Deze week behandeling van omstreden drankwet Wit en marineblauw voeren de boventoon in Parijs ginder koud ïijhoffprijzen C. N. Lijsen en dr. Giac. Prampolini R Ton aan cacaobonen uit magazijn gestolen DINSDAG 28 JANUARI 1964 32 ce\NDAAG stroomde met zuidelijke a stcc(winden koude lucht uit Frankrijk erd bf Nederland. De temperatuur was kg /om maar enkele graden boven het iald"m|spunt. De zuidelijke winden ston- aan de voorzijde van een langge- s groti lagedrukgebied, waarvan het n ongfnaamste centrum ten noordoosten rent d| IJsland lag. Het front van de de- jrijs njsie trok vandaag over Engeland ~roeV het oosten. Het zal Nederland I tussi"6'1 uoorb« de frontpassage a de wind naar zuidwestelijke tot grd gelijke richtingen en wordt minder 51 cePe lucht aangevoerdIn deze lucht \en enkele opklaringen en hier en r ook enkele buien voor. Op het telijke deel van de oceaan komt een we depressie tot ontwikkeling. Er verschillende aanwijzingen, dat er westcirculatie tot stand komt. Op langere termijn zijn daarom de tkansen klein. W v'J Zon en maan Mar ;n en pensdag 29 januari: zon op: 8.26 ida. d rr: 17.20; maan op: 17.57. onder: 9.03 'oensdag 29 januari: volle maan cte Lo"POOGWATER SCHEVENINGEN /ed *anuari: 3-21 v-m* 1536 :t weer in europa porten hedenmorgen zeven uur en èl Isii^isI windstil -1 0 -3 0.1 estiging complex NO in Arnhem van de baan onenteel wordt de vestiging in Arn- van een aantal instituten van TNO meer overwogen. Mevr. Schouwe- Franssen, minister van O. K. en .i„ acht het hoogst onwaarshijnlijk it in de toekomst nog wel het geval jn. De bewindsvrouwe zegt dit mede ens haar collega's van volkshuisves- en bouwnijverheid en van verkeer aterstaat in antwoord op schrifte- vragen van het Tweede-Kamerlid mr. M. van der Goes van Naters Mevr. SchouwenaarFranssen leidt niet. welke plaats thans voor tiging vanhet TNO-complex in Minister Veldkamp contra Tweede Kamer Kritiek zakelijk èn De Tweede Kamer, die deze week een Kerstreces van ruim een maand weer aan het werk is ge gaan, zal deze week worden gecon fronteerd met een moeilijk en om streden wetsvoorstel. Het is het ont werp „Drank- en Horecawet". dat door minister Veldkamp (sociale za ken en volksgezondheid) in 1962 is ingediend ter vervanging van de Drankwet 1931, die zelf weer een verbeterde versie was van de Drankwet van 1881. nieuwe regeling heeft al heel wat kritiek uitgelokt, vooral van bui tenparlementaire zijde. De bezwaren van de organisaties ter bestrijding van het alcoholisme zijn jl. zaterdag nog uitvoerig geformuleerd tijdens een demonstratief congres in Den Haag. Vorige week verscheen ook een adres van de raad voor de zaken van kerk en samenleving van de Neder lands Hervormde kerk. waarin ern stige bezorgdheid werd uitgesproken de strekking van het wets ontwerp. Een deel van de kritiek vindt men z(j het in veel minder scherpe vorm ook terug ln sommige passages van voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Minister Veldkamp zal dan ook niet de illusie hebben, dat hü zün ont werp ongewijzigd over de eindstreep kan trekken. Het belangrijkste en tevens meest con troversiële van de nieuwe regeling is, dat ze het thans bestaande maximumstelsel voor het verlenen van vergunningen (resp. verloven) en het onderscheid tus sen „vergunningen" (verkoop van sterk alcoholische dranken) en „verloven-A" verkoop van zwak-alcoholische dran. ken) wil afschaffen. Het maximumstelsel, zoals dat in de Drankwet 1931 is neer gelegd, stemt het aantal verkoopgelegen heden van drank af op het aantal inwo- der gemeente. Het is in feite een „uitstervingssysteem", want een vergun ning kan slechts éénmaal op een ander dan de vergunninghouder worden over geschreven en nieuwe vergunningen worden slechts verleend als het totale aantal beneden het plaatselijk maximum komt te liggen. Eén van de voornaamste argumenten van de regering om het maximumstelsel te beëindigen is dat het in de praktijk tot