Minachting van individu door tirannie van auto Khanh gaat nationaal kabinet vormen Kinderen met carbolzuur ingespoten Duitse markt raakt langzaam verzadigd Middeleeuwse E.H.B.O. Amerikaan in Polen vast VS doen beroep op SU tot sluiten van verdrag Zeven babies verbrand /ft een. Acutte, Kij, ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 Zuidvietnamese regering afgetreden Officieren worden eerlijk berecht Generaal-majoor Nguyen Khanh, leider van de staatsgreep die donderdag zonder bloedvergieten in Zuid-Vietnam plaats vond, heeft gisteren meegedeeld, dat de regering van eerste-minister Nguyen Ngoc Thoo is afgetreden. De generaal-majoor zei op een persconferentie dat hij zou trach ten een regering van nationale eenheid te vormen, waarin „alle politieke partijen hun aandeel zullen leveren in de strijd tegen de communisten". Generaal Khanh waarschuwde in een dagorder, die verspreid werd door het officiële Vietnamese persbu reau, dat „de natie bedreigd wordt met volledige ondergang". Het pers bureau duidde de generaal aan als voorzitter van de militaire revolutio naire raad en opperbevelhebber van de strijdkrachten". Op zijn persconferentie deelde de ge neraal nog mee, dat de vier donderdag gearresteerde generaals een eerlijke be rechting zullen krijgen. De staatsgreep noemde hij „een interne zuivering bin nen de militaire revolutionaire raad". Generaal Doeong Van Minh, die tot donderdag voorzitter van de junta was had „een functie geaccepteerd als ad viseur van de militaire revolutionaire raad". Volgens generaal Khanh mengde president de Gaulle zich overduidelijk in Vietnamese aangelegenheden. „Wij zijn vastbesloten ons daartegen te zetten", zo zei hij. Twijfel De diplomatieke vertegenwoordigin gen in Saigon verkeren in twijfel of zij het nieuwe bewind moeten erkennen. Men neigt naar de mening dat de mili taire revolutionaire raad, die vorig jaar aan de macht kwam, daarbij de be voegdheden van de president heeft over genomen en dat deze raad nog steeds bestaat. Een groot vraagteken is of Zuid-Viet nam de diplomatieke betrekkingen met Gruwelverhalen over Auschwitz Bij het proces in Frankfort is gisteren verteld hoe Poolse kin deren en zigeunerkinderen door de S.S. in het concentratiekamp Auschwitz hun dood tegemoet werden gesleurd. Het openbaar ministerie heeft de meest afschuwelijke onthullin gen gedaan, die tot nu toe bij de berechting van 22 voormalige funktionarissen van Auschwitz zijn gehoord. Voorgelezen werd de tekst van eei tuigenis dat een der beklaagden de malige SS-sergeant Herbert Scherpe, voor het begin van het proces heeft af gelegd. Scherpe was medisch assistent in Auschwitz. „Kinderen tussen 10 en 17 jaar wer den naar een behandelkamer gebracht waar zij zich eerst moesten opstellen in een grote wachtkamer", zo las het openbaar ministerie uit de verklaring van Scherpe voor. ..Dan werd de een na de ander in een andere kamer gebracht waar zij in een stoel moesten gaan zitten. „Zodra zij gingen zitten werden zij van achter vastgegrepen en werden hun armen naar beneden gedrukt zodat zij niet konden tegenspartelen. Soms wer den ogen bedekt, soms ook niet. Dan kregen zij injecties van een car bolzuur oplossing die hen onmiddellijk doodde". „Als de andere kinderen, die in de wachtkamer op hun beurt stonden te wachten, merkten dat hun vrienden wa ren verdwenen, begonnen zij zo te gil len dat het zenuwslopend was." NERVEUS Bij het voorlezen van zijn verklaring door het openbaar ministerie stond Scherpe nerveus met zijn handen te Toen hem werd gevraagd wat hij deed als er zoiets gaande was, zei Scherpe: „Ik zat op een tafel toe te kijken". Vervolgens ontkende hij beschuldigin gen van het openbaar ministerie als zou er in maart 1943 een groep van 119 jon gens op een dergelijke wijze om het le ven zijn gebracht. Het waren er niet meer dan twin tig", zo zei