Commentaar Publiek geraakte in de ban van briljant toneelspel In Leiden woningwethuizen op vrije-sectorgrond? .SpraakwatervaF voor ARP en CHU Katwijker spaarde elke dag een kwartje en kocht gauw een auto Burgemeester Zwammerdam toch naar Hazerswoude t NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 28 JANUARI 1964 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Academiegebouw, Rapenburg 73, 8.15 uur: Rijksmuseum Oudheden, Genoot schap Ex Oriënte Lux, Ned. Klassiek I Verbond en Ver. voor Antieke Bescha ving, lezing met kleurenlichtbeelden, I prof. dr. F. K. Dörner, hoogleraar in de archeologie te Miinster, over „Arsameia am Nymphaios" (in kader van intern, cult, betrekkingen en in samenwerking met Ned Inst, voor het Nabüe Oosten. Leiden). Schouwburg, 8 uur: K. en O.-voorstel- ling, toneelgroep Centrum met Ifigenie Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Danstheater, m.m.v. Residentie-Or kest, lustrumvoorstelling met o.a. „Ana tomische les" en „Interieur". Den Haag: Gebouw K. en W„ 8 uur: Ned. Studentenorkest m.m.v. René van Ast, cello. Den Haag: Diligentia. 8 uur: Peter Coo per, piano. Woensdag Camera, Hogewoerd 49. 7 en 9.15 uur: K. en O.-film, „Nachttrein". Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Madri gaalkoor, uitvoering van Requiem van Maurice Duruflé en van de Nelson- Messe van J. Hay dn, met solisten. Pieterskerk, 7.15 uur: studenten-avond gebed. Foyer Gehoorzaal, 8 uur culturele film avond afdeling Leiden Ned. Ohr. Reis- vereniging. Snouk Hurgronjehuis, Rapenburg 61, 8 uur: K en O.-cursus „Het zelfportret door de eeuwen heen", mevrouw drs. O L. Bouma. De Kleine Burcht, 8 uur: lezing met dia's over en ten bate van Skoplje. Schouwburg, 7.30 uur: toneeluitvoering Si Bonaventura-lyceum. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De koning sterft". Den Haag: Gebouw K. en W. 8.15 uur: Residentie-Orkest, m.m.v. Rohan de Sa- ram, violoncel. Donderdag Terrein Houtlaan. 3.30 uur: eerste paal gebouw M.S G. Rest Van der Heyde'n, 8uur: afd Lei den Prot.-chr. Onderwijzersver., „Poëzie in klank en kleur". Sociëteit Horus, 8.15 uur: opening fo totentoonstelling „Camera Catena". Stadsgehoorzaal, 8 uur: liederenavond Bernard Kruysen, tweede concert Mij voor Toonkunst, Jean-Charles Richard aan de vleugel. Koningskerk (Noord), 8 uur: jaarver gadering Herv.-Geref. jeugdvereniging, spreker ds. A. van Eek van Bergschen- hoek. Schouwburg, 7 30 uur: toneeluitvoering St. Bonaventura-lyceum. Marekerk. 8 uur: bijeenkomst herv. wijkgemeente Molenwijk, ds. W. A. Smit over zijn werk aan de Amsterdamse grachten. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Maxibulen" (besloten voorstelling). Den Haag: Diligentia, 8 uur: Ernst en Lorry Wallfish. altviool en piano. Vrijdag Gebouw Rehoboth, Rapenburg, 8 uur: Beatrix-avond Leidse Chr. Oranjevereni ging, medew. Wim Devilee (gooohelen en quiz), declamatie en muziek. Leiderdorp: Geref. Kerk, 8 uur: zan gersavond Ring Leiden Ohr.-Zangver enigingen. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Horen en zien" Den Haag: Gebouw K. en W„ 7.30 uur: Toonkunsfckoor afdeling Den Haag. m.m.v. Residentie-Orkest en solisten. Den HaagScheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Tel-Aviv Strijkkwar tet. Zaterdag Geref. Jeugdhuis Breestraat 19, 8 uur: instuifavond Geref. Jeugdverband. Hervormd Jeugdgebouvr, Moriaansteeg 2, 7.30 uur: soc:ëteitsavond. Schouwburg, 8 uur: diëstoneel Univer siteit, Leids Universitair Toneel-Accoord met „Peer Gynt". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Quadrille. Den Haag:: Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Toonkunsbkoor afdeling Den Haag, m.m.v. Residentie-Orkest en solisten. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Ned. Strijkkwartet. Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, telefoon 20136 en de apotheek Van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Echtschei ding op z'n Italiaans (18 jaar); woens dag: Omzien in wrok (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Dc avontu riers (14). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (a-L). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Mond® Cane (18). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Lift naar de misdaad (14). Trianon (2 en 7.30 uur). Lawrence van Arabië (14). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van schil derijen en beeldhouwwerken uit het be zit van de Kon. musea voor Schone Kun sten van België (van 1 febr. tot 9 maart) Sociëteit Horus, Rapenburg 127: foto tentoonstelling ..Camera Catena" (van vrijdag 31 jan.vrijdag 7 febr.). Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit runesië (tot 15 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart) De Ruif, Janvossensteeg: werk van Jacques Turk (deze maand). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 „Iphigeneia in Tauriste LEIDEN LEIDEN. Nog diep onder de indruk van het magistrale spel van Elisa beth Andersen in de Iphigeneia-rol, zetten we ons aan het schrijven. Deze speelster samen met Guus Hermes Orestesen Peter Aryans, als zijn vriend Pylades, hebben dit stuk van Goethe „Iphigenie" zo diep menselijk gemaakt, dat men meegesleept moest wordenv ondanks alle bezwaren die we tegen het stuk hebben. De Griekse drama's kunnen we gaan vertalen, maar niet bewerken ze gaan ombuigen naar eigen-tijdse be grippen en opvattingen. Doet i dan worden de heroën gewone en wordt het geheel een wonderlijke ge schiedenis. Goethe houdt zich voor een groot ge deelte wel aan de „historische" stof Euripides' drama, imaar met een slot. moraal zo men wil, ontsproten aar geest van Goethe. Dan wordt het familiedrama en dus onaanvaardbaar naar de geest van Euripides. Artenus heeft Iphigeneia gered het offerblok en haar gevoerd naar Tau ris in het land van de barbaren, wa; priesteres wordt. Dat ze geofferd moest worden had ze ook aan haar „redster" te danken, want haar vader Agamemnon was op weg met een vloot naar Troj' door tegenwind verhinderd verder te gaan. Het offer van zijn oudste dochter kan uitkomst brengen. Zo komt ze in Tauris. waar koning Thoas met haar wil trouwen. Zij weigert, waarop Thoas beveelt alle schipbreuke lingen te doden. Dat was vroeger ook gebeurd maar Iphigeneia had hier eind aan weten te maken. Nu wordt de oude wet in ere her steld en twee gevangenen die men heeft worden bij de priesters ge bracht. Zij zullen de eersten zijn. Het zijn Orestes, haar broer, en zijn vriend Pylades. Orestes leeft onder de vloek van de Erynieën, want hij heeft, overgehaald door zijn zuster Electra, zijn moeder en haar i naar, die zijn vader hebben gedood, vermoord. Van de vloek (krankzinnigheid) kan hij genezen zegt het orakel van Apollo, wanneer hij het beeld van Artemis, dat in Tauris is. naar Athene brengt Zo ontmoeten broer en zuster elkaar. En dan klopt er verder niet veel meer van. want Thoas. die hij Goethe geen barbaar is. alleen een zeur die zijn zin wil hebben, laat na veel tegenstribbelen, allen naar Griekenland vertrekken. Zon der beeld, want laat Goethe Orestes zeg. gen: Het blijkt nu. dat het orakel nie- het beeld bedoelde maar mijn- zustei Iphigeneia. Natuurlijk is Goethe een groot man Ds. L. Kievit in Leiden beroepen LEIDEN. De Leiidse Hervormde Ge- leente heeft gisteren ter vervulling var e vacature van ds. M. Otrtevanger (wijk gemeente Marewijk met centrum Ko ningskerk) een beroep uitgebracht op ds. L. Kievit te Putten. Ds. Kievit is 45 jaar en was achtereenvolgens predikant te Schoonrewoerd. Putten én Woerden. In 1957 ging hij voor de tweede maal naai Putten Geslaagden judoclub Eendracht in Leiden LEIDEN In de afgelopen week zijn in de dojo van de judoclub Eendracht