Nieuwe LeMse Goarant Eiergrens blijft open Oe Thant breekt Afrikareis af Nederland is nog vol vertrouwen: Meeleven en vermaning in telegrammen voor Koninklijke familie Kwestie toch voor de V.N.? Risicoclausule bouw opnieuw toegestaan Er dreigt een catastrofe Zilver voor Verkerk Defensie hard bezig met bezuinigingen Aardappelen gratis CHRISTEL1JK-NATI0NAAL DAGBLAD „SUntvastigh is gheblevM mijn hart in feghenspoet" Donderdag 6 februari 1964, 44ote jaargang Minder wind Vannacht lichte vorst. Morgen aan vankelijk opklaringen, later vtU veel bewolking. Op de meeste plaatsen droog. Matige tot zwakke wind. aanvankelijk tussen noordwest en noord, later weste lijk. Iets hogere middagtemperaturen. (Zie ook pag. 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, r het NAAR alle waarschijnlijkheid zal het Westduitse invoerverbod van Nederlandse niet van kracht worden. De EEG-comnvissie zou vandaag een beslissing nemen o beroep van Bonn op de beschermingsclausule. Verwacht werd, dat zij het zou afwijzen. De Westduitse regering kan tegen dat besluit dan nog wel in beroep gaan bij de ministerraad van de EEG. De grens moet dan evenwel toch opnieuw worden opengesteld. Overigens is gis teren al duidelijk geworden, dat ook de ministerraad afwijzend tegenover bet Westduitse in voerverbod zal slaan. prijzen en de lagere eievprijzen is de afgelopen week het verbruik met onge- 50 procent toegenomen en werden Boeren en studenten aan de Rijkslandbouwschool in Gent hebben in Deinze, waar een grote eierveiling is, een demonstratie gehouden tegen de lage eierprijzen. Op alle wegen naar Deinze werden gistermiddag aan passerende automobilisten eieren aangeboden. De Vereniging van christelijk-his- torische leden van gemeentebesturen heeft gisteren een telegram aan ko ningin Juliana verzonden. In dit te legram geeft de vereniging de Vorstin de oprechte verzekering, dat zij in deze moeilijke dagen voor haar en haar huis in gedachten bij haar is en dat zij haar Gods onmisbare zegen toebidt. Verder hebben deputaten van de Oud- Gereformeerde Gemeenten, die zestig gemeenten in ons land vertegenwoordi gen, telegrammen verzonden aan ko ningin Juliana, prins Bernhard en aan prinses Irene. In het .telegram aan de Koningin en Prins wordt kennis gegeven van diepe droefheid en ontsteltenis over de over gang van prinses Irene tot de Rooms- Katholieke Kerk. De gemeenten zeggen, dat de Koningin en de Prins „volgens openbare berichten deze stap eerbiedigen. Zulks niettegenstaande de Koningin vol gens Heidelbergse Catechismus heeft be leden, dat de Roomse mis een verlooche ning is van Christus en e envervloekte afgoderij". Verder staat in het telegram, dat de voorouders van de Vorstin „voor de reformatorische belijdenis goed en bloed hebben geofferd. Dit smart ons temeer, omdat het Huis van Oranje door alle eeuwen mede een symbool is geweest van de leer van de gezegende reforma- In het telegram aan prinses Irene wordt gezegd dat zij de reformatorische leer van haar doorluchtige voorvaderen verlaten heeft. Deze leer is, aldus de ver zenders van het telegram „naar Schrift en belijdenis de enige weg ter zaligheid". Het slot van dit telegram luidt: „Wij hopen en bidden, dat de God uwer va deren u moge doen wederkeren tot deze gezegende leer onzer en uwer vaderen". Onder de telegrammen staan de namen van ds. E. du Marchie van Voorthuysen, ds. M. A. Mieras (lid van de Tweede Kamer), ds. Joh. van der Poel, ds. Toes cn ds. D. C. Nieuwenhuis. Bij de eerste bespreking tussen de Europese commis sie en de nationale ambtelijke afgevaardigden van de zes EEG-landen (verenigd in het beheerscomité), ble ken in het algemeen de Nederlandse argumenten tegen de Duitse maatregel te worden gesteund. De Europese commissie moest dit comité raadplegen, voordat zij zelf