Scherpe. „Terwijl zij op een binnenplaats wachtten, gaf iemand hun een bal waarmee zij speelden tot het hun beurt was" zo voegde hij daaraan Hij ontkende ook beschuldigingen als zou hij persoonlijk de injecties hebben toegediend en dat hij op een gegeven ogenblik toezicht zou hebben gehouden op de executie van 700 zieke gevange nen in de gaskamers van het kamp. Een door een ooggetuige voor de aan vang van het proces afgelegde verkla ring luidde dat Scherpe eens in elkaar was gestort toen hij zag hoe de kinde ren injecties kregen. „Dat is niet waar", zo schreeuwde Scherpe, „ik ben nooit uit nervositeit ingestort". *s Morgens was een voormalige ser geant van de SS de 59-jarige meubel maker Josef Klehr. beschuldigd van het levend verbranden van gevangenen, onder wie pasgeboren kindertjes. De aanklager beschuldigde hem er van gevangenen geduwd te hebben in geulen die gevuld waren met branden de benzine en babies in ovens gesmeten te hebben. De beklaagde ontkende dit maar heeft wel toegegeven 250 tot 300 gevangenen gedood te hebben door hen in te spuiten met carbolzuur. Hij heeft ontkend slachtoffers uitgezocht te heb ben voor de gaskamers, duizenden met zijn injecties vermoord, of gevangenen doodgefolterd te hebben. Frankrijk zal verbreken. De raad van notabelen nam donderdagavond een re solutie aan waarin werd aangedrongen op een breuk met Frankrijk. De raad. die door de oude junta met adviserende bevoegdheden werd bekleed en waarvan de toekomst niet zeker is, heeft geen wetgevende macht. Op de Franse am bassade in de Zuid-Vietnamese hoofd stad was geen bericht van verbreking der betrekkingen ontvangen. In de Chinese wijk van Saigon ont plofte gisteren een bom voor een ge bouw dat bij Amerikaanse functionaris sen in gebruik is. Verscheidene Vietna- mezen werden met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Enkele auto's 'erden vernield. Officier Franse geheime dienst gearresteerd De Franse marine-officier Jacques Woringer, hoofd van de afdeling pers en propaganda in Frankrijk van de mi litaire geheime dienst, is gearresteerd, zo is gisteren van de zijde van de po litie gemeld. De arrestatie van de 42-jarige offi- er, die tien dagen geleden plaats had as geheim gehouden om zijn mede plichtigen niet te alarmeren. Er is nog geen beschuldiging tegen hem uitgebracht. Opmerking over Kennedy Duitser verliest bondsdagzetel Het hoofdbureau van de christelijk- sociale partij (C.S.U.) heeft bekendge maakt, dat August Ramminger zijn zetel in het Westduitse parlement gaat verliezen, omdat hij gezegd heeft, dat „het probleem-Kennedy met de dood Kennedy opgelost is". Ramminger heeft medegedeeld, dat zijn ^opmerking uit haar verband Op een politieke vergadering, zei hij, heeft hij verklaard, dat wijlen de presi dent geprobeerd had de spanningen met de Sowjets ten koste van Duitsland te verminderen. Dit was het probleem, zei hij, dat met de moordaanslag op de president opgelost was. Het hoofdbureau van"de partij noemde dit een onmogelijke manier van zeggen en verklaarde, dat Ramminger zich vol gend jaar niet kandidaat voor een zetel in het parlement zal mogen stellen. Ramminger antwoordde, dat de partij zijn zetel alleen maar nodig heeft voor een ander lid, die de zijne zal verliezen door een herindeling van de kiesdis- Billy Graham zou president V.S. willen worden De kranten van het Amerikaans» Scripps-Howard-concern meldden giste ren dat de evangelist Billy Graham zich misschien kandiddat zal stellen presidentschap. „Ondanks zijn herhaalde ontkennin gen geeft hij het denkbeeld „ernstige en door gebeden gesteunde overwe ging". aldus de journalist Louis Hoffer- bert in een bericht uit Houston (Texas* De ontkenningen kwamen gisteren in :n nieuw licht te staan en de moge lijkheid dat hij van idee zou kunnen veranderen, werd sterker, toen een zegs man uit de omgeving van