Nieuwe Leidlse Courant Investeringsbeperking van nog eens f Ranger-VI in goede baan Mengde in Paraquay opgespoord Amerika komt met nieuw plan in kwestie Cyprus Geen officieel halt aan loonontwikkeling serie fiscale en monetaire maatregelen Banken stoppen reclame persoonlijke leningen De Gaulle: erkenning Peking was noodzaak Prioriteit bouwlonen moet gehandhaafd Pelgrimage Irene verwondert Spanje Zaterdag 1 februari 1964, 44e*e jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD stigh Is gheblev rt in teghenspoc Aanhoudend zacht Aanhoudend zacht weer met vrU veel bewolking en tijdelijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind in hoofd zaak tussen west en zuidwest. (Zie ook pag. 7) p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 (Van onze sociaal-economische redactie) Omstreeks het middernachtelijk uur heeft de regering een serie maat regelen aangekondigd, waarmee zij hoopt de spanningen in onze economie het hoofd te kunnen bieden zonder een officieel „halt" toe te roepen aan de thans aan de gang zijnde loonontwikkeling. Deze maatregelen zullen voornamelijk ten doel hebben enige verlichting teweeg te brengen op de overspannen arbeidsmarkt, die in belangrijke mate de oorzaak is van de economische moeilijkheden waarin ons land is komen te verkeren. j De temporisering van de overheids investeringen, waartoe in oktober vorig jaar werd besloten, zal met een half jaar worden voortge zet. ook ten aanzien van de ge meentelijke uitgaven. De totale in- ves-terings-beperking van de over heid zal hierdoor stijgen van f miljoen tot f 400 miljoen; Assuradeuren10 pet. Premies verzekering auto verhoogd De in Nederland werkende automobiel assuradeuren hebben besloten met gang van uiterlijk 1 april 1964 de pre mies voor de auto-verzekeringen te verhogen. Het percentage van de ver hoging komt uit op ongeveer 10 pro cent. Zij hebben, naar zij mededelen dit besluit voornamelijk genomen we gens externe kostenfactoren. De invoering van deze premieverho ging gaat gepaard met een verbete ring van de zg. no-claim-korting. Deze korting zal na vijf of meer schadevrije Jaren kunnen oplopen tot 30 procent. De bedoeling van deze verruiming de no-claim-regeling is, de gevolgen van de premie-verhoging voor de goe de rijder te verlichten, of geheel onge daan te maken. De verhoging zal niet alleen een toe passing zijn op nieuw af te sluiten ver zekeringen of bij vervanging van hei motorrijtuig waarop de verzekering be trekking heeft, maar zal ook uiterlijk op de verlengingsdatum van alle lopende automobielverzekeringen van kracht worden. Amsteldyk: knap staaltje van snelle reactie De tegenwoordigheid van geest waar mee aan boord van de 7648 ton meten de vrachtboot Amsteldyk van de Hol- land-Amerika Lijn werd gereageerd op de aanvaring met het 1000 ton metende Duitse m.s. .,Bari2" in de haven van Hamburg, heeft dit laatste schip voor zinken behoed. Het binnenlopende Ne derlandse schip ramde.in de nacht van donderdag op vrijdag de uit een haven bekken komende Duitse boot mid scheeps. Door de kracht van de bot sing boorde de steven van de „Amstel dyk" zich twee meter in het schip, dat dreigde te zinken. Op de brug van hel Nederlandse schip liet men de tele graaf op „vooruit" staan waardoor de ,.Bari2" in ondiep water werd gedrukt. Met sleepboothulp probeerde men daar op de beide schepen uit elkaar te trekken. Toen dit niet gelukte brach ten sleepboten beide schepen Kohlenschiffhafen waar de Duitse kust vaarder van de ..Amsteldyk" los werd gebrand terwijl alle beschikbare pom pen op volle toeren liepen. Persoonlijke ongelukken zijn bij de aanvaring niet voorgekomen. Volgens gezagvoerder A. C. Temmermans van de „Amsteldyk" is het ongeluk ont staan doordat de „Bari 2" onverwacht vanuit een zijarm van de Elbe dwars de rivier overstak. Tapijt van Sjah i Vredespaleis De Sjah van Perzië heeft het Vredes paleis in Den Haag een wandtapijt schonken. De Perzische ambassadeur Nederland de heer Ahmad Zahir, heeft het geschenk gisteren overgedragen