Nehroe wil leiding nog niet afstaan NIET ONDER FRANS JUK DOORGEGAAN India gaat een moeilijke tijd tegemoet véél vlees... héél goed! Frankrijk reeds in 1287 op goede voet met China Op buitenlands kapitaal voortaan geen rente De „Vijf zijn één in hun verzet lekker en gezond Vorderingen op de conferentie over Cyprus? Naessens staakt serumnroduktie Herkomst van en DINSDAG 28 JANUARI 1964 Mijn zoonvermoei jezelf niet langer (Van een onzer redacteuren) India, dat totnogtoe wat de binnenlandse situatie betreft een eiland van rust is geweest in het woelige en bedreigde Zuidoost- Azië, gaat een bijzonder moei lijke tijd tegemoet. Het ziet er haar uit, dat de nu al 74-jarige premier Jawaharlal Nehroe niet langer op vaderlijke, wijze het land kan regeren. En al denkt hij zelf nog niet aan aftreden na de hartaanval die hem on langs heeft getroffen, het is duidelijk, dat er een opvolgings- strijd zal ontbranden, die geen gunstige invloed zal hebben op de gang van zaken in India. De leiding van de Congrespartij, die in India aan het bewind is, heeft kort geleden nog getracht, de opvolgingskwestie nu reeds te regelen. Maar Nehroe wil er nog niet van horen. En zijn dochter, mevrouw Gandhi, van wie men beweert dat zij zelf voor opvolging van haar vader in aanmerking wil komen, wei gert eenvoudig de toegang aan bezoekers, die over de opvol gingskwestie willen spreken. Een andere reden voor het aanblij ven van Nehroe als premier kan ge legen zijn in het feit, dat hij de weg naar het premierschap voor zijn dochter Indira (mevrouw Gandhi) wil bereiden. Zij heeft hem al vele jaren terzijde gestaan. Als vertrouwe linge van haar vader is zij een poli tieke figuur van groot belang. Er is niemand in India, die zoveel invloed heeft gehad op beslissingen van Neh roe, als zij. En zij is ook de enige, die zo goed op de hoogte is van wat er in India omgaat. Daar komt nog bij, dat zij beschouwd wordt als ver tegenwoordigster van de linkervleu gel van de Congrespartij. Het is ech ter de vraag, of de meerderheid van de partij bereid is, zich achter haar te scharen, ook al omdat men nu al in New Delhi bevreesd is, dat een dergelijke ontwikkeling zou kunnen leiden tot de politieke come back van de vroegere minister van defensie Krisjna Menon. De geruchten, dat Nehroe haar als zijn opvolgster wenst, doen echter al zo lang de ronde, dat met de juist heid er van steeds meer rekening wordt gehouden. Een van deze bezoekers was Lal Bahadoer Shastri, de 59-jarige vroe gere minister van binnenlandse za ken, die door de Congrespartij naar voren was geschoven. Shastri was een van de drie leidende figuren, die vorig jaar uit Nehroe's kabinet wer den „gepromoveerd" om de Congres partij te reorganiseren en plaats te maken voor jongere figuren. De an dere politieke leiders waren minister voedselvoorziening S. K. Patil, er andere (en socialistisoher) ideeën op na houdt dan Nehroe en minister van financiën Morarji Desai, die al 67 jaar oud is, vier jaar ouder dan Patil. Desai heeft de steun van de rechtervleugel van de partij, ter wijl Patil grote aanhang, heeft in de streek van Bombay en onder de con servatieve zakenlieden. Men beweert, dat Nehroe vorig Jaar het aftreden van deze drie poli tici heeft bewerkstelligd or ze opvolgers voor het premierschap te kunnen uitschakelen. Verzwakt Men vraagt zich thans in New Delhi af, waarom Nehroe blijft wei geren, medewerking te verlenen bij het zoeken naar een politicus, die hem als premier zou kunnen opvol gen. In de eerste plaats bestaat de mogelijkheid, dat hij tot aan dood wil aanblijven. Dan kan er aftreden dus moeilijk worden gedacht en zou de Congrespartij maar i ten afwachten, hoe lang het lichaam van de premier het verval van krach ten nog kan overleven. Deskundigen uit de omgeving van Nehroe hebben al laten weten, dat de premier een nieuwe hartaanval waarschijnlijk niet zal overleven. Al geruime tijd voordat de Indische leider tijdens het partijcongres Bhoebaneswar werd neergeveld maakte hij dc indruk van een versle