L! Maximumstelsel verouderd wapen tegen drankmisbruik Rederijen namen weer vissers aan Vrij vergevorderde plannen voor chr. havo-school Voorschoterweg In retraite of op kasteel „Geen politieke bemoeienis van het kabinet'' Secretaris redersvereniging: „Vloot heeft langste tijd binnengelegen Bij IJsland mooi weer, maar storm in de Noord NIEUWE LETDSE COURANT DONDERDAG 6 FEBRUARI 1964 Dr. Veldkamp verdedigt voorstel Geen verbod van reclame (Van onze parlementsredactie) VfïNISTER Veldkamp heeft er gisteren in de Tweede Kamer geen twijfel over laten bestaan, dat hij zal vasthouden aan zijn voorstel tot afschaf- ring van het zg. maximumstelsel, waarbij het aantal verkoopvergunningen voor alcoholica afhankelijk wordt gesteld van het aantal inwoners van een gemeente. Bij de voortgezette behandeling van het nieuwe ontwerp Drank en Horecawet bleek de minister allerminst onder de indruk van de be zwaren, die in en buiten de Kamer tegen de voorgenomen afschaffing zijn aangevoerd. De stelling dat het maximumstelsel een krachtige steun is voor de bestrijding van het drankmisbruik, vond de bewindsman onjuist en hij lichtte zijn visie met tal van argumenten toe. Maar op zijn beurt slaagde hij er niet in de Kamerleden, die handhaving van het stelsel voor staan, te overtuigen. Dat bleek met name uit de repliek van de socialist Daams. Het debat zal volgende week worden voortgezet. (Van onze Parlementsredactie) Dr. Veldkamp, die met een uitvoeri ge rede op de betogen van de Ka- aer antwoordde, wilde niet betwisten dat het maximumstelsel grote beteke nis heeft gehad. Het is vooral in de eerste tijd onmisbaar gebleken en heeft ook daarna nog lange tijd gunstig ge werkt Maar wij zijn met het drank- verbruik langzamerhand in veel norma lere verhoudingen terecht gekomen. Een enkel cijfer kan dit verduidelijken: tot rond de eeuwwisseling bedroeg het gebruik van gedistilleerde alcohol in •ns land ca. 9 liter per hoofd per jaar. de laatste tien jaar is dit ge laaid tot ca. 2.3 liter. Op het ogen blik neemt Nederland in een groep van -6 landen de achtentwintigste plaats in voor de consumptie van alle alcohol houdende dranken. In deze gewijzigde situatie past het maximumstelsel niet meer, temeer nu de economische na delen ervan steeds duidelijker aan het licht komen. De minister geloofde er niet in, dat de afschaffing van het stelsel tot een belangrijke stijging van het aantal drankverkopende horecabedrijven en slijterijen zal leiden. Naar zijn mening zullen de door de wet te stellen ves tigingseisen (zedelijkheid, vakbekwaam heid, handelskennis, kredietwaardigheid inrichting e.d.). de ruimtelijk beperkte mogelijkheid tot vestiging en de beno digde financiering de groei misschien méér gaan remmen dan het maximum stelsel ooit heeft gekund. En in ieder geval zal dat remmen opeen meer genuanceerde en sociaal-economische verantwoorder wijze gaan plaatsvinden. Maar zelfs al zou onder de nieuwe wet het aantal bedrijven sterk toene men, zou dat dan een sterke uitbrei ding van het drankgebruik tot gevolg hebben? Ook daarin geloofde dr. Veld kamp niet Voor hem stond vast, dat de consumptie in het algemeen niet primair afhankelijk is van de groei of teruggang van het aantal verkoop punten. Primair zijn volgens hem de factoren welvaart, koopkracht, reclame, prijs e.d. beslissend. En of men een gewild artikel nu in vijf of "vier win kels kan kopen of consumeren, doet aan de omvang van het gebruik wei nig af of toe. Als er meer bedrijven komen, zal dit trouwens óók leiden tot meer concurrentie, die voor sommige bedrijven de ondergang kan betekenen. Waarborgen Hoe onwaarschijnlijk een stijging van het drankgebruik ook is, indien ze zich mocht voordoen, is het natuurlijk niet zonder meer uitgesloten dat ze een toe neming van het drankmisbruik