een beslissing kon nemen. Men vreest van de Duitse maatregelen een „sneeuwbaleffect". De Franse regering heeft al laten weten, dat ook de Franse grens voor eieren zal worden gesloten, als de Europese commissie de Duitse stappen zou goedkeuren. Langs diplomatieke kanalen heeft ook Oostenrijk beschermende maatregelen voor de eigen eierproduktie in het vooruitzicht gesteld, terwijl Engeland soortgelijke stappen overweegt. Van Nederlandse zijde werd verder gewezen op het feit. dat bij het door Bonn overwogen systeem van vergun ningen voor de invoer van eieren het beginsel van het vrije prijsmechanisme, dat het uitgangspunt is van de gemeen schappelijke markt voor eieren, wordt aangetast met alle gevolgen daarvan. Naar de mening van de Nederlandse gering zou door het invoeren van vergunningsstelsel een onmogelijke toe stand op de eiermarkt ontstaan Neder land zei niet bereid te zijn door kunst matige ingrepen de Duitse producenten ten laste van de producenten in de ex porterende landen te steunen Een oplos sing is volgens de Nederlandse regering slechts mogelijk door een vrije prijsvor ming, die automatisch tot een stabilisatie leidt, aangevuld met een propaganda- aclie voor een grotere eierconsumpt.' goed een geheim te bewaren. Vooral de nonnen zeggen niets." Ook de Spaanse autoriteiten blijven volhouden, dat zij niets van de Prinses weten. Gisteren werd er in het Prado- paleis van Franc een receptie gehouden en het gesprek ging haast uitsluitend over de Nederlandse prinses. Franco zelf toonde eveneens veel belangstelling. De R.V.D. deelde gisteravond mee, dat het nog niet bekend is of en zo ja, wanneer koningin Juliana en prins Bernhard naar Innsbruck terugkeren. Propaganda Nederland verklaarde zich bereid, deel te nemen aan de financiering van een dergelijke actie in de Bondsrepubliek. Overigens heeft de reeds in ons i begonnen actie opmerkelijke result: opgeleverd. Ook dank zij de hoge vi> Nederland naar schatting een 60 mil joen eieren geconsumeerd. Gisteravond verklaarde de minister van landbouw mr. B. W. Biesneuvel, vol vertrouwen te zijn over de afloop van de behandeling door de Europese com missie van het eierenprobleem. Het is naar zijn mening vooral de Franse ge dragslijn die heeft laten zien. dat een gevaarlijke kettingreactie het noodlot tige gevolg kan zyn van een eventuele aanvaarding van het beroep van de re gering in Bonn. Nog moeilijkheden om Cyprus In verband met de moeilijkheden op en rondom Cyprus heeft Oe Thant. de secretaris-generaal van de Ver. Naties, zijn Afrikaanse reis af gebroken. Vandaag zqu hij in New York terugkeren. Hij was in Tunis, toen hjj tot het afbreken van zijn reis (van drie weken) besloot. Zoals men weet. wenst president Makarios van Cyprus een internationale poli tiemacht die onder auspiciën van de Ver. Naties staat. Een Navo-groep vindt hij niet voldoende. Op zoek Intussen is de verblijfplaats van prin ses Irene nog onbekend. Men heeft geen enkel aanknopingspunt. Zelfs de Neder landse ambassadeur weet niet waar ze is Wanneer ze echter in een klooster ir de provincie Pamplona is, waar niet minder dan 100 rooms-katholieke instel lingen zijn, zal het niet gemakkelijk zijn haar op te sporen. „In Pamplona", zei een van de zoe kende journalisten, „weet men heel In één oogopslag Reisprogramma NCRV pag. 2 Overheid en pers pag. 2 Vrees in Leopoldstad pag. 5 Mens en dier pag. 5 Pers over de RVD en het Hof pag. 7 Liever hard geld dan bon netjes? pag. 7 Mode: hoed van Johnson pag. 7 Sport: Olympische Spelen pag. 9 Drankwet in de Kamer De moeilijkheden rond de risico clausule voor het bouwbedrijf zijn eggenomen. Heeft minister De Pous destijds verboden deze clau sule waarbij het gaat om doorbere kening van toekomstige loonsverho gingen in de aannemingssom, op te icmen in