allerlei misstanden heeft geleid. De vergunningen hebben vermogenswaarde gekregen. Niet zelden worden ze (yaak voor enkele tientjes per week) verpacht aan ondernemers, die zelf geen vergun ning kunnen krijgen en aldus gedwongen zijn het bedrijf als „vervanger" uit te oefenen. Dit levert menige vergunning houder een niet gemotiveerd arbeidsloos inkomen op en zet de „vervangers" on der soms zware financiële druk. Het maximumstelsel is in het leven geroepen om het aantal gelegenheden tot drankverkoop te beperken. Dit doel i: inmiddels bereikt. Het aantal vergunnin gen, dat in 1883 ruim 32.000 bedroeg, wai 960 teruggelopen tot ca. 17.000, d.w.z 78 tot 16 per 10.000 inwoners. In dezt veranderde situatie past, volgens de re gering, het uitstervingssysteem niet meer Temeer niet omdat het schadelijk is voo: de continuïteit en waarde van de onder nemingen, waaraan in deze tijd aandacht moet worden geschonken. Immers, de ondernemer kan zijn zaak gewoonlijk niet aan kinderen of derden overdragen en deze wetenschap werkt negatief op zijn animo om de onderneming op hoger peil te brengen. Italiaan dr. Giacomo Prampolini :n de Nederlander Christiaan N. Lij hebben de M. Nijhoff-prijs voor ver gen 1964 gewonnen. Deze door hel s Bernhard-Fonds ingestelde prijs die gulden groot is. is bestemd voor die ilingen van poëzie, dramatisch of verhalend en beschouwend pro- ie zich door hun letterkundige waar- nderscheiaen. jkens net rapport van de jury. dal ravond in de raadzaal van Den Haag voorgelezen door prof. dr P Min- i. heeft dr. Giacomd Prampolini, die 50-tal talen kent en uit een 30-tal it Italiaans heeft vertaald, zich grote iensten verworven voor de Ne- indse literatuur door zijn meester- vertalingen van Nederlandse schrij- thans 65-jarige Prampolini, jurist huis uit. was bevriend met Arthur Schendel, die jarenlang in Italië gewoond. Ettelijke romans van Van ndel zijn door Prampolini vertaald. 128 stelde de Italiaan een bloemlezing !n van Noord- en Zuidnederlandse ters en prozaïsten, die vertalingen it van werk van uiteenlopende figu- als Gorter, Leopold, Couperus, Ge- j en Van de Woestijne:.. Wellicht bekendste werk is de „Histoire Uni- lelle de la Littérature", een stan- rdwerk in 7 delen. Hierin, zo zegt de wordt niet alleen de Nederlandse nfcunde in haar diverse tijdperken tend gesitueerd temidden van de an- wereldliteraturen, maar geeft Pram- fli ook karakteristieke vertalingen Middeleeuwse dichters tot Hans An- s heer Chr. N Lijsen, die de prijs ig voor zijn vertalingen in het Ne- lands, werd in 1928 te Tebing-Tinggi oren. Na de oorlog woonde hij ge ile tijd in Frankrijk, waardoor zijn Ie voor en kennis van de Franse lite- lur zeker verrijkt zullen zijn. De heer en vertaalde onder meer werk van erot, StendhaL Lautreamont. Camus. re en de meesters van de allerjongste ise romankunst. Robbe-Grillet en Mi- Butor. ij onderling uiteenlopende schrijvers Lautreamont en Sartre is Lijsen er wel steeds in geslaagd het eigene van voortreffelijk leesbaar Neder- is over te brengen, aldus de jury. Prampolini kon persoonlijk niet Wezig zijn. Zijn prijs werd in lest Eenomen oor prof. dr. E. Mor- !o. voorzitter van „Dante Allighieri' namens dr. Prampolini een dank- ord sprak. Na het dankwoord van de heer C. N. Lijsen („een goede vertaler is een goede lezer"), hield Remco CamDert een cau serie over „Vertalen, geen kunst aan". Tot slot volgde een recepue. sociaal-ethisch (Van onze parlementsredactie) Deze en andere overwegingen heb ben de regering tot het voorstel ge bracht met het stelsel te breken. Vol gens de nieuwe Drank- en Horecawet zal voortaan iedereen een ver gunning kunnen krijgen (onafhankelijk van het aantal vergunningen in een bepaalde gemeente) mits hij aan be paalde eisen van zedelijkheid, vakbe kwaamheid en handelskennis, krediet waardigheid en inrichting voldoet. Die vergunning zal op alle alcohol houdende dranken betrekking hebben, want, zoals gezegd, komt