Buitenbeentjes op grote R AI-bedri j f swagenshow SKODA TRANSPORTWAGENS WERDEN DUURDER Meer dure wagens op de weg Metselaar „verdedigt" zichzelf: 203 inbraken Zes jaar geëist NIEUWE LEIDSE COURANT T WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 W ereldprimeurs (Van onze verkeersredacteur) Behalve Nederlandse primeurs voor de Nederlandse markt dan! zijn op de 47ste RAI- tentoonstelling van bedrijfsauto's ook verschillende wereldpri meurs te zienHier volgen ze, voor zover thans bekend, en uiteraard in de eerste plaats voor insiders bestemd: De DAF 6x6, een 12-tons drie-asser voor werk buiten de verharde weg. De Chrysler Farmobil, een in Griekenland geassembleerde, lichte truck voor terrein rijden. De Tatra 4x4, een zware, twee-assige wagen met aandrij ving op alle wielen. De DAF MB 200, een under- floor" toerwagenchassis met een horizontale motor tussen de as- De Leyland Panther een auto- buschassis met horizontale die selmotor achterin en luchtvering. De Verheul VB*A-10, een auto- buschassis met motor achterin (in langsrichting) en luchtve- Een zelfdragende gesloten op legger van Groenewegen en een kangeroe-oplegger van Broshuis- Deckers, twee Nederlandse typen opleggers Mechanisatie en specialisatie - opmars bestelauto waterstaat, rar. J. van Aartsen, morgen in Amsterdam de opening heeft verricht van de 47ste RAI-ten- toonsteiling van bedrijfsautomobie len, zal het publiek, dat voorname lijk uit adspirantkopers zal bestaan, met een werkelijk grote en grootse show kunnen kennis maken. Nog nooit in de geschiedenis van de RAI is een presentatie van vrachtwagens, bestelauto's, „combinaties" en auto bussen omvangrijker geweest. De E.E.G.-tariefafbraak spreekt zeker een woordje mee, want buiten de veertig merken uit Nederland zijn niet minder dan zesenzestig buiten landse fabrikaten vertegenwoordigd. men veilige keuze RAI Stand nr. 31 5 modellen Combi - Bestel Pick up - vanaf f 5395.- geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL (01717-2010) DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 2820 Plaatselijk lichte vorst J?R BEVINDT zich thans een lucht- drukmaximum even ten westen van Ierland. Aan zijn oostelijke flank staat boven de Noordzee een krachtige stroming die koude poollucht naar het zuiden voert. Daarin is de temperatuur bij het eiland Jan Mayen ongeveer min 15 graden voor de Noorse kust min 6 en ttissen Schotlamd en zuid-N oorwe gen om het vriespunt. Boven de Noord zee wordt de lucht verder aangewarmd tot ze met temperaturen van ongeveer 4 graden de Nederlandse kust bereikt. In de poollucht komen enkele ver spreide sneeuw- en hagelbuien voor. Buitengaats staat nog een stormachtige wind, maar landinwaarts is de wind tot matig afgenomen. Door drukstij- gingen zal de wind het komende etmaal boven zee ook langzaam afnemen. De aanvoer van de koude poollucht houdt echter aan, zodat de komende nacht in het binnenland bij zwakke wind en kele graden vorst verwacht moet wor den. Verder zullen weer zonnige perio den voorkotnen en slechts enkele lokale buien. ZON EN MAAN Donderdag 6 februari: zon op 8.14, onder 17.35; maan op 2.20, onder 11.53. Donderdag 13 februari; nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 6 februari: 8.51 v.m.; 21.21 n.m. Ned. vrachtauto in Italië verongelukt: dode en gewonde Een Nederlandse vrachtauto is giste- en in de Italiaanse Alpen uit een bocht gevlogen en langs een stelle helling 130 meter diep neergestort. De chauffeur kwam om het leven. De bijrijder werd vaar gewond. Met de zware vrachtauto werden ma chines uit Nederland naar een Italiaanse conservenfabriek vervoerd. Het ongeluk gebeurde op de weg, die via de Brenner- as van Oostenrijk naar Italië loopt. De verongelukte chauffeur is de 20 jaar oude Willem Kooy uit Aalsmeer, de gewonde bijrijder, die in Bressanone opgenomen, is de 38-jarige Martinus n Hoeflaken uit Ede. