Stormramp van M leerde ons wereldnood lenigen Ds. P. B. MÜLLER 75 jaar DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 Eenheid - afgod De week der gebeden voor de eenheid van de kerk ligt weer aehter ons. En pre cies een week later gebeurde er iets een overgang naar de Rooms Katholieke Kerk 1 dat menig protestant heeft doen verzuchten: „Rome is dus toch nog niets veran derd. De geheimhouding iuist van de kant van de R.K. lerk is onverantwoordelijk geweest." hoorden we ten minste een predikant zeggen. En dan te weten dat juist de zer dagen een beroemde rooms-katholieke aartsbis schop, kardinaal Arriba y Castro, zich heeft uitgespro ken voor de vrijheid van ere dienst voor niet-roomskatho- lieken in Spanje. „Maar." vervolgde hij. „z-ij moeten geen bekeerlingen proberen Volkomen terecht heeft aan de vooravond van de Week der de Wereldraad van Kerken bij het Vaticaans concilie in Rome, dr. Lukas Vischer, ge zegd: „De week der gebeden loopt gevaar een jaarlijk se buiging voor de afgod van de eenheid te worden, een vrome plechtigheid, die geen enkele uitwerking heeft op het leven van de kerk." De eenheid waar wij op het ogenblik over praten is een afgod, die niets met de wer kelijkheid te maken heeft, want we kunnen over een heid praten en schapen ste len van onze Kerkelijke buurman of scherp optreden als we het gevoel hebben dat anderen schapen stelen van ons. En zo staan niet al- alleen RomeReformatie tegenover elkaar, maar ook Èrotestantse kerken onder- ng. En dan te weten dat iedere kerk, zelfs de kerken die al leen leden aanvaarden op grond van een persoonlijk in nerlijk belijden dat identiek moet zijn met beleven, pa pieren leden telt Er is geen kerk of er staan op de leden lijst namen van mensen die ver van God en ver van de kerk leven en die niet terug Wat heerlijk als zo'n papie ren dan plotseling in een am kerk of door een pre ant van een andere kerk tot een werkelijk ge loofsleven komt. Wat heer lijk als dan plotseling schel len van de ogen vallen en zulke mensen in de ruimte van het geloof komen te staan. Dan behoren we er al lemaal bij te zijn, ook de vroegere predikant die geen innemen. Zolang we dat niet kunnen, en we alleen maar kunnen den ken aan schaapjes stelen, zijn we ?an het woord eènheid niet loe. VERRE VRIEND WERD BUURMAN IN NOOD VANDAAG. 1 februari 1964 Is nacht van 1953 als er wordt ge- Heer. dat in het huidige tijdsge- het precies elf jaar gele- collecteerd voor de Wereldhulp- wricht sociale gerechtigheid eist den. dat zuidwest Nederland actie. In die jaarlijkse collecte °P wereldwijde basis. werd getroffen door een i Het werelddiakonaat 1 de daadwerkelijk hulpbetoon". de watersnood- Morgen zullen er naar de kerk gangers in Nederland weer hulp vragende handen worden uitge- In de februari-dagen van 1953 stoken als er wordt gecollecteerd werd in zekere zin de kiem ge- voor de wereldhulpactie. De kerk legd voor het werelddiakonaat. var. Christus mag zich Pvoor de verre, vreemde naaste stromingsramp, die honderden leeft iets voort van het medelij- eigen zaak, waarin wij de vreug-l levens eiste en ons land in die- den met de medemens in nood, de en het voorrecht der „chris- pe rouw dompelde. Een storm- zoals dat in de weken na de telijke handreiking" mogen bele- vloed als deze leek onbestaan- stormvloed in Nederland zo tref- ven. Handreiking is zo'n mooi baar in ons rustige, goed be- fend openbaar werd in de vorm schermde landje, waarin het van de spontane en leven zonder grote schokken hulp, die uit eigen land verliep en het woord ramp een uit de rest van de wereld ver verwijderde betekenis