Leiclcn herdenkt Heyermans met drie voorstellingen Rassenstrijd gezien door de ogen van kinderen Liederenrecital van Bernard Kruysen met schitterend slot 'g Ds. Smit over zijn werk onder de prostituées Hofprediker geeft nadere verklaring KIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 JANUARI 1964 zijn ligde vaar- zaten - Henk van Ulsen als Wijze kater zeg- gaan Fari- LEIDEN. Binnenkort zal de toneelgroep „Studio" in de Leidse erge-Schouwburg enige voorstellingen geven van Herman Heyermans' „De men-wijze kater". Het eerste optreden op maandag 10 februari a.s. is een extra- zijn voorstelling (d.w.z. buiten de abonnementen om) in het programma van de Leidse volksuniversiteit K. en O. Deze voorstelling wordt gegeven in n de samenwerking met het Leids Academisch Kunstcentrum. Daarna n.L door op 16 en 17 maart u>ordt „De wijze kater" nog vertoond in het Schouw- we- burgabonnement, zeërs Men wil hierdoor reliëf geven aan het r be- „Heyermans jaar", dat overal in den OUeJllande met opvoeringen van werken van deze toneelschrijver gevierd wordt. Zo- ïs,als bekend, wordt dit jaar herdacht, dat zon-Heyermans honderd jaar geleden werd hen Boboren. De opvoering, die de Amsterdamse to neelgroep Studio van „De Wijze Kater" geeft en welke op 8 januari j.l. een zeer succesvolle première beleefde, staat on der regie van Kees van Iérsel. De veel eisende rol van „wijze kater" inder- V|»e Agenda voor Leiden en Den Haag capel Vrijdag mer- Antonius-clubhuis. 8 uur: filmavond Ireisbureau Metaal, rsis- Kleine zaal Stadsgehoorzaal. 8 uur: in concert Daniël Otten viool en Johan Ot- ten piano. Gebouw Rehoboth, Rapenburg, 8 uur: Beatrix-avond Leidse Chr. Oranjevereni- a uit-Sinmedew. Wim Devilee (goochelen en quiz), declamatie en muziek 3ell«- Leiderdorp: Geref. Kerk, 8 uur: zan- elljke gersavond Ring Leiden Chr.-Zangver- >aald, lenigingen. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8 15 uur: Haagsche Comedie met „Horen en zien" Den Haag: Gebouw K. en W„ 7.30 uur: Toonkunstkoor afdeling Den Haag, vol- m.m.v Residentie-Orkest en solisten, Den HaagSchevenlngen: Op Gouden Hoge- jwieken. 8.15 uur: Tel-Aviv Strijkkwar- Z€n" 'tet. Zaterdag 1.1 j Geref. Jeugdhuis Breestraat 19, 8 uur: 'instuifavond Geref. Jeugdverband. e- Hervormd Jeugdgebou v, Moriaansteeg tijd gespeeld door Jan Musch wordt vertolkt door Henk van Ulsen. Men heeft wel eens het idee gehad, dat de toneelkunst van Heyermans zou gaan verouderen. De sociale aanklacht, in vele van zijn stukken belangrijk treft in deze tijd immers nagenoeg geen doel meer. Uit recente opvoeringen „Op hoop van zegen" (bij de Ned. Comedie). ..Uitkomst" (Holland Festival televisie) en nu dus van „De wijze kater" bij Studio is echter wel gebleken, dat men de verouderde sociale verhou dingen gaarne voor lief neemt. Heyermans' toneelwerk blijkt ook nu nog de aandacht gespannen te houden. Zijn figuren hebben een onmiskenbare echtheid" (met o.m. een eohte sentimen taliteit). Hij wist zijn verhaal op het to neel technisch zeer knap te vertellen en zijn dialogen zijn vaak scherp en heb ben altijd te maken met een pure, Ne derlandse manier van praten. „De wijze kater" behelst het verhaal an een als mens verklede kat. die nog kan praten ook en die zich in weet te dringen bij het hof: een zeer karikatu raal getekend hof met buigende lakeien, boze prins, een dikke hofmaarschalk. akers, bei- 2, 7.30 uur: soc'eteitsavond. Schouwburg, 8 uur: diëstoneel Univer- jsiteit, Leids Universitair Toneel-Accoord met „Peer Gynt". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: door Haagsche Comedie met Quadrille, orden Den Haag:: Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Toonkunstkoor afdeling Den Haag, lienstm.m.v. Residentie-Orkest en solisten, Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. e alB I Strijkkwartet. Welke apotheek zal zij Geopend spoedeisende apotheek Reijst, Steenstraat 35. telefoon 20136 en de apotheek Van Breest Smal- e in lenburg te Leiderdorp. X:1 F,ims Camera (2.30 7 en 9.15 uur): Les s een Parisiennes (18 jaar); woensdag: Jazz •oject0p een zomerdag (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Spionage in de Oriënt (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15): Alleman (alle leeftijden). r-van Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Mogen wij van zwijgen? (18 jaar). n Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Spaar de j spotvogels (14 jaar). 'Ka- /O 7 tn nding i het Eerste paal voor M.S.G.-u.t.s. LEIDEN Met vaardige hand heide mevrouw A. M. A. Engels-van Nifterik. echtgenote van de directeur, gistermid dag op het bouwterrein aan de Kager- de straat de officiële eerste paal de grond spre- in voor de nieuwe u.t.s. van het Kon. genootschap Mathesis Scientiarum Ge- nitrlx, waarover we eergisteren uitvoe rig schreven. Het slaan van de eerste paal wend onder anderen bijgewoond door bestuurs leden van M.S.G.. ir. Westra van Bouw en Woningtoezicht, directieleden van d< Ned. Bouwmaatschappij en de architec ten ir. J. A. Lucas b.i.. ir. H. E. Niemeijer b.i. en ir. J L. van den Ent b.i. Mr. P. J. de Ruyter de Wildt sprak het daan van de. eerste paal bij afwe- z'Sheid van de voorzitter van M.S.G. kele woorden. Hij herinnerde eraan, dat aan de bouw van deze school ten minste tien jaar voorbereiding zijn vooraf ge gaan, terwijl de oude school aan de Pie terskerkgracht al 50 jaar geleden school werd afgekeurd M.S.G., dat al sinds 1785 bestaat en de oudste nij verheidsschool van ons land is, kan trots zijn op het ontwerp, aldus spr., ei gemeente Leiden trouwens ook. De staalconstructie voor het gebouw wordt vervaardigd door de H.C.W. te Leiden. sten- svijze illen- in F. H. Sachs jeugdoiulerliug LEIDEN De centrale kerkeraad de Herv. Gemeente heeft tot jeugdouder- ling voor het centrale werk de heer F. H. Sachs benoemd. Hij zal zich bezig houden met het open jeugdwerk in jeugdgebouw „In den Moriaen" aan Hooglandse Kerkgracht-Moriaansteeg. Fcderaiiedagen in Leiden LEIDEN Op 15 en 16 februari zullen in Leiden de landelijke federatiedagen worden gehouden van de Christen-Stu dentenassociatie de organisatie v confessionele verenigingen samenwerken. Film in Volkenkunde LEIDEN, Zondag om 3 uur wordt het Rijksmuseum voor Volkenkunde de kleurenfilm van dr. A. A. Gerbrands de Papoea-houtsnijder Matjemosh toond. siteit itute rijgt een sikkeneurige lijfarts, die de koning maar niet beter kan maken. De slimme kat maakt daar uiterst snel carrière. Al heel gauw kruipt hij op de leuning van de troon en van daar en van andere plaatsen, waar hij met zijn lenig lichaam naar toe springt, begint hij op een bru tale. ironische en scherpzinnige wijze het doen en laten van de mensen te bekriti seren en te bespotten. De beslist domme, maar ook wel goedige koning heeft na tuurlijk niet door. dat hij met een kat te doen heeft. Het gelaarsde-kat-achtige gegeven van „De Wijze Kater" zou wellicht de indruk kunnen wekken, dat het een enigszins naïef stuk is. Dat is het beslist niet. Het is een vaak spitse en ook wel gedurfde satyre. die door de toneelgroep Studio op een vlotte moderne wijze wordt ge bracht. De flonkerende voorstelling die Sudio van Heyermans' stuk geeft zal wellicht de beste blijken die in dit jaar wordt gegeven. Volgens velen zijn o.m. het speelplezier en het élan