m. Programma G3 Teleurstellende resultaten van Nederlanders op 5 km HIJ HEEFT brinta Amerika uitgeschakeld voor de medailles rAileRLa Positieve en negatieve elementen in defensie Hokij-team periode van in laatste 3-5 op 8-5 Dr. Pannekoek kijkt, vraagt en noteert Russische vrouwen sterker dan Russische mannen -toce- ONTBETEN! KIEWE LEIDSE COÜKAWT DONDERDAG 6 FEBRUARI 1961 Het programma voor de "Olympische Spelen van morgen ziet er als volgt uit: 8.00—13.15 10.000 m heren hardrijden 9.3011.00 estafette ski da mes 3x5 9.30—11.30 bobslee 10.0014.00 slalom heren ski Gèhele dag ijshockey. Slechts bescheiden plaatsen: 8, 9 en 34 Olympisch metaal Rusland Frankrijk Finland Noorwegen Duitsland Oostenrijk Amerika Gr.-Brittannië Nederland Italië Noord Korea Canada goud zilver brons 1 1 2 Ook Mc Dermott naar Helsinki? Terry Mc Dermott, de winaar van d gouden Olympische medaille op de 500 m hardrijden op de schaats, overweegt zich in te schrijven voor de wereldkam pioenschappen, die 2223 februari in Helsinki worden gehouden. Hij vertelde aan journalisten, dat hij ook overweegt een Noorse uitnodiging te aanvaarden om de volgende week daar in twee schaatswedstrijden uit te komen. „Maar ik wil het eerst nog met mijn vrouw bepraten," zo voegde hij hieraan toe. (Van onze speciale sportverslaggever) INNSBRUCK, woensdagavond Wat graag hadden we voor een dag Noor willen zijn. We zouden ongebreideld hebben kunnen delen in de vreugde van onze Scandinavische vrienden. Drie Noren aan de start voor de 5000 m, drie Noren op het ere-podium voor het in ontvangst nemen van een medaille. De populaire 30-jarige Knut Johannessen, houder van het Olympisch record op de 10.000 m en bezitter van Europese- en wereldtitels, kwam met de Olympische recordtijd van 7.38.4 op de bovenste trede om het goud in ontvangst te nemen. Terwijl hij werd geflankeerd door de 19-jarige Per Ivar Moe (tweede) en Fred Anton Maier (derde) die beiden eveneens beneden de Olympische recordtijd van Shilkof (1960) waren gebleven. Beslist niet verwonderlijk derhalve, dat op de volgepakte tribunes van het Olympisch ijsstadion het „heja, heja Norge" niet van de luoht was. Degene die nog nooit eerder in het beroemde Bislet- stadion in Oslo is geweest, begon iets te proeven van de sfeer die daar tijdens schaatswedstrijden heerst. Geweldig, wat een Noors succes. Daarbij kan je als Ne derlander alleen maar stil worden. Want komen wü er met een achtste (Rudic Liebrechts), negende (Cees Ver kerk) en 34e (Peter Nottet) plaats niet erg bescheiden af? Betekende het geen teleurstelling dat met name Rudie Lie brechts zich niet onder dc sterken heeft kunnen scharenT trainingswedstrijd 7.44 heeft gereden, hetgeen zijn beste persoonlijke prestatie is, zal aanvoeren, dat die 7.50.9 nog altijd negen volle seconden beter is dan het Nederlands record, dat hij eind 1963 on der groot enthousiasme in Deventer ves- Cees Verkerk Over twee dingen kunnen we het snel eens zijn. Cees Verkerk, de doodkalme en niet van zijn stuk te brengen kaste- leinszoon uit Puttershoek, heeft gedaan wat hij kon. Goed uitgebalanceerd heeft hij een bekeken race gereden, waarin hij helaas het hoge tempo (de eerste ronden gingen in 3a, tweemaal 36.5 en driemaal 37 sec.) niet kon volhouden, maar uitein delijk met een voor zijn doen uitsteken de tijd van 7 min. 51.1 sec finishte in zijn rit tegen de zwakke Noordkoreaan Bak. Cees bleef daarmee beneden