ten man, die slecht ter been was, moeilijk in en uit een auto kon stap pen, vaak afwezig was, als hij zich met anderen onderhield en dan nog slechts met zwakke stem wist te spreken. Zo arriveerde hij in Bhoe baneswar, waar hij tenslotte in el kaar zakte. Aftvachten Niet thuis De leiders van de Congrespartij hebben Nehroe verzocht, zich althans van een deeLvaa zijn lasten als pre- miel- te ontdoen, opdat het land niet in een nieuwe periode van regeer- loosheid terecht zal komen. Ook pre sident Sarvepalli Radhakrisjnan heeft zich er mee bemoeid, bezorgd als hij is over de tijdelijke aard van de regelingen, die de laatste tijd getrof fen zijn met betrekkiagen tot .het be sturen van het land. Het voorstel om Shastri weer in het. kabinet op te ne men als leider van de partij in het parlement, zou deze politicus in een positie plaatsen, van waaruit hjj zioh zou kunnen opwerken als opvolger van Nehroe. De premier is er echter niet op ingegaan. Hetzelfde geldt voor de suggestie, dat mevrouw Gandhi tot minister van buitenlandse zaken zal worden benoemd, een post, die nu nog door de premier zelf wordt waar genomen. Nehroe's dochter, die in de afgelo pen jaren vaak als vertegenwoordig ster van India in het buitenland is opgetreden, wilde totdusver geen taak op zich nemen, waardoor zij van de zijde van haar vader zou moeten wijken. Moeder India Het is niet uitgesloten, dat Nehroe al dan niet op verzoek van zijn dochter of degenen, die haar als op volgster willen zien de strijd wiJ afwachten, die binnen de Congrespar tij zal ontbranden over de opvolgings kwestie. Wanneer men het niet eens kan worden over Shastri, Desai of Patil en ook de huidige leider van de Congrespartij, Kamaraj, niet in aan merking komt (omdat hij slechts ta- mil, de taal van zijn geboortestreek in het zuiden van India, Madras, spreekt), stijgen de kansen van me vrouw Gandhi en wordt de mogelijk heid groter, dat Nehroe de leiding van het land uit handen zal geven. Zolang dat niet het geval is blijft de dochter van de premier achter de schermen het land regeren, zoals zij dat al geruime tijd gedaan heeft. Zoals gezegd is het evenwel de vraag, of men hier in New Delhi genoegen mee zal blijven nemen. Officieel word nog het stilzwijgen over deze kwestie bewaard. Maar een van de belangrijkste bladen schreef dezer dagen aan Nehroe's adres: „Vele jaren hebben de miljoenen India uw leiding aanvaard. Nu moet u naar hen luisteren. Als Moeder In dia kon spreken zou zij u hartstoch telijk toeroepen: „Mijn rusteloze zoon, vermoei jezelf niet langer!" Laatste voorbereiding voor lekker eten DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! Fijn, 't is weer etenstijd. En de hoofdschotel is vleesVéél vlees voor veel smaak, voor veel kracht Vlees voor de jus, vlees voor al dat goede, waar door het méér waard is dan U ervoor betaalt! de rij landen die het commu nistische regime van Mao Tse Toeng officieel erkennen met één uitgebreid. Sinds Tsjang Kai-Sjek in 1949 naar Formosa uitweek en dus geen zeggenschap meer had over het Chinese vasteland zijn ook verscheidene westelijke landen tot erkenning van communistisch China overgegaan, onder andere Groot-Britannië, Noorwegen, De nemarken en Nederland, met veel al als argument dat men een land met 600 miljoen inwoners niet al tijd kan blijven negeren. Met het bezoek aan rood-China een Franse economische missie onder leiding van Guillaume-Georges Picot in 1963 werd de basis gelegd voor een vestiging van diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen. Ook de reit van de vroegere premier Edgar Fau- re heeft mede de onderhandelingen tussen de twee regeringen op gang gebracht. Verleden Reeds in 1287 onderhield Frankrijk be trekkingen met China. Philips de Schone ontving toen nl. een Chinese monnik, ge boren in de buurt van Peking, die echter de Perzische koning vertegenwoordigde en niet de keizer van China. Vervolgens waren het de Jezuïeten die Frankrijk in China vertegenwoordigden. Onder Lodewijk XIV bereikten de Frans- Chinese betrekkingen hun hoogtepunt. Dr. Mansholt optimistisch over E.E.G.: Zwitserland bestrijdt inflatie Indienstnemen buitenlanders wordt beperkt Nehroe met zijn dochter Indira, die gehuwd is met een zoon van Mahfltma Gandhi. Deze foto werd geruime tijd geleden ge maakt. J)E JUICHTONEN, die zijn aan geheven nadat de E.E.G.