Toetreding tot de E.E.G. niet langer actueel IVIEjI I IA Pool bad na het doden van medegevangenen Europese sterrenwacht op top van Andes Snelheidsrace met nieuwe „toekomst" Regering komt op voor belangen vervoerders SU blaast weer leven in geest van koude oorlog In een dojnte lij, font Vele wegen naar Rome e VRUDAG 7 FEBRUARI 1964 Douglas-Home: Premier sir Alec Douglas-Home heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat de onderhandelingen over toetreding van Engeland tot de Euro pese economische gemeenschap „niet langer een actuele kwestie vormen". In een debat over aangelegenheden betreffende het Britse Gemenebest zei de eerste-minister, dat Engeland vorig jaar bij de onderhandelingen erg zijn best heeft gedaan om de be langen van de Gemenebestlanden in één van de sterkst groeiende wereld markten te beschermen. Nu deze on derhandelingen waren mislukt, moest Engeland met zijn partners in het Ge menebest zien, wat er bij de volgende gelegenheid de zg. „Kennedy-ronde" kan worden bereikt. Hierbij moest gestreefd worden naar een zo groot mo gelijke verlaging van de buitentarieven, aldus sir Alee Douglas-Home. Chef-staf van Kongolese leger gesneuveld Naar van gezaghebbende zijde is meegedeeld, is de chef-staf van het Kongolese leger, kolonel Eugene Abeya, gesneuveld, toen hij nabij de door guerrillastrijders omringde stad Goengoe in een hinderlaag was gevallen. De 44-jarige kolonel Abeya leidde de operaties tegen de opstandige volgelin gen van de vroegere minister van on derwijs, Pierre Moelele. die in het wes ten van de provincie Kwiloe een ter reur uitoefenen. Naar welingelichte kringen meedeelden arriveerde kolonel Abeya in Goengoe het hoofd van een goed bewapende trouille, die de weg van Kikwit, de hoofdstad van Kwiloe, naar Goengoe had vrijgemaakt. Vorige week maakte hij een vlucht mee naar een Amerikaans zendings- scation in Iwoengoe, van waaruit ne gentien mensen werden gered. Ook bij Idiofa nam hij actief deel aan de strijd tegen de terroristen. Duitsland: in 1970 1.8 min reservisten Naar het Westduitse ministerie defensie mededeelde, zal het leger der Bondsrepubliek tegen 1970 over 1,8 mil joen reservisten beschikken dan het drievoudige van thans. Op het ogenblik bedraagt het aantal Het Auschwitz-proces: Met stoelen doden was een hobby i had gemaakt, Galgen _j omet stoe len dood te "slaan. Bednarek ontkende dit alles. De rechter zei daarop: „En wanneer u dan iemand dood had ge slagen, knielde u naast hem neer en sprak een gebed uit, stond dan weer op en vermoordde de volgende. Was dit geen blasfemie?" Wederom ontkende de In het concentratiekamp Ausch-I beklaagde, witz knielde Emil Bednarek in ge bed neer als hij medegevangenen had doodgeslagen, zo werd gisteren in het Auschwitz-proces verteld. Bednarek was een „kapo", een van de gevangenen die een uitzonde ringspositie. innam -en grote be voegdheden had om medegevange nen te bevelen en te straffen. Toen de president van de rechtbank de 57-jarige Pool vroeg of dit geen blasfemie was, antwoordde Bedna rek: „Andere gevangenen kunnen u vertellen dat dit niet zo was." Nog dit jaar zal op een top van Sterrenkundig onderzoek - zich aa f J r crifi zuidelijke hemelhalfrond bevindt, het Andesgebergte ongeveer *nn kilometer ten noorden van San tiago begonnen worden aan de bouw van een Europese sterren wacht op het zuidelijk halfrond, zo is gisteren aan het einde van een tweedaagse bijeenkomst van astro nomische wetenschapsmensen uit Nederland, West-Duitsland. Frankrijk, Zweden en België in Pariis besloten. Geestelijke vader van dit ongeveer ad acht miljoen dollar (plm. 29 miljoen gulden) kostende project is professor !a- J. Oort, directeur van de Leidse ster bij renwacht, die het plan in 1953 met de Amerikaan