V*o>&tang.zis Meer klaarheid nodig in positie legerpredikant BOEKENHOEK Een woord voor vandaag en voortaan ook een bijbelgedeelte Sluiting van winkels op zaterdag afgewezen KABINET HONOREERDE VERTROUWEN NIET ALTIJD EENSGEZIND ZATERDAG I FEBRUARI WA ANDERZIJDS PUBLICITEIT In Kerknieuws het orgaan van de Hervormde gemeente in Rot terdam-Char lois constateert ds. T. D. van Soest de ontplooiing van grote activiteiten van de Rooms-Katholieke Kerk gericht tegen het Protestantisme. Hij vergelijkt in zijn inleiding deze activiteiten met de fall-out in de kernoorlog, de dodelijke straling, die na de ontploffing van een kernwapen door de lucht over grote afstand wordt vervoerd en onmerkbaar mensen besmet. Ds. Van Soest vervolgt dan: tijd uitgevochten met gebruik making van de publiciteit. Het open bare debat (Luther), de kansel, boeken, geschriften en pamfletten. Dit zijn. om maar in de beeld spraak te blijven, sinds eeuwen de conventionele wapenen geweest. Pas sinds enige tientallen jaren kwamen hierbij de radio en de film. Kort geleden werd daarbij de televisie uitgevonden, in de wereld van de publiciteit te vergelijken met wat op het militaire vlak de atoom bom is. Een ongemeen krachtig wa pen. dat gebruik maakt van de bei de kanalen naar de menselijke geest, niet alleen van het OOR maar ook van het OOG. 1 en vat waar boven men twee kranen opendraai en kan. is nu eenmaal twee keer zo snel volgelopen dan wanneer men maar één kraan heeft. Wat mij de laatste tijd meer en meer opvalt is dat Rome meester is op al deze wapens, hen bezit en op een bijzonder handige wijze hanteert. Zelf laat deze kerk de ene pobliciteitsbom na de andere bars ten en uit bommetjes die elders barsten weet Rome telkens weer winst te boeken voor het eigen kamp. Een paar voorbeelden: In de eerste plaats het gewraakte Vara-programma. Ds. Kloosterman schrijft in zijn artikel van verleden week over deze zaak: „De meeste indruk heeft op mij gemaakt het gesprek dat de bisschop van Breda voerde met een reporter". Dat is een spontane reactie van mijn spon tane collega en ik neem ongezien en ongehoord graag aan dat de bisschop van Breda in deze nare zaak zeer wijze woorden gesproken heeft. Maar ik weet ook. dat de uitspraak van ds. Kloosterman, die ik verder nergens aanvecht, publi cistisch gezien een doelpunt is voor Rome. De bekende studentenpater uit Amsterdam hij heet Kilsdonck naar ik meen) heeft een paar kras se uitlatingen gedaan die van sym pathie getuigen voor het program ma. Veel rooms-katholieken en pro testanten zullen het er niet mee eens zijn. Maar dat is niet erg. Een van de belangrijkste wetten van de publiciteit is: Het is niet zo belangrijk wat ze van je zeggen, als je er maar voor zorgen kunt. dat je in het gesprek blijft. Het is beter dat men van je zegt ..die man is niet goed wijs", dan dat men zegt: „ik heb nog nooit van hem ge hoord". Bovendien: Door deze uit spraak komt er nu sympathie voor Rome in het andere kamp. dat van de Vara-supporters. Het mooiste verhaal is het laat ste: Op zondagmorgen na de uit zending wordt de vrouw van een hoge Vara-functionaris opgebeld door iemand die zijn gal begint te spuwen over het programma. Ant woord van de Vara-mevrouw: „Het spijt mij wel, mijnheer, maar mijn man is naar de mis!" De kranten schrijven hierover: Toen werd het doodstil aan de andere kant van de lijn! Wat een prachtig krantenvoer is dit! Een roerend verhaal. Ieder een ziet het en zijn verbeelding gaat op hol. Dat arme mevrouwtje in peignoir in die kouwe gang, waar de telefoon hangt. Die brute calvi nist die haar doodslaat met zijn ge loofsijveren dat alles terwijl mijnheer netjes zijn kerkelijke plich ten doet. „Gefundenes Fressen" zeggen mijn vrienden uit het re clamevak dan. Maareet u dit, lezer? zoiets zoete koek op. Evenals zo veel meer. In de krant. Door de radio. Op de TV. Ik heb dit ar tikeltje nu vastgeknoopt nen wijzen op 1 fall-out". Ik Zijn reis i de Paus. met. Hij T TELAAS vele i -11 voor zoete