Nieuwe leidse Courant Inheemse troepen in drie landen reeds ontwapend VS wagen nu zesde schot op de maan Spanje is méér dan stierengevechten Britse militairen zuiveren Oost-Afrika Komplot oorzaak muiterij Erhard in Rome Parijs erkent Peking Serum tegen leukemie en kanker waardeloos Soekarno wilde in 1945 ook Malakka inlijven Pyromaan was weer actief jtf Maandag 27 januari 1964,44ste jaargang Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vs.. Meer wind Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matig tot krachtige, aan de kust later harde wind tussen zuid- en zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur. (Zie ook pag. 7) 253 Abonnementsprijzen 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 'NGELAND heeft zaterdag in een 1 overrompelende actie een eind jemaakt aan de muiterij onder de nheemse troepen in drie Oostafri- caanse landen Tanganyika, Kenia m Oeganda. Deze troepen worden mgzaam gezift om te kunnen vaststellen, of de rebellie het resul taat is geweest van een grootscheeps complot. De ongeveer 5.000 Britse militai ren die aan de actie hebben deelge nomen, zijn de toestand in genoemde landen volkomen meester. Vier Afri kaanse militairen kwamen bij vuur gevechten om het leven. Aan Britse zijde vielen geen slachtoffers te be treuren. De rebellen boden weinig of seen tegenstand na een geweldig Brits machtsvertoon. De regeringen van de drie landen hadden Engeland ge- d, troepen te zenden om de mui tende militairen te ontwapenen. De Britten willen zo spoedig mogelijk jweev vertrekken. Gistermiddag gaven het havenkwartier van Dar-es- 'Salaam, de hoofdstad van Tanganyika, al -eer een concert. Tanganyika Ongeveer 600 Britse mariniers wa ren betrokken bii de bliksemactie te gen de legerplaatsen van het eerste ((bataljon fuseliers van Tanganyika in Cöld'to bij Dar-'es-Salaam. De troepen stonden onder bevel van brigade-gene raal DouglacL die voordien bevelbeb- an deze fuseliers was en vorige week wist 'te ontsnappen, nadat Afri kaanse militairen hun Britse officie ren hadden gevangen genomen. President Nyerere had om hulp va.n de Buitten gevraagd, omdat hij een opleving van de crisis vreesde. De mariniers wa- i zaterdag in de vroege ochtend met helikopters van het vliegdekschip Cen taur, dat op de rede van Dar-es-Salaam an land gezet. De operatie was in korte tijd voltooid. Van de ongeveer 600 Afrikaanse militairen wisien er 300 de sen in te vluchten met medeneming i hun wapens. De meesten van hen konden nog worden gegrepen. In een radiotoespraak verklaarde Nyrere dat 1 door hte volk gekozen regering niet kan toestaan, dat het leger weigert or ders op te volgen. Hij noemde een der gelijk leger een gevaar voor het land. Kenia Ook in Kenia wisten Britse troepen de muitende Afrikaanse eenheden snel der controle te krügen. In Lanet, op 130 van de hoofdstad Nairobi, hadden rebellerende militairen zich meester ge' maakt van de wapenmagazijnen. Daarbij kwam het tot een treffen met bewakers als gevolg waarvan een Afrikaan werd gedood. (Voor vervolg zie pagina 4) Het liberale Tweede-Kamerlid mevr. G. V. van Someren-Downer heeft schrif telijk aan staatssecretaris Van de Laar ge vraagd waarom geen subsidie is verleend op de produktie van de film „Wederzijds". Zij wil graag weten welke historisch, artistieke en culturele waarden de staats secretaris aan deze film toekent en waar- het drie maanden geduurd heeft voor dat over de subsidieaanvraag werd be slist. In een oogopslag Veertig jaar opperrabbijn pag. 2. De waarheid in het marxis me pag. 2. Wat Willen de anti's? pag. 2. Dorpen voor zwakzinnige kinderen pag. 2. Zendelinge in Kongo ver moord pag. 5. Soekamo „houdt zich aan bestand" pag. 5. Derde reportage over Tsje- choslowakije pag. 9. Operatie Diepvries geslaagd pag. 9. Sport (Olympische Spelen; Nederlandse volleyballers 1 naar Tokio - enz.) pag. 6, 7 en 8. Echo glinstert drie jaar om de aarde week opnieuw een poging de zesde ondernemen om nauw keurige beelden te krijgen van de oppervlakte van de maan. Donder dag zal een Ranger-toestel worden gelanceerd met behulp van een At- las-Agena raket. Het 315 kg wegende, drie meter lange ruimtevaartuig met 4'A meter lange vleugels heeft zes televisieca mera's aan boord, doch geen andere wetenschappelijke instrumenten. Als alles volgens plan verloopt moet het od de naar ons toegekeerde kant van de maan te pletter slaan met een snelheid van 9.650 km/h. De laatste tien minuten van de vlucht, te beginnen op een afstand van 1.450 km van de maan, moeten echter ruim 3.000 opnamen wor den gemaakt en doorgezonden naar de Op de luchtmachtbasis Vandenberg, Vroeg Engeland VS hulp voor rust op Cypi rus De Britse regering zou de V.S. zocht hebben haar te helpen om de vrede op Cyprus te bewaren. Volgens het Britse blad Times zou Robert Kennedy, die tliar in Londen is. hierover benaderd zijn. Het blad schreef dat in verband met de ge beurtenissen in Oost-Afrika, de Britse strategische reserve haar grens heeft be reikt. Groot-Brlttannië is van mening, dal de kwestie-Cyprus eerder een aangelegen- beid is voor de Navo. dan voor de V.N. Grivas, de voormalige leider van de Eoka-opstandelingen op Cyprus zei in door hem belegde conferentie vooi 150 Cyprioten, dat er geen reden was Grieken en Turken niet naasl elkaar konden bestaan op Cyprus. We dragen de Turken geen haat toe. mai Britten hebben de Turken tegen on; gezet, aldus Grivas. Het communisme volgens hem op het eiland in ernstige mate toegenomen. Grivas zei tegen de overeenkomsten van Zürich en Londen Daggeld verlaagd Het tarief van daggeld is 27 januari met e$n kwart tot één procent verlaagd in verband met de zeer ruime geldmarkt. Op 27 januari geschieden de kwartaal betalingen van het Rijk aan de Bank voor Nederlandsche Gemeenten waar mede f 450 miljoen gemoeid is. in Californië. is zaterdag een opgevou wen ballon, die de grootste satelliet ter wereld moet worden, gelanceerd en in de ruimte goed opengegaan, on geveer een uur nadat hij was afge schoten naar een baan tussen de beide polen van de aarde. Dank zij een kleine televisie-camera die op de Agena gemonteerd is konden de geleerden in Pretoria in Zuid-Afrika hoe de ballon zich ontvouwde. Het duurde ongeveer anderhalf uur voordat de ballon van plastic en aluminium vol ledig was opgeblazen. De glinsterende bol zal gedurende de drie jaar van zijn levensduur van elk punt van de aardbol verscheidene malen te zien zijn. Te Oslo, Parijs en Straatsburg is de ballon al waargeno men. Amerikanen en Russen zullen •ia de kunstmaan verbindingsproeven doen. Generaal George Dighenis Grivasde vroegere leider van de EOKKA, een ondergrondse anti-Britse organisatie, die een Grieks-Cypriotische eenheid voorstond, was zeterdag in ge sprek met Turkse journalisten in Athene, na 127 Griekse Cyprio ten te hebben toegesproken, Grivas bemoeit zich opnieuw met de kwestie-Cyprus. Voor Noorse kust 14 vissers verdronken Bij een scheepsongeluk voor de Noor se kust bij Hammerfest zijn gistermorgen veertien vissers verdronken. De Noorse treiler Nysjoe, aan boord waarvan de vissers zich bevonden, kwam in een dichte sneeuwstorm in aanvaring met het Oostduitse vrachtschip Trattendorf. De treiler, die in tweeën brak, zonk onmiddellijk- In de nacht van vrijdag op zaterdag is A. M. Wapenburg uit Bosschehoofd (N.B.) bij een verkeersongeluk bij Bras- scbaet (België) om het leven gekomen. Zijn vriend, C. van Toren, eveneens uit Bosschehoofd, werd ernstie gewond. De; slachtoffers waren vanuit België met een taxi op weg naar huis. De taxi vloog uit de bocht en botste tegen een