Vrijwilligerskorps Leidse Herv. Gemeente besluit tot opheffing Het complot, spannende film over spectaculaire uitbraak Raadsleden Oegstgeest willen bouw van Bogaers-woningen Oud-studenten spelen Iers toneelstuk NIEUWE LEIDSE COURANT S VRUDAG 7 FEBRUARI 1964 Agenda Na meer dan veertig jaar trouwe dienst LEIDEN Naar wij vernemen, heeft de {besloten) ledenvergadering van het Vrijwilligerskorps vaai de Leidse Hervormde Gemeente, die eer gisteravond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel werd gehouden, besloten tot opheffing van het korps. Aan de centrale kerkvoogdij is meegedeeld idat men dit met grote meerderheid van stem men genomen besluit graag omstreeks mei van dit jaar zou zien geëffec tueerd; de verwachting bestaat, dat de kerkvoogdij en centrale kerkeraad dan maatregelen genomen zullen hebben tot voortzetting van het vrij willigerswerk in de verschillende kerken. i 9.15 uur): Alleman uur)Lawrence voor Leiden en Den Haag Vrijdag: Rest. Van der Heijden. Breestraat 85. '.45 uur: diploma-uiitreiking Opleidings commissie in hert Boek- en Rasterdiep- drukkersbedrijf voor Leiden en Omstre- Antoniusclubhuis, 8 uur: toneelavond De Professorenwijk. Zomerzorg, Stationsweg 35a, 8 uur: Stichting De nieuwe Sociëteit, spreken in het openbaar. Cursuszaal Acad. Ziekenhuis, 8 uur. K. en O.-cursus medische ethiek. De Doelen, 8 uur: afd: Leiden Adelbert- vereniging, prof. dr. J. Gro<->t over De vernieuwing van de kerk vanuit en door de theologie. Schouwburg. 8 uur: feestavond weten schappelijke staf. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Horen en Zien (besloten voorstelling). Den Haag: Diligentia, 8 uur: Frans Bocxe, bariton, en Maria Uden, sopraan. Stadsgehoorzaal, 2 uur: rectorale rede prof. dr. W. den Boer t.g.v. 389ste ge denkdag Leidse universiteit. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Geref. Jeugdverband Leiden, muziek avond. Herv. Jeugdgebouw, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: sociëteitsavond. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Het donker is licht genoeg. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concertgebouworkest met medewerking ran Robert Casadesus, piano. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Williard Tressel, viool. Welke apotheek Geopend van spoedgevallen: apotheek I Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en apotheek Van Breest Smallenburg, Lei derdorp. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Het com plot (18 jaar); woensdag: Verleden jaar in Mariënbad (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Legioen des doods (18 jaar). Luxor (2.30, 7 (alle leeftijden). Rex (2 en 7.30 Arabië (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Spaar de spotvogels (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): The run- ning man (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van schil- j derij^p en beeldhouwwerken uit he' be zit van de Kon. musea voor Schone Kun sten van België (van 1 febr. tot 9 maart) Museum Oudheden: tentoonstelling Komeinse mozaïeken uit Tunesië (tot 15 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag vaD 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en can 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 7 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag van 630 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot 4 uur, voor de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3.30 tot 5.30 uur. Rapenburg 73 (Academie): tentodnstel- ling plastiek (Jos van Kessel) en schil derijen (Steven Kwint), van 24 jan.-24 febr. (dagelijks van 10-5 uur, 's zondags gesloten. Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: aquarellen van Eugène Winter en klein plastiek van Hanna Schuitema, van zat 25 jan. tot 13 febr., dagelijks van 10 tot ir, bovendien op woensdagavond van 3 tot 10 uur, 's zondags gesloten. Lezing over moderne literatuur LEIDEN De heer J. van Doorne, be kend als dichter, schrijver en kunstre dacteur, hoopt dinsdagavond i het Geref. Jeugdgebouw (Breestraat I) een voordracht te houden voor Jeugd Evangelie (gespreksgroepen kelijke en niet-kerkelijke jongeren van 18—30 jaar) over .Wat doet mij het lezen van moderne literatuur?" Na de lezing worden gediscussieerd. De toe gang is gratis. Het secretariaat van J. en E. is Kern straat 3, Leiden. Hoe Leiden spaarde LEIDEN In januari werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd 3.296.892.04 en terugbetaald 2.583.329.25. Het aantal boekjes bedroeg 724 tal afbetaalde 285. Op 6.375 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd 180.337,50 bijgeschreven. Er wer den 1.781 spaarbusjes ter lediging aan geboden met 'n gezamenlijke inhoud var 58.201,92. Het tegoed der 55.666 inleg- bedroeg aan het eind der maand 58.610.793,15 (met inbegrip van rente Het bestuur van het ongeveer zeven tig leden tellende korps heeft gemeend dit voorstel aan de ledenvergadering te moeten doen omdat de omstandigheden waaronder de leden hun taak in de ge meente vervullen zodanig zijn gewijzigd, dat de oorspronkelijke bedoeling van het korps niet meer tot haar recht kan ko- MODERNE TWEEDJASSEN in vlotte raglan-modellen met rug ceintuur, geheel satijn gevoerd, voor ongelooflijk lage prijzen: Serie I nd 397s Serie IInö 497s Serie III, nd 597s Het oogmerk was namelijk dien sten in de kerkgebouwen te verrichten vaardoor de uitgaven van de kerkvoog dij zouden worden beperkt: aan bepaal de bezoldigde diensten zou daarmee m eind kunnen komen. Taak veranderde Maar de tijden veranderden en s taak van de vrijwilligers. De oudere Hervormden kunnen zich de kaartjes- verkoop m de kerken een instelling van zij die haar niet hebben .ge kend zich moeilijk kunnen voorstellen ze heeft bestaande plaatsen- busjes en het toezicht op de verhuurde zitplaatsen nog wel herinneren. Dit al- geschiedenis geworden en de vrij williger werd meer en meer gezien als an een ontvangstcommissie die met onbekende kerkgangers een plaats wijst en anderen van een liederenboek voorziet, kortom die min of meer „verlengstuk" vormt van des kosters bezigheden. Het blijft onmogelijk dat de koster eventueel zijn vrouw diiit alleen zouden doen: de eerste is voordat de dienst be gint vaak zo aan de consistorie gebon den dat de werkzaamheden in de kerk hem deels ontgaan. Vrijwilligers of hoe en deze mensen ook noemen wil zul- i er dus altijd nodig zijn. Maar, zc enen het bestuur en de meeste leden n het in 1921 opgerichte korps, dan i n ander verband. Onder de kerkeraden Ofschoon de ledenvergadering niet voor ons toegankelijk was, hebben wij uit daarover ontvangen mededelingei wel kunnen concluderen dat over het voorstel langdurig is gesproken. Eei aantal vrijwilligers heeft zich al bereid verklaard als groep in een kerk te blijven fungeren. Een van de mogelijk heden om in de door de opheffing van het korps ontstane behoefte te voor zien is dat het vrijwilligerswerk in de kerken onder de kerkeraden der ver schillende wijkgemeenten komt te res sorteren. Toen de vrijwilligers hun diensten in 1921 aanboden1, beschouwden de kerk voogden het eigenlijk als een experi- Zij begonnen dan ook heel be scheiden in het Javalokaal, het gymnas tieklokaal aan de Javastraat, de v< ganger van de