Algemene ontevredenheid over voorlichting Hol TZhcVi Premiesparen is over zijn hoogtepunt lieen 'j&, ui Toilet Cleaner Gedeukte Johnsonof ingetogen pastoorshoed ythergolven Dagbladen betrekken bij reclame in tv Hoger winst en omzet Amsterdamsche Bank Gezonde groei ufÈièh)%ïjb, 7 DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 De meeste avondbladen van gis teren en ochtendbladen van heden hebben in hun commentariërende kolommen uitvoerig aandacht ge schonken aan de voorlichting over het Koninklijk Huis en met name over de eventuele verloving van prinses Irene. De ene krant vindt dat er iets schort bij de Rijksvoorlich- tingstdienst, terwijl het andere blad van mening is dat de „fout" ligt bij de adviseurs van de Koninklijke familie. Het dagblad Trouw vindt de wijze van voorlichting tijdens de nachtelijke persconferentie kortweg ergerlijk. Daar moest de directeur van de R VD. onder pressie haastig de premier gaan halen, nadat hijzelf een fiasco had geleden. En wel zeer terecht, gezien de onaanvaard bare opzet van de vertoning. De onaan vaardbare manier, waarop de voorlich ting over de gebeurtenissen in het Ko ninklijk gezin de laatste tijd verzorgd is heeft voor de nodige afbraakpubliciteit gezorgd. Allerwege is men met de voor lichting achter de feiten aan gestruikeld en de RV.D heeft daarbij de kroon op het werk gezet. Het Algemeen Dagblad (onafh vraagt zich echter af of al die verwijten aan het adres van R.V.D. nu inderdaad terecht zyn. De directeur van de R.V.D wordt in zaken over de voorlichting be treffende Soestdijk uitermate weinig speelruimte gelaten. Wanneer deze direc teur optreedt als woordvoerder van het Kabinet, dan is die speelruimte er ge meenlijk in redelijke mate. Wanneer hii optreedt als woordvoerder van het Hof. is hij weinig meer dan een „doorgeeflo ket". De kern van moeilijkheden ligt niet geheel bij de R V.D.. zo schrijft het A.D maar bij het Hof. bij de directe raadge vers van Koningin en Prins in deze zaken. Het (socialistische) V r ij e Volk ver gelijkt de voorlichting inzake ons Ko- n'iklijk Huis met die bij andere West- eu-opese vorstenhuizen. Het blad con stateert een kenmerkend verschil. Waar men elders openlijk gevoel voor de om standigheden toonde, laat men hier het volk meeleven, onvoldoende bekend met de feiten, onwetend omtrent de achter gronden. De natuurlijke, volstrekt van zelfsprekende sympathie die nu alge meen uitgaat naar een bedroefd gezin. i.« daardoor vermengd met teleurstelling De Koningin heeft rust voor haar kind gevraagd. Maar die vragen, zeer vele belangrijke vragen, blijven. Zij schuiven zich. zo meent Het Vrije Volk. tussen de bereidheid rust te geven en brengen on vermijdelijk die rust in gevaar. De oor zaak is de volstrekt falende voorlichting Wie daarvoor verantwoordelijk zijn mo gen beseffen, dat zij de tragiek van do gebeurtenissen binnen het Koninkliik gezin hebben verhevigd. D e T ij d-D e Maasbode (rk.) neemt aan, dat het Koninklijk Huis de publi- katie van de overgang naar de R.K. kerk wilde laten wachten op die van de ver loving en wel terwille van dat deel van de publieke opinie, dat een overgang zóndér verloving vermoedelijk" slecht zou opnemen Een begrijpelijk motief, ten minste, zolang er op korte termijn een verloving te verwachten viel. De hele speculatie is op twee manieren mislukt Dit toont wel aan, dat het. achteraf be- beter ware geweest twee zelfstan dige gebeurtenissen niet te willen koppe len in een publikatie. Voor een