eer examens afgenomen. De volgende leden slaagden: Gele slip: Henneke Kromhout, Marleen Akerboom, Elly Akerboom, Rita Haastrecht, Avemine Regeeer, Anneke Hoogervorst, Lia v. d. Kaai, Anneke Boehlee, Anneke van Duuren, F. Schim mel, R. v. Looy, W. Bekker, J. Kuyer, J. Spaanderman, R. de Wit, H. Vogelen zang, E. J. Beerlage, G. Boelen, P. Spaan derman, P. v. d. Luit, M. Vincourt, P. v. Zeist, W. Hoogervorst, H. Jansen, J. Bekooy, B. de la Rie, Elly Duk, T. Hecke. D. Kleijn, F. Noort Gele band: Lenie v. d. Broek Hennie Vlaskamp, Anette de Jong, P. Willemse. J. Zwaan G. Heruer, F. Pieterse, H. Huis. J v. Haastrecht, T. v. Haastrecht, K. v. Haastrecht, A. Oostdam, E. Sinteur. Ju dith Buis, Inge Kraak, Patricia Kraak, Lenie Voorthuizen, Trudi Schlagwein, B. Sliggers, G. de Haas, Th. Overdijk, M. Nap, J. Schlagwein, P. Plomp, P. van Rossen. Oranje slip: E. Rietveld, Erna de Jong, v. Egmond, P. Roelandse, J. Beekman. T Polane, L. Polane. Oranje band: Ch. de Wit, T. Bogaard, P. Bogaard, C. v. Zeist, K. J. Weber, C. Weber, J. Rietkerken, Lenie Geerlings, W. Zirkzee, M. Drijhus. Groene slip: P. v. Hooven, J. v. Eg- Groene band: D. B. de Lange, A. J. Beekman, Bep Overdijk, C. de Haas. J. Wijling. Blauwe slip: C. Zirkzee. Blauwe band: Jac. Pret, A. Springer, G. N. v. Rossen, A. Siebert tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot ïr; openingsuren filiaal Plantage 6 dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 1 ot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag van 6 30 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot de jeugd woensdag van 2 tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3.30 tot 5.30 uur Rapenburg 73 (Academie): tentoonstel ling plastiek (Jos van Kessel) en schil derijen (Steven Kwint), van 24 jan.-24 febr. (dagelijks van 10-5 uur, "s zondags gesloten. Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hof laan 7: aquarellen van Eugène Winter en klein plastiek van Hanna Schuitema, 25 jan. tot 13 febr., dagelijks uur, bovendien op woensdagavond tot 10 uur, 's zondags gesloten. De toneelgroep Centrum speelde dit stuk gisteren voor K. en O en het werd een avond waarop men als op weinig andere in de ban kwam van de magie van briljant toneelspel. Elisabeth Andersen speelde de Iphi geneia, zo onaantastbaar, zo ver heven boven het alledaags menselij ke, dat ze deze rol klassiek maakte. Zo werd de omissie van Goethe niet gevoeld. Guus Hennes speelde de Orestes in het begin wat aan de sombere kant, tot de vloek doorbroken was. Het laatste gedeelte voor de pauze, waar in hij denkt in het dodenrijk te zijn, was prachtig. Peter Aryans, zijn vriend, kon zioh bij het spel van de voorgaanden goed hand haven. Dat is een knappe prestatie. Koning Thoas is een wonderbaarlijke man geworden bij Goethe en André van Open-Deuravond Breesraat 19 LEIDEN Woensdag wordt in gebouw Breestraat 19 een Open-Deuravond ge houden. Aanvang 8 uur. Er worden drie korte films vertoond. In de pauze wordt de bezoekers koffie aangeboden. In een korte toespraak zal een medewerker van dr. P. L. Schoonheim aan de bezoe kers een geestelijk houvast trachten.mee te geven. den Heuvel heeft hem gelaten voor wat hjj was. Hij kon er blijkbaar ook niet veel mee beginnen. De Zwitser Robert Freitag heeft het stuk geregisseerd van een moderne visie uit Met behulp van de medewerkenden werd het stuk daardoor opgestuwd. Gerrit Kouwenaar leverde een uitste kende vertaling. Voor alle medewerken den was er veel applaus; voor Elisabeth Andersen werd het een ovatie. A. C. Bouwman Amateurfotografen Leiden Kleurenfotografie en wat daaraan vast zit LEIDEN In het bijzonder bij het fo tograferen van de natuur geeft de zwart wit opname slechts een skelet van de werkelijkheid weer. De kleurenfotogra fie daarentegen doet de werkelijkheid in vele nuances herleven en geeft dus