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur jid^l.-.L"1' Viisslngcn h. be\ Kopenh. regenbu windstil 15 Directeur benoemd voor „Het Dorp" Met ingang van 15 april is als direc teur van de stichting „Het Dorp" be noemd mr. W. P. Bijleveld, advocaat ie Dordrecht. Hij is ook voorzitter van de Raad voor de kinderbescherming te Dordrecht Met deze benoeming neemt hij de taak van dokter A. Klapwijk over, die naast zijn functie als geneesheer-directeur van de Johannastichting, sinds 1963 als 1 -aar- nemend directeur van de stichting op trad. (Van onze verkeersredacteur) Hoewel de „gewone" vrachtwagen nog steeds het leeuwendeel van het vervoer over de weg voor zijn reke ning neemt ook in Nederland is hij het belangrijkste transportmiddel wordt het aantal en de verscheiden heid van „speciaal materieel met de dag groter. Twee ontwikkelingen zijn hier de oorzaak van. In de eerste plaats de mechanisatie van de dienst verlening; in de tweede plaats de spe cialisatie in het goederenvervoer. Het tekort aan mankracht en niet te vergeten het groeiende complex lonen en sociale lasten leidt er toe dat bijvoorbeeld de gemeentebedrijven op uit zijn door mechanisatie tijd winnen en personeel uit te sparen. Diensten als de reiniging, de brand- de openbare verlichting en de politie worden meer en meer mobiel. Putjesscheppers en mannen met een bezem zijn in het stadsbeeld welhaast zeldzame verschijningen geworden. Efficiënt In de plaats van deze „wegwerkers" treffen we thans drie- of meerwielige voertuigen aan, die de strijd tegen de vervuiling sneller en efficiënter kunnen aanbinden. Ook bij het ophalen van huisvuil wordt dankbaar gebruik ge maakt van de middelen, die de moder- techniek ter beschikking heeft Con structies, die het mogelijk maken zoge naamd grof vuil te verkleinen ter vergroting van de laadcapaciteit verdienen in dit verband melding. Het steeds groeiend aantal lichtpun ten in onze steden en dorpen eist eveneens een moderne aanpak, en dus mechanisering van controle en onderhoud. Op de tentoonstelling staat bijvoorbeeld een wagen, die van een hoogwcrkinstallatie is voorzien, waarmee werkzaamheden tot bijna twaalf meter boven de straat kunnen worden verricht. Een factor, die bij de specialisatie in het goederenvervoer meetelt, is de uitbreiding van het aantal produkten, dat per vrachtauto wordt vervoerd. Vooral de chemische industrie is een duchtig woordje mee gaan spreken. Naast de speciale wagens voor lang ijzer, bulldozers en andere zware stuk ken. komen er in het bijzonder veel tankwagens bij, en heus niet alleen voor het vervoer van melk. Praktisch elke vloeistof wordt thans over de weg vervoerd, van bier en spijsolie tot de duizend-en-een produkten van onze gro te raffinaderijen toe. Ook de poedervor- mige stoffen cement, suiker, krijt, meel, e.d. worden niet meer in zak ken verpakt, doch per tankwagen naar de plaats van bestemming gebracht Verschillende grote kippenfokkerijen krijgen hun mengvoeders eveneens met de silowagen thuis bezorgd. Temperatuur Een heel apart vak is het vervoer van artikelen, die aan een bepaalde temperatuur gebonden zijn. Het mo derne huishouden krijgt meer en meei te maken met diepvriesprodukten, ei de keuze, die de winkelbedrijven bie den, wordt bijna dagelijks groter. Ach ter deze ontwikkeling staat een i plete „koelketen" voor het transport jyESTEL- et ciiitn's 2Ïi' vracht- prijsbeweging bij be- vrachtwagens, waarvan auto's zijn sinds de drijfsauto's. vorige RAl-bedrijfs- autotentoonstelling in 1962 duurder gewor den. De prijsverhogin gen gelden in meerder heid voor auto's, die Lag hun oorsprong buiten prijs de EEG-landen hebben. Alleen de combinatie- 164 typen uit 1962 naast Van 27 typen combi- de vergelijkbare natiewagens bleken er 1964 werden gezet, w sinds 1962 elf f -I te zijn gedaald t zelfde aantal