het onder scheid tussen vergunningen en verlo ven-A te vervallen. Dat betekent, dat bedrijven, die tot dusver alleen zwak alcoholische dranken mochten verko pen, straks ook sterke drank kunnen gaan leveren als ze aan de eisen van de wet voldoen en op grond daarvan een vergunning hebben gekregen. In tegenstelling tot de bestaande Drankwet 1931 zal de nieuwe regeling dus ook een vestigingswet zijn voor de horeca-onderneminfien en slijterijen. Ze vervanet de huidige vestigingsbesluiten voor de kleinhandel in sterke drank en voor de horecabedrijven. Deze besluiten en de bestaande drankwet zijn niet goed op elkaar afgestemd. Op grond van die wet moeten in vele gevallen vergunnin gen worden verleend aan personen, die niet aan de (in de vestigingsbesluiten gestelde) vestigingseisen voldoen, terwijl zij. die hieraan wel voldoen, vaak geen drankvergunning kunnen krijgen. De nieuwe wet houdt in. dat men slechts een drankvergunning kan krijgen als men ook een vestigingsvergunning heeft. De eisen van zedelijkheid, kredietwaardig heid. vakbekwaamheid en inrichting zul len nader bü algemene maatregel van bestuur worden uitgewerkt. Op de mora- liteits- en inrichtingseisen na gelden ze niet voor sociëteiten en kantines. O verga ngsregeli ng Om het bedrijfsleven de gelegenheid te geven zich op de wijzigingen in te stellen, voorziet het wetsontwerp in een overgangsregeling. Reeds verkregen rech ten worden zoveel mogelijk geëerbiedigd Aan de zedelijkheidscisen zal overigens elke ondernemer zonder uitzondering di- rekt moeten voldoen. Maar b.v. de in richtingseisen van de nieuwe wet zullen pas op 1 januari 1975 algemeen, dus ook voor de nu reeds bestaande ondernemin gen. gaan gelden. Deze eisen zijn voor namelijk lokaliteitseisen. die dus betrek king hebben op de verlichting, ventilatie, sanitair en vloeroppervlakte van het lokaal waarin het bedrijf is gevestigd. Vooral de vloeroppervlakte is van belang. De vraag rijst welke voor schriften de minister hiervoor zal uit vaardigen. Besluit hij tot een minimum ting is dat lang niet denkbeeldig), dan zal dit zeker de ondergang van hon derden kleine cafeetjes en proeflokaal- tjes tot gevolg hebben, zelfs al zou druk gebruik worden gemaakt van de voorgestelde ontheffingsregeling. Wordt de norm 35 vierkante meter, dan nóg zal dat niet alle problemen oplossen, want heel wat zaken hebben een kleiner vloeroppervlak. Nog een enkel woord over de bezwa ren tegen het wetsontwerp. De meeste daarvan zijn zo langzamerhand wel be kend. Naast zakelijke bedenkingen (van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken, dat kennelijk bang is voor een verscherping van de concurrentie) is er de sociaal-ethische kritiek. Deze richt zich vooral tegen de afschaffing van het maximumstelsel en het laten vervallen van het onderscheid tussen vergunning en verlof-A. De schrij. vers n'amens de Hervormde Kerk en de vertegenwoordigers van de anti-alcoho listische verenigingen vrezen, dat de daaruit voortvloeiende uitbreiding het aantal verkoopplaatsen van drank toeneming van het alcoholverbruik tot gevolg zal hebben. Zij achten dit ge vaarlijk en onverantwoord, gezien het toenemend alcoholmisbruik in de mo derne samenleving, met name ook onder de jeugd. Zij verwijten de regering, dat eenzijdig het accent heeft gelegd op de economische belangen van de horeca- sector met verwaarlozing van de sociaal- hygiënische en morele gevolgen. Het standpunt van de regering is, dat in deze tijd niet meer kan worden vol staan met het stellen van geboden en verboden. Zij meent, dat de functie van de Drankwet in de huidige maatschap pelijke bestel typisch mede gericht moet zijn op het inscherpen bij de betrokken ondernemers van hun (morele) verant woordelijkheden ten opzichte van de drankconsument. De woordvoerders van de Hervormde Kerk noemen dit stand punt irreëel, omdat het huns inziens te weinig rekening houdt met de menselijke zwakheid van