boom. „Nieuw initiatief voor Eur. Unie" Bondskanselier Erhard is vandaag in Rome aangekomen voor besprekingen met leiders van de Italiaanse regering over de NATO en de vraagstukken van Europese eenheid. IIü was vergezeld van zün minister van buitenlandse zaken, Schroder. Erhard bliift drie dagen in Italië. Woensdag wordt hü door paus Pauius in audiëntie ontvangen. Dit is de vierde keer. dat Erhard naar het buitenland eaat nadat hij in oktober 'net roer van Adenauer heeft overgeno men. Hij sprak al met De Gaulle. Johnson en sir Alec Douglas Home. ZaterdaE heeft Erhard in een toespraak tot het partijbestuur van de CDU gezegd, dat hij een nieuw initiatief voor een Europese politieke unie zal nemen na ontmoetingen met de Franse en Italiaanse regeringsleiders en na contacten met de Benelux-landen. Voorts deed Erhard een beroep op het Westen zijn onderhande lingskansen met de communisten niet te verspelen in een ..weldoop naar Moskou". Hij waarschuwde er voor leningen met lange looptijd aan de Sowjetunie te ver schaffen. Frankrijk en Communistisch-China hebben besloten diplomatieke be trekkingen te openen, zo is van middag officieel in Parijs meege deeld. Binnen drie maanden worden ambassadeurs aangesteld. De erkenning door Frankrijk van Mao Tse Toeng is de eerste belangrijke vor dering van Peking op het wereldtoneel sedert jaren. De Franse beslissing zal vermoedelijk gevolgd worden door vele andere staten in het bijzonder als Pe king en Taipei (Formosa) de twee- China's-Dolitiek aanvaarden. Naar vernomen wordt zouden Portugal en Mexico het voorbeeld volgen. Ver schillende Afrikaanse staten, voormalige kolonies van Frankrijk, zouden dit e Het Amerikaanse ministerie van tenlandse zaken heeft de erkenning communistisch China door Frankrijk vandaag „een ongelukkige stap" ge noemd- Het ministerie heeft wederom bevestigd, dat de Verenigde Staten voornemens is de regering van Nationa listisch China te blijven steunen. Verklaring van Prinses Irene „De geruchten die de laatste tijd over mij in de pers zijn verschenen, zijn volkomen ongegrond". Prinses Irene heeft een Nederlandse verslaggevci verzocht deze verklaring aan de Nederlandse pers door te geven. Hoewel leden van de Koninklijke familie, zoals de Prinses verklaarde, op privéreizen over bet algemeen geen contact hebben, met de pers, leek de Prinses in dit geval een vraaggesprek nuttig, omdat er zoveel misver standen over Spanje bestaan". Zij wilde graag iets vertellen over haar persoonlijke indrukken van dit land. Aldus geeft het ANP de verklaring van de Prinses weer: „Zoals men vaak in het buitenland, s men het over Nederland heeft, on middellijk aan tulpen en molens denkt, zo denkt men bij Spanje eigenlijk al leen maar aan flamenco en het stie rengevecht. Ik het tijdens dit laatste bezoek het Spanje van vandaag vrij grondig bekeken en ik ben er diep van onder de indruk hoe hard men hier werkt. De mensen vragen me wel eens, waarom ik my zo speciaal voor Span je interesseer. Men vraagt dat, ge loof ik, eigenlijk alleen omdat men een verkeerde indruk heeft van de positie van het Koninklijk huis. Je kunt na tuurlijk, als je in een vreemd land bent, wel in de zon gaan liggen, of gaan skiën, maar het is zo goed in zo'n land de achtergronden te bestude ren. Eigenlijk ben ik voor het eerst zo gaan denken tijdens mijn bezoek aan Mexico. Men kent een land als men zijn ac tiviteiten op allerlei gebied kent, en niet wat Spanje betreft dan al leen maar door de stierengevechten. Gefascineerd Een van de dingen bijv., die mij hebben gefascineerd, was de opleidings school van de Seccion Feminina, die geleid wordt door Pilar Primo de Ri vera. De meisjes worden opgeleid om cursussen te geven voor verpleegsters of om les te geven op huishoudscholen. Als zij klaar zijn met de