Nieuwe Leicis e Courant Zal Duitsland grens voor eieren sluiten? Alarm om Cyprus e prijzen in het binnenland Lag Formosa breekt niet met Parijs (Peking erkend) Inéén Tsjoe niet naar Tanganjika Regionale verdeling van bouwcontingent Tevredenheid van Moskou o Commentaren Verkeerde Hongaar 2 weken in de cel Lipstickrauwe groenten gasmasker en sigaret Saturnus wordt pas morgen gelanceerd Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gheblaven mijn hart In taghanipoat" Dinsdag 28 januari 1964, 44ste jaargang Hogere temperaturen Enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bnl. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Hogere (Zie ook pag. 7) Abonnementsprijzen p.v Moord op Nederlandse pluimveehouderij gaan treffen die de eieren duurder i Het is zeer de vraag of Nederland dit jaar mog eieren naar West-Duits- land zal kunnen uitvoeren, heeft de vice-voorzitter van de E.E.G.-commis- aie, dr. S. L. Mansholt, verklaard. Stelt Duitsland die invoerstop inderdaad in, dan zou dat moord op de Nederlandse pluimveehouderij betekenen, aldus het commentaar van de voorzitter van het Produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds. Ook het ministerie yan landbouw heeft geruchten vernomen dat Bonn de betrokken maatregel wil treffen. De eieren zijn in ons land thans zo goedkoop (acht of meer voor een gulden, tegen 22 cent per stuk vorig jaar!) dat het produktschap daar een extra reclamecampagne aan gaat wijden. Deze voor de producent zorgelijke, voor de Nederlandse consument wat plezierige geluiden zijn gisteren en vandaag vernomen. Dr. Mansholt zei gisteren in Den Haag dat de Duitse eierproduktie sterk is ver groot als gevolg van het hoge bescher mingsniveau, dat gegrond is op hoge graanprijzen. De eierinvoer daalt dan ook sterk (verleden jaar 48 procent) Vorige week moest de sluisprijs om hoog en dat betekent dat de komende De Griekse stsijdkrachten zijn als gevolg van de verslechtering in de crisis op Cyprus in staat van alarm gebracht. Het betreft in hoofdzaak mi litairen van de marineluchtvaartdienst, commando-eenheden en parachutisten. Het troepenschip „Chios" is in de rich ting van de Dodecanesos vertrokken en vandaag zou nog een schip vertrekken. Volgens de Griekse pers heeft de re gering tot deze maatregel besloten na.v. inlichtingen dat aan e Turkse kust te genover Cyprus strijdkrachten worden samengetrokken, waaronder vier onder zeeër». De Turkse regering zou besloten heb ben zich van de conferentie in Londen (zie pag. 5) terug te trekken. De Turkse regering zou slechts Ame rikaanse militaire eenheden op Cyprus willen toelaten om zorg te dragen voor de veiligheid. Turkije zou de Ver. Staten om bemiddeling gaan verzoeken. Het Griekse opperbevel overweegt de Griekse eenheden bij het hoofdkwartier van de NAVO in Izmir (Turkije) terug te roepen. De Griekse regering zou de NAVO op de hoogte hebben gesteld. De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Lem- nitzer, is per vliegtuig uit Parijs vertrok ken voor een bezoek aan Ankara Athene. Hij zal met Turks en Griekse politie ke en militaire leiders besprekingen voe ren over de kwestie-Cyprus. In 1963 in ons land geen hondsdolheid De subsidieregeling vor enting tegen hndsdolheid van honden tot de leeftijd vn zes maanden zal ook dit jaar gelden. In 1963 hebben zich geen gevallen van hondsdolheid onder dieren voorgedaan. maanden geen Deens ei in Duitsland binnenkomt. Intussen is heit verzoek aangekondigd om de ontsnappingsclau sule