de bouwcontracten, de lannemers-vertegenwoordigers heb ben gisteren in een gesprek met mi nister Bogaers (volkshuisvesting) en hoofdambtenaren van een aantal an dere departementen overeenstem ming bereikt over het weer opnemen van een risicoclausule in de bouw contracten. De centrale overheid zal voor de toekomst bij het opmaken van de bouwcontracten deze nieuwe richtlijn volgen. Het particuliere bedrijfsleven zal zich uiteraard vrijwillig eveneens hiernaar kunnen richten. Of deze gang zaken ook een gunstige invloed zal hebben op de totstandkoming van nieuwe ca.o. voor het bouwbedrijf dient nog afgewacht te worden. Zoals bekend is het overleg tussen partijen reeds enkele weken geleden afgebroken. Hedenmiddag had opnieuw een bespre king in Den Haag plaats tussen de aannemeersorganisaties en de werkge ver scentralen. Volgens informaties uit departeme tale kringen in Den Haag heeft de regering zich bereid verklaart na 1 t. dus na het totstandkomen van nieuwe c.a.o., opnieuw een risico clausule in de nieuwe bouwcontrac- op te nemen, indien het betrokken werk althans lager duurt dan 2,5 jaar. In de contracten die minder dan een jaar lopen, wordt de clausule niet op genomen en voor alle werken die daar tussen liggen (dus tussen 1 en 1.5 jaar) zal de zaak van geval lot geval nader worden bezien. Voor de lopende contracten is uit gegaan van de datum van 1 oktober Dit betekent dat voo de contrac- die voor de datum 1 oktober wer den afgesloten, voorzieningen zullen wor den getroffen zodra de nieuwe c.a.o tot stand komt. Voor deze contracten zal de risicoclau sule wat betreft de overheidsopdrach ten alsnog gelden. Deze werken zullen dan achter ook ten minste een jaar moeten lopen. Voor kortere werken wordt ook in dit geval niets gedaan. Voor contracten afgesloten na 1 okto ber 1963 zal de risicoclausule evenmin gelden, omdat na die datum reeds voldoende duidelijk was wat er aan het loonfront ging voltrekken. En er dus bij het vaststellen van de nemingssommen voldoende rekening ge houden kon worden met de te I wachten loonontwikkeling. Nu de Koningin en de Prins naar Nederland zijn vertrokken, bezoeken de prinsessen Beatrix en Margriet de diverse sport evenementen in Innsbruck sa men. De spanning is op haar gezicht te lezen, terwijl ze een ijsho%ckeijwedstrijd gadeslaan. Prins Bernhard naar Madrid Volgens Reuter en AFP is prins Bern hard vanmorgen in een toestel van d< Koninklijke luchtmacht aangekomen op het militaire vliegveld Orly bi) Parijs. Aangenomen werd dat de Prins vanmid dag zou doorvliegen naar Madrid. Vai de zijde van de RVD was nog geen bc vestiging van dit bericht te verkrijgen- Insepctie Bocing- straalvliegtuigen De Boeing vliegtuigfabriek en Amerikaanse federale bureau voor luchtvaart hebben de exploitanten Boeing 707 en 720-straalvliegtuigen opge dragen deze vliegtuigen op mogelijke ge breken in de vleugels te doen inspec teren. aldus het bureau voor de lucht vaart. Deze opdracht is ruim een week geleden uitgegaan en er is waarschijnlijk in alle of vrijwel alle gevallen voldaan Er zijn vijf gevallen gescheurde langsliggers gemeld, vliegtuig, waarbij dit gebrek werd gecon stateerd. werd automatisch op de grond gehouden. De instructies zouden in geen enkel opzicht verband houden met cente vliegtuigongelukken. IntuSsen hebben zich de volgende ontwikkelingen voorgedaan: Tot dusver zijn al meer dan 600 Ame rikaanse vrouwen en kinderen van Cyprus Beiroet in de Libanon overgebracht. Van de overige 1000 Amerikanen, die zich nog op het eiland bevinden, zouden vandaag ook nog velen worden ge- evacueerd. Britse troepen hebben zich na: kustplaats Paphos begeven, waar Grieken Turken met elkaar slaags zijn geraakt waar in beide kampen reeds doden zijn gevallen. Zij willen uitbreiding de gevechten