Charlatan speelde met de gevoelens van wanhopigen Ceintures (hele toestanden) bleken het opvallendst Na Napoleon Naessens (met serum tegen leukemie) Stroom geruchten over Irene houdt nog aan ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 Ajaccio, donderdag (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DIE DAG weigerde charlatan Gaston Naessens hij liet zich al profes- fos, dokter en bioloog noemen de telefoon aan te nemen. Die dag trok dr. Badetti, die in het anti-leukemie-serum van Naessens geloofde, stilletjes tussen uit. zoontje langzaam had zien wegkwij nen. Ik had me hierop al helemaal voorbereid. De vernietiging van d« hoop die ik weer had gekregen, is al! een hellevaart". „Waarom niet doorgaan met dat se. rum;" roept een andere vader op agres sieve toon uit. „Wat kan mij de wet op de fabricage van geneesmiddelen ei op het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde schelen! En wat het vernieti gend oordeel van professor Denoix be treft: hij kan zich net zo goed vergissen als Naessens! M'n kind is toch verloren. Ik wil alles en alles proberen om het te redden. Waarom heeft „Anablas" wel succes bij Bernard Ferrand gehad? De jongen, die was opgegeven, loopt er kerngezond bij. Z'n haar is zelfs weer gaan groeien." „Ik had hier twee maanden met zanne moeten blijven", verklaart moeder. Er komen, namelijk veertig jecties aan te pas en de nodige rustdagen. Ik weet nog niet wat ik nu ga doen. Het zal er van afhangen, of het serum wordt uitgegeven. Ik wacht hier nu tien dagen en er is nog niets gebeurd' „Ik ga hier weg", brengt een andere vrouw naar voren. „Ik heb van het begin af aan getwijfeld, of Naessens inderdaad iets aan leukemie kon doen. Ik vind het in dit hotel triester dan thuis, hoewel ik zeker ben dat ik daar mijn dochtertji verlies. Ze spraken van een wonder, toen ik naar Corsica ging. Jazeker, een wc der, alleen van een wonderdokter Een derde moeder ten slotte klaagt: DIE DAG verklaarde dr. Santo- nacci, directeur van de kliniek Grand- val, dat. hij, „wat er ook zou gebeu ren", door zou gaan met de intra- rausculaire injeeites van „Anablas", het geneesmiddel, waar de hele wereld naar gezocht zou hebben, maar Naessens „bij toeval" ontdekte. DIE DAG kwam de Britse consul in Ajaccio, houthandelaar William Snooker „zeg maar Bill boys" niet opdagen. Die dag kwam een do delijk vermoeide moeder met haar aan leukemie lijdende kindje van het Canadese Toronto op het vliegveld van Ajaccio aan. DIE DAG vertrok de enige, naar Cor sica gekomen Nederlandse leukemie- patiënt naar Schiphol z'n ouders en een tolk vergezelden hem. terwijl de be handelende geneesheer al eerder was teruggegaan ellendiger dan ooit te- DÏE DAG- knaagde de wanhoop aan het hart van enkele-tientallen ouders, dié met hun ten dode opgeschreven kind van heinde en ver naar het eiland waren gekomen. WANT DIE DAG verklaarde de weten schap bij monde van de Franse kanker- specialist prof. Denoix dat de termen waren anders, doch niettemin dodelijk Naessens een fantast en zijn serum waar deloos was. Teleurstelling op Corsica, het eiland van Napoleon en de zo iel aandoende Napoleon-verering, van de vendette: de wraakoefening met de kogel, of het mes. Is dat ruige brokje bergland in de Middellandse Zee na Ponaparte ooit zo in het nieuws geweest als met het anti-leukemie-serum van Gaston Naessens? En hebben die van Bastin zich niet met „het genie" geïdentifi ceerd, toen „het centralistische gezag in Parijs" de laatste verbood Anablas te gebruiken voor de behandeling van het vierjarige. Engelse jongetje Ed ward Burke, dat. begeleid door z'n moeder, genezing in Ajaccio zochtf „Corsicanen", zo lazen dè spandoeken, „redt Edward Burke!" Op meegedragen borden was met grote, rode letters aange geven dat. „Anablas" het geneesmiddel „van de laatste kans" was. Misère op