dr. W. Baade heeft uit gewerkt. Onder de bepalingen van het verdrag tot oprichting van de sterrenwacht (dat enige tijd gelegen in Parijs is geratifi ceerd). gaan Frankrijk en Duitsland elk eenderde van de kosten betalen en Bel gië. Nederland en Zweden elk iets dan elf procent. Voor Nederland komen de kosten op ruim drie miljoen gulden. De sterrenwacht, die men tegen 1970 gereed hoopt te hebben, zal de grootste optische telescoop van het zuidelijk half rond gaan huisvesten. De „spiegelkij- ker" krijgt een diameter van 350 cr~ Tot de bouw van het observatorium besloten omdat het zuidelijk halfrond geen sterrenwacht van enige betekenis heeft. Dit tekort wordt des te sterker ge voeld omdat het centrum van het melk wegstelsel een interessant gebied vooi Overleg Maleisië „beter clan werd verwacht" De ministers van buitenlandse za-| ken van Indonesië, de Philippijnen en Maleisië, die thans in de Thai- landse hoofdstad Bangkok beraad slagen, hebben de secretaris-gene raal der V.N., Oe Thant, verzocht tot Thailand het verzoek te richten om zich te belasten met het toezicht op de naleving van het bestand langs de grens tussen de Maleisische ge bieden Serawak en Noord Borneo (Sabah) ener- en het Indonesische deel van Borneo anderzijds. De Thailandse regering heeft zich reeds hiertoe bereid verklaard. Het ver zoek der drie ministers heeft slechts ten doel een en ander een officiële vorm te geven, door het via de Verenigde Na ties te laten lopen. Het overleg der ministers heeft, als bekend, ten doel een bijeenkomst van de drie staatshoofden voor te bereiden, waarop zou moeten worden gepoogd het geschil over Maleisië te beslechten. De Indonesische minister van bu: landse zaken, dr. Soebandrio, heeft te genover verslaggevers verklaard dat de geest, waarin de besprekingen worden gevoerd, goed is en dat de resultaten „beter zijn. dan werd verwacht". De Thailandse minister van buiten landse zaken, Tanat Koman, heeft te kennen gegeven dat het toezicht langs de bestandslijn in Borneo door een groep waarnemers zal worden uitge voerd, waarvan de leden in hoofdzaak Thailandse militairen zullen zijn. TEN ACHTER Voor het eind van 1964 hoopt reeds de eerste spiegelkijker (een de drie 'kleinere telescopen die het ob servatorium krijgt) te kunnen opstellen. Deze telescoop middellijn van de spie- ïl van 100 cm is in aanbouw bij ;n Rotterdamse firma. Volgens prof. Oort ligt het astrono misch onderzoek op het zuidelijk half rond hopeloos ver ten achter bij dat op het noordelijk halfrond, waar vijf ster- achten gevestigd zijn met telesco- waarvan de middellijn varieert van twee tot vjjf meter. Noch de 15 cm-door- snee spiegelkijker van het Radcliffe ob servatorium van de universiteit van Pre toria, noch de even grote telescoop het Mount Stromlo observatorium Canberra, Australië, kan deze achter stand wegwerken aldus prof. Oort. Ambassadeur VS in Ghana naar Washington terug De Verenigde Staten hebben hun am bassadeur in Ghana voor overleg naar Washington teruggeroepen, in verband met de anti-Amerikaanse demonstraties in Accra van de laatste dagen. Het is nog niet bekend, wanneer de ambassa deur de Ghanese hoofdstad zal veria- Deze terugroeping betekent volgens genoemde kringen echter niet dat de betrekkingen met Ghana verbroken wor- Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat de re gering van Ghana nog steeds niet had gereageerd op krachtige protesten van de Verenigde Staten tegen betogingen voor hun ambassade in Accra. De beklaagde zei daarop: „Wij mochten geen stokken of stalen pijpen in ons bezit hebben". De president van de rechtbank somde vervolgens nog een aantal gruweldaden op, waaronder het doodmartelen van gevangenen. Toen hem gevraagd werd wat hij van het ophangen van mensen wist antwoordde