Bethlehemkerk (v< heen Kooikapel). Successievelijk breidde verk van het korps zich uit, totdat ook, als bekroning van hun klaar-staan de Kerk, de Pieterskerk aan de zorg der vrijwilligers werd toevertrouwd. Een in het oog springende eigenschap an het korps is steeds zijn trouw ge weest. Er zijn leden te noemen die ja- zondag aan zondag op hun post wa- wij noemen hen niet omdat alle leden, gezien het vrijwillige karakter deze eenvoudige maar onmisbare arbeid, gedreven zullen zijn door de begeerte de Kerk op deze plaats te die- Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren B. de Kier (voorzitter), G. M. R. de Haan (secretaris). J. de Geus (penningmeester), L. Links en Breedijk. t is de bedoeling, over enkele maanden, wellicht in besloten kring, afscheid van elkaar te nemen- HOOGVLIET Wink.le» VIAARD1NGEN: LiatvatJ Leden van D.E.V. Leiden kregen hun prijzen LEIDEN De Leidse tuiniers- cn bloemistenvcrcniging „Door Eendracht Verbonden" heeft gisteravond in de zaal van café „Aniba" haar 75ste ver enigingsjaar geopend met een ledenbij eenkomst. Voorzitter J. H. Smit richtte zich in het bijzonder tot een aantal nieuwe leden. Vervolgens reikte hy de prijzen uit. die werden behaald tijdens vedstrijd voor de best verzorgde kerststukjes en die bestonden uit ge bruiksvoorwerpen. De winnaars waren; 1 A. Hofman, 38 ptn; 2 mevrouw A Hofman-Posl, 32 ptn; 3 H. Crama, 31 ptn; 4 en 5 J. M. Goosscns en P. Staffeleu, beiden 25 ptn; 6 en 7 G den Daas en mevrouw D Koudijzer- Renes, beiden 24 ptn; 8 P. C. de Haas. 23 ptn; 9 mevrouw A. Goossens-Jongvliet Naar aanleiding van enkele inzendingen voor het puntenstelsel en de vragenbus, gaf de voorzitter een uiteenzetting over de cultuur van enkele „vogelmelksoor- ten". waartoe ook de bekende „Ster van Bethlehem" behoort. Nadat een jury, gevormd door de heren H. de Pree, A Zaalberg en H H. Dongelemans. de inzendingen voor het puntenstelsel had beoordeeld en een door de heer M. den Hartog gekweekte cactus (Serius-soort) als de beste inzending had aangewezen, gaven de heren De Pree en Smit enkele tips voor het kweken van cactussen Na de pauze hield de heer Smit causerie over: „Een geheel jaar door bloeiende chrysanten" Federatiedagen in Leiden LEIDEN Zoals gemeld zullen op 15 en 16 februari ter gelegenheid van de Wereldstudentengebedsdag, de Federa tiedagen worden gehouden, die ook deze keer een groot aantal leden van N.C.S.V., V.C.S.B. en P.G.G. zullen samenbrengen. Dit jaar is Leiden de eer te beurt geval len dit weekend te organiseren, dat als thema heeft „Waarachtig Geloven", naar aanleiding van J. A. T. Robinson's boek je „Honest to God". Het programma is in grote lijnen als volgt: zaterdag 15 februari: 13.30 uur opening; 15 uur lezing prof. J. Sperna Weiland; 16.30 uur discussiegroepen; 18.30 uur warme maaltijd; 20 uur forum met o.a. prof. H. Berkhof en prof. W. H. Nagel (J. B. Charles); 22.30 uur cabaret; zondag 16 februari: 10.00 uur kerkdienst: voorgangers ds. Bierenga en ds. Eekhof; 12.30 uur lunch; 14.30 uur optreden van acteur Johan Schmitz; 16.30 uur sluiting. Plaats: Stadsgehoorzaal. TUSSEN DE BLADZIJDEN CAMERA (tot en met dinsdag Omstreeks 1947 slaagde een groepje gevangenen in de Parijse Santé-gevangenvs er op zeer spectacuilaire wijze in de vrijheid te heroveren. Gedurende vele nachten waren zij bezig geweest met het ondergraven van dikke muren. De eerste doorgang, in de bodem van de ce'l, werd op klaarlichte dag gemaakt, waarbij het helse la waai van het breekijzer tegen de stenen er juist zorg voor droeg, dat geen argwaan ontstond. Voor de ontsnapping moesten zoveel deuren worden geforceerd