Investeringsbeperking van nog eens f 200 miljoen Geen officieel halt aan loonontwikkeling rom tegen geen Waar Veronica proefproces Staten: bermtoerisme niet meer bevorderen \ertrouwen regering niet beschamen Winst steeg veel minder sterk dan inkomsten ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 (Vervolg van pagina 1) Met betrekking tot de prezen heeft de regering besloten, dat het prijsbeleid van de minister van economische za ken „met onverminderde kracht" zal worden voorgezet, terwijl zo spoedig mogelijk maatregelen genomen zullen worden ten aanzien van het onverbin dend verklaren van collectieve verticale prijsbindingen; ook t.a.v. individuele verticale prijsbindingen zijn in de toe komst in bepaalde gevallen maatrege len mogelijk. De regering zal er voorts ernstig naar streven de prysbewust- heid bü het publiek te bevorderen,' o.m. in samenwerking met de consu mentenorganisaties. SER MOET ADVISEREN Verder heeft de regering bekend ge maakt, dat zij na 1 april a.s. (als de loon- en prijsoperatie-1964 achter de rug is) een gericht advies zal vragen de Sociaal Economische Raad ovei in de naaste toekomst te voeren ciaal-economisch beleid. Dit vragen van een „gericht advies" houdt de regering daarbij haar eigen stand punt eveneens aan de S.E.R. zal leggen. Asl het advies is uitgebracht zal de regering haar verdere beleid op sociaal-economisch terrein bepalen. IN HET PARLEMENT De regering zal het parlement spoedig mogelijk van haar besluiten op de hoogte brengen. Het besluit tot schor sing van de vervroegde afschrijving van de investeringsaftrek is inmiddels reeds gistermiddag in de Staatscou rant gepubliceerd. Ter toelichting daar op deelt de minister van financiën mee, dat de huidige situatie op misch gebied gevaren in zich bergt die naar het oordeel van het kabinet moe ten leiden tot een verstrakking van hei tot dusverre gevoerde beleid. Het ka binet is na ampele overwegingen tot de slotsom gekomen, dat in dat kader ook een verdere beperking van de fis cale investeringsfaciliteiten een plaats moet vinden. HOE EN WAT Deze nadere maatregelen houden de eerste plaats in, aldus de minister, dat de faciliteit van de vervroegde afschrijving, die thans voor te bedrijfsmiddelen nog kan worden toegepast (zij het getemporiseerd tot 8 1/3 procent per jaar), geheel wordt geschorst. Wat de investeringsaftrek betreft meent het kabinet dat een alge hele schorsing daarvan geen aanbeve ling verdient. Gelet echter op de zeei bijzondere situatie in de bouwsector heeft de regering besloten om voc gebouwde eigendommen (waarvoor vroegde afschrijving reeds in augustus van het vorig jaar is geschorst) thans ook de investeringsaftrek buiten wer king te stellen. De maatregelen gelden zowel voor d< inkomstenbelasting als voor de vennoot schapsbelasting. De wijziging laten de tot nu toe bestaande mogelijkheid van vervroegde afschrijving op, ei teringsaftrek terzake van investeringen die hebben plaats gevonden vóór of 31 januari 1964 onaangetast. Het kabi net staat voorts op het standpunt dat, indien de ontwikkeling in een later sta dium zou nopen tot verdere maatrege len, deze de investeringsaftrek, zoals die thans is vastgesteld, in de huidige coi junctuurfase onverlet dienen te laten. NIEUWE TROONREDE De regering heeft de genoemde ser; maatregelen vannacht bekend g< maakt tijdens ce, persconferentie r afloop van het hernieuwde beraad ovt de ontwikkeling der lonen en prijzen tussen een delegatie uit het kabinet en het bestuur van de Stichting Arbeid. Het overleg begon omstreeks kwart over acht, evenals vorige week vrijdagavond in het nieuwe gebouw de Directie van de Arbeid te Voor burg. Van regeringszijde werd een uit eenzetting van en een toelichting gege ven op de maatregelen, waartoe het kabinet donderdagnacht en vrijdagmor gen had besloten. Omstreeks negen uur zonderden de vertegenwoordigers van de werkgeve; organisaties in industrie, landbouw middenstand en de representaten v de drie vakcentrales zich af om zi over de mededelingen te beraden. Ter wijl zij de vergaderzaal verlieten merk