toe te passen. Dr. Mansholt noemde het daarom van groot belang te komen tot een ge meenschappelijk prijspeil van landbouw- produtoten- Hij noemde het onbegrijpe lijk dat sommige mensen het voorstellen alsof de besluiten van 23 december m.b.t en gemeenschappelijke zuivel- en rund- 'leesbeleid „gaullistische successen" zijn. Zulke mensen vergeten de belangen die Nederland hierbij heeft, zei hij. De heer Garrelds van het Produkt schap meende dat dr. Mansholt in zijn verklaring wat ls „uitgegleden". Volgens hem zullen de Duitsers geen argumen- oor een Invoerstop kunnen vinden. De pluimveehouders hebben het er niet best, maar altijd nog beter dan de Ne derlandse. meende hij. Er moet een Europese oplossing komen. Ons land exporteert gemiddeld tien miljoen eieren per dag naar Duitsland; twintig procent minder dam vorig jaar. Volgens de heer Garrelds wordt de Duit se markt alleen verstoord doordat de Duitsers zelf hun produktie zo hebben uitgebreid. De Duitse ejerconsumptie pleegt met de prijsstijgingen sterk te dalen: de autoriteiten zullen zich dus nog ;ens bedenken voor ze maatregelen oogopslag Meer predikantsplaatsen in Ned. Herv. Kerk pag. 2. Predikant moest bijbaan ne men pag. 2. Indiia. een beschouwing van een onzer redacteuren pag. 5. Geen rente meer op buiten lands kapitaal in Zwitser land pag. 5. Mansholt: „Niet onder Frans juk door gaan" pag. 5. Kamer behandelt omstreden drankwet pag- 7. Mode-zesdaagse in Parijs be gonnenpag. 7. Nijhoff-vertaalprijzen pag. 7. Het te grote aanbod zelf is niet door Nederland in de hand gewerkt: onze eierenprodukbie daalde van 5.8 miljard stuks in 1960 tot 5.2 miljard stuks in 1963. In Duitsland daarentegen nam de produktie toe van 7,9 miljard stuks in 1960 tot ruim 10 miljard in het afgelo pen jaar, terwijl de kippenstapel er in diezelfde periode met elf miljoen tot 67 miljoen dieren werd uitgebreid. Het produktschap meent, dat de huis- rouwen hun voordeel met de situatie kunnen doen en een hogere binnen landse consumptie zou natuurlijk ook de producenten en de handelaren niet onwelgevallig zijn- Een prijsverlaging wordt door de detaillisten weliswaar enigszins vertraagd aan de consumen ten doorgegeven, maar ook nu zijn de eieren al veel goedkoper dan ze in lange tijd zijngeweest. Het bezoek dat de Chinese communis tische premier Tsjoe En-lai aan Tangan jika zou brengen, is „uitgesteld". Hij zou nog deze maand zijn gekomen. Voor het „uitstel" werd geen reden opgegeven. Waarnemers menen dat er verband be staat met de muiterij in het leger van vorige week. Intussen houdt de regering van pre sident Nyerere staande, dat het onjuist is te beweren dat de communistische landen verantwoordelijk zijn voor de gebeurtenissen van vorige week. Zij is ontstemd over pogingen, de politiek van de koude oorlog bij de onrust in Tan ganjika te betrekken. Dit neemt niet weg, dat bijna alle belangrijke vakbondsleiders in het land zijn gearresteerd, van wie bekend is dat zij gekant zijn tegen de gematigde poli tiek van president Nyerere. De arresta tie kwam temidden van berichten dat de bonden een algemene staking van plan waren om kracht bij te zetten aan ver gaande looneisen, welke gelijk zijn aan door de muiters gestelde voorwaarden. Voorts heeft Nyerere aangedrongen op een spoedbüeenkomst (begin februari) van ministers van defensie en buiten landse zaken van landen van de Organi satie voor Afrikaanse eenheid. De minis ters zouden het ernstige gevaar moeten bespreken, dat ontstaan is door de