Waken tegen ontstaan van loon- en prijspsychose Bij gesprek regering - bedrijfsleven Geen reden tot alarm Somerset Maugham zaterdag 90 jaar Aannemers Zeven jongeren naar Indonesië POSTORDERBEDRIJF Opzichter liet gascontrole na Ir. Staf niet bij K.L.M. DONDERDAG 23 JANUARI 1964 tIET Europese hogedrükgebied met I luchtdrukwaarden boven 1040 mb, handhaafde zich in onze omge ving. Het zwaartepunt bevond zich donderdagochtend boven Luxemburg. Intussen komt er een belangrijke ver andering in de circulatie. Een de pressie bij IJsland die in de oostelijke richting koerst wordt snel dieper en veroorzaakt voor de Noorse kust een zware storm. De deprêssie zwenkt af naar het zuidoosten in de richting van de Botnische Golf. Daardoor ver plaatst het Europese hogedrukgebied zich, in omvang afnemend, naar het zuiden. Het koufront dat bij de de pressie behoort en waarachter een noordelijke wind koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden voert, zal de komende nacht over de Noord zee trekken en morgen overdag ons land bereiken. Voor het front uit neemt de wind toe tot krachtig, aan de kust later mogelijk tot hard uit rich tingen tussen zuidwest en ivest. Na de frontpassaae draait de wind naar noordwest. Bij de frontpassage komt enige regen voor. ZON EN MAAN Vrijdag 24 januari: zon op 8.33. onder 17.11; maan op: 13.02. onder 3.44. Woensdag 29 januari: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 24 januari: 10.22 v.m.; 23.05 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Berlijn Frankfort München lg a-i i; sSISJ[BS[ss|zS windstil 2 -0 0.4 windstil -0 -2 0.3 windstil 2 -7 windstil -5 windstil 3 JIJORGEN gaat een delegatie uit t»-*- de ministerraad praten met een vertegenwoordiging van het bestuur van de Stichting van de Arbeid. On derwerp van het gesprek zal zijn de vrij sterke stijging van de lonen en prijzen. Gelet op de uitlatingen van minister Witteveen voor de buiten landse persvereniging zal de rege ring wel de meeste nadruk leggen bij de vele grote loonsverhogingen en het zal wel meer in de aard van de werknemersvakbeweging liggen de prijsstijgingen in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Of er ingrijpende besluiten in dit belangrijke gesprek tussen regering en bedrijfsleven genomen zullen worden, valt moeilijk met zekerheid te voor spellen, maar het lijkt van niet. Heel goed beschouwd is er niet zo heel veel bijzonders aan de hand. Er is alleen tegen het eind van het vorig jaar en ook nu nog erg druk gesproken over een moeilijke loonoperatie. over het uit de hand lopen van de lonen, over de dis cipline binnen de werkgevers- en werk nemersverbonden, over een loonexplosie, over prijsstijgingen en over het dreigen met nieuwe looneisen. Deze hele materie is zo in het middel punt van de belangstelling geplaatst en er is zo druk elke dag over gesproken en geschreven, dat er langzamerhand een soort psychose gaat ontstaan. Wanneer je maar lang genoeg praat en schrijft over grote prijsstijgingen en te forse loonsverhogingen dan wordt er vanzell een klimaat gekweekt, waarin bepaalde instanties zich onvermijdelijk geroepen voelen zich ongerust te verklaren over de ontwikkeling. Abnormaal Hiermee is niet gesteld, dat er op dit moment in Nederland nergens ongerecht vaardigd hoge lonen overeengekomen worden en nergens te sterke prij sop trek kingen voorkomen, maar de ongerust heid hierover dreigt -hier en daar abnor male vormen aan te nemen. Heel globaal gesproken valt het wel mee met de prijsstijgingen, wanneer het tenminste niet erger wordt dan thans het uw handen