te een vakbondsbestuurder op: „Dc regering heeft een nieuwe troonrede ge houden" MIDDENSTAND TEGEN Het afzonderlijke beraad duurde tot ongeveer kwaart voor tien, waarna zich een ruim twee uren durende dis cussie ontspon. Uiteindelijk gaven de werkgeversorganisaties in industrie en landbouw, alsmede de vakcentrales te kennen, dat zij de regeringsmaatrege len in grote lijnen konden onderschrij ven. De centrale middenstandsbonden zijn echter zover niet gekomen. Eerste-Kamerleden: Verscheidene Eerste-Kamerleden wil len graag van de minister van justitie horen waarom niet een proefproces tegen de zender Veronica is uitgelokt. Verder vragen ze de bewindsman of er zal worden opgetreden tegen degenen die verantwoordelijk zijn voor het bouwen van 'n „televisie-eiland" in de Noordzee De Kamerleden stellen deze vragen in het voorlopig verslag op de begroting Namens deze bonden verklaarde de heer H. de Mooij, voorzitter vai Christelijke Middenstandsbond, na loop dat de regeringsmaatregelen zijdig zijn, omdat afwijking van de lo nen van het stichtingsakkoord wordt toegestaan, terwijl de prijsontwikkeling wl aan de gemaakte afspraak gebon den wordt. De lonen en de prijzen zijn echter niet van elkaar te scheiden, al dus de heer De Mooij, die verklaarde dat de middenstandsbonden zich op de situatie „terdege zullen bezinnen" DE LONEN De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, verklaarde dat er tussen rege ring, werkgevers en werknemers grote eenstemmigheid bestaat over de grote risico's, die aan een te ver optrekken van het loonniveau verbonden zijn. De regering heeft daarom het vertrouwen, dat het bedrijfsleven zijn loonpolitiek met de juiste gezindheid zal dat zowel werkgevers als werknemers al het mogelijke zullen doen stichtingsakkoord zo goed mogelijk uit te voeren. Nadrukkelijk verklaarde de bewinds man, dat de regering van mening blijft dat de loonvorming in eerste instantie een zaak is van het bedrijfsleven dat de Stichting van de Arbeid dus de toetsende instantie blijft. Met evenveel nadruk voegde hij daaraan evenwel toe dat het College van Rijksbemiddelaars bevoegd blijft de regering te adviseren inzake onverbindend-verklaring c.a.o.-herzieningen en dat de regering „niet zal aarzelen een dergelijk advies te volgen, indien dat haar nodig lijkt' UIT DE PERS Namens de werkgeversorganisaties verklaarde ir. J. Bosma, gekozen zitter van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, dat de met de rege ring bereikte overeenstemming verheu gend is. En hij zei dat ook aan werk geverszijde ernstige pogingen moeten worden gedaan om. rekening houdende met specifieke moeilijkheden, de looncontracten zoveel mogelijk bin- het raam van het stichtingsakkoord te houden. Drs. D. Roemers, voorzit- het NVV, zei namens de drie vakcentrales, dat de vakbeweging (evenals de regering na het vorige be raad) wel behoefte gehad zou hebbeb- week van bezinning, omdat het onmogelijk is op zo korte termijn de consequenties van de regeringsmaatre gelen te overzien. „De regering beschikt de nieuwste gegevens van het Centraal Planbureau, maar wij hebben die opnieuw uit de pers moeten verne- nen", zo voegde hij daaraan toe PIJN ONVERMIJDELIJK De heer Roemers zei verder, dat de vakbeweging nog niet kan overzien hoe pijnlijk de monetaire en fiscale maatre- ;elen zullen blijken te zijn en of zij zó pijnlijk zullen zijn dat de vakbeweging bezwaar zal moeten maken. Enige pijn zal echter wel onvermijdelijk zijn, al dus drs. Roemers, die zich verheugd toonde over de plannen ta.v. de verti cale prijsbindingen. Dit onderdeel van het kartelbeleid moet echter niet alleen getoetst worden aan de rechtszeker heid, doch het zal op korte termijn doeltreffend moeten zijn, zo zei hij. Na te hebben verklaard dat de vak centrales „bereid zijn het tot dusver gevoerde beleid van de Stichting van de Arbeid voort te zetten en nieuwe op dezelfde wijze en met de zelfde maatstaven te keuren", zei de heer Roemers, dat de vakbeweging ook bereid is met de regering op- ovei-leg te plegen, indien bijzon dere omstandighedn in