met zich brengt „Maar dit kan men niet cureren langs de weg van het maxi mumstelsel", aldus de minister. Hij wees in dit verband met nadruk op de betere waarborgen tegen misbruik, die in de nieuwe wet worden voorge steld. Deze zijn op de huidige maat schappelijke constellatie afgestemd en hebben een selecterende, preventieve, correctieve en repressieve functie. De minister kon niet begrijpen, dat naar het oordeel van sommige Kamerleden het sociaal-hygiënisch aspect in dè nieu we wet te weinig op de voorgrond zou staan. Het is verweven en ver strengeld met andere, meer economi sche factoren, maar het functioneert er des te sterker door. Over de omvang van het alcoholis me onder de jeugd stonden de minis ter onvoldoende gegevens ter beschik king. Wel was hem uit een steekproef in Amsterdam gebleken, dat het aan tal minderjarige ingeschreven patiën ten bij het plaatselijk consultatiebureau sedert 1958 regelmatig is toegenomen. Hoewel dit nog niet veel zegt over de landelijke situatie, is voor wat betreft het jeugdalcoholisme toch bijzondere behoedzaamheid geboden. Maar nog maals: het verouderde, overleefde ma ximumstelsel is ook hiér niét het aan gewezen middel. Kleine cafeetjes ,.Ik zou wensen dat de Kamer het wetsontwerp „the benefit of the doubt" zou willen geven en de praktijk zal vol gen". zo hoopte de minister, die ver volgens enkele andere onderdelen van de voorgestelde regeling onder de loep nam. De WD-er Portheine had vorige week de vrees geuit, dat vele kleine cafeetjes, speciaal in stadsbuurten, in moeilijkheden zullen komen door de nieuwe inrichtingseisen waaraan zij in de toekomst moeten voldoen. De minis ter erkende, dat deze kroegjes „soms een geheel eigen betekenis hebben met positief te waarderen kanten". Hij zou dan ook bepaald niet aan al dergelijke pittoreske bedrijfjes het einde willen aanzeggen. Maar de moeilijkheid is. dat men er als categorie geen afzonderlij ke regeling voor kan maken. Alleen een soepel ontheffingsbeleid kan hier uit komst bieden en de minister beloofde dan ook dit te zullen voeren. Na uiteengezet te hebben waarom hij niet verwacht dat straks veel verloven- A (zwak-alcoholische dranken) in nieu we vergunningen (geldend voor alle alcoholische dranken» zullen worden omgezet, besprak de bewindsman enke le reeds ingediende amendementen, o.a van prof. Versteeg iAR) waarin wordt voorgesteld de leeftijdsgrens voor sterke drank (dus niet voor bier, port. sherry e.d.) te verhogen tot 18 jaar. „Dat zal ook van toepassing zijn op o.m. studentensociëteiten, maar voor de regering is dat geen reden bezwaar tegen dc aanneming van het amende ment-Versteeg te maken aldus de minister. Na hem werd nog het woord gevoerd door de staatssecretaris voor volksge zondheid dr. Bartels en diens collega voor economische zaken drs. Bakker. Laatstgenoemde voelde er weinig voor in ons land een (geheel of gedeeltelijk) verbod van drankreclame in te voeren. Dat zou een novum zijn in onze wetge ving, waaraan tal van juridische moei lijkheden kleven. Wel was de staatsse cretaris bereid over de bezwaren van de heren Scholten (CH) en Burggraaf (Pac. Soc.) tegen dc drankreclame overleg te plegen met de commissie voor de nieuwe Ned. Code voor het Reclamewezen. Zilveren diaken in Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE De heer Jac. Meyvogel heeft gisteravond zijn zilveren jubileum gevierd als diaken van de Hervormde Gemeente wijk zuid. In een feestelijke samenkomst van diaconie en wijkkerkeraad werd hij hartelijk toegesproken, waarbij verscheidene geschenken in ont vangst konden worden genomen. Dit jubileum betekende tevens het af scheid van de heer Meyvogel. Op de foto: de jubilaris met zijn familie leden. Foto D. Kruyt SCHEVENINGEN Mr. W. Schadee, de rechtskundig adviseur van de redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij, heeft ongeveer een uur lang gesproken met de OVB-leider A. van der Berg en de vakbondsleider van de BVZ Jaap Koning. Na afloop van het gesprek bevestigde zowel mr. Schadee als Jaap Koning, dat het belangrijkste punt van de bespreking de eis van de dwangsom was geweest. Desgevraagd deelde mr. Schadee mee, dat hij het bezoek aan de OVB-leiders noch als bemiddelaar, noch als of ficieel onderzoeker had gebracht. De advocaat sprak de berichten van het ANP tegen, als zou de redersver eniging opdracht hebben gegeven tot het invorderen van de dwangsommen. De activiteiten vaji mr. Schadee op dit punt betreffen slechts persoonlijke oriëntatie. „De reders overwegen nog alleen maar", aldus de raadsman. De dwangsommen zijn voor het OVB Geen chr. middelb. scholen in Voorschoten VOORSCHOTEN De gecombineerde vergadering van de C.H. en schotenaren naar elders zullen vertrek- AJt. in een der zalen bij de Gereformeerde kerk, mocht zich in een goede belangstelling verheugen. De avond stond in bet teken van de gemeen tepolitiek 1964 en de aanwezigheid van vier van de vijf prot. chr. frac tieleden (de heer Bakels was verhinderd) was daarom een factor, die veel reliëf aan de gevoerde discussies gaf. Alvorens de gelegenheid tot het stel- plannen met betrekking tot Voorschoten. vragen door voorzitter Mechelse werd gegeven, hebben de heren A. B Vaandrager. J. van der Ende en J. P. I. van der Wilde ieder in een korte toe spraak één of meer facetten van de ge meentepolitiek belicht De heer Vaandrager sprak over onder wijs, culturele zaken en sociale zaken. Uitgaande van het aantal in 1963 gebo renen (340) vroeg hy zich af, of voor deze kinderen straks wel voldoende ge legenheid zal bestaan om een school over eenkomstig de keuze van de ouders te bezoeken. Voorschoten telt nu 2 open bare-, 3 prot.-chr.-, en 3 R.K. lagere scho len. Voorts 3 u.l.o.-scholen. Binnen af zienbare tijd zullen hieraan worden toe gevoegd een openbare school, een prot- chr. school (in VlietwUk) en een zgn. Nutsschool. Heisas is er nog geen perspectief voor een middelbare school in Voorschoten. Echter zijn er vrij ver gevorderde plan nen om in de onmiddellijke nabijheid van Voorschoten een prot.-chr. middel bare school (een zgn. havo-school) te bou- wen. Deze school zal verrijzen tussen Voorschoten en Leiden (tussen de Zilver- fabriek en station Lammeschans) Tekemvedstrijd Na een en ander te hebben verteld over wat zoal door de gemeente in het sociale vlak wordt verricht kwam de heer Vaandrager tot het culturele aspect. Op dit gebied is nog veel te verrichten. Een onlangs gehouden concert (bedoeld werd het concert gegeven door het Westneder lands Symphonie-orkest) trok slechts 20 bezoekers. Televisie alsmede de gemak kelijk te bereiken grote steden in de on middellijke nabijheid doen op dit gebied hun invloed gelden. De heer Vaandrager pleitte voor zelf werkzaamheid op cultureel gebied. De deze zomer te houden tekenwedstrijd voor de jeugd is daar een voorbeeld van. Voorts achtte hij het nuttig, dat er meer belangstelling op de publieke tribune bij de gemeenteraadsvergaderingen zou zijn. Vóórbespreking in de vergaderingen van de kiesverenigingen van belangrijke in de gemeenteraad te behandelen onder werpen zal het inzicht verruimen. De heer Van der Ende gaf zijn inzich ten weer ten aanzien van de annexatie- (Van een onzer verslaggever*) MADRID, woensdag Ondanks alle geruchten ls nog steeds niet bekend, waar prinses Irene verblijft. Uit gesprekken blijkt, dat zelfs de Nederlandse ambassa deur niet op de hoogte is met haar schuilplaats. Berichten over een retraite in een klooster bU Pamplona worden minder waarschijnlijk geacht dan het hardnekkige gerucht, dat de Prlnaes op een landgoed ln de