lopen nu gevaar Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. Verkrijgbaar in grote doos en royale tube na elke afwas Clipp.... uw handen altijd fluweel-zacht (Van een onzer redacteuren) William Somerset Maugham, een der nog levende groten van de we reldliteratuur hoopt zaterdag negen tig jaar te worden. Deze Britse meesterverteller heeft zijn lezers over de hele wereld werken geschon ken als The moon and sixpence, of Human bondage en The razor's edge, om maar enkele van -de meest be kende te noemen, maar nog grotere waardering kregen zijn korte verha len. waarvan de Londense uitgeverij Heinemann in 1951 in drie delen de volledige ujtgave verzorgde. Somerset Maugham heeft bovendien als toneelschrijver terecht een grote naam gemaakt en op de literaire terreinen waarop hij zich bewoog, een zeer groot fortuin (naar zijn eigen schatting f 13,5 miljoen) bijeengeschreven. Nog in 1962 kwam zijn naam in het nieuws, toen zijn prachtige collectie schilderijen bij Sotheby's in Londen werd geveild, om dat de schrijver de bewaking van al die in zijn villa aan de Franse Rivièra bijeen gebrachte kostbaarheden te omslachtig begon te vinden. Met zijn dochter lady John Hope raak te de schrijver kort na de verkoop van die negen impressionistische schilde rijen (opbrengst f2.5 miljoen) in een ingewikkeld juridisch geschil verzeild. De dochter betwistte haar vader het recht die schilderijen zo maar te verkopen en vond tevens niet goed. dat hij zijn secre taris Elan Searle had geadopteerd. Mr. Maugham wilde op zijn beurt alle schenkingen aan lady Hope ongedaan maken. Vorig jaar juli won zij in Nice een proces, waarbij werd bepaald dat zü Maughams wettige dochter is. Nu. en kele dagen voor zijn negentigste verjaar dag. hebben vader en dochter zich ver zoend en zij hebben gezamenlijk ver klaard „gelukkig te zijn, dat alle ge schillen zijn opgelost" Mr. Maugham, die In 1874 in ParUs werd geboren als zoon van een Brits di plomaat, was al op tienjarige leeftijd wees. Hij studeerde, na zijn schooltijd in Engeland. Duits aan de universiteit van Heidelberg en vervolgens medicijnen in de Britse hoofdstad werd hij getroffen door de erbarmelijke toestanden, waar onder de mensen moesten leven. Het gaf hem de stof voor zijn eerste roman Liza of Lambeth, die in 1897 verscheen. Het werd het begin van een lange reeks boeken, waaraan de hoogbejaarde auteur in 1962 als (voorlopig?) laatste Purely for my pleasure toevoegde. ic.-econ. redactie) geval is. Niemand moet denken, dat wij alle prijsverhoging ontkennen, evenmin als enkele uitschieters hier en daar, maar er was vorig jaar toch afgesproken, dat gerekend kon worden op een doorbere kening van 5 procent loonsverhoging in de prijzen. Men kan dit niet leuk vin den, maar onthutst hierover te zijn is een groot woord. Nuchter Ook wat betreft de lonen moet er te gen gewaakt worden, dat men de zaak niet in een verkeerd licht stelt. We moe ten nuchter stellen dat in het bestuur van de Stichting van de Arbeid vorig jaar een loonkostenverhoging van zo on geveer 10 procent gemiddeld is overeen gekomen voor 1964. Dat is fors, maar daarvoor moet men nu achteraf niét terugschrikken. Ook de regering niet, want ook zij heeft zich er achter gesteld. Er zijn inderdaad een aan tal contracten bij de looncommissie van de Stichting van de Arbeid binnen ge komen, die deze 10 procent loonkosten stijging te boven gaan. Maar dat heeft zich de afgelopen jaren bij alle loonafspraken in de Stichting van de Arbeid vertoond. Er zijn sterke en zwakke bedrijfstakken en er zijn be drijfstakken die