- ministers op 23 december te Brussel tot een akkoord waren gekomen, waren misplaatst, om dat de grote politieke tegenstel lingen in Europa zijn blijven be- nisters van buitenlandse zaken en even tueel de regeringsleiders over alle bran dende vraagstukken in de gemeenschap, met name over haar omvang en haar po sitie ten opzichte van derde landen. Al was het alleen maar om te laten uit komen, vooral tegenover de Amerikanen, dat Europa niet met het Frankrijk van De Gaulle moet worden vereenzelvigd. Uitermate gevaarlijk zou dr. Mansholt het staan. Met betrekking tot'de wer- (Van onze parlementsredactie) .TÏÏÏÏS1? «ÏÏJÏÏI kelijke vraagstukken zijn geen beslissingen gevallen. Maar al mag dan niet worden gesproken van een wedergeboorte van d© E.E.G., wel kan worden dat de Brusselse besluiten reden geven tot tevredenheid, omda wij zijn behoed voor een impasse die onaanvaardbaar zou zijn ge weest. Aldus betoogde gistermiddag dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter E.E.G.-commissie, op een bijeenkomst de Europese Beweging te Den Haag. In zijn nabeschouwing wilde hij de indruk weghemen, dat wijf landen onder het juk van Frankrijk zijn doorgegaan en in de Belgische hoofdstad stappen zijn gezet op weg, die voert naar een autarkische gemeenschap. Dr. Mansholt. wie wel verweten is dat hij de Fransen in de kaart zou hebben ge speeld. stelde nadrukkelijk dat het stre ven gericht moet blijven op een open ge meenschap met een boven-nationale poli tieke structuur en een werkelijk demo cratische, parlementaire controle. Maar aangezien juist daarover binnen de ge meenschap ernstig verschil van mening met Frankrijk bestaat, kan de vraag worden gesteld of het wel zinvol is om voort te gaan met de .economische inte gratie. Temeer omdat deze integratie voor De Gaulle voorwaarde is om zijn eigen conceptie te kunnen verwezenlijken: een Europa der vaderlanden. Een derde- machts-Europa onder Franse hegemonie. Er behoeft dan ook niet te worden ge vreesd voor een „opblazen'' van de E E G. door de Franse president. Angst voor het Franse streven mag er ons echter ook niet toe brengen om de gemeenschap maar op te geven of te laten stagneren. De vijf „een" in hun verzet tegen De Gaul- conceptie en er is dan ook geen en kele reden voor de veronderstelling dat de ontwikkeling gaat in de door Frank rijk gewenste richting. delen, schuldbewijzen en andere soor ten effecten. Het Franse persbureau AFP meldt nog dat de beperking op het indienst nemen van buitenlandse arbeids krachten zal worden voortgezet. Daarvoor zal echter slechts egn be sluit van de Bondsraad nodig zijn en geen bekrachtiging door het parle- De Zwitserse regering heeft giste ren haar nieuwe wetsontwerp tot be perking van de inflatie en bescher ming van de Frank bekendgemaakt. Het ontwerp houdt de volgende voor zieningen in: 1. Er zal geen rente betaald wor den op buitenlandse gelden, die na 1 januari 1964 in Zwitserland zijn ge deponeerd; 2. De regering kan een financiële of bankinstelling beletten buitenlands geld te beleggen in Zwitserse aande len of hypotheken; 3. De regering kan grenzen vast stellen voor eventuele verhogingen van de rente op kredieten, die in de jaren 1960 tot en met 1962 werden toegestaan; 4. De regering kan grenzen vast stellen voor alle hypothecaire kredie ten te verstrekken door banken, ver zekeringsmaatschappijen en andere financiële instellingen voor de aan koop, het bouwen of de voorbereiding voor bouwwerken in Zwitserland: 8. De regering kan bekendmaking felasten van nieuwe emissie van aan- lft een &on£e Kij, I Twaalf Amerikaanse spe cialisten in Salt Lake city, V.S., hebben ver geefse pogingen gedaan om het leven te redden van