de loonvorming dat wenselijk zouden maken. De regering had voor het gesprek met het bedrijfsleven gisteravond ministers afgevaardigd, tw. dr. G J. Veldkamp (sociale zaken), die gezeld was van zijn staatssecretaris De Meijer, prof. dr. J. E. Andriessen (eco nomische zaken), vergezeld van zijn staatssecretaris Bakker, prof. dr. H. J. Witteveen (financiën), mr. B. W. Bies heuvel (landbouw), drs. P. C. W. M. Bogaers (volkshuisvesting) en mr. E. H. Toxopeus (binnenlandse zaken». Het gezelschap was groter dan vorige week vrijdagavond, gezien de voorzitters der werkgevers- en werknemersorganisaties „extra" deskundigen hadden meegeno men. Onder de gesprekspartners be vonden zich ook de directeur van het Centraal Planbureau, prof. P. de Wolff, en de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. R. J. Erdbrink. Mr. J. H. M. Kropman na ski-ongeluk overleden Als gevolg van een heupfractuur die hij opliep tijdens een skitocht geving van Lenk (Zwitserland) waar hij met vakantie verbleef is donderdag on het leven gekomen mr. J. H. M. Ktod- man uit Amsterdam, in leven o.m. lid var het partijbestuur der Katholieke Volks partij. voorzitter van de Rijkskieskrimg Amsterdam dezer partij ei Provinciale Staten van Noordholland. Mr. J Kropman, een zoon van C. J. D. Kropman, oud-voorzitter kvp-fractie der Eerste Kamer. Ziin stoffelijk overschot zal 3 februari ca 12.00 uur op de begraaf plaats Bultenveldert ter aarde worden besteld. (Van onzer verslaggevers) Het bestuur van de provincie Zuid- Holland zal het bermtoerisme niet meer bevorderen. Dat heeft mevr. Chr. de Ruijter-de Zeeuw, lid van het college van Gedeputeerde Staten ver klaard bij de behandeling van de pro vinciale begroting in Scheveningen. Zij beantwoordde met die verklaring, desbetreffende suggestie van het statenlid mr. F. H. Piket (C.H.) die zijn beschouwing over de recreatie had gewezen op het verband dat wordt gelegd tussen uitlaatgassen van auto's en longkanker en die daar het bermtoerisme wilde tegen gaan. Ook overigens vond de gede puteerde trouwens dat bermtoerisme in het geheel niet gewenst. Mevrouw de Ruijter-de Zeeuw rr de echter wel dat de recreatiegebie den, die zij het liefst zo dicht mogelijk bij de grote steden wil realiseren, de bestaande wegen per auto bereik baar moeten zijn, waarbij zij de ge dachte van ANWB, om slingers van dt wegen af te maken, waardevol bleek te vinden. Zij merkte op dat de poten tiële mogelijkheden om recreatiegebie- in de provincie aan te leggen, groot zijn. De vraag is echter hoe die mogelijkheden kunnen worden verwe zenlijkt. Er is namelijk veel geld voor nodig en dat kan alleen maar komen uit de algemene middelen van het rijk. De gedeputeerde betuigde voorts haar instemming met de positieve beschou wing, die mr. Piket (CH) aan de recrea tie had gewijd, min of meer uit reac tie op de veroordeling van deze vorm ontspanning door de heer A. Vlas blom (SGP). Vond de heer Vlasblom dat de recreatie de zondagsrust ver stoort en ook overigens de mens af houdt van de schriftuurlijke levenswan del, zoals de SGP die ziet, mr. Piket vond diezelfde recreatie van groot be lang en wel degelijk schriftuurlijk om- ir Gods grootheid in de natuur door wordt ervaren. De recreatie was voorts nog onder werp van beschouwing door mevr. mr. N. W. Dettmeijer-Labberton (WD) die sprak van een grote onbekendheid onder de bevolking over de vele re creatieve mogelijkheden in de provin cie en daarom het college adviseerde hieromtrent voorlichting te gaan ver schaffen. Haar advies om de bezoe kers van de recreatiegebieden iets te laten betalen, werd serieus door de- gedeputeerde in overweging genomen, al leek het die gedeputeerde onmoge lijk een soort tol te gaan heffen. Het onderwerp komt in ieder geval in de bijstand ter betreffende Met deze discussie over de recreatie kreeg de begrotingsbehandeling een af ronding. De staten gingen daarna una niem akkoord met de begroting en daar in vervatte voorstellen tot verhoging van een aantal subsidies. Alleen de SGP-fractie verlangde aantekening te gen de begrotingsonderdelen betreffen de recreatie te hebben gestemd en op voorstel van de AR-afgevaardigde mr. N. G. Geelkerken, werd het voorstel tot verhoging van de subsidie ten be hoeve van de geitenfokkerfj in de pro vincie, die hij uit de tijd vond, aange houden. Zijn fractiegenoot H. Vink wil de de subsidieregeling voor land- en tuinbouwcursussen, die goeddeels door het rijk wordt overgenomen, niet af schaffen, maar kreeg voor zyn streven onvoldoende steun, zoals uit de door hem verlangde hoofdelijke stemming bleek. Voorzitter van het C.N.V. (Van onze soc.