m Programma succes Spelen sportief Eerste Kamer: in de gaten bouwlonen houden maar warme bergwind stak op Schnelldorfer bleef bedreigde leider ÖJSpfëc, Russen namen leiding van Canada over Nederlands B-elftal in Amersfoort tegen HVC Regering geeft weinig toe in Rijnmonddebat Het programma voor de Olympische Spelen van mor gen ziet er als volgt uit: 9.30—11.30 Bobslee 10.0012.45 1500 m heren 13.0014.30 Afdaling ski da- 14.00—17.20 IJshockey 19.0022.30 Kunstrijden kiir De televisie verslaat: 9.5512.45 Reportage hard rijden 1500 meter 12.5514.00 Skiën afdaling da- 19.3019.45 Nederlands com mentaar 19.4520.00 Filmsamenvatting 21.5522.30 Kunstrijden vrije figuren heren. 22.4023.10 Filmvatting Olympisch metaal De verdeling van de 61 medailles (op de 500 m hardrijden werden vier medail les uitgereikt) luidt als volgt: Rusland 7 8 5 Frankrijk 3 3 Finland 3 11 Duitsland 2 3 3 Noorwegen 14 2 Oostenrijk 1,2 2 Amerika 111 Engeland 1 Nederland Italië Noord Korea Canada Zweden (Van onze speciale sportverslaggever) INNSBRUCK, dinsdagavond. Ongetwijfeld slaakt heel Innsbruck maandag morgen een zucht van verlichting. Niet dat men zo graag van de Winterspelen af wil zijn, maar er is nu al van zo veel kanten een aanslag gepleegd op de goede afloop van de negende Winterolympiade, dat velen de moed in de sehooenen begint te zinken. Tot nu toe is 't gebrek aan sneeuw de grootste moeilijkheid. Maar sneeuw kan je elders opscheppen. Niets, helemaal niets vermag een mens echter te doen tegen de veel vroeger dan andere jaren ingevallen föhn, de warme bergwind. Gelukkig schijnt hel tot nu toe allemaal mee te vallen, zodat berichten als zouden bepaalde onderdelen van het programma moeten worden geschrapt, voorbarig zijn. Een feit is niettemin, dat maandag de bob- en de rodelbaan meer geleek op een af- voergoot van hemelwater, terwijl de moeizaam aangebrachte sneeuwlaag op de hellingen van de skipistes In Seefeld, Lizum en Berg Isel langzaam maar zeker weg smolt. Het kwik bereikte in Innsbruck waarden van negen graden, waardoor men zich eerder in een badplaats aan de Rivièra waande dan in een wintersportcentram. De opmerking dat de Winterspelen van Innsbruck ondanks alle allure de ware sfeer missen, lijkt dan ook zeker steekhoudend. Slechts hoog op de rotspunten ls er sneenw. De schaatsers, gewend aan een prikkelende vrieslucht, hebben het bij de hoge temperaturen in hun trainingspakken veel te warm, hetgeen de prestaties drnkt. Gelukkig is er gisternacht een duide lijke verbetering ingetreden. Het vroor vijf tot zes graden, zodat gisteren de en rodelbaan weer kon worden ge bruikt. Aangezien de temperatuur over het algemeen beduidend lager bleven dan maandag ook al ploeteren we rond het perscentrum nog over ongepla- eide baggerwegen zijn de verwach tingen voor de komende dagen evenmin ongunstig, zodat er gerede hoop is, dat alles keurig kan worden afgewerkt. Maar nogmaals. Innsbruck slaakt een zucht van verlichting, wanneer alles ten einde is. Er is zowel letterlijk als figuur lijk menig zweetdruppeltje gevallen. Veel belangstelling Voor de organisatoren ls er één troost: de publieke belangstelling voor de Spe len is veel groter dan men had beraamd. Van 29 januari tot 3 februari, de eerste helft van de Olympiade, hebben niet minder dan 576.000 toeschouwers Olym pische wedstrijden bezocht. Algemeen wordt dan ook verwacht dat het miljoen zal worden bereikt, zelfs zal worden overschreden. Vooral de