vooruitlopen en anderen die achteraan komen en achterstanden hebben. Deze achterstanden waren ook thans zeer reëel aanwezig bijv. bij de vervoersbedrijven. In het algemeen kan gesteld worden, dat de lonen in de dienst verlenende sectoren de afgelopen jaren achterop zijn gekomen. Deze arbeids intensieve bedrijfssectoren hebben het in een welvaartsperiode nu eenmaal extra moeilijk, omdat hier de mogelijkheden tot produktiviteitsbevordering niet zo talrijk zijn. Toevallig Dat ditmaal juist enkele bedrijfstakken uit deze sectoren het eerst bij de Stich ting van de Arbeid zijn gekomen met vrij forse loonsverhogingen, kan toevallig ge noemd worden. Andere jaren kwamen de extra sterke loonsverhogingen mis schien niet het eerst en ook niet tegelijk, maar of daardoor nu de hele loonbewe- ging als gevaarlijk aangemerkt moet wor den. wagen we te betwijfelen. Opmerkelijk is, dat het thans juist de werknemersvakcentralen zijn geweest, die zowel over de prijs- als over de loon stijgingen hun bezorgdheid hebben uit gesproken. Dit wijst op het grote verant woordelijkheidsbesef dat er in deze krin gen bestaat, waarbij de beduchtheid voor het ontstaan van een omvangrijke werk loosheid waarschijnlijk een grote rol Even opmerkelijk is het, dat men in werkgeverskring veel kalmer reageert op de huidige ontwikkeling van lonen en prijzen. Men rekent waarschijnlijk ook nog op een extra stukje inflatie in het buitenland, waardoor onze con currentiepositie en dus onze export niet zo gauw in gevaar gebracht zullen worden door de prijs- en loonstijging. De stijging van de wereldmarktprijzen en de gevolgen van EEG-maat regelen doen zich immers ook in het buitenland gelden. Werkgever In een gesprek met mr. G. C van Dam. algemeen secretaris van het Verbond van Prot Chr. Werkgevers, kon deze werk geverssecretaris ons zo vlotweg tien be langrijke contraeten noemen, die bij de looncommissie op goedkeuring liggen te wachten en waarin het loonvoorstel nög geen 10 of net iets meer dan 10 procent bedraagt. De heer Van Dam vond dit niet verontrustend. Ook het bestuur van het CentraaJ Sociaal Werkgevers Verbond heeft vastgesteld, dat verreweg het me rendeel van de loonvoorstellen, die ter goedkeuring aan de Stichting van de Ar beid worden voorgelegd, in overeenstem ming zijn met de normen van het stich tingsakkoord. Er is naar het oordeel van de werkge versverbonden beslist geen reden om op dit moment bijzonder emotioneel te gaan met de lonen Regering Een zaak, die de loonbeweging vrij sterk beïnvloedt, maar misschien nog te weinig opgemerkt wordt, is de hou ding van de regering zelf. De regering heeft thans weliswaar de Stichting voor een gesprek over de grote loon- en prijsstijgingen bij zich geroepen, maar er moet toch ook wel aandacht gevraagd worden voor het beleid van de ministers Toxopeus, Bogaers en Veldkamp. Journalisten 11-15 pet? De onderhandellngsdelegaties van De Nederlandse Dagbladpers en de Federa tie van Nederlandse Journalisten hebben overeenstemming bereikt over de c.a.o. 1964 dagbladjournalisten. Dit houdt in een schaalsalarisverhoging met een denivellerende tendens, nl. variërende 11 procent voor leerling-journalisten tot 13. 