Bij Gorkum eindigde de (Franse) victorie Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 1 FEBRUARI 1961 Geïsoleerde generaal streed alleen (Van een onzer redacteuren) organiserende krachtpatsers in den lande heeft de her denking van het 150-jarig be staan van het Koninkrijk der Nederlanden aanleiding gege ven tot talrijke historische op en misvattingen over de vraag aan welk geboortejaar dit naar achteraf is gebleken ..kind van de rekening" diende to worden toegeschreven. De Franse vader was nogal een spring in 't veld want op het moment dat een groot deel van Nederland hem al van het register had afgevoerd (1813), hield hij nog op verscheidene plaatsen, met name in Gorkum en Den Helder, danig huis. Pas op 4 februari 1814 's middags om vier uur, werd in de heren- hnisachtige pastorie-van-bas- taardstijl te Schelluinen (half Renaissance met toren) de laat ste officiële vrede getekend, terwijl de Franse generaal Verhuell met de zijnen in de maand mei van dat jaar schoorvoetend Den Helder ver lieten. De reden, waarom men bij dt herdenking is uitgegaan van het jaar 1813 mag genoegzaam bekend ioorden rondersteld; toen immers zette net Oranje huis weer voet op Neêrlands bodem. Het definitieve bestand daarentegen kwam pas in 1815. Dat er in het jaar daartussen nog heel wat is geschied in het prille koninkrijk, wordt duide lijk bij het nalezen van oude, vergeelde dagboeken en andere beschrijvingen uit die tijd. Voor al Gorkum heeft rond de jaar wisseling van 1814 zeer zwaar te lijden gehad van de laatste Franse stuiptrekkingen. De her denking van het bestand, dat hier werd gesloten, zal nog wor den gevierd. Bij die gelegen heid zal een herdenkingssteen in de pastorie van Schelluinen worden gemetseld. voor de Fransen zaak, met zo wei nig mogelijk kleerscheuren uit de- debacle te geraken. naamde „keizerlijke weg" Amsterdam, via Utrecht. Vianen over Gorkum en Breda naar Ant werpen. Uit strategisch oogpunt vormde Gorkum een zeer moeilijk neembare vesting, vandaar dat Napoleon besloot zich op deze stad nog zo lang als mogelijk zou zijn vast te bijten, ten einde ook het andere leger, dat van ambte naren. kooplieden en andere „ko lonialisten", een zo veilig moge lijke terugtocht te garanderen. Toen de oorlog eind 1813 vrij wel was beslist, zagen de bewo ners van Gorkum met bange blik ken hun stad tot de tanden toe bewapenen. De vestingwerken on dergingen grote verbeteringen, de grachten werden uitgediept en bat terijen, verschansingen en een verharde weg buiten de poort op geworpen. Bij dat alles krioelde net in de stad van gevluchte func tionarissen van elders. „Deze ont- rustende beweging, een onafge broken gewoel en gewemel op de straten, duurde nacht en dag voort", zo schrijft de Gorkummer D. de Graaff. Geen lommer In totaal werden rondom novem ber 1813 zeker zo'n 5000 man troe pen gelegerd, voor het grootste deel ingekwartierd bij burgers. Op 18 november werd de stad in staat van beleg verklaard. De lei ding kwam in militaire handen. Rondom de stad werden alle mogelijke hindernissen, als hui zen, molens en bomen gesloopt om een onbelemmerd uitzicht te Jubilerend koninkrijk een elastisch begrip hebben. Tuinen werden als woes tijnen en de schrijver merkt daarbij op: „Hoe menigmaal (zeiden wij tot elkander) hebben wij ons in de heete zomerzon on der dezelven vermaakt en uitge spannen. en