met kolen gezelligheid voor het opscheppen Fusie EEG, KSG en Euratom Is luchtverontreiniging wapen in rookdebatten Tsj oe En-lai op weg naar huis Deepstar gaat onbekende diepten verkennen Oude karresporen 8 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1964 Kennedy nog duister over zijn plannen De Amerikaanse minister van justitie Robert Kennedy over weegt na de verkiezingen uit regeringsdienst te gaan om po litieke wetenschappen aan een van de Amerikaanse universi teiten te gaan doceren. In een vraaggesprek met een Ameri kaans blad verklaart Kennedy, dat hij onder geen omstandig heden tegenkandidaat zal zijn tegen zijn zwager Sargent Shri- ver voor de junctie van vice- president tijdens de „open' partijconventie in augustus. Hij ontkende echter niet de moge lijkheid dat hij zal streven naar de benoeming tot vice-president of deze baan zal aanvaarden als president Johnson hem hiervoor zou uitnodigen. Tsarapkin licht wijzigingen toe van plan-Gromyko De Russische afgevaardigde aan de Geneefse ontwapeningsconferentie, Tsarapkin, heeft gisteren gesproken over de jongste wijzigingen in het plan-Gromyko, dat in grote lijnen er op neerkomt dat gedurende het ont wapeningsproces een „kern-paraplu" gehandhaafd moet worden als een „aanvullende waarborg voor veilig heid zoals door de vertegenwoordi gers van de westelijke mogendheden wordt geëist". Verder zou in het tweede van de drie voorziene stadia van ontwapening er een controle moeten zijn op lanceerplaatsen. Tsarapkin drong er bij de leden van de commissie-van-achttien op aan een positieve houding aan te nemen. Hij voegde er aan toe dat reeds bijval was betuigd van Britse, Birmaanse, Egyp tische. Iraakse, Perzische, Indonesi sche. Cyprische, Malinese en Nigeriaan- se zijde. Aan het einde van de bijeenkomst pro testeerde de Amerikaanse afgevaardig de, Foster, er tegen dat een door de Oostduitse afvaardiging ingediend „niet- gouvernementeel" document over ont wapening dat door Amerikanen en Britten ongelezen was teruggezonden door de Russen als officieel document was verspreid. Tsarapkin antwoordde hierop dat de Oostduitse democratische republiek door een aantal leden van de conferentie was erkend en dat haar rapport, betrekking hebbend op het werk van de commissie, wel verspreid mocht worden. De Amerikaan kondigde verder, op een vraag omtrent het Russische voor stel van een kernparaplu, aan dat daar nog op zou worden geantwoord. Premier Tsjoe En-lai van China is uit Mogadisjoe per vliegtuig naar Karatsji vertrokken. Hij is op weg naar huis na zijn rondreis door Afrika voltooid te heb ben. Deze reis heeft zeven weken ge duurd. In de Mogadisjoe heeft hij twee dagen besprekingen gevoerd over Afri kaanse en Aziatische vraagstukken. Tsjoe En-lai wordt vergezeld door de Chinese minister van buitenlandse za ken, maarschalk Tsj en Ji. Vijfentwintig doden onder wie een bur ger, drieënveertig gewonden, vier ver misten en verlies van een groot aantal wapens en ander materieel, zo luidt aan de zijde van de regeringstroepen de ba lans van vijf gevechten die zich maandag en dinsdag hebben afgespeeld in Midden- Vietnam en in het gebied ten zuidwesten van Saigon, zo is uit gezaghebbende Ame rikaanse bron vernomen. Aan (commu nistische) Vietcongzijde zijn zeven man gesneuveld. 's Morgens geschoren 's avonds nog schoon! 's Morgens op kantoor - 's avonds uitDat kan - met Blett Want Blett heeft het «/zich: een gepatenteerd ingrediënt, dat alléén in Blett voorkomt. Dit werkt direct op het baardhaar. Het baardhaar richt zich hoog uit de huid op - en dit blijft zo, zolang U zich scheert. Groot voordeel het baardhaar wordt nu 0,1 tot 0,2 mm dieper afgeschoren. En daar komt het op aan! Daarom Blett! Maar ook nog om andere redenenBlett verfrist, ontvet en verzorgt de huid.Dus: Blett vóór het scheren en... 