14 en 15 pet. voor resp. derde-, tweede- en eerste-klas journalisten- (Vervolg van pagina 1) Minister Toxopeus heeft verreweg het merendeel van de ambtenaren een sa laris- en loonsverbetering toegekend, die zeer aanzienlijk uitgaat boven de 10 procent van de Stichting van de Ar beid. Heel duidelijk is dit wel uitgeko men bij de moeilijkheden over de lo nen voor de buschauffeurs. Dachten de chauffeurs bij het streekvervoer met hun kleine 20 procent loonsverbetering de achterstand in beloning vergeleken bij de chauffeurs van de gemeentelijke diensten te hebben ingehaald, een nauw keurige berekening van de verbetering van de ambtenarensalarissen wees uit dat de achterstand vrijwel dezelfde was gebleven. Minister Bogaers heeft in zijn bouw- nota duidelijk gesuggereerd dat er voor de bouwvakkers een loonsverhoging in het vat zat van aanmerkelijk meer dan tien procent. Minister Veldkamp heeft ten slotte de optimisten nog meer ge sterkt door reeds per 1 januari de so ciale uitkeringen met 12 procent op te trekken en voor januari 1965 reeds een verhoging van de A.O.W.-uitkeringen aan te kondigen tot het „sociaal mini mum", wat waarschijnlijk zal neerkomen op meer dan 3600 per jaar. DE OORZAAK Tegen de maatregelen van deze ex cellenties hebben wij geen bezwaar, maar wanneer in Nederland vandaag wat nerveus gedaan woedt over de stij ging van lonen en prijzen, dan komt de oorzaak daarvan wel eens voor een gro ter deel bij deze ministeriële maatre gelen gezocht moeten worden dan than6 lar buiten toe blijkt. Er zijn namelijk grote groeperingen. e naar de salarissen van het ovenheids- personeel kijken, wanneer de eigen sa lariëring aan de orde komt. In even sterke mate is dit verband aanwezig tus- de lonen in het bouwbedrijf en de lonen in de bedrijfstakken, die aan het bouwbedrijf zijn gelieerd. Gelet op deae factoren blijkt het be drijfsleven het stichtingsakkoord nog op vrij redelijke wijze na te komen. Reden tot grote ongerustheid is niet aanwe zig. Dat de regering er behoefte aan gevoelt nog eens met het bedrijfsleven van gedachten te wisselen nu de loon- en prijzcnoperatle voor 1964 goed op gang Ls gekomen is begrijpelijk. Maar kreten als „het stichtingsakkoord staat weer op het spel" lijken althans op dit moment meer emotioneel dan redelijk en daarom te voorbarig. Bent u GÉÉN typische mooiweerrijder LET OP! Dan is morgen voor de grote dag Morgea is de dag van de onthulling. Morgen weet u meer van de auto, die zolang ingepakt heeft gestaan. Let dus op morgen. Op 29 jan. staat het „Kiekeboe** met Stadhuis op stelten Teddy Scholten Me, Teddy Schol,en. de „s,vrouw De KRO-televisie brengt op w< dag 29 januari het vijfde deel Stadhuis op Stelten op het scherm. Deze aflevering in de reeks verwikkelingen in het vriendelijke stadje Blijkerk, ge schreven door Hans Keuls, is getiteld „Het beste paard struikelt wel eens". Na de moeilijkheden rond de kunst subsidie van de raad van Blijkerk aaD de twee bestaande amateurtoneelver enigingen, wordt het nu weer hoog tijd aandacht te besteden aan de proble men van de inwoners van het stadje zelf. Voor de moeilijkheden, die enkele jonge inwoners van Blijkerk op het liefdespad ondervinden, wordt in deze aflevering getracht een oplossing te vinden. Nikita Magaloff voor NCRV-radio Op maandag 27 januari om 21.05 uur treedt de pianist Nikita Magaloff op. Hij speelt tijdens een uitvoering van het Radio Filharmonisch orkest o.l.v. Jean Fournet. Uitgevoerd worden: 1. Tragische ouverture van Johannes Brahms en 2. Concert voor piano en orkest nr. 3 in c. kl. t opus 37 van Ludwig van Beethoven. Stief been en Ridder van Maison Rouge 31 januari In het N.C.R.V.