mlli taire opstanden in Oost-Afrlka. Voor Leidse agglomeratie maar 1325 woningen (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, aan wie de taak is de 19.000 woningen te verdelen, die minister Bogaers de provincie heeft toegewezen om dit jaar te bou wen. hebben de meeste van die wo ningen dit keer niet aan de gemeen ten afzonderlijk uitgegeven zoals tot dusver de gewoonte was. maar aan groepen van gemeenten, die zich voor dit doel regionaal hebben ge bundeld. Op initatief van het provinciaal be stuur hebben niet alleen de gemeenten in het Waterweggebied en de Haagse agglomeratie, maar ook die in de Leid- Tsjang protesteert welmaar. NMIDDELLIJK nadat de Franse regering gisteren had bekend gemaakt dat zij de Chinese Volks republiek officieel erkent, heeft de Amerikaanse regering verklaard dat zij het nationalistisch-Chinese be wind op Formosa zal blijven steunen. ,De VS betreuren Frankrijks be slissing", aldus het ministerie van buitenlandse zaken, dat verder ver klaarde dat Amerika herhaaldelijk had aangevoerd waarom zij een Franse erkenning als een „ongelukkige stap" beschouwt, in het bijzonder op een tijdstip, waarop de Chinese commu nisten agressieve en ondermijnende po litiek in Zuid-Oost-Azië aanmoedigen" Nationalistisch China heeft het optre- ;n van president De Gaulle gebrand merkt als een buitengewoon „onvriende lijke daad" maar het heeft zich onthou den van het verbreken van diplomatieke betrekkingen met de Franse regering. Overal heerst nu de opvatting dat met de erkenning van rood-China Frankrijk een stap gedaan heeft waarvan men verstrekkende verwikkelingen verwacht in Zuid-Oost-Azië, in de Verenigde Na ties en in het Atlantische bondgenoot schap. Reacties Een commentaar in het Russische rege ringsblad „Izwestia" verwelkomde de Franse erkenning van China als een stap „die zal bijdragen tot de verster king van het principe van vreedzame co-existentie tussen stalen met verschil lende sociale stelsel»". Een vooraanstaande journalist schreef dat de Westelijke bladen had den getracht de indruk te wekken dat niet alleen Bonn en Washington onte vreden over de Franse stap zijn maar ook, dat Rusland er niet gelukkig mee is „Niets is echter verder van de waarheid dan dit soort verzinsels Het is algemeen bekend dat de Sowjetunie voorstander is van ontwikkeling van de samenwerking tussen alle staten'' zo zei hij. De Wesbduitse regering verklaarde, dat de Franse erkenning van China toe gejuicht zou kunnen worden indien „de Franse stap en de mogelijke, daaruit voortvloeiende gevolgen tot stand den zijn gekomen door overleg binnen het Westelijk bondgenootschap". Het Britse ministerie van buitenlandse zaken weigerde gisteren ieder commen taar op de beslissing van de Franse re gering. Groot-Brittannië onderhoudt sinds 1949 diplomatieke betrekkingen met rood China en de twee regeringen hebben zaakgelastigden in Peking en Londen. Frankrijk is het tweede grote Euro pese land, dat de Chinese Volksrepubliek heeft erkend. Tot dusver was zulks ge schied door zevenenveertig staten, waar onder Nederland. Denemarken, Finland, Noorwegen Zweden en Zwitserland. Perspectieven Welke perspectieven opent de erken ning van China door Frankrijk. Volgens bevoegde Franse kringen bestaat er grote onzekerheid over de ontwikkelingsmoge lijkheden voor de handel tussen Frank rijk en China, want niemand weet nauw keurig wat de aard en de omvamg is van de uitvoer van Chinese produkten naar Rusland Sedert het ontstaan van het geschal