kc het gevaar denk i Israël bliciteit uitgebuit tot was in het gedrang de sympathieke martelaai, in zijn toespraken tot de staatshoofden de grote politicus, de apostel van de vrede, in zijn con tacten met de Grieks-Orthodoxen de herder van de Wereldkerk. De Israëlreis is nog niet afgelopen of de krantenpagina's, de zendtijd van radio en het TV-scherm zullen weer gereserveerd moeten worden voor nieuwe voorgenomen pauselijke rei zen naar het buitenland. Ten slotte zou ik u willen wijzen op de Oecumene. Er schijnt tegen woordig maar één Oecumene meer te zijn en dat is dan het Oecume nisch Concilie. Dit concilie, een zui ver binnenkerkelijke r.k. aangele genheid. verdringt alles op dit ge bied. De grootste figuren in ons land spreken over de tijd waarin wij leven als over „de tijd van het Oecumenisch Concilie", alsof men in protestantse kringen al niet van het begin van de eeuwwisseling af, en vroeger, met deze zaak bezig is geweest en belangrijke dingen tot stand heeft gebracht! Voor „New Delhi" was er in de krant en op het TV-scherm haast geen plaats, maar het nieuws uit Rome krijgt de volle breedte. Ik maak mij hier bezorgd over. Rome maakt zich populair. Rome doet vriendelijk. Rome staat open. Ook t.o.v. het Protestantisme. Maar het is de populariteit, de openheid en de vriendelijkheid die zich het best laat omschrijven met de vol gende woorden: „Schat kom aan mijn hart. dan zal ik je dooddruk ken!" Is dit dan de bedoeling van al die welmenende roomse leken en vriendelijke paters? Welnee. Ik twijfel niet aan hun oprechtheid in de begeerte naar eenheid. Maar ik weet ook zeker dat de roomse kerk krachtens haar eigen leer niet an ders kan dan andere kerken als kerk dooddrukken. Er is volgens haar maar een oecumene mogelijk, nl. onder de staf van de paus. DOEKT Rome door deze publici- AJ teit veel onmiddellijke successen, veel bekeringen en overgangen? Neen. Maar dat behoeft ook nog niet direct. Het „image" van de Roomse Kerk wordt veranderd, het gezicht dat deze kerk naar de bui tenwereld toont. Rome komt er veel beter op te staan dan vroeger. De bom van de publiciteit heeft nog geen enkele protestantse kerk opge blazen maar de straling van de .fall-out" dringt door alle kieren en reten naar binnen. Een voorbeeld? Met schaamrood op mijn hervorm de kaken denk ik aan het veront schuldigend gekronkel van velen van mijn collega's en medeleden van mijn kerk op 31 oktober 1963: „Kunnen wij eigenlijk nog wel Hervormingsdag vieren in deze tijd van Twee Kerken Voor Een Heer. van dit concilie en van deze paus?" Wat een vraag! Natuurlijk kunnen wij dat Is er soms een dogma ingetrokken? Is het sola fide soms door het concilie gedevalueerd? Maar zo u;erkt nu eenmaal de fall out. Je ziet geen bloed en geen wonden, je ruikt niets en je hoort niets. Het begint met wat lichte onlustgevoelens, zoals bij sommigen rond hervormingsdag. Het protes tantisme wordt ONBEWUST slacht offer. Ik zal op dit artikel wel enige re acties krijgen, vermoed ik. Ook wel van mensen die mij van anti-papis- me beschuldigen. Spaar u dan de moeite, want daar gaat het in dit stukje niet om. Het is welbeschouwd een groot compliment aan de room se kerk over de virtuoze wijze waarop zij de publieke opinie weet te beïnvloeden. De „jongens" doen het best, zou men in de re clamewereld zeggen. Veel en veel beter dan wij het doen. Dit compli ment krijgen ze ook van mij. Maar men moet mij niet kwalijk nemen, dat ik mijzelf en anderen door dit artikel een geigerteller in de hand wil geven om dc straling te me ten. De straling die beangstigend gevaarlijk begint te worden. Het op uw zaak. En bovenallaat u geen verlengstuk maken van deze propagandamiddelen. Er zal meer en meer over gedacht moeten wor den hoe de zaak van het evangelie, zoals dit door de Kerk der Refor matie mag worden verstaan, ge diend kan worden door de moder ne overdrachtsmiddelen. Moeten zij tegen synoderapport zijn BeroepillgSWerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven (3e pred. pl- toez.): C. A. van Harten te Delft: te Nuis en Niebert: T. A. Vonk Noorde- graaf te Ferwerd (Frl.); te Ouderkerk a d. IJssel: L. Vroegindewey te Delft; te Wolfaartsdijk: F. J. Goethals te Oud- Loosdrecht. (Van onze kerkredactie) i vormde Kerk is. zich van een herder- I lijk schrijven van deze kerk distan- „Her" tieert. of er het zwijgen toe doet. Het: gaat hier dus om de vraag of een die- wangelie in de krijgs- In een hoofdartikel vormd Nederland" dat gisteren is verschenen dringt ds. F. H. Lands- macht al dan niet de vrijheid heeft die I Dijk te Nijkerk man ornn aan Hat or moor klaar-lvoor de vervulling van zijn opdracht man erop aan dat er meer Kiaai noodzalceiijk is. i geref. gemeenten heid zal komen in de positie van 1 Bedankt voor Amsterdam-C: A. Ver de hervormde legerpredikanten bij ïmr 8un5t te R°lt"dam-C de landmacht. Hij betreurt het dathoe hij die vrijheid onder de gegeven, mstandigheden op een verantwoorde' „ijzc kan benutten. Terwille vraagtekens gezet worden achter vrijheid van het Woord van G» het uitgangspunt dat een dienaar «iiie van dc jeugd van ons v r ds. I .andsman nn meer klaarh van het evangelie m de krijgs- In Almelo zoeken de macht geen andere taak heeft dan overal elders waar hij zijn ambte lijk werk verricht. Ds. Landsman protestanten eenheid (Van een -medewerkers) kant in het leger alleen zijn pastorale; De kcrkeraad van de gereformeerde geestelijke werk goed kan verxich-jkerk va„ Almelo hee[t ea„ ul,„odiging gezamenlijk gesprek gezonden de hervormde gemeente, de gere- De mens en zijn kunst, door dr. Hen drik Willem van Loon. Ingeleid door dr. C. P. Gunning en onder zijn toezicht vertaald door Carel Tervueren. Zesde druk. Uitgave Servire. Den Haag. Bezieling en overtuiging, belicht door dr. C. J. Schuurman, prof. A. Kruidhof, prof. dr. K. Kuypers. prof. dr. C. J. Bleeker. prof. dr. A. D. de Groot M. Hondius. Uitgave Servi" door de boofdlegerpredikant ds. B. A. formeerde gemeente, teneinde Bos. en ook door de minister van de- naar een nauwer samengaan fensie wordt ingenomen ten opzichte van meer benadrukken van de eenheid van het rapport dat door de hervormde sy- het tijden van de waarheid Gods. De bet probleem kerkeraad acht het in een tijd van af- 1 val van Gods Woord en verwereldlij- king niet langer verantwoord als belij- Niet bruikbaar ders van Jezus' naam langs elkander heen te leven zonder dat er pogingen gedaan worden om de band nauwer aan te halen. De kerkeraad ontkent de ver- He: mysterie in Ra. Vertal zoeken Uitgave Servire. Den Haag. Dezer dagen zijn verschenen de Handelingen van de Tweede Kamer waarin de minister antwoord geeft op een vraag die in het voorlopig verslag over de begroting van defensie voor kwam. Daaruit bleek namelijk dat de huidige hoof die gerpredikant vanj oordeel is dat hij „hervormde" reser- ve-legerpredikanten, die staan achter het rapport van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk over de kernwapens en die ook in dienst van deze visie getuigenis wil len afleggen, niet kan gebruiken bij herhalingsoefeningen. Hij roept ze daarom ook niet meer op. De minis ter verklaart dit standpunt te delen. In zijn antwoord voegde hij er nog aan toe dat dit tot nu toe alleen is voor gekomen met reserve-legerpredikanten. Als het geval zich zou voordoen bij een predikant die voor langere tijd, of in vaste dienst is. zouden plaatsing in ad ministratieve dienst of eventueel ande re maatregelen moeten worden gen. schilpunten niet in het verleden en he- den. waarover hij gaarne met de an deren spreken wil als eerst vastgesteld gezamenlijke basis ->p de j. diensten ro gebedsdiensten 'verband met "deze ondernomen stap. „En de discipelen van Johannes en de Farizeeërs hielden hun vasten", begint Marcus een nieuwe perioop (2: 1823) en prompt vallen zij er over dat de discipelen van Christus dat niet doen. Daar heb je de mens ten voeten uit. Niet de gelo vige mens, maar de gewone man van alle dag, die zich zo graag