op droomreis PAUL VLAANDEREN ZONDAGSBLAD langs 22 steden en 15 landen 25 jaar gast in de huiskamer ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 TTET trotse vlaggeschip van de Ne- *--*■ derlandse koopvaardij, het s.s. Rotterdam van de Holland-Amerika Lijn, heeft het eerste traject van de droomreis die tachtig dagen gaat du ren en de zevenhonderd passagiers naar en langs twee-en-twintig van 's werelds meest romantische steden uit vijftien landen voert, afgelegd. Vanmorgen is het prachtige schip, dat vorige week zaterdag, vrolijk en gul gepavoiseerd, in New-York Pier 40, wonder van bouwkunst en technisch vernuft, verliet Gibraltar binnengelo pen. Commodore Cornelis G. Kooyman kon in zijn logboek schrijven dat het totaal aantal af te leggen zeemijlen (26.721) met 3125 zeemijlen was ver minderd. Maharadja geeft toestemming voor een tijgerjacht Voor de vierde maal is het s.s. Rotterdam bezig aan een reis rond-de-wereld. En onder de pas sagiers zijn er 'een 5 pet. die reeds voor de tweede of derde maal hebben geboekt. Mensen die, toen zij een vorige keer het schip verlieten in het cruise-boek" schreven: Dat was de mooiste tijd van mijn leven, en die de ka pitein bij het afscheid op hand slag beloofden: U zult mij spoedig Zij zijn het mede geweest, die er voor hebben zorg gedragen dat voor de Rotterdam-cruises een groeiende belangstelling is gaan ontstaan. Want die belangstelling is groeiend. Niet eens alle gega digden voor deze reis hebben kunnen boeken. Aan de neus van een kleine honderd ging hij voor bij. En om te voorkomen dat zij er volgend jaar weer zouden naast grijpen hebben zij zich nu al aan gemeld voor de eerste lustrum cruise, die de Rotterdam in janua ri 1965 hoopt te ondernemen. PRIJZEN En dit terwijl de passage-prijs toch wel een ogenblik tot naden ken zou mogen stemmen. Hij ligt zo tussen de 25.000 en ƒ11.000 In, en de hoogte van het bedrag is afhankelijk van de accommoda tie die men aan boord wenst. Er zyn er nog altijd die ook ten aan zien van hun hut bepaalde luxe Maar met deze passage-prijs is men er ook nog niet. Tijdens de droomreis worden er allerlei uit stapjes georganiseerd, waaraan kosten zijn verbonden, men wil op tijd zijn drankje drinken, en dat zijn allemaal extraatjes, die de prijs verhogen met een bedrag, dat niet ver beneden het eerste ligt. Doch zo zegt de maatschap pij neemt potlood en papr- fortabel van land tot land reizen en in die twintig cent is de be- wassing, de inwoning en zijn de maaltijden begrepen. WIE? Wie zijn het nu die op een we reld-cruise een schip bevolken? Wat de leeftijd betreft ouderen, vooral mensen die gepensioneerd zijn en voor wie het begrip tijd niet meer telt. Ook veel oudere al leenstaanden, zowel mannen als vrouwen, die eens willen breken met de dagelijkse sleur en in het verkeer met vreemden compensa tie wülen vinden voor hun een zaamheid. Maar bovenal zijn het mensen, die nu de mogelijkheden zich daartoe openen, wat van de wereld willen zien. Die er altijd van hebben gedroomd, al was het maar voor een keer. in Bangkok te zijn of in Honoloeloe of in Bombay of in Singapore en daar al die wondere zaken te aanschouwen, waarvan zij uit boeken hebben vernomen. Het zijn niet eens (allemaal) richards. Gegoede burgers bevin den zich onder hen bij wie geld een niet erge grote rol speelt Ook mensen die een paar jaar achter een niet met vakantie zijn gegaan alJeen om met de Rotterdam een droom te kunnen