dr. Graham tegen Houston Press, een blad van Scripps-Howard zei: Hij stelt diepe be langstelling in de kans die hij daardoor "iu krijgen om te dienen. De neutralistische premier prins Sop- anna Phoema van de Laotische coali tieregering heeft gisteren bekendge maakt, dat hij voorlopig niet zal deel nemen aan de topconferentie met de leiders van de pro-communistische Pa- thet Lao. De premier heeft hiertoe be sloten naar aanleiding van aanvallen, die militairen uit Noord-Vietnam onder buren tegen de neutralistische stellin- Op de conferentie zou gesproken wor- ;n over een regeling van de Laotische Aantal ongevallen KAN omlaag Alle bezige huisvrouwen weten ook van gezelligheid, kennen ook dat geheim: Buisman! Een schepje Buisman op een zetsel maakt de koffie nog lekkerder, koffietijd nog verkwikkender. AMBASSADEUR IN BONN: Nederland moet zich meer gaan inspannen De tijd dat de Nederlandse ex porteurs op de Duitse markt ge makkelijk geld konden verdienen is voorbij. Het gaat er nu om, de Nederlandse inspanningen sterk te vergroten. Wat niet aan de hoogste eisen voldoet, gaat er onherroepelijk uit. Deze mening verkondigde gisteren de Neder landse ambassadeur in Bonn, mr. G. E. baron van Ittersum, tijdens een rede die hij voor het departement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield over de Nederlands-Duitse ver houding. Dc Duitse markt vertoont op het ogenblik duidelijk verzadigingsver schijnselen, zo zei mr. Van Ittersum. In dit verband wees hij op de prijs daling van eieren in Duitsland, die volgens hem bepaald niet veroor zaakt is door een verhoogde import uit Nederland, maar door een storm achtige verhoging van de eigen pro- duktie. De ambassadeur zei te hopen dat de Duitse regering niet zal overgaan tot de zozeer gevreesde stopzetting van de import van Nederlandse eieren. Dit zou volgens hem zeker een ongunstige weerslag hebben op de delicate ver houding tussen de beide landen. Maar waar het, om gaat, is volgens mr. Van Ittersum de noodzaak dat de Neder landse boeren dé mouwen opstropen de export, niet alleen kwantitatief, ir vooral ook kwalitatief te verho gen. In dit verband wees hij ook op klachten die hem hadden bereikt over andere door Nederland geëxporteerde goederen. DERDE PLAATS In het algemeen karakteriseerde de Nederlandse ambassadeur de verhou ding tussen Nederland en West-Duits- land als „niet zo goed en ook niet zo slecht." Op economisch gebied somde hij, naast de genoemde negatieve fa- 1434) Hingen nog niet zo lang ge leden ln onze kantoren en bedrijven vaak platen, die op plastische wijze in beeld brachten, hoe een wond aan het hoofd behandeld, of een been gespalkt moest worden, op welke wijze kunstmatige ademhaling kon worden toegepast en hoe een gebro ken arm in de mitella diende te rus ten, ook de middeleeuwen bezaten hun demonstratie ve afbeeldingen op het gebied van de eerste hulp bij on gelukken. Nu ja, van ongelukken kon in dit opzicht moei lijk worden gespro ken. De afbeeldin- TOCH IS HET ZO! ger het mannetje" toonde bijvoorbeeld alle mogelijke letsels die door knotssla gen, zwaardhouwen, pijlschoten, spcertreffers, messteken cn ander gewapend geweld aan het mense lijk lichaam konden worden toege bracht, en in onze onnozelheid me nen we nog steeds, dat knotsslagcn en zwaardhouwen zelden bij onge luk worden uitgedeeld. Tenzij men het lichaam van de tegenstander mist en een ander hiervan de dupe wordt. Hoe het ook zij, gemakshalve zul len we de afbeelding van het won- denmannetje toch onderbrengen bij de handleidingen voor E.H.B.O. uit vroeger tijden. Er waren in die tijd nog andere leerzame platen louter ten dienste van dokters en chirur gijns, zoals het „aderlaatmannetje" waarvan verschillende versies be stonden. Door lichtgelovigheid, ervarings feiten, autoriteitsgeloof, bespiegeling en bijgeloof, was ln de geneeskun de een