van alle me despelenden (geleid door de inventieve regisseur van Iersel) en de vertolkingen van de beide hoofdrollen door Henk van Ulsen (de watervlugge kater) en Wim van den Brink (de koddige koning) moei lijk te evenaren. Voor grammofoonplaten Wijkavond in Marekerk te Leiden LEIDEN. Op de gisteren in de Marekerk gehouden wijkavond van de hervormde wijkgemeente De Molenwijk sprak ds. W. A. Smit uit Amster dam over zijn werk onder de prostituées. Ds. Smit was zendeling in het voormalige Nederlands Indië, was in dienst van de Indische Kerk, werkte als predikant in Dordrecht om vervolgens in Amsterdam terecht te komen, waar hij arbeidzaam is rondom de Oude Kerk, de Walletjes zogezegd. Ds. Smit merkte op, dat over de pros tituées vaak bitter en hard wordt ge sproken. Zij worden beschouwd als de grootste zondaressen, die er zijn. Dit is foute gedachtengang. Zeker, de pros tituées zijn geen heiligen, maar zijn wij dat dan wel? Wij zijn immers allen zon daren, vallende onder het oordeel van God. Samenwerking In de wijk van ds. Smit „werken" dui zend van die meisjes. Hij vertelde over zijn gesprekken met her. Wat men te horen krijgt, is vaak zwaar om te dra gen. De meeste meisjes kunnen niet i uit dit leven komen. Ds. Smit ging nader op deze problematiek in en sprak voorts Benoemingen Leidse universiteit LEIDEN Bij onderscheidende be sluiten van curatoren der Leidse univer siteit zijn benoemd: Mevr. drs. E. S. AlbanTroost, weten schappelijk ambtenaar le klas in tijde lijke dienst bij de farmacie, tot weten schappelijk hoofdambténaar in tijde lijke dienst. Dr. G. G. J. Bange, wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de botenie. tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar A. Dr. J. M. de Beyer, wetenschappelijk ambtenaar le klas in tijdelijke dienst bij cardiologie, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de cardiologie: Drs. H. T. van Dam, hoofdassistent op arbeidsovereenkomst bij de anorganische fysische chemie, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst Dr. L. M. van Dijk, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij cardiologie, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst. A. Haak. wetenschappelijk hoofdamb tenaar in tijdelijke dienst bij de inwen dige geneeskunde, voor het tijdvak 1 ok tober 1963 tot 1 oktober 1964, wederom i deze functie benoemd. Dr. P. R. Locher, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de tuurkunde, tot wetenschappelijk amb tenaar le klas in tijdelijke dienst. der Plank, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de anorganische chemie. Drs. J. W. I. M. Simons, wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de stralengenetica .tot wetenschappelijk ambtenaar le klas. Drs. A. D. Tates. wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de stralengenitica, tot wetenschappelijk ambtenaar le klas in tijdelijke dienst. Dr. J. L. Terpstra, arts. wetenschappe lijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de heelkunde, voor het tijdvak 1 jan. 1964 tot 1 jan. 1965, wederom in deze functie. Thomas, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in tijdelijke dienst bij de radiologie. der Vliet, arts, wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de klinische neurologie, voor het tijdvak 1 tot 1 dec. 1964, wederom in deze functie. Drs. W. J. Vredenberg, wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de biofysica, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst. Drs. J. P. Warns, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de con flitpsychologie. Dr. R. J. van Zonneveld, arts, weten schappelijk ambtenaar le klas in