enerzijds de consument anderzijds de verkoper, die het econo misch motief zwaar zal laten wegen. Het komende kamerdebat zal uit wijzen of, en zo ja in hoeverre, deze buitenparlementaire bezwaren door het parlement worden gedeeld. B. en W. van Breda: Schoolarts behoefde niet r.k. te zijn B. en W. van Breda hebben gisteren meegedeeld, dat zij het niet juist vin den dat in de advertentie voor een ge meentelijk schoolarts in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde van 11 januari werd vermeld dat deze functio naris rooms-katholiek moet zijn. Het college verklaart in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het protestants- christelijke raadslid de heer A. Kroon, dat deze toevoeging in afwijking van de bedoeling en zonder direct medewe- van het college in de oproep terecht gekomen. De vermelding ..r.k." kwam k voor in advertenties, die aan an dere tijdschriften werden opgegeven. De ambtenaar die was belast met de plaatsing van de oproep heeft dit te lefonisch nog ongedaan kunnen ma ken. Bij één tijdschrift is dit niet ge beurd, aldus B. en W. Het college zal de oproep in de juiste redactie laten herplaatsen. Sinds lange tijd is te Breda steeds een niet-katholieke arts in de gemeen telijke dienst opgenomen, aldus het col lege van B. W. In het benoemings beleid van schoolartsen, zo zeggen zij, blijft uiteraard de medische deskundi- heid en persoonlijke geschiktheid voor de taak van schoolarts in een te ver vullen vacature een primaire eis. Het Tweede-Kamerlid mr. H. B. En gelman (soc.) heeft naar aanleiding van een advertentie schriftelijke vragen gesteld aan minister Toxopeus (binnen landse zaken). S wiebelt je en Pipo meest in trek bij jeugd Kijkers hebben vele wensen Verwijzend naar dc titel van de jub:- De voorkeur van de jeugdige Eindho- leum-uitgaaf „Televisie vraagstuk- vense kijkers naar het beeldscherm waagstuk" heeft oud-minister mr. J. M gaat in de allereerste plaats uit naar L. Th. Cals als zijn mening uitgespro- Swiebertje, Pipo de Clown. Hitchcock ken dat de televisie de moeiten van het en Willeke Alberti blijken ook favoriet, experiment waard is. want zo zei maar veel minder gewaardeerd worden hij wie waagt die wint. bijvoorbeeld Okki Trooy. het Manneke Mr. Cals deed deze uitspraak op een en Perry Mason. in Eindhoven gehouden forum-byeen- Dit blijk uit een onlangs onder de komst, gewijd aan het onderwerp „Cul- Eindhovense schooljeugd gehouden televisie-ct ln deze bijeenkomst werd de staf ge broken over de school-televisie, („de ervaringen met de Nederlandse school televisie als illustratief leermiddel zijn beslist ongunstig") en werd met name aangedrongen op meer research en quête over het kijken naar de televisie, meer experiment. Het inschakelen van Aan dit onderzoek werd deelgenomen artisten en het geven van ruimere mo- door 132 leerlingen van 11, 12 enl3 gelijkheden aan beeldende kunstenaars jaar. bü b.v. de decorbouw werd eveneens De belangstelling van de jongens gaat belangrük geacht. Een andere wens, achtereenvolgens uit naar film, sport, tijdens de forum-byeenkomst naar vo- journaal, show en toneel. De meisjes ren gebracht, had betrekking op een kijken het meest naar film. show jour- betere voorlichting van de werknemers naai en toneel. Voor muziek, forum, dansen, operette wordt weinig belang stelling aan de dag geglegd. De programma's die bü de school jeugd in Eindhoven büzonder hoog ge- onderwerpen als bü voorbeeld de medezeggenschap in de onderneming, over de plaats van de vakbeweging in de huidige maatschappü en over de werkgelegenheid. Een meer uitgebreide bZZZ, uZhZ. ««"ftm» W televisie-programma's de Flinstones en Luipaard op schoot. De werd evenee voorkeur van de meisjes gaat speciaal fv uit naar 't programma Top of flop, jfjfiifiMg blijkt uit de enquête. Een zeer groot percentage Mode-zesdaagse is begonnen belangrük geacht. Ge- erd voorts, dat de tele- brecd en zo deskundig mo- worden