Nieuwe LeMse Conramnt GEEN DOORGANG VOND Duitse vakbonden: stop de eierstop Koningin vraagt ons volk: Gun Irene de rust die zij behoeft Groot offer Aangrijpende woorden van bewogen Vorstin Vijf procent meer aan contanten nodig Prinses verblijft nog steeds in Spanje Inéén In retraite? Vrijdag grens definitief dicht? Insuline langs chemische weg CALEX n.v. Amerika laat gezinnen van Cyprus weggaan CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „St»ntv«s»igh is gheblevei» mijn hert in teghenspoet" Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 WoMsBei? 5 februari 1964,44st« jaurgang 's Nachts lichte vorst Vannacht plaatselijk lichte vorst. Mor* gen overdag over het algemeen zonnig weer met slechts hier en daar een buk In het binnenland matige tot zwakke aan de kust nog krachtige noordwest»* lijke wind. Dezelfde middagtempera* turen. Zie ook pag. 7) .J Vriendin Prinses: „Het moet een groot offer zijn. at prinses Irene brengt", dit zei me- affrouw Petra Brussard, sinds 1958 riendin van prinses Irene, nadat zij i Innsbruck de korte redevoering an H. M. de Koningin via de radio ad beluisterd. Een verslaggever van [et Vrije Volk tekende deze woor- en op en ook: „Ik ken de man, die aar verloofde zou worden, maar ik zijn naam niet noemen". Mejuf- Brussard vertelde, dat zij oor- pronkelijk met prinses Irene het af- elopen weekeinde uit Spanje naar zou vertrekken. „Zaterdag de Prinses echter plotseling Iwenen," merkte zij op. De vriendin wordt in Innsbruck als e afgezante van prinses Irene be- chouwd. omdat zij maandagavond ir en langdurig gesprek de Koningin ver lag zou hebben uitgebracht over het- in Spanje gebeurde. De prinsessen Beatrix en Margriet na het vertrek van de Konin- en Prins naar Nederland, de dag op en om de Olympische kipistes bij Lïzum. ~n (Van onze speciale verslaggever) Een ieder, die gisteravond om half elf de radio-toespraak van H.M. de Koningin heeft gehoord, moet wel diep gegrepen zijn. Een vorstin, meer nog een moeder, sprak in bewogen bewoordingen over haar dochter. De zinnen waren eenvoudig gesteld, daarom juist zo aan sprekend en menselijk De volledige tekst zag er als volgt uit: „Ik heb er behoefte aan u mede namens mijn man iets te zeggen. De laatste tijd is er veel gesproken en geschreven over onze doch ter Irene. Er is een grote belangstelling getoond in haar plannen voor de toekomst. „Wij hadden u zo graag eerder deelgenoot van die plannen willen maken. Maar dit kon werkelijk niet vanwege de heugelijke mogelijkheid van een verloving. Dit zult u kunnen begrijpen. Maar nu moeten wij u helaas zeggen dat onze dochter Irene ons vanmiddag heeft medegedeeld dat deze verloving geen doorgang zal vinden. U zult meevoelen dat onze dochter thans een bijzonder moelijke tijd doormaakt. Wij doen daarom een dringend beroep op u allen om haar de rust te gunnen, waaraan zij onder deze omstandigheden zo zeer behoefte heeft. Wij hopen onze dochter binnenkort, weer in ons midden te zien". Afbetaling aan banden De reeds aangekondigde beschik kingen om het kopen op afbetaling enigszins te bemoeilijken, en het slui ten van persoonlijke leningen wat te beteugelen, zijn inmiddels in de Staatscourant gepubliceerd. In de nieuwe afbetalingsbeschikking zijn de percentages van de minimum kas sastortingen met 5 procent verhoogd, (Van onze speciale verslaggever) PRINSES Irene en de Spanjaard, met wie zij zich zou gaan verloven, hebben in gezamenlijk overleg besloten uit elkaar te gaan. Met deze mededeling as de particuliere secretaris van H. M. de Koningin, mr. J. van der Hoeven, gistermiddag uit Madrid en Barcelona op Paleis Soestdijk te ruggekeerd. De afgezant van het Koninklijk Paar, die dit weekeinde per regerings-Friendship naar Spanje vloog, heeft zowel met prinses Irene als met de nog steeds onbekende huwelijkskandidaat gesproken. Over zijn be vindingen heeft hij rapport uitgebracht aan koningin Juliana en prins Bemhard, zomede aan premier Marijnen, die, vlak na zijn aankomst, naar Baarn ontboden werd. uitsluitsel geven. Het zelfde geldt voor de regering, die