groot deel van het publiek was dat niet nodig zelfs minder sympathiek. Het merk waardige is nu. dat juist dat deel van publiek, terwille van wiens gevoe lens de overgang naar het roomskatholi- cisme voorlopig geheim is gehouden, het hardst heeft geprotesteerd over de ge brekkige voorlichting. n t (libroept nog even in herinne ring dat enige tijd geleden geruchten over een op handen zijnde verloving van de zijde van het Hof werden tegengespro ken. De publikatie van zulke berichten heeft hel blad niet kunnen waarderen Maar nu blijkt er met de tegenspraak aars aan de hand te zijn Deze tegenspraak stond op gespannen voet met de werkelijkheid. Dat is een beden kelijk verschijnsel, in het algemeen in het bijzonder bij het verrichten van ..voorlichting" en nog meer in het bij zonder bij het verrichten van officiële voorlichting. Beter zou zijn geweest als de zijde van het Hof in dat stadium verklaard, dat mededelingen over verloving voorbarig zouden zijn Daar had men aan toe kunnen voegen dat alle betrokkenen begrip hadden en van anderen begrip vroegen, voor de persoonlijke gevoelens en het publieke belang, bij deze materie in het geding voorlichting in deze geest zou de waarheid geen geweld zijn aangedaan De communicatie tussen vorstenhuis en volk. waar wel eens wat aan mankeert erdoor zijn bevorderd. Zachtere lucht in aantocht A AN DE rand van een krachtig hogedrukgebied bij Ierland hand haafde zich een stroming van arctisch lucht, waarin naast opklaringen ook enkele regen-, hagel- of natte sneeuw buien voorkomen. In het binnenland vroor het de afgelopen nacht enkele graden. De laagste temperatuurwaarde bedroeg in Deelen en Soesterberg min 4 graden. De stroming van koude polaire lucht houdt nu spoedig op om dat bij Schotland om het hogedrukge bied heen zachtere oceaanlucht naar de Noordzee onderweg is. Het hoge drukgebied wordt bovendien aan zijn noordelijke flank aangetast en het trum verplaatst zich naar de omgeving .van liet Kanaal. In verband hiermee zal de wind in ons land naar we zuidwest krimpen en zal morgen in de loop van de dag van het noorden uit een warmtetront naderen met veel be wolking. De komende nacht moet plaatselijk nog op een paar graden vorst gerekend worden. De buiigheid wordt onderdrukt. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De Ni Rotte Echte erwten en bonen! In de beroemde, onovertroffen Knorr wintersoepen. Eet er goed van, als 't koud is! Hollandse Erwtensoep met echte Erwten 68 ct Bonensoep met hele bonen 78 ct wintersoepen Eerste Kamer vraagt: Spoed met herziening van de belastingen Vele leden van de Eerste Kamer zouden het op prijs stellen, indien de regering, voorzover zulks aan haar ligt. er zoveel mogelijk toe zal bijdra gen. dat de openbare beraadslaging over wetsontwerpen met betrekking 'ot de algemene belastingherziening in de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk kan plaats vinden. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van Ie Eerste Kamer over de begroting van de minister van financiën. President van de Végê-unie: Het premiesparen en het tegen elkaar opbieden met steeds aantrek kelijker cadeaus is over het hoogte punt heen. „Het is net als met andere rages: Ze woeden zich uit". Dit is de mening van drs. L. van Schaik, president van de Europese Végé Unie, waarin 30.000 zelfstandige kruide- en 220 grossiers in elf Europese Recorddroogte (Van onze weerkundige medewerker) Kenmerkten de laatste jaren (behalve de koude' winter '6263). de meeste winters zich door veel regen. doorweekte gronden en overstromingen, deze winter blijft nóg steeds uitzonderlijk droog. De Bilt kreeg in december en januari slechts 30 mm neerslag (record ran december '32januari '33 met 0 mm geslagen) Over een periode van 200 jaar bere kend behoort deze winter bij de drie allerdroogsten. Den Haag noteerde mm. Leiden 14. Katwijk 14 Hazerswo 9. AlDhen a/d Rijn 14. N'ord wij kei hout 16. Normaal in januari 60 a 65 mm. Opmerkelijk is dat de nogedrukgebie- den nog steeds een actieve rol bliiven sDelen. Hierdoor blijven de hoeveelheden neerslag nog steeds klein. De gemiddelde luchtdruk in januari was hoger dan het record van 772 millimeter, in 188" genomen. GRATIS SPELDJE Bruisend Zelfwerkend Ontsmettend Reuze bus f ISO van1/2 kilo I landen samenwerken. De handelsraad van deze in 1956 gevormde unie vergadert deze week in Amsterdam en drs. Van Schaik vertelde het een en ander over de grote voordelen van ruime internatio nale samenwerking. „We geven niet alleen inhoud aan de Europese gedachte, maar bovendien komt de rationalisatie ten goede aan winkelier en consument." Het sparen van zegeltjes bij de krui denier beschouwt drs. Van Schaik als een premie voor deze rationalisatie. Drs. Van Schaik gelooft evenwel dat de duurzame gebruiksgoederen die men te genwoordig door zegeltjes sparen bij de kruidenier kan kopen, hun tijd hebben gehad. Bij Végé heeft men de tendens waar-genomen, dat de consument niet zo hard rent op de koelkast of haar. dnoger. Men gaat zich meer realiseren dat het belangrijker is „hard geld" in de handen te krijgen, „het bezit van de zaak is het eind van het venmaak", zo con cludeert drs. Van Schaik. die meent dat eens een verzadigingspunt wordt bereikt De handelsraad van de Europese Végé- Unie (België. Frankrijk. Duitsland. Zwit serland, Italië. Oostenrijk, Groot-Britan- nië, Spanje. Luxemburg, Ierland en Ne derland) heeft in Amsterdam plannen uitgewerkt voor uitbreiding van collec tieve aankopen van levensmiddelen uil Amerika en Japan. In de aangesloten landen wondt de vraag naar kwaliteits artikelen steeds groter. Men heeft erva ren dat men een blikje tonijn en manda rijnen van kwaliteit veel goedkoper ir Japan kan gaan halen. ITarwichboot had De nachtboot van Hhrwich naar Hoek van Holland, de Avalon van de British Railways, moest dinsdagavond terugkeren naar de haven van Harwich wegens een motorstoring. De passagiers zijn met de Arnhem eveneens van de British Rail ways in Hoek van Holland aangekomen (Van onze moderedactrice) TAE N ederlandse hoedenfabrikanten brengen in hun collecties voor dit voorjaar „bergen romantiek" in de vorm van tule, organza, bloemen i bloemetjes. Die indruk kregen we tenminste gisteren in het Amsterdamse Kras- napolsky, waar we 15 verschillende collecties te zien kregen. Daarbij komt nog, dat de voornaamste kleur rose is. een heel zacht rose waarin een lila zweempje zit. Soms wordt de kleur even verscherpt door een combinatie met donkerblauw of Het combineren van twee kleuren ot twee materialen komt heel veel voor Donkere vilt- of laisserand met een lichte bol van organza, doorgestikt vilt of linnen e.d. Bloemgarneringen in overvloed. Nu eens bollen van kleine (en vaak ook wat grotere) bloemen, takjes bloesem hier en daar op een gedrapeerd bol letje. dan eens ranken op de randen van één enkele roos, op zij, aan de achterzijde, of pal van voren. De meeste bollen zijn hoog en echt bol. Randen in alle variaties, klein