voorkomen. Mr. D. U. Stikker, de (Nederlandse) i-generaal van de Navo. confe reerde --"stèren met president Johnson. Na afloop verklaarde hij hoopvoller stemd te zijn dan voor het gesprek met de Amerikaanse president. West-Duitsland heeft een beslissing r het al of niet beschikbaar stellen Duitse troepen voor een Navo-politie- macht op Cyprus nog even uitgesteld. Frankrijk heeft laten weten, dat het niet meedoet. Het zou anders zijn geweest, n Parijs zou zijn benaderd door Cyprus. Griekenland en Turkije, zo werd medegedeeld. Inmiddels zou de Sowjetunie te kennen hebben gegeven, geen bezwaar te zullen maken tegen een Navomacht voor Cyprus, die gevormd wordt door eenheden uit kleine landen en onder toezicht v« 'eiligheidsraad staat (zoals Makarios wenst). Tenslotte bestaat de mogelijkheid, dat Engeland de zaken op Cyprus zelf zal blijven behartigen en dat het daarbij steun zal krijgen van de zijde van de gemenebestlanden. Hiertegen zou Ma karios geen bezwaar hebben Verolme ziet wat in schepen voor massavervoer De scheepsbouwer C. Verolme is be naderd door de voorzitter van het natio naal spaar- en reisfonds ,,Wy komen", de heer C. C. Reckman, met een plan om te komen tot de bouw van een of twee grote schepen voor massa-passagiersver- voer, die geschikt zouden zyn om de leden van „Wij komen", emigranten en ouders van emigranten dus in de gele genheid te stellen voor een lage passage- prijs het persoonlijk contact te hand- „Het idee is reeds bij mij in studie", aldus de heer Verolme. en staat zelfs ten dele al op de tekentafel. Het is niet mijn plan zelf als reder te gaan optreden, maar wel overweeg ik zulk een schip te ontwerpen of zelf te bouwen en het via een Nederlandse rederij ter exploi tatie aan te bieden Er is via het spaar fonds dat nu vyf 'jaar bestaat, 22 mil joen gulden gespaard, waardoor ruim tienduizend mensen een reis hebben ge maakt. Dit lijkt een aanvaardbare basis. Onze mooiste schepen zijn naar het bui tenland verkocht, omdat zij niet exploi tabel zouden zijn. Het moet mogelijk zijn een goed en veilig schip te bouwen, dat gespeend van luxe weliswa; voor het doel van „Wij komen" we ploitabel is. En als dat bewezen is zullen er buitenlanders zijn, die met zulk Nederlands schip de reis willen maken", aldus de heer Verolme. Landbouwschap: (Van onze soc.-econ. redactie) Het Landbouwschap heeft er in een gistermiddag naar Brussel verzonden telegram met klem bij de Europese Commissie op aangedrongen de Duit- aatregel tot beperking van de invoer van eieren onmiddellijk te vernietigen, omdat een belemmering van deze invoer op grond van de vrijwaringsclausule in het EEG- reglement voor eieren onwettig is en bovendien catastrofale gevolgen zal hebben voor de Nederlandse pluim veehouderij. Wel meent- het Landbouwschap dat de situatie op de Europese eiermarkt door de toeneming van de Duitse produktie communautair ingrijpen noodzakelijk maakt, doch „slechts op zodanige wijze dat daardoor niet een vergroting va belemmeringen voor het intraverkeer wordt veroorzaakt." De aangekondigde Duitse maatregelen die. als de Europese Commissie er geen stokje voor steekt, vrijdagnacht om 12 uur van kracht zullen worden, zijn gis termiddag in het bestuur van het Land bouwschap uitvoerig besproken en woordvoerders gaven blijk van grote verontrusting. Drs. R. Zijlstra voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. toonde zich eveneens zeer verontwaardigd ove Duitse plannen die ..een crisistoestand scheppen en de eiermarkt zo fundamen teel in elkaar kunnen doen klappen als we nog nooit hebben beleefd". Hij was van mening, dat de Nederlandse betrok kenen er voor moeten zorgen tijdig tegen maatregelen bij de hand te hebben, waarbij desnoods de E.E.G.