omgeving van Ma drid verblijft, waar zij onderdak geniet bij een Spaanse familie. De hartsvriendin van de Prinses, Ro saria de Andrada verliet Madrid dinsdag ochtend met onbekende bestemming. Dit meisje, dat prinses Irene herhaaldelijk op haar reizen door Spanje vergezelde, is nog steeds niet teruggekeerd. De enige „verlóvingskandidaat" die nog steeds niet persoonlijk heeft ont kend dat er sprake was van een romance met Irene is de 35-jarige markies De las Claras. Hij is vorige week zaterdag op dezelfde dag als de geheimzinnige ver dwijning van de Prinses „op jacht" ver trokken. Niemand weet waar hij is. Zijn familie ontkent alle geruchten. Uit alle delen van de wereld stromen reporters naar Spanje. De Daily Express, die normaal één correspondent in Madrid heeft, heeft vandaag vier extra mannen uit Londen op het spoor van de verdwe nen Prinses gezet. Zij zijn verspreid over Madrid, Barcelona en Pamplona. In ge heel Spanje zoeken zij en naar nog steeds verluidt ook de politie naar Irene. Ook Amerikaanse radiostations hebben hun correspondten opdracht gegeven extra reportages over de ver dwijning van. Irene te geven. In het bijzonder besprak hij de gevolgen van een aanzienlijke vermindering van gemeentelijk territoir en bracht dit in verband met de woningbouw. Hij vroeg zich af. of men van plan is van Voorschoten een tweede Wassenaar te maken. Daar zullen de mensen met een laag Inkomen weinig mee opschieten. HU hoopte, dat de leus „Hoe meer rUke zie len, hoe meer vreugd" niet tot leidraad voor de toekomst zal dienen. Betere woningen De heer v. d. Wilde, sprekende over de woningbouw, besteeg zijn stokpaardje. We moeten, ook in Voorschoten, bouwen voor de toekomst. Er dient te worden gestreefd naar het realiseren van ver schillende typen woningen en van betere woningen. Met de goedkope woningwet woningen, die nu nodig zijn om in de woningnood te voorzien, weten we straks waarschijnlijk geen raad meer. Als Voorschoten nu geen aantrekke lijke woningen bouwt, zal later de animo om in deze gemeente te wonen zeker af nemen, erger nog, er is kans, dat Voor- Minister-president: (Van onze parlementsredactie) DE oorzaak van het niet doorgaan van de verloving heeft niet gelegen in, of mede in. politieke be moeienis van het kabinet. De motie ven waren van louter persoonlijke aard". Dit heeft minister-president Marijnen gisteren in de Tweede Kamer verklaard in antwoord op een vraag van P.v.d.A.-fractieleider dr. A. Vondeling. Dr. Vondeling kreeg gelegenheid zyn vraag te stellen bij het aan de orde ko men van de brief, waarbij aan de Ka mer de radiorede van H. M. de Koningin is voorgelegd. Kamervoorzitter Van Thiel stelde aanvankelijk voor deze briel een normaal Kamerstuk „voor ken nisgeving aan te nemen". Op dat mo ment besteeg dr. Vondeling het spreek gestoelte om. wat h»J noemde, „de enige relevante politieke vraag van het ogen blik" te stellen, namelijk: „Heeft de oorzaak van het niet doorgaan van de verloving gelegen in. of mede in, poli tieke bemoeienis van het kabinet óf in oorzaken van louter persoonlijke aard?' Mr. Van Thiel stelde daarop voor de vergadering een ogenblik te schorsen, in afwachting van de komst van de minis ter-president. Deze verscheen enkele minuten later ln de vergaderzaal om de vraag te beantwoorden. „De beantwoor ding is belangrUk, voorzover er in den lande nog twijfel bestaat", aldus mr. Marijnen. Tenslotte werd de brief toch voor kennisgeving aangenomen. ken. Het is wel gemakkelijk om sociale politiek in de raad te bedrijven, maar men moet ook waar kunnen maken wat men zegt. Wanneer we praten over bestuurlijke verantwoording, dan praten we ovei verantwoording tegenover onze naaste. Dit is een principiële zaak. Na de pauze beantwoordden de 3 spre kers alsmede wethouder Dekker