tijde lijke dienst, bij de sociale geneeskunde, voor het tijdvak 1 jan. 1964 tot 1 jan. 1965, wederom in deze functie. de samenwerking met de pastoor de Sint Nicolaaskerk met wie hij zaterdagsavonds op pad gaat. Zij spreken vaak in eikaars kerk. Met Kerstfeest spraken zij op straat, de gereformeerde predikant, de kapitein van het Leger des Heils. de Lutherse predikant, de pastoor ds. Smit als hervormd dominee. Het werk is moeilijk, maar toch ook mooi en jk aan afwisseling. Vocale medewerking aan de avond ver leenden mevrouw Grims-Stroman en een kwartet. De bijeenkomst was geopend door ouderling J. Nieuwenhuis, die zijn teleurstelling uitsprak over de matige opkomst. Omzien in wrok verving Poolse Nachttrein LEIDEN Doordat de Poolse film „Nachttrein", waarvan wij gisteren bespreking plaatsen, onverwacht niet ter beschikking was. vertoonde K. en plaats daarvan als film-van-de-maand .Omzien in wrok". Een recensie van deze rolprent verscheen onlangs in onze krant. Er wordt een bepaald soort Engelse jeugd getekend, die door allerlei oorzaken twijfelt aan een zinvol leven en er wat op los radauwt. De film „Nacht trein" zal nu op een later tijdstip worden gedraaid. GRONINGEN Geslaagd: arts I: C Ier Werf, J F Groeneveld (belde Gi- Westerdijk (Garsthuizen), H H Hos- Originele opening foto-expositie van Camera Catena LEIDEN Op bijzonder originele wijze heeft Camera Catena, de foto- vereniging van de Leidse Studenten vereniging Catena, gisteravond in de sociëteit Ilorus aan het Rapenburg een fototentoonstelling geopend. De openingsplechtigheid geschiedde met het maken van een foto van de prae- ses van Catena, de heer P. S. A. Le- feber, waarna een film werd ver toond over de gang van zaken rond om de ontwikkeling van de gemaakte foto. Hierbij werd gebruik gemaakt van allerlei ingewikkelde apparaten. De historie van de fotografie werd in een eerste lezing ook al uit de doeken gedaan, compleet met echte camera's obscura en nog echtere vogeltjes, waar- lar men moest kijken. De expositie geeft een goed overzicht in het streven van Camera Catena. Ver scheidene leden bewegen zich nog op het terrein van de reportage- en por tretfotografie, anderen echter hebben eer de artistieke zijde gekozen. Opvallend is op deze expositie, die tot met 7 februari kan worden bezichtigd, dat de intens abstracte fotografie nog niet geheel terrein heeft gewonnen. Er zijn overigens heel goede opnamen te zien, terwijl de onderwerpen, die streng geselecteerd zij a getuigen van een goede smaak op het gebied van compositie. Ds. P. A. B. Forget, hofprediker heeft een nadere verklaring gegeven van zijn reactie op de overgang van prinses Irene tot de r.k. kerk. Deze verklaring luidt: „Naar aanleiding van de artikelen, die in zekere couranten verschenen zijn, verklaar ik dat deze mijn reacties op geheel onverwacht gestelde vragen niet geheel juist hebben weergegeven, het geen wellicht valt toe te schrijven aan mijn onvoldoende beheersing van de Ne derlandse taal. Hoewel ik de stap van prinses Irene blijf betreuren, meen ik mij als hof prediker te moeten onthouden van het geven van een verder oordeel over de stap van prinses Irene, noch over de Rooms-Katholieke Kerk. Het bericht over de overgang van prinses Irene tot de Rooms-Katholieke Kerk kwam mij geheel verrassend'. (Zie ook pa In „Spaar de spotvogels STUDIO. Harper Lee's succesvolle roman „To kill a mockingbird" is gebaseerd op de jeugdherinneringen van de schrijfster. Zij tekent met humor, maar vaak ook met wrange ironie het leven in een kleine plaats in het zuiden van de Verenigde Staten, MaVcomb in Alabama, waar thans de rassenstrijd tussen negers en