verheft over wat hij kan. Tot nu toe in het Evangelie van Marcus werden we steeds weer geconfronteerd met de genezende, verlossende kracht van Christus. Van dit ogenblik af aan laat de schrijver zien dat we niet alleen verlost moeten worden van onze ge bondenheden maar ook van onze godsdienstigheden, dat we niet alleen genezen moeten worden van onze verlammingen maar ook van onze vroomheid. Het klinkt raar, maar het is waar: Onze vroomheid kan God in de weg staan. Wat zijn deze mensen trots op hun vroomheids werk, op hun wekelijks vasten. Ze voelen zich hoog verheven boven al die andere mensen die er maar op los leven, die geen tijd hebben voor godsdienstige inspanningen. En ze willen o, zo graag, ieder een naar hun hand zetten en hun levensstijl opdringen. En dan te weten dat ze de kern van het echte geloof nog niet begrepen hebben. „Kunnen de bruiloftsgasten dan vasten, ter wijl de bruidegom bij hen is?" Echt geloven is bij Christus zijn en wie bij Christus is kan niet treuren. Wie bij Christus is behoeft niet te vasten, maar mag feesten. (Van onze kerkredactie) Leiddraad In de laatste maanden hebben Voor de lezers die graag enige steun lezers herhaaldelijk gevraagd oi\bv het bijbellezen willen hebben,wij- het niet mogelijk is wast het7. wSSl Den Haag. Golgotha, door Bó Vrijheid Ds Landsman vraagt zich af of de woorden van de minister wel helemaal in overeenstemming met de feiten zijn. Maar belangrijker vindt hij de vraag of door het beleid dat in dit antwoord is neergelegd, de positie van de krijgs- machtpredikanten niet in de wortel wordt aangetast De hoofdlegerpredikant en met hem de minister eisen volgens ds. Landsman blijkbaar dat een legerpredikant, die ambtsdrager in de Nederlandse Her- Verordening hoofdbedrijfschap: "17#,P 1 Ook het werk van de commissie ar* V lltnnacr^p voor beidstijdsverkorting voor de detailhan- f iUaawuC 'UUl dej dle onder leiding staat van prof. 1 Verdam en door de Sociaal-Economi- nai<CAnaD sche Raad is ingesteld, wordt min of UCI aUIlCCi meer doorkruist. I- Naar wij vernemen is de commissie, a. die advies moet uitbrengen over deze (Van onze soc.-econ. redactie) materie aan de regering, door de be trokken detailhandelsorganisaties reeds Zoals wij reeds eerder als onze op de hoogte gesteld van het opgestelde verwachting uitspraken, komt "J^J^eek8 het in Nederland inderdaad niet tot een winkelsluiting op zater dag of zaterdagmiddag. De Kon. Ned. Middenstandsbond, de Kath. Middenstandsbond, het Ned. Ver- i bond van Middenstandsvereni- „„ven gingen, Co-op Nederland, de Bond j Sp'hï" opblik VeaT Ds. H. Rabbers met emeritaat (van een onzer medewerkers» De classis Leeuwarden heeft aan d H. Rabbers te Wartema om gezor.' heidsredenen vervroegd eervol emer. taat verleend. Ds. Rabbers werd 27 ja 45-urige. 5-daagse Woord voor vandaag" ook een leesrooster te geven. Met ingang van maandag a.s. zullen wij daar mee beginnen. Onder ieder „Woord voor vandaag" wordt voortaan een te lezen bijbelgedeelte opgegeven. We hebben besloten het bijbelroos- ter te gebruiken dat opgesteld is door de „Internationale Bijbel- bond" en tevens gebruikt wordt door het Nederlands Bijbelgenoot schap. Ieder kwartaal geeft deze organisa tie (adres: Tuilland 7 tn Doorn) een „Leiddraad" uit, waarin een beknopte verklaring wordt gegeven van het te lezen gedeelte. In enkele woorden wordt gewezen op de achtergrond, het verband en een bepaalde belangrijke gedachte. Aan deze uitgave werken hervormde, gereformeerde, christe- lijk-gereformeerde en andere predi kanten mee. Het bijbèlrooster is geen vervanging van het „Woord voor Vandaag" en dit laatste is ook niet gebaseerd op het aangegeven bijbelgedeelte. Het Dit rooster werd voor het eerst „Woord voor Vandaag" blijft zijn ver- gepubliceerd in Engeland in 1880. De trouwde karakter behouden: inhaken gedeelten van de bijbel waren zo ge- op j1€t actuele nieuws, dan wel stil— kozen, dat in vier jaar de bijDel ge-1 staan bij een aspect van het geloofs- heel