had. slachtoffers van de i "J"' Een door storm en springtij op- ramp werd geboden. gezweepte zee verstoorde ech ter de illusie van veiligheid. Op die zondagmorgen in fe- 1Q-, le8a voor nel wereiaaiasonaat. var. uuiiius mag zivii weet bruan 19o3 werd Nederland In vele Nederlandse kerken heeft langend bereidvaardig tonen tot groot leed Despron- ^at begrip werelddiakonaat zin- daadwerkelijk hulpbetoon. Het is voUe ^houd gekregen. Het volk, ook goed daarbij te weten op dat zelf de nood had leren kennen welke serieuze en verantwoorde in de donkere februari-dagen van wijze het werelddiakonaat te werk 1953 en zelf ook de zegen van hel- gaat. pende handen had ondervonden, De verre naaste is binnen ons zette de harten wijd open voor de gezichtsveld gekomen en we heb- medemens in nood in verre lan- ben hem leren kennen als één den en in eigen omgeving. der onzen. Wij horen als men sen van vandaag bij elkaar, on- Geweldige xaak geacht ras of huidsUeur vernietigende gewen, van wa- WPrelddiakonaat is een ce- Terecht schrijft prof. dr. Gesi- le gerechtigheid. Langzamerhand direct niet "de acute nood, "die "er ter en wind, in verzinkende en weldig^ zaak want het strikt ?,a ,va° der Mo,en He w°rdt de dl*pe Uoof t?s8en het ^volg van is en de hartver- brekende huizen, op wegge- 3$ uft tot de wereldnSod S Wereldhulpactie-nummer, van het oververzadigd en een honge spoelde dijken, onbereikbaar is groot. Die nood is door gen. Terwijl de rest volk nog sliep onder het bolde rend geweld van de stormwind, kwam het inferno over de Zeeuwse en Zuidhollandse ei landen en worstelden groepen mensen en enkelingen in het onheilspellend duister van de rampnacht om het behoud van hun leven temidden van het vernietigende geweld van wa- De nood lenigen van de verre naaste" of hij nu woont in Skoplje, Esmatabad, Hongkong, Bali of Pakistan, is een opdracht voor de Kerk geworden, en dus een op dracht voor iedere christen. Dat internationale solidariteits gevoel manifesteert zich allerwe gen in de hulp die aan de onder ontwikkelde gebieden wordt ge boden, zowel door overheid als particulier. Sterk komt het zedelijk saam horigheidsgevoel op internationaal niveau ook tot uiting bij natuur rampen, zoals aardbevingen, vul kaanuitbarstingen, stormvloeden tot de en dergelijke. Uit het recente ver groeiend leden behoeven we maar te den- Perzië, Skoplje, Bali en radio en televisie één is, dringt al mens door. Er is saamhorigheidsgevoel, dat op ze- delijke basis berust. Er is ook Haïti. Pers, i toenemend begrip voor socia- confronteren de gehele mensheid ver van de veilige en vertrouw de wereld. Velen werden in hun slaap overvallen en verdronken nog voordat zij goed en wel beseften, wat er was gebenrd. Op die rampzalige zondagmor gen steeg uit het verdronken en geteisterd land de duizend voudige noodschreeuw op van de ellendigen, die zich vertwij- feld en machteloos vastklamp- 'Jan"^dsher "ïte "het"Ko ten aan een laatste houvast op rtinpsioerk reeds nauwe contac- wankelende huizen en in kale met onderontioikkel- boomtoppen. versuft door kou rfe lanim een eigen taak heb- oorlogse jaren dekt. Door de snelle communica tiemiddelen en het groeiend be sef van lotsverbondenheid in de schaduw van de atoombom zijn de grenzen als het ware wegge- Eigen taak land: „Het besef, dat de wereld onaanvaardbaar", hongerend warmende wijze, waarop de hel- pen(je hand wordt gereikt vormt een graadmeter voor de mate, waarin de mens van vandaag zich Naast deze acute noden zijn er de structurele noden in tal van landen. Op de leniging van deze noden is het algemene hulpverle- ningswerk