Nieuwe Leidse Courant RANGER ZONDAG op de MAAN Let op bij inkopen doen in een raket Chaos dreigt in de bouwwereld Nachtvergadering: lonen en prijzen Camera's nemen 3000 foto's in 10 minuten Prinses Irene vandaag naar Innsbruck? S - ruimtesonde met succes gelanceerd J. v. Eibergen voorzitter van het CNV Ypenburg moet militair vliegveld blijven MAREL VOOR AUTO'S Nu weer 712 occasions Minister spreke zich uit „eiland-t.v." over IEMCO N.V. Vrijdag 31 januari 1964, ÜM jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigh is ghebleven nijn hert in teghenspoet" Zacht weer Zacht weer met veel bewolking e« tijdelijk enige regen of motregen. Matig* tot krachtige, tijdelijk krachtige tot harde wind in hoofdzaak tussen zuidwest west. (Zie ook pag. 7) 0,78, p.m. 3,35, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu Ook Russen D\ SOWJETUNIE heeft gisteren „ruimtestations" door een krachtige draagkracht in twee ver schillende banen om de aarde ge bracht. Het zijn de Elektron 1 en de Elektron 2, die door de Russen samen „een ruimtesysteem" worden genoemd. In de Russische bekendmaking werd gezegd, dat de afscheiding van de Elektron 1 van de raket tijdens de (vlucht werd uitgevoerd, terwijl de (motor van de laatste trap werkte. Nadat het station in de ruimte was gebracht, zette de krachtige draag- ï-aket zijn vlucht voort langs een tevo ren vastgestelde koers. Daarbij kreeg het de nodige snelheid om de tweede jsatelliet in een tevoren vastgestelde Ibaan te brengen. De elektron cirkelt om de aarde op een hoogte, die varieert van 7100 tot 406 km en heeft twee uur en 49 minuten iiodig Ivoor elke omwenteling. De Elektron 2. die een veel grotere baan beschrijft (de i afstand van de aarde varieert van 68.200 tot 460 km) heeft voor een omwenteling 22 uur en 40 minuten nodig. Deze cijfers 'liggen dicht bij de berekende. In de bekendmaking in Moskou werd niets gezegd over het gewicht vai satellieten of het gewicht en de kracht van de raket, die ze in de ruimte heeft gebracht. De lancering kwam een dag na de succesvolle proef met de Ameri kaanse Saturnus 1, de zwaarste raket die voorzover bekend ooit in de ruimte werd geschoten. De functie van de ruimtestations wordt beschreven als het gelijktijdig bestuderen van de interne en externe stralingsgor dels van de aarde en natuurkundige schijnselen, die daarmede verband hou den. Gemeld is voorts, dat Russische grondstations reeds telemetrische ge- 1 gevens van de satellieten opvangen er verwerken. Tass meldde, dat de ruimte stations uitzenden op frequenties var 219.943. 19.954, 20.005 en 90.225 mega cycles. De Amerikanen hebben ook enkele malen geprobeerd, met een raket i dan een satelliet in verschillende banen te krijgen. In juni 1960 werd een raket 1 met twee kleine satellieten afgeschoten, maar zij kwamen in dezelfde baan. Een jaar later gingen drie satellieten met raket de ruimte in, maar twee er maakten zich niet los van de raket. De zes televisiecamera's in de Ranger-VI, de raket, die op de maan foto's zal maken en naar de aarde terug seinen, alvorens de Amerikaanse satelliet op de maan te pletter slaat. Geruchten over positie ambassadeur Verwacht werd dart prinses Ilrene vandaag uit Madrid naar Hnnsbruck 2-Du vliegen om in de Tiroolse hoofd- nog een deel van de Olympische Winterspelen bij te wonen. Het ver trek van de Prinses was nog niet he lemaal zeker en zegslieden op de Nederlandse ambassade achtten het niet uitgesloten, dat de Prinses nog een dag of twee in Spanje zou blij ven. Het ligt wel in de bedoeling, dat H.M. de