een oppasser van de plaatselijke dierentuin, die door een zeer giftige Afrikaanse pofadder is gebeten. De oppasser kreeg zaterdag bij het schoonmaken van het reptielenhuis een duize ling. Toen hij een snelle beweging maakte om op de been te blijven, beet de slang hem in de arm. I De Californische arts dr. Russel Lee heeft onlangs op een medische confe rentie op de universiteit van Californië gezegd, dat in het huwelijk meer „lijden" dan vrou wen. Dr. Lee is van me ning dat de mannen een grote mate van vrijheid behoeven en hij raadt de vrouwen aan er voor te zorgen dat de mannen die krijgen. Lee, die een kli niek te Palo Alto heeft gesticht en zelf 46 jaar getrouwd is, is vader van vijf kinderen en groot vader van 20 kinderen. „U bent van beroep anti rookpropagandist, maar daar verdient u geen cent mee. Als u zo doorgaat gaat u dood van de hon ger", aldus waarschuwde gisteren de Amsterdamse kantonrechter een 31- jarige rook-magiër, die betrapt is toen hij een biljet met anti rookleuzen plakte op een leegstaande tabakzaak in Amsterdam. De officier eiste een boete van 25 gulden wegens illegaal plakken. Toen verdachte vertelde over zijn nega tieve beroepsinkomsten, streek de kantonrechter met zijn hand over zijn hart en veroordeelde de man tot een boete van vijf gulden. I De Amsterdamse politie heeft gisteren met succes gezocht naar een flesje met 60 vermageringspil len, die een vrouw op straat had verloren. Om dat de pillen bij over dosering een gevaar voor de gezondheid van vc' wassenen en vooral vo kinderen konden oplev ren, werd de politie inge schakeld. Een politiewa gen met megafoon reed dezelfde route langs die de vrouw had afgelegd. On der het rijden werden de mensen in de buurt ge waarschuwd. Het resul taat bleef niet uit, want de vader van een 9-jarig In het verdrag van Rome zijn neergelegd. De besluiten die daarbij vallen moeten aan onze doelstellingen worden getoetst. Engeland moet op het programma blijven staan, maar het is niet realistisch om te veronderstellen dat de Britse aansluiting binnenkort een feit wordt. Eerst moeten in Engeland de verkiezingen achter de rug zijn. Wanneer de vraag wordt gesteld of de Brusselse besluiten een versterking van de gemeenschap betekenen, dan kan daarop bevestigend worden geantwoord. Én door het mandaat voor de G.A.T.T.- onderhandelingen die in mei in Genève beginnen èn door het gemeenschappelijk beleid in een aantal belangrijke sectoren. Wat een tweede doelstelling open heid naar buiten betreft: er bestaat geen zekerheid over of een aanmerkelijke tariefsverlaging zal slagen. Dat hangt van de onderhandelingen af, waar van alles uit kan komen: een zeer liberale politiek, maar een zeer restrictief beleid. Het man daat geeft de commissie in elk geval de mogelijkheid om te onderhandelen in volle verantwoordelijkheid voor de han del met derde landen. Een ontkennend antwoord moet worden gegeven op de belangrijke vraag of door de Brusselse besluiten ook de democratische controle is ge diend. Er is besloten uitvoering te ge- ïan het financiële reglement, de budgettaire controle op de faits et gestes van de ministerraad en de commissie ontbreekt. Het is te betreuren, dat deze zaak noch door de commissie noch door een van regeringen tijdig en krachtig is verdedigd. Het vraagstuk zal de vol gende maand in de E.E.G.-minister raad aan de orde komen, maar er valt niet te zeggen hoe of dit zal aflopen. Politieke unie vice-voorzitter van de E.E.G.