-econ. redactie) TK ben er zeer verheugd over, dat de regering de moed heeft op gebracht om dc verantwoordelijk heid voor dc loonvorming bij het be drijfsleven te laten. Hieruit spreekt een grote mate van vertrouwen en ik hoop van ganser harte, dat het ge organiseerde bedrijfsleven dit ver trouwen niet zal beschamen". Aldus verklaarde ons vannacht desge vraagd de voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, dc heer C. J. van Mastrigt, in een voorlopig com mentaar op de regeringsmaatregelen. De Stichting van de Arbeid moet alles doen, zo zei de heer Van Mastrigt, om het vorig jaar afgesloten loonakkoord zo goed mogelijk na te leven, al betekent dat niet voor alle bedrijfstakken het zelfde. De voorzitter van het C.N.V. was erigens van mening dat de stichting n aanzien van reeds goedgekeurde i.o.-herzieningen niet anders heeft kun- »n handelen dan zij gedaan heeft en dat zij ook voor nog op goedkeuring wach tende herzieningen niet anders kan han delen. „Het heeft geen enkele zin loons verhogingen af te keuren, waarvan bij voorbaat vaststaat dat ze toch door de werkgevers zullen worden betaald". Agenda Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zet volgende week dinsdag en woensdag de openbare be handeling van het ontwerp Drank- en Horeca wet en het wetsvoorstel tot instel ling van een openbaar lichaam voor het gebied van Rijnmond voort. In beide ge vallen zal de regering de Kamerleden antwoorden, die over de onderwerpen de afgelopen week het woord hebben ge- De Eerste Kamer behandelt volgende week de begrotingen 1964 van algemene sociale zaken. 4 OSRAM lampen Verslag Rotterdamsche Bank: De vere winst van de Rotter- stelsel van loonsvorming niet berekend damsche Bank is in 1963 toegenomen tot f 16,3 (vorig jaar 13) miljoen. Deze stijging is betrekkelijk gering in -\ houding tot de toeneming van bruto-inkomsten met 45 pet tot f (55.7) min, aangezien de bedrijfskos ten niet 70 pet stegen tot f54,8 (32,1) min. Het percentage van de winst ten opzichte van de bruto-inkomsten daardoor af tot 20,1 (23,3) pet. Opgemerkt wordt dat bij vermindering an economische bedrijvigheid of sterke daling van het rentepeil de banken wat esultaten betreft, in een kwetsbare- positie zouden geraken, daar hun kosten vrijwel onafhankelijk zijn van de bedrijfs- Het verslag constateert een slechter orden van de balansverhoudingen in het bedrijfsleven wat bepaald gevaren in houdt voor een tijd van verminderde economische bedrijvigheid. Mede daarom pleit het voor vrijstelling van een primair dividend van vennootschapsbelasting. Het merkt op dat naar de jongste ge beurtenissen aantonen het HET MODERNE SYSTEEM VAN VERMOGENSBELEGGING is op het opvangen van grote spannin gen. Men kan zich derhalve afvragen of de tjjd niet gekomen is op hernieuwde bezinning. Naar alle waarschijnlijkheid zal aldus het verslag in 1964 geen schot op de lopende rekening der beta lingsbalans beschikbaar komen, zodat een beroep op de totale goed- en devie zenreserves moet worden verwacht. Deviezenverliezen leiden onvermijdelijk tot verlies aan binnenlandse liquiditeit, die voor een aantal bedrijven moeilijk heden zal brengen. Bij persoonlijke leningen kan men slechts van een bescheiden begin spreken maar .met bevredigend resultaat De Nationale Handelsbank wordt na sluiting van overzeese kantoren geschikt gemaakt voor speciale financieringen, in de eerste plaats middellang industrieel krediet. Men verwacht weer 6 pet dividend. Bij Fimavi werd voor f21,9 min aan middellange leningen