Koningin en de prinsessen Beatrix en Margriet morgen naar Innsbruck zullen vertrekken. Prins Bernhard, die voor familiebezoek in 't Zwitserse Sankt Moritz is, zal ook naar de Olympische spelen gaan. Prinses Christina blijft op paleis Soestdijk. Dat het vertrek van prinses Irene uit Spanje aanstaande is, werd door Asso ciated Press geconcludeerd uit het feit, dat de Nederlandse ambassadeur in drid, jhr. mr. W. E. van Panhuys er echtgenote gisteren een officiële lunch hebben gegeven, die kennelijk was be doeld als een afscheidsbijeenkomst voor de Prinses. Onder de gasten aan de lunch waren de Spaanse minister van voorlichting, Manuel, Fraga Iribama, de minster van binnenlandse zaken, Camilo Alfonso Vega en de graaf en gravin van Salinas. De gravin is een zuster van koningin Fabiola van België. Prinses Irene is donderdagmorgen in Madrid nog enkele inkopen gaan doen, Zij verliet de ambassade door een achter- deur om de wachtende fotografen te ont lopen. (Voor vervolg zie pagina 11) - (Van onze soc.-ccon. redactie) Noch door de werknemers-, noch door de aannemersorganisaties in het bouwbedrijf wordt een vinger uitgestoken om het vastgelopen over leg over de c.a.o.-bouw, die op 1 maart aanstaande van kracht moet worden, weer op gang te krijgen. De werknemers hebben gezegd, dat hun laatst geformuleerde voorstellen hun laatste woord zijn, hierover opnieuw te gaan praten heeft naar de mening van de aannemers geen zin. De aannemers zelf hebben er geen behoefte aan hun eigen loonvoorstel- Zen als „hun laatste woord" aange- duid te hebben. In aannemerskring er de laatste week totaal niets i een hervatting van het overleg In één oogopslag Christenen helpen pag. 2. B. van Eesteren 90 jaar pag. 2. Tsjombe beweert: „Kasavoe- boe schuldig aan dood van Loemoemba" pag. 5. Zendeling over de gruwelen van Kongo pag. 5. Formosa in de aanval pag. 5. Zuid-Vietnam breekt met Frankrijk pag. 5. Mode: Dior stelt teleur pag. 7. Perspectief voor woning bouw in Zuid-Holland pag. 7. Olympische Spelen pag. 9. gedaan. Men peinst er ook niet over om zelf dit initiatief te nemen. Men acht zo'n initiatief zonder zin. De werknemers van hun kant zitten p een initiatief van de aannemers te wachten en verklaren niet met eer tiatief tot heropening van het overleg te zullen komen, omdat de aannemers ee gezegd hebben op het laatste 1 tel van de werknemers. Zo gebeurt r dus helemaal niets. Loonsanerhig Toch moet er over een maand ieuwe c.a.o. in het bouwbedrijf zijn, /il men niet het risico lopen, dat ei en grote loonchaos ontstaat, of stakin gen uitbreken. Dit laatste zou met na- in strijd zijn met het beleid var minister Bogaers, die er op uit is, de produktiviteit in de bouw zo hoog mo gelijk op te voeren en aan deze be drijfstak een zo groot mogelijke priori- fit te verlenen. Ongeveer twee weken geleden heeft deze excellentie de voorzitters va: werknemersbonden en daarna ook de voorzitters van de aannemersorganisa ties bij zich ontvangen om met hen te spreken over de ernst van de situatie. Ook dit ministeriële gesprek heeft ech- r totaal niets geholpen. Het lijkt er thans op. dat van bui tenaf een initiatief genomen dient fe worden, wil het overleg nog voor 1 maart op gang komen. Na verschillende gesprekken met des kundigen in het bouwbedrijf is onze in druk, dat er met de aannemers nog te praten zou zijn, ook eventueel nog wel over een wijziging van h voorstellen, indien de werknemers m; bereid zijn de nakoming van de ov te komen lonen ook inderdaad garanderen. De werknemers zullen althans m ten