het Nederlands record van Liebrechts (7.59.9) en verbeterde zijn eigen persoonlijke tijd ook met 0.1 sec. Peter Nottet En van Peter Nottet hadden we wel licht een iets betere klassering mogen verwachten. Gebleken is echter toch wel, dat de man uit Loosduinen in dit sterke internationale gezelschap kwaliteiten te kort komt om een rol van betekenis te spelen. Bovendien zakte hij na een moed gevende start snel terug om na rondetij den van 41 en 42 sec. het niet verder te brengen dan een 34e plaats. IJSHOCKEY-TOERNOOI Cahada-Finland 6—2. Zweden-Zwit- serland 120, Rusland-Duitsland 10—0, Tsjechoslowakvje-Ver. Staten 71. Amerika moet iedere hoop op een der drie medailles, die ook in het ijshockey- toernooi zijn te verdienen, laten varen-, nu de Amerikanen een kansloze 71 nederlaag van Tsjechoslowakije te slik ken hebben gekregen. De Tsjechen zijn nu vierde en hebben zes punten meer dan Amerika, dat op de vijfde plaats staat. In de eerste periode wisten de Amerikanen de stand nog dubbelblank te houden, doch in de tweede periode moesten zij twee doelpunten toestaan. Jn de derde periode lieten de Tsjechen er geen twijfel over bestaan wie de sterkste ploeg op het ijs had gebracht: zij scoorden vijfmaal tegen de Amerika nen éénmaal- In twee wedstrijden wist een der ploe gen niet te scoren. Zweden verpletterde Zwitserland met 12—0, ondanks dat in de derde periode alleen maar Zweedse reservespelers op het ijs verschenen. Rusland behaalde een gemakkelijke 10—0 zege op Duitsland. Canada moest tegen Finland een 1—0 achterstand toestaan, doch na 10 min. begonnen de Canadezen de strijd te be heersen. Een offensief bleef echter uit, doch indien de Finnen de puck eens hadden, wisten zij er niets behoorlijks mee te doen. Op regelmatige wijze werd de score op 62 voor Canada gebracht. De tussenstanden waren 21, 30 en 11. De grote sti-ijd tussen de beide koplopers Canada en Rusland wordt zaterdag gespeeld. Rtisl^hd 5 5 Zweden Tsj echoslowakij e Ver. Staten Finland Duitsland Zwitserland Noorwegen-Hongarije 61. Roemenië- Oostenrijk 52. Polen 4 8 Noorwegen Oostenrijk 4 5 Roemenië Japan 4 5 Italië 4 2 Zd. Slavië 4 5 Hongarije TplSC, Technici, die de Olympische vlam van dc Winterspelen verzorgen, hebben uitgerekend, dat de vlam in de 12 dagen, dat hij brandt, voldoende warmte-ener- gie levert om een lamp van 40 watt 2.767 jaar brandende te houden. In tourist heeft 1.500 Russische tersportliefhebbers voor de Olympische Winterspelen naar Innsbruck gebracht. Voor de deelnemers aan. en de be zoekers van de Olympische Winterspelen is te Seefeld, waar de Noordse nummers omstreden worden, een mobiele kerk neergezet. Protestantse geestelijken uit Oostenrijk, Duitsland, Zweden en Groot- Brittannië houden daar dagelijks dien sten van 15 minuten. In de Westduitse Sportkurier schrijft Wilhelm Kauke, dat de eerwaarde heer David Bauer, de coach van Canada, een nieuw soort Canadees ijshockeyteam naar de Olympische Spelen heeft ge bracht: „een groep welopgevoede heren" O, die prijzen in Innsbruck. De win keliers ter plaatse is verzocht hun prij zen tijdens de Olympische Winterspelen niet te verhogen. De Japanse skiër Ha- jime Tomii ontdekte echter, dat hem 400 shilling (56 gulden) teveel was berekend voor een paar nieuwe skischoenen, die hij in het centrum van de stad had ge kocht. Na een gesprek met de vertegen woordiger van de schoenfabriek in Olympisch dorp en na drie bezoeken de