Alpinewedstrijden in Lizum en dc evenementen in het ijsstadion trek ken veel publiek: 180.000 en 190.000 per sonen in zes dagen. Dit zijn voor Win- ter-Olympiaden record-aantallen, mede doordat men hier in Innsbruck en om geving veel grotere toeschouwersaccom- Na vijf verplichte figuren (Van onze sportredactie) Zou de vierde verplichte figuur bij het. herenkunstrijden, die gisteren Olympisch ijsstadion werd ai een kentering in de strijd om de top te weegbrengen? Dat vroegen de weinige toeschouwers, de jury-leden, maar bo venal leider Manfred Schnelldorfer, Ka- rol Divin en Alain Calmat zich af. Want de jongste deelnemer aan de Spe len. de merikaan Scott Allen had met deze voorlaatste verplichte figuur zijn punten-achterstand op Schnelldorfer, Di vin en Calmat tot een minimum terug gebracht. Bij de beoordeling kreeg Allan acht punten meer dan de als nummer een geplaatste Duitser, ruim tien meer dan de Europese titelhouder Calmat en vijftien meer dan de Tsjech. De Ameri kaan verdreef daardoor Calmat van zijn derde plaats en was slechts 0.8 pt. van de tweede plaats verwijderd. In de vijfde en laatste figuur werden alle belangstellenden afdoend beant woord. De paragraaf tegendrie reed Scotty Allen zo matig, dat hij ditmaal meer punten verloor dan hij bij de vierde figuur had gewonnen. De stand werd daardoor weer zoals voorheen: 1. Schnelldorfer; 2. Divin; 3. Calmat, 4. Allen. Zowel Calmat als Allen staan bekend hun uitstekende Kür. De voorsprong va» 13.8 pt., die Schnelldorfer na de ver- plichte figurenheeft op Calmat, lijkt ■rt ,fccw«|u. daaioi» nist voldoende om ^ch op de i toi éérste plaats te handhaven. Allen staat bijna '37 punten achter en zal niet in staat zijn nog met sticces aan de strijd om de leiding deel te nemen. De stand ma de verplichte figuren luidt: 1. Manfred Schnelldorfer (Did.) 17— 1027.1; 2. Karol Divin (Tsj. SI.) 20—1018.6; 3. Alain Calmat (Fr.) 23—1008.3; 4. Scott Allen (VS) 32—990.8; 5. Emmerich Dan- zer (Oost) 49—941.2; 6. Monty Hoyt (VS) 60—923.5; 7. Donald Knight (Canada) 81,5 911.9; 8. Nobuo Sato (Japan) 81,5912,4 9. Peter Jonas (Oost.) 105,5891.6; 10. Ralph Borghard (Did.) 102—892.1. AÜJSRUSI Het souvenir van Innsbruck: een 1 stenen bierkan versierd met de vijf Olympische ringen, die wanneer het lid i opgetild wordt de Olympische hymne 0 De nieuwste klacht over de w j zinnig strenge controle bij de ingangen van de Olympische arena's is afkomstig I van dr. Kenichi Yabashi, de arts van d< Japanse ploeg. „De sportcontroleurs heb- ben mij zovele malen weggehouden var mijn sportlieden, dat ik de tel kwijtge- I raakt ben", zei hij. „Nu heb ik voor me- i zelf een armband met een rood kruis gemaakt. Zij zullen zien wat er nv beurt". De plaatselijke middenstand j verzocht de prijzen tijdens de Olym pische Winterspelen op het normale peil I te houden. Een Duitse journalist, die vóór de spelen in Innsbruck was, I taalde in een café voor een bepaalde j consumptie 48 schilling (f 6.75). Toen de spelen geopend waren, betaalde hij in hetzelfde café voor dezelfde consumptie 75 schilling (f 10.50). 1 0 De russen hebben tot dusverre niet I alleen de meeste medailles gewonnen, maar hebben ook de meeste echtparen I in hun ploeg: zes. Deze echtparen zijn Boris en Valentina Stenina (hardrijden) Oleg Protopof en Ludmilla Belousova (gouden medaille kunstrijden), Pavel Alevtina Koltchin (cross-country), Ma- rija en Nikolai Gussakof (cross-country) en twee echtparen coaches. 