's avonds nog even schoon als 's morgens! ,0: Bathyscaaf door Fransman ontworpen Van alle comfort voorzien De Amerikaanse maatschappij Westinghouse Corporation werkt momenteel hard aan de vervaardi ging van een speciaal duiktoestel voor diepzee-onderzoek, dat de enorme druk van het water op een diepte van vier kilometer moet kunnen doorstaan. Het is een negen ton zware stalen hol, bedekt door een schotelvormige plaat, Deepstar genaamd. In de loop van dit jaar zal het toestel beproefd worden. Het is veel wendbaarder dan de tot nu toe gebruikte Bathyscaaf en bereikt natuurlijk veel grotere diepten dan een onder zeeër. Drie mannen kunnen er op hun gemak plaats in nemen: de Deepstar wordt uitgerust met zachte matrassen en stoelen met kussens. Tegelijkertijd werkt de Franse zee-onder zoeker kapitein Jacques-Yves Cousteau in Marseille aan zijn duiktoestel voor het onderzoek van de Middellandse zee. Hij werkt samen met Westinghouse. Al langer dan een jaar wordt nu aan de „Deepstar" gewerkt en komende zomer zal kapitein Cousteau het ge vaarte naar Baltimore laten brengen, de instrumenten aanbrengen en in de herfst de eerste duikproeven nemen, waarschijnlijk in het Caribische gebied. De „Deepstar" is de jongste aanwinst van de groeiende familie van bemande diep zeetoestellen, die al onder meer be staat uit de „Alvin", de „Aluminaut" en de „Dolphin". De „Alvin" wordt ge bouwd voor het centrum voor onder- wateronderzoek van de Amerikaanse marine. Functionarissen van de maatschappij hebben uiteengezet waarvoor de nieu we duiktoestellen kunnen worden ge bruikt. Men kan er monsters van de oceaanbodem mee verzamelen, onder water liggende pijpleidingen en oceaan kabels mee inspecteren, diepzeevissen en andere dieren mee vangen, de plaats van wrakken bepalen, onderwatersta tions inrichten, sonar, belichting en an dere diepzee-uitrusting mee beproeven, mineralen winnen en de oceaanbodem in kaart brengen. Bonn vraagt per 1 januari: 1437) Weinigen van ons hebben enig idee van de onvoorstelbare ar moede waarin een groot deel van de bevolking van Apulië en Oalabrië (de hak en de zool van de Italiaan se „laars") tot voor kort leefde. Het land is daar heet en droog en niet in staat de krachtige regenbuien die van december tot en met fe bruari kunnen optreden, te verwer ken. Bij hevige regens spoelt, de vruchtbare laag aarde, die slechts een geringe dikte heeft, van de berg hellingen, zodat de kale rotsen door de akkers heen schijnen. Na re genbuien was een deel van de land bouwbevolking in deze gebieden in vroeger tijden dan ook doende de weggespoelde aar de aan de voet van berghellingen en in kloven te verzamelen en in man den weer naar boven te dragen, zodat de grond weer op de akkers kon worden uitgespreid. Een moei zaam, tijdrovend werk, dat slechts bij minimale levensstandaard kan worden uitgevoerd. We mogen veronderstellen, dat de mensen in de Steentijd, die destijds het eilandje Malta bewoonden, er niet veel beter aan toe zijn geweest. Hier werden op het meer dan 200 m hoge kalksteenplateau zonder linge groeven gevonden, die hadden kunnen doen denken aan een soort prehistorische spoorweg (die het uiteraard zonder stoomkracht had moeten stellen). Deze groeven lopen naar het kale hoogland en op som mige plaatsen lopen tien of twaalf van zulke paren naast elkaar, zo dat men aan een soort rangeerter rein uit de oertijd zou kunnen den ken, waarvan de sporen overal 137 cm uit elkaar liggen. Aan natuur lijke oorzaken kan door deze ver rassend uniforme afstand niet meer worden gedacht; hier hebben men sen uit de Steentijd het gigantische werk volbracht groeven in de mas sieve rotsen uit te hakken, waar door sporen konden ontstaan die hier en daar een diepte hebben van TOCH IS HET ZO! de breedte op de bodem ongeveer 10 cm ia. In de bochten zijn deze groeven zeer on gelijk uitgeslepen en onderzoekingen hebben uitgewezen, dat ln deze groeven één-assige karren moeten hebben gelopen (omdat twee-assige niet in staat zouden zijn geweest