gericht. Ondanks de bundeling van krachten vormt dit werk nog slechts een begin van wat er gedaan zal moeten wor den om de onderontwikkelde vol ken op een hoger levenspeil te brengen. Het is ook niet uitslui tend een kwestie van geld en in vesteringen, maar er zijn ook deskundige en ambitieuze mannen en vrouwen nodig, die de bevol king in de ontwikkelingslanden moeten voorgaan en leiden op de weg naar meer welvaart en wel zijn en dus meer levensgeluk. ontbering. gedachten aan ramp die ons volk zal tref- V™,Z' •SSStr ^kelse'ope'nbarïnp'ouer^sc'hep1 ben gezien in het internationale hulpverleningswerk. In de hulp aan de verre naaste ligt im mers een duidelijke opdracht van Christus aan Zijn kerk hier op aarde. In het licht preekt nog graag vier keer per zondag (Van onze kerkredactie) predi- ook de verlossende kracht van Christus geschilderd. Het evange lie was en is nog altijd voor hem blijde boodschap. En hij vredige rustdag, kerkklokken geen maar een vriendelijk nodigende stem zullen laten klinken. En toch zal op deze eerste zondag in februari in de Nederlandse kerken op speciale wijze de her- ilinèring leven dan de ramp- Hervormd naat, de dienst .aan de verre nooit te oud om '1 Ds. Miiller werd in 1915 kandi- de Hervormde Kerk. Hij diende een jaar lang de gemeente wan De Kaag als Twee miljoen uit hervormde en gerei, kerken Hoe sterk de gedachte van Door de gereformeerden kanaschool landbouwonder- het werelddiaconaat heeft werd in 1963 een totaalbedrag wijs) f 18.000.- en Tibetaan aangesproken in de protes- van f 1245.489,84 bijeenge- se vluchtelingen f 2.862,79. tantse kerken in Nederland bracht voor de wereldhulp- In Korea: weeshuis te Taegu blijkt uit de grote bedragen, actie, waarvan f 186.692,97 f 4.328,86. In Indonesië naast die voor de onderscheidene voor Bali en f 264.727,03 voor de hulp aan de slachtoffers werden bijeenge- Skoplje. projecten bracht en inmiddels besteed. Door de Sectie Internatio nale Hulpverlening van de Algemene Diaconale Raad der Roeanda f 10.000.- Ned. Herv. Kerk werden de regenschade in Remara volgende bedragen beschik baar gesteld: vluchtelingenhulp van de vulkaanuitbarsting: voor economisch opbouwerk Beschikbaar gesteld werd: op Soemba f 40.000.- en voor een kraamkliniek te Kotarad- jah 3.472,54. In Iran: blin- denwerk f 13.500.-, beurzen 11.000.- en aardbevings ramp f 358.360.- In Brazilië medisch sociaal werk Voor het werk onder de dige vluchtelingen pennies blinden in Perzië 10.000.- Mill" te Hong Kong via de zendingscentrum te voor het werk onder de f 344.651,74; voor het warme Baarn) f20.000,Op Haïti vluchtelingen f 43.500.-; voor de slachtoffers van de aard- mÊÊJÊÊM Perzië f 527.000.-: vluchtelingenwerk van de In Europa: 1 i ontwik- Wereldraad van Kerken J~ beving voor het opbouw- kelingswerk f50.000 - in Dakar Azië f 7.200.-. In Pakistan: diverse doeleinden f 33.507,24, Madagaskar een werkplaats te Sial- 28.000.-: voor het Kerke- kot f 73.250.-, de chr. tech- lijk Sociaal Centrum in Min- nische school te Gujranwala doio f 12.500.-; voor het werk f 58.200.-, het Murray Colle- Skoplje f 264.727,17 onder de zeer arme bevol- ge (docenten, boeken king van Coudekerke in Noord-Frankrijk f 10.800.-, voor het werk van de Wal- Pakistan 18.750. densische Kerk (school f 7.700. vluchtelingenwerk Wereldraad der Kerken 20.000.-, aardbevingsramp stemmingsgiften f 44.563,99. welfare- Italië werk f 15.000.-, opbouwwerk met internaat) 10.225.-, ramp Oost Pakt- diaconaat is inderdaad Totaal f 729.500.-. stan 5.000.