vragen in grote verscheidenheid. Katwijkse bloemenkoopman voor f 7500 benadeeld HAARLEM Een KatwUkse bloe menkoopman, die wekelijks op de markt in Haarlem staat, zag de laatste jaren zijn omzet regelmatig teruglopen. Dat berouwde hem maar hij begreep het niet en daarom nam hij contact op met de politie. Deze adviseerde hem zijn ont vangsten eens een paar dagen op te schrijven. Daarop kwam aan het licht, dat zijn wekelijkse hulp, een 34-jarige elektricien uit Haarlem, hem regelma tig bestal. De man heeft nu békend, dat hij in de afgelopen vier jaar ruim 7500 van de Katwijkse koopman heeft ver duisterd. De secretaris van de Scheveningse redersvereniging, de heer L. W, Leen man deelde ons vanochtend mee, dat er in rederskringen goede hoop bestond dat de vloot de langste tijd binnen had gelegen. Hij kon deze verwachting echter nog niet concretiseren met feiten. „Wij ver gaderen dagelijks," aldus de heer Leen man „en zoeken nog steeds naar een oplossing". Geruchten, als zouden sommige reders bereid zijn over één punt van het tus senvoorstel, namelijk het afrekenen per reis, te overleggen, werden door de secretaris van de redersvereniging tegengesproken. Daar de cao gisteren na schriftelijke Minister praat met werknemers en reders visserij DEN HAAG Nadat de minister va landbouw en visserij eind januari een delegatie van Nederlandse visserij reders in audiëntie had ontvangen ter bespre king van bedrijfs-economische aspecten van de visserij, zullen de ministers sociale zaken en van landbouw en serij op maandag 10 februari nu een legatie ontvangen van de werknemers in het visserijbedrijf voor het bezien var de sociale kanten der visserijvraagstuk ken. Na afloop zullen de ministers een ge zamenlijke bespreking met. beide par tijen houden over de gehele sociale en economische problematiek. Het bedrijfs leven zal bij de besprekingen van werk nemerskant vertegenwoordigd zijn door de Centrale van zeevarenden ter koop vaardij en visserij, de christelUke be drijfsgroepencentrale in Nederland en de Nederlandse katholieke bond van ver voerpersoneel; van werkgeverszijde door de Redersvereniging voor de Ne derlandse zeevisserij en de Vereniging van reders van vissersvaartuigen IJmui- den. De bespreking zal worden gehouden op het departement van landbouw Visserijgolfjes IJMUIDEN De KW 15 Rijnmond 1 viste bij IJsland bij prachtig weer; over de resultaten liet de schipper zich niet uit. In de Noord waren dc weersomstandigheden heel wat minder. Verscheidene schepen lagen te steken, onder meer de IJM 9 Haarlem. De storm was ln zuldelUker regionen niet zo hevig, maar toch konden de kotters weinig uitrichten. Het was bUna ondoenlyk de netten in zee te houden. De meeste schepen lagen dan ook aan de ankers. Een enkel stoutmoedig schip pro beerde het toch. maar het resultaat was: kapotte netten. Dc woensdagmarkt gaf weinig druk te. Er lagen slechts vijf vaartuigen aan de kant. Zij zorgden voor een aanvoer van 1791 kisten vis, waarvan 90 schel vis, 190 wijting, 50 gul en kabeljauw, 110 koolvis, 610 haring, 320 makreel, 320 schol, 8 tarbot, 60 diversen. 40 stuks stijve kabeljauw en 1650 kilo tong. Het leeuwedeel van de aanvoer kwam op rekening van de KW 41 Elisabeth Christine, die ongeveer 1300 in de IJs landse wateren buitgemaakte kisten vis Vandaag lag in IJmuiden onder meer aan de markt de KW 43 Rijnmond 2, die bij IJsland heeft gevist. Dit schip had 50 kisten schelvis, 550 gul en ka beljauw. 175 koolvis. 