Bednarek eerst, dat er nooit galgen wa- geweest. Wat later gaf hij echter toe, dat „omstreeks Kerstmis 1941" galgen waren opgericht. Er wer den twee mensen opgehangen, broers uit Polen; ik kan me nog herinneren dat hen had geschreeuwd ,,weg met de SS". Een van de beklaagden, de ex-SS' Klaus Dylewski, heeft een hartaanval gehad en ligt in het ziekenhuis. Dylew ski. die onder meer beschuldigd wordt van het doodschieten van Russische commissarissen, zal wellicht afzonder- Nu het eerste verhoor van de beklaag- ;n is afgesloten, begint de rechtbank iet het horen van vier Duitse geschied kundigen over het Derde Rijk en zijr apparaat van terreur en moord. De Pool, de laatste van de 22 be klaagden die voorkwam in de eerste fase van dit grootste proces tegen oorlogsmisdadigers dat ooit in Duitse bondsrepubliek is gevoerd de enige die in het proces als oud-ge vangene terechtstaat. Bednarek, kleine, gedrongen man met een bril, ontkende schuldig te zijn aan beest achtige moorden en martelingen, waarvan getuigen melding hebben ge maakt. Miljoenen voor rookonderzoek De landbouwcommissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met algemene stemmen een miljoenen vergend noodprogramma goedgekeurd, dat beoogt speurwerk te verricwt het roken te ontdoen van g« benadelende factoren. Volgens de commissievoorzitter, Coo- ley, voorziet het plan in de stichting van laboratoria en proefstations. De uit de tabakverbouwende staat Noord-Caro- lina afkomstige afgevaardigde meent dat vijf tot tien miljoen dollar nodig zul len zijn om het programma, dat nog door het Huis van Afgevaardigden en de Senaat moet worden goedgekeurd, op gang te brengen. OLIFANT GEVRAAGD el oude als jonge. Th OLIFANTJE! Proost 1 Vorige week woensdag verging een jacht voor de Californische kust nadat het op een onbekend voorwerp dat zich onder water bevond, was gestoten. Op deze foto een beeld van de reddings actie van helikopters geurend naar nieuw stond hij te flonkeren aan het Alkmaarse perron: trein „Toekomst", het laatste snufje van snelheid en modern comfort van de spoor wegen. De wagenwassers hadden het treinstel, dat zo uit de werk plaats was gerold, een extra beurt gegeven voor deze eerste rit, die voor trein 505, zoals hij was ge doopt, een snelheidsrace zou worden. Met aan boord enkele tientallen ge nodigden, spoorweg-autoriteiten en char mante hostesses, zou de „Toekomst" de strijd aanbinden met zijn voorganger. Kop aan kop stonden ze in het station om op het sein van de stationschef te gelijk te starten voor het zes kilometer lange kaarsrechte traject naar Heer Hu- gowaard. Een show, die in de geschie denis van de Nederlandse Spoorwegen nog niet eerder was vertoond en onder de passagiers grote 'hilariteit oorzaakte. Ruim twee minuten lang stormden beide treinen over het baanvak, terwijl erboven een vliegtuigje cirkelde, dat filmopnamen 1 1 maakte. SUPERIEUR Wat iedereen verwachtte gebeurde (uiteraard)Machinist H. W. Scherpen- huizen uit Utrecht („deze trein is een fenomeen") liet al binnen 25 seconden irrent een treinlengte achter zich en aan het einde van het wedstrijd traject was deze zelfs vrijwel geheel uit het gezicht verdwenen. Met ruim 50 seconden A-oorsprong had de „Toekomst" zijn mededinger verslagen. Ook de tussenstanden toonden de deze historische rit (Van een onzer verslaggevers) perioriteit van het nieuwe materieel dui delijk aan. Had de nieuwe trein na 1 minuut reeds een snelheid van tegen de 100 km per uur, de oude liep toen nog slechts 65 km. Na twee minuten was de stand zelfs 126—93.... Waarmee de spoorwegen maar wilden bewijzen dat de Toekomst aanzienlijk sneller celereert dan zijn voorganger. Dat is ook de reden waarom deze trein met name zal worden ingezet op de korte trajecten (voorlopig alleen in de kop van Noord-Holland), hij als „boemel" wordt gebruikt. Het grotere acceleratie- (én vermogen heeft het nieuwe treins danken aan het geringere gewich wicht van een treinstel: 2Ö0 ton). De lichte constructie heeft geleid tot een gewichtsbesparing van ongeveer 45 ton. Hoewel het motorvermogen weinig verschilt met dat van de thans in ge bruik zijnde elektrische treinen, worden daardoor aanmerkelijk betere resultaten geboekt Ander voordeel: bij gelijke aanschafprijs lagere exploitatiekosten. Trouwens, het is niet alleen de tech nische kant waarop de ontwerpers heb ben gelet. Ook het interieur onderging verbetering. De bagagenetten boven de zitplaatsen verdwenen geheel J" nten. waardoor de coupé' indruk maken en ook de banken wat moderner. 60 STELLEN Tot nu toe hebben de N.S. orders ge plaatst voor de levering van 30 vierwa- gen- en 30 tweewagenstellen. De eerste tien daarvan zullen in dienst worden gesteld op de lijn Amsterdam-Zaan dam-Alkmaar-Den Helder. Later zal het lljnennet echter worden uitgebreid. Want de uiteindelijke bedoeling is toch dat de Toekomst-treinen de nu gebruik te geheel zullen gaan vervangen. Mr. Van Aartsen opende RAl-1964 De constructie van de nieuwe trein 1» voor een gedeelte geschied op aanwij zingen van passagiers. Reeds twee jaar rijdt een prototype op het traject Utrecht -Zwolle, in welke periode ruim 300.000 km werden afgelegd. Tijdens deze rit ten zijn onder de passagiers uitvoerige enquêtes gehouden, die onder meer heb ben geleid tot een wat comfortabeler constructie van de banken. De omroep installatie en de handzame uitklapbare tafeltjes in de coupé's hadden de ont- t werpers zelf al bedacht. .TREINTJE SPELEN" Uiteraard ondervond het nieuwe pa radepaardje van de N.S., dat ondanks zijn eenvoud toch een luxe indruk maakt, grote bewondering van de gas» Voor spoorweg-autoriteiten en •technici was deze eerste rit trou wens ook een attractie: het gebeurt je immers ook als spoorman ten slotte niet elke dag, nu eens écht treintje te kunnen spelen Strauss behoudt zijn pari ementair e onschendbaarheid Een commissie uit de Westduitse Bondsdag heeft afwijzend beschikt op een verzoek om de parlementaire on schendbaarheid van de oud-minister van defensie Frans Josef Strauss op te hef fen. Strauss is door het in Hamburg ver schijnende weekblad Der Spiegel aange klaagd, omdat hij tijdens zijn bezoek aan Israël vorig jaar zou hebben gezegd dat het blad werkt met Gestapo-metho- den. Strauss verklaarde hierop, dat men zijn woorden onjuist had weergegeven. Onder grote belangstelling heeft de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aart sen, gisterochtend de 47ste RA1- tentoonstelling van bedrijfsauto- mobielen, de grootste expositie op dit gebied ooit in Nederland gehouden, geopend. De algemeen voorzitter van de RAI, de heer S. Schootstra, die de minis ter had ingeleid, constateerde dat de binnenlandse afzet van bedrijfsauto mobielen uitgedrukt in eenheden sedert 1961 een constant beeld te zien heeft gegeven, namelijk 28.000 eenheden per jaar. Hij noemde dit cijfer bevredigend, temeer omdat bij de vrachtwagens een duidelijke ver schuiving is waar te nemen naar een heden met een groot draagvermogen. „Dat deze verkopen zich op ccn zc bevredigend niveau blijven bewegen vindt vooral zijn oorzaak in de be hoefte bij de middenstands- en Minister van Aartsen zei ten aanzien van de besprekingen over het ver voersbeleid in EEG-verband dat de mogelijkheden om binnen afzienbare tijd tot een compromis te komen, nog niet te overzien zijn. Hij sprak de hoop uit dat de beslissing inzake de maten en gewichten genomen zal wor den aan de hand van objectieve nor men en dat deze niet ongunstig zul len worden beïnvloed door bijkomen de politieke