stelsel opgebouwd dat bij kans alle verschijnselen van hemel en aarde op een sympatlsche of an- tlsympatische wijze op elkaar deed inwerken. De hemeltekenen, de ster ren en planeten, de organen en voch ten van het menselijk lichaam, dc uren van de dag, de jaargetijden, het uur van geboorte en de leeftijd van het indivldii, de dieren en de planten, dit alles stond, naar men meende, met elkaar in onverbreke lijk verband en oefende volgens vas te en onveranderlijke wetten invloed op elkaar uit. Het lichamelijke wel zijn van de mens werd dus afhan kelijk gedacht van een onnoemelijk aantal min of meer onberekenbare in vloeden die elkaar nu eens versterkten, dan weer tegen werkten. Dat maak te de taak voor de arts. die in dit in gewikkelde spel van kosmische en aardse krachten wilde ingrijpen niet gemakkelijk. We kunnen ons dan ook voorstel len, dat het „aderlaatmannetje", de tekening die duidelijk aangaf welke tekenen van dc dierenriem de ver schillende delen van het menselijk lichaam verbonden x aren, een har telijke ontvangst ten d-el is geval len. Nu kon de arts, die een ader lating wilde toepassen, met één oog opslag zien, dat het sterrcbecld Sa gittarius, dat meester war over dc ziekten der longen en der bloedva ten, reumatische -andoeningen, kneuzingen en frakturen, het be wind over heupen en dijen voerde. Bij de aderlating kon daarmee ten minste rekening wo-den gehouden. Wc vinden dit alles momenteel nogal zonderling. Maar nóg vreem der is het ongetwijfeld, dat deze «elfde denkbeelden in Midden-Ame- rika tijdens de Mayacultuur hebben geheerst. Want ook daar is een af beelding, waarin de Maya's de he mel badden verdeeld! Weet u, overigens, dat het ader laten in het geheel niet zo zinloos was als men tot voor kort meende? (Nadruk verboden). H. Pétillon cetten. ook enige positieve punten op. zoals het feit dat Nederland, voor wat betreft de handel met Duitsland op de derde plaats komt, na de V.S. Frankrijk. Was de totale som van in- en uitvoer tussen beide landen ln 1949 nog slechts 800 miljoen gulden, in 1962 was 9,2 miljard en de cijfers over 1963 zullen aantonen, dat de stijgende ten dens zich handhaaft. Nederland voldoet aan alle basis voorwaarden om ook in de toekomsti ge gemeenschappelijke markt een voor name rol te blijven spelen, meende ba ron Van Ittersum. Hoewel hij begrip had voor de bezorgheid ten aanzien van de inflatoire tendenzen in ons land, vond hij dat de consequentie van de gemeenschappelijke markt nu eenmaal is, dat daarin geen plaats meer is voor een goedkoopte-eiland. Het industrieel hoog ontwikkelde Nederland heeft, met de ruimte voor de vestiging van nieu- industrieën, de ruime werkgelegen heid, de grote energie per hoofd van de bevolking en de hoge ontwikkeling van die bevolking, echter nog genoeg troeven in het E.E.G.-spel op tafel te leggen, aldus mr. Van Ittersum. (Van een onzer redacteuren) Zó abominabel slecht vaak func tioneert in onze samenleving het verkeer, dat gerust kan worden gesproken over een voortdurende, een onverflauwde discussie over verhoging der verkeersveiligheid. Er worden inderdaad ook telkens nieuwe veiligheidsmaatregelen genomen en hoewel deze, de ene meer de andere minder, niet zon der effect blijven wordt het jaar lijkse aantal ongevallen er toch eigenlijk niet noemenswaard door beïnvloed. In de discussies kan men soms wel iets beluisteren in de zin van: „Och, we doen ons uiterste best om de ri sico's te verminderen, maar diep in ons hart geloven we toch eigenlijk niet Commentaar van dr. A. Hijmans Het verontrustende doden- en ongcvallencijfer als gevolg van het verkeer vormen feiten die ook niet-verkeersdeskundigen be zighouden. Een van hen is dr. Hijmans, de bekende Rotterdam- ts, die i dc de verkeers veiligheid te verbeteren" weinig met bepaalde (voornamelijk psy chologische) factoren wordt reke ning gehouden. In