30 roodbaars en ongeveer 1500 stuks stijve kabeljauw In Scheveningen wordt er sinds het uitbreken van de staking maar mond jesmaat aangevoerd. De aanvoer be stond woensdag uit 50 kisten diversen cn 300 kilo tong. Arbeidsvoorwaarden In het laatste nummer van Ons Be stek, het orgaan van de CKV, wordt uitvoerig aandacht besteed aan de ar beidsvoorwaarden in de visserij. Dc door de CKV ingediende voorstellen willen voorkomen dat dc vissers niet aan hun „welvaartstrekken" komen. Daarom wordt voorgesteld het percen tage voor de opvarenden voor de drijf netvisserij met 1.5 procent te verhogen en dat voör de treilvisserij met 1 pro cent. Vooruitlopend op het resultaat van het overleg met de reders werd in de eerste bespreking overeengeko men dat het werknemersaandeel in de pensioenpremie volledig zou worden gecompenseerd. Ook gingen de reders akkoord met een verhoging van 10 pro cent van alle in de collectieve arbeids overeenkomst vermelde geldsbedragen. De voorstellen die onderwerp va onderhandelingen met de reders zijn geweest, waren erop gericht een we zenlijke verbetering van het vissersin komen te realiseren en een zodanig aan tal andere voorzieningen te treffen, dat de vissers vooralsnog bereid zouden kunnen worden gevonden op aldus ver beterde arbeidsvoorwaarden te blijven Daardoor zou dan de gelegenheid zyn geschapen het zo noodzakelijke des kundige onderzoek naar de arbeidsom standigheden in de vissery ter hand te nemen. Dit onderzoek moet immers de basis leveren, waarop de modernise ring van de arbeidsvoorwaarden zoals men die voorstaat, zich zal kunnen vol trekken. De reders hebben zich bereid verklaard daaraan hun medewerking te verlenen. De voorstellen werden volle dig gedragen door de opvattingen dc leden. Het resultaat dat in het overleg werd oereikt, is van aanzienlijk grotere be tekenis dan de eisen waarom thans tie wordt gevoerd. Het gaat er bij het OVB nu om, zoals in het verleden ook steeds het geval is geweest, afbreuk te doen aan het behoorlijk overleg c loon- en andere-arbeidsvoorwaarden voor wat deze actie betreft, daardoor op de invloed van de CKV. De modernisering van de arbeids voorwaarden is een ernstige zaak aan met kracht cn voortvarendheid moet en zal worden gewerkt. De CKV noopt, dat de vissers, die zich hebben laten meeslepen in dit avontuur, snel tot bezinning komen opdat het alsnog mogelijk zal blijken in goed onderling overleg te besluiten dat het voorkeur verdient te varen op collectief overeen gekomen voorwaarden boven het ingaar van de situatie welke thans bestaat. goedkeuring van het college van rijks bemiddelaars van kracht is geworden, is het de leden (reders), die de nieuwe cao allen hebben ondertekend volko men onmogelijk geworden in te gaan op voorstellen van de stakende partij. Ten overvloede heeft de redersvereni ging voor de Nederlandse Zeevisserij ontkend dat haar juridisch adviseur mr. W. Schadee een bemiddelende functie tussen reders cn stakers zou hebben ge kregen. Over het al of niet daadwerke lijk vorderen van de dwangsom was vanochtend nog niets bekend. De stakers nemen momenteel een af wachtende houding aan. Volgens een woordvoerder van de stakende partij, zouden vandaag wel belangrijke beslis singen kunnen vallen. Volgens de zegs man. zouden enkele reders mogelijk van daag met bepaalde voorstellen op tafel komen, hetgeen, zoals bekend, wordt ontkend door de Schevenlngse reders vereniging Stakers wachten af De afwachtende houding van de sta kers beïnvloedt ook de indiensttreding van de vissers bij de oliemaatschappij, die proefboringen op Ameland verricht. Voorlopig zullen er nog geen vissers heengaan. Dit besluit houdt verband met het feit dat de reders met ingang van gisteren weer enkele tientallen schippers, monteurs en stuurlieden in dienst heb ben genomen om werk op de wal of op de gereed liggende trawlers te verrich ten. „We wachten af, we willen het bedrijf niet stuk maken", aldus de woordvoerder van de stakers Voorzitterschap Bloembollen cultuur WARMOND De afdeling Warmond van Bloembollencultuur kwam bijeer. om een kandidaat te stellen voor het thans vrijgekomen