winkel heelt hij zijn geld terug ge. 5 0 0 5 0 37—9 32—10 20—27 6—27 5—43 1—44 T roosttoernooi Liebrechts ar Liebrechts, onze nationale kam pioen Rudie Liebrechts. Daarover zou boek vol te schrijven zijn. De kar dinale vraag waar het om draait is deze: „Heeft Liebrechts zich volledig gege- Van een sportman in het algemeen, maar van een Olympiër wel heel speciaal mag worden verwacht dat hij al zijn ga- en krachten inzet om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Gebeurt dat. dan heeft men aan het Olympisch ideaal voldaan en is de klassering als zodanig niet eens het belangrijkste. Maar bepaalt of de Vlaardinser alles heeft gegeven? Dat kan hij alleen zelf. is echter ongrijpbaar. Voor de journalisten (wat overigens niet het erg ste is), cn ook voor zijn trainer en coach. Alle troeven voor een gunstige klassering op de 5000 m waren Liebrechts in den gespeeld. De favorieten voor de plaatsen hadden gereden, terwijl de ïrsomstandigheden en de kwaliteit de baan niet waren veranderd. Geen schema In mauw overleg met Liebrechts stel den coach Jan Charisius en trainer Henk Lamberts voor onze nationale kampioen schema op voor een to taal tijd ongeveer 7.39. daarmee mikkend op tweede of derde plaats. De positie van Knut Johannessen leek inmiddels met een tijd van 7.38.4 or tastbaar. Vijf minuten voor de start stapte Liebrechts goed gemutst het ijs op, doch direct na het startschot liet hij het schema los. alsof het niet bestond. Na 2600 meter had hij reeds 4 mil 6 sec. verbruikt-en lag toen op de ze tiende plaats. Voor de kijker langs de kant irriterend rustig glijdend, zich dui delijk niet forcerend en te weinig vecht lustig draaide hij ronden van 38 s< den. Nogmaals, als we zeker wisten dat Liebrechts niet beter kon. zouden v geen woord aan toevoegen, maar tweede deel van de -rit heeft aangetoond, dat de Vlaardinger veel meer kan. Was hij niet de enige die een ronde (de gende) in niet meer dan 35.5 sec. wist af te leggen? Met die tussensprint passeerde hij juist Cees Verkerk om met 7.50.9 ker niet uitgeput over de finish te gt Gespaard Had hü zich gespaard voor de 1500 m? ZëlF vertelde hü ons enkele dagen gele den dat dit beslist niet nodig is, naar zün mening Is het zeker te doen in een tijdsbestek van twee dagen zo we" op de 5000 m als de 1500 m een toppres tatie te leveren. Coach Charisius as het daarmee eens. „Vandaar ons scherpe schema", vertelde hij. „Maar wat doe je er aan als de rij der er van afwijkt? Ik sta niet op het ijs. Rudie mist de juiste mentale instelling. Een inzet zoals Cees Verkerk die heeft. Voor deze betekent elke rit een strijd tegen zichzelf. Steeds wil hij beter; steeds iets sneller als het kan. De resultaten blyven niet uit". Liebrechts, die in Noorwegen tijdens Gunstig Maar dc omstandigheden hier in Inns bruck waren bepaald gunstig om er nog uit te halen. Werd het Olympisch record van die Rus Shilkof, in 1956 in Cortina gevestigd, niet door vijf rijders verbeterd, onder wie zelfs de out-sider Herman Strutz uit Oostenrijk? De race op de 1500 m zal mogelijk iets meer le- :n van de bedoelingen van Liebrechts. Feit blijft evenwel dat hij stellig iets kan leren van vechtjassen als de Noren, want hij heeft een techniek als die on- -rwoestbare overwinnaar Johannessen, ■n conditie als die stampende Per Ivar Moe en een stijl als die Russisohe kracht patser Kositsjkin die evenals de Noren, als Strutz en Jonny Nilsson