Corsica, overal in Ajaccio en in Bastia, waar zich ouders met hun aan leukemie lijdend kind bevinden. Van heel het vasteland van Europa zijn ze gekomem: Fransen, Britten, Ieren, een Nederlander. De vorige week kwam er een Amerikaanse baby bij: deze week arriveerden een Argentijns meisje en een Canadees jongetje. „Slechts drie" De kliniek Grandval, waar overigens slechts drie kinderen onder behandeling zijn nog dinsdag verklaarde Naessens dat er „een nieuwe voorraad serum" in aanmaak was ligt vol met leukemie- patiëntjes. Alleen in hotel Impériale in Ajaccio verblijven achttien, aan deze dodelijke ziekte lijdende kinderen, ver gezeld van de nodige begeleiders In het land, of de plaats van herkomst zijn vaak grote offers gebracht om de patiëntjes met hun ouders naar Corsica te krijgen. Overal zijn fondsen gevormd, hetzij in de fabriek, waar de vader werkt, hetzij in wijder verband. In Noord-Ierland bijvoorbeeld had men voor drie kinderen binnen vierentwintig uur zeventigduizend gulden bij elkaar, terwijl de gelden nog steeds binnenvloeien. In de lounge van hotel Impériale be weeg ik me tussen de Fransen, de Ieren en de Britten, die zich aan het door Naessens geboden red iddel hebben vastgeklampt. Het is een droeve, zo niet ellendige tocht. Dat het redmiddel geen redmiddel is, weten ze al, ofschoon som migen de uitslag van het kanker-re searchcentrum Gustave Roussy in Ville- juif nog altijd niet willen geloven. Span ning wanhoop zelfs, is van de gezichten te lezen. Hun kinderen, die stervende kin deren zijn allen zijn opgegeven en de mcesten hebben, menselijkerwijs gespro ken. niet meer dan zes maanden te leven spelen met duur speelgoed op het grote tapijt Verschrikkelijk „Dit is verschrikkelij.;," zegt c-n vader. „Naessens, die ons de laatste kans leek te bieden, blijkt een char latan te zijn. Dit is erger dan dat ik gewoon thuis was gebleven en m'n Vreemde dingen „Toen ik hier aankwam, dacht ik dat i'n kind meteen zou worden geholpen, r is echter niets gebeurd, behalve een aaneenschakeling van vreemde dingen. Eerst werd me gezegd dat er in volgorde aankomst, behandeld zou worden. Toen het bij injecties bij drie patiëntjes bleef, verklaarde de een dat er geen de ander dat het niet Dr- Renè Denoix, directeur van het centrum voor kankerbestrijding in Parijs, die verklaarde dat het serum waardeloos is meèr gemaakt mocht worden Plotseling er het bericht dat er''weer s< werd gefabriceerd, maar dat dit enige sou duren, omdat het veertien dagen in paardebloed moest „rijpen". Toen prof. Denoix zijn afwijzend oor deel over Naessens en zijn .Anablas' gaf. wilde dr. Badetti zich meteen van het n distanciëren. Dr. Santonacci daar entegen ging rustig door met injecteren. De Britse consul, de heer Snook, kwam sens een keer kijken en vertelde dat het misschien 't beste was dat we het n mee naar huis zouden nemen om het daar door een arts te laten toepassen. We moesten dan nog wel een paar dagen wachten tot er voldoende voorraad was." Aangrijpend Zo begrijpelijk en tegelijkertijdaan grijpend de reacties van deze ouders zijn, zo onbegrijpelijk is net „spel" van Naessens en zijn figuranten- Tot de laatsten moeten in de eerste plaats de beide doktoren worden gerekend, du de „bioloog" door de mazen van het net hebben heengehölpen (als Naes sens zelf zou hebben geïnjecteerd, zou hij strafbaar zijn geweest op grond van de wet op het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde). Al een even merkwaardige rol heeft, consul William Snook gespeeld, omdat het er een lange tijd op geleken heeft dat hij als spreek buis van de charlatan was aangesteld. Vooral journalisten is deze eigenaardige situatie opgevallen. Verschillende malen per dag kwam de joviale consul biertje met hen drinken. Meer dan ergezelde hij Naessens als deze de pers alle mogelijke vage