gelezen werd. Later werd het rooster enigszins gewijzigd, zodat Weinig verandering Het lesrooster heeft zich over de gehele wereld een plaats veroverd. Ontelbare organisaties maken er ge bruik van. Wie het aangegeven ge deelte leest, weet zich één met een neger in Kameroen, een Chinees op Formosa, een Amerikaan in Ohio,een Eskimo in Alaska en een Australiër in Sydney. levQn. Het „Woord voor Vandaag" wil de lezer In staat stellen een ogenblik tot zichzelf in te keren in de gejaagd heid van elke dag. En het aangegeven bijbelgedeelte wil de lezer de moge lijkheid geven in gemeenschap met zijn mede-gelovigen in alle landen te luisteren naar wgt God tot ons allen te zeggen heeft. Over het algemeen zal het plan wei nig of geen verandering brengen in de bestaande situatie. Het winkelpersoneel werkt immers veelal niet langer dan 45 bovendien geniet het eeds een halve vrije voor het Grootwinkelbedrijf en dag per week. welke meestal op maan dag valt. De bedoeling van de samen- de r.k. en de algemene werkne mersorganisaties in de detailhan del zijn het eens geworden over een 45-urige vijf-daagse werk week voor het personeel zonder evenwel het vraagstuk van del De overige vrije dagen, die nog gege- De r.k. en algemene werknemersor- winkelsluiting of openstelling tot! ven dienen te worden om een 5-daagse ganisatles ^bben *ich het rTCbt v» i u. werkweek te realiseren, zullen in over-1 behouden per 1 januari 196< op de een oplossing te brengen. |leg tussen werkgevers en werknemersgeling terug te komen, indien deze in vastgesteld kunnen worden. De thans de praktijk niet werkende organisaties Is thans, dat het personeel per jaar tenminste 7 hele vrije zaterdagen krijgt en 13 vrije maandagen, buiten de vacantles, de snipperdagen en de op een werkdag val lende feestdagen. Per werknemer zal in iedere onderne- ming een rooster van de vrije dagen voor het hele jaar opgesteld dienen te worden. Voor de regeling komen ook de winkelchefs, de afdelingschefs en ande- re functionarissen in aanmerking. Voorts zal de 5-daagse werkweek het personeel geen achteruitgang komen mogen betekenen. De betrokken organisaties hopen, dat de hiertoe op te stellen verordening van het hoofdbe: drijfschap op 1 juli van dit jaar gereed zal zijn en op 1 maart 1965 in werking zal kunnen treden. 1910 geboren en aanvaardde 26 mei 1946 ziin ambt te Tljnje. welke standplaats hij in september 1949 met zijn tegenwoordige verwisselde. Ds. Rab bers is doctorandus in de Semitische ta- Met behulp van een rouleersysteem reeds genoten halve vrije dag per week ri- hopen zij het personeel toch onge- is in het aantal vrije dagen per week veer de sociale voorwaarden tc kun- begrepen. De vrije dagen zullen thans nen bieden, die op het ogenblik inechter steeds als hele vrije dagen moe- Nederland vrij algemeen gelden, ten worden toegekend. maar aan de positie van de onJcrne- mer zelf (83 procent van de detail-1 handelsbedrijven heeft geen perso neel in dienst) is voorbijgegaan. rj blijken te voldoen. De mogelijkheid Is tenslotte opengela ten, dat per branche afwijkende rege lingen worden overeengekomen, waarin bijv. wel tot zaterdagmiddag sluiting zal worden besloten. CRASMAAIMACHIIVES slijpen - repareren SCHMEINK MEENT 116 - ROTTERDAM (Van onze parlementaredactle) I geweest, het kabinet-Marijnen hun vt trouwen hebben gegeven. Dit kabinet „Houden wij rekening met aan- heeft een parlementair karakte joop- en inspeelproblemen waar-ld,' ££Sjo*iïijkh«r™ voor een nieuw team staat, dan; gering en volksvertegenwoordiging. Op heeft het kabinet-Marijnen het f j vertrouwen, dat wij het bij zijn optreden schonken, tot nu toe in het algemeen bevestigd." Deze uit spraak deed vanmorgen de voor zitter van de katholieke Tweede- Kamerfractie, drs. W. K. N. Schmelzer, in een rede voor de partijraad van de K.V.P. Hij moest overigens constateren, dat bij het optreden van een aantal ministers naar buiten bijv. in Brussel en in het overleg met de Stichting van de Arbeid