beneden het Olympisch record bleef. Niettemin bleef Kositsjkin buiten de medailles en daarmee Rusland tev« want de grote troef Yumashef kwam i gens griep niet aan de start. Voor wat Liebrechts betreft bleef oor de vele Nederlandse kijkers op dc tribune, onder wie de prinsessen Beatrix Margriet, een gevoel van onbehagei hangen. Aan Liebrechts zelf dit volledig ieg te nemen. (Va militaire medewerker) Voetbal De gisteravond te New Castle gespeelde voetbalwedstrijd tus- Jong Engeland en Jong IerQand is door de Engelsen met 32 gewonnen. In Belfast kwamen Jong Noord Ierland Jong Wales tegen elkaar uit. Hier het resultaat een gelijkspel: 33. de plannen van de minister van defensie blijkt het begrip ervoor toe te nemen. Te constateren valt, dat in deze tijd van enigszins minder wordende internationale spanning de regeringen de defensie-uitgaven omlaag brengen dan wel op hetzelfde Het Hokij-team mocht dan drie we ken geleden een ge makkelijke 123 ze ge op The Arrows hebben behaald, toen de ploegen gister avond in de Hout- rusthal wederom voor de Rob Ferir- cup speelden, is er iets geschied, dat het hele seizoen nog niet is voorgeko- rlodcn hadden de n achterstand. Pa: gelukte het dc Haag- Als waarnemer in Innsbruck (Van onze speciale sportverslaggever) INNSBRUCK Olympische records worden verbeterd op een wjjze verbeterd op een wijze alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Het gaat steeds harder, steeds beter. Waar ligt de grens van het menselijk pres tatievermogen? Naar het antwoord op die vraag is dr. A. A. M. Pannekoek uit Helmond, arts van de Nederlandse Olympische ploeg, evenzeer be nieuwd als u. Hij is hier in Innsbruck als, waamemèr. Hij kijkt, hij spreekt, hij vraagt en noteert. Alles komt te staan in een lijvig rapport, dat straks aan het Nederlands Olympisch Comité zal worden uitgebracht. Natuurlijk zal dokter Pannekoek de at leet die verkouden is behandelen en zal hij zich niet afzijdig houden wanneer iemand een verstuikte enkel mocht op lopen, Maar de behandeling van welke kwaaitjes dan ook is niet zijn voornaam ste taak. In Nederland gaan we heel voorzichtig de medische begeleiding de sport aanpakken. In andere lan- is men daar al veel verder mee en daarom is er voor dokter Pannekoek. die overigens als sportarts bij het Nederlands elftal zijn sporen wel heeft verdiend, in Innsbruck zo veel te leren. Welke waardevolle gegevens kreeg hij dezer dagen niet te horen tijdens een artsenbiieenkomst in de universiteit van Innsbruck. Daar vertelden de Russen hoe zij hun sportlieden medisch begeleiden. Een deur ging open. ,\Veet u". zo vertelt dokter Pannekoek, „dat ruim 100.000 artsen en chemici in tusland onderzoeken wat het prestatie- ermogen van de mens is? Mede aan de hand van die onderzoekingen kan op verantwoorde wüze een trainingspro gramma worden vastgesteld. In Nederland staan we wat dat onder zoek en die medische begeleiding betreft nog maar helemaal aan het begin. Straks krijgen we in het sportcentrum va: KNVB in Zeist een medische afdeling ter beschikking en over enige tijd in het NSF-centrum bij Arnhem er ook. Van- daaruit zal dan kunnen worden ge werkt". aldus dokter Pannekoek. Geen groot resultaat Voor de Spelen van Tokio mag dan ook nog geen groot resultaat worden venvacht van dc ervaringen die dokter Pannekoek in Innsbruck opdoet, kunnen niet In cén slag de achterstand inlopen, Wc moeten gaan bouwen. Zonder medische