en zoveel muren kapot gemaakt, dat het niet voor mogelijk was gehouden, dat in hun vrij heid belemmerde mensen met primi- VRAGEN OVER BEGROTING 1964 OEGSTGEEST Enkele raadsleden van Oegstgeest hebben zich bij het afdelingsonderzoek van de begroting 1964 met bezorgdheid afgevraagd waar om het aantal woningzoekenden in de lagere huurklassen zo sterk is toegeno men. Zij twijfelen aan de opgaven, die belanghebbenden ten aanzien van maximaal te betalen huur verstrekken. Deze verontrustende groei heeft ook de vraag aan B. en W. opgeworpen of Oegstgeest niet voor zijn economisch ge- bondenen dient over te gaan tot de bouw van zogenaamde Bogaers-woningen. Het werd eveneens noodzakelijk geacht een terrein aan te wijzen voor de bouw van kleine bungalows. straat? is een vraag, die verband houdt „Kunnen B. en W. meedelen of zij reeds hebben overwogen, welke mogelijkheden jn om ten aanzien van de woning bouw te komen tot samenwerking met aangrenzende gemeenten teneinde tot een concentratie van opdrachten te komen, die de bouwers een optimale benutting produktiemogelijkheden verschaft met daaruit voortvloeiende verlaging van bouwkosten?" luidt een der vragen. Verscheidene raadsleden informeerden naar de plannen voor de bouw van het zwembad. Ook werden vragen ge steld over het tijdstip van overscha keling op aardgas en het tijdstip van inwerkingtreding van de schooltand- verzorging. Navraag wordt gedaan naar het feit dat de aanleg van de sportvelden niet zo vlot verloopt als was voorbereid, terwijl ook gevraagd wordt naar de verordening betreffende de aanleg van de rolschaatsenbaan. Vijfjarenplan De wens werd geuit, dat spoedig zal worden overgegaan tot de uitgifte van een boekje met verzamelde bijdragen over oud Oegstgeest „Hoever zijn bur gemeester en wethouders gevorderd met de onderhandelingen over het in eigendom verkrijgen van de voortuintjes in het tweede gedeelte van De Kempenaer- gouden verlovingsringen met de reconstructie van deze straat. Oegstgeest heeft een vijfjarenplan, aarover gevraagd wordt de urgentie in de kapitaalswerken vast te stellen. Met verwondering wordt door een der leden van de raad geconstateerd, dat er geen installatie voor de schooltandver- zorging en geen voorzieningen voor de ponyclub in dit plan zijn opgenomen, terwijl ook verdere plannen voor voetbal velden en gymnastieklokalen ontbreken. Prijsverlaging Een aantal leden vestigt er de aandacht op, dat de melkprijs voor schoolmelk zeventien cent per kwart liter hoger dan de gewone melkprijs en vraagt of geen aanleiding is met de melkhandel i overleg te treden over een verlaging in de schoolmelkprijs. Enige leden vragen naar de bij de vori ge begroting gedane toezegging om de mo gelijkheid te onderzoeken naar het plaat sen van beeldhouwwerkjes of plastieken in sommige delen der gemeente en bij Tenslotte werd nog gevraagd of er ge gevens bekend zijn waaruit blijkt hoeveel woningwetwoningen er worden bewoond door personen, die krachtens de bepa lingen van de zogenaamde welstands- grens hiervoor niet bestemd zyn. Zo deze gegevens niet aawezig mochten zijn, wordt B. en W. verzocht deze alsnog te verzamelen. Puzzelpront inenten 1. M. Allaart, Warmonderweg 41, Leiden; 2. J. Tukker, Adelborst van Leeuwenlaan 36, Sassenheim; 3. E. C. Riezenbos, Dr. De Bruijne- straat 1, Leiderdorp. Kleine voorbereidingen voor ide grote ontsnapping. Première in Leiden VOORSCHOTEN Van eind februari tot ver in maart zal de Toneelgroep var Oud-Studenten op haar jaarlijkse lief dadigheidtournee de eerste voorsteUingen in Nederland geven van het toneelspel in drie bedrijven „The scythe and the