nog niet altijd van een geheel eensgezinde bena dering van de problemen is ge bleken. „Meningsverschillen tussen bewinds lieden zijn, mede gezien de eigen taak waarvoor ook ieder van hen staat, normaal en zij komen binnen elk kabinet ruimschoots voor", zo gaf drs. Schmelzer toe. Maar naar zijn mening zou het een verdere verster king van het gezag van het kabinet toch wel ten goede komen als „zoveel mogelijk pas naar buiten wordt op getreden wanneer eerst intern een gemeenschappelijke beleidslijn is be paald." gekomen. Aan niemand is een formele of juridische binding opgelegd. „Maar dat t.a.v «vooral ook in sociaal op zicht) belangrijke hoofdpunten wel in grote lijn overeenstemming kon worden bereikt, zij het niets steeds qua inhoud van het beleid, maar soms alleen qua volgen procedure, 'denk b.v. aan bezetting van het tweede-televisienet wijziging van de ondernemings structuur» stemt tot voldoening, omdat het op zichzelf een stabiliserend ele ment in de politieke ontwikkeling bete kent". aldus drs. Schmelzer. die zich er overigens van bewust was. dat dit geen garantie voor de politieke levens kracht van een kabinet is". Een bindend en stabiliserend element i onze politiek is zijns inziens ook het feit. dat de drie grote christen-democra tische partijen. K.V.P.A.R.P. en C.H.U.. sinds 1952 regeringsverantwoor delijkheid dragen, tot heil van het land. een gelukkige omstandigheid, dat vorig Jaar de tienjarige samenwer king kon worden voortgezet. K.V.P.-fractieleider verwachtte, dat 1964 een jaar van spanningen zal worden, waarin op sociaal-economisch, budgettair, fiscaal en monetair terrein grote stuurmanskunst van het kabinet wordt vereist. Zijn fractie hoopt de gen van dé regering door haar steun te kunnen verlichten. De inmiddels getrof fen maatregelen en het intensieve over leg ter voorkoming van onnodige prijs stijgingen vormen een aanwijzing, da het de regering ernst is. Drs Schmelzer bracht een groot aan tal uiteenlopende politieke onderwerpen ter sprake en gaf daarbij kort de lopige visie van zijn fractie voor terugdeinst de daad bij het woord te voeten. Verbetering van wat hij noemde: dc sociaal-economische democratie, achtte drs. Schmelzer noodzakelijk. maar hij stond zeer sceptisch tegenover de mid delen. die de P.v.d.A. daartoe wil aan wenden. Een nog verdere verslechtering van het fiscale klimaat door maatrege len in de vermogenssfeer, als door de socialisten wordt bepleit, zou niet meer dan enkele tientallen miljoenen opbren gen en dus voor brede lagen van de be volking geen zoden aan de dijk zetten Duidelijke bevordering van de persoon lijke en maatschappelijke verantwoor delijkheid is ons sociaal-economisch be stel (door bevordering van winstdeling, bezitsvorming en medezeggenschap in de onderneming) leek drs. Schmelzer een beter middel. Evenals de fractieleider sprak K.V.P.- voorzitter mr. P. J. M. Aalberse over de kabinetsformatie en wel in de re de. waarmee hij gisteravond te Utrecht de vergadering van de partijraad open de. Naar zijn mening mag men bij de beoordeling van de weinig gelukkige gang van zaken bij de formatie niet één omstandigheid of één persoon als de schuldige aanwijzen, maar moet men een geheel complex van factoren in het: oog houden. De specifieke taken De Ned. Chr. Beambtenbond heeft zich op het standpunt gesteld, dat voor het winkelpersoneel niet op een bevre digende wijze een 5-daagse werkweek gerealiseerd kan worden, indien niet tot sluiting op zaterdag wordt overgegaan. In het verleden heeft ook de Chr. Mid denstandsbond naar dit standpunt over geheld. De C.M.B. zal echter aanstaan de maandag in de vergadering van de detailhandelsraad zijn definitieve stand punt vaststellen De genoemde organisaties, die met het compromis-voorstel zijn gekomen, hebben samen meer dan twee derden van de stemmen in het hoofdbedrijf schap detailhandel, zodat te verwachten valt. dat inderdaad een verordening van de voorgestelde strekking tot stand komt. Zouden echter de