verwezenlijken. TIJD De voorbereiding van een crui se kost tijd. Een anderhalf jaar wordt er zeker wel voor uitgetrok ken. En dat is niet te lang. In alle havens, die worden aange daan, moeten de agenten en de reisbureaus worden ingelicht. Zij moeten veelal ontvangsten orga- nieseren. Want de Rotterdam trekt in elke haven nog steeds de aandacht. Men wil het schip wel bezichtigen, kennis maken met de kapitein, hem een drankje aanbie den. maar ook bij hem een drank je drinken, in een van die salons vol kunstwerken, waarop men de ogen uitkijkt. Tijd kost ook het arrangeren van de uitstapjes. Want de Maha radja van Coock-Behar heeft uit eindelijk er wel in toegestemd, dat voor de mannelijke passa giers van de Rotterdam een tijger- jacht werd georganiseerd op zijn landgoederen in India, maar het moest hem toch worden gevraagd en hij heeft afspraken moeten maken met zijn drijvers. TENDER En dan de voorbereidingen bij Bangkok! De Rotterdam moet daar ligplaats nemen in de monding van de rivier Me kong. Wie van de passagiers de stad wil bezichtigen moet er met een tender of een politie- kruiser zal worden heen ge bracht. En het is een twee uur varen. Ach ja, de autoriteiten zijn vriendelijk en gewillig. Zij wil len de Holland-Amerika Lijn best helpen. Maar de schepen, die zij beschikbaar stellen zijn niet ingericht voor vervoer van passagiers-op-droomreis. En daarom moeten in de tender en in de politiekruiser toiletten loorden ingebouwd, er moeten ijskasten aan boord worden ge bracht, waarin koele dranken, ligstoelen moeten er zijn en ten ten om matte teinten te be schermen tegen de soms wat al te felle zon. Ja, het moet verrukkelijk zijn zo de Mekong op te varen. Er is veel te zien en ook veel te ho ren, want het scheepsorkest vaart mee. MEER Er is meer! Het belangrijkste is uiteraard het uitstippelen van de reis. Welke route moet men kiezen, welke havens aanlopen? Men moet om dit te weten pre cies de belangstelling van de toe komstige passagiers kunnen pei len. Op het ogenblik is Japan sterk in de mode, en daarnaast het won dermooie eiland Bali. Deze reis zijn drie Japanse steden in het programma opgenomen en vol gende keer komt Bali er bij. En dan de verzorging op het schip zelf. De passagiers mogen zich geen ogenblik vervelen en al les moet mogelijk zijn. Een staf van personeel dient daarvoor te zorgen. Er varen twee cruise-di- rectors mee, en twee social-direc tors, Nederlandse dames, die hun talen vlot en onfeilbaar spreken, er is een schilder-leraar aan boord en een golfinstructeur, eèn taalle raar en bridge-leraar, en enkele deskundigen, die lezingen houden over steden en landen die worden aangedaan. SLAGZIN De Rotterdam gaat in tachtig dagen rond de wereld Phileas Fogg, het geesteskind van Jules Verne heeft de reis minder com fortabel gemaakt. En in die tach tig dagen zal het weer zijn slag zin waar (moeten) maken: It's good to be on a 'well-run ship, de slagzin waarmee de Holland- Amerika Lijn de Amerikanen heeft veroverd. Vanmorgen liep het schip Gi braltar aan, dat het vanmiddag nog verlaat. Maandag is het in Villefranche en woensdag in Na pels. Daar komen de Europese passagiers aan boord, en dan gaat het op Athene aan. Tachtig dagen op de z.even zee- en, tachtig dagen dromend uit zien naar het land achter de ein der... Japanse ladies op bezoek bij de pAUL VLAANDEREN, de le gendarisch geworden detec tive, geesteskind van de Britse „crime-author" Francis