nu toch zal het vol gende saizoen ons geen lommer opleveren, om onze afgesloofde le den in een koele schaduw te gaan verkwikken!" Ontmoedigende ge dachten, die dezer dagen onze har ten al meer en meer beknelden. wel alle dijken rondom de stad te doorsteken, terwijl de militairen „alle overtollige bagage en vrou wen" alvast verder zuidwaarts moesten sturen. Alles spitste zich toe op een harde strijd. De zenuwen raak ten gespannen en dagboekschrij ver De Graaff riep pathetisch uit: ..Welk een monster is toch de oorlog.' Ja, het is een schrikba rend gruwel voor het mensch- dom! Menigmaal moeten zij, die hem voeren, gewelddadighe den begaan, die den gevoeligen en denkenden mensehen tot een afgrijzen zijn, en die met gene mogelijkheid anders, dan door De dood van Achilles den drang der omstandigheden misschien, moeten gebillijkt worden!" Aanvankelijk deden de Fransen nog enkele uitvallen, vooral naar Papendrecht en Dordrecht, maar de geallieerden drongen steeds verder op. Het verbranden dei- bezittingen buiten de wallen ver oorzaakte schrikbarende tonelen. Regelmatig hadden botsingen plaats met Kozakken of Pruisen, die de stad in het nauw brach ten. Ook de burgers werden steeds meer vrijheden ontnomen. Ze mochten zich niet meer op straat vertonen, drank moest worden in geleverd en het voedsel raakte op. Intussen wei-den steeds meer troepen in de stad gelegerd. Bij Hardinxveld, Werkendam, Sleeuwijk en Dalem werden he vige gevechten gevoerd, waarin vooral mariniers een groot aan deel hadden. Het „Vive l'Empe- reur" verstomde in het gejammer der gewonden en stervenden. De situatie werd steeds hache lijker. Alles wat gebruikt kon worden ter verdediging werd als zodanig aangewend, zelfs het Rot terdamse beurtschip veranderde in een kanonneerboot. Elke inwo ner had zo'n twintig Franse sol daten in zijn huis. Zaterdag 22 januari was een rampdag. Een zwaar bombarde ment van de geallieerden richtte veel verwoestingen aan. „Ruim 300 bommen, houwitzers en 24 ponds kogels heeft men ons die dag toegeworpen", schrijft De Graaff. Er werd niemand gedood, wel waren er veel gewonden en zeer veel schade. Een ander groot gevaar ont stond bovendien door het kruien van het ijs op de rivieren, dat zo danig toenam, dat velen hierin een even ernstige bedreiging za gen als in de oorlog. De vierde opgave vonden wij in Kashdan's Schaakrubriek in de Los Angelos Chronicle. Het is een eindspel. doch sluit zich naar vorm en inhoud 'olledlg bij de boven gegeven defini- Probleem van dr. K. Fabel. Oplossingen ■ViV SHrBAW BS ■BB - - f. Beurtschip De dood van Achilles, door Victor Price. Vertaling J F. Kliphuis. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden. Dit uit het Engels vertaalde boek geeft een terugblik op de strijd tussen de EOKA en de Brit ten op Cyprus. De hoofdpersoon is een ondervrager van de Engel se geheime dienst, die gebruikt werd om gevangen genomen ter roristen „door te zagen". De sluip-en-kruip-strijd op het roeri ge eiland, dat thans weer in het nieuws is vanwege de tegenstel- Pastorie lingen tussen de Griekse en Turk se bevolkingsgroepen, was een weinig verheffende zaak, die de auteur op boeiende wijze gestal te heeft weten te geven. Bijzon der spannend is de climax: dfc dood van Achilles schuilnaam voor een Grieks-Cyprische ver zetsstrijder en de omstandighe den welke hiertoe