het Vredespaleis, vertegenwoordigd door de Carnegiestichting. De 60-jarige mevrouw M. Bootsma- Hummelen te Bussum werd gisteren in Bussum op haar fiets geraakt door een bestelauto, zij sloeg tegen het wegdek en bleef daar bewusteloos liggen.. Met een schedelbasisfractuur werd zij naar het ziekenhuis gebracht, waar zij over- 2 In de particuliere sector zijn met ingang van hedennacht 12 uur de vervroegde afschrijving en de in vesteringsaftrek geschorst, resp. voor alle bedrijfsmiddelen die na dit tijdstip zijn verworven, verbe terd. besteld of aanbesteed en voor gebouwde eigendommen waarvoor na dit tijdstip verplichtingen zijn aangegaan of voortbrengingskosten zijn gemaakt; De reeds ingevoerde tijdelijke be perking van de kredietverlening zal tijdelijk worden voortgezet en worden uitgebreid ten aanzien van de zgn. persoonlijke leningen. Met de banken is overeengekomen, dat mef persoonlijke leningen voorlopig niet meer zal worden geadverteerd; A De afbetalingen van het rijk zullen verder worden afgeremd en wel mee 5 procent; C Het beperkende beleid ten aanzien van de verlening van rijksgoedkeu ringen in de bouwsector zal worden voortgezet, met uitzondering de woningbouw. Voor vervolg zie pagina 7 Amerikaanse geleerden zijn zeer opti mistisch ten aanzien van de te verwach ten resultaten van de Ranger 6, die thans recht op de maan afsnelt. Hoewel de satelliet gisteren enigszins van zyn nauwkeurig uitgestippelde koers leek af te wijken is hij thans na een kleine correctie weer in de goede baan ge bracht. Dr. Pickering, directeur van het straalaandrijving laboratorium in Pas- sadena van waaruit de raket wordt ge leid, zei: „op grond van de radiografisch van de raket ontvangen gegevens kan ik verklaren dat wij waarschijnlijk de maan zullen raken". Verwacht wordt dat dit zondagochtend om 10 uur 24 (Nederland se tijd) zal gebeuren. Onder voorzitterschap van minister-president mr. V. G. M. Marijnen, die donderdagavond vervroegd van zijn Oostenrijkse wintersportva kantie in Nederland terugkeerde, is de ministerraad ook gisteren langdurig hijeen geweest. Op de foto mr. Marijnen (r.) en mr. B. W. Biesheuvel, vice-premier Politiek laatste jan en dwong er toe De Franse president De Gaulle heeft op zijn gisteren gehouden pers conferentie verklaard dat vooi Frankrijk de erkenning van de Chi nese volksrepubliek een noodzake lijke daad was binnen het raam vai zijn politiek, die het gedurende de afgelopen vijf jaar heeft gevoerd. Hij is voorts in principe bereid sugges ties voor een Europese politieke in studie te nemen, maar houdt vast aan zijn plan van een Europa der vaderlanden. De Franse president begon zijn dei-half uur durende persconferentie met een overzicht te geven van de binnenlandse constellatie. Hij zei dat de „Franse natie in vrede leeft" dat er geen diepgaande binnenlandse politieke geschillen zijn. dat de on dergrondse activiteit is uitgeblust, en dat de sociale verschillen dank zij de algemene voorspoed minder zijn geworden. ..Frankrijk," aldus de ge neraal. „is bij geen enkel conflict be trokken." De Gaulle aei voorts dat zijn land, dat zowel intern als naar buiten in vrede leeft, zichzelf in het bezit brengt vs „moderne en machtige verdedigingsw: pens". Deze toestand, die geheel nieuw is voor Frankrijk, staat het land toe de vraagstukken sereen te beschouwen. Over de hulp aan de onderontwikkelde landen zei de generaal dat de steun de voormalige Franse gebieden één mil jard frank per jaar bedraagt. Geen enkel land besteedt in verhouding tot zijn. na tionale produktie zoveel aan de onder ontwikkelde landen als Frankrijk. Dc VS. geven minder dan de helft, en Rusland nog minder. De Gaulle gaf voorts een uiteenzetting van zijn besluit de Chinese volksrepu bliek te erkennen. Hij verklaarde dat China reeds 15 jaar als onafhankelijke er soevereine mogendheid optreedt. Daar om heeft Frankrijk besloten de betrek kingen met de Chinese volksrepubliek op normaal niveau te brengen. Peking en Parijs zijn overeengekomen ambassadeurs