èn groot, als een koker omlaag gebogen, hoog opgeslagen, breed af staand. Ook zagen we veel turbans van or ganza, soms met afhangende, uit waaierende slippen. Lief. heel ro mantisch maar ook wel wat poes mooi. wal weinig past bij de sporti viteit, die op het ogenblik de kleding kenmerkt. Overigens zUn het juist een uiterst spor tief en een uiterst ingetogen model, die de eer krijgen de nieuwe lijn te ver tegenwoordigen: de hoed van president Johnson en de hoed van de Franse pastoor. Johnson's hoofddeksel: brede rand en hoge bol met deuken Het oorspronke lijke model heeft vijf deuken en de bol is van boven ingeduwd, voor, achter en aan beide zijkanten. De hoogte van de bol. de breedte van de rand en het materiaal bepalen ver der in welke mate dat origineel nog te herkennen is. Deze hoeden zijn flatteus en geven de draagster bepaald persoon, lijkheid. De pastoorshoed is overigens niet nieuw; Parijs kwam er het vorige sei zoen al mee. Lage ronde bol en iets omgebogen rand. Een variatie op de breton, maar zachter van HJn. Moeilij ker te dragen ook. De baret zagen we slechts zelden. Aar dig was het model Van strak ottoman- band met een opengevloohten platte bol. Van het vlechtwerk in stro, laisse of in repen organza of shantung uitgevoerd, was veel werk gemaakt. Naast het rose, knalrood, mosterdgeel, veel zwart en de onbestemde grijs-blauwe tinten, za gen we veel hoeden van gedessineerde stof. paar voorbeelden van blouse en hoed van hetzelfde ma teriaal. We zagen daarbij een mokka- klèürig zijden dessin, waarbij de hoed een soort' „luxe 'bijenkorfje" waS 'eb 'stige jaren"kwalijke neveni ben, zoals schade Hoed met hoge' bol van laisse, doorweven met wol en gegarneerd met grosgrainlint. een „cowboyhoed" in een heel mooie blauw-witte ruit. 'oor de koopsters om straks op te letten: de prijs is door de hoedenfa brikanten niet verhoogd. De serie- hoeden behouden dus hun vaste prij- Mr. Roos jen in Omroepgids: (VFSCHOON onze voorkeur uit- Roosjen zich niet afwijzend op. zij het gaat naar een reclamevrije te- ook onder bepaalde voorwaarden. „Het levisie zouden wij er ons niet tegen programma mag niet worden aangevr#- wUlen verzetten, indien het nodig ten door de commercie." Naar het oor- geacht werd onder bepaalde voor- deel van de heer Roosjen zou in dtt waarden een bescheiden deel van de verband moeten worden overwogen of beschikbare zendtijd te reserveren het niet wenselijk is. dat de NTS en voor het brengen van reclamebood- de omroeporganisaties bij de regeling schappen door middel van de tele- van deze reclame zouden wonden inge- visie." schakeld. Aldus mr. A B. Roosjen, voorzitter dc NCRV-voorzitter vervolgt zijn ar- van dc NCRV, in het jongste nummer tikel aldus: „We weten heel goed dat van de Omroepgids. Tegenover de vraag er ook by ecn bescheiden toelaten van of reclameboodschappen bij de televisie rcc|ame m de televisie allerlei vragen kunnen worden toegelaten stelt de heer opkomen. WU hebben vroeger al ecn* gewezen op het gevaar waarmede de De bol is van gevlochten laisse, de opgeslagen rand van ottoman. De 51-jarige ambtenaar van rijkswa terstaat J. Delissen uit Heel <L) is gis teravond in Roermond verongelukt. Hij werd op zijn bromfiets van achteren aan gereden door een vrachtauto. Het slacht offer was vader van vijf kinderen. geconsolideerde balans steeg 8.9 (voi-ü jaar 7,-Jj pet oi ine. 245 (195) miljoen tot ƒ3117 (2862) min. In augustus werd de drie miljard .verschreden. Belangrijke