Nieuwe Leidse Courant Engeland en Amerika wachten op Makarios Treinramp in Argentinië Prinses Irene niet naar Innsbruck Aardgas bij Egmond Spaak bemiddelaar? Ranger op de maan maar t.v. werkt niet Extra recreatie-eiland voor pier op 4 palen Drie doden bij auto-ongeluk Verblijfplaats ïioa onbekend Maken Israëliërs jacht op Martin Bormann? Irene naar Barcelona? Chinese ambassade in Frankrijk verkocht? Maandag 3 februari 1964, 44sle jaargang N Tijdelijke opklaringen Vanavond plaatselijk enige regen, mor gen tijdelijke opklaringen en op slechts enkele plaatsen een bui. Iets lagere tem peraturen. Matige tot vrü krachtige en langs de kust krachtige, mogelijk af en toe harde, westelijke wind. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasligh is ghebleven I mijn hert in teghenspoet" (Zie ook pag. 7) Abonnementsprijzen Opnieuw heeft de N.A.M. aardgas aan geboord. In de duinen bij Egmond aan Zee brandt sinds zaterdagmiddag een grote gasvlam. Op het ogenblik worden met het aardgas, dat werd ontdekt tü- dens een verkenningsboring, produktie- proevcn genomen. De N.A.M. heeft mee gedeeld dat hst hier waarschijnlijk een klein reservoir betreft, maar sommigen zijn van mening dat het gasveld ten minste zo groot is als dat in De Lier (drie miljard kubieke meter). Het officiële communiqué van de maat schappij zou slechts een diplomatieke zet zijn. Deze zet zou te verklaren zijn uit de verhoogde belangstelling de laatste tijd van buitenlandse seismografische on derzoekers in de buurt van Egmond. Aardolie morgen 0,6 et duurder De verkoopprijzen voor autogasolie, gasolie voor andere doeleinden, huis brandolie 1 en 2 en dunne stookolie zul len morgen worden verhoogd met 60 ct per 100 liter. De oliemaatschappijen delen mede dat deze prijsverhogingen een gevolg zijn van de normale seizoensfluctuaties in de aan- voerprijzen en dat zij derhalve in geen enkel opzicht verband houden met de loonontwikkeling sinds 1 januari. Nog geen fiat voor troepenzending T^NGELAND en Amerika wachtten vandaag op het antwoord van presi- dent Makarios van Cyprus op hun vredesvoorstel. Dit houdt, zoals men weet, in het zenden van een NAVO-troepenmacht van 10.000 man, waarbij zich een Amerikaans contingent van 1000 a 2000 man zal bevin den. De troepenmacht moet drie maanden de orde op het eiland bewaren om de diplomaten in staat te stellen, een oplossing op lange termijn tot stand te brengen in het geschil tussen de Griekse en Turkse bevolkings groepen op het eiland. Ook moet een bemiddelaar worden aangewezen, die de goedkeuring van de Cyprische regering heeft. In dit verband is de naam genoemd van Paul-Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken. Nu zowel Griekenland (onder voor behoud, dat Na vo-troepen niet de plaats mogen innemen van de rege- Teleurstelling voor geleerden De Ranger-6 heeft zondagmorgen de maan bereikt, maar de opracht is mislukt, want het ruimtevaartuig blijkt geen foto's van het maanop pervlak naar de aarde te hebben ge zonden. Het ruimteschip had op reis feilloos gewerkt. De hoop sloeg om in verslagenheid toen de Ranger zweeg en er geen afbeeldingen wer den ontvangen. Opnieuw een kostbaar falen en tegenslag voor de ploeg die het Ran- ger-programma voor de Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, uitvoert. In totaal zijn nu zes pogingen om iets meer van de maan te weten te komen mislukt, po gingen die in totaal 118 miljoen dol lar (425 miljoen gulden) hebben ge kost. Zondagochtend om zeven uur Ned. tijd maakten deskundigen in Passa- dena bekend dat de Ranger 6 op weg was naar de „Mare Tranquilitatis". ongeveer het midden van de maan. Zes observatoria hadden hun telesco pen op de maan gericht in de hoop de stofwolk na de botsing te kunnen waarnemen. Om negen minuten over tien gaven de deskundigen in Pasadena het laatste sig naal aan het ruimteschip, om de televi siecamera's warm te laten lopen ter voor bereiding van de opnamen. Om 10.14 uur begonnen de televisie camera's foto's van het oppervlak van de maan door te seinen. Tien minuten later, 10.24 uur Ned. tijd, bevond het ruimtevaartuig zich op een