leidden. In ero tisch opzicht komen in het manu script enkele gewaagde scènes voor. De realistische beschrijving hiervan maken het werk van Vic tor Price slechts geschikt voor een beperkt publiek. Moedgevend was het. toen ver nomen werd dat vredesonderhan delingen waren begonnen op de pastorie te Schelluinen. Deze pastorie werd bewoond door ds. Hillebrands, maar de Pruissische kolonel, graaf Finken- stein had intrek bij deze genomen. De commanderende generaal dei- belegering, Von Zielinsky hield zijn hoofdkwartier te Werken- De eerste onderhandelingen lie pen op niets uit, met als gevolg dat de geallieerden op 30 januari opnieuw hevige bombardementen inzetten, waarbij ook een aantal doden viel. Dinsdag, de eerste februari, werden opnieuw onderhandelingen te Schelluinen begonnen, die voort duurden tot de vierde februari. Daarna gingen enkele dagen van angstige spanning voorbij, tot maandag, de 7de februari. Enke le Pruissische officieren begaven zich naar de woning van de gene raal Rampon. Dat betekende voor de ingezetenen het sein. dat de overgave een feit was. De Fran sen hadden het onderspit gedolven. Als een lopend vuurtje verbreidde zich deze blijde mare. De vreug de bereikte een hoogtepunt, toen de troepen enkele dagen later de stad verlieten. Overigens schijnen de capitulatievoorwaarden, die in Schelluinen totstandkwamen, nog al een diepe kniebuiging voor de Fransen te hebben betekend, want zowel uit Frankrijk als uit de gelederen der manschappen kwamen niet mis te verstane on tevredenheidsbetuigingen over de ze overgave. Gibraltar Terwijl op dat moment dus on geveer het gehele koninkrijk ver lost was van de Franse onder drukkers, bleef de generaal Ver huell het „Gibraltar van het Noor den", zoals Napoleon Den Helder eens noemde, bezetten. Hij wist niet, dat zijn landgenoten eruit waren gejaagd en hij voelde zich Dit is de voormalige hervormde pastorie te Schelluinen, waarin op 4 februari 1814 de laatste of ficiële vrede met de Fransen uerd getekend. Het huis, dat bewoond wordt door de dire walvis maatschappij, heeft een vreemd soortige bouw, waarschijnlijk een combinatie van stijlen uit ver schillende tijden. De renaissance heeft evenwel de zwaarste stem pel gezet op het huis, dat volgens een nergens bevestigde overleve ring gebouwd is op een gedeelte der grondslagen van een huis, dat „Schalluiner Berg' werd ge noemd en dal een jachtslot zou zijn geweest van de heren Van Altena. b cd e f g h Mat in twee zetten Hieronder volgen de oplossingen uit onze rubriek van 18 januari jl„ U voorgezet onder de titel „Moeilijker vraagstelling". 1. Clubpartij: Zwart dacht er niet aan het op te geven. Er volgde: 1 Dg4t 2. Lxg4 Lxg4t 3. Pf3 (3 Te3? Tfl mat) 3. Lxf3t 4. Tc2 Pd4! 5. Kei Lxe2 6. Dgl Pf3t en wit staakte de strijd. 2. Titenko—Muriay. Zwart redde zich heel pikant door middel van 1. d2t! 2. K»f2 (Een grove fout ware 2 Kdl wegens 2Ke3 en zwart wint) 2. dlD (met hoop op eeuwig schaak als wit 3. cSD zou spelen) 3. Kh2 Dd2t 7. Kh3 e en zwart is pat! 3. GouldlncBagdatiev. Op 1. DXf6? volgde 2. Db4Td8 3. Tcd5! geschakeld. Maar wat nu?) 3. g8P+! loper) 6. Pe3t Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, "•oudreinetstraat 125, Den Haag. abcdefgh Mat in drie zetten. Probleem van dr W. Speckmat heer en meester in deze stad, die eveneens was omgebouwd in een sterke vesting. Onder