-. In India: Ta- reldomvattend. Zoals men ziet: het wereld- tt&'ftfrdra&S: tiële uiting is van de christelij- Ier zal Ultlevenservaring kun- hulppredikant. Een jaar later te leuenehoadinp, omdot het pe- nen spreken, want hy .elf drapen toordt door het „nlzo lief maakte een nieuw berm t«n heeft God de wereld pehod..." meeste andere predikanten glnp reeds bezig waren voorberei- WJ Het werelddiakonaat wordt ge- dingen te treffen voor hun eme- van inspireerd door de christelijke ritaat. Hij werd op bijna zestig- preek naastenliefde en de innerlijke ont- jarige leeftijd legerpredikant. hun ^ij.evangeiiscfte collega's en terming en bewogenheid, die En de „jongens van de hap" vrienden zeiden: Jullie zijn va- Christos aangreep, telkens wan- appreciëren hem zozeer, dat kant, dan moet Je die Müller be neer hij met het aardse leed en hij nu nog iedere week ge- roepen. En toen Miiller dat be- fronK^ 8eCO"' vraasd wofdt om deel te ne- roep ontvlne Ég I M Het werelddiakonaat helpt om men aan Christus' wil en ziet de mens in een van c nood als broeder of zuster in zen voor de geestelijke verzor Christus, wiens nood eigen nood ging van de militairen. werd hij benoemd tot zendlngslc- van de Nederlandse Vereni voor Israël. In 1919 preekte sens In de hervormde kerk Nljverdal. De mensen wa daar zo gegrepen door de op het werk tegen hij het aan zondag te preken. De rest van de tijd mag u aan het leger geven. „Kan dat", vroeg ds. Müller aan de hoofdlegerpredikant. Later hebben anderen dezelfde vraag gesteld: „Kan dat?" en altijd was het antwoord: Neen. Maar bij ds. Müller kon het en de ge meente van Heerde voer er wel bij. We vroegen naar zijn geheim, Ofahret^olsr^h:he^difSSi nu op 75-jarige leeftijd als hij zondags vier tnü'al gediend 'hééft; zoals dat in vrij-evangelische kringen vaak wordt genoemd, be gint hij nog diezelfde avond aan de preek voor de volgende zon dag. Hij zoekt zijn tekst op. Hij leest er commentaren op na, knip sels uit kranten en tijdschriften. Hij leest hoe anderen voor hem er over gepreekt hebben. Hij leest alles „wat los en vast zit" en wat bij zijn prediking kan helpen. kerkelijke toen het woord alleen maar in de Griekse denhoeken voorkwam. in een tijd Ds. P. B. Müller Eenvoudig Identificeren „Ik word gewoon weer jong", vertelde ds. Müller ons toen we We citeren nog eenmaal prof. hem deze week opzochten we c neren nog eenmaal proi. - pijilr* m»n - Van der Molen: „Alleen wanneer zijn bungalow-pastorie, schuin «er?eiijKe usance aai een man nfet kwijt Zelfs wij ons identificeren met de nood- tegenover de kleine vrij-evange- in "e en^ Ker.K «anaiaaat geste ia niet Een iaar lijdende mens, het hongerende lische kerk te Heerde, waar hij was wei usanc kind, zullen wij op de juiste wij- nog altijd iedere zondag min- aidaat beeint 7.P knnnen helnen. Onz<> huln via stens twee keer preekt. En hij meente. Dat kanten die jaar in jaar uit in de- j zelfde gemeente staan. Ds. Mül- tw^cto ke?keU?ke' re«5" ler stond 29 jaar in Nijverdal. tweede kerkelijke regel. mj had geen behoefte om weg te gaan en de gemeente wilde hem niet kwijt. Zelfs na 29 jaar nog f - u -- .„„„J. niet Een jaar lang hadden ze fwel^^ne^atee" Cee kan! hun .predikant af8«.l,.u voor de Niet alleen is het nog lang geen ze kunnen helpen. Onze hulp JSPL lul« ziet er dan niet tégen op ook nog school. Ds. Miiller begon kennen liet recht van^ een dienat in Blbur» te houden, arote gemeen.e. En.in de, jaren om deel te hebben aan onze wel- en "lJ to springen als een vrij- vaart. Het dringt ons er toe te evangelische predikant elders vragen naar Gods bedoeling met het land plotseling niet in staat Ji rln nu nun in dun rlio Tïii 1S" die hij in Nijverdal