hoogte van 8850 meter boven het maanoppervlak en restten er nog enkele seconden voordat het met een snelheid van 8954 km aan stormende ruimteschip de oppervlakte bereikte. Men had gehoopt met behulp van de lange slagschaduwen de hoogte van verscheidene punten te kunnen bereke- Hoewel de Ranger pas vijf minliten later aan het einde van de tocht zou zijn. maakten de deskundigen in Pasadena al bekend dat er geen foto's werden ont vangen. Het terecht komen op de maan heeft de geleerden zowel voldoening als te leurstelling gebracht. Voldoening over het feit, dat de Ranger met de precisie van een uurwerk zijn weg was gegaan, teleurstelling omdat de zes camera's het bevel van de aarde „inschakelen" niet hadden opgevolgd. Westelijke deskundi gen hechten grote waarde aan het tech- In een oogopslag Verontrusten heffen groep op pag. 2 Deferre nu kandidaat voor Frans presidentschap pag. B Pleidooi voor Auschwitz-be- klaade pag. 5 Kustvaarder vergaan pag. 7 Parijse hoeden pag. V Britse bedrijven onder toe zicht van Djakarta pag. 7 Sport (o.a. Olympische Spe len) - nisch wetenschappelijke doel dat met het schot op de maan is bereikt, nu voor eerst sedert vier jaar een ruimte vaartuig op de naar de aarde gekeerde zijde van de maan is terechtgekomen. De oorzaken van het falen van de tele- isiecamera's zullen worden nagegaan. Een der directeuren van de NASA, dr. Homer Newell, vond de mislukking een grote teleurstelling, „maar juist vanwege deze mislukking worden de Rangers in serie afgeschoten. Binnen een maand is de volgende gereed," verklaarde NewelL ring van Cyprus) en Turkije het voorstel hebben aanvaard en ook de Turks-Cyprische groep zich er in principe mee akkoord heeft ver klaard, hangt het al of niet doorgaan van de regeling geheel af van het be sluit, dat Makarios vandaag of mor gen zal nemen. In Britse regeringskringen nam giste ren de hoop toe, dat de president vandaag zijn goedkeuring aan het voorstel hechten. Men geloofde, dat het een willig en voorwaardelijk „ja" zou z omdat hij weet, dat afwijzing van plan het eiland opnieuw in een bitt strijd kan storten tussen de Turkse Griekse gemeenschappen. Wellicht hij nog een aantal tegenvoorstellen doen. Duitsers Engeland en Amerika hebben geen afwachtende houding aangenomen. Zij hebben reeds voorbereidingen ge troffen voor het zenden van troepen naar Cyprus, terwijl gewacht wordt op het antwoord van Makarios. Behalve Neder land zou ook West-Duitsland zijn gepolst over de mogelijkheid troepen te leveren Vandaag zou het kabinet in Bonn zich hierover beraden. Het meedoen van de Bondsrepubliek behoeft echter niet noodzakelijk het GEVAARTE VAN 125 BIJ 75 METER (Van een onzer redacteuren) Het ligt in de bedoeling om de ponton, die in opdracht van de Zwolsman Groep wordt gebouwd op de scheepswerf van Verolme in Al- blasserdam na gereedkomen naar de Scheveningse pier te slepen. Het ge vaarte wordt 125 m lang en 75 m breed en krijgt een diepgang van zes tot acht meter. Op de vier hoeken van dit grote schip worden vier palen bevestigd. Ligt het gevaarte op de plaats van be stemming, dan worden deze palen neergedraaid waardoor het schip vast op de zeebodem komt te rusten. Hetzelfde systeem wordt thans ook toegepast bij de pontons die worden gebruikt voor de bouw van de pierar- men in IJmuiden. Deze pontons wor den in zee gesleept en ter plaatse door middel van de op de hoeken bevestig de bomen opgevijzeld, waardoor de ponton niets meer te leiden heeft van stromingen of wind. De noodzakelijke vergunningen voor het plaatsen vai 1 de ponton bij de pier zijn inmiddel aangevraagd. Het is de bedoeling, da het gevaarte zal dienen als extra re creatie-eiland. Hoe het zal worden in gericht, is nog niet vastgesteld. Het jaarverslag van de E.M.S. i bijna gereed en zal in maart versehij nen. Evenals vorig jaar wordt me spanning naar dit stuk uitgezien. E zal een stamboom in worden opgeno men van alle bij de Zwolsman Groep N.V. aangesloten vennootschaDpen en maatschappijen. Naar ons werd mede gedeeld zullen voorlopig geen specta culaire aankopen door de groep wor den verricht, omdat men behoefte