-televisieprogramma van vrijdag 31 januari komt „Stiefbeen en Zoon" weer op het scherm. In deze aflevering treedt naast Rien van Nunen en Piet Römer op Jetty Cantor als Thea Hiddema. Verder komt om 22.00 uur deel 8 van Ridder van Maison Rouge. Hierin zal het gaan om de arrestatie van de geheimzinnige Ridder. Met Teddy Scholten, de gastvrouw in het veelbekeken tv-programma Kieke boe, heeft Corrie Brokken nu het spel letje van de verborgen camera ge speeld. Teddy Scholten was door mid del van een echtlijkende brief uit Pa rijs geïnviteerd om in een Amsterdams hotel te gaan spreken over e oprich ting van een club van winnaars en winnaressen van het Eurovisie-song festival. In een grote plant vlak bij het tafeltje registreerde een camera Teddy Scholtens reacties, toen Corrie Brok ken (in afwachtng van de komst der overige deelnemers) naar voren bracht, dal Engeland buiten de club moest worden gehouden. Hoe fel Teddy daar tegen ageerde, kan men binnenkort op het scherm zien. H. E. Brouwer volgt Gerard Michon op De heer H. E. Brouwer is per 1 aprD bij de Televisiedienst van de KRO aan gesteld als producer bij de afdeling amusement. De heer Brouwer, thans werkzaam bij de programmadienst van de NRU, volgt de heer Gerard Michon op die een journalistieke functie buiten het omroepbedrijf heeft aanvaard. Mot ingang van 1 maart a.s. is aan gesteld als regisseur bij de afdeling documentaire programma's de heer Simon van Adelberg, thans redacteur bij het Algemeen Dagblad te Rotter- vanavond (Van onze speciale verslaggever Een vertegenwoordiging van de poli tieke jongerenorganisaties in Nederland vertrekt zaterdag a.s. naar Indonesië. Het ligt in de bedoeling daar vier we ken te blijven. De reis wordt gemaakt ten einde een bijdage te leveren tot betering van de goede betrekkingen tus- en Nederlandse en Indonesische jonge- Delegatieleider is drs. A. M. de Boo, 'oorzitter van de Nederlandse politieke jongeren-contactraad. Ook de secretaris dit lichaam, de heer W. Ruys jr., maakt deel uit van het gezelschap. De overige leden van de delegatie zijn: De heren C. Balkenende van de Arjos. M. Hulst van de Federatie van Christe- Historische Jongerengroepen, P. Dankert van de federatie van jongeren groepen in de Partij van de Arbeid, mr. H. F. J. Joosten van de Kath. Volkspartij Middenstandsexamen wordt zwaarder Het middenstandsexamen zal, In ver band met de maatschappelijke ontwik kelingen ingaande 1965 worden aange past aan de structuurwijzigingen in het sociaal-economische leven. Het vak bedrijfseconomie zal voortaan niet alleen mondeling (15 minuten), doch ook schriftelijk worden geëxami neerd. Aan de stof voor het mondelinge ïen worden toegevoegd: efficixcy het bedrijf, rationalisatie, perso neelsbeleid, interne organisatie markt onderzoek, kostenplaatsen, koslenstruc- lur. kennis van het consumentengedrag van de koopmotieven. Bij het vak Nederlandse taal en cor respondentie zullen de kandidaten o.m. moeten bewijzen dat zij de inhoud van hun voorgelegd stuk proza begrij- De duur van het schriftelijk examen il ook worden veranderd, terwijl de uitslag bepaling enigszins zal worden ver zwaard. Een verdere aanpassing van de ïeneisen in de naaste toekomst valt te venvachten. 59 Lily had een uur ronddwalen door de straten achter de rug. De koele avondlucht plus een haastige poederbeurt bij het licht van een lan taarn hadden de sporen van ontreddering goed deels van haar gezicht doen verdwijnen. Aange zien ze zich vroeger vaak had moeten omscha kelen na scènes thuis, kon ze ook nu zonder veel moeite op Dicks opmerking ingaan. „Ik heb het veel drukker dan jullie heren studen ten. Ik wérk!" zei ze uitdagend. Hij trok een pruilgezicht. „Ik heb jou drie maal, zegge driemaal opgebeld en ik ben je één keer komën opzoeken. En ik heb een ontel baar aantal keren gevraagd of jij nu eens bü mij aankwam!" Ze lachte. „O, maar