verklaringen toe speelde. De interrupties van Snook waren dan niet van de lucht. Een lastige vra gensteller attaqueerde hij eens door te zeggen dat de wonderdokter moe was n gedachten niet goed kon ordenen. Verleden Wat Naessens zelf betreft: zijn verleden zegt veel, zo niet alles Negenendertig jaar oud, geboren in Roubaix, begon hij z'n loopbaan als monteur en „uitvinder" van een op gas lopende motorfiets. Hij werkte in een ziekenhuis, latér als masseur, maar kwam hoe langer hoe meer in de knoei met z'n carrière. Hij wilde zwaarder worden, een titel bezitten. Hij meende dit met een schriftelijke cursus biologie te kunnen bereiken, want toen hij hiermee klaar was, noemde hij zich bioloog, professor en zelfs „docteur". Z'n tweede „uitvinding", zo men wil: „ontdekking" was bepaald meer opzien barend dan z'n eerste. In 1947 beweerde h(j een geneesmiddel tegen kanker te hebben samengesteld, dat hU G.N. 24 noemde (de initialen van z'n naai z'n geboortejaar). Boetes In 1954. toen hU een bloeiende gene zerspraktijk in Villemomble bezat, kreeg hU een hoge boete wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, terwijl hij een nog groter bedrag aan de Franse Maatschappij voor de Geneeskunst moest In 1958 herhaalde een en ander zich weer. Bovendien werd toen z'n labora toriumuitrusting in beslag genomen. Het zijn de ouders van de vijftienjarige Bernard Ferrand. die hem in 1963 Corsica halen. Als Bernard, die aai acute vorm van leukemie lijdt, als een „hopeloos geval" uit een Parijs zieken' huis wordt ontslagen, brengt z'n vader hem naar Naessens. van wie hij toevallig heeft gehoord. Deze behandelt hem met het toen reeds in zijn bezit zijnde serum (de derde en hopenlijk laatste „ontdek king" van de charlatan), en zowaar: d( patiënt begint zich beter te voelen. De wonderdokter eist alle eer voor zichzelf op, wat de eenvoudige boereman uit Pruete bij Cervione niet moeilijk valt geloven. Op initiatief van z'n vrouw biedt hij Naessens z'n schuur als vakantiever blijf aan. Deze besluit dan op Corsica te gaan wonen en neemt, behalve z'n vrc en kinderen, een zelf gebouwde mici coop mee. die niemand zou bezitten alles zou kunnen waarnemen. Over de theorie, die de basis i Naessens' serum is, zal ik het hier maar niet hebben. Het vijf keer herhaald „Gij vergist u!" van prof. Denoix zegt zichzelf reeds alles van. Charlataneske termen als saprofyten en trofonen zijn bij gebruik bovendien uiterst dubieus. Oplich ter Dat Naessens een fantast is, zal wel et meer behoeven te worden bewezen. En dat hy ten koste van alles iets opzien barends wil brengen, is ook wel buiten kijf. Maar is hij ook een oplichter? Moet hü gekenschetst worden als een man, die moedwillig met de diepste gevoelens van r getroffen mensen heeft gespot door hun valse hoop te geven? Niet het Franse ministerie van volks gezondheid zal dit uitmaken, maar dat van justitie. Naar deze instantie is het dossier-Naessens gegaan, tezamen met het vernietigende oordeel van prof. Denoix. Vast staat reeds dat de charlatan de confrontatie met de wetenschap lo lang mogelijk heeft trachten uit te stellen door slechts schoorvoetend aan het offi ciële onderzoek mee te werken. Even vast staat ook dat hij die zelfde wetenschap, zomede de autoriteiten, op alle mogelijke manieren heeft proberen te imponeren zou een uitnodiging van het Rocke feller Institute hebben gekregen Hem zou zijn gevraagd met een kanker- instituut in Milaan samen te werken de t Een zakenman in Schotland zou hem vijftigduizend gulden per jaar v> verder onderzoek hebben willen gevi Uit Argentinië zou een vliegtuig met vijf tig leukemie-patiëntjes naar Corsica onderweg zijn Intussen heeft Naessens, die bew nooit een cent voor z'n serum te hebben gekregen („vermogende vrienden" den hem financieel steunen*, laten weten dat hij met de aanmaak van „Anablas" is