heeft aan rust en consolidatie. Het is de bedoeling, dat eerst alle in ontwik keling zijnde plannen worden uitge' voerd. Tevens vernamen wij, dat het de bedoeling is, dat op 8 februari het eerste nummer van het door E.M S. uit te geven weekblad zal verschijnen. Primair zal het blad zich richten tot de aandeelhouders en het personeel. Met het blad. dat in een oplage van E. Peters slaat de hand aan zichzelf Ewald Peters, de chef van de lijfwacht van de Westduitse bondskanselier Lud- wig Erhard, heeft in de gevangenis van Dortmund de hand aan zichzelf geslagen, zo meldde het openbaar ministerie in Dortmund vandaag. Peters werd zater dag gearresteerd en beschuldigd oorlogsmisdaden. enkele tienduizenden exemplaren zal worden gedrukt bij de N.V. Roelofs in Enschede, beoogt men voorlichting te geven over het doen en laten van het bedrijf. Naast eenvoudige financieel - economische voorlichting hoopt men allerlei onderwerpen die de Zwolsman Groep betreffen, te behandelen. Op de Rodenrijseweg te Berkel en Rodenrijs is de 39-jarige fabrieksarbei der J. R. van den "Bulk vanmorgen met zijn fiets zo ongelukkig gevallen, dat hij tijdens het vervoer naar zijn huisarts is overleden. den van troepen in te houden. Om psy chologische redenen voelt men er in Bonn weinig voor, militairen te sturen Het zou voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog zijn dat Duitse troepen an ders dan voor oefeningen naar 't buiten land zouden gaan. Men wil voorkomen dat ressentimenten uit de wereldoorlog worden opgeroepen. De Duitsers zouden dan een financiële bijdrage kunnen le- Vermelden we nog dat koningin Fre- derika van Griekenland haar reis door de Verenigde Staten heeft afgebroken in verband met de crisis om Cyprus. De „vuurvlieg"-express uit Buenos Aires naar Mar del Plata in Argen tinië is zaterdag op volle snelheid te gen een stilstaande goederentrein ge botst. Het aantal doden bedraagt nu al 30. Er zijn 80 gewonden, van wie velen zeer ernstig. De ravage was verschrikkelijk. Waar schijnlijk is het ongeluk te wijten aan :n verkeerde wisselstand. Deze trein is steeds erg vol. Ditmaal zaten 1200 passagiers in de expres. Het vierde rijtuig vloog door de lucht kwam bovenop de lokomotief terecht. In de goederentrein brak brand uit. Een seinhuiswachter en de stationschef van Chascomus zijn op bevel van een com- ie van onderzoek gearresteerd. Bij een frontale botsing van twee per sonenauto's op de Biltse weg in Baarn, zijn gistermorgen drie personen om hel leven gekomen. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart over elf. In de ene auto zat het bejaarde echtpaar Nijland uit Utrecht. De vrouw kwam om het leven. In de andere auto zaten vier personen. Van hen verloor het eveneens bejaarde echt paar Last uit Zeist, het leven. De andere inzittenden zijn er ernstig aan toe. 9 In Borgharen bij Maastricht zijn gisteravond om half twaalf een bestel auto en een personenauto tegen elkaar gebotst. De bestuurder van de personen auto, de 25-jarige L. Wodzig uit Kerk- rade, raakte in de ineengeperste auto beklemd en kwam om het leven. Drie personen zijn naar een ziekenhuis Maastricht overgebracht. Van hen is 19-jarige P. H. Willems uit Valkenburg inmiddels ook overleden. Op de Biltseweg in Baarn is zater dagmiddag de 49-jarige lijkbezorger J. J. S. uit de Bilt bij een autobotsing om gekomen. Een bromfietser werd levens gevaarlijk, de chauffeur van een lijkauto licht gewond. O De 32-jarige ir. C. P. N. van den Buijs uit Nuenen is zaterdag bij een on geval met zijn auto op de Elsendorpse weg in Gemert om het leven gekomen Vermoedelijk door het springen van band raakte hij de macht over het stuur kwijt. Mevr. Van den Buijs werd zwaar gewond. De 42-jarige D. Schoenmaker uit De Zande (gem IJsselmuiden) is gisteravond bij zijn woonplaats door een personen auto aangereden toen hij op het weg dek bezig was zijn motor te repareren. Hij overleed kort daarna. 