Franse stap slag voor de Navo Nu premier Chroesjtsjef in de gunst bij Castro Rebellerende militaire^ doodden Arabisch gezin „Moord op Russen was vergeldingsmaatregel" Onpartijdige psychiater zal Ruby onderzoeken Jjh ee#i fontc hy lekker en gezond Resistentie WOENSDAG 22 JANUARI 1964 Ondertekening handelsverdrag Premier Chroesjtsjef en zijn Cubaanse armbtegenoot Fidel Cas. tro hebben gisteren in het Krem lin een handelsverdrag onderte kend, waarin Chroesjtsjef toe zegt zijn steun aan de Cubanen te zullen verhogen. Waarnemers zijn van mening dat vooral maat regelen zijn aangekondigd die de Cubaanse economie moeten be schermen tegen schommelingen' van de wereldprijzen voor suiker. De Russische premier bracht na de be krachtiging een heildronk uit op zijn Cubaanse gast. Met nadruk verklaarde Chroesjtsjef, dat de Cubaanse steun aan de Sowjet-politiek en aan de Russis-.be communistische partij zeer op prijs wordt gesteld. Sommigen trekken hieruit de conclusie, dat Fidel Castro in het Rus- sisch-Chinese ideologische conflict op het ogenblik weer overhelt naar de van de Sowjetunie. Tot nu toe hac zich, alhoewel hij vol lof was ove: Sowjet-steun aan zijn land. afzijdig het geschil gehouden. Zoals bekend heeft Cuba ook het kernstopakkoord nog steeds niet ondertekend. Kennedy: twisten op Borneo gevaar voor wereldvrede De Amerikaanse minister van jus titie, Robert Kennedy, heeft in Koe- ala Loempoer voor de televisie klaard, dat de guerrilla-activiteit op Borneo kan uitgroeien tot een oorlog waarin de VS en andere landen be trokken kunnen raken. Kennedy die werd geïnterviewd ns zijn besprekingen met premier Abdoel Rachman van Maleisië, zei dat toestand op het ogenblik ernstig is binnen een paar maanden ernstiger kunnen worden. Kennedy hdd twee met de Maleise premier gesproken als onderdeel van zijn poging Maleisië aan de conferentietafel te brengen met In donesië en de Philippijnen en een ver mindering tot stand te brengen in de spanning die tot gevechten aan de grens tussen Sabah en Indonesisch-Bor- neo heeft geleid. Premier Rachman ontmoette gisteren nog een andere bemiddelaar, prins No rodom Sihanoek. het Cambodjaanse staatshoofd. In een gezamenlijk com munique werd meegedeeld dat Maleis.ië bereid is met de Philippijnen te pra ten. De Indonesische president Soekarno 13 inmiddels naar zijn land teruggekeerd, waar hij vandaag Robert Kennedy Djakarta zal ontvangen. Soekarno heeft de vakverenigingsleden die gepoogd hebben het hoofdkantoor van de Shell in Djakarta over te ne men, laten weten dat huri actie onwet tig was en dat het werk gewoon moet doorgaan. De vakbeweging heeft te ken nen gegeven dat zij geenszins van plan was om het hoofdkantoor van de Shell weer aan de directie over te dragen. De Cubaanse dictator verklaarde later oor de televisie, dat. nu de revolutie zijn land was gewaarborgd, Cuba zich 1964 zal gaan toeleggen op een goede economische ontwikkeling. Hij toonde zich dan ook zeer tevreden over de han delsovereenkomst. Vanmorgen zijn de twee leiders samen raar Kiëf gereisd, waar zij zullen gaan agen. De Cubaanse premier is op 13 anuari in Moskou (onverwacht) aange komen. Het is nog niet bekend wanneer iiij naar zijn land zal terugkeren. Als toerist gratis ziekenverpleging Mist eist slachtoffers in Engeland In Zuid-Engeland en het district Londen heerste gisteren een dichte mist die lucht-, trein- en wegverkeer ernstig