-bepalingen getrotseerd moeten worden De heer C. P v. Gageldonk (R.K. Land- arbeidersbond) verklaarde over inlich tingen te beschikken, dat reeds nu veel pluimveehouders tot slachting van pen overgaan Als een volkomen verrassing heeft Cees Verkerk, de man uit Putters- hoek de op één na snelste tijd ge maakt tijdens de 1500 meter en daar mede op fraaie wijze een zilveren medaille voor ons land gewonnen. Rudi Liebrechts. die in de eerste ri' 9tartte, maakte een tijd van 2.12.8, het geen j.6 sec. meer is dan zijn in Oslo gemaakte tijd bij de Europese kampioen schappen. Zijn tijd werd in de vijfde rit door de Rus Matusevitsj verbeterd: 2.12.2, in de zesde rit door de Fin Jaer- vinnen: 2.12.4 en in de achtste rit door de Europese kampioen Antsson: 2.10.3. Daarna kwamen in de volgende ritten nog drie rijders, die sneller waren dan Liebrechts. zodat deze na 20 ritten op de zevende plaats stond. In de een-en-twintigste rit startte echter Verkerk tegen de Italiaan Loca- telli. Verkerk nam direct een stevige voorsprong, had weinig steun van de liaan, die geen strijd leverde. De uit Puttershoek ging onverdroten snel voort en finishte tot aller verras sing in een tijd van 2 min. 10.6 waarmede hij zich direct als tweede plaatste, achter Antsson en voor de Noor Haugen, die 2.11-9 liet afdrukken daarmede het brons veroverde. Commentaren aan een stelsel van vergunningen te binden, tonen opnieuw, dat het op stellen van verdragen en het daar naar leven twee verschillende zaken zijn. Het waarlijk grootse idealisme, waarmee zes Europese landen enkele jaren geleden begonnen zijn aan de opbouw van een gezamenlijke eco nomische markt, is stellig bij vele leidslieden nog in belangrijke mate aanwezig, doch niet ontkend kan worden dat het toch wel enigermate getemperd is. Dat is op zichzelf eigenlijk geen won der, want in de praktijk blijken, tel kens weer velerlei tegenstrijdige be langen in het geding te zijn. zodat het soms lijkt, alsof de geest van het nieuwe Europa volkomen zoek is ge raakt en zelfs zo nu en dan de nei ging bovenkomt van een maar liever willen terugkeren naar de oude toe stand, waarbij er herhaaldelijk blijk van werd gegeven dat men er niet voor terugdeinst zich van de eens ge maakte overeenkomsten niet al te veel meer aan te trekken. Nederland staat inmiddels wel bekend als het land, dat daarop een gunstige uitzon dering maakt. De opmerking „wij zijn te netjes" werd al in vele vergade ringen gehoord. Naar onze mening echter kan men in dit opzicht nim mer te netjes zijn. Met de komkommeraffaire van vorig jaar nog vers in het geheugen is het nu opnieuw West-Duitsland dat een van de Europese gedachte afwijken de houding heeft aangenomen. Als gevolg van een aantal van overheids wege ingevoerde en gefinancierde be schermende maatregelen is de pro duktie van eieren in de bondsrepu bliek de laatste jaren enorm toege nomen. Dit, gepaard gaande met dc liberalisatie van de eiermarkt in E.E.G.-verband, heeft geleid tot een overvoeren van de Duitse eiermarkt waardoor de prijzen aanzienlijk zijn gedaald. De Westduitse regering wil nu proberen de moeilijkheden af te wentelen op de andere E.E.G.-landen, waarvan dan voornamelijk Neder land als grootste eierleverancier het slachtoffer zou worden. Door te wil len terugkeren naar een stelsel van invoervergunningen koos Duitsland niet alleen de gemakkelijkste weg, maar deed de regering in Bonn in feite ook een stap terug op de weg naar het uiteindelijke doel, dat im mers juist geen invoervergunningen meer gedoogt. Als zodanig is de Duit se stap volkomen in strijd met de in het verdrag van Rome zo fraai om schreven Europese gedachte. Bonn moet beseffen, dat er op dc weg naar het nieuwe Europa geen stap terug mag zijn, indien een der gelijke stap niet door de andere part ners mede kan worden gedaan. Niet ontkend kan intussen worden dat