-co: ie sprak zich tenslotte uit voor e regelmatig politiek overleg tussen de r ningsverschillen binnen de gemeenschap bestaan. Vooral als de gemeenschap over twee jaar in de fase van meerderheidsbe sluiten komt. zou zo'n politiek orgaan gaan fungeren als beroepsinstantie tegen de meerderheidsbeslissingen. Erliard en Moro eens over eenheid Europa Bondskanselier Ludwig Erhard en de Italiaanse premier Aldo Moro heb ben gisteren in Rome een gesprek van drie en een half uur gehad, voornamelijk over de Europese een heid. De twee staatslieden waren het erover eens, dat al het nogelijke moet worden gedaan om het stre ven naar Europese eenheid levend te' houden. Naar vernomen wordt heeft Erhard de Italiaanse premier de verzekering gegeven, dat zijn land nooit zal mee doen aan pogingen tot overheersing van Europa. De Duitse minister van buitenlandse zaken. Schroder, neemt ook een deel aan de besprekingen, die vandaag zul len worden voortgezet. Kanselier Erhard en zijn minister van buitenlandse zaken. Schroder, brengen aan Italië een officieel bezoek van twee dagen. Keizer k'Ang-Hi schonk zijn vertrouwen aan de Franse vertegenwoordigers. In de achttiende eeuw verbood keizer k'Ieng-Long de Chinezen tot het christen dom over te gaan doch liet de Frans# vertegenwoordigers in zijn land onge moeid. In 1773 verlieten de Jezuïeten China en met hen verdwenen de Fransen van het toneel. In 1842 opende het Engels-Chlnese ver drag China voor het Westen. In 1844 ver kreeg Frankrijk dezelfde voorrechten als Engeland: opening van bepaalde havens voor zijn handel en het exterritoriale recht voor z(jn onderdanen. De regering-Guizot dwong hierbij nog een ander belangrijk privilege ef: het recht op rooms-katholieke miss ie-arbeid. In 1849 verkregen de Fransen hun eerste Sjanghai. Oorlog De verovering van Tonkin, in 1883 door de Fransen, leidde tot een oorlog tussen Frankrijk en China, die na de blokkade van Formosa door de Franse vloot uitliep op he' Verdrag van Tientsin van 1885 In de negentiende eeuw ontstond 'op nieuw een oorlogsperiode: de boksers opstand, waarbij een Frans contingent deel uitmaakte van het internationale legerkorps, dat tussenbeide kwam onder leiding van de Duitse generaal Walder- De twintigste eeuw was vreedzamer. Vanaf de opstand In 1911 bloeide de Franse activiteit op het gebied van han del, bankwezen en diplomatie op. Na de Tweede Wereldoorlog, in 194®, ontstond tenslotte het geschil over de ex territoriale rechten van Franse onderda nen. Frankrijk gaf het recht overeenkom, stug het verdrag van Tsjoeng-King op, evenals zijn vroegere concessies in China die door de regering-Vichy in 1943 reed# opgeheven. McNamara: Raket doeltreffender dan bommenwerper De Amerikaanse minister van defen sie, Robert McNamara. heeft gisteren in een verklaring tegenover de com missie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden gezegd dat de ballistische raketten waarmee de Amerikaanse strijdkrachten zijn uitge rust zekerder zijn wat precisie betreft dan de bommenwerpers. De republikeinse senator Goldwater had onlangs tijdens zijn campagne voor de kandidatuur voor het presidentschap twijfel geuit over de kwaliteit van de Amerikaanse raketten. McNamara zei voorts dat de vooruit zichten voor de vrede iets bemoedigen der schijnen dan sedert jaren het geval In de afgelopen twaalf maanden i alle Russische gevechtseenheden uit Cuba teruggetrokken. Er zijn nog erscheidene duizenden technici op het land, onder meer voor opleiding van Cubanen. Hij waarschuwde tegen verslapping in de krachtsinspanning in de strijd tegen het communisme daar hij niet geloofde in een /verandering van het uiteindelijke doel van de Russische leiding: de heerschappij van het com- uit te breiden. Gisteravond is te Londen van Griekse zijde vernomen dat Grie kenland in beginsel zijn goed keuring heeft gehecht aan het Britse voorstel om orde en rust op Cyprus door Navo-troepen t« doen bewaren. Het werd in Grieks-Cyprische kringen mogelijk geacht dat de Griekse autori teiten nog wel bepaalde punten van be spreking hadden opgeworpen. Volgens niet-officiele berichten zou ook de Turkse regering in beginsel met het Britse voorstel hebben ingestemd. Een Turkse woordvoerder wilde geen com- rntaar op deze berichten geven. „Kandidaten" voor het Amerikaanse presidentschap De gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama. George Wallace, heeft be kendgemaakt, dat hij zich bij de voor verkiezingen om de democratische kan didatuur voor het presidentschap kandi daat zal stellen. De gouverneur die eer voorstander van