begeleiding is het beoefenen van topsport evenwel niet te denken en zelfs onverantwoord Er moet scherp op worden toegezien dat geen brokken maakt door te z langdurige training. Steeds mee ;r wordt duidelijk dat iemand geen lange periode achtereen in topvorm kan zijn. Er moet tegen een bepaalde tijd naar top worden gewerkt om daarna een reactie weer te accepteren. Zou men dan 1 even hard er aan willen trekken, dan gaat het niet goed en is het gevaar overtraining heel groot", aldus de Nederlandse arts. die in de topsport van het ogenblik niet het minste gevaar ziet de gezondheid van de atleet op lan gere termijn. We moeten er echter vooi waken, dat de grenzen niet wordeh over schreden. Want grenzen zijn er natuurlijk, ook al weten we nog niet precies waar Over de Nederlandse ploeg en het ver blijf in het Olympische Dorp is dokter Pannekoek zeer te spreken. Vooral het eten is goed en In overvloed te krijgen. De schaatsers doen zich dan ook te goed aan allerlei lekkernüen, hoewel h(j herhaaldelijk waarschuwt tegen het te veelvuldig gebruiken van coca cola Sjoukje Dijkstra verorbert echter met name 's morgens heel wat minder. Ze houdt het bU een stukje Fins brood wat vruchtensap. Zaalhandbal In een internationale handbalwedstrijd hebben de zaalhandbal- ploegen van Frankrijk en Zwitserland gisteren in Basel met 1313 gelijkge speeld. Bij rust hadden de Zwitsers nog een voorsprong van 86. TIJDEN 5000 M De uitslag van de 5000 meter luidt: 1. Knut Johannesen (NoorwJ 7.38.4 (nieuw Olympisch record). 2. Per Ivar Moe (Noorw.) 7.38.6. 3. Fred. A Maier (Noorw.) 7.42.-. 4. Victor Kositchkin (Rusl.) 7.45.8, 5. Herman Strutz (Oost) 7.48.3, 6. Jonny Nilsson (Zweden) 7.48.4, 7. Ivar Nilsson (Zweden) 749.-;. 8. Rudie Liebrechts (Ned.) 7.50.9. 9. Cees Verkerk (Ned.) 7.51.1. 10. Muzakhid Habubilin (RusL) 7.52.3, 11. Gunther Traub (Did) 7.53.9, 12. Kurt Stille (Den.) 7.56.1, 13. Gerhard Zimmer- mann (Did) 7.56.8, 14. Renato de Riva (Italië) 7.57.5, 15. Kalervo Hietala (Finl.) 7.58.8, 16. Thomas Malkin (G.B.) 7.59.4, 17. Bai Yong Choi (Korea) 8.03.4, 18. Jouko Launonen (Finl.) 8.03.5, 19. Oerjan Sandler (Zweden) 8.05.3, 20. Richard Hut (VS) 8.09.7, 21. Toivo Salonen (Finl.) 8.10.2, 22. Antony Bullen (GB) 8.12.4, 23. Satoshi Sinbo (Japan) 8.12.5, 24. Toyofu- mi Aruga (Japan) 8.15.9, 25. Ralf Olin (Can.) 8.18.2, 26. ex aequo Yoshiro Ka- wano (Japan) en Gyoergi Ivankai (Hong.) 8.19.4, 28. Woon Sung Bak (Ko rea) 8.20.2, 29. Wayne le Bombard (VS) 8.21.3, 30. Bong Choon Kim (Korea) 8.22.9, 31. Lo Sang Tsend (Mongolië) 8.23.9, 32. Rudy Uster (Zwitserland) 8.24.8, 33. Oldrich Tepply (Tsj.-Sl.) 8.25.6. 34 Peter Nottet (Ned.) 8 26.1. 35. Gerard Koning (Canada) 8.26.9; 36. You Nam Choi (Korea) 8.28.9, 37. Rein- hold Seeboeck (Oost.) 8.29.6, 38. Stanley Fail (VS) 8.31.9, 39. Juergen Schmidt (Did) 8.36.6, 40. Peter Buettner (Zwits.) 8.45.5, 41. Mihaly Martos (Hong.) 8.47.1, 42. Gerhard Strutz (Oost.) 8.50.4. PETER NOTTET: „ik zat snel vast" INNSBRUCK, woensdagavond. Pe ter Nottet, met zijn 19 jaar de jongste man in de Nederlandse schaatsploeg, stapte teleurgesteld van het ijs. Niet dat hij een plaatsje onder de groten op de 5000 meter had verwacht, maar na meer dan twee weken voorbereiding in Inns bruck had hü zich toch wel echt leis meer voorgesteld van het Olympische feest. Maar in deze dingen kan de sportbe oefening hard zyn4 In nog geen tien mi nuten wordt beslist of je voldaan op de trip kan terugzien, ja dan neen. Bescheiden als de schaatser uit Loos duinen is, was hü niettemin bepaald weinig te spreken over zün totaaltijd van 8.261 waarmee hü op de 5000 m„ liet enige onderdeel, waarvoor hy is ingeschreven, niet verder kwam dan een 34e plaats onder dc 42 deelnemers. En dat is op zichzelf niet zo erg, wan neer je weet. dat je echt niet beter kunt. „Ik heb echter in Noorwegen zo om streeks 8.19.