uit te wisselen. Dat bete kent van onze kant echter geen enkele I goedkeuring van het regime dat De Verenigde Staten zijn bereid, duizend tot tweeduizend militairen voor drie maanden ter beschikking te stellen van een troepenmacht op Cyprus, samengesteld uit eenheden Navo-landen, mits alle betrok ken partijen akkoord gaan met de Amerikaanse voorwaarden, zo heb ben Amerikaanse ambtenaren mee gedeeld. De Amerikanen hebben gisteren plan voorgelegd aan president Makarios Cyprus en aan Griekenland en waarin wordt aangedrongen op de aanstelling van een bemiddelaar in de kwestie-Cyprus. De Amerikaanse onder, minister van buitenlandse zaken George Ball beraadslaagde in Washington met de ambassadeurs van Groot-Britannië, Griekenland en Turkije voordat de Ame rikaanse voorstellen werden gepubliceerd Het plan is opgesteld in antwoord op het Britse verzoek, een week geleden ge daan, om behulpzaam te zijn bij de desoperaties op het eiland. De in het plan genoemde bemiddelaar zou moeten Regering blijft van mening: De regering houdt onverkort vast aan het in de bouwnota neergeleg de standpunt, dat aan de optrekking der bouwlonen een zekere prioriteit moet worden toegekend. Daarbij is de regering echter van mening, dat de algemene uitgangspunten van de loonpolitiek och moeten gelden voor de bouw, met andere woorden, dat voorkomen moet worden dat een al te sterke stijging van dc bouwlonen repercussies zal hebben voor andere sectoren van het bedrijfsleven. Dit heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp vannacht verklaard na af loop van het gesprek tussen de rege ring en het bedrijfsleven. De bewinds zei daarbij nadrukkelijk, dat in het loonbeleid voor de bouwnijverheid doeleinden onlosmakelijk met el kaar verbonden dienen te zijn, nl. de verbetering van de sociale status van de arbeiders, het witten van zwarte lonen en het invoeren van een aan de structuur van het bouwbedrijf aange past systeem van prestatiebeloning. Minister Veldkamp verklaarde, dat de regering bereid is de kwestie van de bouwlonen met het bestuur van de Stichting van de Arbeid te bespreken, indien daarover op zeker moment in de stichting moeilijkheden zouden ont- Namens de drie vakcentrales ver klaarde de N.V.V voorzitter drs. D, Roemers, dat de vakcentrales overleg hebben gepleegd met de bedrijfsbon- den in de bouwnijverheid in het kader van de interne coördinatie. Hij wilde de resultaten daarvan echter nog niet me dedelen. Wel verklaarde de heer Roe mers, dat de vakcentrales positief ach ter de bonden blijven staan. Ir. J. Bosma. die namens de werk geversorganisaties sprak, zei dat het bouwlonenvraagstuk grote zorgen baart Hij waarschuwde voor repercussies in andere bedrijfstakken. Strijdmacht van 10.000 man den gekozen door de drie mogendheden die de onafhankelijkheid van Cyprus hebben gegarandeerd Groot-Britannië, Turkije en Griekenland en zou de goedkeuring moeten wegdragen van aartsbisschop Makarios en vice-president Kutchuk. De bemiddelaar zou afkomstig moeten zijn uit een van de landen van de NAVO met uitzondering van de drie garanderende landen en de Verenigde Staten. De toestand op Cyprus houdt een po tentieel gevaar in, aldus Amerikaanse ambtenaren. Het Amerikaanse plan om daar een einde aan te maken is door Engeland aanvaard en gehoopt wordt, dat ook de Cyprische, Griekse en Turkse regeringen dit snel zullen doen. Dc totale sterkte van de internationale strijd macht, die hoogstens drie maanden op Cyprus zal blijven, zou ongeveer duizend man moeten zijn. De lijken van de drie offficie- ren van de Amerikaanse lucht macht uit Wiesbaden, die om het leven kwamen toen hun oefenvliegtuig boven Oostduits gebied door een Russische straaljager werd neergescho ten, zijn gisteren naar West- Berlijn gebracht. Op de foto: de Amerikaanse ambulancewa gen met de stoffelijke resten passeert het checkpoint „Bra vo" en rijdt West-Berlijn bin- China heerst Er is geen oorlog of vrede in Azië mogelijk zonder dat communis tisch China hierbij betrokken is. Het ondenkbaar