verande- ingen op de balans hebben de winst gunstig beïnvloed. Het percentage debiteuren was belangrijk hoger. De bruto-inkomsten stegen 6.8 (8.3) pel tot f 120,2 min., de zuivere winst na f2,5 niln. toevoeging aan extra-ceser- bedroeg 28 (26.6) min., een toe neming van 1.4 (0.8) min. Gunstig werkte de toeneming van het balanstotaal, van debiteuren en het ge middeld veel lager kasreservepercentage. toeneming van met de algemene econo mische bedrijvigheid samenhangende pro visies: ongunstig de discontoverlaging i begin 1963. Inkomsten uit effecten syndicaten daalden. De dividenden i dochters bedroegen 3 (2,8) min. onkostenstijging bedroeg 5 (6,6) min, doch zal in 1964 weer die van 1962 Voorgesteld wordt 14 (14) pet dividend. Het verslag verklaart dat de zeer gun- eveiigevolgen heb- de arbeidsproduk- Half jaar geëist voor fraude bankdirecteur De ex-directeur van de Amsterdamse Bank in Dokkum, de 52-jarige A. H. hoorde gisteren de officier van justitie voor de Leeuwarder rechtbank wegens valsheid in geschriften en verduistering een half jaar teeen zich eisen. Om zekere stand od te houden had de zich in de schulden gestoken. Specuh maakte de zaak slechts eregr doch door in 1961 én '62 cheaues ten name zijn schoonvader uit te schrijven, v rekening op een gegeven moment een debetstand aanwees van 16 000 gul den. wist hij uit de moeilljkhède'. Van de Dokkumer Middenstand? eniging. waarvan hij tijdelijk penning meester was. eigende hij zich 1 300 g den toe. terwijl hij later een cheque valste ten nadele van een cliënt 1 de bark ter waarde van 2000 gulden. Ter zitting bleek. dat. in Dokkum reeds een comüé is gevormd, om de Amsi damse Bank schadeloos te stellen. Een vertegenwoordiger van de bank nog niet of de directie dit zal aan i Zd.-Limb. 71 Het was even stil in de kamer en alle drie keken zorgelijk. n „De vraag is nu: wat moeten we doen? vroeg Reindersma. „We kunnen natuurlijk wel zeggen: Vooruit, geen flauwe kul, hup, op staan, Ciska, maar als dat de manier was om psychische aandoeningen te behandelen, dan waren er geen zenuwartsen en psychiatri sche inrichtingen meer nodig: Nee, zo eenvou dig is het niet. Ik voor mij geloof. heeft Van Balen er al een psychiater oij?" onderbrak mevrouw Reindersma hem. „Die is vandaag voor het eerst geweest. Natuurlijk, 't is wel een evident gestoord ge valletje, maar zo'n man kan ook niet toveren. Als eriets is dat tijd nodig heeft, is het wel dit soort dingen Maar als ik een suggestie mag doen: als Lily er voor te vinden is, zou ze misschien een paar weekjes kunnen blijven Zij is ten slotte gezond en evenwichtig, ze brengt het misschien wel op. En dan zijn we alweer wat verder Waarom heeft Van Balen niet gewoon voor i andere assistente gezorgd?" vroeg Joost praktisch. „Dat heeft hij gedaan, maar dat is het punt niet. Ciska heeft zich gehecht aan Lily, volgens haar idee kan niemand anders die plaats innemen." „Ik vind het klef." zei Joost misprijzend. „Dat kun je vinden," wees zijn vader hem wat scherp terecht, „maar ik heb je al uit gelegd, dat die vrouw als een zieke beschouwd moet worden!" „Wat tragisch voor Van Balen eigenlijk," zei evrouw Reindersma. „En dan met die jonge kinderen „Och, zo zwaar moet je hét ook niet opne men," suste Reindersma. „Eerstens is de 5 -3 0.2 prognose gunstig, volgens van Balen zelf, en verder zijn er zoveel mensen met een psy- chopatische inslag heel veel van de opmer kelijkste persoonlijkheden uit de geschiedenis hebben ertoe