tussen Rusland en China is deze uitvoer overigens tot staan gekomen. Deze goe deren zijn beschikbaar en zouden te zijner tijd kunnen leiden tot een gewens te vergroting van de Franse uitvoer China. China zou zijn uitvoer van grond stoffen naar Frankrijk kunnen uitbrei den, in het bijzonder op het gebied van non-ferrometalen (zilvermetaal, zeer zuiver mangaan en kobalt). Ruwe zijde en varkenshelften behoren tot de Chinese produkten waar de Franse markt belangstelling voor heeft De Japanse regering verklaarde giste ren te hopen dat de Franse erkenning van rood China „de banden tussen de vrije landen niet zal veratoren", maar het vermeed de kwesties te bespreken van het eigen standpunt inzake Pekings mo gelijke toelating tot de Verenigde Naties. Over dit laatste verwachen kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Amerikaanse delegatie bij de VN, dat de jaarlijkse stemming Vandaag heeft Dean Rusk, Amerika's minister van buitenlandse zaken, op een Japans-Amerikaanse handelsconferentie in Tokio verklaard: „Amerika zal de 12 miljoen bewoners van Taiwan nooit uit leveren aan communistische tyrannle. Peking houdt nog steeds vast aan de overgave van Formosa. Wy zijn trouw aan onze verplichtingen aan de regering van de republiek van China". Tsjoe Terwijl de hele wereld in rep en roer is als gevolg van de Franse stap. reist de Chinese premier Tsjoe en-Lai door Afrika. Eind deze week zal hij op uitnodiging van keizer Haile Se lassie een bezoek brengen aan Ethiopië. Na dit bezoek gaat de reis naar Somalië. Gisteren arriveerde hij in ge zelschap van vice-premier Tsjen-Ji in Soedan. Zij werden door de Soedanezen op de meest onverschillige wijze ontvan gen. Bij het voorstellen van diplomaten onderhield Tsjoe zich even met de Franse ambassadeur. Burgemeester Lugger van Innsbruck begroet twee eregas ten voor de Olympische winter spelen. De Sjah van Perzië en zijn gemalin Farah Diba, die gisteren arriveerden. Fokker bouwt huis van plastic De Koninklijke Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker heeft plannen om woningen van polyester te gaan bou wen. Het prototype van het eerste huis een eenvoudige bungalow is vrij wel gereed en zal over enkele maan den worden gepresenteerd. Eerst zullen echter nog proefnemingen worden geno men. Slagen deze dan zal Fokker tot serieproduktie over gaan. De kosten van de bungalow van kunststof bedra gen ongeveer 20 mille. agglomeratie, het Drechtstedenge- bied, de Rijn- en Gouwestreek en de Krimpenerwaard regionale woningbouw- nissies gevormd met het doel de regionaal toegewezn contingenten niet alleen te realiseren, maar zo mogelijk zelfs te overschrijden. De minister heeft de provincie namelijk toegezegd dat zulk een overschrijding kan wor den toegestaan indien sprake is van goede en efficiënte woningproduk- tie. Om die efficiency te bereiken is samenwerking geboden, meent gedepu teerde D. van der Kwaak, die gisteren de woningverdeling voor 1964 bekend maakte. Hij deelde mede dat uit de re gionale commissies een overkoepelende nissie is gevormd onder zijn voor zitterschap, die de woningbouw in de provincie gaat begeleiden en coördine- Van de regionale commissies wordt verwacht dat zij een produktie- schema zullen opstellen en die ter goed keuring zullen voorleggen aan Gedep. Staten. Teruggang Van het provinciale contingent, dat nominaal een klein aantal woningen groter is dan vorig jaar, maar rela- sen teruggang zorgt nu Zuid- Holland van het landelijke totaal der toebedeeld