doorbracht, groeide de gemeente, zodat deze de grootste in te preken. Er werd nun preaiKani aigesiaai VI' geestelijke verzorging «edT ïJlr' landmacht Maar toen het jaar om was, wilde de kerkeraad be slist niet ingaan op het verzoek van de hoofdlegerpredikant orfl ds. Müller nog wat langer te hou den. De kerkeraad wilde zijn pre dikant terug. Maar ds. De Kluis Unieke kans Het werelddiakonaat is niet kerk gebouwd tevens een pastorie die er z mag. Doorstroming Alle kerken houden zich op het H aiKani xerug. ïviaar as. we ruuis Bebouwd en wilde ziin zestigjarige legerprö- Ds. Müller zou genoemd kun nen worden de uitzondering die vele kerkelijke regels bevestigt. Er is er waarschijnlijk geen, die hij niet gebroken heeft, zolang de vele middelen, het daarbij tenminste niet ging ogenblik bezig met het beroe- die ons geboden worden om onze om de kern van het evangelie, pingswerk. Er is geen synode of minderbedeelde naaste te geden- Want nimmer heeft hij, sedert hij dat onderwerp komt wel aan do ken. Neen, het is onze unieke in 1915 voor het eerst aarzelend orde. Het ene rapport na het an- kans om een deel van de schuld een kansel betrad, water in de dere werd opgesteld om tot een af te lossen, die ook op de cbris- evangelische wijn willen doen. grotere mate telijke kerk rust. Het is het vol- Hij heeft de mens getekend in komen. Met dikant niet missen, want hij zag hoe ds Müller de harten van de jongens, maar ook van deoffi cieren wist te raken. Heerde Het gevolg was dat de kleine gemeente van Heerde, die vakant was geworden door hfet vertrek ds. G. van Bruggen, tegen doen aan het liefdebevel i eigen machteloosheid, doorstroming te diep medelijden hem zei: Dominee, als wij altijd wordt gesproken over de predi- roepen, hoeft u alleen ma Ds. Müller wordt geroemd om zijn originaliteit in zijn preken, maar hij is niet bang om te luis teren naar wat anderen gezegd hebben. „Ik heb wel eens horen klagen over een geleerde domi nee", zei hij tegen ons, „was de man maar wat minder origineel." Het beste recept dat ik ooit heb gevonden, is dat een predikant eerst moet beginnen met een prachtige, bestudeerde, weten schappelijk juiste en toch aan trekkelijke inleiding. Dan moet hij op papier zetten het beste slot dat hij kan bedenken. Daar tussen in moet hij dan een paar eenvoudige gedachten zetten over de tekst. Dan op zaterdagavond, als hij zijn preek nog een keer doorneemt, moet hij het eerste stuk er af knippen en ook bet slot en dat in de prullemand gooien en met de middenmoot de kansel opgaan. Ds. Müller zegt: „Laat het voor al eenvoudig zijn. De mensen moeten het kunnen begrijpen. Ik richt me soms tot de kinderen- Als zij het begrijpen begrijpen hun ouders het ook". Band Parijs-Peking nog niet erg hartelijk - Relaties met Formosa moeten worden verbroken - De nieuwe staatsgreep in Zuid-Vietnam. DE erkenning van communis tisch China door Frankrijk is deze week dus een feit ge worden. Tot uitwisseling van ambassadeurs is het echter nog niet gekomen, omdat zich een merkwaardig feit heeft voorge daan. De Chinese communisti sche leiders hebben nl. kort na publikatic van de wederzijdse erkenning laten weten, er op te staan, dat Frankrijk nu dc di plomatieke betrekkingen met het op Formosa zetelende Chi nese nationalistische bewind van generaal T 'ang Kai Sjek zal verbreken. En er doen zich thans twee mogelijkheden voor. Of men wil in Peking trach ten generaal Dc Gaullc te dwingen, met Tsjang Kai Sjek te breken, nu de wederzijdse er kenning eenmaal een feit is (waar de Franse president nog- a' trots op is). Of Peking heeft zich neergelegd bij