gestopt. „Ik wil niet de rest van m'n leven in de gevangenis zitten", zo moet ij er aan hebben toegevoegd. Intussèn zijn zwaar geschokte ouders doende te vertrekken, terwijl anderen, met nog een glimpje hoop in het hart, besloten hebben nog even op het eiland te blijven. Intussen ook, en helaas, heeft die arme jongen van Ferrand een inzin king gehad. Zou de opleving, die zo veel leukemie-patiëntjes naar Corsi ca bracht, dan toch tijdelijk zijn ge weest, zullen de doktoren, die zeg gen dat het serum werd toegediend op een tijdstip, dat de vorige behan deling hog nawerkte, dan toch gelijk krijgen? Lijm kunststofplaat, Ultrapas, Formica etc. metSNELFIX "SfjfS Nieuwe c.a.o. voor dagbladbedrijf De werknemersorganisaties betrok/ken bij de c.a.o.'s voor het administratieve personeel in de grafische en dagbladbe drijven delen mede. dat met de werk geversorganisaties overeenstemming is bereikt over de vernieuwing van deze administratieve cao's voor een jaar. af lopend per 1 februari. De verbeteringen betreffen: verhoging van de salaristabellen met ten minste 10 procent (waarin de 5 procent verhoging van januari 1964 is begrepen) vertioging van het percentage voor bovenminimale beloning met vijf procent in het kader der ondernemingsgewijze differentiatie, invoering van een minimum garantie- bepaling van 435 gulden per maand voor mannen van tenminste 23 jaar en voor vrouwen van ten minste 25 jaar, afschaf fing van de vierde gemeenteklasse. uit breiding van de vakantie tot tenminste drie weken, invoering van enige afwij kende bepalingen ten aanzien van ge organiseerde werknemers. De laatste zinsnede heeft betrekking op de pensioensector. De werknemerseis om in navolging van de techniséh gra fische c.a.o het verplichte lidmaatschap van een vakbond ook voor het adminis tratieve personeel in de grafische en dagbladbedrijven in te voeren, stuitte op weerstand bij de werkgevers. Men heeft nu een compromis bereikt waardoor het voor de georganiseerde werknemers mo gelijk wordt te profiteren van een gun stiger premieregeling voor het pensioen- Beatrix beschermvrouwe Heidemaatschappij Prinses Beatrix heeft het bescherm- vrouweschao van de Koninklijke Ne derlandse Heidemaatschappij aanvaard. Dit wordt meegedeeld in het vandaag verschenen januarinummer van het tijd schrift der maatschappij' Toch niet naar Innsbruck? Nog steeds is niet geheel duidelijk, of en wanneer prinses Irene naar de Olympische winterspelen in Inns bruck zal gaan. Oorspronkelijk zou zij zich vandaag of morgen bij haar ouders en de prinsessen Beatrix en Margriet voegen. De mogelijkheid bestaat dat prin ses Irene naar Soestdijk zal gaan, of nog wat langer in Spanje zal blijven, om het Koninklijke gezin enige rust te, garanderen, daar door de aanwe zigheid van prinses Irene een toe loop van journalisten en fotografen zou kunnen worden verwacht Het verhaal dat prinses Irene zich ii_ Spanje zou willen vestigen, doet in Den Haag nog steeds de ronde. Zij zou Madrid een flat willen kopen. In In politieke kringen in Den Haag acht men het niet waarschijlijk dat de Nederladse ambassadeur in Madrid, jhr. Van armsgat tot vierkant lapje (Van onze moderedactrice) PARIJS, vrijdagavond JACQUES GRIFFE had 's morgens om kwart over negen de mode pers al op de gouden stoeltjes. De klok nadèrde de twaalf toen we ein delijk weer buiten stonden. Het op vallendst van de hele collectie wa ren. hoe vreemd het ook mag klin ken. de ceintures. Het zijn dan ook geen gewone ceintures, maar inge wikkelde toestanden. Ze hebben in het geheel geen functie meer als „gordel", maar zijn louter versier- Ze komen hélemaal uit het armsgat en lopen Omlaag met een diepe bocht, waar ze op een vierkant lapje zijn ge hecht. Griffe noemt ze „Porte drapeau". of te wel vlagdragers. waarmee hij de ceintures bedoeld, die vaandeldragers plegen