blanken een hachelijk probleem is. De door Robert Mulligan naar het boek van Harper Lee vervaardigde film, die in Nederland onder de titel „Spaar de spotvogels" wordt vertoond, is daarom van een grote actualiteit, ofschoon het filmverhaal zich in 1932 afspeelt. De gebeurtenissen in het wat achter lijke en bedompte plaatsje worden ge zien met de ogen van de twee kinderen van advocaat Atticus Finch (een zeer goede rol van Gregory Peck, die er een Oscar mee verdiende). De tienjarige Jem en zijn vier jaar jongere zusje Scout groeien op in een sfeer van angst en vooroordelen. Zij maken het proces mee -tegen de neger Tom Robinson, die vals wordt be schuldigd van aanranding van een blank meisje. De advocaat doet alles wat in zijn vermogen ligt om de neger te redden maar slaagt er niet in de (blanke) jury van zijn gelijk te overtuigen. Robinson wordt veroordeeld, probeert in zijn wan hoop te ontvluchten en wordt doodge schoten. De advocaat heeft zich ondertussen de haat van een groep fanatieke blan ken, aangevoerd door de vader van he aangerande meisje, op de hals gehaald. De beide kinderen ondervinden zelf de klei ne pesterijen en discriminaties, die daar van het gevolg zijn. Op een donkere spookachtige avond, als Jem en Scout van een schoolfeest terugkeren, worden zij in het bos gevallen door de wraakgierige boer, die door de advocaat tijdens het proces in een slecht daglicht is gesteld. De boer slaat de jongen bewusteloos. Voordat hij echter het meisje kwaad kan doen, wordt hij door een zwakzinnige buurjongen, die een grote vriendschap voor beide kinderen koestert, doodge stoken. De sheriff, die zich enigszins schuldig voelt aan de gerechtelijke moord op de neger, doet het voorkomen alsof de boer Lawrence van Arabië TRIANON De film van Sam Spiegel en David Lean over de mysterieuze fi guur Lawrence van Arabië is geprolon geerd. Als schouwspel is de film zeei zeker indrukwekkend, maar zijn beteke nis ontleent hij vooral aan de boeiende historische gebeurtenissen in het Nabije Oosten, die zo levendig in de herinne ring worden teruggeroepen. (Grootscheepse avonturenfilm). Toonkunst-concert in LEIDEN LEIDEN. Een van de schoonste vormen van kamermuziek is zeker het liederenrecital en het is te betreuren, dat men in een concertseizoen slechts zelden in de gelegenheid wordt gesteld, van een dergelijk evenement te genieten. Hoe teleurstellend moet het dan voor de optredende kunstenaars evenals voor de organiserende maatschappij zijn, te bemerken, dat slechts enige muziekliefhebbers de moeite hebben genomen van een gang naar de concertzaal. Het programma dat de Frans-Neder landse bariton Bernard Kruysen had op gesteld bleef, ook na de vervanging van Ravels Griekse volksliederen door de Siete Canciones populares van De Falla, interessant genoeg: naast bovengenoem de liederen werden de Cyclus „L'Horizon Chimérique" van Fauré, de verzameling ,La fraicheur et le feu" van Poulenc en Schumanns Dichterliebe uitgevoerd. Sinds wij Bernard Kruysen hier het laatst hoorden, is de stem groter gewor den, mannelijker ook, doch soms gaat de expansie van het volume ten koste de warmte aan toon. Eerst goed op gang gekomen na een wat onzekere La est infinie en een tamelijk traag Je suis embarqué volgden een prachtig voorgedragen Diane, Séléné en een '*o- wogen Vaisseaux, waarvan alleen de laat. ste frase aanzienlijk expressiever had kunnen zijn. De begeleider, Jean-Charles Richard, ad eerst grote moeite zijn volume aar de halflege zaal aan te passen; zijn be geleiding was in het algemeen correct, al stellen we ons het dansende karakter het tweede lied veel geprononceerder voor, doch niet erg