leiding van de generaal De Jong, die met een leger in Alkmaar lag, werden de Fransen ook hier tot een langzame overga ve gedwongen. Op 2 april waaide hier de witte vlag, maar pas op 4 mei trokken de Fransen weg. Dat de herdenking van het 150- jarig Koninkrijk langer moest du ren dan een jaar, is hiermee ver klaard. De Ruimtehond De Ruimtehond, door Werner Jórg Liiddecke. Uitgave J. H. Gottmer, Haarlem. In „De Ruimtehond" worden de verhoudingen tussen oost en west, zoals de gewone burger die ziet. fijntjes op de hak genomen met de beschrijving van de avonturen van een- Oosteuropese hond, die de ruimte in wordt geschoten en veilig landt in een Westeuropees Bii het opsporen van dit voor de wetenschap zo kostbare dier komt een charmante jonge en zeer de mocratische oostelijke dierenarts in aanraking met een evenzo char mante maar in hoge mate aristo cratische westelijke edelman en groot-grondbezitter. De gevolgen van deze kennisma king zijn niet die. welke men ten oosten van het ijzeren gordijn zou toejuichen... Een luchtig verhaal met alleen het doel de lezer een genoeglijke avond te bezorgen. PUZZEL VAN DE WEEK VOCR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE .JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD Kru is woord-puzzel Horizontaal: 1. morsdoekje, 3. Europeanen, 7. vaarwel, 10 oude lengtemaat, 11. rivier in Rusland, 12. heks, 14. voegwoord, 15. vrijbuiter, 18. gemeente in Groningen, 20. lichaamsdeel, 21. traag van begrip, 23. lied, 24. turks bevelhebber. 25. toverkunst, 27. kloostervoogd, 29. papieren puntzakje (gewestelijk), 31. sprakeloos, 33. muzieknoot, 34. voorvoegsel, 35. meisjesnaam, 36. muzieknoot, 37. gelei, 39. niet goed doorbakken, 41. plaats in België, 43. ver trouwelijk, 45. boom, 47. teken in de dierenriem, 49. doodgoed mens, 50. vruchtje, 51. genieting, 53. Russische mijl, 55. water in Friesland, 56. deel van een boom, 58 geit, 59. bijwoord, 60. sneeuwschaats, 61. gespannen, 62. meisjesnaam. VERTICAAL: 1. eikenschors. 2. bul. 3. schraal. 4. voegwoord. 5. maanstand. 6. zandheuvel, 8. ster van de eerste grootte in de Zwaan, 9. zijtak Donau, 11. kleinigheid. 13. jongensnaam, 16. trots, 17. plomp, 19. gemeente In N.H., 21. aanwijzend voornaamw. 22. verkeerd, 24. de gezamenlijke hoeveelheid, 25. verfstof, 26. ge meente in N.Brabant. 28. bende, 30. lichaamsdeel, 32. wilde haver, 37. jongensnaam, 38. lus, 39. achting, 40. opschik, 42. leerrede, 44. kleine kabeljauw, 46. stad in Duitsland 48. insektje, 50. spitse bek van een vogel, 51. verstandig (bargoens), 52. stapel, 53. vlin derbloemige plant, 54. baan voor balspel. 57. karaat (afk.i, 58. welaan. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. pt, 3. laak ,7. emoe 10. oom. 12. brandal, 15. slak. 17 Ino. 18. Po, 19. kar. 20. tod, 22. bas. 23. per. 24. as. 26. romer 28. o.r., 29. naar, 31. fitis, 33. me, 34. mug. 36. es. 37. taart. 40. Goes, 42 do, 43 kroeg, 45. mt, 46. bok, 47. wee, 48. nat, 50. dem, 51. in, 53. lel. 55. Eems. 57. Vermeer. 50. tel. 61. drie. 62. rein, 63. la. Verticaal: 1. pos, 2. tolker, 4. A.B., 5. Ari, 6. Kant, 7 ed, 8. mat 9. o.L, 11. maar, 13. Noor, 14. ros, 16. kr, 18. pari, 21. dof, 22. Bets 23. poet, 24. Aa, 25. Sam, 27 Mies, 29. Nero, 30. rug, 32. slok, 33. mare, 35. gom, 38. Aken, 39. ten, 41. et, 42. Dommel. 