ook de amateur-fotograaf een oneindig gro tere voldoening. Aldus de inleidende woorden van de heer W. Maschhaupt, docent in de kleurenleer (o.m. aan de Volksuniversiteit), die gisteravond in de bovenzaal van restaurant De Doelen voor zijn lezing over „Psychologie en esthe tica der kleurenkeuze" een groot aan dachtig gehoor vond bij de leden van de Leidse Amateurfotografenvereniging. Aan de hand van tal van zelfvervaar digde kleurendia's werd bewezen, dl niet alleen de moderne reclame geraffi neerd gebruik maakt van de wetten der kleurenkeuze en de combinaties van kleuren, doch dat ook de kleurenfoto graaf hiermee zijn voordeel kan doen. De inleider ging hier verder vrij diep op in. Hij schetste onder meer de sugges tieve invloed van de verschillende kleu- Spelmoment uit de Iphigeneia in Tauris. De twee gevangenen komen bij de priesteres. V.l.n.r. Guus Hermus (Orestes), Elisa beth Andersen (Iphigeneia), Pe ter Aryans (Pylades). Feest beambten HCW, NEM en RMM LEIDEN In het kader van het zil veren bestaansfeest van de beambten- vereniging van HCW. NEM en RMM kwamen de leden met hun dames in de ontspanningszaal bijeen, waar op een projectiescherm flitsen waren te zien van de in de afgelopen jaren gehouden evenementen. Later od de avond vertrok het gezelschap per bus naar Schevenin gen voor een bezoek aan de pier en het bowling centrum. Het werd een zeer geanimeerd feest, dat tot diep in de nacht voortduurde. LEIDEN Voor een veertigtal belangstellenden spraken protestants- christelijke raadsleden gisteravond in de kleine stadsgehoorzaal tijdens een gecombineerde vergadering van de A.R. kiesvereniging en de afde ling Leiden der C.H.U. over enige actuele punten van het gemeentebe leid. Het was de bedoeling, dat elk der zeven sprekers minder dan tien minuten het woord zou voeren maar niet allen konden zichzelf deze beperking opleggen zodat voorzitter mr. dr. N. G. Geelkerken meer dan eens veelbetekenend op zijn horloge moest wijzen. De avond werd ge opend door de hoer G. van der Vliot. De eerste spreker, fractievoorzitter mr. C. J. Woudstra, had de meeste tijd no- maar misschien had hij de aanwe zigen ook weil de interessantste dingen te en. Zijn onderwerp was er in ieder 1 naar: „Woningbouw en de bevol kingssamenstelling". Het speet hem, wei nig goeds te kunnen zeggen over de wo ningbouw in ons land. In 1958 kwamen er nog 89.000 wonin gen klaar, in 1962 slechts 78.000. waarvan 13.000 woningen een vervangende taak hadden, zodat de reële stijging van de woningvooraaad in dat jaar slechts 65.000 bedroeg. Eind 1962 was ons land dan ook 100.000 woningen ten achter op het in 1956 opgestelde 9chema. Spr. noemde dit ontoelaatbare toestand, waarin ons land alleen staat, zoveel jaar na de oor log. Er moet dus iets mis zijn met ons beleid, zo constateerde de heer Woud- Rompslomp Als oorzaken noemde hij onder meer: ize gruwelijke administratieve romp slomp, die aan het venkrijgen van een goedkeuring vooraf gaat; niemand kent de juiste behoefte, landelijk niet en regionaal niet maar toch worden er contingenten vastgesteld en nog wel per jaar, met alle nadelen van dien; de pro- duktiviteit in de woningbouw ligt uiter mate laag in ons land; er wordt niets de huren gedaan wat er gedaan zou moeten worden met onder meer als ge volg: weinig animo om een grotere oude woning te verwisselen voor een kleinere De huidige minister wil er iets aan doen, onder meer door het vaststellen van driejaarlijkse contingenten (die boven dien een regionaal karakter dragen), door het pousseren van arbeidsbesparende bouwmethoden en door verhoging van de „status" van de bouwvakarbeider (wat mr. Woudstra een misschien niet :ns zo'n verstandig voorstel noemde). Knellend probleem Wat het beeld in Leiden betreft, dit is nog bedroevender, aldus de fractievoor zitter. Er zijn circa 5000 