heeft gekregen, krijgt de Rotterdamse agglomeratie wederom de meeste woningen, namelijk 9.000, begrepen de reeds vorig jaar toegezegde 1300 huizen uit de rijksre serve. Van die 9.000 moeten 4.350 hui zen worden gebouwd in de woningwet sector, 2.450 in de sector van de pre- miebouw en 2 200 in de vrije, ongesub sidieerde sector. De Haagse agglomera- waartoe ook Zoetermeer wordt ge rekend, komt er heel wat slechter af toegewezn 2.420 woningen, 1.200 woningwet-, 800 premie- 420 ongesubsidieerde woningen. Het Drechtstedengebied mag 1.500 huizen bouwen (700—500300), de Leidse ag glomeratie 1.325 huizen (750500275), de Rijn- en Gouwestreek 800 huizen (400260140) en de Krimpenerwaard 480 huizen (255135,90). (Voor vervolg zie pag. 6 Een grote brand heeft de papier groothandel annex kartonageinrichting en drukkerij van de firma A. van Waar denburg aan de Vissersdijk in Gorinchem verwoest "TJE TWEEDE KAMER gaat In open- bare behandeling nemen een ontwerp-drank- en Horeca wet, dat de bestaande drankwet zal vervan gen. Uit de schriftelijke stukken blijkt, dat verscheidene Kamerleden het ontwerp „een aanzienlijke ver betering" achten. Maar er zijn toch ook vele leden die bezwaren maken tegen de ingrijpende verandering, die de regering voorstelt, een verande ring welke hier op neerkomt, dat het „maximum stelsel" wordt losgelaten. Het prijsgeven van dit stelsel zou volgens de nationale commissie te gen het alcoholisme een stap terug betekenen. Wii danken dit stelsel aan de wet- Kuyner van 1904. om een eind^ te maken aan de onbewerkte mogelijk heden tot drankverkoon. Het is een doeltreffend middel gebleken tot be teugeling. Laat men nu dit stelsel los. dan moet men stellig verwach ten een vermeerdering van het aan tal verkoonnlaatsen en een verhoogd drankgebruik. De minister heeft gewezen op de sta biliteit in het hoofdelijk drankver- bruik van de laatste jaren. Hii koes tert de verwachtine, dat zich dit pro ces wel zal voortze'ten. De drank- verkoners zouden hun verantwoor- deliikheid wel beseffen en buiten sporigheden weten te voorkomen. De drankhestriiders delen dit ver trouwen niet. Een vergeliiking van de ciifers van 1939 en 1962 toont aan, dat er toeneming is van het verbruik. Het verbruik van gedistilleerd steeg van 1.57 liter tot 2.69. van bier van 2 tot 27.4. van wijn van 1.21 tot 2.5, allee ner hoofd van de bevolking en per jaar. Het aantal van hen die zichzelf en hun omgeving door de alcohol in moeiliikheden brengen bedraagt meer dan 40.000, hii de consultatie bureaus ziin doorlopend ongeveer 16.000 alcoholoatiënten in behande ling. JaarlHks komen er 3.300 nieuwe gevallen bij. De komende drankwet maakt deze cijfers biizonder indachtig. Velen vragen zich af. of het voor een min der strenge regeling wel de tijd is. Minister Luns zal van 9 tot en met 12 maart een officieel bezoek aan Noor wegen brengen. Ie VERKOOPSTER Prettige werkkring. Hoog loon. 5-daagse werkweek. Woninginrichting C. VERDUYN Vliet Z.Z. 29 Rynsburg, tel. 01718-3036 Na 2 jaar moet justitie vaststellen: de 25-jarige Hongaar J. S. vond de jaarwisseling 1961 veertien da gen gevangenisstraf wegens een TIE Amsterdamse sigarenwinkelier F. Cools heeft voor het raam van zijn etalage twee biljetten gehangen, die van de zijde van het publiek veel belangstelling trekken. .JTurft u uw meisje nog te kussen als zij lipstick op haar lippen heeft", en ,JDurft u nog rauwe groenten te eten en vaat te wassen met een synthetisch wasmiddel" zijn enige van de serie vragen die de winke lier de belangstellende lezer stelt. „Als u dat allemaal durft", zo concludeert hij aan het eind van de vragenserie, dan durft u ook nog wel een sigaretje te roken". Op het andere biljetje suggereert de sigarenwinkelier, naar aanleiding van een recente t.v.