samengesteld, re- deze den waarom ook werd aangedrongen op het inschakelen van academici in de programmaleiding. Unaniem bleek uit de discussies dat men voorstander was van programma-herhaling. DE eerste dag van de Parijse mode-zesdaagse is achter de rug. Wat ademloos na vier shows gaan we de balans opmaken. Als enig zeker punt vinden we daarbij, dat wit en marineblauw een grote voorkeur genieten en dat de rokken (voorlopig althans) niet langer of korter schijnen te worden. Jacques Esterel die de allereerste show gaf. heeft meteen een knuppel in het hoenderhok gegooid, door te zeggen dat hij slechts ontwerpt voor de echte Parisienne. die ten eerste: niet onder de 1.66 meter mag zyn en ten tweede: met ouder mag zün (of schijnen) dan vyfenbwintig jaar. De eerste voor waarde houdt in dat de vrouwelijke be volking van de Franse hoofdstad uit wezens bestaat waarvan waarschijnlijk maar één honderdste zich waarlijk Parisienne mag noemen! Aan de tweede voorwaarde voldoet natuurlijk elke Parijse vrouw (I) Ln ieder geval heeft Esterel met. deze forse bewering bereikt wat hij wil, nl. dat er over hem gesproken wordt. Overigens geeft zün collectie een duide- ly'k beeld van zijn modelün. De rok reikt tot 47 cm van de grond, het middel wordt aangegeven en dc buste mag normaal zün. Als kleuren was er: hemelsblauw, wit. indigo, zwart, goud, donkergroen en kastanje bruin (wordt ook een modekleur). Esterel brengt pyjama's „hors du lit", oftewel voor .buiten het bed". We zou den ze televisiepakken kunnen noe men. Ze hebben heel wyde broeken. Bijzonder goed zijn de mantelpakken, die eigenlijk een complete garderobe vor men Bijpassende blouse, rok. japon en mantel. De blouse heeft lange strakke en het tailleurmanteltje geen TYE jonge Duitse ontwerper, die vaste voet in Parfjs gekregen heeft en de naam Yorn voert, liet een gese lecteerde collectie zien met een dui delijke lijn: jeugdig, modern en draagbaar. Bij de tailleurs reikt het manteltje tot Jacques Esterel ROKKEN: 47 cm van de grond af. TAILLE: aangegeven BUSTE: normaal KLEUREN: wit, hemelsblauw, indigokastanjebruin. Televisiepyjama's hors du lit" met wijde broeken. Yorn ROKKEN: recht met korte in gezette plooien of klokjes in achterpand. TAILLEURMANTELTJES: vrij kort KRAGEN: afstaand, breedsoe pel omgeslagen. MANTELS: ceintuurs met kope ren spijkers beslagen. JAPONNEN: mouwloos. Prinses- selijn. KLEUREN: marineblauw, wit, groen en rotsachtig beige Ferreras TAILLEURS I: judokastijlWijde korte mouwen. Losse jasjes. TAILLEURS II: manteltjes met korte schootjes en brede ge- incrusteerde of doorgehaalde ceintuurs. MANTELS: Wollen materiaal met schouderstukken van shantung. even op de heup. De kragen staan van ■de hals af, zün heel breed en buigen soepel om. Yorn noemt ze: col mé daillon. In de rokken dikwijls aan de achterzyde kleine Ingezette plooien of klokken, die ongeveer een twintig centimeter van de zoom af zün ingezet. Een idee. dat in de jaren dertig ook is uitge voerd. Het staat best aardig, want de plooien en klokjes waaieren een beetje uit als een coquet staartje Ook in de mantels en avondjaponnen was deze stijl toegepast. De mantels hadden verder dikwijls ceintuurs met koperen spy kers beslagen en dan be- 63 Joost krabde zich zo hartgrondig op zjjn hoofd, dat de oude dame. die naast hem in de trein zat, een eindje van hem wegschoof. „Hoe is het gekomen?" vroeg dokter Rein- dersma, terwijl hij zijn zoon fronsend aankeek. „Wanbof", meende Joost schouderophalend. .Ik had de exegese van het oude Testament net zo muurvast in m'n hoofd en daar liep ik nee stuk." „Hoe lang heb je gekregen?" „Drie maanden", zei Joost. Hij wierp een wat onzekere blik op zijn vader. Hy had niet ver wacht, dat hij het zo zwaar zou opnemen. o nou, dat valt nog mee", zei de dokter. Hij zweeg even, wierp eerst een blik naar de kamerdeur, dan naar de tuin, en zei opstaand: Ik moet de praktijk in. Ik zou graag willen dat je met me