9 De 23-jarige mej. Truus Wilmink uit Bornebroek is zaterdagavond op de rijksweg ZenderenAlmelo omgekomen Mej. Wilmink was uit een bus gestapt en stak achter de bus de weg over. Zij werd geschept door een personenauto. Premier bezoekt Koningin Voor Koningin Juliana zaterdag naar Innsbruck vertrok, heeft zij paleis Soestdijk nog de minister-pre sident mr. V. G. M. Marijnen ontvan gen. Er zijn over dit gesprek geen officiële mededelingen gedaan. Het ligt evenwel voor de hand, dat ge sproken is over de overgang prinses Irene naar de Rooms-Katho- lieke kerk. Na het gesprek met de minister president reisde de Koningin met de prinsessen Beatrix en Margriet naar Innsbruck, waar zij prins Bernhard weer ontmoette, die uit Sankt Moritz in Zwitserland was gekomen. Prinses Irene was echter niet aanw Zij was hoewel een regeringsvliegtuig op het vliegveld van Madrid voor haar gereed stond, in Spanje gebleven. Dit vliegtuig was zaterdag op het vliegveld Barajas bij Madrid aangeko men. Maar het bleef er de gehele zater dag en zondag staan. Fotografen hebben al die tijd bij het vliegveld heen en gelopen om de Prinses met hun- telelenzen te kunnen fotograferen. Zij mochten niet op het vliegveld komen. Alle perskaar ten waren ongeldig verklaard. Het wach- Prinses Irene woonde vrijdag in de Pilarkathedraal van Saragossa een mis bij. De toto toont hoe H.K-H. vergezeld van aartsbisschop Casimiro Morcillo de kerk verlaat. Voor de Noorse kust is zaterdag deze nog betrekkelijk nieuwe kustvaarder, de Titan uit Gronin gen, vergaan. Gevreesd moet wor den, dat de negen opvarenden allen zijn verdronken. (Zie pag. 7) Eaiu-; -■-njr—- TAE Peruviaanse veiligheidspolitie oefent scherpe controle uit langs de grens met Chili naar aanleiding van berichten, als zouden „Israëlische com mando's" in dit gebied jacht maken op de voormalige nazi-leider Martin Bor_ mann, zo deelde de Peruviaanse politie gisteren mee. De veiligheidspolitie was ingeschakeld, toen een Peruviaanse visser verleden week vertelde dat hij ondervraagd was door drie „commando's". Volgens een woordvoerder van de politie heeft hoofdcommissaris Juan Rodriguez verklaard, dat Bormann gear resteerd zal worden als hij Peru tracht binnen te komen. Bormann, de gewezen adjudant van Hitier, verdween naar bekend in de laatste oorlogsdagen en werd in 1946 door het tribunaal in Neurenberg bij verstek ter dood veroordeeld. Nieuwe structuur Nevec De structuurwijziging van het Neder lands economisch verbond van de con- fectie-industrie heeft -haar beslag gekre gen, waardoor de naam luidt: Neder landse economische vereniging voor de confectie-industrie (Nevec). Het verbond was een federatie van de confectiefabri- kanten terwijl thans de confectiefabri- kanten rechtstreeks aangesloten zijn. Het bestuur verwacht hiervan een intensie ver contact en nauwere sa-menwerking. Het Thelonious Monk Quartet (met Charlie Rouse. Frankie Dunlop en Butch Warren) zal een Europese tournee ma ken, dat begint met een optreden in Amsterdam op 15 febr. Ter beschikking gestelde nam 2 dagen vrijaf Een ter beschikking gestelde, de 23-ja rige S R., die verpleegd wordt in d< rijksinrichting Dr. Mesdagstichting ir Groningen, is twee dagen „op stap" ge weest en heeft zich in de vroege mor genuren van zaterdag wegens geldgebrek bij de Rotterdamse politie gemeld. De jonge man doodde vier jaar gele den in een hotelletje in de Witte de With- straat in Rotterdam een vrouw, die be kend stond onder de naam „Tijger An nie". Donderdag mocht hij tafeltenniswed strijden in Assen bijwonen. Hij bleef de nacht in een logement en nam de volgen de morgen vroeg de trein naar Den Haag Vrijdag vermaakte hij zich in Den Haag, met bezoeken aan bioscopen. Tegen uur 's avonds nam hij de trein naar Rotterdam en daar maakte hij in café's het geld dat hij bij zich had, op. Om drie uur in de morgen was hij platzak op een dubbeltje na. Dat gebruikte hij om van een telefooncel uit de politie te bellen, die hem per auto ophaalde. ten was echter voor niets. Prinses Irene vertrok niet naar Oostenrijk om zich bij haar familie te voegen. Dubbelgangster Ook de fotografen, die bij de woning van de Nederlandse ambassadeur in Madrid de wacht hielden, hadden eon slechte dag. Zg lieten zich bij de neus Op een gegeven ogenblik verliet 'n auto