gestegen, duurder. Van 54 ben- 'e gemiddelde zinevrachtauto's onder- 1962 op f 8.011, gingen er 42 prijsstij- slechts i wordt f7.856 geno- gingen, teerd. Dat is f 155 of typen gingen de prijzen auto's zijn sinds 1962 bijna twee pet. lager. omlaag. Van deze 54 iets goedkoper gewor- Bij de bestelwagens typen is slechts een bleken van 47 onder- zochte typen slechts ze ven in prijs te zijn ge- oie wa.iu»,. -daald. Van elf bleef de onderzoek dat de E.V.O. prijs ongewijzigd, maar dan de helft (62 stuks) (Alaemene verladers- - |U -* en eiaen vervoersorga nisatie) iedere twee omhoog, jaar instelt naar de kwart uit de EEG af komstig. Van 110 ver geleken typen diesel- vrabhtauto's werd meer De benzine- en diesel- De bekende VW 1200 in bestelwa gen-uitvoering. Deze auto is niet op de markt, waardoor geen speci ficaties kunn worden gegeven. Een prototype ervan rijdt thans in Frankfort, waar dit plaatje werd geknipt. van de diepgevroren kip, kabeljauw, croquetten etc. Andere artikelen daarentegen vragen weer verwarming tijdens de rit om bederf, of stolling tegen te gaan. Ook aan deze eisen kan worden voldaan. Het vervoer van de personenauto van de fabriek, of de importeur naar de dealer heeft de laatste jaren ook een hele revolutie ondergaan. Nog worden wagens door personeel van de dealer gehaald en op eigen kracht naar de plaats van bestemming gereden, maar oer met daarvoor speciaal inge richte combinaties blijkt in vele geval len voordeliger te zijn, terwijl een ander voordeel de koper zijn wagen slechts met enkele kilometers op de teller in zijn bezit krijgt. Doordat laden en lossen dikwijls heel wat tijd in beslag nemen, is in de transportwereld de laatste jaren veel De Centauro, een uit Italië afkom stig bestelwagentje, dat enige ge lijkenis met de (rijbewxjsvrije) driewielers van melkboeren, bak- aandacht besteed aan de ontwikkeling hulpapparaten. Autokraantjes zijn thans te kust en te keur. Daar naast zijn complete installaties ge bouwd voor het snel halen en leveren van metselstenen. Een ton! Het is onvermijdelijk dat er door al deze bijzondere constructies ingewik kelde en vooral dure wagens op de weg moeten worden gebracht. Het is al geen uitzondering meer dat er in combinaties een ton, of meer, moet worden geïnvesteerd voor er nog een kilometer mee is gereden! Dit soort wagens kent tal van spe ciale voorzieningen, zoals hulpmotoren, compressoren en transportbanden. Van het bedienend en onderhouds personeel wordt veel kennis geëist, omdat het voortdurend te maken heeft met hy draulische, pneumatische en elektrische apparatuur. De specialisatie in het vervoer laat de mens dan ook geens zins ongemoeid. Zestig jaar geleden ging een Haags lingeriebedrijf over tot de aanschaf fing van een bestelauto. Onder gun stige omstandigheden kon een snel heid van twintig kilometer worden bereikt Uit veiligheidsoverwegingen was veelal „niet sneller dan paard in matige draf" voorgeschre ven. Goede, oude tijd? Op het ogenblik rijden er ongeveer 120.000 bestelauto's en 50.000 combina tie-auto's (bestel- annex personenwa gen) op onze wegen. De bestelbakfiets is bijna een bezienswaardigheid gewor den. Volgens de jaarlijkse verkoopcij fers valt de keuze van de detaillist- Winkelier steeds meer op de station car, terwijl het grootwinkelbedrijf, de meubelinrichtingszaak, het wasserijbe drijf etc. de grotere bestelauto onmis baar achten. Benzinemotor In het stadsverkeer is de benzinemo- ter nog steeds favoriet Voor het werk op langere afstanden daarentegen zijn diverse uitvoeringen met dieselmotor in gebruik. De handelbaarheid en de toegankelijk heid stellen bij het bestelwerk geheel eigen eisen. Een rechts aangebracht stuur heeft dan ook vele voordelen. Het zelfde gaat op voor een deur links naast de bestuurdersplaats, oeen rechter zij deur in de laadruimte. Bij lage laad vloeren bij het vervoer