voor Zuidoost-Azië wa Frankrijk zoveel belangstelling voor heeft een neutraliteitsverdrag op te stel len, zonder dat China geraadpleegd wordt. Ook daarom heeft Frankrijk ge meend. ondanks de grote vriendschap van Tsjanig Kai-sjek. het regime in Pe king te moeten erkennen. De besprekingen over de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek zijn tot volle tevredenheid van Frankrijk verlopen. Een agrarische politiek is voor Frankrijk van primair belang. Het is hierdoor dat de Franse regiering een koppige houding heeft aangenomen wat het tijdstip be treft aldus de generaal. De Europese samenleving legt de zet EEG-landen evenwel verplichting op, dat zij het politiek met elkaar eens moe ten worden. Frankrijk heeft het initiatief hiertoe genomen, maar dit werd door enkele partners niet aangenomen, stelden eisen die voor Frankrijk or vaardbaar zijn. Frankrijk noch Engeland willen hun lot in handen leggen buitenstaanders. Maar zou Frankrijk plan voor politieke samenwerking den voorgelegd dan zal dit zeker met de grootste belangstelling aan een studie onderworpen worden. Engel des doods van Auschwitz Het raadsel van de verblijfplaats van de „Engel des doods van Auschwitz"' de beruchte concentratiekamparts Jo sef Mengele is opgelost. De gezochte is in Paraguay gevonden. Voor de op sporing van Mengele was door de Westduitsc autoriteiten een beloning van 20.000 Mark uitgeloofd. Mengele wordt beschouwd als een der hoofd schuldigen van de misdaden in Ausch witz. Hij zou kortgeleden het staats burgerschap hebben verkregen en hij zou daar als arts werkzaam zijn. Hij behoorde tot de artsen, die op het beruchte perron van het concentratiekamp de niet voor arbeid in aanmerking ko mende gevangenen voor de gaskamers uitzochten. Bovendien wordt hij ervan beschul digd, medische proeven op kinderen en in het bijzonder op tweelingen te hebben genomen. Hij zou voorts kin deren gedood en vervolgens ontleed hebben. Een Duitse rechtbank in Kassei heeft woensdag Mengele zijn Duitse academi sche graad ontnomen, waarmee een lijke beslissing van de universiteit Frankfort werd bevestigd. De Westduitse justitie houdt zich al geruime tijd met Mcr.gele bezig. Mengele bleek er grote handigheid in te hebben door valse paspoorten en veelvuldige naamsverandering onvindbaar te blijven De verblijfplaats van Mengele is ont dekt door een lid van de internationale unie van voormalige verzetsstrijders en gedeporteerden. Het internationale comité van over levenden van de concentratiekampen, een onderafdeling van de unie, zal contact opnemen met Paraguay, zo kondigde Halin aan, omdat men het verlenen van het staatsburgerschap „volslagen onbe grijpelijk" vindt. De negentienjarige bankwerker W. Schuurman uit Den Hulst is gisteravond verongelukt in zijn woonplaats Hij werd op de fiets aangereden door een perso nenauto en was vrijwel op slag dood. Hij reed waarschijnlijk zonder brandend achterlicht. bezorging 18.00—19.00 i Commentaren Tn hun redevoeringen voor de par tijraad van de K.V.P. hebben kamerfractieleider drs. Schmelzer en partijvoorzitter mr. Aalberse bei den gesproken zij het terloops over de samenwerking tussen de drie grote chrls'elijke partijen in ons land. De heer Schmelzer stelde vast, dat het samengaan sedert 1952 van K.V.P., A.R en C.H.U in de re gering een bindend en stabiliserend, element heeft gevormd in de vader landse politiek en de heer Aalberse noemde het in zijn kring levend verlangen naar een nauwe christen democratische samenwerking ver heugend. Maar hij verbond daaraan tevens de waarschuwing geen al te optimistische verwachtingen te koes teren omtrent de mogelijkheid van een samengaan in organisatorisch verband, omdat historisch gegroeide verhoudingen zich nu eenmaal niet laten wegcijferen. Het kost ons geen moeite dit laat ste van harte te onderschrijven. Een waarschuwing als deze moge dan be paald niet nieuw zijn, het is verstan dig ze van tijd tot 'ijd te herhalen en het lijkt ons een gelukkige om standigheid dat ze nu eens niet af komstig is van een protestants poli ticus, maar van de K.V.P.