- gereden en daarmee had ik een aanzicnlyk betere klassering be reikt dan nu het geval was, Maar een goede start zat ik al snel „vast", als dat in schaatsjargon heet", vertelde hij. „En het schema van 7.58, dat me was opgezet, kon ik op geen stukken na halen. Bovendien had ik aan die Duitser Schmidt niet dc minste steun Niets aan te doen", voegt hij er ver goelijkend aan toe. Grote vreugde in het kamp van Noorwegen. Drie medailles bij het hardrijden. Winnaar Knut Johan nesen. die het goud won in 7.38.4, wordt opgetild door Per Ivar Moe (links), die tweede werd en Fred Anton Maier, die het brons ver overde. Bob-baan in feite onbruikbaar De Belgische ploeg was de elfde va de Zeventien deelnemende ploegen aa het viermans-bobben. De deelnemers uitten luidkeels protesten over de toe stand van de baan. die er na vier dagen dooi slecht aan toe is. Sommige deel nemers beschuldigen de organisatoren ervan te spelen met mensenlevens- Er hebben zich echter geen ongeluk ken voorgedaan. Alleen de Amerikaan se tweede slee kwam beneden met kapot stuur, nadt de slee in de twaalfde bocht in een diep spoor was geraakt. De beste tijd van vandaag werd geno teerd door Italië I met Sergio Zardini aan het stuur. De ploeg klom daardoor van de zesde naar de vierde plaats met een totaal van 3.11.64. België staat op de 17e en laatste plaats in het klassement Voetbal De Engelse scheidsrechter Holland zal, bijgestaan door zijn land genoten Pickles en Jolly, de wedstrijd PSV-Zürich leiden, die op 4 maa de kwartfinales van het toernooi o Europese beker voor landskampioenen in Eindhoven gespeeld wordt. Voor de returnwedstrijd, een week later Zürich, is de leiding toevertrouwd een Spdans trio: scheidsrechter Gardea- zabal en de grensrechters Pintado Oliva. ploeg door vyf doelpunten de in gunstige zin te wyzigen: van 39 lar 8—5. De Hokij-zege is dus niet van en dakje gegaan. In de eerste twee pe rioden beheersten de Arrows het spel waarbü dient te worden aangetekend, dat de doelman van deze Canadese legerploeg een onoverkome lijke barrière vormde voor de Hokij- 'al- De Hagenaars moeten altijd even op temperatuur komen, maar namen na door Morel toch een voorsprong, 'olgende min. was de stand door Meeban weer gelijk en kort einde van de eerste periode Arrows een 12 voorsprong door Har der. De tweede periode was 2 Arie Klein de puck prachtig op bracht en Adair scoorde: 2—2, doch de 7e mm. nam de Arrows weer voorsprong door Zuback: 2—3. Het lukte maar niet bij de Hokij-i De combinaties tussen Adair en Forster liepen op niets uit. Er werd slecht ge plaatst en men begreep elkaar nog slech- The Arrows speelde bovendien enthousiast spelletje en toen een Hokij- op de strafbank zat en tot overmaat ramo wat slechts zelden gebeurt ook Forster 2 min. moest uitzitten, wist de Arrows met 5 tegen 3 man in de 13e min. de stand op 24 te brengen. Wel verkleinde 3 min. later Morel de achterstand tot 34. doch 1 min. later marche van twee doel punten ontstaan: 35. Wat