de nauwe bochten te nemen). Nu ls het uit opgravingen en graf vondsten bekend, dat Malta heeft behoord tot het gebied van de Me- galietenkultuur, dat is de kuituur die in de Nieuwe Steentijd grote stenen bouwwerken heeft nagelaten van Riga tot in de Mid dellandse Zee, maar ook in Palestina. Perzië en India. Helaas is niet veel bekend van de mensen die 3000 tot 4000 jaar geleden Malta hebben be woond. Wel staat vast, dat toen om streeks 1400 v. Chr. Tyrisch-Fenisi- sche volksplantingen op Malta zetel den, de merkwaardige groeven reeds bestonden, want deze latere verove raars van het eiland hebben door hun schachtgraven in de rotsen ver schillende rijbanen geblokkeerd. Het is de Maltheser historicus Zammlt geweest, een man die de natuur van het eiland kende zoals geen ander, die een redelijke ver klaring heeft gegeven voor deze uit gehakte (karre)sporen uit het Me- galiticum; de boeren uit de Steen tijd dienden om het leven te kun nen houden zowel water als aarde met karrevrachten naar boven te transporteren! Dus juist als de be woners van Apulië en Calabrië nog vóór de tweede wereldoorlog met hun grond deden! Overigens staat Malta wat de groefsporen betreft zeker niet al leen, want op vele plaatsen is aan getoond, dat de mens uit de Steen tijd op dezelfde wijze heeft gerea geerd op de moeilijkheden van het transport. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. De twee bestuurders en de w zullen tochten van gemiddeld gaan maken. Twee mannen liggen op de kussens met hun gezicht voor de pa trijsraampjes. de derde zit voor he' instrumentenbord. Binnen is het don ker. De koplampen aan de voorkant priemen zich door de duisternis van de diepte. .Deepstar" heeft twee omkeerbare pro pellers waarvan de spoed aan de snel heid kan worden aangepast. Deze pro pellers bevinden zich in twee buizen, aan bak- en stuurboord. Er kan een snelheid van 3 te knoop per uur mee worden behaald. De stilte in de diepzee wordt dan alleen verbroken door het zachte gezoem van de motoren, die op batterijen werken. Onder de ogen van enige duizenden badgasten is maandag voor het strand van Punta-Arenas aan de Stille-Oceaan kant van Costa Rica een jongeman door grote haai aangevallen. In enkele ogenblikken was het slachtoffer verdwe- Vijftien dorpen in Kongo in brand In Kwlloe, het noordoostelijk deel van de Kongo, staan vijftien dorpen in brand, zo is gisteravond van welingelichte zijde ln Leopoldstad vernomen. Benden jeug dige guerrilla's zijn over het gehele ge bied verspreid. Een vliegtuig dat boven het gebied vloog, werd beschoten. Uit Leverstad zijn negen mannen 14 vrouwen uit voorzorg geëvacueerd, heeft een functionaris van de Unilever meegedeeld. Vier nonnen wilden niet Een woordvoerder van de Verenigde Naties zei dat drie V.N.-helikopters n hun basis Tsjikapa zijn teruggekeerd dat de reddingsoperaties in de provincie als beëindigd worden beschouwd, tenzij nieuwe oproepen om hulp worden ge daan. De hefschroef-vliegtuigen hebben 106 missionarissen en onderwijzers van geïsoleerde posten in veiligheid gebracht. De Kongolese minister van justitie, Justin Bomboko, heeft bekendgemaakt dat de centrale Kongolese regering een nieuw onderzoek zal instellen naar de omstan digheden van de moord op Patrice Loe- moemba. Het onderzoek wordt ingesteld ir aanleiding van de publikatie van •president Tsjombe van Katanga in het Belgische blad „Pourquoi pas". Bomboko zei dat president Kasavoeboe noch enige andere minister van de cen trale Kongolese regering Tsjombe opge dragen of gesuggereerd had Loemoemba te vermoorden. Recente ontdekking kan inspireren Misverstanden De mate van gevaar, die de luchtverontreiniging oplevert rgelijking met die van het n ia het hoofdonderwerp bijgaand artikel, dat geschreven d omdat hier veel miaverstan- i over blijken te bestaan, an de gelegenheid werd ge bruik gemaakt om tevens in te gaan op de research, die zich met het