te hebben. Dergelijke ceintures zien we op zijn mantels en bij sommige tailleurs. Bij andere tailleurs kruisen de ceintures eLkaar onder de aille. terwijl ze net onder de buste beginnen. Ze worden dan laag op de heup met een knoop vastgezet. Ceintures. zelfs martingales op de avondjaponnen en als toppunt een witte japon met zo'n kruisceintuur van geperforeerd band (grote gaten) waardoor zwart lint geregen was. Op de rug hing deze „ceintuur" van de schouder tot de taille. Wanneer we die ceintures wegdachen dan waren de modellen mooi genoeg en natuurlijk kunnen die ceintures er afgenomen worden, maar daar zijn ze toch niet voor ontworpen! Aardig waren de japonnen met hoog- opgeknipt voorpand. De ruimte werd in de hals bijeengehouden met een be klede ring, waardoor de indruk van een dasknoop werd gegeven. Andere japonnen hadden een ronde hals voor weren in de rug tot de taille uitgesne den. Er werd dan een blouse Ingedra gen in een andere kleur. Zonder blouse zouden het ideale zonne- jurken zijn. Bij de avondjaponnen veel modellen, die voor öf achter een verlengd lijf Jacques Griffe NIEUWS: ceintuurs louter als versiering. Hoog aangezet, en laag kruiselings verlopend. JAPONNEN: laag rond verlo pend mgdecoUeté, waarin een blouse wordt gedragen. Robes met cravatte, of beter schijn cravatte, doordat de ruimte van de corsage aan de hals bijeengehouden wordt met een beklede ring. ROKKEN: dikwijls wijd door plooigroepen. DESSINS: veel kleine ruiten. Moderne dessins in grote mo- Pierre Cardin NIEUWS: herleving van de mo de anno 1922 met casaquelijn of rok met punten: JAPONNENrobes chemises. Zowel voor tailleurs, mantels als japonnen: enorme kragen, die tot onder de taille rèiken. ROBES MA NTF.A UX: mou w- löos. Blouse met zeer wijde mouwen, aan de pols bijeen gehouden door een manchet of met mouwen bezet met KLEUREN: rose, paars en grijs gecombineerd. Donkergroen, donkerblauw. Prince de Galles ruiten in blauw en wit. Vnnr de avond gedessineerde mate rialen met grote motieven. door plooien of lichte klokken. In dit huis veel ruiten, eerder klein dan groot. Er zijn zowel harde als zachte tinten, maar de laatste zijn in dc min derheid. De dessins waren beslist mo dern. maar nimmer druk. Voor de avondjaponnen materialen met een en kel groot dessin. Zo kan één motief bijvoorbeeld de gehele corsage vor men. De robe chemise, dus recht toe recht aan, is in de meerderheid. Het oude grapje van de rinkelrok had Griffe in een nieuwe versie gebracht. De rok was gehaakt en zo om de drie rijtjes stokjes waren belletjes aange hecht. Teder seizoen weer is Cardin zo'n beetje de gangmaker van de Parijse mode marathon geweest. Ditmaal echter heeft hij zich in de achterhoede geplaatst. De sensatie was er niet minder om. Cardin heeft zo zijn eigen kijk op vrouw en mode Zijn er in het totaal beeld van de zomermode 1964 lenden- zen uit de jaren dertig terug te vin den. Cardin reikte verder in het ver leden terug en kwam met modellen, die de oudere toeschouwsters een schok van herkenning gaven: 1922! Lange lij ven, die met een schuin aangezette strook op een kort rokje vielen. Ook rokken, die in vier of vijf punten vielen over een rechte onderrok. Do ..bloembladenstijl" van de naughty twenties. Verder de robe chemise, die nu eenmaal gereserveerd moet blijven vooi slanken onder ons. Enorme kragen, die wat rond staa met een punt tot ver onder de iaille reikten Op die punt een strik. Ook de tailleurs hadden deze grote kragen doorlopende revers. Ze waren dikwijls zo groot dat ze de schouders geheel bedekten. Vprder robes manteaux zonder mouwen. Bij deze mantels worden blouses ge dragen van mousseline met wijde i wen, die om de plos met een manchet sluiten of mouwen met ruches bezet. Het mousseline kraagje valt dan over de mantel. Veel mantels zijn van voren diep uitge sneden, zodat