op de hoogte is ge bracht. Naar verluidt heeft mr. Van der Hoeven de ene zowel als de andere partner uiteengezet, wat, in termen van een eventuele erfopvolging, de consequenties van een (rooms-katho- liek) huwelijk zijn. In dit verband worden tevens de antecedenten van de betrokkene te berde gebracht. Uit een mededeling van premier Ma- rijnen kan de conclusie worden getrok ken dat koningin Juliana en prins Bern- hard tot hun aankomst in Nederland toe gistermiddag per luchtmacht- Friendship uit München/'Innsbruck in de verloving van hun dochter ge loofden. Reeds zaterdag, toen de eerste minister voor een bespreking op paleis Soestdijk was, zou besloten zijn deze dinsdag officieel bekend te maken- De bewindsman daarentegen wist al gistermorgen vroeg dat de verloving van de baan was. H\j had contact gehad met de toen nog in Spanje verblijvende mr. -Van der Hoeven. De laatste was er niet in geslaagd de Koningin en de Prins te bereiken, daar dezen op dat moment onderweg waren naar Neder- Waar prinses Irene zich thans be vindt. is alleen aan haar ouders en enkele hoffunctionarissen bekend. De minister-president werd in dezen niet ingelicht. Naar alle waarschijn lijkheid heeft ze een tijdelijke toe vlucht in een klooster in Spanje ge zocht om wat bij te komen van de doorgestane emoties. oogopslag Roken: de zindelijkste van alle ondeugden pag. 2 Ontspanning in Columbia? pag. 2 Marihuana „niet erger dan alcohol" pag. 2 Nog eens: roken en luchtver ontreiniging pag. 5 Europese perikelen pag. 5 Deepstar pag. 5 RAI (bedrijfsauto's) pag. 7 203 inbraken gepleegd pag. 7 Olympische Spelen (o.a. nieuw schaatsrecord) pag. 9 Rijnmond in Tweede Kamer en lonen in de Eerste pag. 9. Vragen met uitzondering van die voor scoo ters, motorrijwielen, rijwielen ei bromfietsen. Het bedrag, dat per 4-maandelijkse pe riode te rekenen vanaf 1 januari 1964 door de individuele geldschietbanken ten hoogste mag worden uitgezet, is het bedrag dat zij in dezelfde perioden van 1963 hebben uitgezet, vermeerderd met 12 procent. De verplichte kasstortingen bij verkoop op afbetaling zijn voor personenauto's (met uitzondering van bepaalde huur auto's en van autobussen) waarvan de catalogusprijs minder dan ƒ6000 be draagt verhoogd van 40 tot 45 procent: van ƒ6000 tot 10.000 van 45 tot 50 pet en van ƒ10.000 en hoger van 50 tot 55 pet. De maximum duur van de afbetalingsovcrccnkomst bedraagt twee jaar evenals voor motorrijwielen, scoo ters. bromfietsen en rijwielen. Voor radio- en televisie-toestellen (met uitzondering van TV-toestellen, bij het beeld op een los scherm wordt geprojecteerdgrammofoons, platen spelers. combinaties, bandrecorders accordeons, haarden, kachels, elektri sche fornuizen, gasfornuizen, terapparaten wordt de betaling verhoogd van 25 tot cent. Maximum duur van de afbeta lingsovereenkomst 18 maanden. Voor koelkasten, wasmachines, centrifu ges. naaimachines (alle voor huishou delijk gebruik), stofzuigers, meubelen, woningtextiel. bedden, matrassen, vloerbedekkingen, komt de verplichte minimum aanbetaling van 20 op 25 procent. De maximumduur van de over eenkomst ook anderhalf jaar. De minimum-kassastorting voor huis- houdtextiel, heren-, dames- en kinder kleding is verhoogd van 20 tot 25 pro cent. Duur van het contract maximaal één jaar. n unieke, misschien wel histo rische persconferentie in Den Haag be sloot premier Marijnen vannacht een spannende dag, waarop de geruchten omtrent een op handen zijnde verloving prinses Irene een hoogtepunt be reikten. Veertig minuten lang leverde de bewindsman zich vrijwillig over aan honderdtal binnen- en buitenlandse journalisten, dat een spervuur van vra gen op hem afvuurde. Toen de bijeenkomst om twintig mi nuten voor twee beëindigd werd, viel het doek over een meer dan rumoerig tafereel, dat de verdoving van de twee de dochter van het koninklijk paar had moeten inluiden, doch in plaats daarvan met de vorstelijke mededeling eindigde dat deze verbintenis geen doorgang zal vinden. De persconferentie, aanvankelijk be doeld als een verduidelijkingsbijeen komst