0 De handel in speldjes is bijzonder levendig. Vooral de Russen proberen de gunst te komen door met een groot assortiment van dit gewilde „stukgoed" op de „markt" in Innsbruck te komen. Maar ook hier geldt: niets voor niets, want het is gelijk oversteken. Slechts de meest handige lukt het zondermeer een speldje los te krijgen. modaties heeft dan in Squaw Valley. Cortina d'Ampezzo en Oslo. waar de vo rige Spelen zijn gehouden. Wat de bezoekers betreft zijn de Spe len dus een succes. En in meer opzich ten. Onder andere uit sportlef oogpunt bezien, want met nog v(jf dagen voor de boeg moet de eerste gegronde klacht, het eerste protest, de eerste onsportivl- teit nog worden gemeld. En dat is bij zonder veel waard, terwijl zonder twij fel enorm fel wordt gekampt om de eerste plaatsen. De Amerikanen behaalden door Mc Denmott op de 500 m voor heren ein delijk hun eerste gouden medaille, maar dat had hun eerlijk gezegd veel te lang geduurd. De Duitsers waren al net zo blij met de eerste gouden plakken, die de 23-jarige Thomas Koehler uit de Oostduitse stad Zwickau en Ursula Eintrund behaalden bij het rodelen. Zij hadden immers in de misgreep van het kunstrijdienspaar Kilius-Baumler, het falen van Georg Thoma en de val van Heidi Biebl bij de reuzenslalom even zovele kansen op een eerste prijs in rook zien opvliegen. Spanning blijft De hoop van de Duitsers is tot slot nog gevestigd op Manfred Schnelldor fer die na de verplichte figuren bij het kunstrijden voor heren op kop gaat. Maar of hij donderdagavond na de kuer met goud naar huis gaat, is lang nog niet zeker, want de 15-jarige Amerikaan Allen Scott en de Fransman Alain Cal- met rijden bepaald een betere kuer dan de Duitser die al vaker om die reden niet aan een overwinning is toegekomen. De tyd zal het echter leren, want tot het laatste moment blijft de spanning Zij was onbekend Zelfs als je een meisje bent met lieve kuiltjes in je wangen en vier gouden medailles, helpt je dat niet bij het passeren van de wachten en de politie, waarover ieder bij de Olympische Winter spelen klaagt: Lldia Skoblikova probeerde het perscentrum In Innsbruck binnen te gaan om een correspondent van Tass te bezoeken. „Wij kennen u niet", aldus de soldaten voor de deur van het centrum. „U moet een perskaart hebben". Pas nadat de correspondent van Tass een Russisch sprekende pere chef had gealarmeerd werd Lldia toegelaten. De perschef bood zijn verontschuldigingen aan. IJSHOCKEYTOERNOOI Rusland-Finland 10—0. Tsjechoslowa- kijc-Zwitserland 51. Zweden-Duitsland 2. In het ijshockeytoernooi hebben de Russen de leiding van Canada overge nomen door een beter doelgemiddelde. Zij wonnen spelenderwijs met 100 van Finland, nadat zij rustig van start wa- gegaan. Daardoor was de score aan het einde van de eerste periode nog 20. Zowel in de tweede als de derde periode scoorden de Russen viermaal Geen enkele keer wist de Finse aanval de Russische verdediging uit positie te spelen. Zwitserland scoorde zijn eerste doel punt in dit toernooi tegen Tsjechoslowa- kije, waarmede de Zwitsers in de wed strijd de leiding namen en die de eerste periode behielden. De Tsjechen sloegen de tweede période met twee en in de derde periode met drie doelpunten Duitsland hield tegen Zweden de stand in de eerste periode aardig in Vijf km cross dames Claudia Bojarskich won weer goud De Russin Claudia Bojarskich lieeft vanmorgen haar tweede gouden medail le op deze Olympische