oorzakencomplex van de gevreesde volksziekte: kanker, be- ghoudt. (Van een onzer redacteuren) In debatten over de schade lijkheid van het sigaretten roken kan men herhaaldelijk horen spreken over de luchtverontrei niging, waaraan ook in som mige gevallen wordt ,.ook" zelfs vervangen door „eerst" maar eens iets gedaan zou moeten worden. Het zijn bij voorkeur zware sigarettenrokers, sigaret- tenwinkehers en representanten uit de sigarettenindustrie die in de discussie dit „wapen" van de ker luchtverontreiniging hanteren. Terecht of ten onrechte? In dit ver- een stadsbewoner, band zijn twee vragen interessant. In tipt«ppn duideliik moee hebben ee- omstanaigneia ax evenzeer ioi ae uiter- de_ eerste plaats: Kunnen het sigaret- mfakfdat het effect vin roken voor- ste waakzaamheid to.v. luchtverontrei- de luchtverontreiniging aisnog Veel erger is ten opzichte kan worden aan zwakkere longen. Maar hier kan weer uit voortvloeien dat deze categorie ook eerder aan een andere longziekte dan de zo goed als overwonnen long-t.b.c. gaat lijden, bij voorbeeld aan longkanker, als gevolg dus van zijn/haar kennelijke dispositie in die richting. En dit zou dus óók een factor kunnen zijn die zijn rol speelt hij et toenemen van de longkanker. Betekent dit laatste enig perspectief voor rokers in de zin van: kijk, daar hèb je weer zo'n toenemings factor die niets met het roken te maken heeft? Integendeel. Nu er kennelijk meer na tuurlijke levenszwakkeren zijn dan we denken, „Survival of the unfittist" legt dit een dubbele verantwoorde lijkheid op, ja een vergrote morele ten roken met elkaar vergeleken worden; tweede: En zo ja, hoe verhouden die dit roken voor de gezondheid moet worden geacht. Bovendien dient deza omstandigheid al evenzeer tot de uiter- i welke vorm dan ook te prik- - aiouuB vcc» "6" "I *e.n longkanker, dan het effect verontreiniging. Voor wie van nog beel dender taal houdt: de sigarettenroker die met graagte stelt „dat ze eerst KI pon wat WP tnn maar eens iets aan die luchtveront- nVnnnw:.h.n.iw reiniging moeten gaan doen" (overigens eindigen met een recente ontdekking, proportiebepaling in vf>rhand henaald niet die wellicht menieeen vermar te lnsni- gaat de kw Roken, het zij nogmaals gezegd, blijft echter vijand nummer 1. Heeft stoppen jaren geen zin? Laten we mogen Des te nuttiger lijkt e rittende"~indit°vMband~bep~aald"niet die wellicht menigeen vermag te inspl- tfo AnhftrnlT,n?v,r mA~iHk stil) gedraagt zich zo ongeveer als de reren. té blUven stellen mogelijk alcoholist die zijn geWoonte goedpraat te blijven stellen. met de mededeling „dat ze eerst de Om te beginnen dus de vraag of ro- rumbonen dan n ken en luchtverontreiniging vergelijk- moeten nemen baar zijn. Wie bedenkt dat in rook het z.g. 3.4-benzpyreen aanwezig is. een van de stoffen die kanker wekken (wetenschappelijk nu toe hebben we ons met opzet ver nogal wit-zwart-terminologie be- onderzoek 'en'tade de v.rlumdta* roken- heeft dat duidelijk £n^„„„d, kan ten van de relatie longkanker- te maken De gevreesde ziekte is ech- Ook in de ons omringende buiten lucht bevindt zich dit benzpyreen. Het wordt met name aangetroffen in uit laatgassen van auto's en wel in gro tere hoeveelheden naarmate de ver branding in de automotoren onvolledi ger is. Redenerende langs de weg der ana logieën kan derhalve geconcludeerd worden tot een samenhang tussen uit laatgassen (luchtverontreiniging) en longkanker, hetgeen lijkt te worden be- multiconditioneel proces, dus onder allerlei omstandigheden tot stand kan komen, dus waarlijk niet al léén onder invloed van chemische ver bindingen, waarvan we er hierboven aanstipten, nl. het benzpy- Door inhalerend roken onU uit de verkoop staan 0n2e luchtwegen weef selveranderingen (metaplasie) die beschouwd kunnen worden als voorlopers van kanker. Ster ker nog: op plaatsen waar eerst metaplasie werd geconstateerd zag men later kanker