afgesloten. Het totaal bedraagt f33,8 min. Mundus Eurocredit en Wel- vaert hebben zich uitstekend ontwikkeld. De baten uit rente en wissels waren (50,33 (45.69) min, provisie f28,59 (25,69) min, effecten en syndicaten f 1,87 (1,94) min. De storting in pensioenfondsen be liep f4,21 (3,21) min. De beleggingen der pensioenfondsen bedroegen f71 min. Ter verdeling blijft f9.79 (9,58) min waaruit 12 (12) pet dividend wordt voorgesteld alsmede f 1,73 min, uitkering missarissen en directie. Het balanstotaal miljoenen guldens 2269 (1945). die i „Dat moet jij nodig zeggen," grinnikte zijn vader. „Je zou de zolder opruimen, niet? Hoe lang heb je daaraan gewerkt; een halve dag? nu zit je iedere dag in dat internaat!" ,Wees blij", zei Joost nuchter, „dan hebben jullie fijn het rijk alleen. Soort tweede huwe lijksreis "Hij stopte abrupt, vrezend dat hij een teer punt had geraakt, maar zijn vader glimlachte naar hem en merkte op: „Kijk niet zo schichtig, dominee. Wat je zei was heel aar dig. Niet moeder?" „Joost is een fijne vent," zei mevroqw Rein- dersma met een knipoog naar haar zoon. „Bij- net zo'n fijne vent als zijn vader," voegde ze er gauw aan toe. Er gleed een trek van wee moed over haar gezicht, vluchtig als de eerste avondnevel over het land. „Wie wil er thee?" riep ze er gauw achterna, „ik heb bog, en we gaan pas over een uur eten." „Ik ga nog eens even naar boven," zei Joost opstaand. „Nee geen thee meer, dank u 't Is toch eigenlijk te gek. dat ik die troep daar nog steeds niet afgehandeld heb. Ik moet eens afwennen zo'n flodderaar te zijn. In een uur kan er alweer een hele bende uitgemest zijn." Zijn zware stappen dreunden de kamer uit en de trap op. „Hij hééft iets over zich," zei Reindersma peinzend tot zijn vrouw. „Iets gerijpts iets. alsof hij ergens doorheen is gegaan. Vind je „Ja," antwoordde zyn vrouw. „Wat het pre es is, weet ik niet. Wél heeft hij iets losge laten over de studie. dat hij soms opeens de bodem onder zijn voeten kwijtraakteZo'n tij delijke inzinking komt wel meer voor, heb ik gehoord. Maar dat is het niet alleen. Dat verknoeide examen zal hem ook wel dwars zit ten. Da's iets voor onze Joost zeg!" Ze glim lachte even. „Hij redeneert zó: God helpt hem, hè, en dus lukt hem alles. Hij vergeet, dat „iets lukken" niet altijd analoog hoeft te zijn met Gods oplossing voor een kwestie. Nog ster een mislukking kan in Gods plan lig- ook al is dat ook nog zo moeilijk voor ons te aanvaarden Reindersma trok zijn hand, die hij al had uitgestrekt naar het pakje sigaretten, dat voor hem op tafel iag, terug en speelde veront schuldigend met het theelepeltje van zijn kopje. Zijn vrouw negeerde het gebaar. „Misschien komt er nog meer bij veronderstelde ze aarzelend. „Wat denk jij nu van die Lily-kwes- tie?" Reindersma legde het lepeltje met een be slist gebaar neer en ging achteruit zitten. „Ik heb daar nooit hoogte van kunnen krijgen," zei hij. „Heb jij dan iets in die richting gehoord?" „In die richting?" echo'de mevrouw Reinders ma vermaakt, „lieve mensen, elke vakantie dat hij hier was, vroeg hij naar Lily. Wat moet je daar nu achter zoeken? Is Lily nu eigenlijk al leen maar een onmisbaar attribuut van zijn dorp of wat? Want als hij verliefd was, zou hij allang eens naar Amsterdam zijn gegaan, of meer om Voorting heengehangen hebben. „Misschien realiseert Joost 't zich niet," ver onderstelde Reindersma. „Juist omdat Lily zo lang gewóón zijn vriendinnetje was. Het heeft me trouwens al jaren verwonderd, dat er niets méér tussen die twee kwam. Gewoonlijk is het haast onafwendbaar in zo'n situatie „Bedoel je, dat dat een soort natuurwet is?" vroeg mevrouew Reindersma. „Dat vind ik een vervelend idee!" „Dat komt erbij," antwoordde Reindersma. „Maar 't is niet het enige. Hel feit, dat twee mensen zoals Joost en Lily, die toch onver mijdelijk op elkaar waren aangewezen ten slot te zo eikaars gezelschap zoeken, wijst al op een zekere gelijkgestemdheid". Hij lachte „Al is dat voor buitenstaanders ook nog waarschijnlijk. „Zeg. maar even over Voorting gesproken. Ik ontmoette