je kwam op zo'n onmo gelijk ogenblik, toen. Om zeven uur 's avonds, in een gezin met kleine kinderen! Dat is zo'n beetje het spitsuur van de dag!" „Ja. maar tot hoelang werk je daar dan eigenlijk?" vroeg hij langs zijn neus weg. ,Zeur niet langer," ontweek Lily luchtig, „ik n er nu toch?'' Ze vermeed te zeggen, dat als er vanavond niets gebeurd was, er niet over gedacht zou hebben om te komen. Er was iets, dat haar weerhield het contact met deze knappe, vlotte snuiter te verstevigen. Ten eerste hield ze er niet van, als ze niet wist wat ze aan iemand had, en bovendien voel de ze er weinig voor om als het zoveelste los- vaste vriendinnetje te fungeren van een bonvi- vant. Ze was gewend om bij haar bewonderaars boven aan de lijst te staan, om het zo maar eens te zeggen. Waarna ze beleefd doch be slist voor de eer had bedankt. Vriendjes waren leuk, maar ze dienden in feite alleen als decor „Je bént er," beaamde hij, haar met een snelle blik taxerend, terwyl hij haar jasje van haar aannam. „En wees ervan verzekerd, dat ik blij en vereerd ben met je bezoek!" Ze snoof. „O, weet je", vertelde ze dan, „dat ik je vaderland. Tijdens zijn eerste werk- adres nog vergeten was? Ik heb gewoon huis taamheden in het Londense St. Thomas- aan huis naar je naambordje gezocht. Gelukkig ziekenhuis en vooral Ln de sloppen van dat die straat niet zo lang was!" Het grote M. C. LOONEN -VAM DER LINDEN Ze stapte de wat rommelige kamer binnen. Het was het type van de gebruikelijke vrijgezel- lenkamer: een mengeling van ouderwetse, half afgedankte meubels van de hospita plus enkele goede stukken, kennelijk van thuis meegeno men. Het versleten pluche was echter ver in de meerderheid. De grote boekenkast bevatte, behalve een aantal studieboeken en wat pockets, een enorme hoeveelheid tijdschriften. „Kom kind, ga zitten," nodigde hij. „Ik heb nog een partijtje vakantiefoto's, zeg. Ik heb je er wel een stel laten zien, maar deze zaten op de volgende film en die heb ik pas kortgeleden laten ontwikkelen." Hij zocht even in de boeken kast, die op de onderste plank ook nog een aantal kartonnen dozen bevatte. „Rommel, hé?" bekende hij openhartig. „Ja, de volgende maand ga ik hier weg. Neem een behoorlijk gemeubi leerde kamer. Dit is geen wonen. Moet de ouwe heer maar wat meer dokken, hoor. Enfin hij plofte neer op het divanbed, dat met een zwaar kelim kleed bedekt was. „Kom hier naast me zitten" inviteerde hij. „Dan kunnen we sa men kijken. Kijk, dit is die berghelling achter het hotel, weet je nog wel? Hier heb je die gemsen, die we eens daar zagen." Lily spande haar ogen in om de speldeknop- jes te ontdekken, die voor gemsen moesten doorgaan. „Ze worden nog vergroot, hoor. De goeie tenminste," lichtte hfj toe. „Je moet alleen die gemsen laten vergroten en de rest zo laten", vond ze. Hij lachte. ..Be wonder liever m'n fraaie fotografische produk- ten, kleine kat," zei hij hartelijk. „Zie je niet, wat een goede compositie dit is? Die helling, links op de voorgrond dat chalet „Ja hoor," suste ze. „Een kunstwerk." Hij gaf haar een klein vriendschappelijk duw tje. „Liet die haaie tante je zomaar gaan?" vroeg hij opeens. Lily schrok op. Dick legde haar blik verkeerd uit. „O," zei hij en kneep een oog dicht, „mag ik nog steeds niets van haar zeggen? Laat jij je daar nog steeds als voetveeg gebruiken?" Hoewel de oude loyaliteit tegenover Ciska haar nog een moment lang wroeging 6ezorgde, kon ze de verleiding toch niet weerstaan or te gaan op zijn opmerking. „Ik heb me daar toch een rel getrapt, vanavond", zei ze bevend. Ze vertelde