de voorpanden elkaar pas op taillehoogte raken. De grote kraag ontbreekt echter niet. De japonnen in chemiselijn hadden soms een rand felgekleurde ruiten, die op een punt stonden, geïncrusteerd. Een grappig idee. De meeste rokken vielen echter wijd door plooigroepen, die naar onderen toe breder werden. Deze plooi groepen waren enigszins opzij ge plaatst Ook de avondjaponnen hebben die enor me V-halsen met een kraag er langs Hoe een normaal geproportioneerde vrouw die decent wil dragen is nog een raadsel. De mannequins presteer den het. Veel rose, paars, grijs (gecom bineerd) verder donker groen, donker blauwe eri prince de Galles ruiten in blauw en wit. Voor de avond gedessi neerde materialen met grote motieven. mr. W. E. van Panhuys, op het matje zal worden geroepen. Eerder in de week zijn er sterke geruchten geweest als zou de positie van de diplomaat wankel zijn. Jhr. Van Panhuys, die zich sinds gis teren niet meer door de pers laat bena deren, zou thans beweerd hebben pas op 't laatste mo-ment van Irene's overgaing op de hoogte te zijn gesteld. Hem zou geheimhouding zijn opgelegd, waardoor hij zijn directe chef. de minister van bui tenlandse zaken niet had kunnen inlich- - Het gewraakte interview zou in ov-erz leg 'met het Hof én met het ministerie m 'buietóandse -zaken-rijn'gegeven. Geruchten als zou jhr. Jan van Pafi- huys, de i-n Utrecht studerende zoon van de ambassadeur, de huwelijkskandidaat van prinses Irene zijn, zijn zowel in Madrid als in Utrecht tegengesproken. De diplomaat, die protestants is, de deze voorstelling van zaken „volko men absurd". Zijn zoon Jan. die evenals mevrouw Van Panhuys katholiek is. merkte op, dat hij de- Prinses slechts vagelijk kende. He bestuur van dc Prinses Irene School in St. Maartensdijk op Tholen heeft don derdagavond besloten de naam. die op de gevel staat, te verwijderen. Eigenhan dig sloopten de zeven bestuursleden dc metalen letters. De christelijke lagere; school, die als christelijk-nationaal in de statuten ver meld staat, zal een andere naam krijgen Welke staat nog niet vast, doch hot is waarschijnlijk dat die uit de geschiedenis van het huis van Oranje-Nassau Zal wor den geput. Het schoolbestuur, dat uit zeven leden bestaat, gaf als motief het besluit van prinses Irene n •katholieke geloof over te gaan, te betreuren. Als diep gelovige protestan ten wilde men od voornoemde wijze uiting geven aan deze gevoelen. Telegrammen De kerkeraad van de Hervormde ge meente van Veenendaal heeft gisteren telegrammen naar koningin Juliana, prins Bomhard, prinses Irene moderamen van de Hervormde synode gestuurd. Hierin wordt om „bedroefd heid" uitgesnroken over do door prinses lener gedane stap. Verzocht wordt, of het moderamen van de Hervormde synode deze zelfde bedroefdheid in het openbaar wil uit spreken, zomede vorstenhuis en volk wil wekken tot gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift xn gemeenschap met de belijdenis der vaderen. Terwij] de Spaanse pers zo goed als mets meer over prinses Irene publi ceert, is de Engelse pers nog steeds niet tot rust gekomen. Het niet van sensatie ontblote blad Daily Express be vatte gisteren een artikel, waarin om werd gemeld dat koningin Juliana en haar adviseurs enkele stappen hadden ondernomen, teneinde te voorkomen dat er ooit een r.k vorstin op de Neder landse troon zou kunnen komen. Bij prinses Irene, die tweede in dc lijn van erfopvolging is,- zou zijn aange drongen afstand te doen van eventuele aanspraken op de troon. Prinses Mar griet zou haar medische studie opgeven (de prinses volgt overigens de vrije stu dierichting - red.), daar zij voor een mo gelijke troonsopvolging dient te worden voorbereid, indien haar oudste zuster onverhoopt overlijdt. Vooral van de zij prins Bernhard, aldus nog steeds de Daily Express, zouden verdubbelde