hem gisteren, hij zag er verpieterd uit. We moeten hem weer nodig eens hierheen halen. Heb je nog naar Lily gevraagd?" „Jawel. Het schijht, dat ze daar erg gebon den wordt door Ciska van Balen. Ach, ik had eigenlijk allang eens moeten opbellen, hoe het daar loopt. Misschien ben ik wat al te optimis tisch geweest met dat kind daarheen le sturen Ik dacht: Daar is ze nodig, daar voelt ze zich nuttig, bij wijze van overgang, na thuis Maar Ciska is wel een beetje erg veeleisend „Och, ze slaat er zich wel doorheen," meen- „Dat weet ik zo net niet, achteraf," zei Rein dersma fronsend. „Je weet, dat ze met Kerst mis al niet hier geweest is dal was die wintersportkwestie Met Pasen kon het ook al niet, omdat ze Ciska blijkbaar niet in de steek wilde laten en nu schijnen er nog moeilijk heden te zijn over haar weggaan. Voorting zei: „Ik laat het aan Lily over, als ik ertussen kom, denkt ze, dat ik haar nodig heb en dat is maar nodeloze zorg voor haar." Die man heeft geen opvoedkundige boek jes nodig! Het is uniek, wat die een portie ge zond verstand heeft." „Vraag hem morgenavond", stelde mevrouw Reindersma voor. „Maar denk je werkelijk dat de Van Balens Lily uitbuiten?" „Nou, zo'n vaart zal het niet lopen. Ik ken Van Balen vrij goed, hij is door en door be trouwbaar. Hij zal uitbuiterij niet tolereren, daar ben ik zeker van." „Wat je zegt," vond mevrouw Reindersma. Ik vind anders, dat het al gevaarlijk veel op uitbuiterij begint te lijken! Een heel jaar weg en dan niet één keer tussentijds naar huis. En ze zit niet in Amerika!! Wist Voorting eigen lijk, hoe ze er zelf over dacht?" „In zoverre, dat ze definitief naar huis wou in juli. Half juli was' het eerst, daar worden zo^ zoetjesaan alweer een of twee weekjes De heer Van Mastrigt verklaarde, dat de loonpolitieke moeilijkheden eerst zul len kunnen worden opgelost bij een wat ontspannener arbeidsmarkt. „Maar het gaat toch ook niet aan welbewust werk loosheid te creëren? Stel. dat we er van zouden uitgaan, dat 3 of 4 procent werk- loosheid „gezond" zou zijn, dan betekent dit in werkelijkheid, dat er 1 procent werkloosheid in het westen des lands zou zijn en 10 procent in het noorden van het land", aldus de voorzitter van het C.N.V., die de situatie waarin Nederland thans verkeert, uiterst moeilijk noemde Lauwerszeegronden wellicht militair oefenterrein Het is niet uitgesloten dat de Lauwers zeegronden voor militair oefenterrein zullen worden gebruikt. De regering heeft hierover echter nog geen beslissing genomen. Minister Van Aartsen deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Posthumus (PvdA) Hij spreekt mede namens zijn collega's van defensie, volkshuisvesting en bouw nijverheid en van binnenlandse zaken. Van de geraamde kosten van de af sluiting der Lauwerszee kan een derde deel worden verantwoord voor verbete ring van de zeewaterkering en een vijfde deel voor verbetering van de wa terhuishouding De rest moet worden gerelateerd aan de directe voordelen van het rijk bij het werk. Bijna de helft van deze ter beschikking van de staat komende terreinen kunnen echter, afhankelijk van de boezemstand, onder water komen te staan en voor een belangrijk deel onvruchtbaar zijn. Boven dien moeten ze nog in cultuur worden gebracht. Dit in aanmerking genomen, (aldus de bewindsman) is het rijksaan deel in de kosten van de afsluiting, gelet op het directe rijksbelang, reeds bijzon der hoog. Dertig procent van „genezen" patiënten opnieuw tbc „Naar schatting zjjn er in de wereld t'en tot vijftien miljoen tuberculose patiënten, die besmettingsgevaar voor anderen opleveren. By de huidige stand van de tuberculosebestrijding sterv.en er jaarlijks in de wereld één tot twee mil joen mensen aan deze ziekte en doen zich twee tot drie miljoen nieuwe ziek tegevallen voor". Dit zei prof. dr. P. Muntendam, direc teur-generaal van de volksgezondheid bij de opening van het nieuwe districts consultatiebureau van de Amsterdamse vereniging tot bestrijding der tubercu lose. Verder zei hij dat in 1962 het per centage tuberculosepatiënten dat na „ge