voorzitterschap nu jhr. Van Nispen tot Pannerden tot commissaris dei- Koningin in Overijssel is benoemd Be sloten werd de heer H. A. G. de la Mar kandidaat te stellen: deze is thans alge meen secretaris-penningmeester. Zes-dorpentoernooi HILLEGOM Vrijdagavond speelt damclub ..Hillegom" een uitwedstrijd te gen „Lisse", die na zes jaar weer is op gericht. G. A. J asperse (59) overleden LEIDEN Na een langdurig ziekbed is in Leiden op 59-jarige leeftijd, de heer G. A. Jasperse overleden. De heer Jas- perse, die ambtenaar was bij de gemeen telijke dienst van Sociale Zaken, heeft in zijn vrije tijd zeer veel gedaan in het belang van de Herv. wijkgemeente Pniël, war hy samenwerkte met de predikan ten Riemens. Kelder en Groot. Hij was jaren voorzitter van het bekende Meubi- laircomité Pniël, een onderdeel van hel wijkwerk dat voor de financile consoli datie va nde wijkgemeente veel heeft be- Mede dank zij dit comité konden in de loop der Jaren in het wijkgebouw aan de Middelstegracht belangrijke voorzie ningen worden getroffen. De heer Jas perse was er de motorische kracht van. Hij heeft ook geruime tijd de hoofdre dactie verzorgd van de Pniëlbode. De begrafenis ls bepaald op zaterdag 8 februari om 12 uur op Rhynhof. Prof. dr. S. T. Bok overleden LEIDEN Op 71-jarige leeftijd is prof. dr. S. T. Bok te Naarden overle den. Siegfried Thomas Bok werd op 19 maart 1892 in Wormer geboren. Hij stu deerde geneeskunde aan de universiteit van Amsterdam, deed artsexamen in 1916 en promoveerde in 1922 op het proef schrift „De ontogenese van het rugge- merg-reflexapparaat met da. centrale verhoudingen van de nervus sympathi- Na zUn werk als conservator in de neu rologie te Utrecht en leider van een door hem ingericht laboratorium voor senanatomie in Den Dolder, werd hij in 1929 gewoon hoogleraar in de histologie en microscopische anatomie aan de Leid se universiteit, welk ambt hij tot 1952 vervulde. In het studiejaar 1950-'51 was prof. Bok rector magnificus. Van 1952 tot 1962 was hij directeur van het Her- seninstituut en buitengewoon hoogleraar in de neurobiologie te Amsterdam. Prof. Bok was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: hem was ook een hoge Belgische onderscheiding toege kend. De begrafenis is bepaald op zaterdag 8 februari om 12 uur op de Nieuwe Be graafplaats te Naarden. f 50.000 per dag na de uitspraak op 13 januari en f 500 per dag voor de per soonlijke gedaagden, onder wie ook de vakbondsleider Jaap Koning. De heer Koning gaf als commentaar: „Zc kunneD rustig vorderen, ik heb het toch niet". Op de trawlers Inmiddels hebben sommige rederijen weer enkele schippers, monteurs en stuurlieden in dienst genomen om op de in de haven liggende trawlers te werken, In totaal zijn dit er een stuk of 50. Ook de rederij Jafzon N.V. heeft weer een mensen in dienst genomen, aan wie vankelijk was meegedeeld dat er geen werk meer voor hen was. Dit zijn de „oude getrouwen", die afl. ettelijke jaren voor dezelfde rederij werken. In dit verband zei de reder J. van der Zwan- „Dit zijn geen mensen, die we naar de OVB-kas kunnen laten gaan". Tot de herindienstneming van deze kleine groepen is besloten in overleg met de betrokkenen. De stakende vissers, die pools hoogte op Ameland zUn gaan ne men, zijn gisteren ln de loop van de middag In Den Haag lerugge- gekcerd. Naar verluidt zouden tien tallen vissers bU proefboringen van een Amerikaanse oliemaatschappij inderdaad emplooi kunnen vinden. Maar van Indiensttreding zal voor alsnog geen sprake zijn. Het sta kingscomité wil eerst afwachten wat de houding van dc reders zal zijn t.o.v. de ontslagen vissers. Bij de Haagse gemeerttereiniging wer ken momenteel oiog 120 vissers, terwijl nog 30 andere werklozen bU andere ge meentelijke diensten zijn ingezet. Het