k. Prinses tot de troon kon worden geroepen is zelfs niet aan de orde geweest, zo schreven we gisteren. Behoud van de mogelijkheid, eens de troon te bezet ten. kon naar het oordeel van de re gering en prinses Irene heeft hier mee ingestemd niet samengaan met de politieke ambities van de ver loofde Prins. Wij voegen hieraan toe, dat onder onze r.k. landgenoten in dit opzicht hier en daar enig argwaan zal blijven bestaan. Aan teleurgestel de gevoelens in r.k. kring heeft gis teravond reeds prof. F. Duynstee uit drukking gegeven in De Tijd-Maas- bode. De Nijmeegse hoogleraar is van oordeel, dat de regering in dit op zicht zwak in de schoenen staat; zij hanteert een gekunstelde argumen tatie en haar weigering om het be slissende wetsontwerp in tc dienen namelijk tot goedkeuring van het huwelijk, waardoor de toegang tot dc troon behouden blijft verzwakt het nationale karakter van het huwelijk. Nu komt er tegelijk een morele hy potheek te rusten op de verlovingen van de andere Prinsessen. Ook wanneer wij de regeringsbe- slissing anders waarderen dan de r.k. hoogleraar, behoren wij van deze Nijmeegse stem zeker kennis te ne men. Wij zijn een volk van wel zeer grote verscheidenheid. Vele protes tanten zouden zeker terughoudend heid in acht nemen jegens een r.k. Koningin; aan de andere kant be schouwen onze r.k. medeburgers het als een duidelijke achteruitstelling, wanneer een r.k. minder voor het Koningschap in aanmerking zou ko- Intussen, als gezegd, de vraag is niet aan de orde geweest. Er waren andere overwegingen. En wij achten het. ook met het oog op de r.k. me deburgers, een gelukkige omstandig heid dat het besluit is genomen door een regering met een kabinet, waar in een r.k. als minister-president en zal zijn rechten hernemen zijn rechten ook op aandacht en belang- Wie denkt daaraan niet, wanneer hij bijvoorbeeld leest in de krant van vandaag dat de minister van economische zaken en de vertegen woordigers van de middenstandsbon den met elkaar een verhelderend ge sprek hebben gevoerd? Trouwens, morgen komt ook in de Tweede Ka mer weer het al bijna gebruikelijke vraagstuk van lonen en prijzen aan Het gesprek tussen de bewindsman en de middenstand was niet over bodig. Er is in de middenstand be zorgdheid om het overigens nog niet duidelijke voornemen van de re gering iets te gaan doen aan de dus genaamde verticale prijsbindingen. En de middenstanders zijn bevreesd, dat zij dan het kind van de rekening gaan worden. Waarom te ontkennen dat wij er gens voor de middenstand een zwak gevoelen? Hij neemt in ons maatschap pelijk leven een belangrijke positie in, maar kan in bepaalde omstandig heden gemakkelijk onder druk ko men soms zelfs van twee kanten. Er is ook hier niet altijd het juiste begrip, wat tot gevolg kan hebben dat heel de middenstand wordt aan gewreven waarin enkelen zijn tekort geschoten. Terecht bleek de minister bereid, de middenstand te woord te staan. Zonder diepgaand overleg over al lerlei ingewikkelde problemen komen we deze tijd nu eenmaal niet door. Koerdenopstand nu ten einde De regering van Irak heeft gisteravond bekendgemaakt. dat met de opstandige koerden overeenstemming bereikt Is over cn beëindiging van do twee jaar oude guerrilla-oorlog ln de bergen van noord- Rad io-Bagdad heeft omgeroepen, dat de Mullah Mustafa Barzani. de leider van de opstand der koerden, een wapenstil stand gelast en zijn strijders opgedragen heeft naar huis terug te keren. Op zijn beurt heeft president bdoel Salam Aref van Irak de koerden natio nale rechten verleend aldus de radio- Bagdad. President Aref heeft er volgens de be kendmaking in toegestemd de rechten van de koerden in de grondwet van de Iraakse republiek te garanderen boven dien heeft de regering erin toegestemd alle gevangen genomen opstandelingen vrij te laten, alle in beslaggenomen be zittingen van de koerden vrij te geven J" 1 f' begin te de naaste toekomst c... maken met de wederopbouw noorden. het WIN I. IOOO... LET OP SUS-KRANT PAGINA 4. T>RINSES IRENE heeft gisteren van haar verloofde don Carlos een schitterende gouden ring cadeau gekregen. Tijdens de verwelkoming van de familie van don Carlos op Schiphol, toonde prinses Irene deze ring vol trots voor het eerst aan ko ningin Juliana. De ring heeft een doorsnee van ongeveer anderhalve centimeter. De kern ervan wordt gevormd door een rode robijn van een centimeter doorsnee. Daarom heen is een krans van kleine bril- jantjes gelegd. Prinses Irene was mot deze ring, die zij later ook aan de leden van de familie De Bourbon toonde, kennelijk zeer in haar schik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1