de Hokij-ers ook deden, de man aan het scorebord bleef werkloos. Iedereen begreep, dat het in de derde periode vuurwerk zou worden. Doelman Frazer. die na 8 min in de eerste perio de de gewonde doelman Madden had -ervangen. gaf echter voorlopig geen krimp. Pas in de 8e min. moest hij ichten voor een schot van Morel, die daarmede een solo bekroonde e later maakte Adair gelijk: 55. Met de- stand gingen de laatste 10 min. in periode, waarin de Hokij-ers duide lijk demonstreerden veel sterker te zijn. Het begon al direct met een solo Forster: 6—5 en het werd 4 min. later door dezelfde speler 7—5. Hij had de puck van achiter eigen doel weggehaald sublieme solo uitgevoerd, die krachtig schot was besloten, voor tijd bracht Morel de eind stand op 85 in deze wedstrijd met veinig fraai, maar wel levendig speL JUDO Nederland verloor van Ver. Staten: 1-3 De Ncd. judoploeg heeft gisteravond in Utrecht met 13 verloren Verenigde Staten. Zes partyen eindigden onbeslist. lichtgewicht: Coos en tiende heup worp van Tosh Seino- Manfred Kuipers verliest door een tweede schouderwörp van Hayward Nishioka. Middengewicht: Jan Snijders onbeslist tegen Mickey Tsuchida. Peter Snijders onbeslist tegen Richard Fukuwa. Zwaargewicht: Anton Geesink wint door een tweede beenworp van Ben Campbell. Willem Ruska onbeslist te gen Ben Campbell. Lichtgewicht: Kuipers verliest door een zesde heupworp van Seino. Bonte onbeslist tegen Nishioka. Middengewicht: Peter Snijders onbe slist tegen Tsuchida. Jan Snijders onbe slist tegen Fukuwa. Verduistering: eis vijftien maanden Tegen de 32-jarige boekhouder E uit Heerenveen is gisteren voor de Leeu warder rechtbank drie maanden geëist wegen verduistering van ongeveer 40.000 gulden over een reeks van jaren ten dele van zijn werkgever en van 1000 gulden van de voetbalvereniging Hee renveen waarvan K. penningmeester peil handhaven. Tegelijkertijd is er een streven de militaire kracht als stabiliseringsfactor in de internatio nale verhoudingen te handhaven om dat er van gecontroleerde ontwape ning nog geen sprake is. Minder noodzakelijke laken laat men srvallen. In Nederland betreft dit vooral de territoriale bevelvoering. De taak van de staf van de territoria le bevelhebber zal waarschijnlijk wor- vergenomen door de chef van de generale staf. tevens bevelhebber van de landstrijdkrachten. De taak van de laatste wordt grotendeels waargenomen door de Navo-commandanten. zodat het territoriale werk er welbij kan. Her haaldelijk hebben we als bezwaar tegen een Nederlandse territoriale bevelheb ber aangevoerd, dat zijn staf in het A(toomdoel) gebied Den Haag lag, dat mede daarom zien we geen na deel in de opheffing. Bovendien kan een andere staf buiten het Aigebied nu wat worden verstrekt om een onverhoopt uitvallen van de generale staf op te vangen. Besparing Verder (naar beneden gaande) kan vorden bezuinigd door bijv. in de pro- Utrecht een territoriale com mandant aan te wijzen, die tevens garnizoenscommandant is. Dat be spaart garnizoenscommandanten. n.l. de grote steden Utrecht en Amcrs- Het spreekt, dat op deze wijze het te veel aan oudere officieren, in dienst genomen tijdens de hausse vlak voor de tweede wereldoorlog, nog zal toe- De minister is van plan voor :en goede afvloeiingsregeling in te n. Dat is beter dan het scheppen nin of meer overbodige functies met de vele kosten van huisvesting en toegevoegd personeel. In landen als