Chr. Midden standsbond en de Chr. Beambtenbond verzet blijven aantekenen, dan kon met de goedkeuring van de verordening nog wel een een jaar gemoeid zijn. omdat dan de minister van sociale zaken zich geroepen zal voelen de hele materie nog eens uitgebreid onder de loep te nemen Helpen in de wereld Voor agrarisch opbouwwerk op het eiland Soemba wordt contact gezocht met WM landbouwkundig ingenieur! De uitzending geschiedt in samenwerking door deputaten voor de algemeen diakonale arbeid en deputaten voor de Soembazen ding van De Gereformeerde Kerken in Nederland. Aan de uitzending gaat een oriënteringsperiode in Nederland vooraf. Sollicitaties aan de deputaten, p.a. Alg. Diakonaal Bureau, Koningslaan 7, Utrecht. i het defen mg betreft, behoudt de fractie zich haar oordeel De nieuwe K.V.P-fractieleider nog geen twee maanden in functie lanceerde deze voorzichtige waarschu wing aan het kabinet in een rede ovei de staatkundige toestand en het par lementaire werk" Hij leidde daarmee de discussies van de partijraad onderwerp in. Terugziende op de kabinetsformatie ▼ar. vorig jaar set dra. Schmelzer, dat ook de K.V.P.-kamerleden, die destijds zeerste, dat de P.v.d.A.-fractie stemde paalde gebied' van mening waren dat een andere pol;- tegen de salarispost van uitgerekend een ter wel degelijk mogelijk tieke weg eveneens begaanbaar zou zijn minister, die er al in de aanvang tin .Nou ja", zei mijn man, ,jij smeekt ook om antwoordelljkheden van fractie, fractie- ellende De naweeën van de griep puilen nog uit voorzitter en formateur zijn door elkaar je hoU'e ogen; dan ,s het togisch dat je nog ab soluut niet in staat bent om met dekens te sjou wen. zoals je gisteren deed". Deze opwekkende woorden vormden het ant woord op mijn verzuchting, dat ik me nog zo gammel bleef voelen. Hij had natuurlijk gelijk maar dat bood geen soulaas, integendeel, het maakte me nog geprikkelder. Helaas kon ik er verder niet op in gaan, want hij verdween spoor slags ter vergadering. Bah, dacht ik mokkend, bah wat een toestand. Als je koorts hebt. ja dan is iedereen even lief en attent voor je, maar doe voonal niet te snel op gewekt en pittig, want dan gaat het mis. Als je voor de eerste keer weer aan tafel eet. beseft niemand dat je nog suizebolt, bibbert en labiel bent. Zodra ze je één keer weer in een jurk zien inplaats van in pyama, ben je automatisch weer de veredelde klusjen-baboe, in dienst pan de hele familie. Deze gedachte activeerde mijn zelfme delijden zo intens, dat ik tranen voelde opkomen Dat was ook weer zoiets vervelends. Mijn traan buizen leken wel Hollandse zomers, op de gekste momenten produceerden ze stortbuien. Het enige slappe troostje, dat man en kinderen konden opbrengen was het afgezaagde refrein: ga vanavond maar vroeg naar bed. Dat was na tuurlijk een wijs advies, maar uitermate verve lend. Natuurlijk was ik moe, maar ik snakte egcïjferen'op'be^ na.ar iets 9ezet,i9s en daar scheen niemand be- gehaald. De K.V.P. is de afgetre den fractieleider dr. W. de Kort wiens optreden als formateur zozeer is gekritiseerd dankbaar voor al het werk, dat hij ten behoeve van haar heeft verricht. Mr. Aalberse gaf voorts een toelich ting op het voornemen van de K.V.P. zien te gaan bezinnen, niet alleen op haar organisatie, maar vooral ook op haar uitgangspunten, basis en karak ter. Daartoe zal binnenkort het begin selprogram van de partij worden her zien. Met name zal daarbij aandacht worden geschonken aan de toekomstige maatschappijstructuur. Tot de meest es sentiële punten waarover de K.V.P. zich heeft te beraden, rekende mr. Aalberse het vraagstuk van de medezeggenschap, de wijziging van de kapitaalstructuur door bezitsvorming, en de hulpverlening aan de minder-ontwikkelde landen. De K.V.P.-voorzltter noemde het ver heugend dat bij vele K.V.P.