Dur- bridge, viert deze maand zijn 25-jarige jubileum als gast in de Nederlandse huiskamer. Een kwart eeuw geleden deed hij zijn intrede in de AVRO-studio, samen met zijn vrouw, Sir Graham Forbes, de patriarcha le politiecommissaris van Scot land Yard (en nog vele ande ren) en sindsdien is hij een van de meest populaire radio-figuren geworden. Zó zelfs, dat wanneer een nieuwe serie Vlaanderen- hoorspelen even op zich laat wachten, uit alle delen van het land telefoontjes en brieven bin nenkomen met de vraag waar dat later de vrouw van de speurder zou worden en Sir Gra ham Forbes commissaris Ter- holm van Berkenwoude. terwijl bediende Rickey onder de naam Charley bekend werd voor de Nederlandse radioluisteraars. Ook de tweede serie (,,De man nen van de frontpagina") liet men in Nederland spelen. De Amster damse rivierpolitie, die de misda digers op het IJ achtervolgde vervulde er een belangrijke rol Maar toen bleek dat er zeker nog meer „Vlaanderens" zouden komen, en ook omdat het wel een beetje vreemd aandeed, dat Ne derlandse misdadigers met mi trailleurs over het IJ zwalkten, werd besloten de handelingen voortaan oorspronkelijk te hou- Ook de namen werden weer in het Engels overgezet behalve die van Paul en Ina. Levend De thriller-serie viel bij het pu bliek in de smaak. Daarom was het een teleurstelling dat de der de serie, het Z-4-mysterie, door het uitbreken van de oorlog moest worden afgebroken. Eerst na de oorlog werd het hoorspel voortge- Er kwamen nieuwe spelers. Theo Frenkel jr. en Lily Bou- meester, die in de eerste drie series de rollen van Paul en Ina hadden gespeeld, werden opge volgd door Eva Janssen en Jan van Ees. Voor de radio-luiste raars zijn zij .goede bekenden ge worden, evenals de nu overleden Nico de Jong, die jarenlang de vertolker was van Sir Graham Forbes (nu Louis de Bree). Er zijn veel luisteraars, zegt Kommer Kleyn, die de figuren uit het hoorspel als levende men sen beschouwen. Dat is wel uit de reacties gebleken. Toen er in een van de afleveringen over ge sproken werd, dat Ina een baby verwachtte, hood een kraamver pleegster zich belangeloos aan. Toen het zoontje geboren was en maar steeds alleen werd achter gelaten als z'n ouders op avon tuur gingen, toonden vele luiste raars zich bezorgd De hoofdfiguren van Paul Vlaan deren zijn met de vertolkers ver groeid. Men kan ze niet door an deren laten spelen, zegt Kommer Kleyn. Het is eens gebeurd dat Nico de Jong ziek was. We heb ben de tekst toen gegeven aan een inspecteur, die vertelde dat Sir Graham ziek was en dat hij zijn taak tijdelijk had overgeno men. Er zou een revolutie onder de luisteraars zijn uitgebroken als we het anders hadden gedaan... Spelers De spelers zelf hebben altijd graag aan Paul Vlaanderen mee gewerkt. zegt Kommer Kleyn. Vaak heb ik moeten horen: als je een rol hebt weg te geven, denk dan eens aan mij. En de mensen, die eenmaal hebben meegespeeld blijven ook. Jan van Ees, die naar de Haagse Comedie ging, de nieuwe Vlaanderen nu toch toevallig opving toen hij op een blijft. Vergaderineen en zelfs av°"d de B B C ..ttMltiteterde". wintersportvakanties!worden d«.n'Ste'hï3 er graag voor uitgesteld. hij de Engelse tekst. We hebben die eerste serie helemaal in Ne- Op 12 februari 1939 werd de eer- Sf3eleil'V°°L ^""JTSTd.Tl .STEE heeft ^geregfsseirdMk Sne*r' me jRjg&K die eerste-seriew^ed.-TTSpreek ¥*"1„"a?"d««'' M met Vlaanderen en het komt in orde", was de titel. Het was de d« CV?