de aanvan kelijke weigering van de gene raal. met het bewind op Formo sa te breken, maar doet thans voor de buitenwereld, alsof dat helemaal niet de bedoeling is geweest. Een lezing Er valt-wat te zeggen voor de lezing, dat de Chinese commu nistische leiders de kwestie van het al of niet verbreken van de betrekkingen tussen Frankrijk en nationalistisch China (For mosa) niet al te ernstig hebben opgenomen tijdens de onderhan- zo ver zou komen. Maar dank zij het optreden van de Ver enigde Staten heeft Tsjang Kai Sjek zich nog eens bedacht. En de nationalistische presi dent zal nu wel blij zijn, dat hij zijn voornemen niet heeft uitge voerd. Want als De Gaulle op zijn stuk blijft staan en weigert, het tot een breuk met Formosa te laten komen, zal dit de posi tie van het nationalistische be wind op dit eiland zeker ten goede komen. die deze week zijn voorafge gaan. Zij zouden nl. van de veronderstelling zijn uitgegaan, dat Tsjang Kai Sjek zelf op de ze erkenning zou reageren met het verbreken van de band met Frankrijk. Het heeft er enkele weken geleden ook inderdaad naar uitgezien, dat het nog eens Verhaast De erkenning van het com munistische bewind in China door De Gaulle, die op zichzelf van weinig betekenis is, maar vanwege haar internationale consequenties de aandacht op zich heeft gevestigd heeft een proces verhaast, dat in de loop van dit jaar toch tot een beslis sing had moeten leiden. Dit proces zou zich hebben afge speeld in en rondom de orga nisatie van de Verenigde Na ties, waar de zetel van China nog steeds wordt ingenomen door vertegenwoordigers van het nationalistische regiem op Formosa. Het zag er vóór de eenzijdige stap van de Franse president al naar uit, dat in de komende zitting van de Algeme ne Vergadering van de Verenig de Naties (die in het najaar begint) een beslissing zal wor den genomen, die in het voor deel van het regiem in Peking uitvalt. De vraag was nog slechts, wat er zou moeten gebeuren met de vertegenwoordiging van nationalistisch China generaal Tsjang Kal Sjek op Formosa. Moeilijkheid Het beste zou zijn, als For mosa als gewoon lid tot de volkerenorganisatie zou worden toegelaten, of dat het zonder meer als zodanig zou worden beschouwd. Zoals men weet heeft China een permanente ze tel in de Veiligheidsraad en mag het gebruik maken van het ve torecht Als de vertegenwoordi gers van Peking in de plaats van die van Tsjang Kai Sjek worden toegelaten, zou de rege ring van deze laatste niet lan ger in de Ver. Naties vertegen woordigd zijn. De meest elegan te oplossing zou zijn, de toela ting van de Chinese communis tische delegatie en het aan vaarden van Formosa als ge woon lid van de Ver. Naties on- De moeilijkheid is echter, dat het eerste geval heel eenvou dig als procedurekwestie kan worden geregeld door de Alge mene Vergadering (met twee derden van het aantal stem men), maar dat de tweede zaak slechts met instemming van dc Veiligheidsraad kan worden ge regeld, waarin de Sowjetunie het vetorecht kan hanteren. Generaal Nguyen Khanh, de leider van de nieuwe militaire junta in Saigon. Groot belang Nu Frankrijk het regiem in Peking heeft erkend is het dui delijk, dat er spoedig meer schapen over de dam zullen ko men, overigens om de meest uiteenlopende redenen. We heb ben er enkele weken geleden al uitvoerig op gewezen, dat met name de vroegere Franse ge bieden in Afrika, die wat China betreft tot dusver één lijn heb ben getrokken met De Gaulle, het voorbeeld van Frankrijk zul len volden. Voor communistisch China is het van belang, dat deze landen het bewind van Tsjang Kai Sjek op Formosa