ontstaan- Vergelijkende studies hebben evenwel aangetoond dat bij mensen die ophouden met roken Virussen en dat dus het beginstadium van het ziekteproces volledig ongedaan kan worden gemaakt. Dit in tegenstelling met degenen vestigd door het toenemen van long- ste jaren kankersterfte in plaatsen met veel ver- J keer. de steden derhalve. Bekijkt men j het iets gedetailleerder dan neemt de ze sterfte toe met de urbanisatiegraad, d.w.z. hoeveel mensen er per opper vlakte-eenheid wonen, de graad van industrialisatie en verkeersintensiteit. Over dc biologische factor is de laat- <];e hun rookgewoonte trouw het licht gekomen bleven. door de verdergaande onderzoekingen naar de werkzaamheid van virussen. Kort gezegd zijn virussen zeer kleine De V.S hebben dinsdagavond krachtig biologische eenheden die ziekteverwek- bij Ghana geprotesteerd kend kunnen werken doordat zij zich A Niet onjuist levende dierlijke cellen (hun uitslui tende leefmilieu) nestelen, zich daar vermeerderen en daarmee deze cellen tot afbraak brengen. Sinds betrekkelijk korte tijd nu zijn er specifieke kankerverwekkende virus sen ontdekt. Die ontdekking beteken de, dat er overentbai kankers moeten lichaam een ander lichaam kunnen be- aanleiding anti-Amerikaanse demonstratie, die eerder op de dag voor de Amerikaan se ambassade in Accra was gehouden. Nederlands pleidooi voor Israël De Bondsrepubliek heeft bij m de van minister Schmuecker (Eco nomische zaken) gisteren een plei dooi gehouden voor een fusie van de EEG, de KSG en de Euratom op 1 januari a.s. Aangedrongen werd voorts op het versterken van de be voegdheden van het Europese parle ment, Schmuecker deed dit tijdens een twee daagse conferentie van de ministers van de EEG-landen. Hij vroeg ook om snel lere en grotere vermindering van de rechten tussen de zes landen. Zo stelde hij verlagingen voor van 20% inplaats van de beraamde 10% op de rechten op alle industriegoederen tussen dt ledenstaten. Schmuecker zei, dat dit zoi bijdragen tot het slagen van de onder handelingen van de zogenaamde Ken- nedyronde, die verlaging Israël Intussen heeft Nederland gisteren de ministerraad van de EEG zijn grote teleurstelling uitgesproken over het uit blijven van een handelsakkoord mei Israël. Het is vooral Italië, dat zich economische en politieke overwegingen tegen het tot stand komen van een dergelijke overeenkomst verzet. Daar door konden de zes ministers giste: niets anders doen dan de kwestie vi nader overleg naar het vaste comité de ambassadeurs van de EEG-landen Brussel terugverwijzen. Dit komt volgens de Nederlandse delegatie opi neer, dat de ministerraad aan een amb telijk orgaan beslissingen wil opdragen,! die hij zelf niet kan nemen. Israël wilde aanvankelijk geassocieerd lid van de EEG worden. Later nam het genoegen met een handelsakkoord. Het zou Neder- land te ver gaan, als ook dit doel niet worden bereikt. Op 25 februari komt het handelsverdrag opnieuw in de ministerraad. Geblokkeerd de afwijzende houding van de minister raad jegens het promotiebeleid van hel Europese hof en het parlement voor het personeel van de EEG en Euratom. Juridische deskundigen moeten nu uit maken, in hoeverre bijvoorbeeld nieuw personeel kan worden aangetrokken en hoeverre een gisteren in Brussel ge nen besluit van de EEG-ministerraad de staf van vice-president Mansholt van de Europese commissie met meer dan 60 ambtenaren te versterken, kan wor den uitgevoerd. Dr. Mansholt had om deze versterking gevraagd om het land bouwbeleid in de EEG te kunnen uitvoeren. gelijkwaardigheid betekent. Hetgeen bijvoorbeeld moge blijken uit derzoek in Italië door een zei (1958) die de longkankersterfi met rookgewoonten^ met het aantal JÏÏ2&? autos per km-weg, met de graad industrialisatie, enz. oorzaken kunnen zijn van kanker, in regionaal ging vergelijken in verband te® moete" ne°m« bij verdichting der bevolking. Zou deze factor dan mede van invloed zijn