opleiding wor den zij teruggestuurd naar hun eigen stad of dorp, om daar te gaan wer ken. Op sociaal gebied wordt hier erg veel gedaan, de arbeidsintensiviteit in Gijon is bijvoorbeeld groot. Op staats kosten worden daar allerlei ambachten onderwezen. Totaal zijn er vijf univer siteiten in Spanje. Een ander voorbeeld in Alcolo de Henars heb ik de opleiding gevolgd ambtenaren. De school is geves in prachtige oude universiteitsge bouwen. De kamers van de studenten zijn werkelijk beeldig. Heel eenvoudig, maar toch zo comfortabel dat je er eigenlijk best zou willen wonen. Ook was ik diep onder de indruk van Directeur Frans kankei instituut: Engeland en VS toch proberen TAE Franse bioloog Gaston Naessens, die op Corsica werkzaam is, heeft het bij liet verkeerde eind, wanneer hij denkt, dat ziju serum „Anablast" in Het ministerie van voorlichting van Maleisië heeft een document gepubli ceerd over de commissie die in 1945 de onafhankelijkheidsverklaring van Indo nesië moest voorbereiden en waarin wij len Mohamed Jamin. later minister van voorlichting, verklaard had dat de re- publick Indonesia ook Portugees Timor, Brits Borneo. Malakka en omliggende eilanden moest omvatten. Malakka, Papoea en de Philippijnen zou omvatten en dat de inwoners van Malakka zich Indonesiërs voelen. Op een latere vergadering van de commissie waren 39 stemmen uitgebracht op een republiek, die zou bestaan uit Neder- lands-Indië, Malakka. Brits-Borneo, wes telijk Nieuw-Guinea, Portugees Timor en omliggende eilanden, 19 stemmen op een republiek, die uitsluitend Nederlands- Indië zou omvatten en 6 voor een repu bliek waartoe wel Malakka, doch niet Nieuw-Guinea zou behoren. De operatie „Diepvries" iveer ten einde. De foto toont e beeld van deze oefening waa> de vliegers van de Koninklijke luchtmacht in de barre koude van het Noorse berglandschap leerden hoe zij zich in nood situaties kunnen helpen. Hier parachute-oefeningen in d bijtende kou Hoofdredacteur ANP Tot hoofdredacteur van het Algemeen Ned. Persbureau ANP is benoemd de heer J. W. M. Martinot, thans co pondent te Brussel voor de in de Zuid- Oost-Pers verenigde bladen van de Gel derlanderpers. de Limburgiapers en het Eindhovens Dagblad. Hij volgt bij het ANP de heer G. A. Knepflé op, die hoofdredacteur bij de Nieuwe Limburger is geworden. staat is kanker en leukemie te gene- Dit staat te lezen in een rapport, dat de Franse kankerspecialist prof. De- de minister van openbare gezond heid, Marcellin. ter hand heeft ge steld. Het rapport is tevens aan de na tionale medische raad en aam het mi nisterie vam justitie toegezonden. Prof. Denoix is directeur van het kanker instituut im Vil'lejuif bij Parijs. In opdracht van de Franse regering stelde hü een onderzoek in naar de waarde van het serum. De medische raad verbood het gebruik ervan in afwachting het onderzoek. Nadat een Franse arts op Corsica had gezegd, dat hij het serum toch wilde toepassen, verklaarde de Britse vice-consul op het eiland, dat alle Britse leukemieliiders, die Corsica waren gekomen, behandeld den worden. Vóór de Parijse bekendmaking verklaarde Naessens dat een zieken huis van het Rockefeller-instituul hem onofficieel had uitgenodigd. Het ziekenhuis wilde zijn serum toe passen op een patiënt. Deze week zal hij vertrekken. Hij verklaart voorts nog steeds te ge loven in de waarde van zijn serum. „Het is onmogelijk dat de proeven zo snel kon den worden uitgevoerd". Volgens Naessens, die geen medicus is en voor èen charlatan werd uitgemaakt door velen, was onder anderen een vijf tienjarige jongen door zijn serum nezen. De bevolking van Corsica we de hand van Naessens, getuige de m betogingen in de straten van Bastia. Vele patiënten zijn inmiddels naar Corsica ge komen. Uit Engeland kreeg Naessens de uitnodiging