Winterspelen ge wonnen door eerste te worden op de 5 km cross-country. Eerder won de 23- jarigc onderwijzeres uit Swerdlowsk de 10 km cross. De Finse Mirja Lehtoncn werd tweede en het brons was voo Russin Alvetine Kolchina. De resultaten van de 5 km cross-coun try voor dames luiden: 1. Claudia Bojarskich (RusL) 17.50,5 min. 2. Mirja Lehtonen (Finland) 17-52,9; 3. Alvetine Kolchina (Rusl.) 18.08,4; 4. Audokia Mekschüo (RusL) 18.16,7; 5. Toini Poeysti (Finland) 18.25,5; 6. Barbro Martinsson (Zweden) 18.26,4; 7. Eeva Ruoppa (Finland) 18.29.8; 8. Senja Pusula (Finland) 18.45,7: 9. Rita Achkina (Rusland) 18.51,1; 10- Rita Czech-Blasl (Duitsland) 19.09,1. Worstelen -r Vladimir Rubashvili, dde in 1961 wereldkampioen worstelen vrije stijl in het bantamgewlcht was en bij de Olympische Spelen in 1960 de bronzen medaille in deze klasse veroverde, is dinsdag bij een auto-ongeluk in Tiblisl op slag gedood. wicht. Bij het ingaan van de twee de periode hadden de Zweden nog een 21 voorsprong, doch daarna sloe gen zij toe en de stand was aan het einde van de tweede periode 62. Daar na was het met de Duitsers helemaal gedaan: zij moesten nog vier goals toe staan, terwijl zij zelf geen enkele maal scoorden. De stand luidt nu: 1. Rusland 4 4 0 0 8 37—6 2. Canada 4 4 0 0 8 23—9 3. Tsjechoslowakije 4 3 0 1 6 259 4. Zweden 4 3 0 1 6 25—9 5- Ver. Staten ..4 1 0 3 2 19—20 6. Finland 4 1 0 3 2 4—21 7. Duitsland 4 0 0 4 0 Zwitserland 4 0 0 4 0 1—32) Troosttoernooi In het troosttoernooi werd slechts één wedstrijd gespeeld. Zuid-Slavië wor 64 van Japan. De stand luidt nu: Polen 3 6 Noorwegen Oostenrijk 3 5 Italië Japan 4 5 Roemenië Zuid-Slavië 4 5 Hongarije Cross-country 50 km Goud en zilver naar Zweden De Zweed Sixten Jernberg heeft v middag een dag voor zijn 35ste verjaar dag, de 50 km cross country in Seefeld gewonnen, voor zijn landgenoot Asser Roenlund en de Fin Arto Tiainen- Jernberg heeft nu in zijn sportcar- rière drie gouden, drie zilveren en drie bronzen medailles behaald. Schaken Na de dinsdag gespeelde vierde ronde delen de Amerikaan Ulwe- stad en de Spanjaard Pomar de e plaats in het int. schaaktoernooi te Ma laga. In de vierde ronde versloeg Ulwe- stad de Belg O'Kelly in 21 zetten. Door deze nederlaag zakte O' Kelly in de stand naar een met de Oostenrijkse Robatsch gedeelde derde plaats. Zij hebben ieder 2 punten. in. Daarvoor Ls het gelukkig sport want zouden Spelen zoals hier in Inns bruck worden gehouden, een kwestie loven en bieden worden voor de overwinning (zoals In de wielrennerij hij de profs gebeurt) dan was het einde van de Olympiade nabij. winnaar van de 500 meter, Térry Mc. Dermatt op de hoog ste plaats van het erepodium, met 'naast hem de drie tweede prijswinnaars, v.l.n.r. Vladimir Orlof (Rusland), Alv Gjestvan-g Noorwegenen Grisjin (Rus land), die als, favoriet werd be schouwd. De vraag is nu, wat Grisjin op de andere afstanden bereikt. Drie overwinningen op de vier afstandenwaarvoor de Rus goed werd geacht, zitten nu voor hem niét meer in. Vier-mans bobben Canadezen snel op slechte baan De Canadese viermans-bobsleeploeg, gestuurd door Victor Emery, heeft van morgen een belangrijke voorsprong ge nomen in de eerste twee van de vier manches op de Olympische Winterspelen. De Canadezen hebben een totaaltyd van 2.06.81 gemaakt op een baan die door dooi moeilijk te begaan was. Er waren veel zachte plekken en plassen halfge- dooide sneeuw. De organisatoren hebben meegedeeld dat als