de rug toekeren. Het is echter de vraag of zij dit zullen doen, nu de Fransen het hebben gewei gerd. Men ziet dus van hoe groot belang de uitslag van het „meningsverschil" tussen Frank rijk en communistisch China kan zijn. Houdt De Gaulle het heen stijf, dan bevindt men zich in Peking In een moeilijke positie. De spcldeprik-taktiek, die dc Chinese communisten nu plotse ling weer toepassen met betrek king tot de bij Formosa beho rende eilandengroep van Matsoe en Quemoy, is er wellicht al een begeleidend' verschijnsel Zuid-Vietnam De activiteiten van De Gaullc in Zuidoost-Azië hebben overi gens nog meer gevolgen gehad. De staatsgreep in Zuid-Viet nam. die donderdagochtend vroeg vrijwel geruisloos plaats vond, mag rechtstreeks in ver band worden gebracht met de pogingen van de Franse presi dent, een rol te gaan spelen in een geneutraliseerd Zuidoost- Azië (waar voor de Ver. Sta ten dan geen taak meer zou zijn weggelegd!). Bijzonder dui delijk was de situatie in Saigon nog niet, toen we deze regels schreven. Zeker is echter, dat er thans geen sprake meer kan zijn van toenadering tussen de regering van Zuid-Vietnam en Frankrijk, zoals het geval is ge weest met Cambodja. De nieu we bewindhebber heeft verschil lende leden van de vroegere mi litaire junta ervan beschuldigd, dat zij er neutralistische ideeën op nahielden en dat hun houding van een defaitisme ge tuigde, dat slechts in het voor deel van de communistische re bellen zou kunnen werken. Het is moeilijk na te gaan. in hoe verre deze beschuldiging juist Wantrouwen Wel is bekend, dat er grote ontevredenheid heerste over het doen en laten van de militaire junta, die in november jl. pre sident Diem ten val heeft ge bracht en sindsdien vrijwel niets heeft gepresteerd. Ook was al tot de buitenwacht doorge drongen. dat de militaire lei ders, die samen de junta vorm den. het helemaal niet meer met elkaar eens waren, dat zij el kaar niet vertrouwden en dat de strijd tegen de communistische guerrilla's niet op een verant woorde wijze kon worden ge voerd, omdat er troepen nodig waren om mogelijke staatsgre pen te vermijden. Hoe funest een dergelijke gang van zaken was, moge blij ken uit de mededeling, die McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, dat het slecht gaat in Zuid-Vietnam en dat dc communistische rebellen een goed gebruik hebben weten te maken van de verwarring, die ook na het uitschakelen van de gebroeders Diem in Saigon is blijven voortbestaan. Teleurstelling Wellicht is de militaire tegen slag van de laatste tijd inder daad de oorzaak geweest van defaitisme in Saigon. De situa tie in Saigon is dan ook bepaald niet rooskleurig. De grootscheep se hulpverlening door de Vere nigde Staten, ook in de vorm van ongeveer 15.000 militairen, die daadwerkelijk aan de strijd deelnemen, heeft niet kunnen voorkomen, dat de communisti sche rebellen steeds meer vor deringen maken. Niet alleen de militaire leiders en de troepen „aan het front" worden ontmoe digd door dc voortdurende te genslagen. De teleurstellende ontwikkeling en de toenemende invloed van de communistische guerrilla's doen ook hun invloed gelden op de bevolking van het platteland, die op de plaats zit, waar de meeste en de hardste klappen vallen. Als het nieuwe bewind nog wat wil bereiken, zal het met bijzonder grote voortvarendheid te werk moeten gaan. niet al leen wat betreft de strijd tegen de communisten met militaire middelen. Nog belangrijker is, dat de bevolking van Zuid-Viet nam weer vertrouwen krijgt in de leiders, die in Saigon rege ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14