van hoge, of zware voorwerpen belangrijk biedt voorwielaandrijving bepaalde ge makken. Bij de zwaargewichten constateert men een tendens naar meer pk'sl wel begrijpelijk, gezien de tonnen, die vaak moeten worden meegetorst. De jacht naar meer vermogen gaat ech ter niet ten koste van de levensduur van de motor. De technici blijven in de krachtbron wroeten en spelen als het ware roulette met lucht en koohva- De luchtvering, die zo veel mogelijk heden leek te bieden is, op enkele uit zonderingen na. in het vrachtvervoer verdwenen. Men is nagenoeg geheel te ruggekeerd tot de bladveer niet al leen in Europa, maai' in de Verenig de Staten omdat deze op de lange duur toch betere eigenschappen bezit. Zal men met de banden meer kunnen bereiken? Het heeft er alle schijn van. De radiaalband bijvoorbeeld biedt zeer e mogelijkheden. kers, reinigingslieden en wat dies meer zij vertoont. Alleen kan dit autootje een snelheid van 55 kilo meter per uur halen! gebruik van polyester daarentegen neemt gestadig toe, zowel voor de koets als voor de cabine en tank. In de cabines van vrachtauto's treft men voorts stoelen aan, welke in een mo derne toerincar thuis horen. Dit laat- s het gevolg van opvatting dat de bijrijdersstoel als slaapstoel fungeert voor de co-bestuurder.Verwarming en ventilatie van de soms kleine ruimte krijgen steeds meer aandacht, maar de geluiddemping blijkt nog steeds een moeilijk probleem. Het „lekker repareren" van de truck wordt heden ten dage als een belang rijke zaak gezien. Remtrommels moe ten gemakkelijk gedemonteerd kunnen worden, terwijl filters en pakkingringen bereikbaar dienen te zijn. De kantelca- die in de Verenigde Staten is uitge dacht, kan een oplossing zijn. Op de RAI zijn verschillende uitvoeringen hier- Tot de grote inzendingen op de RAI behoren de autobussen, die meer dan vijftien procent van het voor automo bielen beschikbare tentoonstellingsop pervlak in beslag nemen. Het autobus- senpark in Nederland omvat thans 9500 eenheden, ofwel 1000 meer dan in Hiervan verrichten er 5500 een taak in het lokale en interlokale perso- ervoer. De resterende 4000 zijn in het groeps- en toeristenwagenvervoer ingezet. ontwikkeling van de autobus ge durende de laatste jaren wordt geken merkt door een vergroting van de ver voerscapaciteit, een vereenvoudiging het onderhoud en een vergroting het comfort Polyester De gesloten oplegger, of aanhangw en in zelfdragende constructie is c inze wegen nog steeds zeldzaam. Het 70 Reindersma antwoordde niet meer, maar was alweer geabsorbeerd door zijn boek. Joost tuurde naar hem, zoals hij daar zat: een breedgeschouderde man; zo op het oog een blok onverwoestbare gezondheid. Het lamplicht accentueerde zijn vaste gelaatstrekken nog scherper en wierp een glanzende baan over zijn nog blonde haar. Joost sloot zijn ogen. Het was ondenkbaar, dat die sterke gestalte al getekend was door de dood. Hoewel er waren mensen genoeg, die hiermee nog jaren leefden. Die door weloverwogen leefregels rpet zo'n hart langer konden doen dan de onvoor zichtige optimist, die teveel van zyn nog kern gezonde hart eiste. „Zal ik nu dan die plaat opzetten, Joost? klonk de stem van mevrouw Reindersma. Joost hield zyn ogen gesloten. „Ja graag", zei hij een beetje hees. Er was het omdraaien van een knop, het stille bewegen van zijn moeder in de hoek van de kamer, het zachte suizen van de grammofoonplaat. Toen vulde de varme altstem vol en levend de kamer: Agnus Dei", uit de Hohe Messe van Bach. Dokter Reindersma liet zijn boek zinken. Het lichte tikken van de breipennen was niet langer te horen, noch het geluid van de regen. Er was niets dan die stem, die warm en zuiver de kamer vulde, de stem van een mens die rust heeft gevonden in God De telefoon snerpte de muziek stuk. Rein dersma schoot ontnuchterend overeind, terwijl zijn vrouw naar de pick-up