Amerika en Engeland bestaat al jaren een dergelijke afvloeiingsrege ling. Een militair onderdeel heeft door zijn aard nu eenmaal behoefte aan vele jongen en goede krachten. Hij was in juni vorig jaar gevlucht met 3800 van zijn werkgever uit angst dat de verduistering ontdekt zou worden. Vii maanden heeft hy in Duitsland in hech tenis doorgebracht Toen hij in Vaals aan Nederland werd uitgeleverd had hij nog 1.800 gulden op zak. Volgens raadsman was de oorzaak K's mislukking zijn strenge opvoeding IMMMMAMMAWUMUMW De Russische vrouwen hebben op de Olym pische Winterspelen -n Innsbruck meer gouden medailles gewonnen dan de Russische mannen en dus hebben de Russische verduren. Bij de Rus sische medaille jacht heb ben zich twee vrouwen in het bijzonder onder scheiden. De Amerikanen putten troost uit het feit, dat de stand teaen de Russen alleen de mannen telt 1—1. Zes van de gouden medailles, die de Russen hebben veroverd, zijn gewonnen voor zuivere dames-nummers. Lidia won er twee bij de Noordse cross-country wedstrijden. Een zevenae gouden medaille kregen de Russen bij het paar- rijden, dat werd gewon nen door de kunstrijders Ludmillo Belousove cn Oleg ProtopopoJ. Bij het hardrijden, vroeger een van de Rus sische bolwerken, heo- ben de Russische schaat senrijders zware tegen- schakelde een drieta Noren de Russische deel nemers op de 5000 meter uit. Knut Johannesen won de race, gevolgd door Per Ivar Moe en Fred Anton Maier. Zij en de Rus Victor Kositsch- k in, wiens tijd 7.45.8 slechts goed was voor een vierde plaats, ver beterden allen het Olym pisch record. Kositsch- kin was Olympisch re cordhouder op de vijf km. In Squaw Valley Star Naast deze positieve elementen zijn echter ook negatieve elementen in de defensie-plannen. Tot de laatste reke- ve de starre verdeling van gel den tussen vloot, leger en luchtmacht. De grootste bedreiging ligt voor ons land nu eenmaal te land en in de lucht. Ook de volksvertegenwoordiging op dit punt te slap geweest terwille u de (politieke) vrede in het eigen land. Wij zijn, mede door aard en aan- an ons volk, geporteerd voor een goede marine. Maar als men nu finan cieel zo krap zit, dan had de minister nooit een zo omstreden schip als het voorraad-tankerschip moeten aanschaf fen. Dan liever een onderzeebootjager Andere landen gebruiken immers civiele voorraad-tankerschepen. Vertrouwen de Met vele Kamerleden vinden plaatsing van de staatssecretarissen op de staven minder gelukkig. Door hen kamer te geven op het departe ment zou ons inziens de coördinatie en politieke leiding beter tot haar recht kunnen komen, mede door het op het departement aanwezige bestuurs apparaat. Dit alles belet ons niet het beleid m deze minister met een zeker ver trouwen tegemoet te zien. Hij heeft be grepen, dat er fors moet worden in gegrepen voor het behoud van een werkelijke defensie. Dat blijkt vooral uit de grote aandacht voor de parate Navo-onderdelen. er vier jaar zou wel eens kun- blijken, dat de Kamerleden die bij de defensie-begroting tegen deze minis ter stemden doordat ze stemden tegen zijn salaris van f 60.000 er nog al naast stand gekregen. Dinsdag finishte hij voor Johan- »r. Hij versloeg kam- Amerikaanse kamp met pioen 1960 Grisjin enkele andere Russische favorieten. Gisteren belangstelling uit de verdere resultaten bij het hardrijden. Hij draait op volle toeren...

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9