een gespr-k gaf hij ons de hoofdpunten van zjjn visie, die ons belangwekkend genoeg leek, om aan breder kring door te geven. Vandaar bijgaand onwoo,. cmfwyp emfwy cmfwvm wezenlijke grote verende- dat hem te hulp moet komen: ring in de huidige siluntie door ral dero voetganger die hem helpt of ontstaan". Sterker nog: de bnilen- agent. dan wel staander krijgt wel eens de indruk dat de steeds droeviger wordende verkeers- balansen als een nu eenmaal onont koombare ontwikkeling die dc moderne tijd meebrengt, wordt aanvaard. Maar dat is dan een volkomen ver keerde. zelfs een defaitistische ge- dachtengang. Wat alleen al blijkt, in dien daar de gruwelijke cijfers tegen over worden gesteld, die nogal eens (op zichzelf al een defaitistische uit drukking) „de onvermijdelijke tol het verkeer" worden genoemd. Boven dien: een berustend aanvaarden van de situatie zou alleen denkbaar zijn en dan nog in allerlaatste instantie indien ALLE mogelijkheden om to veiliger functionerend verkeer te ko men, waren beproefd. Dat laatste is bepaald niet het geval, zoals iedereen zal moeten toegeven. Als K. en W.. Geruchten over moord op Castro ontzenuwd Op de eerste pagina van het Russi sche partijblad Prawda stond gisteren een foto van premier Chroesjtsjef, die met een brede glimlach een arbeider bij de bouw van een waterkrachtcentra le aan de Dnjepr bij Kiev de hand drukt. De foto werd, blijkens het bijbe horende artikel, donderdag gemaakt. Hiermee is een einde gekomen aan de geruchten, die dinsdag jl. in Amster damse beurskringen de ronde deden, als zouden de Russische leider en zijn Cu baanse ambtgenoot Fidel Castro te Kiev zijn vermoord. Het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken sprak ove geruchten als „de provocatie van krankzinnige". Chroesjtsjef bevindt zich nog steeds in Kiev, waarheen hij 21 januari was ge- Taan met Castro. Maandag jl, ontving lij daar de Franse minister van finan- :iën, Valery Giscard d'Estaing. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat de 25-jarige Amerikaanse student Andrew Field op 22 januari in Polen is gearresteerd omdat hij een Poolse re geringsfunctionaris geslagen en hem uit gescholden zou hebben. In de Amerikaanse verklaring heet het verder, dat Field, een „ruilstudent", die aan de universiteit van Moskou Russi sche literatuur studeerde, met zijn vrouw op weg was naar West-Europa toen het incident dat tot zijn arrestatie leidde, zich voordeed. Het incident ontstond door onenigheid over de geldigheid van de Poolse doorreis visums van Field en Mevrouw Field heeft de reis naar West-Europa voortgezet maar Field wordt in Warschau vastgehouden. De Poolse autoriteiten zouden erin toegestemd hebben Field op borgtocht vrij te laten in afwachting van een pro ces tegen hem. Die gruwelijke cijfers. Is ruim twee duizend doden in Nederland per jaar, dat wil zeggen, een geheel bezette gro te zaal als die van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, dan geen angstaanjagend cij fer? Zeggen de ongeveer 30 a 40.000 verkeersdoden per jaar in Europa dan niets? Daarnaast heeft ons land jaarlijks de 30 tot 40.000 gewonden als gevolg van het verkeer. Onthullend zou het ongetwijfeld zijn indien men naging hoevelen van die tienduizenden als blijvende invaliden verder door het le- n moesten. Om dan nog niet te spre- n van het leed dat door dit alles in al die gezinnen kwam. En om voorts nog buiten beschouwing te laten de schier ondraaglijke last die door de gefaald hebbende weggebruiker moet worden meegetorst. Zijn hele leven Moet dit maar geaccepteerd wor den? Is het onvermijdelijk? Dienen we in vredesnaam te rekenen op een be langrijke verhoging van die doden-, die ongevallencijfers, op een vergro ting van het menselijk leed, als we naar het zich bijna explosief uitbrei dende Nederlandse wagenpark kijken; als we voorts moeten constateren