nezing" opnieuw ziekteverschijnselen Academische examens ROTTERDAM Ned. Econ Hoogcsch. Kancl. econ. wetonsch.: H Sehaddenhorst. M de Bruyn, D C van Eibergen Santhagens, P J Doeleman, J H de Graaff (allen Rot- m) en T J C Langerwerf (Waspik); econ. wetensch.: H E Chin, H Olsen. Keizer (allen Rotterdam), HHP rt (Wassenaar). H O C R Ruding (Rot- m) en D van Breugel (Zwjjndrecht). Aanhoudend zacht ]M^T drachtige westelijke winden drong de afgelopen nacht zachte oceaan lucht door tot het vaste land van Europa. In ons land liep de tem peratuur op tot ongeveer 9 graden. Hei huidige weertype houdt verband met de levendige depressieactiviteit boven de oceaan. Nieuwe storingen koersen in de richting van het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Het weer blijft daardoor zacht en onbestendig met kans op wat lichte regen of motregen, waarbij de neerslag in het zuiden van het land over het algemeen van weinig betekenis zal zijn. Zon en maan Zondag 2 februari: zon op 8.20, onder '.28; maan op 22.56, onder 10.38. Maan dag 3 febrauri: zon op 8.19, onder 17.20; naan op onder 10.55. Woensdag 5 februari: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 2 februari: 6.12 v.m.; 1827 nm. 3 februari: 6.50 v.m.; 19.06 n-m.' HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Station Weers- gesteldh. §3 aJjj t* B w SU zi D. Helder h. bew. üpenburg zw. bew. WZW 12 6 5 4 WZW 12 6 5 3 WZW 12 6 5 1 wzw 7 6 5 Eindhoven gh.bew. Zd.-Limb. gh. bew. Helsinki insneeuw Stockh. zw bew. Copenhagen regen wzw 8 6 5 2 ZO 6 5 4 3 Z 4 1-12 zw 4 3-10 ono 2 3 -5 0.1 zzw 9 4 2 3 w 16 10 8 5 A"dam gh. bew. 3russel zw bew. Luxemburg regen Parijs gh. bew. Bordeaux m. regen ürenoblc gh. bew. Berlijn regcii Frankfort gh. bew. München sneeuw Zürich gh. bew Genéve gh bew w 12 7 6 4 w 4 6 5 2 wzw 6 116 w 7 8 8 1 w 4 11 10 0 6 windstil 6 0 0 nnw 8 14 5 o zzw 6 12 1 wzw 8 5 18 wzw 6 2 -1 03 zzw 7 2 12 wzw 2 3 11 Wenen 1. bew Innsbruck sneeuw Belgrado gh. bew. Athene h. bew. Tome onbew. Hallorca l.bew. z 4 4-2 0 windstil 4 -7 1 w 4 -1-3 2 n 3 12 6 2 no 4 11 1 0 ono 4 16 -2 0 windstil 13 -3 o ozo 2 15 8 0 ono 4 16 5 0 vanavoné Nws 19.10 Ac- Rieleksen: s progr an bui- 21.30 Buurman's krant: l tcnlandse correspondenten 21.50 Bric a Brac: cabaretprogramma 22.20 22.25 boekbespreking 22.30 Nws 22.40 Kruispunt discussie over de verschijningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag 23.10 Radio Kamerorkest: moderne muziek 23.35 Licht instrumentaal trio 23.55-34.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 19.00 V d kinderen 19.10 Radioraad: vragenbeantwoording 19.50 Olympische Winterspelen 1964 20.00 Nws 20.05 Speciallteitentheater. een maandelijk se radio-show 21.00 Socialistisch commen taar 21.15 vijf seconden van Woef. een teenager-show 22 .00 Langs vergeten we gen, zwerftochten door tijd en ruimte 2230 Nws 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit 16.15 Het circus ambachtsschool, gefilmde Indrukken uit de piste 16.30 Sport- 20.10 Olympische Winterspelen Innsbruck 1964Filmoverzicht van de vandaag ge houden wedstriiden. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.45 VrUe nieuwsgaring - Cadeautje voor oma. amus film 21.10 Mu ziek rondom Cor Steyn. muzikaal program ma 21.55 Zo is het toevallig ook nog eens een keer NTS: 22.40 Olympische Winter spelen Innsbruck 1964: Filmoverzicht van de vandaag gehouden wedstrijden 23.10 Journaal 23.15—24.00 IJshockey Canada- Zweden in het Ijsstadion te Innsbruck. Programma voor zondag I IB het internationaal muziekrepertoire 12.05 Zwart op wit: ac tuele publicaties over kerk en wereld 12.15 De Stemvork: Bel canto-programma met toelichting 12.50 Buitenlands commen taar 13.00 Nws en mededelingen 13.10 Jaar in - Jaar uit. liedjes uit 1935 13.30 V d jeugd 14.00 Kerkorgelspel 14.15 Oude ka- uitslagen 1630 De zingende kerk: geestelijke liederen. CONVENT VAN KER- zin: liturgische beschouwing 18.30 Mensen, lezing 18.45 Gram 18.50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf 19.00 De ODen deur, veertiendaagse ru briek. NCRV: 19.30 Vocaal ensemble