hem aarzelend, wat er was ge- „Heb je haar op haar snuit geslagen?" vroeg hij ongelovig. „Ja," bekende ze kleintjes. „Erg, hè?" Ze keek met een ruk op, toen zijn gelach door de kamer schalde. „Erg??Ik vind het kos telijk," schaterde hij. Hij veegde zijn ogen af. „Ze had het verdiend ook," stelde hij zakelijk vast. „De verhouding tussen jullie was allang scheef. Wat is er nou, moppie?" schrok hij. „O, ik vind het zo erg!!" huilde Lily. „Kom, laat me je traantjes eens drogen," zei hij vaderlijk. „En wat maak je je druk om zo'n herrie. Lieverd, mijn zusters zorgden vroe ger thuis elke week voor dergelijke toneeltjes. En een dag later was alles weer ouwe jon gens. Die Ciska van jou vliegt je straks wenend in de armen en zegt dat ze heel lelijk tegen je geweest is. En jy zegt het vice versa. Klaar, afgelopen. Jij bent natuurlijk niet gewend aan scènes, dat is allea. Maar de wereld ver gaat er heus niet door, hoor. Wat is er?" Hy keek naar de twee krullende blonde gor dijntjes, die langs haar gezicht vielen, en zijn hart werd warm. „Je moet niet piekeren", zei hij op zachte, begrijpende toon. (Wordt vervolgd) Jongerengroepen en jkvr. N. H. Laman Trip van de Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie. Turks blad biedt excuus aan pRINSES IRENE, thans op een zon nige rondreis door Spanje, is i» Turkije het onderwerp van een vreem- de vergissing geweest. Op 6 januari publiceerde het Turkse dagblad Ulus de ook in ons blad gepubliceerde foto, waarop de eedsaflegging van de Prin- ses is te zien als tolk Spaans voor de Utrechtse rechtbank. Maar wal schreef de redactie er bij? Dit ongeveer: „Het is de eerste keer dat Nederlandse Prinses voor de recht- j bank verschijnt. Met een Spaanse tolk naast zich pleit prinses Irene voor de toewijzing van haar kin- deren, die bij haar gewezen echtge- note verbliiven. Zowel koninain Juliana als vrinses Beatrix beiden J op de foto te zien) bevonden zich onder de toehoorders." De Nederlandse ambassadeur in kara verstond zich nog dezelfde dag met de hoofdredacteur van Ulus. En reeds de volgende dag verscheen er een rectifi- J catie. Ook is op de Nederlandse ambas- E sade een brief ontvangen, waarin hoofdredactie van het dagblad zich het gebeurde verontschuldigt Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is men pas deze week i en dan nog zijdelings op de hoogte gebracht van deze nogal grove misstap. Men zou een krant bestellen en even tueel actie nemen. Dit laatste hoeft thans c niet. daar de krant zich al heeft ge- e Hilversum I, 402 m. 19.00 Nws en weer- praatje 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Geestelijke liederen (gr) 19.30 Radiokrant 19.50 Lichte gram 20.10 De jeugd op eigen wieken hoorspel (deel 26) 20.40 Samen uit - Samen thuis, gevar programma 22.00 Kerkorgelconcert: klass muziek 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespre- king 23.00 Rondom het Woord: pedagogi- lerleergang 23-30 Blaaskwintet: klass en moderne muziek 23.55—24.00 Nws. lversum II, 298 m. 19.00 V d kleuters i Sportparade 19.30 Brussel-Hilversum gen 22.40 Actualiteite 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE KRO: 15.00 Vdn d kleuters (deel 23). NTS: 20.00 Joi KRO: 20.20 Bra ------- ziek. NTS: 21.li KRO 22.05 Het land van oi Programma voor morgen gebed voor de eenheid der Christenen 7.20 Klass gram 7.45 Radiokrant 8.00 Nws 8.15 Rijn- en Donauliederen (gr) 8.30 Licht koor en -orkest (gr) 8.45 Balalaika-orkest (gr) 9.00 V d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 Kamerorkest (gr): klass muziek 10.30 Mor- 13.15 Prome- muziek 