sunset" van de Ierse auteur Denis John ston. Max Wagener voert de regie. Het stuk, dat onder de titel „Dublin 1916" genmaal (waarvan vijfmaal ten bate het Studentensanatorium) zal worden op gevoerd, is vertaald door mevr. drs. A. Y Stokhuyzen-Schuurman. Johnston, die onder meer het wel Nederland gespeelde stuk ,The moor the yellow river" op zijn naam heeft staan, sahreef „The scythe and the set" als reactie op Sean O'Casey's dit jaar weer door het Abbey Theatre op het pertoire genomen „klassieke" werk ..The plough and the stars". Hij behandelt ei een spectaculair stuk Ierse vrijheids strijd in, de zogenaamde „Easter Rising" van 1916. De première voor Nederland „Dublin 1916" heeft plaats op 27 februari te Leiden Schouwburg). Alle inlichtingen over dé besteladres sen, waar „Dublin 1916" zal worden opge voerd, kunnen dagelijks telefonisch wor den verkregen bij de Kon. Van Kempen en Begeer te Voorschoten, tel. no 01717- 4500 van 8.30 uur tot 17.30 uur. Voor grammofoonplaten Evangelisatiesamenkomst in de Bevrijdingskerk LEIDEN Dinsdag 11 febr. houdt de Geref. Evangelisatiecommissie een menkomst in de Bevrijdingskerk zuid- Ds. Hegger van Velp zal spreken over „Hij redde mij over de branding heen". Een gemengd kwartet en het Spaar garenkwartet uit Lisse verlenen hun me dewerking. tieve gereedschappen er ooit in zouden slagen langs deze weg naar buiten te a van de vele moeilijkheden was bijvoorbeeld, dat de mannen geen hor loge hadden, zodat zij aanvankelijk niet wisten, hoelang zij beneden konden werken voordat ze naar de cel terug moesten voor de controle. Dit probleem werd later opgelost door twee flesjes op elkaar te zetten, waarvan de één met zand werd gevuld, zodat een soort zand loper werd verkregen. Na veel gezwoeg waren alle obstakels uit de weg geruimd en kon men via de Parijse riolen een taxi nemen, de vrij heid tegemoet.althans volgens het plan de campagne. De film is de laatste rolprent van wij len Jacques Becker, die werkte aan de hand van een scenario, dat was vervaar digd naar de roman van José Giovanni. Een der gevangenen zelf verstrekte de gegevens voor dit boek en hij speelt mee De rolprent munt uit door een opmer kelijk scherpe sfeertekening, waarbij vooral ook de lotsverbondenheid van het Verleden jaar in Mariënbad CAMERA (alleen woensdag) „Ver leden jaar in Mariënbad" is een poëtische verbeelding, gesitueerd in een oud bui waarvan de gangen en zalen met hun beeldhouwwerken en schilderijen, met him spiegels en hun rijk geornamen teerde plafonds herinneringen oproepen ;en voorbije eeuw, t gaat over een contact tussen twee en' voorstellen doet waartegen de ander zich verzet. Ten slotte zyn zij ver enigd alsof het altijd zo is geweest. Resnais zelf heeft van deze beelden ïzegd, dat een verbeelding die levendig genoeg is, zich altijd in het héden af speelt. De herinneringen, die men terug ziet, verre landstreken, ontmoetingen die nog moeten plaats hebben, of zelfs ge beurtenissen die zich hebben afgespeeld, zoals een ieder deze in zijn eigen hoofd ranpdohikt of naar eigen ideeën laat verlopen, vormen als het ware een gees telijke film, die voortdurend in onszelf •ordt afgerold, zodra wy ermee ophou den aandacht te schenken aan hetgeen zich rondom ons afspeelt. Op andere ogen blikken registreren wy echter juist met ize zinnen de uiterlijke wereld, die zich net precies onder onze ogen bevindt. (Interessant). Legioen des doods LIDO In de film „Legioen der doods" komt nog eens tot uitdrukking, hoe zinloos de oorlog kan zijn. Een ka pitein van het Vreemdelingenlegioen krijgt opdracht een belangrijke Algerijn se verzetsstrijder