meeging." Joosts onzekerheid groeide. Er had geen veem van een vragende toon in de stem in zijn vader gelegen. Zijn woorden lieten geen keus. „Goed vader", zei hij en stond eveneens op. „Ik ga eerst naar de Albertushoeve", zei dokter Reindersma. toen de auto even later de weg opdraaide. „Dat is het verste adres, en 't as het urgentste, trouwens." Hij drukte zyn voet op het gaspedaal en de auto schoof met grote snelheid de landweg Het was een stille, grijze dag en er was praktisch geen verkeer. Alleen hier en daar moest de wagen een wyde bocht maken om boerenkar te ontwyken. Een lauwe motre gen viel over het wyde polderland en de koeien stonden gelaten met hun koppen van de regen afgekeerd. „Je bent natuurlyk een beetje verbaasd, dat ik het nogal zwaar heb opgenomen," verbrak Reindersma de stilte, even opzij naar zijn zwij gende zoon kijkend. „Ja, eigenlijk wel." zei Joost aarzelend. „Ik heb vorig jaar juist het idee gehad, dat jij je teveel onttrok aan het studentenleven. Als je zó als een monnik je jonge jaren door zou gaan. moet je later wel een terugslag krygen, dacht ik. Want naar myn idee kan geen ster veling op zijn twintigste alléén maar serieus zijn. Wel voor een tijdje, maar niet doorlopend. Dan moet je ook eens volslagen gek doen. Al was het alleen maar om te weten, dat ook fuiven en fanatiek sporten niet alles is Het grote door M. C LOONEN-VAN DER LINDEN „Onderzoekt alles en behoudt het goede," veronderstelde Joost. „Da's maar net wat je onder „onderzoekt" verstaat", vond Reindersma. „Want er zijn lui, die dat vertalen met „pro- béér alles"! En je kunt zonder schade voor je zelf nu eenmaal niet alles „eens proberen" Maar ik dwaal af. Ik vond het in elk geval een goed teken, dat jy dit jaar eens wat meer aan allerlei activiteiten gaf. Dat roeien speciaal vond ik erg goed voor je. En ik dacht: als er eens iets misloopt met de studie en hij doet er een jaartje langer over. dan is er nog geen man overboord." „Nee, dat dacht ik ook." zei Joost opgelucht „U hebt tenminste wel eens iets in die geest gezegd Dokter Reindersma minderde vaart en zette de auto stil aan de kant van de weg. Een paar koeien hieven hun kop en keken lodderig toe. Reindersma leunde achteruit en streek langs zijn kin. In Joost kroop heel langzaam een on behaaglijk gevoel omhoog. „Dus u vond het eerst niet zo'n ramp," pro beerde hij tastend. „En nu vindt u. dat ik het te bont heb gemaakt, of zo Of is er iets an ders?" Hij wachtte, van opzy naar zijn vader kij kend, tot die antwoorden zou. En terwijl hij zo wachtte, kwam van seconde tot seconde een dreiging nader, zonder dat hij de herkomst daarvan begreep. Reindersma stak zyn onderkaak naar voren en maakte met zyn hals een beweging of zijn boord hem te strak zat. Hij zuchtte en wendde zich toen een kwartslag om, tot hij zyn oudste zoon recht in het gezicht keek. „Ja. er is inderdaad iets anders." zei hij en zyn stem was geladen van een vreemde strak heid, „daarom heb ik je ook meegenomen. Ik wou even met je praten en ik wou dat hier doen, omdat moeder anders iets zou merken. Want waar ik nu over ga praten is iets. waar zy nog niets van weet." Joost wierp een snelle blik naar zyn vader, sloeg dan zijn ogen neer en wreef met zijn hand langs zijn voorhoofd. Eén ogenblik lang bleef hij stil zo zitten, terwijl zijn hoofd scheen leeg te zuigen door een alles meevoerende kracht. Hij sloot zyn ogen. Toen was het. of een onzichtbare hand oprees boven een koken de zee en een stem konk: „Waarom ben je bang, lafbek?" En het werd volkomen stil in Joost Reindersma. Hij keek zijn vader aan. „Vertel het maar." zei hy. Reindersma's ogen lichtten even verrast op, toen hij de rustige klank in de stem van zijn zoon opmerkte. Joost zag, hoe zijn gezicht zich ontspande. „Ik ben nu bijna vijftig, Joost," begon de va der. En ik had redelijkerwijs gedacht nog wel een kleine twintig jaar te kunnen werken. Van het begin af aan heb ik myn