-ers (vooral Jongeren) een verlangen leeft naar ehrl» ten-democratische samenwerking. Voor wat betreft de samenwerking In organisatorisch verband doen zich ech ter moeilijkheden voor, die volgens mr. Aalberse, „zoal niet onoverkome lijk, dan toch niet gering zijn". Histo risch gegroeide verhoudingen kan Het was een vriendin uit de buurt. We waren te gelijkertijd ziek geweest, zij zag nog even pips en glazig als ik. ,.Hi," zei ze, „wat zie je eruit". Hiantwoordde ik. ..van 't zelfde" „Ik zie, dat je hebt gejankt" constateerde te te vreden. eenmaal niet iu "eïllJ,e,™jn"|,ï^jgriD voor te hebben. u vindt ze Zo zat ik mezelf lekker zielig te vinden, toen ik in feite ook plaats. I iemand via de achterdeur hoorde binnenkomen. „Mag ik misschien in mijn eigen huis?" „Nou eigenlijk niet, uiant ik kwam hier juist om me eens een beetje te laten oppeppen". ..Dat wordt dan wel de lamme, die de blinde leidt hoor". Wat zou het verstandig geweest zijn en zo medisch verantwoord ook als we nu samen uitgeperste sinaasappels of citroenen waren gaan drinken. Dat deden we niet. We namen sterke koffie met een flinke scheut cognac. Daar werden we heer lijk openhartig van. We beleden elkaar hoe moeizaam we ons door Kardinalen over plan I Athenagoras Paus Paulus heeft gisteren de in Rome aanwezige kardinalen bijeengeroepen om hun oordeel te vragen over een mogelijke pan. christelijke conferentie. Tevens heeft hij hen verslag uitgebracht over zijn pelgrimage naar Pales tina en ontmoeting met patriarch Athenagoras. Het plan voor een pan-christelijke conferentie waarin de kerkelijke leidors van de Oosters-Orthodoxe Kerken, de Hoorns-Katholieke Kerk en de protes tantse kerken elkaar zouden ontmoeten is uitgegaan van patriarch Athenagoras. Toen bekend werd dat paus Paulus naar het Heilige Land wilde stelde hij voor om daar een dergelijke conferentie te beleggen. Hij heeft evenwel als zUn mening te kennen gegeven dat het de taak van de paus is. als leider van de grootste kerk ter wereld, om een dergelijke conferen tie bijeen te roepen. In Rome is over een dergelijk voorstel nog niets gepubliceerd, kennelijk weet de paus niet welk stand punt hij moet innemen. Het is voor het eerst in vele jaren dat een paus een beroep doet op het college van kardinalen om hem raad te geven. Hij was zelf echter gisteren in de bijeen komst niet aanwezig. Geruchten wijzen er op dat de kardinalen zich ook bezig gehouden hebben met de vraag of er een speciale commissie benoemd moet wor den die de mogeliikheid van nauwere Betrekkingen tussen de Oosters-Ortho doxe Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk moet bestuderen. de dagen sleepten. We vonden de onzen grof- stoffelijke egoïsten, zonder besef voor de hache lijke situatie. „En je blijft maar gedeprimeerd hè", zuchtte ze. Ik knikte instemmend. We begrepen elkaar zo goed als nooit tevoren. En geen wonder, want het verznstert enorm als bijvoorbeeld blijkt dat je allebei zo de balen hebt van je verpierde gezicht en dat je om het minste kunt janken. „O ja, die tranen", zei zij. Je bulkt van het hnilen als de kinderen je vergeten een kusje te geven als ze naar school gaan". „Maar", vulde ik aan, ,Je bulkt ook als ze je te hardhandig omhelzen". Snel daarna nameei we afscheid, getroost en versterkt. We wisten nu immers zeker dat al onze abnormaliteiten onder de gegeven omstandighe den normaal waren. We beloofden elkaar ten slot te plechtig vroeg naar bed te gaan. Dat deed ik dan ook onmiddellijk en ik sliep in met de verrukkelijke gedachte, dat ik een pluim zou krijgen van mijn man omdat ik zijn raad had opgevolgd. Overigens sliep ik zo vast, dat ik hem zelfs niet meer thuis hoorde komen. De volgende morgen vond il een dikke reep met noten, een ingezakte slagroomwafel en een verschrompelde croquet op mijn nachtkastje. Stil le getuigen van een liefhebbende echtgenoot, die iets gezellip had meegebracht om de dag te be sluiten. Hij had er geen moment op gerekend, dat zijn vrouw werkelijk geluisterd zou hebben naar zijn stem en zou slapen bij zijn thuiskomst. Wee de uiolrin, die in een kwaad gerucht staat. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2