dat de bekende geboortengolf van 1946, die onze lagere en middelbare onderwijs instellingen heeft overspoeld, thans qua leeftijd rijp is om een auto te gaan besturen? Neen, een dergelijke berustende hou ding mist elke grond en mag de overhand krijgen. Temeer me nog verscheidene factoren te ten zijn, die op zijn minst genomen ivoldoende in deze gedachtenwisse- ng over de bevordering der verkeers- siligheid naar voren zijn gekomen. Overdreven veel Gedoeld wordt onder meer op het kennelijke tijdsverschijnsel dat wel met tirannie van de auto wordt aai> geduid, de auto waar zó overdreven voor moet wijken, dat er in alleen maar een minachting het individu uit spreekt. Enkele beelden. Vier kinderen spelen met bal, die plotseling de verkeerde rich ting uitgaat. Een jongetje, volkomen verdiept in het spel, holt er achteraan, grijpt ernaar op de rijweg en wordt Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGALHELPT weggebruiker die begrip moeilijkheden heeft. Overigens: als de ene automobilist voor hem of haar stopt loopt de bejaarde altijd nog de kans door een deze wagen passerende andere auto omvergereden te wor- Weinig rechten Trouwens, niet alleen kinderen en be jaarden zijn de dupe. de gemiddelde voetganger heeft bijzonder weinig rech ten. vandaar de organisaties die zich speciaal met voetgangersbelangen moeten bezighouden, ook al omdat be halve de wetgever de meeste automo bilisten ondanks het feit dat die gemotoriseerden zelf ook kind zijn ge weest en nog steeds van tijd tot tijd voetganger maar heel weinig be grip voor de positie van de voetgan gers op kunnen brengen. Allerlei vragen doemen hierop, zo als: waarom in stadscentra, in woon wijken waar kinderen spelen geen maximum snelheid van 20 tot 25 km en alleen op bebouwde wegen voor door gaand verkeer 50 km. Want de prak tijk bewijst steeds dat verlaagde snel heid het aantal persoonlijke ongeval len belangrijk reduceert. Een feit is bijv. dat besneeuwd wegdek men is dan voorzichtig tot minder persoon lijke ongevallen aanleiding geeft, afge zien van enkele ongevallen die ver oorzaakt worden door slippen. Een andere vraag. Waarom uitslui tend het onoplosbare parkéérprobleem gehanteerd als overwogen wordt stads centra in de toekomst voor auto's te sluiten en niet mede, neen: in de eerste plaats het sparen van mensenlevens? Is dat soms wéér een tendens die op ;n minachting van het individu wijst? Maar er is meer. Een leidinggevende figuur, betrokken bij het afnemen van rijvaardigheidscxamens moet eens heb ben gezegd, dat ongeveer een kwart van de geslaagden voor de rijproef eigenlijk mentaal niet geschikt is als chauffeur. (Te vergelijken met een ge slaagde examinandus in de rechten, die met zijn bul nog geen bewijs op zak heeft dat hij dan ook een uitstekend jurist zal zijn.) Immers: er zijn weggebruikers die hun geldingsdrang op de weg willen uitleven, er zijn z.g. bestuurders met verborgen neigingen, om met het le ven te spelen, die dus veel risico's willen nemen; er zijn mensen die ach ter het stuur plaatsnemen en volslagen in paniek kunnen geraken bij onver wachte situaties. Er zijn... en zo zou den we nog wel even door kunnen gaan. Dit alles zou er op kunnen wijzen dat wellicht beter dan straffen achteraf een psychologische keuring zou kun nen werken, te houden alvorens men bijv. rijlessen gaat nemen. Daardoor immers kan men ook mentaal selecte ren, hetgeen een belangrijke preven tieve werking zou kunnen hebben. Waarbij het instituut van de straf dan bij voorkeur zou dienen te wer- gemotoriseerde ken in deze zin, dat bij geconstateerde grove nalatigheid in het verkeer, één dan wel tweemaal, al of niet met ernstig gevolg, het rijbewijs definitief diende te worden ingenomen. Want een rechter mag niet gevoelig zijn voor de smeekbeden van een verdachte die dood door schuld op zijn geweten heeft, doch