op de verhoogde kankersterfte in de ste- Wat bleek? Dat het verband roken- ('en? Het is slechts één van de vele longkanker verreweg het duidelijkste - nbeantwoorde vragen, kon worden aangetoond. De correlatie Het onderzoek naar oorzaken luchtverontreiniging-longkanker hoe- van kanker leverde nog tal van andere wel ook aanwezig bleek veel min- factoren op. Om enkele voorbeelden te der duidelijk te zijn. noemen: de ene mens is eerder ge- neigv. kanker te krijgen dan de ander; Om <te ggdjebten Ie bep.len .pre- laat als het wate ecrder hct a-so- ken enkele cijfers wellicht nog duide- ciaal gaan gedragen van een groep lijker taal. In het ergste gevsl is het cellen zijn lichaam toa dan d| voorkomen van longkanker in steden - tweemaal zo hoog als dat op het plat teland. Maar als het gaat om de kan sen van een stedeling en een platte lander, van een roker en een nlet-ro- m. erfelijkheid. Verder blijkt bijvoorbeeld kanker van de luchtwegen ook weer inhaerent te zijn aan een bepaalde levensperiode van de mens, de middelbare leeftijd, wanneer het proces van afsterven het lichaam zich in beginsel gaat nifesteren, waarbij „kwaadaardige groeistuipen" hun kansen krijgen. Allerlei andere vragen doemen op. Om er enkele te noemen: Is het de chemische stof die langdurig voorbe reidend werkt, waarna bijv. een virus „aanslaat"? Of geschiedt de chemische en biologische werking gelijktijdig? Is een virus lang in het lichaam aanwe zig alvorens als kankerverwekker werk zaam t< worden, ja of neen? Welke oorzakelijke factoren zijn de belang rijkste? Enzovoorts, enzovoorts. Wat verder de snelle toeneming het aantal gevallen van longkanker be treft. juist dit maakt uiteraard een on derwerp van studie uit, al was het al- n maar om des te gemakkelijker i dieper inzicht in het oorzakencom plex te kunnen verkrijgen. Zoals men weet, is de gemiddelde leeftijd van Ne derlanders. die in 1870 nog 40 tot 45 jaar bedroeg en thans 70 tot 75, snel gestegen. Interessant is daarbij de vol gende ontwikkeling. Als gevolg van de voortschrijdende medische wetenschap en de betere hygiëne namen in de loop van deze eeuw de zuigelingensterf te alsmede de relatief grote sterfte i jongeren aan long-t.b.c. at Twee curves GEZELLIGE MENSEN S s fffl'u.'I Tekenen we de curves die de jeugd- sterfte in beeld brengt tot 20 jaar van 1870 èn van thans in één grafiek, dan we duidelijk hoe groot het aantal jongeren is dat vroeger gestorven zou zijn voor een zeer belangrijk deal ziekten der luchtwegen doch dat thans kan blijven leven. Echter blijft deze categorie, die vroeger tot sterven was gedoemd, zwakker van constitutie dan de overi gen, waarbij dan met name gedacht Ta eeft fioftfce hü Dit wordt onze mooiste huwelijksreis „Als we straks 25 jaar getrouwd zijiO willen mijn man en ik graag naar Israël", vertelt mevrouw J. Blanken, Kapelle- laan 113 te Roermond. „Ik ben daarvoor druk aan 't aparen. En dat gaat bij CO-OP ongemerkt. Dat dubbeltje extra b(j elke gulden aan boodschappen merk je haast niet. Bovendien loopt je spaar geld met die fantastische hoge rente van 7 ook aardig op. Ik ben nu al aan mfln vijfde CO-OP Gezinsobligatie bezig. Op die manier heb ik het idee toch mee te verdienen. Wsfht als moeder van 6 kin deren kun je natuurlijk niet buitenshuis gaan werken." Britse troepen uit Noord-Borneo Het is niet uitgesloten dat Indo nesië op de conferentie in Bangkok, die vandaag zal beginnen, zal aan dringen op het verdwijnen van de Britse troepen uit Maleisië en in het bijzonder uit Noord-Borneo. Deze be sprekingen, die ten doel hebben de geschillen over de nieuwe federatie van Maleisië bij te leggen, en die het resultaat zijn geweest van de bemiddelingspogingen van de Ameri kaanse minister Robert Kennedy, zijn door dc Philippijnse minister van buitenlandse zaken, Lopez, be stempeld ais van „uitzonderlijk groot belang". Volgens Lopez zou een mis lukking van de conferentie