-uitzending over de gevaren van het roken, eens een glas plaatje op het stuur van fiets of brommer te bevestigen als naar huis of werk wordt gereden: „U hebt dan bij de stoplichten de uitlaatgassen van benzine en dieselmotoren geïnhaleerd bij iedere ademhaling, dus niet af en toe een trekje zoals bij het roken wordt gedaan. Legt u dan dat glasplaatje ook eens onder een microscoop. Misschien durft u dan niet meer zonder gasmasker op straat te komen". De sigarenwinkelier, 50 jaar en zelf roker, had na de jongste publikaties zijn omzet in de automaat aanmerkelijk zien verminderen, wel 40 procent ach a tie hij. Maar *n 2tjn iftiike! icas de verkoop oooral van sigaren afgelopen zaterdag groter geweest dan hij normaal was gewend. De lancering van de Saturnus-1 raket, die oorspronkeiyk gistermiddag zon plaatshebben, is thans definitief uitge steld. Het aftellen moest gisteren tweemaal worden onderbroken nadat een defect in de brandstofleiding van de tweede trap van de raket was geconstateerd. De voorlopig vastgestelde nieuwe tyd voor de lancering is nu morgenmiddag 16.00 uur Ned. tijd. verkeersdelict heeft uitgezeten ter wijl hij dat misdrijf zelf niet had begaan. Een landgenoot, de 26- jarige G. T., die op het ogenblik een gevangenisstraf van twee jaar ondergaat in Norg, heeft hem we ten te bewegen zijn plaatsvervan ger te zijn. Hij kreeg een beloning van honderd gulden. G. T. is de man die op 8 septem ber 1962 met zijn auto een verkeers ongeluk veroorzaakte op de Klnnster- weg in Heerlen, waardoor een 18-ja- rig meisje om het leven kwam. Het meisje kwam op de motorkap van zijn auto terecht. Daarna reed hjj zigzaggend over de weg om haar af te schudden. Het meisje werd op het wegdek gesmeten en overleed twee dagen later. De man kon eerst ge ruime tijd later na een intensieve speurtocht worden aangehouden. De persoonsverwisseling is bij de af wikkeling van het ongeluk op de Kloos- terweg aan het licht gekomen. Uit het register van het Huis van Bewaring in Maastricht bleek dat degene die de straf had uitgezeten op verschillende punten geen overeenstemming ver toonde met de werkelijke veroordeelde: de kleur van de ogen verschilde, de taal was anders.de handtekeningen ver schilden en de vingerafdrukken van de rechterwijsvinger waren niet identiek. Men had aanwijzingen dat de nu 25- jarige Hongaarse elektricien J. S. ten onrecht in de Maastrichtse cel had ge zeten. Hij zou in Duitsland verblijven. Met medewerking van de rijkspolitie en de douane werd controle uitgeoefend, vooral op de maandagochtenden en vrij dagavonden, tijdstippen waarop de ar beiders over de grens komen. Deze controle had echter geen resultaat Vorige week donderdag meldde de ge zochte zich by de vreemdelingenpolitie in Heerlen, omdat zyn Nederlandse vluchtelingenpaspoort was verlopen. Hier werd de man aangehouden. Aanvankelijk ontkende hij hardnekkig de „vriendendienst". Doch later gaf hy toe tegen betaling van honderd gulden veertien dagen voor zyn vriend G. T. te hebben uitgezeten. Daarop werd G. T. uit de gevange nis te Norg naar Heerlen gebracht Hij ontkende eerst hardnekkig, maar gaf toe na de confrontatie met zijn helper.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1