°'s',id"''A. bekeSd Nederlandse vertaling van het Engelse „Send for Taul Temple", moeilijkheden een oplossing wist. het hoorspel dat Kommer Kleyn Vandaar ook de Nederlandse ti- Drie „Rotterdam-functionarissen", die ieder op hun gebied er toe bijdragen dat de reis van tachtig dagen rond-de-ivereld een droomreis wordt: de cltcf de cuisine J. L. Ondertvater, de man die met veel fantasie en verve de lekkerste hapjes op tafel tovert, de chef-hof meester IT. van Hillen (rechts), die er voor zorgt dal maaltijden een vlot verloop hebben en de chef-purser C. Th. Suister, op wiens schouders de dagelijkse administratieve gang van zaken rust. bleef toch Paul Vlaanderen trouw en slaat ondanks zijn drukke be zigheden geen repetitie over. Het is vreemd, zegt Kommer Kleyn, dat het hoorspel zo trekt. Zelfs de spelers kunnen het soms niet begrijpen. Tijdens de repetities kijken ze elkaar wel eens aan en zeggen: „Wat een waanzin..", „kon hij niet wat anders bedenken?" Maar als zij het dan later thuis in de huiska mer horen moeten ze toegeven: „Het is toch zo gek nog niet". Voor radioman Kommer Kleyn die in 1929 bij de AVRO in dienst trad als eerste dramaturg en re gisseur is Paul Vlaanderen een hoorspel dat hij steeds met ge noegen heeft geregisseerd. Het is een spel met veel geluidseffecten en dat maakt de regie aantrek kelijk. Daarnaast heb ik altijd van een goede detective gehou den, zegt Kommer Kleyn. Reacties Het aantal reacties is altijd groot geweest. Na één uitzending kregen we soms honderden brie ven. zegt Kommer Kleyn. En toen de schrijver Francis Durbridge in 1953 besloot ermee op te hou den ging er een ware storm van protest op. In Engeland was dat al niet an ders. Zó groot was de druk van het publiek dat Durbridge wel verplicht was een nieuwe serie te schrijven. Overal in Europa zijn ze uit gezonden en overal zijn ze en thousiast ontvangen door de luis- teaars. Ht Gregory-mysterie, het Sullivan-, het Spencer-, het Van Dyke-, het Jonathan-mysterie, het zijn bekende namen geworden. Heel Nederland houdt de adem in als de beginmaten van Koos van der Griends overbekende tu ne worden ingezet, bij het ,,Pas op. Paul!" van Ina of het „Ga bij dat raam weg, Ina" van Paul of bij de ontdekking van de do de steevast aan het eind van ieder bedrijf. Nieuwe serie Dat Paul Vlaanderen in zo bre de kring bekendheid heeft gekre gen is niet in de laatste plaats het werk geweest van Kommer Kleyn, de man die de tekst re lief wist te geven. Al enkele ja ren is de 70-jarige „regisseur van het eerste uur" met pensioen, maar nog steeds luistert hij naar elk hoorspel. Ook naar „zijn" Paul Vlaanderen, dat nu door op- Ga bij dat raam weg, Ina!" Een van de Paul Vlaanderen-scènes iijdens de repetities, waarbij Eva Janssen en Jan van Ees steeds een belangrijke rol spelen. Kommer Kleyn, de 70-jarige, nu gepensioneerde, regisseur, zoals de spelers Item kennen: aanwijzingen gevend achter de draaitafel. Van de 23 tot nu toe uitgezonden series regisseerde hjj er 18. volger Dick van Putten wordt ge« regisseerd. i W„ern?it J'aar weer een serie komt? Bij de AVRO is er nog niets van bekend. De schrijver heeft nog geen nieuwe serie gele verd. Maar mocht er geen komen dit jaar dan bestaat de mogelijkheid dat een oude serie zal worden herhaald, aldus de AVRO. Dit ter geruststelling van de Vlaanderen- fans, die al met spanning zitten te wachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13