beloven zich voor de nakoming van de afspraken zo sterk mogelijk te maken. Groot onbehagen heerst onder de aannemers over het feit dat de werknemers de kwestie vai naleving van de c.a.o. volledig af schuiven naar de aannemers. Dit ach ten deze onaanvaardbaar, te waar minister Bogaers duidelijk ge steld heeft dat de loonoperatie de bouw zal moeten worden aange wend ter sanering van de lonen. (Voor vervolg zie pagina 11) l^A DE GESLAAGDE LANCERING van de reusachtige Saturnus-1 van woensdag hebben de Amerikanen gisteren van Kaap Kennedy de 365 kilogram wegende ruimtesonde Ranger 6 gelanceerd. Deze moet de 368.296 kilometer lange weg naar dc maan afleggen om van zeer nabij deze planeet te fotograferen en de afbeeldingen (van belang voor bemande ruimtevluchten) naar de aarde over te seinen. Zesentwintig minuten na de lan cering werden seinen ontvangen, waar uit bleek dat de Ranger 6 de ingewikkelde bewegingen had uitge voerd, die het ruimtevaartuig in de juiste positie moesten brengen voor de laatste fase van de maanvaart. Vier minuten later, toen de Ranger 6 een snelheid van 38.708 kilometer per uur had bereikt, maakte het voertuig zich van de tweede en laat ste trap van de raket los. a uur na de lancering werd het sein uitgezonden waarop de Ranger 6 zijn vier r lange zonnevleugelsmoest ont- 'en. Deze vleugels worden in de richting van de zon gedraaid, waardoor energie wordt verkregen voor de voeding in de batterijen van het ruimtevaartuig. Drie foto's Men verwacht dat Ranger 6 zondag ochtend vroeg nabij het maanoppervlak zal zijn aangekomen. Gedurende de tien minuten voor het tijdstip, waarop het ruimtevaartuig met een snelheid var 9.600 kilometer per uur op de maanopper. vlakte te pletter zal slaan, zullen de ze: televisiecamera's aan boord van de Ran- 6 drieduizend foto's nemen. Deze afbeeldingen, die zullen worden c geseind, kosten meer dan welke foto ook die ooit gemaakt is. De voorafgaande mislukking niet mee geteld, heeft het Nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) meer dan miljoen dollar besteed aan de op bouw van de Ranger 6. Alles wat daar- overbiyft zyn 59 meter film op aarde de restanten op de maan, nadat het vaartuig tijdens de botsing met een snel heid van 10.000 km per uur uit elkaar is gespat. De laatste foto's van de serie moeten en stukje laten zien dat niet groter is an een tennisbaan ze worden ge- omen van een hoogte van 600 meter. Verandering De NASA heeft nog meegedeeld, dat ij in de nacht van donderdag op vrij dag, een kleine verandering in de baan de Ranger 6 had aangebracht, op dat het ruimtevaartuig een nauwkeu rige koers naar de maan zal volgen. Voor vervolg zie pagina 11 De heer J. van Eibergen zal de heei C- J- van Mastrigt opvolgen als i zitter van het C.N.V- Dc verbondsraad zal maandag over zijn kandidatuur spreken. Het is de bedoeling dat de heer Van Eibergen 17 februari door de algemene vergadering wordt gekozen. De nieuwe C.N.V.-voorzitter is op het ogenblik lid van de Tweede Kamer de A.R.P. en voorzitter van de 38.000 leden tellende Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de hout- bouwnyverheid. (Zie ook pag. 2). Eerder dan verwacht is minister Marijnen gisteren op Schiphol teruggekeerd van zijn vakantie in Oostenrijk. Kabinet 100-urige werkweek (Vau onze parlementsredactie) VANMORGEN om tien uur zou het kabinet in vergadering bijeen komen, onder voorzitterschap van minister-president Marijnen, die gis teravond van vakantie in Oostenrijk terugkeerde hoewel het aanvankelijk de bedoeling was dat hij pas