13.55 Lichte koorzang (gr) 14.05 Schoolradio 14.25 Lichte muziek 15.15 V d vrouw 15.45 De muziek der volkeren, mu zikale lezing m 8.00 Christelijke muziek - niging 18.20 Halte, een programma om bij stil te staan 18.50 Regeringsuit- In staatsmijn Emma: In en om de staatsmijn Emma te Heer lenTreebeek ls de nalatigheid van een opzichter op dit ogenblik het gesprek van de dag. Men heeft namelijk ontdekt, dat deze man. die een lange staat van dienst ln de mijnen achter zich heeft, foutieve gegevens verstrekte over d( aanwezigheid van mijngas in de ventila. tielucht. De opzichter had de controle op de ventilatie in het ondergronds bedrijf. Waarom die foutieve gegevens verstrekt werden, is nog duister. Het staatstoezicht op de mijnen te Heerlen heeft onmiddclliik maatregelen genomen, omdat in deze gasrijke mijn het foutief peilen van de hoeveelheid mijn- gas fataal had kunnen worden. De op zichter is uit zijn functie ontzet en dat gebeurde ook met zijn directe chef. een mijningenieur, die meer dan twintig jaar aan de mijnen verbonden was. Hem wordt verweten te weinig toezicht op zijn ondergeschikten te hebben gehou- Gebleken is. dat de opzichter nu eens »n te hoog, dan weer een te laag gas- gehalte opgaf. Myxomatose in Drenthe moedwillig verspreid Opnieuw is onder de konijnenstand in de Drentse bossen de gevreesde ziekie myxomatose uitgebroken. Het vermoe den bestaat, dat deze ziekte, die ook verleden jaar onder de konijnen hon derden slachtoffers vergde, moedwillig is verspreid. Aanleiding tot die veron derstelling vormt een zwarte auto, die ergens in de Drentse bossen is gesigna leerd. Toen enige jachtopzieners naar deze auto toeliepen gaf de bestuurder vol gas. Op de plaats, waar de auto had gestaan, vond men enkele zieke konij- strijdliec1 8.18 Lichte j 12.20 Regeringsuitzending: V d landboi 12.30 Meeled ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Tentoonstelllngsagenda 12.38 Licht instrumentaal septet. AVRO: 13.00 13.15 Mededelingen, eventueel actueel ram 13.25 Beursberichten 13.30 Lichte istmuziek 14.00 Fluit en plano: klass moderne muziek 14.20 Bij de tijd en bij de thee: gevar programma. VPRO16.00 i Verjaardagskalender van de licht(er)e mu ziek 16.30 Inzicht en uitzicht, een halfuur voor wie tijd heeft om te luisteren 17.00 I V d jeugd 17.30 Ronduit blikopener voor opgroeiende mensen 18.00 Nws 18.15 Lich- muziek 18.30 Sportsplegel 18.40 Jazz- TELEVISIE NTS: 22.45—22.50 Jol «Van parlementsredactie) Oud-minister ir. C. Staf. president directeur van de Kon. Ned. Heide maatschappij. heeft nu definitef beslo ten geen leidende functie bij de K.L.M. te aanvaarden. De regering heeft hem enige tijd geleden aangezocht voor de post van president-commissaris van de luchtvaartmaatschappij. Zoals wij des tijds berichtten liet de heer Staf toen reeds aanstonds weten niet voor het aanbod te voelen, maar op aandrang van de regering beloofde hij zijn aan vankelijke weigering nog eens in over weging te nemen, Dezer dagen heeft hij minister Van Aartsen moeten mee delen beslist geen tijd te hebben voor do K.L.M. Een combinatie van de lei ding van de raad van K.L.M.-commis- sarissen acht de heer Staf niet ge wenst. Minister Van Aartsen. die al zo'n vier bedankjes heeft moeten in- nu koortsachtig op zoek uwe kandidaat. In Raamsdonkdorp is gisteren door de gladheid de dertienjarige Cornelis Olieslagers uit Raamsdonkdorp met zijn fiets in een slip geraakt en onder het achterwiel van een passerende vrachtauto geraakt De jongen was on middellijk dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7