woningbehoe- venden, onder wie 1000 urgente gevallen. Desondanks kunnen er binnen de huidige grenzen nog maar 100 woningwetwonin gen worden gebouwd, de 300 in het More kwartier niet meegerekend. Wel is er nog grond voor de vrije sector en wel 1700 woningen, waarvoor al 1100 aanvragen binnen zijn Een der knellendste problemen voor het gemeentebestuur Is thans de vraag ien de voor de vrüe sector bestemde grond moet gaan gebruiken voor wo- ningwetbouw. Er kleven vele en grote bezwaren aan. Zo komt een dergelijke maatregel een juiste differentiatie der bevolking niet ten goede. Maar waar schijnlijk zal het er toch op uitdraaien. men tot deze maatregel moet over gaan. Onderwijs ringsnoodzakelijWieden". Hij stond even stil bij het bedrag van ƒ47,5 miljoen, dat de Leidse begroting aangeeft en bij de financiering van kostbare werken als het omleggen van de vaarroute en her stel en uitbreiding van wegen. Deze in vesteringen worden meestal over 40 jaar uitgesmeerd, maar dat gebeurde in het verleden ook al en nu komen er welis waar afschrij vingsposten uit de twintiger jaren vrij, maar de bedragen uit die tijd zijn niets vergeleken met die van thans! Mevrouw mr. I. Geelkerken-Brus- se bracht het onderwijs ter sprake in haar onderwerp: „Aanpassing van het Leidse onderwijs aan de Mam moetwet". Zij goochelde met begrip- penn, die de meeste buitenstaanderi nog weinig of niets zeggen als: lavo, mavo en havo, ging nader in op het zgn. „experimenteerwetje" en sprak de wens uit, dat het chr. lyceum te Leiden en het Rembrandtlvceum spoedig toestemming zullen krijgen een cursus volgens de nieuwe wet te Verkeer „Verkeersproblemen in een oude bin nenstad". Onder dit motto deed de heer B. de Kier zijn zegje. Hij wees op de verkeerstechnische moeilijke binnenstad zelf. de vele problemen die zich voor doen bij het ontwerpen van een logisch wegenstelseel met goede aansluitingen op de rijkswegen, urgente zaken als de demping van de Langegracht en de bouw van een nieuwe Turfmarktbrug en de wegaanleg over het Schuttersveld. De verplaatsing van de veemarkt zal ook een opluchting betekenen voor het ver keer, aldus de heer De Kier. Er zijn edhter ook al goede en posi tieve dingen gebeurd als de reconstruc tie van de Haarlemmerstraat en het in voeren van éénriohitingvenkeer op de Breestraat. Ten slotte wees de heer De Klerk nog op de groei van het autopark Dochterondernemingen Elam starten in het Eltax-gehouw LEIDEN. De N.V. Elam neemt za terdag in het vroegere gebouw van dt N.V. Eltax aan de Zoeterwoudseweg twee nieuwe bedrijven in gebruik: de Truck Service N.V. en de autobusonder neming EItours. Truck Service is een gespecialiseerd bedrijf op het gebied van het vxacht- wagenvervoer en EItours zal naast de functie van autobusonderneming zich bezighouden met het nationale en inter nationale toerisme via vertegenwoordi gingen van reisbureaus. Het zijn beide dochterondernemingen van de Elam N.V. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat achter de oprichting van genoemde be drijven de historie van de N.V. Eltax schuil gaat. in Leiden met als consequentie een steeds groter parkeerprobleem, ook in de woon wijken omdat het aantal „nachtpahkeer- ders" stijgt met de dag. Het verdere programma vermeldde nog: „Samenwerking ovenheid-particu lier initiatief bij het maatschappelijk werk" door de heer J. G. Lamere, „So ciale aspecten in gemeentediensten" door de heer J. C. Elsgeest en „Jeugd- en club- huiswerk" door de heer G. van der Vliet. Na de pauze kregen de raadsleden vragen te beantwoorden. Kantongerecht LEIDEN LEIDEN. Gisteren verscheen voor de Leidse kantonrechter een 21- jarige fabrieksarbeider uit Katwijk, die in de twee jaar dat hij in militaire dienst was elke dag een kwartje had gespaard. Toen hij uit dienst kwam, kreeg hij f 175 aan spaargeld in handen en daarmee venvezenlijkte hij