toeliep, de plaat afzette en toen pas de telefoon aannam. „Met mevrouw Reindersma?" zei ze, een zucht "onderdrukkend. „Oo ja, dat is waar. Een moment graag Ze wendde zich naar haar man en bedekte de hoorn met haar hand. „Van Balen", spelde ze. „Je had hem voor het eten toch opge beld, weet je wel?" Dokter Reindersma sloeg zijn hand voor zijn mond. „Da's waar ook", ontdekte hij be schaamd. „Hallo?" zei hij toen met een jo viaal stemgeluid, „ja Oscar, hier Reindersma. Hoe is 't in Amsterdam?" Er volgden wat van de gebruikelijke ka meraadschappelijkheden, en toen kwam dokter Reindersma tot het eigenlijke onderwerp. Het grote M. C. LOON EN-VAN DER LINDEN „Ja en vertel eens, hoe is 't met onze Lily? Op welke dag gaat ze nu precies weg?" Diplomaat", mompelde mevrouw Rein dersma knipogend. ja. dat was afgesproken, dat ze half juli terug zou komen. Ik had je al eerder willen bellen, maar mijn oudste zoon heeft een onge lukje gehad.... nee. een heel lichte commo tio nee, hij is alweer aan opstaan toe hechtingen moeten er nog uit". Hij wierp on willekeurig een blik naar Joost, die hem ver wijtend aankeek en zijn neus optrok. Een vage glimlach speelde over het gezicht van dokter Reindersma, maar plotseling fronste hij de wenkbrauwen. „Ik geef toe dat het moeilijk is, Oscar", zei hij toen heel ernstig. „Ja, ja, ik begrijp het allemaal wel, maar het meiske heeft ook haar rechten. Ze heeft nu lang genoeg haar goede wil laten zien. Wat zegt ze zelf?O Nee, je moet dit niet als verwijt opvatten ja, goedik zal contact met hem opne men Je hoort nog van me. Hoe laat is het nu? Bijna half negen. Om tien uur bel ik je terug. Adieu". Hij legde de telefoon neer en keek beurte lings zyn vrouw en zijn zoon aan. „Da'd me daar ook wat moois, Hilde", zei hij, zich zor gelijk langs zijn kin wrijvend. Zijn vrouw, die tijdens het telefoongesprek bij de pick-up was blijven staan, liep nu naar haar stoel terug en ging bedaard zitten. Ze pakte haar breiwerk weer op. „Die plaat doen we straks, Joost", zei ze. „Wat is er dan?" wendde ze zich tot haar man. Reindersma leunde voorover, met zijn elle bogen op zijn knieën. „Ja Ciska van Balen maakt toestanden omdat Lily weggaat". „Wat een nonsens", vond mevrouw ReinderS' ma wrevelig, „dat wist die vrouw toch van 't begin af aan?" Joost wierp even een blik op zijn moeder. Gewoonlijk was. ze niet zo scherp in haar oor- „Ja, en wat wil ze na?" ging mevrouw Reindersma door. „Ze kan Lily toch niet vast houden? Tenzij Lily van idee veranderd is er zelf nog wil blijven. Maar daar was geen sprake van volgens Voorting. Nou ja, dan zie ik verder geen problemen." „Die zouden er ook niet zyn", zei haar man ernstig", als Ciska van Balen niet finaal over haar toeren is geraakt door die affaire. Tja, we zijn hier toch onder ons Lily schijnt volgens de berichten van Van Balen dus weer, die werkelijk wel objectief lijkt wel een beetje onder de druk van Ciska gestaan te hebben. Er is zelfs eenmaal een hele scène geweest, allebei die vrouwen op het kookpunt „LilyBestaat niet", zei Joost beslist. „Nee, dat kun jij nu wel denken, maar het is allemaal nogal hoog gelopen", vervolgde Reindersma. „En Ciska wil het gewoon niet accepteren dat Lily weggaat". „Wat dacht hij ervan om haar een pak voor haar broek te geven'" stelde mevrouw Rein dersma voor. Maar haar man ging er niet op in. „Zo eenvoudig ligt het niet", trachtte hij hen te overreden. „Ciska is geestelijk niet al te stabiel, en dat is iets waarvan wy niet het recht hebben om het te veroordelen. Ze heeft al een paar dagen op haar bed gelegen en wil niet eten 'en ligt te huilen en te jamme ren.... Dat kunnen buitenstaanders nu wel met aanstellerij betitelen, maar het feit ligt toch maar zo. dat, al lijkt het aanstellerij, zij toch niet in staat is om er bovenuit te komen". (Wordt vervolgd) Omzet De jaarlijkse produktie van de hele Nederlandse toeleveringsindustrie (tien duizend werknemers) mag op zo'n drie honderd miljoen gulden worden ge raamd. De export vertegenwoordigt een waarde van ruim honderd miljoen gul den. Weliswaar stijgt de omzet in re latie tot het Nederlandse autopark niet snel, maar een jaarlijkse omzetvergro- van tien procent is voor de toe leveranciers toch wel iets om trots op In het bijzonder voor het vervoer op de lange afstand zien deskundigen mogelijkheden in de turbine als kracht bron voor vrachtauto's. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de turbine vrachtauto over twee jaar op de volgen de bedrijfswagenexpositie zal zijn te zien. Hierop vooruitlopend tonen de EVO «Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie) en de ontwer per Piet Olyslager gezamenlijk op wel ke wijze een turbine als krachtbron in vrachtauto's uitvoerbaar is. ETHERGOLVEN „Geen godslastering" zegt minister In de televisie-uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van 4 januari is geen sprake geweest van smalende godslasteringen en daarom kunnen geen strafmaatregelen worden getroffen. Dit deelt de minister van justitie, mr. Y. Scholten, mede in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid ir, C. N. van Dis (S.G.) Leger des Heilskwartier 19.30 Radiokrant 19.50 Filmmuziek 20.10 Gospel Songs (gr) 20.20 Concertgebouworkest 22.30 Nws 22.41 lichte muziek 20 35 Gram 20.50 Dit Is leven 21.50 Operette-selecties 22.20 Olympi sche Winterspelen 1964 22.30 Nws 22.4T t de actualiteit 20.00 Journaal en verzicht. AVRO: 20.20 In AVRO's Te- levizier. actualitenten 20.35 S.O Sigaret, stadion te Innsbrucèc. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen 7.55 Overweging 8.00 Nws 8 15 Strip voor de jeugd 8.20 Lichte gram 6.50 V d huisvrouw 9.35 Waterstan den 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.10 Cello en plano; klass muziek 11.00 V d zieken. VPRO: 11.45 Lichte gram 12.15 Leven op het land, gesprek 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuln- 14.30 Prisma-Reprise: fragmenten uit de Prismaprogramma's 15.00 Klass en moderne gram 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Moder ne kamermuziek 16.50 Gram 17.00 V d jeugd 17.25 Gram 17.30 Schoolzang 17.45 Metropole-orkestamus muziek 18.15 Sportrubriek 18.30 Licht instrumentaal kwintet 16.50 Sociaal perspektief, lezing. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochlendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Programma-overzicht en lichte gram 9.00 Ochtendgym 9.10 De groenteman 9.15 Klass gram 9.10 Morgenwijding 10.00 Lichte gram 10.50 V d kleuters 1100 Huishoudelijke zaken, praatje 11.15 Radiophilharmonisch orkest: klass muziek 11.45 Levenskunst, praatje 12.00 Dansorkest met zangsolisten Winterspelen 1964; Verslagen en beschou wingen over de heden gehouden wed strijden 13.00 Nws 13.15 Meded. eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13.30 Licht orkest 14.00 Hobo cn piano: moderne muziek 14.30 AVRO's Radio Revue, gevar programma (herhaling van 4 februari jl) 15 25 Pianorecital: moderne muziek 16.00 Voordracht 16.20 Licht gram 16.40 Lichte gram 17.00 V d jeugd 17.50 De Olympische Winterspelen 1964: verslagen en beschou wingen over de heden gehouden wedstrij den 17.55 De gesproken brief 18.00 Nws 18.15 Eventueel actueel 18.20 Thans volgt een programma van de Partij van de Ar beid in de zendtijd ter beschikklngg e- steld van de politieke partijen 18.30 Licht orkest: Latijns-Amerikaanse muziek. TELEVISIE NTS; 9.5542.45 Olympische winterspe len Innsbruck 1964: Sdhaaatsen 1500 m he ren in het Ussstadion te Innsbruck 12.55— 14.00 Skiën: afdaling dames. NCRV: 15 00 In ogenschouw, journaal in samenwerking met KRO 15.15 Astma, een volksziekte, uit zending over de bestrijding van astma 15.45 Pauze 16.00 V d kleuters 16.15 Einde. Bij poging tot aanranding