inspirerend en vaak aan de forse kant. Veel beter vonden beiden elkaar in de liederen van Poulenc. Wij hoorden deze nog niet eerder in Leiden en we waren Kruysen dan ook dankbaar voor deze keuze. Duidelijke verwantschap bleek hier met voorafgaan de componisten uit de Franse school, doch ook Duitsromantische elementen zijn aan deze gemakkelijk aansprekende liederen, die niet veel meer pretenderen te zijn i aangename streling van het oor illustratie van Eluards tekst, niet vreemd. Hoogtepunt in dc uitvoering was voor is „Homme au sourire tendre", dat zeer gaaf gezongen en begeleid werd. Dat de Siete Canciones niet onverdeeld gunstig zouden uitvallen, was te ver wachten; bijna geen zanger(es) die niet Spaanse herkomst is, weet hier het element geheel te treffen; ofwel n blijft te voorzichtig (zoals Kruysen El Pano) of men legt het volkskarakter te dik op (zoals hier gebeurde Seguidilla en in de zwaar overdreven Polo). Het middendeel, gevormd door het trieste Asturiana, het pittig en geestig gezongen Dicen que no nos queremos het tere Nana bewezen echter, dat de keuze toch ten dele juist was geweest Ook de pianist scheen zich hierin in zijn element te voelen. Des temeer werden we teleurgesteld door de presentatie van Schumans Dich terliebe. Richard bleef zich houden correct spel, doch bekommerde er zich weinig om, of de zanger misschien dere intenties had; wrijvingen, vooral bij de inzetten, bleven dan ook niet uit. Kruysen, die aanvankelijk wat be schouwend begonnen was en de liede ren toch niet de diepgang had weten te verlenen die ze bezitten, kwam plot seling in Am leuchtenden Sommermor- gen op een buitengewoon hoog peil. Zoals hij dit lied vertolkte kunnen het slechts de allergrootsten. te erger was het, dat zijn tekst verwarring in het (fraai gezongen) Ich im Traum geweinet hem zo a propos bracht, dat er daarna geen gevoel, geen zang en geen uitbeelding te bekennen waren, behalve ir enige gelaatsuitdrukkingen, die het muzi. kale manco echter niet konden compen- i. Zijn houding hier, met veel te vei achterovergeworpen hoofd, zal daar ten dele wel debet aan geweest zijn. t welwillende applaus wist hem een toegift te ontlokken: Wolfs Herr, was tragt der Boden hier (Spanisches Lieder- buch) en wederom werd het een verras sing, doch deze keer een zeer aangena- de zanger wist zijn eigen persoon geheel weg te cijferen en juist door deze eenvoud en de oprechtheid werd dit schitterende lied een onnavolgbare pres tatie. Ook de begeleider overtrof zichzelf. Geen wonder, dat het publiek hier- a meer wilde horen en de beide con certgevers handhaafden zich met Ravels triptiek Don Quichotte op het zelfde niveau. Het geliefde Chanson a boire, waarmee ook Gérard Souzay hier indertijd triomfen vierde, moest zelfs gebisseerd worden en kreeg beide malen een sprankelende uitvoering. Een avond van wisselend gehalte dus, waar lest ongetwijfeld best was. Dra- A- van der Veen-Wiersma Een scène uit de film Spaar de {spotvogels. zijn eigen mes is gevallen. De beide kinderen sluiten met de zwakzinnige jongen Boo een vriendschap voor Robert Mulligan heeft de film met groot vakmanschap vervaardigd. Het ca merawerk is op alle linies voortreffelijk. Wat Mulligan met de kinderen heeft bereikt is ook opmerkelijk. De scène in Jazz op een zomerdag CAMERA (alleen woensdag) .Jazz on a Summer's Day" is opgenomen tijdens het internationaal bekende ja~i- festival te Newport, U.S.A. Het is fenomenale film. De makers houden jazz en verstaan hun vak. Het resultaat hun ontmoeting met de allergroot ste jazz-fenomenen is ongelooflijk knap, ontroerend en soms zeer onstuimig. De bioscoopbezoeker wordt doordron