overwegingen. Over de vervoerscontingenteriiig zei hij, dat de Nederlandse regering op de bres staat voor de grote belangen die voor Nederland op het spel staan en dat niets zal worden nagelaten om te bewerkstelligen dat het vervoerbe leid in de EEG zich ontwikkelt L richting, die voor de Nederlandse voerder gerechtvaardigde nlaats in het Europese vervoer waarborgt. V.S. beschuldigt in Genève: William C. Foster, de leider der de beschikking c i.. te verkrijgen. Amerikaanse afvaardiging naar - het ontwapeningsoverleg te Ge nève, waaraan door zeventien lan den wordt deelgenomen, heeft gis teren de Sowjetunie ervan beschul digd de „geest van de koude oorlog" weer leven te hebben in geblazen. Foster zei dit naar aanleiding van de scherpe aanvallen, die de Sowjet unie, Polen en Tsjecho-slowakije op West-Duitsland hebben gedaan, dat zij beschuldigen van vergroting van zijn militaire kracht, teneinde kracht bij te zetten aan zijn „eisen tot gebieds uitbreiding". De Russische delegatieleider Semion T„arapkin, die dit had gezegd, verklaar de gisteren ook dat West-Duitsland naar streeft om, via de voorgestelde multilaterale Navo-vloot met kernwa- deze wapens De Amerikaanse afgevaardigde gaf uiting aan zijn „leedwezen en teleur stelling" over de communistische vallen op West-Duitsland. Deze aanvallen richtten zich gisteren op de voorgestelde Navo-kernmacht. De Russische afgevaardigde Tsarapkin zei dat deze „onverenigbaar is met elke overeenkomst, waarin de spreiding kernwapens wordt verboden". Hij e vertegenwoordigers van Polen en Tsje cho-slowakije verwierpen de. Amerikaan se verzekeringen, dat de kernwapens van een Navo-kernmacht slechts kunnen worden gebruikt, wanneer dit door de Verenigde Staten is goedgekeurd. Waarnemers te Genève vragen zich af of het plotseling onverzoenlijker stand punt, dat de communistische staten te Genève tegenover West-Duitsland men. wellicht het gevolg is van de wezigheid van een Oostduitse afvaardi ging, die onverwachts in het afgelopen weekeinde in Genève i3 aangekomen voor overleg met de Russische verte genwoordigers. I B. en W. van Nijme gen willen nu de oude latijnse school voor res tauratie in de Steigers straat, voor rekening van de gemeente laten herstellen. Het gaat hier om de tijdens de beeldenstorm zwaar be schadigde beeltenissen van vier kerkvaders en twaalf apostelen. I Muguette Fabris, die vorig jaar de titel „miss Frankrijk" won heeft van de voorzitter van het „miss-Frankrijk- comité," Poirot de Fon- tcnay, honderdduizend frank schadevergoeding geëist omdat deze haar belasterd zou hebben door te beweren dat juffrouw Fabris, voor dat zij in badpak op de schoonheidswedstrijd verscheen, de natuur een stevig handje had geholpen. I De Zwolse vierling Kyffers heeft gisteren onder grote belangstel ling zijn 21ste verjaar dag gevierd. Tal van kranten en weekbladen alsmede radio en televi sie hadden belangstel ling getoond. De grote toeloop is een gevolg van de omstandigheid dat de vierling meerder jarig is geworden, waar door de verjaardag in tegenstelling tot die van de laatste jaren allesbe halve rustig is verlopen. In de deze maand in Stockholm te houden bij eenkomst van de Noorse raad zal de Noorse re gering de kwestie ter tafel brengen van uit eindelijke invoering van de zomertijd voor het gehele jaar, aldus heeft minister van sociale za ken Gjaervoll in het parlement meegedeeld. 