de baan het niet houdt, het goud zal gaan naar de ploeg met de beste tijd over twee manches. De derde en vierde manche staan voor mor gen en vrijdag op het programma. De ploeg Italië II. gestuurd door acht voudig wereldkampioen Eugenio Monti, is tweede met 2.07,50. Oostenrijk I, ge stuurd door Ei-win Thaler, is derde met 2.07,61. Vierde is Duitsland I, gestuurd door Franz Schelle, met 2.07,61. De laatst startenden hadden alle vrij slechte tijden door het snel achteruitgaan van de baan en het afbrokkelen van de wanden, vooral in het laatste stuk naar de finish. Er deden 18 sleden mee. LOU VOS ONVERMOEIBAAR (Van een onzer verslaggevers) Voor de eerste maal in de geschiede nis van het Ned. zaterdagvoetbal heeft gisteravond In Amersfoort een B-elftal een oefenwedstrijd gespeeld en wel te gen HVC. Zeker geen onverdienstelijke oefenpartij op de schaars verlichte gras mat van het HVC-terreln. Al tippen wij alleen maar het keuri ge debuut van keeper Dam van ONS aan. Hij maakte de verwachtingen, die hij in Zwolle wekte waar en speelde een prima partij. In één adem willen wij ook noemen Anema van IJsselmeer- vogels en Pap van WHC, die beiden hebben gespeeld voor wat zij waard zijn. Jaap Schipper (SHO) speelde zijn constante club-vorm. Hij maakt zich waarschijnlijk wel meester van eer plaats in de trainingsploeg. De Oud- beijerlandse vertegenwoordiger De Boer speelde beslist beneden zijn kunnen, hoewel daaraan dient te worden toe gevoegd, dat hij vooral in de tweede helft zelden in het spel werd betrok ken. Met name was dit verzuim te wij ten aan keeper Dam, die de bal slechts sporadisch naar de rechtervleugel plaat ste. Linksbuiten Kluiver (HCSC) deed af en toe aardige dingen, maar was bij zonder gehecht aan de bal. die hij vrij wel nimmer afgaf. Midvöor Bosma kwam af en toe tot behoorlijke acties, maar de man uit Twijzelerheide haal de als mid voor toch nauwelijks een vol doende. Linksbinnen Lou Vos van 's- Gravenzande SV was weer onvermoei baar Maar ook hij werd te weinig in het spel betrokken. In de eerste helft wogen de partij en tegen elkaar op. De verdediging was de situatie meester. De halflinle kon zo nu en dan zelfs een goede aanval op bouwen. Anema ontpopte zich als een stuwer. Maar in de tweede helft bleek duidelijk, dat conditie een factor van beslissende aard was. HVC bleef zware druk op het doel van de „voorlopigen" uitoefenen en de halflinie moest steeds weer de defensie te hulp snellen Na del-tlg minuten stond HVC dan ook op 20. Gevaarlijke situaties voor het domein van keeper Schrijvers ontston- Spion gepakt in Zwitserland De Zwitserse politie heeft een com munistische spion op heterdaad betrapt toen hij trachtte geheime gegevens over de NAVO-strijdkrachten door te geven aan zijn superieuren in Oost-Europa. De spion is een Westduitser die al enige tijd werd verdacht. Hij werd ge arresteerd in de stationswachtkamer van Schaffhausen. Hij had twee enve loppen bij zich geadresseerd aan iemand in Oost-Europa. den evenwel ook. De Boer redde de verdiende eer door met- een effectvol schot in de veertigste minuut de stand op 31 te brengen. Het B-team was als volgt samenge steld: Dam (ONS); Schipper (SHO) er Meuleman (Apeldoorn); Locht (Quick B.), Pap (WHC) en Anema (IJsselmeer- vogels); De Boer (SHO), Zuiderveen (CSVB), Bosma (WT), Vos ('s-Graven- zande SV) en Kluiver (HCSC). WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 (Advertentie; Snellere verlichting van