zondag zou terugkomen. De 'terugkeer van de premier geeft in deze dagen van beroering uiteraard aanleiding tot speculates, hetgeen de hand wordit gewerkt door het feit dat het kabinet ook in de afgelopen nacht bijeen is geweest. Wassenaar Rijksstraatweg 336-340, telefoon 01751 - 2545 Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, telefoon 08300-36344 Eindhoven Blaarthemseweg 140, telefoon 04900 - 69266 Pacificatiecommissie verzoekt: DE pacificatiecommissie, die de re gering moet adviseren over de bezetting van het tweede tv-net en over eventuele reclame in de tele visie ziet de zin van haar opdracht niet in, als voor de kust van een kunstmatig eiland af reeds zij het dan een andere tweede zender reclameboodschappen over een groot deel van Nederland uitstrooit. Tot deze conclusie kan nicn komen indien kennisgenomen wordt van de beslissing, die tijdens de deze week gehouden eerste vergadering van de pacificatiecommissie werd genomen dat behelsde dat eerst een nadere uit spraak aan de minister van O. K. er W., mr. Th. H. Bot. te vragen over de in aanbouw zijnde commerciële der op de Noordzee, die zich REM noemt en die binnen zeer afzienbare tijd in de lucht zou zijn. De pacificatiecommissie deed een brief uitgaan aan de minister met de vraag rijn standpunt over dc REM uiteen te zetten. Zoiets moest de pacificatiecom missie (voorzitter prof. mr. G. E. Lan- gemeüer) wel doen omdat, indien de REM-uitzendingen inderdaad een feit zouden rijn, in 'n eigenaardige positie zou worden gemanoeuvreerd. Zoals men zich wellicht herinnert is de pacificatiecommissie ingesteld bij het Akkoord van Wassenaar, de politieke basis waarop ons huidige kabinet rust. Hieruit volgt dat genoemde brief niet alleen minister Bot, maar in feite het gehele kabinet onmiddeliyk aan gaat De commissie heeft besloten niet eer der byeen te komen, dan nadat een ant woord van regeringszyde is ontvangen. taire basis worden opgeheven. Een •oordvoerder van het ministerie heeft dat meegedeeld naar aanleiding suggestie die de heer Sidney J. van den Bergh woensdag in de vergadering Provinciale Staten van Zuid-Holland deed. De heer Van den Bergh opperde het denkbeeld om de militaire vlieg tuigen van Ypenburg terug te trekken dit vliegveld een deel van de taak Schiphol te laten By defensie stelt men zich op het standpunt, dat het denkbeeld van de heer Van den Bergh niet te verwezenlijken omdat de start- en landingsmogelijk heden op Ypenburg niet toereikend zijn de grote intercontinentale passa giersvliegtuigen met straalaandrijving. I Ten eerste, zo merkt men op, laat de constructie van de baan het opereren met dergelijke zware vliegtuigen niet toe, bovendien is de baanlengte onvol doende. Verlenging van die baan is niet mogelyk omdat de basis wordt ingeslo ten door de verkeerswegen Den Haag- Rotterdam en Den Haag-Utrecht e door de spoorweg Den Haag-Utrecht Verder wordt van de zijde van D' fensie aangevoerd dat Ypenburg e« NAVO-basis is hetgeen wil zeggen dat de Noord-Atlantische Verdragsoorganisa- :en deel van de kosten van aanleg heeft gedragen. Ook dit maakt het niet eenvoudig het vliegveld constant alleen voor civiele doeleinden te laten gebrui- Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES Het kabinet beraadslaagde van half elf tot kwart over twee. Na afloop klaarde vice-premier Biesheuvel dat ge sproken was over het vraagstuk lonen en prijzen. „Onze gewone agenda was wat in de war gekomen", zei hij. De vice-minister-president ontkende dat de positie van prinses Irene ter sprake was