behoord. Kunstenaars, geleer den Sommigen waren misschien vreemd, eigenaardig, lastig, maar ze waren vaak tevens briljant. Ze gaven kleur aan de men senmaatschappij. Ja, tenzij de afwijking zich natuurlijk al te duidelijk manifesteert I „Maar om nu op dit geval terug te komen," Het grote M. C. LOONEN-VAN DER LINDEN zei mevrouw Reindersma, „heeft het wel zin om haar hierin toe tc geven? Vandaag wil ze dit, mórgen wat anders. Je kunt daar toch niet mee aan de gang blijven. O daar is Peter. Peter, kom eens hier!" De jongen verscheen in de deuropening. Zijn gezicht was druipnat en blozend van de regen en zijn ogen waren van een verkwikkende on bevangenheid. Hij keek wat bedenkelijk achter zich naar de moddersporen, die hij op de hall- tegels maakte. „Och, wat zielig voor Mijntje! 'k Zal wel even dweilen, dadelijk. Dag alle maal," herinnerde hij zich toen. „Ja, wat was „Jij bent langs Voorting gekomen. Stond zijn wagentje er al?" vroeg mevrouw Reindersma. Peter dacht even na. zijn wijsvinger tegen zijn kin. „Ik heb er niet op gelet," zei hij toen. „Wacht eens. ja, hij was er. Ik weet het toch." „Goed." Mevrouw Reindersma wendde zich tot haar man. „Zullen we hem vragen of hij nog even hierheen komt? Wij zitten hier nu wel alles te bekokstoven, maar ten slotte gaat hem nog meer aan." Ze wierp een behoed zame blik op Joost, die prompt reageerde: „Of hel ons aangaat!! Eerstens was het «ons idee. dat zij daarheen ging, en verder „Verder wat?" vroeg zijn moeder effen. Joost kwam met een ruk overeind en zwaai de zijn voeten van de bank af op dc grond. „Ik zal jullie eens wat zeggen," riep hij. „Ik weet absoluut zeker, dal Lily daar al lang niet meer plezierig zit. Ze schreef wel eens Maar, wat zitten wé hier eigenlijk onze tijd nog te verspillen?" Hij stond op tastte met zijn voeten naar zijn sandalen, „Ik ben in staat om op dit moment in de wagen te stappen en naar Amsterdam te rijden. Hoe lang rijd je er eigenlijk over?" onderbrak hij zichzelf. „Als je opschiet, twee en een half uur,' Peter behulpzaam, maar dokter Reindersma en zijn vrouw kwamen tegelijkertijd tussenbeide „Doe niet zo dwaas, hou je asjeblieft kalm." zeiden ze door elkaar. „Waarom?" riep Joost verontwaardigd „Straks klapt Lily daar helemaal in elkaar!! Het is toch al gek, dat dat kind hier niet één dag thuis geweest in dit hele jaar! Sinds wanneer ben je lijfeigene, als je ergens als hulp en als assistente werkt?" „Nou nou nou," suste zijn vader. „Ze zijn erg geschikt voor Lily geweest. Ze hebben haar meegenomen naar Oostenrijk ze krijgt een aardig salaris „Dat moest er nog bijkomen," mopperde Joost, terwijl hij weer ging zitten. „En naar de wintersport hebben ze haar alleen meege nomen als oppas voor de kinderen." Hij maak te even een onwillekeurige beweging met zijn „Wat is er, heb je pijn?" vroeg zijn vader dadelijk. „Ja Joost, ga nu weer liggen," drong zijn moeder aan. „We komen heus wel voor je vriendinnetje op Ze zei het zonder bijbedoeling, maar in stilte, die op haar woorden volgde, kreeg het woord een geladen betekenis. Peters stem, die nog geheel zijn jongensach tige hoogte had, vroeg met ontwapende open hartigheid: „Is Lily eigenlijk jouw echte v dinnetje. Joost?" Joost betastte peinzend de pleister op zijn hoofd en tuurde voor zich uit. Toen keek hij naar zijn jongere broertje. Hij zag het gav jongensgzicht, nog niet onharmonisch géwor den door de karakteristiek onevenredige groei van de puberteit. Hij keek in de blauwe, zwartbewimperde ogen