van de Rijksvoorlichtingsdienst, mondde na drie kwartier in een waar tumult uit. toen bleek dat de regerings woordvoerder, dr. G. J. Lammers, vrij wel geen volmachten had. Zo mocht hij de vraag: „Waar is prinses Irene nu?" slechts beantwoorden met de woorden: „In Spanje". En degene, die vroeg: „Met wie zou prinses Irene zich gaan verlo ven?" kreeg tep antwoord: „Met Om een nieuwe stroom van geruchten te vermijden en daarmee aan de ko ninklijke woorden van de radio-toespraak te voldoen verzochten de journalis ten dr. Lammers aan premier Marijnen te vragen, of deze niet zelf kon komen. Hoewel het al één uur 's nachts was, bevond de laatste zich nog in het gebouw van de Tweede Kamer. Hij stemde in toe de journalisten te woord te staan, en werd met een warm applaus begroet. Geen pressie De minister-president verklaarde met nadruk dat er geen enkele reden ls n dat, van welke zijde ook, pressie op de Prinses, of op de huwe lijkskandidaat is uitgeoefend. Ten aanzien van de geloofsovergang merkte hij o m. op dat het kabinet geen standpunt heeft ingenomen aangaande de eventuele troonsbestijging .-katholieke vorstin. Wel zich beraden hebben over het al. of niet indienen van een wetsontwerp tot goed keuring van een huwelijk van prinses Irene. Beslissingen waren echter nog genomen. Ze behoeven ook niei genomen te worden, want de actu aliteit is verdwenen. Volgens premier Marijnen moet achter het aantal uren, dat hij tezamen met minister van slaat prof. Beel op paleis Soestdijk verbleef (21,-.) niets in de vorm van moeilijkheden worden gezocht, noch achter zijn besprekingen met de ministers Biesheuvel, Scholten en Toxo- peus in Kasteel De Hooge Vuursche (minister Toxopeus, die in de Tweede Kamer het wetsontwerp Rijnmond be handelde, werd hiervoor bij missive weg geroepen, waardoor de besprekingen niet konden worden voortgezet). „Wij streven naar een rationele werk verdeling". aldus de minister-president, „en bij dit soort zaken zijn ook andere ministers betrokken. Bovendien is de radiotoespraak van de Koningin ter sprake gekomen, daar deze onder ver antwoordelijkheid van het kabinet de ether is ingegaan". Behalve met genoemde ministers, heeft premier Marijnen gisteravond ook nog drie kwartier met de andere leden van het kabinet vergaderd. Dit voorkomen dat de raadsadviseurs kroon plotseling met de radiotoespraak Prinses Irene is dit~weekeinde in re traite gegaan in een klooster in de Spaanse stad Pamplona. Dit werd gister avond meegedeeld door de Spaanse graaf Guendulain, heer van PamDlona. tevens een der voogden van het klooster. Van net momenit af dat zij haar geestelijke oefeningen begon zal de Prinses drie weken in retraite blijven. Gedurende die tijd zal zij het klooster niet mogen verlaten. Dit meldde vanmorgen De Te legraaf. Verder stond in het bericht: ..De Prinses bevindt zich in een onderafde ling van het klooster, die speciaal is in gericht voor het in retraite gaan van jonge vrouwen. Het staat niet onder lei ding van de Opus Dei, maar het onder houdt nauwe relaties met de orde der Jezuïeten. Deze tijdelijke afzondering houdt geenszins in, dat zij van plan Gistermorgen zijn koningin Juliana en prins Bemhard on verwacht teruggekeerd op paleis Soestdijk. Deze met de telelens gemaakte opname laat zien hoe het Koninklijk paar na aan komst het paleis binnenging, waar om half drie minister Ma rijnen zou worden ontvangen. zijn definitief klooster te gaan". Na een gesprek met de Koningin verliet gisteren minister Marijnen Soestdijk voor overleg met de ministers Biesheuvel. Toxopeus en Scholten in Kasteel de Hooge Vuursche. Zeer langdurig overleg is voorts ge pleegd met het Seniorenconvent: dc voorzitters van de vijf grootste fracties van de Tweede Kamer. Een van de on derwerpen, die daarbü op kritische wij ze aangesneden zijn, is de voorlichting over het Koninklijk huis geweest. De heer Schmelzer, fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer legde vannacht de volgende verklaring af: „De afgelopen dagen is opnieuw ge bleken hoe sterk ons volk zich verbon den gevoelt