-voorzitter. In sommige kringen heeft men het .wel doen voorkomen als zou de ge boorte van de C.D.U. in Nederland louter en alleen vastzitten op de ge reserveerde houding van dc C.H.U. en AR. In dit verband heeft men zelfs het nare woord antipapisme Laten vallen. Uit wat mr. Aalberse gisteren heeft gezegd blijkt nog eens overduidelijk, dat ook de K.V.P.-lei- ding huiverig staat tegenover de vorming van een grote christelijke partij in de naaste 'ockomst. En dat kennelijk op grond van overwegin gen, die ook meermalen door pro testantse politici zijn aangevoerd. De levensbeschouwelijke en ker kelijke verschillen, die steeds hun weerslag hebben gevonden en nog vinden in de politiek, mogen dan van hun scherpte hebben verloren, de eerbied voor het historisch ge groeide weerhoudt enerzijds de K.V.P., anderzijds A.R. en C.HU van het doen van overhaaste stappen in de richting van een (geforceerde) eenheid. Zulke stappen zouden in de situatie van vandaag het gevaar van een nog gro'ere verbrokkeling in de hand werken, met alle, waarschijn lijk zeer kwalijke, gevolgen van dien voor de bevredigende christen-de mocratische samenwerking, die nu in de praktijk is bereikt. Onderzoek naar activiteiten van Naessens Het openbaar ministerie in Parijs heeft gisteren een gerechtelijk onderzoek naar de activiteiten van de bioloog Gaston Naessens. Vastgesteld zal worden of hij onrechtmatig de geneeskunst heeft uit geoefend bü het toedienen van zijn se- im aan leukemiepatiënten. De rechtercommissaris, Maurice Rous- sel, heeft ook bevolen dat de rest van serum in beslag wordt genomen. Naessens heeft opdracht gekregen dins- iroor de rechter-commissaris te ver schijnen voor de aanzegging van moge lijke tenlastelegging tegen hem. De po litie heeft in Naessesn huis op Corsica inmiddels diens microscoop verzegeld. Naessens heeft beweerd dat hij met de microscoop in staat was leukemie-micro- Na de ontwikkelingen van de laat ste weken is het in Bastia, waar Naes- woont, allesbehalve rustig. Gisteren hadden er demonstraties plaats tegen de Franse kankerdeskundigc prof. Denoix, die het serum van Naessens deze week waardeloos had verklaard. Twee com pagnieën van de Franse oproerpolitie moesten optreden om de rust te herstel len. (zie ook pag 9). Erhards lijfwacht oorlogsmisdadiger Ewald Peters van de lijfwacht van kanselier Erhard is gisteren op de ver denking van oorlogsmisdaden gearres teerd aldus een regeringswoordvoerder, ij is onmiddellijk geschorst. Peters wordt ervan verdacht in Zuid- Rusland deelgenomen te hebben aan de massaslachting der Joden, aldus de woordvoerder. YV/ AARNEMERS in Madrid hebben er hun verwondering over uitge- sproken, dat prinses Irene gisteren reeds zo kort na haar over gang tot het rooms-katholicisme een persoonlijke pelgrimstocht heeft ?emaakt naar de kathedraal van Saragossa, het heiligdom van Pilar, be schermvrouwe van Spanje. Onverwacht heeft de Prinses daar een mis bijgewoond, die werd opge dragen door de aartsbisschop van Saragossa, mgr. Casimiro Morcillo v Gon zalez. Ze werd bij haar bezoek aan de kathedraal vergezeld door een Spaanse vnedin. Na de mis zette de Prinses haar handtekening in het gouden boek Sommige prelaten die de Prinses in de kerk hebben gezien, verklaarden, dat haar bezoek aan Saragossa voor de Spanjaarden is het heiligdom van Pilar van de heiligste centra van het land een bevesttiging wsa van de diepte haar geloof en haar belangstelling voor de grote katholieke kerk. Een Spaanse legende wil, dat de heilige Jacobus de maagd Maria in de kathedraal an Saragossa heeft gezien. De Prinses zou later met haar auto zyn vertrokken in de richting van Madrid. Toen de verblijfplaats van prinses Irene in Madrid bekend werd, begonnen een aantal journalisten met hun auto een race naar Saragossa. De Nederlandse ambas sade ontkent iets te weten van de verblijfplaats van de Prinses. (Zie ook pag. 9)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1