aangehouden (Van onze rechtbankverslaggever) 'TEGEN de 39-jarige metselaar F. W. B.. die het kolossale aantal van 203 inbraken had gepleegd, eiste de of ficier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam gisteren zes jaar. „Ik be- Eerk me tot deze eis met het oog op et psychiatrische rapport over ver dachte." aldus de officier. Van die 203 inbraken had B. er 109 in Rotterdam gepleegd, 29 in Delft, vijftien in Breda, veertien in Dor drecht, twaalf in Gouda, tien in Schie dam. tien in Vlaardingen en drie in Zoetermeer. Toen hij met vakantie was in Geleen pleegde hij daar een inbraak- Op 20 mei van het vorige jaar werd liy in Hillegcrsberg bö een vermoede lijke poging tot aanranding van een vijf tienjarig meisje gevat. ZU rukte zich los. waarna de man bet op een lopen zette. De vader en de broer van het meisje wisten de metselaar B. te grijpen. Bij de politie ontkende hij de aanran ding en die bleef hij zelfs ter zitting van de rechtbank ontkennen. Alle inbraken had hij toegegeven. De officier had hem naast de mishandeling van het meisje (de poging tot aanranding kon niet den bewezen) vijf inbraken ten laste gelegd. f26.000 Alles bij elkaar moet B. voor een drag tussen 25.000 en 26.000 hebben gestolen. Hij ging altijd op dezelfde ma nier te werk. Hij reed met de auto naar het pand, waar hij wilde inbreken Zijn hond vergezelde hem altijd hierbij. De hond liet hij achter in de auto. het dier blafte, wanneer iemand de wagen nader- n alarmeerde ou deze manier zijn baas. B. droeg altijd een schroeven draaier bij zich waarmee hü een ruitje m een achter, of keukendeur verbrak op deze wijze wist hij binnen te ko- B. wilde eerst op de vragen van de president geen antwoord „even, voordat de officier bet ten laste gelegde had be. wezen. „Ik mag toch wel vragen stellen?" pareerde de president, die zeer veel ge duld met de zo nu en dan erg opgewon den verdachte had. Allereerst gaf ver dachte geen antwoord op de vraag of hij op 30 mei het 15-jarig meisje bij de keel had gegrepen. Even later echter merkte hij op dat haar verklaringen niet juist Mr. Jolles maakte de politie zyn com pliment voor het voortreffelijke werk dat was verricht. GEEN LIEFDE „Waarom hebt u de inbraken ge pleegd?" vroeg de president. „Omdat er geen liefde meer ls ln de maatschappij," antwoordde B. „van dag tot dag is er minder begrip in deze wereld. Het is verschrikkelijk." „Komt u wel eens in café's" vroeg de president. „Ik zoek de mensen graag op," zei B., die daarna op een glimlach die rond de lippen van de president zweefde fel reageerde: „U moet me niet uitlachen. Ik sta hier niet om bespot te. worden". Het psychiatrisch rapport verklaarde B. vermindei'd toerekeningsvatbaar en advi seerde een voorwaardelijke terbeschik kingstelling. In het rapport stond voorts dat B.'s inbraakneigingen vermoedelijk niet zouden verdwijnen, B. was vroeger meermalen voor ze dendelicten veroordeeld. De psychiatri sche observatie had het voorarrest lan ger gemaakt dan gewoon was. Tenslotte maakte de officier nog de opmerking dat B. zich groter voor wilde doen dan zijn capaciteiten het toelieten. „Zijn po gingen om de leiding van deze recht bankzitting over te nemen wijzen daar De raadsman was kort: „Ik heb geen verweer, want de verdachte wil zich zelf verdedigen." Dat deed de verdachte ook: in een lang cn onbegrijpelijk betoog, waarbij hij het geloof, het zonnestelsel en de wetenschap haalde. „Wanneer begint u aan uw verdedi ging?" vroeg mr. Jolles. „Daar ben ik nog niet aan begonnen." zei de ver dachte. Uiteindelijk stelde B.: „De ge leerden weten er niets van. Er klopt niets van dat psychiatrische rapport" ..Voelt u zich schuldig?" vroeg de pre sident. „Natuurlijk," was het laatste woord van de verdachte, „dat zijn we toch allemaal." Uitspraak op 18 februari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7