44. galm, 46. beet, 47. wig, 49. teer, 50. de, 52. kei. 54. lee, 56. sla, 57. vr. 58. re. 59. r.L INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de lin kerbovenhoek vermelden: ..Puz zeloplossing". Er zijn drie prij zen: een van 5.— en twee van 2,50. ONZE BRIEVENBUS Dag nichten en neven, Hoe gaat het met jullie allemaal? Weer een klein beetje beter van de griepaanvalletjes? Hebben jullie de schaatsen goed opgeborgen? Wat is het mooi weer geweest, meisjes en jongens. Hebben jullie al gezien hoe de knop pen van sommige bomen al beginnen te bot ten? Als het zulk zacht weer blijft kunnen we al vroeg katjes plukken. Mmm, hebben jullie ook al zoveel zin in de zomer? Nou, tante Jos wel hoor! Voor veel van jullie wordt het een gewich tige maand, want als ik me niet vergis moeten jullie deze maand verkeersexamen doen. Heb ben we alles goed geleerd? Moeilijk is het toch niet? Goed je best maar doen dan krijgen jullie vast allemaal een diploma. Wat zou dat fijn zijn, als iedereen slaagde! Er zijn zelfs nichten en neven die in hun brief schreven dat de repetities voor het paas- rapport al waren begonnen. Veel sterkte hoor! Vergeten jullie niet je geboortedatum in de brief te schrijven? Jullie weten wel dat tante Jos graag wil weten wanneer jullie jarig zijn. We Horizontaal: kast, tang, peer, fiets, zuil, zwaan, mes, kraan, pond. Vertikaal: (van boven naar beneden) lezen we sneeuw man. De prijzen krijgen thuisge stuurd Henny Bardelmeijer Ter Aar en Marja Beekhuizen Scheveningen. Lang zal hij leven!!! Deze week hebben we maar één jarige in ons midden Ed dy Klerks! Van harte gefeli citeerd van de nichten en ne ven hoor! Nu krijgen de brieven een beurt. Zijn jullie al druk met de repetities bezig voor de ko mende uitvoering Addie van de Akker Monster? Jullie gaan dus al plannen maken voor het komend schoolreisje. Jouw mamma boft maar hoor! Leuk dat jij nog zo'n kleine zus hebt. Hoe gaat het op school? Jouw vorige brief was te laat Henk Akse Den Haag. Waarschijnlijk kwam dat door al de feestdagen. Deze keer kreeg ik geen brief van je klopt dat? Rijd jij veel paard? Ook jouw brief was te laat Margriet Akse Den Haag. Jouw kleine broer wordt al groot hoor! Het is een grap jas. Mag jij hem ook weieens helpen? Jij hebt je pop een mooie naam gegeven hoor. Is je zweep niet meer te ma ken? Ga je veel paardrijden? Moest je voor het eerst in ga lop? Jammer dat jij niets schreef Dea van Antwerpen Monster. Volgende keer krijg ik een lange brief? Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden Heieen van Antwerpen Monster. Hartelijk welkom bij de nichten en ne ven. Hoe komt het dat jij weinig hebt geschaatst? Hoe is het met Piet? Borduur jij graag? Vind je het fijn op de handwerkles? Heerlijk dat jij zo dichtbij het strand woont. Vond jij het zo moeilijk om een briefje te schrijven Bert Arnold Delft? Volgende keer krijg ik een lange brief? Wist jij ook niets te schrij ven Teun Blaak Den Haag? Volgende keer toch wel? Wat is Kreinie al groot ge worden Henny Bardelmeijer Ter Aar. Prachtig dat jullie alles zo goed hebben kunnen zien. Heeft hij niet gehuild? Heerlijk dat jij bij oma en opa mocht slapen. Vandaag is het groot feest. Heb je mooie slingers gemaakt? Heb je al een mooie naam voor je pop bedacht? door Thea Beekman o?