pogingen in het werk worden gesteld voor prinses Beatrix ex echtgenoot te vinden. Beslag op cultures Drieduizend hectaren buitenlandse rub ber- en koffie-ondemeiningen in Oost- Java zijn door de plaatsélijke autoriteiten in beslag genomen wegens oeweerde eco nomische overtredingen van de eigena ren. Volgens Antara heeft de procureur- generaal verklaard dat zü met Indone sische burgers handel dreven zonder toe- •temming van het deviezeninstituut. Het, betreft de ondernemingen van Glerimore bij Banjoewangi en Kali Lopoeh. Goe- noeng Pasang en Socmber Pandan bij Dj ember. Prinses Irene en haar vriendin Tnej. Ibarra, gisteren in Madrid gefotografeerd. Woningbouw in vrije sector nog verder beperkt Is het juist, dat voor de bouw van woningen in de vrije sector boven de f 30.000 geen goedkeuring meer wordt verleend?, zo vragen de Tweede Kamer leden mevr. ir. A. Kuiper-Struyk (lib) de heer M. Visser (eveneens lib'.) schriftelijk aan minister Bogaers (we deropbouw en volkshuisvesting) Zij willen van de minister vernémen een vertrouwelijk schrijven met de- inhoud of een soortgelijke strekking n de provinciale directies van de volkshuisvesting is gezonden.- Is de minister niet van mening dat de i woningbouw ln de-Vrije- sector -op deze wijze onnodig wordt beperkt en verwacht de minister niet een verlies bouwcapaciteit door onderbreking van de continuïteit in de bouw of door het aannemen van werken buiten NederJ- land, zo vragen deze kamerleden ver der. Als de minister deze opvatting deelt is. hy dan bereid de maatregel in te trekken. Ook informeren zij of de maatregel uitsluitend is bedoeld voor complexen woningen, voor de verhuur of ook voof woningen, die bestemd zijn voor zelf>- bewoning. Waarom via radio geen voorlezing weerrapporten Het Tweede-Kamerlid dr. W. H. Ver moeten (soc.) heeft aan de ministers van OK. en W en van verkeer en water staat schriftelijke vragen gesteld over de uitzending van weerrapporten via dé radio en over de telefonische weerbe richten. Hij stelt de vraag of het juist is dat de Nederlandse Radio Unie geen toe stemming meer geeft om na de nieuws uitzending van acht uur 's morgens, zoals vroeger, de weerrapporten te laten voor lezen. Dit gebeurt in vele Europese lan den wel, zo merkt de heer Venr.ooten op. Kunnen, de ministers de reden mee delen? Ook vraagt dit Kamerlid of het juist is, dat de telefonische weerberichten, die op werkdagen regelmatig worden ver nieuwd. op zaterdag na half een en op de gehele zondag niet actueel zijn. „Is het technisch mogelijk, dat de tele fonische weerberichten, direct vanuit het K.N.M.I. in De Bilt wórden uitgézonden, waardoor iedere dag elk uur de actuele wèerrapporten zouden kunnen worden verstrekt?" Als dit het geval is, zo vraagt, dr. Vér- mooten ten slotte, is de minister van verkeer en waterstaat dan bereid te be vorderen dat de telefonische weerbe richten op deze wijze nog actueler wor- Vragen over uitspraak Voorlopige hechtenis langer dan straf? Het Tweede Kamerlid mevr. Singer- Dekker (p.v.d.a.) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd waarom dc 50-jarige G. J. p. uit Groningen tot tien maanden en onvoorwaardelijke tbr. is veroordeeld, terwijl de voorlopige hech tenis negen maanden was. en of het waar is. dat aanvankelijk een lagere straf was gevorderd. Zij vraagt of dc minister be reid is de officier van justitie bij de Gro ningse rechtbank- opdracht te rcvgd beroep tegen het vonnis in te stellen. GRONÏNGEN - Doet. farm. A J Pasman jouw arden wisic. bhhhhhbh van der Laan (Groningen), K Y Wvnta' (BoWw.rt. s B.Ocn,, (Dr.ehl.nl; dc Vries (Joure), H Weijma (Gronln- W G F Jansens (Den Haag). J W G V^a);Jd,em f,: J Evenhuis (Be- Vrlos (Leeuwarden) p j -hoff ,ldeT, ~K: meJ'' L M hnff ir-ro-il- - .helk; G J Timmerman (Groningen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9