gekomen, maar minister Toxopeus liet n het midden. Minister Andriessen had niet anders te zeggen dan dat het kabinet een 100-urige week maakte. aanwezigheid van staatssecretaris Bakker, die o.a. verantwoordelykheid draagt voor het middenstandsbeleid, is een aanwyzing dat de loon- en prijspoli tiek inderdaad in het middelpunt stond. Een overleg over de positie van prinses Irene kan men zich moeihjk indenken buiten aanwezigheid van de minister-pre. sident en van de minister van buiten landse zaken. Minister Luns was verhinderd omdat hij een nieuwjaarsreceptie hield. Op deze receptie werd uiteraard druk gesproken over de overgang van prinses Irene en over de positie van de Nederlandse am bassadeur in Spanje. Een bespreking over het vraagstuk van lonen en prijzen was in elk geval nood zakelijk omdat vanavond het overleg met de Stichting van de Arbeid wordt voortgezet. Zoals duidelijk geworden is uit uitla tingen van de voorzitter van de Christe- ïyke Middenstandsbond heerst er in middenstandskring ongenoegen o.a. ovei de prijsstoppen, die vrij willekeurig zou den worden afgekondigd. Na de perscon ferentie van de CMB zijn nieuwe prijs maatregelen bekend gemaakt en bet komt ons voor dat de regering thans voor d< vraag staat of de vrij stringente prysbe- waking van minister Andriessen geen pendant moet vinden in een vry strin gente loönbewaking. Tijdens het overleg van verleden week vrijdag is wel gebleken, dat de industriële werkgevers en de drie vak centrales praktisch geen mogelijkheid zien om ite garanderen dab aan het loonakkoord strenger de hand wordt gehouden. Commentaren "yANAVOND gaat een regeringsde- legatie het gesprek met het be stuur van de Stichting van de Arbeid voortzetten over de loon- en prijs ontwikkeling in ons land. Er doen zich vrij veel prijsverhogingen voor, en ook sommige loonsverhogingen zijn bijzonder fors. Enige ongerust heid hierover is begrijpelijk. Vooral nu het Centraal Planbureau in een concept-rapport reeds beeft gespro ken over een tekort van een miljard gulden op de lopende rekening van onze betalingsbalans voor 1964. Wel ke omvang zullen de gevolgen hier van aannemen voor onze werkgele genheid? Werkloosheid is immers, en zeker voor de werknemersvakbewe ging, een groot sociaal kwaad. De juiste handelwijze in deze moei lijke aangelegenheid lijkt ons, een zo gewetensvol mogelijke uitvoering van het akkoord van de Stichting van de Arbeid door 't bedrijfsleven zonder dat de overheid diep ingrijpt in de huidige gang van zaken. Ook de rol die de overheid op het gebied van lonen en salarissen heeft ge speeld is immers niet in alle opzich ten smetteloos geweest. Gepoogd zal moeten worden het stichtingsakkoord, dat er nu eenmaal is. uit te voeren zonder te grote na delen voor onze nationale economie en zonder de onderhandelingsvrij heid per bedrijfstak te veel aan te tasten. De ervaringen van de afgelopen maanden hebben inmiddels geleerd, dat er aan de interne coördinatie zo wel aan de werknemers- als aan de wergeverskant nog wel iets verbe terd kan worden. En voorts zal het misschien goed zijn voor de toekomst te overwegen geen al te duidelijke centrale loonafspraken meer te ma ken. Deze afspraken beschouwt ieder immers als een minimum en wan neer er dan nog onderhandeld moet worden, wordt er onderhandeld over wat er nog extra overeengekomen kan worden boven die centrale af spraken. T\E dusgenaamde pacificatiecommis- sie. die de regering zal hebben te adviseren over het tweede televisie net. wil haar besprekingen pas voort zetten nadat de