<S<S<iJ3cfc8e!Sc*<3e§oH^QS<*<#o§oP*QS^^ Meisjes en jon gens wat staan er veel voorwerpen op deze tekening afgebeeld. Je ziet er van alles op Nu behoeven jul lie echt niet alle voorwerpen op te schrijven hoor! Wel moeten we de voorwerpen er uitzoeken die meer dan één keer op de plaat voorkomen. Ook schrijven jullie er dan precies bij hoeveel maal ze op de tekening staan. Zenden jullie de oplossing in voor dinsdag 4 februari? Fijn dat jij op een meis jeskoor gaat Cora Bardel meijer Ter Aar. Welke versjes moet je op 7 maart zingen? Heb je veel kunnen schaatsen rijden? Nou en of het vandaag groot feest is. Heb je mama's stoel nog versierd? Gaat het goed met oma? Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Marja Beekhuizen Schevenin gen? Gelukkig dat ik nu toch weer een briefje van je kreeg. Prachtig dat jij een prijs hebt gewonnen. Fijn dat jouw kleine zus blij is met haar lise-lot. Hoe gaat het op school? Heb je nu helemaal niet op de gladde ijzers kun nen staan? Jouw brief was de vorige keer te laat Wimmie van Bel le Den Haag. Wil jij een neef je worden? In welke klas zit jij en wanneer ben jij precies jarig? Welke spelletjes doen jullie allemaal? Bedankt voor je tekening hoor! Wisten jullie niets te schrijven Anne Bergman As- peren en Wim van de Beukei Naaldwijk? Volgende keer schrijven jullie natuurlijk een lange brief! Ook jouw brief was de vori ge keer te laat Jannie van Be- veren Den Haag. Jij bent wel erg verwend hoor! Zijn er al kleine parkietjes? Jij hebt de kleine Robbie natuurlijk nog niet gezien. Jammer dat ze nu zo ver weg woont. Bedankt voor je leuke versje. Wacht je niet meer zo lang met schrij- Allemensen wat heb jij al veel speldjes verzameld Peter Binnendijk Naaldwijk. Ik denk dat er niet veel speldjes meer voor jou zijn. Hoe vond je „Al leman"? Jouw brief is toch steeds op tijd? Hoe vond je die reis naar de maan? Prachtig dat er zo'n grote ijsbaan bij jullie is Hans Blij- leven Leiderdorp. Jullie bof fen maar hoor! Geweldig dat er bij jullie een glasblazer op school is geweest. Jullie von den het allemaal schitterend. Moest hij hard blazen? Heb je al veel uit je nieuwe atlas ge leerd? Waarom heb je zo lang gewacht met schrijven? Niet meer doen hoor! Jam mer dat jij helemaal niets schreef Marein Boekhoudt Den Haag. Zo moeilijk is het toch niet? Ja jammer ge noeg kwam jouw brief de vo rige keer te laat Fieke Boel houwer Vinkeveen. Hoe gaat het met Arie? Heb je mooie boeken gekregen? Heb je al veel postzegels gespaard? Heb je het daarginds wel naar je zin? Hoe gaat het op school? Schrijf je nog eens een keer? Vond jij het ook zo moei lijk een briefje te schrijven Marga Boven Den Haag. Als je het een paar keer gedaan hebt gaat het vanzelf hoor! Volgende keer krijg ik een lange, afgesproken? Wil jij een nichtje worden Trix Brandsma Voorburg? Heb jij al zoveel gerolschaatst? Het is gauw groot feest. Zouden al je wensen in vervulling gaan denk je? Heb jij nog meer zusjes en broertjes? Waar om schreven jullie niets Catie Dingemanse Haamstede en Hans v. d. Does Wassenaar? Volgende keer verwacht ik echt een lange brief van jullie Was jij tante Jos een klein beetje aan het vergeten Anneke Doesburg Den Haag? Fijn dat ik een brief van je kreeg. Prachtig dat jij aan Berrie hebt gedacht. Heerlijk dat jij al een logeerpartij in het vooruitzicht hebt Wisten jullie niets te schrijven Eddie Dors Den Haag en Ina van Dijk Wassenaar? Wat jam mer van die eitjes Wim van Dijk Voorschoten. Hoe komt