een ideaal. Hij kocht een auto. Zolang de politie hem niet aanhield, ging alles naar wens, maar toen hij op een gegeven ogenblik over de Haarlem merweg te Leiden reed, vond de politie zijn karretje wat uit de toon vallen. Bij een deskundig onderzoek werd geconstateerd, dat het voertuig onder meer als gebreken had een ondeugdelijk stuur, een ondeugdelijke hoorn, een deugdelijke handrem, een ondeugdelijke uitlaat twee gladde banden, terwijl het geheel een verwaarloosde aanblik bood. De Katwijker zet dat hij de gebreken nog niet had opgemerkt daar de auto pas kort in zijn bezit was. De officier van justitie, mr. Out meende, dat der gelijke vehikels niet op de weg horen. eiste een totale geldboete van 100 met verbeurdverklaring van de inibeslag- genomen auto. De kantonrechter braoht de boete te rug tot een totaalbedrag van 25. Hij sprak in zijn vonnis voorts de onttrek king van de auto aan het verkeer uit Slijtgaatje Een chauffeur uit Anna Paulownapol- der en zijn eveneens in die gemeente woonachtige werkgever waren beiden opgeroepen. De eerste was ten laste ge legd dat hij met een personenauto op Rijksweg 4 te Oegstgeest een man HAZERSWOUDE Burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn, die z terdagmiddag de laatste gemeenteraadsvergadering van Zwammerdam presideerde, is (zoals velen reeds verwachtten) bij K.B. per 1 februari be noemd tot burgemeester van Hazerswoude. De heer Van Dobben de Bruyn keert dus weer terug naar zijn geboorteplaats, waar hij de op 4 juni het vorige jaar overleden burgemeester A. Smit opvolgt en waar ook zijn vader burgemeester is geweest. Wethouder H. van Rijn van Hazerswoude i: in het „burgemeesterloze" tijdperk opgetreden als loCo-burgemeester van Hazerswoude. werd hij toen waarnemend burgemeester van Alblasserdam. Op 1 januari 1952 werd de heer Van Dobben de Bruyn burgemeester van Zwammerdam. Bij zijn zilveren ambtsjubileum in 1962 spraken verscheidene raadsleden hun waardering uit over de burgemeester, onder wiens beleid veel tot stand kwam in Zwammerdam, onder meer op het ge bied van de woningbouw, het dempen van sloten en de restauratie van de kerktoren. Ook op de laatste raadsverga dering van Zwammerdam uitte men dankbaarheid voor het werk van de bur gemeester. Wij schreven daarover in ons blad van gisteren. Burgemeester Van Dobben de Bruyn heeft drie kinderen. Een dochter studeert aan de Leidse universiteit en de twee zoons zitten op het gymnasium te Leiden, Afscheid bij Kasbeheer en Kredietwezen LEIDEN Gisteren nam de heer A. J. M. v. d. Heiden afscheid als ambte naar bij de Gemeentelijke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen en als con troleur voor de vermakelijkheidsbelas ting. Nadat de heer Sont de heer en me vrouw V. d. Heiden had verwelkomd, sprak de directeur, de heer F. Verstegen via de band de scheldende toe. Hij schetste hem als een plichtsgetrouw ambtenaar, die de hem opgedragen werk zaamheden altijd nauwgezet vervulde. De wethouder van financiën, de heer P. S. Harmsen, dankte de heer v Heiden voor zijn ijver in dienst vai gemeente Leiden. De heer K. Sont, chef de bureau, sprak amens de collega's een hartelijk woord ten afscheid. Steeds stond de heer Van der Heiden klaar om behulpzaam te zijn. Hij sprak de wens uit, dat hij nog lang an zijn pensioen mag genieten. De heer A. Verhoeven, chef afd. finan- ën, noemde de scheidende functionaris :n man, die lastig was met de controle aar daardoor de juiste man op de juiste plaats. Zijn controlerapporten typeerden Cornells Gerrit van Dobben de Bruyn werd op 12 mei 1908 geboren. Per 15 maart 1937 werd hij tot burgemeester van Oud-Alblas benoemd. In juni 1944 werd hij door de bezettende macht ont slagen en gevangen gezet in Schevenin gen. In mei 1945 keerde hij terug als bur gemeester vain Oud-Alblas en tevens Bridgeclub Sans Atout LEIDEN