ernstige gevolgen hebben. Aan de besprekingen nemen deel dt ministers van buitenlandse zaken van Indonesië, de Philippijnen en de vice- premier van Maleisië, waarbij de Phi lippijnen bij het overleg een verzoenen de rol spelen. De conferentie wordt ge opend door de Thaise minister van bui tenlandse zaken, Thamat Choman. Als de ministers tot overeenstemming verslag uitbrengen aan komen zullen hun regeringsleiders topconferentie aanbevelen. mogelijk Indonesische regeringsfunktionarissen zeiden in Djakarta te verwachten, dat het overleg in Bangkok niet langer dan drie dagen zal duren. Weer een ontslag in Witte Huis Gisteren heeft weer een van de naaste medewerkers van wijlen president Ken nedy zijn ontslag bij president Johnson ingediend. Het is Timothy J. Reardon. i bijzonder medewerker van president I Johnson en secretaris van het kabinet van de president Reardon zal per 1 maart ontslag nemen om een functie te aanvaarden bij een regeringsbureau dat zich bezighoudt met! gpaarlnsteUingen. Theodore Sorensen, die president Ken- nedy's redevoeringen schreef en Arthur i Schlesinger jr., die de betrekkingen met de academische wereld onderhield, had-1 i den reeds eerder ontslag genomen. I De Franse eerste-mi- nister Pompidou en de ministers van financiën en landbouw, resp. Gis- card d'Estaing en Pisa- ni, zullen waarschijnlijk in deze week ieder per post duizend zakken aardappelen, die elk een kilogram wegen, tbuis bezorgd krijgen. De af zenders zullen boeren in Noord-Frankrijk zijn, die op deze wijze willen protesteren tegen een sterke daling van de prijzen op de aardap- pelmarkt. B Op een landgoed bij Karlskoga in Midden- Zweden zal de eerste volksuniversiteit voor zi geuners in dat land wor den ingericht, waartoe plannen besproken zijn door de vereniging van zigeuners. Eerste taak van deze volksuniversi teit zal zijn, het onder wijs in lezen en schrij ven. Voor onderdak wordt gezorgd met steun van de regering. I Na een onderzoek door bet stadsbestuur is ge bleken dat er in Kopen hagen niet minder dan vijftienduizend apparte menten zonder eigen w.c. zijn en een kleine vijftienduizend met on voldoende beveiliging tegen brand. I In dc Londense „un derground" (onder grondse) gaat men in de toekomst misschien een geheel nieuw systeem toepassen om de kaart jes te controleren. De reizigers zullen, alvo rens op de perrons te komen, hun kaartjes in een automatisch contro le-apparaat, dat uitge rust is met een elektro nisch oog voor het lezen van de kaartjes, moeten 6toppen. Een dergelijk apparaat, dat een we reldprimeur is, staat op het station Stamford Brook bij wijze van proef. I In een tijd van slechts Pornografische boeken weken hebben bijna I WOrden doOl* EüP'pIsP i.OOO Nederlanders UUU1 J-iiigCl&C douane verbrand acht 1.000 Bert Haanstra's film „Alleman" gezien. Don derdag wordt de mil joenste bezoeker ver wacht. Omdat de film in 25 theaters loopt, het niet mogelijk de juis te miljoenste bezoe-j ker aan te wijzen. Daar om zal in alle 25 thea ters op donderdagavond de honderdste bezoeker symbolisch worden ge huldigd. „Alleman" heeft hiermede het gro te succes „Fanfare" ge ëvenaard, dat van „De overval" met een week geslagen. Er stromen de laatste tijd, zoveel on gezonde Amerikaanse boeken en tijd schriften Engeland binnen, dat de dou ane haar toevlucht heeft genomen tot boekverbrandingen, die echter te veel rook produceerden. Een woordvoerder voor de Londense commissie tegen onzedelijkheid zei, dat de Britse douane in de afgelopen drie jaar 826.454 pornografische boeken en 328.465 tijdschriften uit de Ver. Staten in beslag genomen heeft. „De grootste zendingen komen aan te Southampton, waar de douane ze placht te verbranden. Van de havenwijk is echter een rookloze zone gemaakt en de douane brengt de publikaties thans per vrachtauto naar een fabriek, waar zij vernietigd worden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5