1 Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België, die een bezoek brengen aan Thailand, zijn gisteren tijdens een boottocht langs de Tsjao Phya rivier In Bangkok, hartelijk door de rivier bevolking begroet. Hon derden kinderen stonden langs de oever van d< rivier toen de koninklij ke barkas langzaam langs de houten huizen voer die op palen boven het water staan. Huis vrouwen die boodschap pen deden glimlachten verlegen tegen de zoekers. bachtsondernemingen naar eigen ge motoriseerd vervoer voor bedrijfs doeleinden", aldus de heer Schootstra. Compromis Erkenning Syrië waarschuwt EEG-landen tegen handel met Israël De Syrische minister van econom: sche zaken heeft de diplomatieke vei tegen woord igers van landen die tc. de Europese economische gemeenschap behoren bij zich ontboden om hun aan dacht te vestigen op de ernstige gevol gen voor de betrekkingen tussen de Ara bische landen en de gemeenschappelij ke markt wanneer deze de handel met Israël zou uitbreiden of dit land bepaal de concessies zou verlenen. Onder de diplomatieke vertegenwoordigers bevond zich ook de ambassadeur van ons land. Nu proces tegen nazi-adjudant Donderdag is in de Beierse stad Kempten een proces begonnen tegen de voormalige nazi-adjudant-onderofficier Leonhard Scherer. die ervan beschul digd wordt, opdracht te hebben gegeven tot het vermoorden van enkele tiental len weerloze Russische vrouwen, kinde ren en bejaarde mannen. Scherer zou de leiding hebben gehad van een jacht op partizanen in de buurt van Golobovo. en zijn mannen troffen in een woud ongelukkigen, angstig samengedromd een hut, aan. Scherer liet ze mee- ïren en ze in Golobovo in een schuur opsluiten. Op de avond van de zelfde dag zou hij opdracht hebben gegeven, de schuur in brand te steken. Geen van de Russen ontkwam aan de dood. Ze kwamen in de vlammen om of werden neergemaaid door mitrailleurvuur. Scherer zelf heeft volgens de tenlaste legging ook een salvo afgegeven. Hij beroept zich erop. orders te hebben uit gevoerd. De minister kondigde aan dat in neluxverband een regeling wordt bereid om tot onderlinge erkenning van de type-keuring van bedrijfsauto's te geraken. Ten aanzien van de door de heer Schootstra gememoreerde ach terstand in de wegenbouw zei de be windsman dat ongetwijfeld op grote schaal voorzieningen zullen moeten worden getroffen, maar dat thans, nu het verkeer in een zo onverwachte mate toeneemt, niet meer mogelijk is als vroeger voorlopige werken uit te voeren. „De werken zullen nu vrijwel steeds direct in hun uiteindelijke vorm moeten worden tot stand gebracht met het onvermijdelijke gevolg, dat de uitvoering daarvan veel grotere fi- r iie konsekwenties heeft", aldus de minister. Federale troepen in staat van paraatheid Federale legereenheden, die te Fort Benning in de staat Georgia zijn ge legerd, zijn in staat van naraatheid gebracht om, zo nodig direct in Tus- kegee te kunnen ingrijpen. Het is de eerste maal sinds president Johnson aan de macht kwam, dat er voor fe derale troepen een dergelijke maat regel is afgekondigd. De burgemeester van de plaats Nota- sulga in Alabama, Jarpes Rean, heeft gisteren verklaard, dat hij aan de fe derale wet gehoor zal geven, als hem bij vonnis wordt verboden zich hoe dan ook te mengen in de kwestie vat rassenintegratie op de scholen in plaats. Hij zei dat naar aanleiding een oproep om vandaag voor een federa le rechtbank te verschijnen, omdat hij woensdag de toelating van zes neger leerlingen tot een middelbare school met alleen blanke kinderen, had verijdeld. Rean herhaalde dat hij de negerleer lingen had teruggestuurd, omdat door hun komst het leerlingenaantal, dat met het oog op de brandveiligheid op de be wuste school aanwezig mag zijn, zou worden overschreden. De hiertoe strek kende gemeenteverordening is overigens is tien dagen oud. De burgemeester sloot gisterochtend alle scholen, nadat de watervoorziening in de plaats door een brand in het on gerede was geraakt, 's Avonds zei hij te hopen dat alle scholen maandag hun deuren weer zullen kunnen openen, ook al zou dat betekenen dat negerkinderen op „blanke scholen" moeten