maatregelen ge nomen voor jullie, natuurlyk, voor het geval me iets zou overkomen." Enfin, het zit zo. Van nu af aan moeten we wat voorzichtiger met onze financiën gaan omspringen. Ik heb de vorige maand ontdekt, dat ik niet zo heel lang meer door zal kunnen gaan. Ik zit een beeti* met m n hart ta 1„r/bjJhI-- hoort de bijpassende canotier ook zo'n spijkerbandje te hebben. De meeste japonnen zün in de prinses- selijn en zonder mouwen. Verder rechte eenvoudige japonnen met een losse De kleuren: marineblauw vooral, dan wit. en verder groen en een roseachtig TJEEL wat moeilyker had de mode- pers het bij Ferreras. Daar bleef geen mode] in de kast. In een schier eindeloze stroom wiegden tailleurs en fnantels, japonnen en avonidge- waden langs de ietwat verbijsterde toeschouwsters Nieuw waren de judokamouwen, die het 9ilhouet bepaald niet slank maken! Ze zijn hoog op de schouder ingezet en het armsgat loopt byna tot het middel door. Als een ton staat de korte mouw om de bovenarm. De judokajasjes had. den een platliggende kraag en werden dikwijls slechts gesloten met één knoop aan de hals. Andere tailleurs hebben korte schootjes waarboven een geïncrusteerde brede ceintuur of een ceintuur, die door een sleuf gehaald is. Voorlopig Is de voorspelling, dat de nieuwe mode aangesloten tailleurs zou brengen niet erg uitgekomen. Bij de sportpakken werd dikwyls een rokbroek getoond met er overheen een rok met -een diep split in het voor- en in het achterpand. De schouderlyn was bij mantels en ja ponnen nog al eens verbreed. Sommige waren aan hals en mouwen afgewe.rkt /net een reep glimmend stroband, waar dan ook de ceintuur van was vervaar digd. Wonderlyk was het idee om wollen mantels een schouderstuk van byvoorbeeld shantung te geven Voor de avond heeft Ferreras. zoals hy zegt: aan de romantiek gedaoht, wat resulteerde in veel gedoe met strook jes. 't Mag romantisch zijn. chic was het niet. Grafici 10 procent Tussen werkgevers en werknemers in het grafische bedrijf is overeenstemming bereikt over een nieuwe cao. De con tractuele uurlonen zullen met tien pro cent worden verhoogd. Hierbij zyn de vijf procent van 1 januari inbegrepen. De ruimte naar boven minimale belo ning wordt in het kader van de onder - nemingsgewüze differentiatie vergroot met vijf procent .De nieuwe c.a o. moet op 3 februari ingaan en heeft een loop tijd van een jaar Verder is overeenge komen: Uitbreiding van de vakantie tot minimaal drie weken, de vierde gemeen teklasse vervalt, de leeftijd waarop het volwassen loon wordt bereikt wordt te ruggebracht van 25 tot 24 jaar. opneming van een minimum inkomens garantie, verdere realisering van gelijke beloning l&AfiiCCJ' vanavond Hilversum 1. 402 m. 10.00 Nws 19.10 Ak- tualiteiten 19.25 Dansorkest 19.50 Gram 20.00 Utrechts Stedelijk Orkest: klass muziek 2105 Klein Radiokoor: gewijde muziek 21.25 Nederlands klarinet ensemble en zangsoliste: moderne muziek 21.50 Kcrk- oreelconcert: klass muziek (gr) 22 00 De zingende Kerk 22.20 22.25 Boekbespre king 22.30 Nws 22 40 Vreemd anders 23.10 Lichte gi elders en am 23.5624.00 Nwm. n. 19.00 V d kinde ren 19.05 Paris vous parle de gesproken brief uit Parijs 19.10 Koperkwintet: klass en moderne muziek 19.40 Beiaardconcert 19.45 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing 20.00 Nws 20.05 Kleurrijke klanken, muzieklrevue 21.00 Radar: radioperiodiek 21.45 Licht instrumentaal trio 22.00 Mezzo sopraan. bas en piano: klass liederen 22.30 Nws en mededelingen 22.40 Actualiteiten TELEVISIE NTS: 14.00- 19.30 Combo, mensen die van muziek en dansen ho den. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 I de school geklapt, een educatief prograr ma 20.55 Iu AVRO's Televizier 21 10 Naki Cinty, detective-film. NTS: 22.00 Filmd kumentaire 22.45—22.50 Journaal. Programma voor morgen ning 7.20 Klass gram 7.45 Radiokrant 8.00 Nws 8.45 Internationale volksliederen en -dansen (gr) 9.00 V d zieken 9.35 Water standen 9.40 V d huisvrouw 10 10 Moderne orkestmuziek (gr) 10.30 Morgendienst 11.00 Moderne orkestmuziek 11 15 De Jeugd wijde 5 Lichte gram land- en (gr) 12.37 erkdienst 13.00 Nws 13.15 Licht ensemble 13.35 Amus muziek (gr) 14.00 Moderne kamermuziek (gr) 14 50 Hongaars Filharmonisch orkest: moderne muziek (gr) 15.20 Samenzang: geestelijke liederen 15.50 BUbelvertelling voor de jeugd 16.00 V d jeugd 17.15 Jazmuzick 17.45 Lichte gram 17.55 Het Spektrum. le zingen 18.10 Koorzang 18.30 Radio Volks universiteit: Levende letteren, een vraag gesprek me tde auteur J W Schulte Nord- holt. door Jacques den Haan. Hilversum II. 298 m. VARA. 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Uitgeslapen: gram (om ca. 7 30 Van de voorpagina) 8.00 Nws en socialis tisch strijdlied 8.18 Uitgeslapen (vervolg) 8.55 Kookpraatje 9.00 Gym Klas grar VPRO: 9.40 Scl olradio reportage ope- .00 Lichte gram 11.00 V c 11.40 RVU: Hans Christiaan Andersen, door Albert Vogel 12.10 Licht orgelkwartet 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw 12.3 V h Dlatteland 12.W fllvm. Dische Winterspel' ningscerernome 13 orkest 13.35 Licht i Regeringsuitzending: Geven en Tips voor en van weggebrukers 18. 18.15 Licht pianospel met lnstrui begeleiding (d) 18 20 Uitzending Anti-Revolutionaire Partij: Tot u NTS: 10 en Innsbi ngslechtigheid •5513.00 Olympische Winterspe- ••-k 1964, reportage van de opc- J Berginsl.-Stadion 17.00-1'.... journoal. KRO. 17.10 V d kinderen 17 25 Veilig Verkeer NTS: 18.55—19.05 Olymps- lche Winterspelen 1964 te Innsbruck. Ne derlands kommentaar op feiten en gebeur tenissen van de dag 19.10—19.25 Een door de Oostenrijkse televisie vervaardigde sa- op stelten. TV-spe! Deel 5: Het beste paard struikelt wel eens 21.15 Bonjour Darlo' liedjes. NTS: 21.30—22.30 Olympische Win terspelen te Innsbruck 1965: Kunstrydcn paren in het Ijsstadion te Innsbruck. dat zeker?' hart te broddelen, weet Joost haalde diep adem. „Weet vroeg hij zo bedaard mogelijk. „Wat denk je wel." antwoordde zyn vader met een zweem van verstoordheid," dat ik bij mezelf geen diagnose kan stellen? Trouwens ik ben naar de cardioloog geweest. Die vertelde me hetzelfde." Er klonk iets van tevredenheid in zijn stem en Joost bedacht, hoe vreemd het was dat iemand voldoening kon voelen, omdat hij zijn eigen fatale ziekte juist had gediagnostiseerd. „Hoe eh wat is de prognose?" vroeg hij. (Wordt vervolgd) Grootse zwendel in Amsterdam DE rijkspolitie te water te Am sterdam is in de afgelopen da gen op het spoor gekomen van een van de grootste havendiefstallen die ooit in de hoofdstad zijn ge pleegd. Sinds 1961 blijken totaal 50 ton cacaobonen ter waarde van f 100.000 te zijn gestolen uit een Amsterdamse opslagplaats. De 57-jarige controleur H.S. en zijn 33-jarige collega J. R. hebben inmid dels bekend dat ze de 800 balen ca caobonen via tussenpersonen hebben verkocht aan fabrieken in de Zaan streek. Evenals de 59-jarige caféhou der F. S., die als tussenpersoon fun geerde. zullen de drie mannen van daag worden voorgeleid. De twee controleurs, in dienst van een Amsterdams controlebedryf moesten regelmatig de opgeslagen hoeveelheid cacaobonen, afkomstig uit Afrika, con troleren. Gedurende drie jaar lieten zij af en toe een vrachtauto voorkomen waarin dan 40 tot 50 balen werden ge laden die via de caféhouder en een tweede te goeder trouw zijnde) tus senpersoon in de Zaanstreek terecht kwamen. Deze. wat de politie „onvoorstelba re zaak noemt, kwam aan het rollen toen de vrachtauto werd aangehouden en de chauffeur, die eveneens te goe der trouw was. vertelde waar hü de cacaobonen had opgeladen. In de vracht wagen bevonden zich 80 balen cacaobo nen. op weg naar de Zaanstreek Vol gens de politie hebben de afnemers geen argwaan gekregen omdat zij hun grondstoffen voor onder andere cacao poeder en chocolade kregen via een be trouwbaar beurtvaartadres.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7