met alles wat betrekking heeft op ons koninklijk huis, en van welke grote betekenis de band is voor ons staatsbestel. Ik hoop van harte dal het dringende beroep van Hare Majesteit om Hare Koninklijke Hoogheid prinses Irene nu rust te gunnen, zal worden ge honoreerd"- (Voor vervolg zie pag. 6i Commentaren DEN verdrietige dag voor onze -*-J Prinses, een verdrietige dag voor haar ouders en voor heel het koninklijk gezin. Wanneer in een gewoon gezin lete verdrietigs van deze aard voorvalt, pleegt men dat in de besloten kring te verwerken. Aan een Koninklijk gezin die beslotenheid te laten, blijkt nauwelijks mogelijk. Ook als we haar verblijfplaats niet weten, zullen onze gedachten juist nu naar dc Prinses uitgaan. De beslissing die zij genomen heeft op het gebied van het geloofsleven zal de eenzaamheid die haar deel is, en die zij ook zoekt, nog gro ter maken. Wie zou haar de rust niet gunnen die zij thans meer dan ooit behoeft, waartoe haar Moeder op ons allen een dringend beroep heeft gedaan? Wat kunnen wij beier doen dan instemmen met de woorden van ds. Langstraat gisteravond in de tele visie-dagsluiting: Het Koninklijk gezin heeft recht op hartelijk mee leven, op barmhartig mededenken, voor alles op gebed, en Irene dra gen we, vervolgde hij, aan de Heer op; haar naam betekent vrede; Moge de vrede Gods haar hart en geest verlichten, van nu aan en al tijd. Westduitse onderzoekers hebben gis teren bekendgemaakt dat zij er in zijn geslaagd insuline gedeeltelijk langs kunstmatige weg te bereiden. Insuline, dat een grote rol speelt in de behande ling van diabetici, werd tot dusver uit sluitend uit de pancreas van dieren ge- Het nieuws werd bekendgemaakt door de directeur van het Instituut voor Wolonderzoek aan de Technische Hoge school van Akenv dr. Helrmith Zahn. TAE MAATREGEL van West-Duits- land inzake het invoeren van eie- uit EEG-landcn heeft zowel in ons land (dat het zwaarst wordt ge troffen) als in de Bondsrepubliek zelf grote teleurstelling gewekt. Zoals reeds werd verwachlt mogen eren en broed eieren alle nog tot en met vrijdag in West-Duitsland worden ingevoerd zonder vergunning, mits normale invoerverklaring wordt overgelegd, die voor de bekendmaking de maatregel (gisteren) is afge- stemDeld door de Duitse Bank. Of West-Duitsland de grens na vrijdag definitief zal sluiten is od het moment schrijven nog niet bekend. In een telegram van de Euroüese commissie en de EEG-ministerraad heeft het Duitse verbond van vakverenigingen (de Deut- scher Geverkschaftsbund) gevraagd, de Duitse invóerbelemmeringen voor eieren t' de EEG-landen od te heffen. Het ver bond spreekt in een nadere toelichting uit. dat de bondsregering ein delijk conseauente en effectieve maat regelen zal nemen tegen de toeneming de kosten van levensonderhoud, alle mogelijkheden tot prijsverlagingen zal gebruiken en zo spoedig mogelijk de raad van deskundigen zal bijeenroepen ter bespreking van de totale economische ontwikkeling. Sinds de bondsreegring gekozen werd, meent de DGB. zijn de kosten van levensonderhoud voor werknemers, ren- tetneikkers en gepensioneerden door voortdurende prijsstijgingen nog sneller toegenomen dan voorzien. De in de (on- afgelegde) regeringsverklaring ge stelde eis van prijsstabiliteit is tot nu toe niet vervuld. De bondsregering heeft volgens de DGB verzuimd, de oorzaken van de prijsstijgingen duidelijk vast te stellen te bestrijden. „Ze verhindert zelfs mogelijke prijsdalingen door een invoer- stop". Het dagelijks bestuur van het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren meent, dat een definitieve Duitse irn stop voor eieren door de EEG-minister raad of door de Europese commissi» niet zal worden gedaan. Deze conclusie kan getrokken worden uit de langdurige besprekingen die het próduktschap gis teren heeft gevoeixi. De voorzitter, de heer H. H. Garrelds. verklaarde van oordeel te zijn dat een compromis in deze zaak niet mogelijk ELke maatregel die men zou treffen i een grotere bescherming geven de Duitse producenten, die de oorzaak van de huidige moeilijkheden