desondanks pleit voor behoud van het rijbewijs „omdat autorijden zijn brood winning betekent". Dat laatste is na melijk helemaal niet opportuun, zo'n verdachte vormt immers een gevaar op de weg? Enkele andere veiligheidsmaatregelen die in overweging genomen zouden kun nen worden zijn: Minimum leeftijd om auto te be sturen geen 18 maar 23 jaar (de branie-leeftijd is daar toch niet ge schikt voor? En: waarom wel auto rijden, terwijl men nog niet eens in staat geacht wordt het veel minder verantwoordelijke kiesrecht uit te oefenen?). Maximum-leeftijd om een motor voertuig te besturen 65 jaar, de AOW- leeftijd dus. Stimuleren van een gewoontevor ming om bij recepties, die nu een maal door vele automobilisten wor den bezocht, geen alcohol te schen- Uitvoeriger toepassing van snel heidsbeperkingen, ook op snelwegen, met als stok achter de deur dat bij het overschrijden van een zeker aan tal ongevallen op dat weggedeelte in een bepaalde periode de toegelaten snelheid nog méér verminderd zal worden. Dit alles dan met als uitgangspunt: het doden- en ongevallencijfer tn het Nederlandse verkeer MOET en KAN doodgereden. Natuurlijk, de automobilist gaat vrij uit en „het Is de schuld van kind", maar mogen we ten diepste het kind, in zijn KIND-periode waarin het nog verkeert, verwachten dat het tenvolle met het verkeer rekening houdt? Als we eerlijk zijn moeten zeggen: Neen, eigenlijk niet. Uiteraard doen alle moeders, besef fend wat de ergste consequentie kan zijn, haar best het er bij haar kinderen te hameren: kijk uit, kijk altijd uit, grijpen ze in vredesnaam dan maar wie zal het haar kwalijk nemen? ar het wapen van vrees aanjagen om de kinderen tot de uiterste oplettend heid te pressen (het ziekenhuis etc.) Maar het onmiskenbare feit blijft er niet minder om, dat er meer van het kind gevraagd wordt dan het kan! Het andere voorbeeld is dat van de bejaarde, die niet zo snel kan reageren en niet zo vlug uit de voeten kan. Vraag het een willekeurige oude van dagen, het is voor hem of haar in een stad een ondoenlijke en bovendien dood- angstige zaak om over te steken. Hij kan immers niet als een jongere de afstand zo gemakkelijk schatten en de snelheid van het voertuig dat nadert; ook vermag hij niet plotseling zijn pas te versnellen, als dat nodig mocht De Geneefse ontwapeningsconferentie De Verenigde Staten hebben gisteren bij monde van de Ame rikaanse afgevaardigde aan de Geneefse ontwapeningsconferen tie, William C. Foster, een be roep gedaan op Rusland tot het sluiten van een verdrag krach tens hetwelk iedere vergroting of verbetering van atoomwapen arsenalen wordt verboden. Dit als eerste stap in de richting van het stopzetten van de bewa peningswedloop. Foster, die een nadere verklaring gaf van de Amerikaanse gedachte over de „gecontroleerde bevriezing" van transportmiddelen voor kernwa pens die op ?1 januari door president Johnson is voorgesteldzei, dat de bevriezing" moet gelden voor alle strategische raketten voor de lange afstand en voor bommenwerpers en in het bijzonder voor alle anti-raketwa- Amerikaanse zegslieden verklaarden dat de uitleg nog „enigzins vaag is ge laten" om ruimte te laten voor toekom stige onderhandelingen. Jeven slapende babies zijn gisteren hun ledikantjes verbrand in een derbewaarplaats in Templestowe. voorstad van Melbourne. De babies varieerden in leeftijd 17 tot 30 maanden. Twee andere kinderen konden worden eggehaald voor de redders het r :n opgeven toen het dak van de kin derbewaarplaats instortte. De oorzaak van de brand is niet be kend. i „Een bevriezing van strategische transportmiddelen zou een verbreking van het evenwicht in de hand werken en daarom onaanvaardbaar zijn voor de Verenigde Staten", aldus Foster. De Amerikaanse ontwapeningsonder handelaar suggereerde een internationa le controle op fabrieken voor raketten, proefbases en