fheumatiek en spierpijnert Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn «er verlichting van rbeinnatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid- gingsyermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in dl poriën verdwijnt (in plaats van eed oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in t» werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt'* weefsel ev spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver* lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe 1 Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. GEEN RECHTSTREEKSE VERKIEZING (Van een onzer redacteuren) DE REGERING is niet geporteerd voor een volledig rechtstreekse ver kiezing van de Rijnmondraad. Dit heeft minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus de Tweede Kamer meegedeeld. De amendemen ten-Aarden tot verruiming van bevoegdheden bij de directe belangenbe hartiging van dit bovengemeentelijk orgaan en tot wijziging van de be weegreden van het wetsontwerp worden van regeringszijde „destructief' geacht De regering houdt vast aan de grote lijnen van het ingediende ont werp. Nadat vorige week dinsdag de „Rijn- mondspecialisten" der fracties aan het woord waren geweest zette de Kamer de beraadslaging over het openbaar li chaam voor het Waterweggebied voort met de beantwoording der opmerkingen van achter de regeringstafel. De bedoeling was geweest de algemene beraadslaging af te ronden. Maar na het schorsen der vergadering omstreeks vijf uur zag Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel zich genoodzaakt mee te de len dat de avondvergadering niet kon doorgaan. Minister Toxopeus bleek on verwachts te zijn weggeroepen wegens besprekingen over prinses Irene. De kwestie der verkiezingen en die der bestuursbevoegdheden in directe zin zün de „breekpunten", waarop het kabinet geen concessies wil doen. Voor het overige hebben minister Toxopeus en zijn amtgenoot drs. P. C. W. M. Bo- gaers van volkshuivesting en bouwnij verheid wel tegemoetkomingen bckend- C Zo is de heer Toxopeus bereid over drie jaar met een nota de Kamer ver slag te komen doen van de ervaringen Bij rodelen goud voor Oostenrijk De Oostenrijkse rodelers Josef Feist- mantl en Manfred Stengl. behaalden vanmorgen de gouden medaille bij het tweepersoons rodelen voor hun landge noten Rcinhold Senn en Halmuth Tha ler. Op de derde plaats eindigden de Italianen Walter Aussendorfcr en Sig- fredo Mair. Het nummer werd beslist op de ge middelde tijden na twee manches over een parcours van 1064 meter lengte, dat 18 moeilijke bochten had. De Amerikanen Higgins en Walter vlogen in de eerste manche uit de baan. Higgins liep een shock op en een ver wonding aan de rug, doch liep weer, nadait hem eerste hulp was verleend. De uitslagen luiden: 1. Josef Feistmantl en Manfred Stengl (Oostenrijk) 50.57 en 51-05; totaal 101.62 2. Reinhold Senn en Helrauth Thaler (Oostenrijk) 51.02 en 50.89: totaal 101.91 3. Walter Aussendorfer en Sigfredo Mair (Italië) 51.40 en 50.89; totaal 102.87 4. Walter Eggert en Helmuth Voll- po-eebt (Did) 103.08; 5. Luc jan Kudzia en Ruszard Pedrak (Polen) 103.77; 6. Giampaolo Ambrosi en Giovanni Graber (Italië) eveneens 103.77; 7. Edward Fen der en Mieczuslaw Pawelkiewics (Polen) 105.13; 8- Jan Hamrik en Jiri Hujer (Tsjech.) 105.41: 9. Beat Haesler en nold Gartmann (Zwits.) 107.09: Christian Hallen en Jan Aaxel Stroem (Noorw.) 