en dacht eraan, hoe hij er zelf uitzag. Er ontwaakte een vreemde pijn binnen in hem, en hij antwoordde, giftig opeens: „Bemoei je er niet mee, kleuter!" (Wordt vervo tiviteit, vooral aan de eigen inspanning. discipline en gezagsverhoudingen. Voorts is er het verloop in de bedrijven. aarbij 20 pet per jaar geen uitzonde ring is. Verschuivingen komen voor van ie bedrijfstak met arbeidsschaarste de andere en pendel van het ene 'and met schaarste aan werkkrachten het andere. De toeneming van het vreemde vermogen in 'bedrijven maakt het bedrijfsleven gevoeliger voor ver anderingen in de bereidheid tot krediet verlening. (Van onze economische medewerker) T-JE banken zijn er snel bij met het -L' publiceren van haar jaarverslag: de vorige week de Rot terdamsche Bank en deze week de Amsterdamsche Bank. Wij bekijken de belangrijkste cijfers tezamen omdat wy hierdoor een aardige vergelijking krijgen. Banken ontvangen geld, waarvoor zij rente vergoeden als het op langere ter mijn beschikbaar wordt gesteld. Banken lenen dit geld weer uit aan hen die kre diet nodig hebben en die als zij kre dietwaardig worden geacht rente moeten betalen. De bank leeft van het verschil in rente dat zij betaalt en dat zij ontvangt. De bank heef ook nog an dere inkomsten, maar dat blijft nu bui ten beschouwing. Op 1 januari 1964 hadden de banken als ontvangst geboekt (tussen haakjes de cijfers voor 1 januari 1963): crediteuren 1600 (1503) 1322 (1121) De A.B is dus over de gehele linie de grootste Deposito's op termijn zijn gelden die een maand of langer beschik baar worden gesteld. Onder crediteuren vallen de deposito's die korter dan een maand ter beschikking worden gesteld en die dus binnen een maand opgevraagd kunnen worden. Het probleem is alleen lat onder crediteuren ook andere posten zijn opgenomen, o.m. speciale reserves. Het is een vergaarbak geworden, waar door jammer genoeg geen goed inzicht wordt gegeven Op de spaarrekeningen staan dc spaar gelden. Het zijn behoorlijke bedragen waarop de traditionele spaarbanken jaloers zoudeij zijn. De handelsbanken zijn dan ook geduchte concurrenten van de spaarbanken op spaargebied. *ket uitgeleende geld. Voor zover het aan de particuliere sector wordt uitge leend, moeten wij hoofdzakelijk naar de oost crediteuren kijken, terwijl het kre diet aan de overheid voorkomt onder schatkistpapier en ander overheidspapier: (tussen haakjes weer de cijfers voor 1270 (1152) 518 347) 80 96) 1074 930) Wij zien dat de R.B. iets meer krediet aan de overheid heeft gegeven dan de A.B.. maar bij de debiteuren ligt het andersom De bruto inkomsten De grootste post is de rente maar er wordt ook behoor lijk ontvangen aan provisie (voor effec tentransacties) A.B ontving aan rente f67 631 miljoen en R.B f 50 46) mil joen. Aan provisie inde A.B. f 49 (46) miljoen en R.B f 29 (26) miljoen. A.B ontving dus anderhalf maal zoveel als R.B, in 1963 (tussen haakjes de cijfers voor 1962). Al met al beide banken nemen een belangrijke plaats in onze economie in. Zij hebben in 1903 goed kunnen profite ren van de hoogconjunctuur. Ondanks de sterke stijging der kosten nam de winst nog'iets toe. Ook in dit jaar zullen die kosten stijgen maar de ontvangsten zullen door de gestegen rente en de met mate toegelaten kredietuitbreiding ook toenemen. Gisteren is de 87-jarige D Wage naar in Anjum verdronken. De man was voor zijn woning bezig met een hark stukjes hout uit het water te halen. Daar bij is hij in de sloot gevallen. pers