verrassingscontrole ter plaatse „om te kunnen waken tegen mo gelijke niet verklaarde faciliteiten". Voorts is de Amerikaan van mening dat een dergelijke „bevriezing" een aanzienlijke besnoeiing van de militaire begrotingen mogelijk maakt, de inter nationale spanning vermindert en de al gemene ontwapening dichterbij brengt. De Russische afgevaardigde aan de ontwapeningsbesprekingen, Semyon Tsa- rapkin, had direct geen commentaar op het Amerikaanse voorstel. Woskouse moordenaar krijgt kogel Moskou's „gedegenereerde" moorde naar, de 26-jarige acteur Vladimir Ionesyan, is tot de dood door de kogel veroordeeld wegens de moorden op drie twee vrouwen, zo is gisteren elingelichte kringen in Prinses Beatrix heeft gisteren haar zesentwin tigste verjaardag in eigen kring gevierd. Gister morgen was zij op haar buiten Drakcnstcyn. Na de middag vertrok zij naar Soestdijk, waar zij de rest van de dag door- Twee gemaskerde ban dieten hebben gister avond in een oogwenk voor 900.000 gulden aan juwelen uit de etalage van een juwctierswinkel gestolen, terwijl honder den mensen in de drukke winkelstraat State street in Chicago toekeken. De juwelier, Hyman Katz, vertelde aan de politie dat de twee bandieten druk gebarend met hun revolvers een ieder be volen badden zich niet te verroeren. Na de overval sprongen zij in een wach tende wagen die onmid dellijk wegreed. De ge alarmeerde politie kwam juist iets te laat. I De deelnemers aan een vriendschapsmars van New Delhi naar Peking hebben na een tocht van 3040 kilometer dwars door India hun poging opgegeven, omdat Peking weigert visa te verstrek ken. De internationale groep bestaande uit ne gen Indiërs, twee Ameri kanen, twee Britten, twee Japanners en één Oos tenrijker startte op 1 maart 1963 vanaf het hei ligdom van Ghandi en legde per dag 32 km af. Het Amerikaanse teen ager-idool Elvis Presley heeft het jacht van wij len president Franklin D. Roosevelt, de Potomo- mac, gekocht voor de prijs van 55.000 dollar (198.000 galden). Dc ma nager van Elvis verklaar de dat de zanger van plan is het vaartuig te schenken aan de liefda digheidsinstelling „March of dimes". Deze instelling houdt zich bezig met on derzoekingen op gebied van kinderverlamming en andere ziekten, waar bij verlammingen optre- jongens uit doorgaans Moskou vernomen. Zijn vriendin, ex-ballerina Alevtina Dmitrieva, zou als medeplichtige tot 15 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Ionesyan. die door de Moskouse bur gerij werd bestempeld als de „mania kale moordenaar", verschafte zich vol gens persberichten toegang tot woningen door zich voor inspecteur van het gas bedrijf uit te geven. Volgens kranteberichten is het paar gearresteerd dankzij het fotografisch geheugen van een politiefunctionaris. Nadat een vrouw was gevonden van wie een televisietoestel was gestolen, wist de politieman zich een nummer van een auto gedeeltelijk te herinneren, waarop hij een televisietoestel had zien staan. Op deze aanwijzingen werd het paar ge arresteerd. Frankrijk vraagt uitlevering van OAS-Ieider Frankrijk heeft de Zwitserse regering gevraagd om de uitlevering van Geor ge VVatin. een 39-jarige leider van de ranse geheime organisatie O.A.S. Volgens een woordvoerder van de Zwitserse regering zal het verzoek wor den verworpen omdat Zwitserland nog n°0it iemand uitgeleverd heeft die be schuldigd werd van politieke misdrij ven. Wel zou Zwitserland pogen Watin naar een of ander land uit te wijzen. Als geen land hem zou willen hebben, worden Zwitserland gevangengezet Wird een maand geleden in Zwitserland gearresteerd en bevindt zich thans in een gevangenis bij Bern. Hij werd vorig jaar in Parijs bij ver stelt ter dood veroordeeld en werd er van beschuldigd deelgenomen te hebben aan twee slagen op het leven van ge- wel in augustus

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5