107.82. met Rijnmond. Eventueel zon de be windsman dan wijzigingen kunnen voor stellen. En minister Bogaers wil Rijn mond belasten met het verdelen der bouweon tingenten. Minister Toxopeus ging in zijn rede uitvoerig op de ontwikkeling van de Rijnmondgedaohte in. Rijnmond, vond de bewindsman dient de decentralisatie, die een groot goed is. Daarom is niet gekozen voor samen smelting tot één gemeente van het ge bied. De minister wilde overigens niet stel len dat alle gemeenten, zoals men die thans kent zó moeten blijven bestaan. In ieder geval zal de bewindsman Ged Staten van Zuid-Holland verzoe ken'spoed te traefchen met de grenswij zigingsmaterie. Minister Bogaers besprak met name de aspecten der ruimtelijke ordening in het eigen gebied, die Rijnmond te ver zorgen krijgt. Het doorvoeren vian de wens van een deel der Kamer dat ook Provinciale Staten nog „inspraak" heb ben bij het vaststellen van streekplan nen zal de procedure dienaangaande omslachtiger maken en een slagvaardig beleid minder ten goede komen. HU had geen behoefte aan hét raad plegen der waterschappen bij het ma ken van streekplannen (amendement Bode cs.) waar deze eis ook niet in de wet op de Ruimtelijke Ordening staat. De bestrijding der verontreini ging van water en lucht is reeds (bij eerdere nota van wijziging) in het wetsontwerp opgenomen zodat deze taak uit het tweede amendement- Bode kan worden geschrapt Wat het vervoer be treeft w4f dc;; minis ter wachten op de resultaten dér com missie Volmüller" die ter bestudering van het vervoersvraagstuk in het wes ten des lands zal worden ingesteld. Daarna kan pas worden bezien of hier een taak voor Rijnmond ligt. Om aan een algemeen levende wens tegemoet te komen wil de heer Bogaers Rijnmond een taak geven op het ge bied der bouwclntlngenten. In de nota van wgziglngen luidt het nieuwe arti kel over deze zaak aldus: „De raad van RUnmond Is bevoegd tot het verdelen van woningbouw, en subsidiecontingen ten, voorzover deze contingenten aan het openbaar lichaam worden toegewe- Bij de (onvoltooide) replieken bleek drs. Th. J. Westerhout (soc.) in grote lijnen namens zijn fractie akkoord te kunnen gaan met deze opeet, gezien ook de toezegging van een nota over drie De Tweede Kamer zal de beraadsla gingen over Rijnmond misschien pas dinsdag voortzetten. In de Eerste Kamer heeft prof. mr. W. F. de Gaay Fortman gisteravond enkele woorden gesproken ter herdenking van de anti-revolutionaire staatsman ds. A. S. Talma. Deze maand is het honderd jaar geleden, dat hij in Angeren werd geboren. Talma, aldus de aj. woordvoerder, heeft steeds met grote klem naar voren gebracht, dat wij maar niet wat aan de maat schappij moeten dokteren, maar haar grondig moeten hervormen door haar te confronteren met het evangelie. Scherp keerde de hoogleraar zich tegen de heer Kloos (soc.). die middags een „frontale aanval" had gedaan op de heer Roolvink. De P.v.d.A.-spreker had zich op enigszins laatdunkende wijze uitgelaten, toen hij opmerkte dat de geruisloos uitgeran geerde staatssecretaris nog steeds hardnekkig vasthoudt aan het succes m zyn loonpolitiek. Prof. De Gaay Fortman nam het de socialist kwalijk, dat hij een afgetre den bewindsman had aangevallen, die niet in de gelegenheid was om zich te verdedigen en bracht de heer Kloos onder het oog, dat gedurende twee jaar minister Veldkamp de uiteinde lijke verantwoordelijkheid voor het loonbeleid had gedragen. Het was overigens een beleid, waaraan ook het N.V.V. steun had