De uitslagen van de 8e ronde van de promotie-viertal-competitie van de bridgeclub „Sans Atout" luiden: Groep A: team v d Zeeuw'team v d Star 06;ElingBrakel 51; Brakel Bik 15; v d StarEling 60; v d ZeeuwJonkers 06; BernardHissink 0—6. Stand: v d Star 842; Hissink 836; v d Zeeuw 831; Eling 823; Brakel 8—21; Jonkers 8—17; Bik 8—13; Ber nard 99 Groep B: team Huijsteam Altink 60; SchippersAltink 60; Scheffers— Verkerk 60; SchippersKop 5—1; Van ZantenDe Jong 60. Stand Huijs 841; Schippers 835; De Jong 8—33; Scheffers 8—33; Kop 8—24; Van Zanten 818; Altink 8—8; Verkerk 8—0. hem. De heer F. Fuchs, voorheen chef de bureau, dankte hem voor de vele jaren trouwe dienst, waarin hij met hem mocht samenwerken. De verschillende toespraken gingen vergezeld van geschenken. een bromfiets had aangereden, die do delijk gewond werd. Bij het later door de politie ingestelde onderzoek kwam aan het licht dat in de remleiding van de auto een slijtgaatje zat van ongeveer 2Vi centimeter. Hierdoor was het rein- effect nihil een feit waarvoor de chauf feur zich te verantwoorden had, terwijl zijn werkgever terecht moest staan om dat hij zijn ondergeschikte met deze auto heeft laten rijden. Beide verdach ten waren niet versohenen, maar lieten zich door een gemachtigde vertegenwoor- Geen straf Deze wees er op, dat het gaatje zich in de bovenkant van de leiding bevond, zodat het niet te zien was, ook niet wan neer de auto voor doorsmeren op de brug werd geplaatst. Bovendien wees de verdediger er op, dat het hier een ver huurauto betrof, die elke drie maanden wordt gekeurd door de Rijksverkeers inspectie. De verdediger meende daarom, dat beide verdachten geen schuld heb- De officier meende echter, dat ze wel schuldig zijn al sloot hij de schuld aan de dood van het slachtoffer geheel uit. De eis tegen de chauuffeur werd 15 boete. Daar hij meende, dat de werkge ver meer schuld heeft, eiste hij tegen deze een boete van 25. Ten aanzien van de eenste verdachte meende de kantonrechter, dat hij zich met de lezing van de verdediger kon verenigen, zodat hij hier ontslag van rechtsvervolging uitsprak. De garagehou der verklaarde hjj schuldig zonder op legging van straf. Een 59-jarige beton-ijzervlechter werd wegens openbare dronkenschap veroor deeld tot zes dagen hechtenis voorwaar delijk en plaatsing in een rijkswerkin richting gedurende zes maanden. Een 42-jarige weg- en waterbouwkun dige uit Voorschoten, die geen buiten spiegel op zijn auto heeft, kwam in Zoe- terwoude in botsing met een inhalende auto toen hij een links gelegen inrit wil de inrijden. Na een eis van 75 boete werd hij veroordeeld tot ƒ45. „Vaderstad" TJ^R is een burgemeester die door zijn tranen lacht. Het is burge meester Van Dobben de Bruyn, die deze week haar zelfstandigheid ver liezende gemeente Zwammerdam gaat verwisselen voor Hazerswoude, zijn geboorteplaats en ook de plaats waar zijn vader burgemeester is ge weest. Ofschoon er zowel in Zwammerdam als in Hazerswoude een bepaalde verwachting met betrekking tot de vervulling van deze vacature leefde, was dit toch een verrassende benoe ming. Immers, er zou een overwe gend bezwaar kunnen zijn geweest tegen de benoeming van iemand die zijn nieuwe gemeente „te goed" ken de, die misschien niet fris genoeg tegenover zijn nieuwe werkkring zou staan. Dergelijke overwegingen heb ben hier geen rol gespeeld. Burgemeester Dobben de Bruyn wordt in Hazerswoude op zijn plaats geacht. Bij hem leeft geen vrees dat hij in zijn „vaderstad" niet zal wor den geëerd. En Hazerswoude is blij dat het in hem de opvolger van wij len burgemeester Smit mag begroe ten. Aan het langdurige burgemees terloze tijdperk is nu een eind geko men en het heeft ongetwijfeld zijn voordeel dat de heer Van Dobben niet veel tijd nodig zal hebben om zich in te werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3