bedreigd wordt Indien het mo gelijk Is advertenties op het beeld scherm te brengen. Dit gevaar moet te meer tot one spreken nu de dagbladen zich tot de regering hebben gewend om aandacht te vragen voor de moeilijke omstan digheden. waaronder de Nederlandse pers pogen moet zich staande te hou den. Nog pas hebben uitgevers van dagbladen en tijdschriften in Duits land alarm geslagen, omdat de hoge opbrengst van de televisie-reclame de financiële basis van de kranten in sterke mate heeft aangetast. Wij ach ten het een volksbelang van de eerste orde, dat de pers in Nederland haar waardevolle positie zal kunnen hand- De heer Roosjen zegt de mening te zijn toegedaan, dat de pers bij de ex ploitatie van reclame-boodschappen, voor het geval besloten wordt reclame boodschappen in de televisie toe te la ten. moet worden betrokken. Drie liedjes voor Songfestival Voor de nationale finale van het-. Eurovisie sonefeotival 1964 zijn in to taal 206 liedjes ingezonden. Drie songs zijn daaruit gekozen om door Anneke Grönloh te worden gezongen tijdens de tv-uitzending van 24 februari en wel „Vliegende Hollander". „Weer zingt de wind" en „jy bent mijn leven". Elf uit kUkers samengestelde jury's zullen beslissen welk liedje Anneke Grönloh op 21 maart in Kopenhagen op de internationale finale zal bren gen. De jury's zetelen in Slochteren, Sneek, Klazienavecn, Ens, Veeesen (gein. Heerde), Utrecht, Schagen. Naaldwijk. Oss. Aardenburg en Maas- «snavoni lei h' koor niet one II icio-lrr I mr; 19.30 Ra- liokrant 19.50 Lichte cram 20.10 De jeugd id eigen wieken, hoorspel (28) 20.40 Sa- nen uit - Samen thuis: gevar programma 2.00 Kerkorselconcert 2230 Nws 22 40 tvondoverdcnkir.g 22.55 Boekbespreking 3.00 Rondom 'het kind: pedagogische itherleergane 23.30 Sopraan en piano: he- iendaaese Spaanse liederen 23.55—24.00 Winterspelen 1964 13.05 Dlscotarta vanavond Innsbruck 1964 npischc winterspelen te Nederlands commentaar gebeurtenissen van de dag tclit van de Olymlsche win- 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo ac vermist. Nederlands televisie 21.55 Olympische winterspeler 1964: Kunstrijden, vrije figuren Programma voor morgen 10 30 Morgendienst 11.00 Klass steraars 12.00 Oud worden - jong luzlkale herinneringen 1230 Me- i ten behoeve van land- en tuin- Lichte orkestmuziek en instru- solisten 12.53 Gram, eventueel Pianospel: melodieën 1335 Pro Jzikale lezing (3) 17 40 Lichte i' Amateursorkest 18.20 Halte: d jeugd 18.50 Regeringsult- solist .18.00 zending: Bescherming Bevolking! Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om ca. 7 30 Van de voorpagina) 8.00 Nws cn socialistisch strijdlied (Het programma tussen 8.18 cn 9.40 uur kan onderbroken worden voor rechtstreekse reportages van de 10 000 m heren hardrijden op de schaats tijdens de Olympische Winterspelen 1904) 8.18 Lichte gram 9.00 Ochtendgym v d vrouw 9.10 Pianorecital (gr): klass muziek. VPRO- 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 School radio 10.20 Lichte gram 10.40 V d vrouw LichtL'rht' 8-a™---4-V d kleuters 11 -55 Uitzending toonsteljinj Instrumentale begeleiding Winterspelen 1964. AVRO: Ispel 12.20 Regeringsuitzending: J—'-ndbouw 12.30 Meded 1 cn tuinbouw 12.33 Tc Pianospel n Nws 13.15 Mededelinj 13.25 Beursberichten 1330~~Ldcht "Ij» 14.15 Olympische of' gra Winterspelen 1964 14.20 Bij dc tijd c jeugd 17.30 Voor opgroeiende mensen 18 0 Nws 18.15 Lichte muziek J8.30 Sportspie

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7