gevangen te nemen en aar Parijs te brengen. Hy volbrengt zijn taak onder onvoor stelbaar moeilijke omstandigheden, waar bij bijna al zijn mannen jammerlijk om komen. Wanneer de kapitein de Algerijn ten slotte echter heeft waar hij hem hebben moet, is de politieke situatie in tussen zodanig veranderd, dat de rebel voor de Franse regering van een vijand een belangrijke gast is geworden, die grote rol gaat vervullen bij de aanstaan de vredesonderhandelingen. Hoewel in feite het zinloze van de oorlog in beeld moest worden gebracht, blijkt de regisseur toch niet geheel vrij te zijn van een heimelijke bewondering voor de zogenaamde romantiek van het krijgsbedrijf. Om aan de verlangens van het publiek tegemoet te komen zijn voorts ook een heel klein jongetje en een jong meisje in het verhaal opgeno- De film wordt voornamelijk gevuld met gevechtshandelingen en die zijn na tuurlijk niet bepaald van een edel ka rakter. (Oorlog). Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Hendrik K Ph z v C van der Reijden en J C Fasseur: José Chr d v I Vermeer en C J Hensing; Michèle d v C A Boe- kee en M L Koch: Saskia d v E C Frangenheim en A H van Eek Duy- maer van Twist: Cornelia d v D K Glasbergen en F van Delft. Ondertrouwd: A Siere en G J Gij- zenij; H Metselaar en J J van der Heijde; L J M Dirk en A C van der Zeeuw; A W van Bohemen cn M Smit; H J W Blok en H Labordus; W R M Blom en J G G Franken; D Graveland en M J van Driel; F van der Touw en B I J Kleer; N A A van der Berg en C J G de Groot; G Verver en N van der Meij; J H Gordijn en W van Oosten; M G van Waart en H C van den Bergh; N de Jong en J van Borsum Waal- kes; P J van den Burg en I Olk; H B Plugge en L E Kramp; G J L Bernard en J C Colpa; A Regeer en H Groenhuijzein>; D A B J M van Ewijk en H W Huijding; BAS van Baaren en T A van Stempvoort; A Gumauskas en J C Brouwer; P van der Plank en C Guley; D G Verboon en E Bernard; O J H Vrou- wenvelder en M C Verhaar. Gehuwd: D Küijn en J Groeneveld; R van der Beek en A M Vaillant: P J de Graaf en A F van der Lin- gen; J P L M Michalides en M L T Krowinkel; C F Ofctenhof en M van Dissel; A L Hoekstra en M T A Beugelsdijk; A A Compier en J H W C Selhorst; J Fasel en J Schrijer; A van der Leest en A Ridderhof; I Hidayat en A M G R Sjarbaini. Overleden: A E Weststrate, 66 j, wed v M van Ginneken; J Sap, 54 j, man; G J W Bosman, 19 dg., zoon; G A Jasperse, 59 j, man; J C Mon- tagne, 84 j, man; G van Aalderen 70 j, vrouw; A den Hollander, 58 j, man; F Koopman, 22 j, zoon. groepje gevangenen tot uitdrukking komt Voorts is met meesterhand de span ning opgevoerd zonder dat daarbij ge bruik wordt gemaakt van de gangbare hulpmiddelen. Het is Becker voortreffe lijk .gelukt het menselijke element in deze ontsnappingspoging op de voor grond te stellen. Met een enkel beeld weet hij de karakters van de uitbrekers te schetsen, waardoor de film ver uit komt boven het spectaculaire ontsnap- pingsverhaal-zonder-meer. (Boeiend). Voortvluchtig TRIANON In de film „Voortvluch tig" wordt een weinig origineel verhaal tje verteld over een echtpaar, dat ten onrechte verzekeringspenningen int om een lekker lui leventje te kunnen gaan leiden. Hun geweten laat hen echter niet met rust en wanneer ze in het land van hun dromen aangekomen, een vertegenwoor diger van de bestolen verzekeringsmaat schappij menen te zien, slaan ze op de vlucht. Er wordt verder steeds gevlucht en bij één van die vluchtpogingen komt de man om het leven. De vrouw wacht echter een nieuwe toekomst aan de zijde van de verzekeringsemployé. Aanvankelijk meent men een aantrek kelijke thriller te zien, maar