daar te komen werken. Prof. Denoix heeft verder in zijn oc deel gezegd, dat de doeltreffendheid vi de behandeling slechts verscheidene ja ren kan worden beoordeeld. Op het volktuincomplex Ons Buiten in Amsterdam-West is in de nacht van zaterdag op zondag een tuinhuisje afge brand. Volgens de politie moet worden aangenomen dat ook hier wederom spra ke is van brandstichting. Het tuinhuisj* is. voor zover bekend, lange tijd niet gebruikt geweest en bovendien hebben een omwonende en enkele voorbijgangers iemand ten tijde van de brand in nachtelijk duister zien weglopen. PRINSES IRENE het instituut San Raphael in Madrid. is werkelijk fantastisch. Het is spe ciaal voor kinderen, die lijden aan ver lammingen en beenderziekten. De lief de, die men daar aan de kinderen geeft: ze stralen gewoon. Ik geloof dat je daar, als je dat als gezond mens aanziet, iets van kunt leren. Al deze sociale zorg bestaat in Span je al jaren, wat men in Nederland nau welijks weet." Sprekend over de vooruitgang op landbouwgebied zei de prinses: „Bij Se- villa heb ik de uitvoering gezien van kolonisatieplan voor boeren. Iedere boer, die vroeger een groot, maar droog stuk land bezat, krijgt nu een kleiner stuk terug, maar dan bevloeid, aarvan 4e opbrengst overeenkomstig aan die van het oude stuk land. Eerst had men verspreid in het ge bied huisjes neergezet, maar nu vormt dorpen met eigen doktoren, scho len, parkjes enz. Binnen veertig jaar moeten de land bouwers 60 pet. van het hun gegevene terugbetalen. Het land wordt geïrri- geerd en komt daarna beschikbaar doordat het wordt onteigend van groot grondbezitters die het slecht beheren. is beslist niet langer zo, dat het regime de grootgrondbezitters be schermt, zoals wel eens wordt beweerd, zij die hun land efficiënt behe- behouden het Deze grootgrondbe zitters geven daarmee een voorbeeld. Verder wilde ik ook nog even wij zijn op het economische ontwikke lingsplan, dat hier pas is begonnen. Ik heb met de commissaris daar van senor Lopez Rodo, gesproken en hij lijkt mij een bijzonder intelli gent mens en een harde werker. Spanje bevindt zich in een fase van grote vooruitgang en ontwikke ling en ik wil graag dat u dit aan uw lezers overbrengt" Over de cultuuruitingen in Spanje vertelde prinses Irene: „Weet u dat u vooral in de schilder- en beeldhouw kunst een grote invloed kunt vinden Nederlanders en Vlamingen? Wat de Spaanse schilders betreft: eigenlijk vind ik Goya wel het meest veelzijdig, ^as erg onder de indruk van Sert, Catalaanse schilder, die het hele stadhuis van Barcelona heeft gedeco reerd. Hij gebruikt goudachtige kleu- Tolk Gevraagd waarom de Prinses zich speciaal tot Spanje aangetrokken voelt, zei zij: „Ik heb dat eigenlijk al van toen ik nog heel klein was. Ik geloof ook wel, dat het de invloed van va der was, maar dan onbewust Het tol- kendiploma heb ik behaald, omdat het het meest veelzijdig is. Men bestudeert dan niet alleen de literatuur, maar ook de handels- en spreektaal. Nee, ik kan u niet zeggen of ik ooit een functie als tolk zal gaan vervullen. Wel zal ik het heerlijk vinden om te gaan verta len, vooral toneelstukken. Het Spaanse toneel staat zowel wat de stukken betreft als de acteurs op een heel hoog peil. Ik heb hier in kor te tijd wel vijf stukken gezien. Het meest was ik onder de indruk van „Het huis van Bernarda de Alba" van Car- cia Lorca", zo besloot prinses Irene. Prins een week in Zwitserland Prins Bernhard is gisteren per vlieg" tuig naar Zwitserland vertrokken, waar hij enige dagen bij familie in Sankt Mo- ritz zal doorbrengen alvorens zich za terdag a.s. in Innsbruck bij de Koningin en de Prinsessen te voegen, die daar die dag hopen aan te komen voor het bij wonen van de Olympische Winterspelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1