met grote snelheid de woning De foto grafen zetten onmiddellijk een achtervol ging in en zodoende zagen zij niet, dat enkele minuten later een auto met twee dames, die het gezicht verborgen hielden, in een rustiger tempo wegreed. De fotografen slaagden er intussen in de eerste auto te achterhalen en een paar mooie foto's te maken. Toen zij l'ater de opnamen bekeken, bleek dat de dame, die zij gefotografeerd hadden, een soort dubbelgangster was- De Koningin en de Prinsessen kwamen zaterdag tegen zes uur in Innsbruck aan. Zij waren eerst naar München gevlogen en hadden de reis vandaar per auto voortgezet. Op het vliegveld van Inns bruck stond een comité van ontvangst te wachten. Maar toen bekend was dat de vorstelijke gasten in Mündhen waren geland, droop men maar af. Later trof men voorbereidingen voor een ontvangst op het station van Inns bruck. Ook hier wachtte men voor niets. Toen de koninklijke gasten uit Neder land in het hotel waren gearriveerd, lie ten de op het vliegveld en station „om de tuin geleide" Oostenrijkse autoritei ten maar een bloemstuk bezorgen als huldeblijk. Het regeringsvliegtuig, dat zaterdag naar Madrid Is gekomen om prinses Irene af te halen, is vanmiddag zonder de prinses naar Barcelona vertrokken, zo is op het middaguur op het vliegveld Barajas verbomen. Het ligt voor de hand aan te nemen dat prinses Irene per auto naar Barcelo- i is gereden, een afstand van 500 kin in Madrid. In het oorspronkelijke plan van prin- s Irene om naar Innsbruck te gaan, nog geen wijziging gekomen. Dit ver klaarde desgevraagd de regeringsvoor lichtingsdienst, die meedeelde, dat vol gens het programma prinses Irene deze weck naar Innsbruck gaat. Op welke dag zij zich daar bij haar familieleden zal voegen is de R.V.D, niet meegedeeld. Mies Bouwman uit redactie van „Zo is het..." Mies Bouman heeft de VARA meege deeld, dat zü in de toekomst geen deel meer kan uitmaken van de redaetic van het televisieprogramma „Zo is het toe vallig ook nog eens een keer" cn dat zij voorlopig eveneens van medewerking aan andere radio- en televisieprogram ma's zal afzien. Dit besluit nam zij vol gens de heer J. de Troye, adjunct-be stuurder van de VARA. reeds vóór de repetities en uitzending van zaterdag 1 februari Aan dit programma wilde zij nog mee werken. „juist om aan te tonen, dat zij rrog altijd volledig achter deze satirische rubriek staat." De aard en de omvang van de reacties op haar televisiewerk gedurende de laatste vier maanden en de daaruit voort vloeiende geestelijke druk waaraan zij voortdurend werd bloot gesteld, hebben haar privéleven dusdanig beïnvloed dat het belang van haar gezin wel tot het besluit moest komen dit wintersei- i geen werk meer in de radio en de televisie te verrichten. Twee ton schade door brand in Almelo De gebouwen met materialen, machi nes en voorraden van Everline. fabriek van en groothandel en agenturenhandel in foundations, aan de Oude Haven in Almelo zijn zaterdagavond door brand verwoest. De schade, door verzekering gedekt, wordt geschat op tweehonderd duizend gulden. De New York Herald Tribune schrijft vandaag, dat de nationalistisch- Chinese regering haar ambassadegebouw in Pa rijs aan een van haar eigen burgers verkocht heeft. „Een dergelijke trans actie betekent, dat het gebouw juridisch niet langer eigendom van de Chinese regering is. De Franse regering kan op deze wijze de diploma tieke missie van de Chi nese nationalisten niet langer uit het pand zet ten om het aan de Chi nese communisten over te dragen wanneer zij in Parijs aankomen en daar een ambassade openen", zo schrijft het blad. Het nieuws van de ver koop is afkomstig van een diplomaat van een ambassade van een van de kleine mogendheden. Een woordvoerder voor de Chinese ambassade heeft het bericht echter ontkend en verklaard, dat het gebouw eigendom is van de nationalistische regering. Navraag bij het kadas ter van Parijs wees uit, dat er voor het adres, waar de nationalistisch - Chinese ambassade ge huisvest is, helemaal geen eigenaar geregi streerd staat, aldus het blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1