het eigenlijk dat ze stuk wa ren? Heb jij nog zoveel zin om te gaan schaatsenrijden? Geweldig dat jij zo'n mooi versje mag opzeggen. Heb je het al helemaal uit je hoofd geleerd? (Vervolg) Hij knikte haar dankbaar tos, begon te rennen en plonsde door de twee volgende sloten. Ze waren diep, het water was groen en er dreef veel kroos op. Een kikker sprong voor hem uit, verontwaardigd kwakend. Het meisje viel bijna van haar ezeltje, zó hartelijk moest lachen. Eindelijk had Roeland zijn taak volbracht, hij had in ze ven sloten gelopen! Niemand, niemand fcou hem dat nadoen. Als hij nü de prinsessen niet vond was hij geen knip neus waard. Moe, koud stond hij weer op de weg. De damp sloeg uit zijn bemodder- de kleren. „Wat ben je mooi!", spotte het meisje. „En vies! Hoe moet je weer schoon worden?" Ja, daar had Roeland nog niet over nagedacht. „Ga maar met mij mee, dan kun je bij mijn pleegmoeder je kleren drogen", stelde het meis je pen." Roeland holde achter het ezel tje aan en na een halfuur kwa men ze tussen de eerste heu vels Daar lag een grote boer derij. Het meisje riep: „Lena, Elsa, Marina, Bella, kom eens kijken! Ik heb de grappigste jongen van de wereld meege bracht!" Vier andere meisjes kwamen van alle kanten bleven verwonderd staan toen ze op het erf een jongen zagen, die van top tot teen onder de modder zat. „Lieve help, Flavia! Waar heb je die gevonden?" „Ik ben Roeland," zei Roe land klappertandend. Een stevige boerin van een jaar of vijtig kwam nu ook naar buiten. „Wel, wel," riep ze, de handen ineen slaand. „Heb je in een sloot gelegen?" „In zeven sloten," juichte Fla via en sprong van de ezel. „Tan te Berta, ik heb van mijn leven niet zó gelachen. Maar nu moet de jongen een bad en schone kle ren hebben, anders wordt hij nek." De boerin knikte en nam Roe land mee naar de schuur. Ze vulde een tobbe met schoon wa ter en stopte hem er zonder meer in. Zijn modderkleren nam ze mee en even later keerde ze te rug met een schone oude broek en een werkkiel. Dat liet ze Roeland aantrekken. „Ziezo, nu ben je weer toon baar. Je eigen kleren was ik straks wel uit. dan zijn ze mor gen weer droog. Ga maar mee naar de keuken, het is etenstijd." In de keuken vond Roeland de vijf meisjes weer terug. Ook de boer en twee knechts zaten al aan tafel. De boerin wees Roe land een stoel en zette een grote pan karnemelkse pap op tafel. Ieder kreeg een bord en een lepel. De pap geurde en Roeland watertandde. (Volgende week verder) SNEEUWPRET Hoera, het heeft gesneeuwd vannacht 'k Ga vlug een sneeuwpop ma- TANTE MIEN. Een houtworm zat in een keukenstoel en at en at... eer:. heleboel. En op die stoel zat tante Mien, ze had de houtworm nooit ge zien. Die at maar door en at maar door, totdat het krikte en het krakte. En tante Mien om kwart voor tien. pardoes door de stoel heenzak- te. En in de tuin is 't alles wit, 't Is volop winterleven! Maar kijk. daar komen musjes aan; Hun wil ik eerst wat geven. ZU vinden nu geen stukje brood Geen wormpje om te eten En sneeuwpret hebben zij dus niet, Zou ieder kind dat weten? Nu nog een ander versje. Grappig vinden jullie niet? Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie voor een volle? De letters E t.m. K zijn aan de beurt Daaag hoor, veel sterk te op school en tot de volgen de keer. (4+ti (OS,

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16