gerucht dat bij de gemeente geen door de staking getroffen vissers meer zou den worden aangenomen wordt tegen gesproken door de gemeentelijke voor lichtingsdienst. Actief stakende vissers kunnen ecliter bij de gemeente geen werk krijgen. Vragen Van de kant van de stakers is ons meegedeeld dat het PSP-kamerlid mr. G. H. Slotcmaker de Bruine binnenkort weer vragen zal stellen in de Tweede Kamer. Mr. Slotemaker zou van plan zijn te vragen of de minister kennis had genomen van de uitslag van de stem ming op de vergadering die maandag jl. door de OVB-leden is gehouden. Ook zou hij een vraag wMlen stellen omtrent het recht van de vissers om een eigen vakvereniging te kiezen als vertegen woordiger ln een geschil met de werk gever. Het streven van de besturen van de erkende vakbonden zou er voorts op gericht zijn tegen de verlangens van de meerderheid van de vissers in een be paalde regeling op te dringen, die zij niet wensen. Ten slotte zou mr. SloteJ maker volgens de woordvoerder van del stakers willen vragen of de minister be reid was om stappen te ondernemen voor het vinden van een oplossing van het stakingsconflict in Scheveningen. Mr. Slotemaker gaf als commentaar, dat de PSP-fractie de situatie in Sche veningen voortdurend in het oog houdt, maar dat er nog geen concreet plan bestaat om nieuwe vragen te stellen, .wat overigens niet inhoudt", aldus mr. Slotemaker. „dat het uitgesloten is dat er morgen of overmorgen wel vragen zullen worden gestefld". Schipper C. Roeleveld, een van de leden van de commissie van schip pers, die een vergadering van be manningen voorstaan, zei nog steeds pogingen in die richting te willen blijven ondernemen, al zou er voor lopig wel niets van komen. „Het hangt af van de tegenpartij", aldus sohipper Roeleveld, die een verga dering met schriftelijke stemming zonder discussie op het oog heeft van de naar zijn zeggen 900 bij de staking betrokken trawlvissers, waarbij hij ook de Scheveningse be manningen rekent, die op de onge veer 12 werkeloze schepen van Vlaardingen of op Katwijkers varen. Inbrekers op bezoek bij Leiderdorpers LEIDERDORP Gisternacht is in gebroken bij twee Leiderdorpse mid denstanders. Het moet na middernacht zijn gebeurd, want op een van de adressen was men lot één uur nog hard aan het werk. Ook schijnen het geen beginnelingen te zijn geweest, omdat duidelijke sporen er op wijzen dat men zich bepaald niet heeft ge haast. De firma Hoogeboom aan de Hoogma- deseweg kreeg bezoek, dat zich via een wc-raampje aan de achterzijde toegang tot het kruideniersbedrijf verschafte. Uil een kassa, die uit de winkel mee naar achteren werd gesleept, verdween een klein bedrag aan wisselgeld. Het kruideniersbedrijf van dc heer P Kruidenier, op de hoek van Hoogmadese- weg en Koningstraat, bleek een grotere buit op te leveren. Hier werd een van de opslagruimte geforceerd, men zich doorheen werkte. De ongenock gasten zagen zich echter de weg ver sperd door de melkauto. Via de cabine van de auto begaf men zich in de zaak. waar men zich tegoed deed aan de melk- voorraad. Uit de kassa werd een bedrag van ongeveer 75 ontvreemd. Twef rolletjes van vijftig centen beschouwde men blijkbaar als te gering, want werden gistermorgen in de tuin van buurman teruggevonden. De rijkspolitie van Leiderdorp stelt een onderzoek ii naar de daders. Tafeltennis Zoeterwoudc ZOETERWOUDE - Zaterdag srce! den de competitieteams (senioren en ju- moren) van Effect '54 weer hun wed- stiyden. De senioren verloren in Den 7 3 van D.S.B S. De iuniorer. geen twijfel ove»- bestaan, wk in hun wedstrijd de sterkste ww*v de junioren van Play Fair Lei ZU wonnen met 10—0 De leden worden er nog op attent ge- aakt dat er zaterdagavond weer ge- genheid is om te trainen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4