en orgel: geestelijke liederen 20.00 Nws 20.05 Meditatie. KRO: 20.15 Koorzang en in strumentaal ensemble 20.45 Voordracht 21.00 Gram 21.15 Strijkkwartet: klass mu ziek 22.00 Wisse wassen licht program- ia 22.20 2235 Boekbespreking 2230 Tws JJ weer, gevar programma 9.45 Geestelijk le ven. toespraak 10.00 Sopraan en plano 1030 Gesproken portret 10.45 Alleen op zondag, gevar programma. AVRO: 12 00 Lichte muziek-kaleidiscoop 12.45 Olympi sche Winterspelen 1964: verslagen en be schouwingen over de heden gehouden wedstrijden 13.00 Nws 13.07 De toestand in de wereld, lezing 13.17 Mededelingen of gram 13.20 Knipperlicht, een programma voor alle weggebruikers 14.00 Boekbespre king 14.10 Tot uw orders, programma voor de militairen 15 20 Instrumentaal octet: klass en moderne muziek 16.00 Metropole bij schriftloze volken 18.45 Parlando veertiendaags programma van praats - plaatjes 1930 kerkdienst. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Klank omrankte levens, sei biografieën van grootmeesters der lichte muziek 21.00 Licht instrumentaal sextet (gr) 2130 Gevaarlijke thee, hoorspel (deel 5 22.00 Viool en plano (gr) 22.20 Olym pische Winterspelen 1964: verslagen en be schouwingen over de heden gehouden wedstrijden 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 22 55 Lichte gram 2330 Klass gram 23.45 Olympische Winterspelen 1964: verslagen en beschouwingen over de heden gehou den wedstrijden 23.5524.00 Nws. TELEVISIE NTS: 1236—13.30 Olympische Winterspe- menta Judaica geeft indruk van gelijk namige tentoonstelling over 2000 jaar ge schiedenis en cultuur van de Joden aan de Rijn CVK: 17.00—18.00 Kerkdienst in de Gereformeerde Bloemcampkerk te Was senaar-Zuid 1930 NTS: Olympische Win terspelen Insbruck 1964: Nederlands com mentaar op feiten en gebeurtenissen van de dag 19 45 Journaal 19.50 Sport in beeld 2035 Olympische Winterspelen Innsbruck 1964: KT-»■-- KRO: 21 klassieke werken uft het Fra 22.35 Epiloog. NTS: 22.45 Journaal 22.50— 2330 Olympische Winterspelen 1964: ge filmde samenvatting van gehouden wed strijden en Nederlands commentaar op feiten en gebeurtenissen van de dag te Programma voor maandag pianomuziek 7.35 Sportuitslagen terdag 7.45 Radiokrant 8.00 Nws cn NCRV lied 8.15 Geestelijke liederen (opn) 8.38 Lichte gram 8 45 Walsmelodiecn (gr) 9.00 Muziek naar keuze: verzoekprogramma v d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 V d huisvrouw 10.10 Moderne kamermuziek (gr) theologische tuinder 1230 Mated 1 gelspel 12.53 Gram, exentueel a 13 00 Nws 13.15 Musette-ensemble en zangsolisten 13.40 Lichte gram 13.50 Miltair orkest (gr) 14.05 Schoolradio 1435 Mo derne kamermuziek (gr) 15.05 Herhaling wedstrijd- Opsporing verzocht, van 23 Ja nuari J1 15.45 Kerkorgelmuziek (gr) 16.00 - - evolkingsgroep in Su riname II, door drs H C van Ronselaar 18 00 Marinierskapel der Koninklijke Ma rine 1830 Thans volgt een programma van het Gereformeerd PoUtiek Verbond in de zendtijd ter beschikking gesteld van de partijen: Het rassenvraagstuk Zuld-A: spreekt de heer W G Beeftink. voorzitter van het Gereformeerd Politiek Verbond 18.30 Klass gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtendtgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om ca. 730 Van de voorpagina) 8 00 Nws en socialistisch strijdlied 8.18 Amiis muziek (gr) 9.00 Och- tendgym v d vrouw 9.10 Moderne gram. VPRO: 9.40 Op zoek naar God, overden king op de maandagmorgen. VARA: 10.00 V d vrouw 11.00 Voordracht 1130 Moderne Nederlandse orkestwerken (gr) 11.50 Lichte gram 12.00 Dansorkest met zangsolisten 1230 Meded ten behoeve van land- cn tuinbouw 1233 Voor het platteland 12 38 Licht instrumentaal trio 13.00 Nws 13.15 V dI middenstand, praatje 1330 Olympische Winterspelen 1064 13.30 Elektronisch orgel: lichte muziek 13.43 Wikken en wegen, le zing 14.00 Grepen uit de muziekgeschiede nis. muzikale lezing 1430 Koning Oedipus, treurspel (herhaling van 22 Januari 1964) Parlementair Kunstbezit. TELEVISIE NTS: 12.2513.30 Olympische wlnterspe- lm' abtei»

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7