gen met jazz, hot en cool en modern oud. Op het doek: óf de musici, óf het publiek waarbü de Amerikanen Fran- gevoeligheid aan een max..num aar techniek paren óf zeezeilen, zoals bij de muziek van Monk. Een moeder met haar twee jonge kinderen devoot luiste rend bij het gezongen gebed van Mahalia Jack" -\ show en sprankelende vrolijk heid bij de performance van Armstrong. Geen verhaaltje dus, maar wel volop spanning. Geen .happy ending" maar wel livere ontroering. (Neusje van da zalm voor jazzliefheb- Les Parisiennes CAMERA (tot n ~>et dinsd.g) De film „Les Parisiennes" oftewel „Vier Parijse meisjes" is een uit vier gedeelten bestaande boulevard-komedie. Vier vri beleven een liefdesgeschiedenis, elk op geheel verschillende manier. Het had geestige en onderhoudende rolprent kunnen worden, ware het niet dat de isseurs, Poitrenaud, Barma, Allegret r->isrond, hun onderwerp op zo nig fantasievolle wijze hadden benaderd. De verhaaltjes zijn wat onhandig in beeld gebracht, terwijl bovendien de strekking niet steeds even verheffend is, (Vlakke komedie). Mogen tcij zwijgen? REX Mogen wij zwijgen?" (Ge- fahren der Liebe) is één van die seksuele voorlichtingsfilms, die tegenwoordig gelmatig (moeten) worden vertoond. Het een oude Zweedse film. Maar dat doet eigenlijk niets ter zake, want het haaltje in dit soort films is bekend. Het argeloze jonge meisje ontdekt, dat verwachting is. En dat is dan de aanlei ding tot het doel: openhartige voorlich ting op seksueel gebied, het onverbloemd laten zien van alles wat daarmee te ken heeft. Door in het drakerige verhaaltje steeds weer lange inlassen te geven over de anatomie van man en vrouw, de functies der geslachten en het verloop van bevalling, maakt men er een „voorlich- tings"film van. we over deze belangrijke levens vragen moeten zwijgen: natuurlijk niet! een dergelijke film het middel is wagen wij -'.erk te betwijfelen. (Drakerige voorlichting). Spionage in de Oriënt LIDO Een Duitse spion heeft waa devolle documenten in zijn bezit. Voor hij de kans krijgt ze te verkopen, wordt hij vermoord. Zijn vrouw probeert de geheime papieren te achterhalen. Op haar speurtocht vallen vele doden, ter wijl zij cr bovendien achter komt. dat haar man haar met een ander bedroog. Gelukkig loopt alles goed af. De docu menten kunnen weliswaar niet worden verhandeld, maar er blijkt een fikse erfenis op het speurende vrouwtje tt wachten en ook de liefde komt om eer hoekje kijken, wanneer dc adspirant- documentenkoper om de hand van dc dappere weduwe vraagt Dit is dus zo ongeveer het verhaal. Commentaar lijkt ons overbodig. (Stil laten speuren). Alleman LUXOR De voortreffelijke film „Alleman" van Bert Haanstra is opnieuw geprolongeerd. Haanstra heeft, onder meer verscholen in een wasmachine, al lerlei Nederlanders in uiteenlopende situaties gefilmd. Het resultaat is verrassend portret van ons allemaal. (Schitterend). de rechtszaal, die terecht door de regis- tot zwaartepunt van de film is ge maakt. overtuigt vooral door zijn onna- drukkelijkheid. Naar onze smaak wordt het probleem an de rassenscheiding misschien iets te subtiel in deze film aangeroerd. Toch moet men bewondering hebben voor de moed van de regisseur, die met „Spaar de spotvogels" een belangrijke film heeft gemaakt. (Zeer de moeite waard). Medische dienst voor Leiden en omgeving Doktersdiensten ALKEMADE: dokter Brinkhorst, Sta- penseastraat 6, Leimuiden, tel. 01721-269; dokter Muskens, Noordeinde 166, Roelof- arendsveen, tel. 01713-329. ALPHEN AAN DEN RIJN: dokte* Platteschor, Vissepark 4, tel. 2858. HAZERSWOUDE: dokter Blauwen- draad, Hogewaard 4, Koudekerk, teL 01714—200. HILLEGOM: dokter Versluys, Hoofd straat 142. tel. 5121. KATWIJK AAN DEN RIJN: dokter Bugman, Valkenburgseweg lb, teL 292L KATWIJK AAN ZEE: dokter Slagmo len Voorstraat 131, tel. 2336. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: zie Hazerswoude. LANGERAAR: dokter Van Dongen te Nieuwveen. tel. 01723—101. LEIDEN: dokter De Jong, Hoge Rijn dijk 15, tel. 32877; dokter Teeuwen, Hooi. gracht 61, tel. 23752; dokter Glabbeek, Bachstraat 39, tel. 22956; dokter Van Win gerden, Boshuizerkade 28, tel. 30791; dok ter Postel, Witte Singel 69, tel. 23089. Bij geen gehoor dokterstelefoon 22222. LEIDERDORP: zie Hazerswoude. LEIMUIDEN: zie Alkemade. LISSE: dokter Haase, Heereweg 337, tel. 3685. NIEUWKOOP: dokter Bremer te Nieuwkoop, tel. 01725103. NIEUWVEEN: zie Langeraar. NOORDWIJK: dokter Van Nes, Oude Zeeweg 82, tel. 2405. NOORDWIJKERHOUT: dokter De Groof, Eyken Donk 52, tel. 02533—2910; dokter v. d. Lugt, Hoogduinweg 20, De Zilk, tel. 02520—5707. OEGSTGEEST: dokier Held. Marelaan 36, teL 52255. RIJNSBURG: zie Katwijk aan den Rijn, SASSENHEIM: dokter Van Raaij, J. P. Gouverneurlaan 40, tel. 7777. VALKENBURG: zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT: dokter Binnema, Chur- chill-laan 11, tel. 02532—7202. VOORSCHOTEN: dokter Van Dam. Prof. Asserlaan 26, tel. 3960. WARMOND: zie Voorhout. WOUBRUGGE: zie Langeraar. ZOETERMEER: dokter Vegt, Juliana- laan 1, tel. 3035. ZWAMMERDAM: zie Nieuwkoop. Apotheken ALPHEN AAN DEN RIJN: apotheek Allart, Raadhuisstraat 206, teL 3185. BOLLENSTREEK: Hillegomse apo theek, Hoofdstraat 78, Hillegom, teL )2520—5272. KATWIJK: apotheek Katwijk aan den Rijn, Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. LEIDEN: apotheek Van Driesum, Ma re 110, tel. 204Ü6. LEIDERDORP: apotheek Van Breest Smallenburg. Hoofdstraat 47, tel. 34375. OEGSTGEEST: Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 53274. W ijkverpleging AARLANDERVEEN: zuster Schippers, Groene Kruis Zevenhoven, teL 01723— 364 of 219. ALPHEN AAN DEN RIJN: zuster Ko ning, Wilhelminalaan 21, tel. 2176. BENTHUIZEN: zuster Bosch, Raad huisplein. Hazerswoude (Dorp), teL 01723—322. BOLLENSTREEK: zuster Konijn, Kerkdam 3. Warmond, tel. 01711—250. HAZERSWOUDE (DORP): zie Bent- HAZERSWOUDE (RIJNDIJK): zuster Hoogvliet, Kom van Aaiweg 7, Leider dorp, tel. 0171024909. Bij ongevallen aan de Rijndijk, tel. 01714—278. HOOGMADE: zie Aarlanderveen. KATWIJK: chr. wijkverpleging, zuster v. d. Jagt, tel. 2282; Groene Kruis, zus ter Ouwehand, tel. 2780. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: zie Hazerswoude (Rijndijk). LEIDEN: Groene Kruis, zuster Vode gel, Valdezstraat 5, teL 22696; zusters Brands en Rigter, Witte Singel 58, tel. 31055; zuster v. d. Zeeuw, Stieltjesstraat 52, tel. 21669; Oranje-Groene Kruis, zus ter Fieten, Kanaalstraat 68, tel. 32292. NOORDWIJK: zuster Van Luyn, Hoofdstraat 12. tel. 2907. OEGSTGEEST: zuster De Jonge en De Groot, De Kempenaerstraat 42, teL 50338. SASSENHEIM: zuster v. d. Breukel, .Bethesda", Emmalaan 2, tel. 7463. TER AAR: zie Aarlanderveen. VOORHOUT: zie Bollenstreek. VOORSCHOTEN: Gezondheidscen trum. tel. 2177. WARMOND: zie Bollenstreek. WOUBRUGGE: zie Aarlanderveen. ZEVENHOVEN: zie Aarlanderveen. ZOETERMEER: zuster Van Dam, Dorpsstraat 76. tel. 3230. ZOETERWOUDE: zie Hazerswoude (Rijndijk). Tandartsen ALPHEN AAN DEN RIJN: tandarts Van TuyL Stevinstraat 12, tel. 3086. BOLLENSTREEK: tandarts Salverda, v. d. Endelaan 76, Hillegom. KATWIJK: tandarts Kleen, Voorstraat 137, tel. 5400. LEIDEN: Voorlopig verlenen alle tand artsen hoognodige hulp in het weekeinde tot een nieuwe dienstregeling is samen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3