zijn. De heer Garrelds adviseerde de pluimvee houders en handelaren het hoofd koel te houden. Overigens is het gisteren met de eier- prijzen excelsior gegaan. De Duitse han delaren waren er letterlijk als de kippen bij om zich zoals het wordt genoemd tijdig in te dekken. Men probeerde zoveel mogelijk eieren in te slaan om deze straks, als de import ophoudt, in Duitsland tegen goede prijzen var hand te doen. Op de Nederlandse eierveilmgen werden dan ook goede zaken gedaan. De prijzen, die de laatste dagen op zeven en een kwant tot acht en kw-ar,t cent lagen, zijn als gevolg deze hausse gisteren opgelopen wegen en een kwart cent. Drie psychiaters: Rubv is normaal Drie door de rechtbank in Dallas aan gewezen psychiaters zijn tot de slotsom gekomen dat Jack Ruby, die de moorde naar van president Kennedy neerschoot, geestelijk volkomen gezond is. Een door de verdedigers van Ruby geraadpleegde zenuwarts had gezegd dat deze tekenen van een geestelijke afwijking vertoonde, waardoor hü onder invloed van een he vige ontroering in een geestelijk explo- i toestand kon geraken.. -DLnS- +St=H=t «MliVOMIIHIt. Official dealer Leiden t.e. Kort Galgewater 1418 Leiden telef. 33388 Na bomaanslag op ambassade Makarios houdt slag om arm Er is op Cyprus zo'n anti-Ameri kaanse stemming ontstaan, dat de re gering te Washington (na de bom aanslag op de ambassade in Nicosia) beeft besloten, de Amerikaanse ge zinnen die op het eiland wonen, te evacueren, als zij daar prijs op stel len. Er zijn ongeveer 1500 Ameri kaanse burgers op Cyprus. Enkele straalvliegtuigen van dc Pan Ameri can World Airways zullen been en weer vliegen tussen Nicosia en Bei roet. de hoofdstad van Libanon. Gisteravond werd er een bomaanslag gepleegd op de Amerikaanse ambassade in Nicosia. Aan de achterzijde van het gebouw ontploften twee bommen, waar door de telefoonverbindingen werden verbroken en een pilaar werd vernield. Niemand werd ernstig gewond. De am bassadeur stond op het punt met zijn vrouw het gebouw te verlaten toen de aanslag werd gepleegd. Onmiddellijk nadat hij van de bomaanslag hoorde, be gaf de Cyprische president, aartsbisschop Makarios, zich naar de ambassade, waar hij verklaarde dat hij de daders als de ergste vijanden van Cyprus beschouw de. Een uur later vond een ontploffing WIN I. lOOO,-. LET OP SUS-KRANT PAGINA 1. plaats voor het Averoffhotel in de na bijheid van het gebouw van de Britse hoge commissaris, ernstig De situatie op Cyprus is de laatste dagen zeer verslechterd. Zij is ernsti ger dan sinds de botsingen tijdens de kerstdagen het geval is geweest. Er doen zich nu over het gehele eiland bot singen voor. President Makarios heeft een radiorede gehouden, waarin hy bei de bevolkingsgroepen vroeg, een einde te maken aan de geschillen. Hij wees er op dat ook een intern, politiemacht geen vrede op Cyprus kan brengen, als de Griekse en Turkse groeperingen daar zelf niet naar streven. De aartsbisschop drong aan op praktische maatregelen om het wederzijdse wantrouwen uit de weg te ruimen en stelde de vorming voor van gemengde commissies in plaatsen met een gemengde bevolking om alle vraagstukken te bestuderen en misverstanden uit de wereld te helpen. IMPASSE Intussen tracht men een uitweg te vinden uit de impasse over de interna tionale politiemacht, die moet trachten orde en rust op Cyprus te handhaven. Makarios heeft laten weten dat hij in principe geen bezwaar heeft tegen de samenstelling voor de door Engeland en Amerika voorgestelde Navo-strijdmadht maar dat hij er op blijft staan, dat deze op de een of andere wijze onder auspi ciën van de Verenigde Naties gaat op treden. Zowel Engeland als de Ver. Staten verzetten zich tegen een derge lijke „binding", omdat deze de deur zou openzetten voor de Sowjetunie en andere communistische landen, om zich met deze zaak te gaan bemoeien. Nieuwe bespre kingen met Makarios zullen nodig zijn om uit de impasse te geraken. Het is echter de vraag of de ontwikkelingen op het eiland nog de tijd daar toe laten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1