naarmate de tijd verstrijkt, vermindert de vaart en ebt de spanning weg. Er zijn heel wat onlogische dingen te bespeuren, terwijl aan de karaktertekening zo goed als niets is gedaan. (Matige thriller). S/xtar de spotvogels STUDIO Harper Lee's succesvolle roman „To kill a mockingbird" is ge baseerd op de jeugdherinneringen van de schrijfster. Zij tek„nt met humor, maar vaak ook met wrange ironie het leven in een kleine plaats in het zuiden van de Verenigde Staten, Maycomb in Alabama, waar thans de rassenstrijd tussen negers en blanken een hachelijk probleem is. De door Robert Mulligan naar het boek van Harper Lee vervaardigde film, die in Nederland onder de titel „Spaar de spotvogels" wordt vertoond, is daarom van een grote actualiteit, ofschoon het filmverhaal zich in 1932 afspeelt. Robert Mulligan heeft de film met groot vakmanschap vervaardigd. Het ca merawerk is op alle linies voortreffelijk. (Belangrijke film). Alleman LUXOR De voortreffelijke film „Alleman" van Bert Haanstra is opnieuw geprolongeerd. Haanstra heeft, ondermeer verscholen in een wasmachine, allerlei Nederlanders in uiteenlopende situaties gefilmd. Het resultaat is een verrassend portret van ons allemaal. (Schitterend). Laivrence van Arabië REX De film van Sam Spiegel en David Lean over de mysterieuze figuur Lawrence van Arabië is opnieuw gepro longeerd. Als schouwspel is de film zeer zeker indrukwekkend, maar zijn beteke nis ontleent hij vooral aan de boeiende historische gebeurtenissen in het Nabye Oosten, die zo levendig in de herinnering worden teruggeroepen. (Grootscheepse avonturenfilm). Voor grammofoonplaten Leiden telt bijna 99.000 inwoners LEIDEN Op 31 december 1962 telde Leiden 98.013 inwoners en op 31 december j.l. 98 806 48.484 mannen en 50.322 vrouwen. Door geboorte en vestiging steeg het aantal iit 1963 met respectievelijk 1939 en 4276 personen en door overlijden en vertrek vermin derde het met respectievelijk 830 en 4592 personen. Er werden 708 huwe lijken voltrokken (in 1962 800) cn het aantal ingeschreven echtscheidingen bedroeg 47 (tegen 64 in 1962). Haagse politierechter De baas vond het goed DEN HAAG „De baas vond het goed", betoogde een 22-jarige monteur uit Lelden voor de Haagse economische politierechter- De monteur zou, zonder toestemming van z{jn werkgever en evenmin van het arbeidsbureau zijn baas in de steek hebben gelaten. Daar was de monteur het niet mee eens cn hy zette uiteen hoe de bespre kingen waren verlopen. Hij was inder daad weggegaan, doch later had de baas tegen hem gezegd: „Laat het maar zo", en dat legde de monteur uit, als kon hij wel vertrekken. De officier van justitie deelde dat standpunt niet en vond dat verdachte geen toestemming had, zodat hij f 40 boete of 8 dagen hechtenis eiste. De rechter zag evenwel twijfel in de kwes tie en sprak verdachte vrij. „Maar niet meer zo weglopen", gaf hij als waar schuwing mee. Een kwestie van papieren DEN HAAG Het was een kwestie van papieren, vertelde een 30-jarige ex pediteur uit Sassenheim voor de Haagse politierechter, maar de officier zag er nog wel iets anders in. Hij constateerde dat verdachte telkens maar met hetzelf de verweer aankomt, nL dat hij zijn chauffeurs wel had gewaarschuwd hun papieren mee te nemen, maar dat zij dit nalaten. Evenwel merkte de officier op, dat verdachte later pas vergunningen heeft ontvangen voor zijn vrachtvervoer, dus klopte het ërgens niet. De eis luidde daarom voor twee feiten die tenlaste waren gelegd, f 75 en f 90 boete. De rechter veroordeelde tot tweemaal f 60 boete. SCHUDSL't CfTKOSN NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3