regering haar stand punt over het televisie-eiland bekend heeft gemaakt. Daarin heeft de pacificatiecommissie schoon gelijk- Reeds hebben wij moe ten vaststellen, dat het dwaas is, hoe in onze geordende samenleving op het gebied van radio en straks van televisie illegaliteit wordt bedreven- De houding van de regering ken merkt zich door afwachten en naar het liect studeren. Wil zij liet met bepaalde ontwikkelingen op het ge bied van de televisie zover laten komen dat zij straks kan zeggen niet meer terug te kunnen? We willen wel aannemen dat dc re gering het druk lieeft met velerlei belangrijke zaken. Daar denken we niet gering over. Niettemin moet het opvallen wanneer in een periode die van problemen vol is bewindslieden met een zeker gemak vakantie schij nen te nemen. Er blijven beslissingen liggen die nodig moeten worden ge nomen- /~)NZE tijd, die zozeer door publici- tcit wordt gekenmerkt, vergt van wie een vooraanstaande positie innemen een juiste beoefening van de publiciteit. Ook de laatste dagen hebben bewe zen, dat het daaraan nog vaak ern stig mankeert. Met het gevolg dat ernstige fouten worden gemaakt die zich juist door de mate van publici teit dubbel ernstig wreken. Niet voor niets is de beoefening van de publici teit, ja is reeds het rekening houden met de gebruiken en wetten van de publiciteit een bekwaamheid die maar weinigen van nature eigen is en die voor het overige moet worden bij gebracht- Het is niet zonder oorzaak, dat aan de meeste hogescholen en universi teiten voor de bestudering van wat met publiciteit in verband staat leer stoelen zijn gevestigd. De tijd is voorbij, dat men op dit gebied aan wat intuïtie of bravour genoeg had. Er is behoefte aan voor hun taak be rekende adviseurs, naar wier advie zen dan uiteraard ook moet worden geluisterd. We vermoeden dat de noodzaak hier van zich al sterker zal doen gevoelen. De Sowjetunie heeft een grote radio telescoop met het grootste „scherm" van de wereld, zo heeft een lid van de Rus sische academie van wetenschappen me degedeeld. De telescoop bestaat uit twee gedeelten, die elk een kilometer lang en veertig meter breed zyn. Het scherm van de naar het westen gerichte „vleu gel-' heeft een oppervlakte van 80.000 vierkante kilometer. De Consumentenbond ontvangt de laatste tijd een grote stroom brieven van leden die vragen op welke wijze zij kunnen medewerken aan de beteu geling van de prijsstijgingen. In afwachting van het overleg dat binnenkort tussen de consumentenorga nisaties en het ministerie van economische zaken zal plaats vinden, geeft de Consumentenbond nu reeds het volgende advies: Koop indien enigszins mogelijk geen artikelen die onredelijk of onevenredig in prijs zijn verhoogd, (enkele uitzonderingen daargelaten, is een prijsver hoging van 5 procent het maximum dat volgens de ministeriële richtlijnen toelaatbaar kan worden geacht). Neem, desnoods tijdelijk, een goedkopere soort of een goedkoper merk dan u gewend was, zelfs al zou die kwaliteit wat minder zijn. Aarzel niet ook eens bij andere leveranciers te kijken. Het blijkt n.I. dat lang niet alle winkeliers met de prijsverhogingen meedoen en dat de ene daarmee veel verder gaat dan de andere. Stel alle aankopen van kleding en andere duurzame gebruiksartikelen die niet direct noodzakelijk zijn, zo lang mogelijk uit, zo mogelijk tot de uitver kopen. Raadpleeg, alvorens een aanschaffing van enige betekenis te doen, reed? gepubliceerde prijs- en kwaliteitsvergelij kende warenonderzoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1