West-Duitsland voor grote problemen staat ten aanzien van de binnenland se eiermarkt. Het lijkt ons met recht in de geest der Europese gedachte te zijn, indien de andere bij de E.E.G. betrokken landen dit niet slechts er kennen maar ook daadwerkelijk be reid zijn om met deze partner die problemen onder ogen te zien met de bedoeling gezamenlijk een uitweg te zoeken. Want ook struikelblokken op de gekozen weg moeten eendrach- t i g verwijderd worden. Het is nau welijks aan twijfel onderhevig, dat de bondsrepubliek opnieuw op een positieve bijdrage van Nederland zal kunnen rekenen. HET blijkt toch wa: men bij Defensie te zijn dat niet alleen over denkt het korps marechaussee terug te trekken van de grenzen, maar ook serieuze maatregelen over weegt om drastisch te gaan bezui nigen bij de landmacht. Dit plan staat bekend onder de naam „Opera tie Chirurg" en is op initiatief van staatssecretaris Haex ontstaan. In het kader van „Operatie Chirurg" (een navolger van de Amerikaanse be zuinigingsmaatregelen op defensiege bied) wordt dus niet alleen gedacht aan het terugtrekken van de ruim duizend man marechaussee van onze grenzen, maar zijn ook onderwerp van studie: een" sterke inkrimping van het korps commandotroepen, opheffing van de stal en de functie van de Nederlandse terri toriale bevelhebber, een beperking van r verslaggevers) I^RIE GROMMENDE trekkers met aanhangwagens vol aardappelen, met in het kielzog vijftien personenauto's, zullen zaterdagmorgen in gesloten koionne door Rotterdam rijden. Op de wapperende spandoeken die in de file worden meegevoerd is te lezen „Ook aardappeltelers hebben recht op een redelijk bestaan" èn „droevig, maar waar". Jonge boeren van Flakkee zullen in de wijk Blijdorp de daad bij het woord „wij kunnen onze aardappelen evengoed weggeven als beneden de kostprijs vei kopen" voegen. Enige duizenden zakjes aardappelen, van elk twee kilo, worden aan de huis vrouwen uitgedeeld. Op deze wijze willen de akkerbouwers onderstrepen dat een opbrengst van acht cent per kg bij een kostprijs van twaalf cent een onhoudbare situatie is. de activiteiten van de militair genees kundige dienst, een zoveel mogelijk re duceren van de personeelssterkte, vooral in de logistieke sector, het reduceren van het gebruik van militaire personenauto's en verder een aantal maatregelen van geringer gewicht Onlangs heeft de nieuwe chef-staf, lui tenant-generaal F. van der Veen, opge merkt, dat er by dc landmacht wel op dertig punten bezuinigd kan worden. Commando's Zoals gezegd zou men dc marechaus see willen terugtrekken van de grens. Daarin kan Defensie echter niet alleen beslissen. Justitie is in feite verantwoor delijk voor de grensbewaking. Wat be treft de commando's ligt het in de be doeling om twee van dc drie parate compagnieën op te heffen. Daarbij gaat het om zo'n vierhonderd man. Bij op heffing van de staf van de territoriale bevelhebber zou een deel van de taak van de NTB overgenomen kunnen wor den door de gewestelijke territoriale be velhebbers. Voor de geneeskundige dienst zou gelden dat men het niet al leen laat bij de onlangs bekendgemaakte opheffing van het herstel- en oefenccn- trum in Austerlitz. maar dat men ook bestudeert of de centrale militaire hos pitalen en de districtshospitalen wellicht in aantal teruggebracht kunnen worden. Er is op dit moment nog weinig be kend over de bedragen die men denkt te besparen als de thans in studie zijnde maatregelen Inderdaad uitgevoerd kun nen worden. Wel kan daarby in aanmer king genomen worden dat bezuinigin gen op de exploitatiekosten by dc land macht, ertoe moeten dienen dc in de nabije toekomst voorgenomen investe ringen mogelyk te maken. En die inves teringen lopen in de tientallen miljoenen guldens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1