rassenscheiding is. maakt zich geen illusies omtrent zijn populari teit in de rest van het land. Met procent van de stemmen zal hij, zijn zeggen, al tevreden zijn. Intussen wil ook de leider van dc Ame rikaanse nationaal-socialistische partij George Lincoln Rockwell, zich kandidaat stellen bij de komende presidentsver kiezingen. De Franse bioloog Gaston Naessens. •iens serum tegen kanker en leukemie a een op last der Franse regering ge houden onderzoek waardeloos werd ver klaard, heeft meegedeeld de verdere pro- duktie van het serum te zullen staken, meisje kwam de politie Er is echter voldoende voorraad om de vertellen dat zijn doch- behandeling van acht patiënten, die het tertje op een flesje had [serum reeds toegediend hebben gekre- getrapt, dat aan de be- 8en- te voltooien, aldus Naessen* schrijving beantwoordde. Met huln van het meKie Dc nahonale raad van de Christen- vnnH H* nniitu democratische partij van Italië heeft de vond de politie tenslotte 49.jarjCP Mariano Rumor tot partijsecrc- het flesje, waarvan de in- tans gekozen. Hij volgt Moro op. die houd vernietigd werd. premier is geworden. 1430) Zoals we reeds hebben ver teld, publiceerde de Engelsman Ro bert Record in 1540 een. werkje waar in de wiskundige symbolen cn werden gebruikt. Dat was rijkelijk vroeg, maar toch niet vroeg genoeg om Record hiervoor de uitvinders rechten toe te kennen. Uiteraard zat men reeds vroeg met het probleem, op welke wijze het begrip optelling en aftrekking moest worden aangegeven. Voor de Egyptenaren, die een ideografisch schrift gebruikten, leverde dit niet zo erg veel moeilijkhe den op, omdat gew bolei al ge- TOCH IS HET ZO! waarts wandelende benen, gebruikten zij daarom als symbool lingen cn dezelfde benen, maar nu achterwaarts marcherend, dienden om dc aftrekking aan tc duiden. Wat de Grieken en Arabieren in dit opzicht verzonnen hebben, zult u wel willen geloven; voldoende zij. dat dc bekende Duitse wiskundige Dam Ricse in een wërkje dat Mn 1536 verscheen, dc ons bekende sym bolen voor optelling cn aftrekking gebruikte. Zijn wiskundeboek was voor een groot deel gebaseerd op een vroeger werk van Pacioli en daarom zal niemand het ons kwalijk nemen, wanneer we eens in de Italiaanse richting zoeken om naar de oor sprong van beide tekens te speuren. We denken dan speciaal aan de han del en de notities, die daarbij gebrui kelijk waren. In dit verband is er op gewezen, dat de goederen die in Italiaanse pakhuizen moesten worden opgesla gen wel wat of i aard moest dat op de goederen worden aangegeven. Stel dat een bepaalde zak 5 pond minder woog dan de overeengekomen 4 centenaars, dan werd dit als volgt aangegeven: 4c5p (of hoe de afkortingen voor deze gewichten dan ook geluid mo gen hebben). Was de zak daarente gen 5 pond zwaarder, dan werd door de horizontale lijn een verticale streep geplaatst, zodat de notitie er als volgt uitzag: 4c 3p. Uit deze sym bolen, die in de handel algemeen ge bruikelijk waren, veronderstelt men dat de door Riese gebruikte symbo len voor optelling en aftrekking x(jn afgeleid. Op losse gronden is deze veronder stelling niet ge bouwd, want in ge schriften op het eind van dc 16de eeuw is de verticale lijn van het plus teken aanzienlijk korter dan de hori zontale lijn, juist zoals we uit de ontstaanswijze zouden verwachten. Bovendien heeft Johannes Widman in 1489 dus lang vóór Riese de ze tekens ook reeds gebruikt, min der als wiskundige, dan als handels symbolen in de betekenis van sur plus en tekort. Een andere veronderstelling is, dat het minteken zou zijn ontstaan uit het liggend streepje, waarmee in oude manuscripten het uitvallen van letters of een omissie werd aangege ven, terwijl het plusteken zou zijn afgeleid van de Latijnse afkorting. Er zijn nog meer mogelijkheden op dit gebied geopperd, maar aange zien we dc belangrijkste hebben ver meld. kunnen we ons nu eens wagen aan de vraag, waar de swastika van daan komt. (Nadruk verboden). H. Petition.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5