worden toegelaten. Vogels smokkelen in Limburg Langs de Noordlimburgse grens ope» •ren de laatste dagen nogal wat vo gelsmokkelaars. De Duitse douane treedt daar bijzonder streng op, voornamelijk vanwege het feit dat de invoer van spe- riskeren derhalve een gevoelige straf. De vogelsmokkel schijnt wel lonend te met het oog op het komende voorjaar is er ook in Duitsland nogal vraag naar vogels. De papegaai-achtige vogel is trouwens bij vele Duitsers in trek en men betaalt er vaak graag het dubbele voor als de prijs in Nederland bedraagt. De wijze waarop de vogels worden gesmokkeld, is soms echter meer dan ergerlijk te noemen. Al dan niet met een stukje plakband rond de snavel opdat de beestjes stil zullen zijn wor den ze in nylon-kousen gestopt en weg geborgen in jaszakken, voering van over jassen en zelfs zonder meer neergelegd bagageruimten van auto's of in fiets- Veróverend fris.- after shave lotion (1439) Het Is haast niet voor te als klaroenstoten: vla Acmilla, via stellen, dat in de Romeinse tijd Julia Augusta, Aemllia Scauri, via een belangrijk deel van Europa, Flaminia, via Cassia, Aurelia. Sola- Noord-Afrika en Klein-Azië over- ria, Valeria, Larina, en natuurlijk de dekt was met een goed wegennet, via Appia, de via Trajana en de via waarvan de totale lengte op onge- Popllla. Brokstukken hiervan wor- vecr 80.000 km wordt geschat. Een den hed«*n ten dage nog overal ln concilievader uit het uiterste noord- «n om Rome aangetroffen. De te- westen van het Romeinse Rijk had «enwoordlgc via Aurelia, die langs ln 325 n Chr. een reis van de Ha- Vaticaanstad loopt is weliswaar niet de oude weg maar drianuswal Schotland naar Ni- cea kunnen onder nemen om het con cilie in die plaats bij te wonen en hij had in dat geval ruim 7000 km goed begaanbare land wegen kunnen be nutten. Wegen die over bepaalde trajecten destijds zelfs beter waren dan thans! Natuurlijk, de moderne wegen die in de laatste anderhalve aangelegd zijn veel breder veel gelijkmatiger dan bet merendeel TOCH IS HET ZO! de autosnelweg naar Cerveterl loopt langs vrijwel het zelfde tracé als de oude via Aurelia. En van de oude vla Appia, die tussen de 3e en 11e mijlpaal is opengelegd, spre ken we maar niet eens, want iedereen kan hier het vee- leden ontmoeten. Hebben inderdaad alle wegen naar zijn Rome geleidt. Natuurlijk niet, want ook de reiziger van noordwest-Europa, an oppervlak die Klein-Azië wilde bezoeken, n de Romein- behoefde, wanneer hij over land wil ls dan ook de reizen uiteraard Rome niet aan slechts sinds kort het geval. Want to doen. Maar in de meeste geval- den ook opzettelijk onbruikbaar ge- 'and en Klein-Azië gaan. En de rel- maakt bijv. omdat de bevolking van ziger uit Corduba (Cordova) kón glngswerken gebruikte. Ook wegen onklaar gemaakt om of een landstreek voor vijanden bereikbaar te maken, kortom, er zijn allerlei faktoren geweest die hebben meegewerkt aan de vernieti ging van een uitermate belangrijk werk. waaraan gedurende 600 jaar Laten door miljoenen mensen, behorende het tot ta] van volken, Is gewerkt om het tot stand te brengen. Zeven grote, belangrijke verkeers wegen kwamen destijds «amen en ongeveer een aantal kleinere wegen hadden hier de waargenomeiT. hun beginpunt. Hun namen klinken erden maar hef was toch veiliger en ver dorp kieslijker over Rome en Brindlsl te gaan, want de wegen waren ln de Romeinse tijd in het algemeen nog al vellli, en dit traject via Rome betekende een aanzienlijke bekor- zeeweg. echter niet te lang over egennct spreken. want de smaak van asfalt die ons tegen woordig aan de wegen doet denken, roept ons tevens in herinnering, dat Rome het kannibalisme in onze knltnur groot nog niet zo lang geleden kon wor H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5