verleend. Loonpolitiek Vervolgens schonk de hoogleraar aandacht aan de huidige situatie op loongebied. Hij was van mening, dat het algemeen welzijn er het meest mee gediend is wanneer men z'n best doet weloverwogen gekozen nieuwe systeem te doen slagen. Over de loonpolitiek spraken ook de heren jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein (eb.), A. Kloos (soc.), mr. A. Delprat (lib.) en J. A. Middel huis (kath. v.). Eerstgenoemde stelde voornamelijk vragen, want, zo zei hij, het overleg met de Stichting van de Arbeid van vrijdag j.L zijn we op het gebied van de lonen niet veel wijzer geworden. De heer Kloos zei, dat z'n fractie het juist acht dat de regering een serie beleidsmaatregelen ter afkoeling van de conjunctuur treft, hoewel men over de maatregelen zelf nog geen af gerond oordeel heeft Zrj kunnen ons op de klippen doen stranden, maar ons ook naar open zee voeren. Sprekende over de prijspolitièk zei de socialistische woordvoerder, dat mi nister Andriessen na een langzame start nu wat harder van zich af gaat Een strikte naleving van het loon- akkoord achtte hij alleen op papier mogelijk. Het bouwbedrijf De heer Middelhuis gat uiting aan z'n bezorgdheid over de loon- en prijs ontwikkeling, maar wilde beslist niet met stenen gooien. Als er zondebokken zijn, dan aan vele kanten, misschien ook bij ons. Erg gemakkelijk vond de voorzitter van het N.KV. het om te zeggen, dat aan het loonakkoord strak de hand moet worden gehouden. Aan de voet is de discipline onder de huidige omstandigheden niet bijzonder groot en de situatie zal misschien nog wat moeilijker worden wanneer de beloften, die aan de bouwsector zijn gedaan, worden ingelost Dat laatste achtte spr. met het oog op de woning bouw van het grootste belang, doch dc heren De Gaay Fortman en Delprat waren van oordeel dat de loonontwikkeling in de bouw sector in de pas moet blijven bij de ontwikkeling elders, omdat de andere bedrijfstakken zich anders aan het bouwbedrijf willen optrek ken. Prof. De Gaay Fortman zou dit heilloos vinden en voelde er ook niet voor om extra te gaan belonen op grond vati extra pres taties. De produktie In het bouw bedrijf vond hij niet van dien aard. dat een extra beloning daarvoor op haar plaats zou zijn. Optrekking A.O.W. De heer Delprat wees er de re gering op. dat zij zich niet altijd kan verschuilen achter het feit, dat de eer ste verantwoordelijkheid voor de loon vorming bij het bedrijfsleven ligt, om dat uiteindelijk de verantwoordelijkheid bij haar ligt. Voorts vroeg hij speciaal aandacht voor de middengroepen en gaf hij evenals prof. De Gaay Fortman zijn oordeel over de op trekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum. De liberale fractie is be zorgd over de mate, waarin men hier voor kennelijk uit de algemene midde len wil putten, maar zou zich er mee kunnen verenigen wanneer een be scheiden beroep op de schatkist zou worden gedaan. De anti-revolutionairen hebben geen overwegend bezwaar tegen het putten uit de algemene middelen voor dit doel, maar de regering zal er zich wel van bewnst moeten zUn dat het vcr- zorgingsclcment in deze volksverzeke ring versterkt wordt naarmate dc bij drage uit de schatkist groter is. De prikkel om aanvullende voorzieningen te treffen moet niet te zeer worden verzwakt. De heer C. W. van Winger den (soc.) bepleitte een spoedige cn niet te krenterige verhoging van d« A.O.W. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9