belemmerde. Twee uur lang reden de ziekenwagens af en aan toen op de autoweg van Londen naar Birmingham, ter hoogte van Luton, een kettingbotsing plaatsvond waarbij on geveer 200 voertuigen betrokken waren. Tweeëntwintig automobilisten werden ernstig gewond naar ziekenhuizen ver voerd. Langs de weg bleef een groot aan tal vernielde personenauto's, tank- en vrachtwagens achter. Het ongeluk ont stond toen een vrachtwagen bij een kruis punt stopte. Tientallen andere wagens, die in convooi achter deze wagen reden, vlogen op elkaar. Op een andere hoofd weg werd een man gedood en drie per sonen gewond bij een kettingbotsing tus sen 30 voertuigen. Het treinverkeer reed met grote vertraging. Het luchtverkeer lag zo goed als stil. met name op het Lon- dense vliegveld Heathrow en op Gatwick. Eis 2 jaar wegens bomaanslag De officier van justitie bij de recht bank te Roermond heeft twee jaar ge vangenisstraf tegen en onmiddellijke ge vangenneming geëist van de 26-jarige mijnwerker P. S. uit Venlo, die terecht stond op beschuldiging op 21 augustus een aanslag met een plastiekbom te heb ben gepleegd op een buurman, de heer H. Horsten aan de Hogcweg te Venlo. Bij de nachtelijke aanslag werden de heer Horsten noch zijn vrouw gewond, maar wel werd grote javage in de huis kamer aangericht. De e tplosieven had B gestolen bij een zoutnvjn in Duitsland, waar hij werkte. De veidachte kwam tot zijn daad uit woede over een miskraam van zijn vrouw, die hij toeschreef „zenuwenoorlog" tussen beide families. Strafzaak tegen NDSM opnieuw uitgesteld De strafzaak tegen de directie van c Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij in Amsterdam, die zich vrijdag a s. voor de economische politierechter in Amsterdam zou moeten verantwoor den wegens het uitbetalen van te hoge lonen, is opnieuw uitgesteld. Nadat de raadkamer van de Amster damse rechtbank eerst een bezwaar schrift tegen de dagvaarding had afge- 29 november i mededeling de Amsterdamse justitie dat ten aar van het eerste punt van de tenlasteleg ging 'de z.g. Zweedse uitkering) thans een transactie is overeengekomen. De Zweedse uitkering betrof ee drag van ongeveer 200.000 gulden een Zweedse klant van de N.D.S.M als extraatje toezegde als een bij deze Am sterdamse werf voor zijn rekening in aanbouw zijnd schip op tijd zou worden afgeleverd. De directie van de N.D.S.M. verleende op deze toezegging alvast voorschot. Van de dagvaarding blijft alleen waardoor de vastgestelde zitting moest steld, blijkt volgens 's Morgens geschoren 's avonds nog schoon! (Van speciale verslaggever) Een ANWB-lid, dat tijdens een bui tenlandse vakantiereis in een ziekenhuis moet worden opgenomen, behoeft zich thans niet langer zorgen over de kos ten te maken. De laatste worden nu gedekt door een reisongevallenverzeke- ring, die aan de bekende reis- en kre dietbrief is toegevoegd. Deze nieuwig heid, die een wereldprimeur heet te zijn, treedt dit jaar voor 't eerst in werking. De toerist, die in het buitenland iar een ziekenhuis wordt gedirigeerd, dient er zorg voor te dragen dat het. hoofdkantoor van de Bond in Den Haag hiervan op de hoogte wordt gesteld. Via de betreffende buitenlandse zusterorga nisatie wordt vanwege de Bond dan een garantie aan de administratie van het hospitaal gegeven. Bij ontslaan uit het ziekenhuis zal het transport terug eveneens door de ANWB worden geregeld. Dit om te voorkomen dat er veel te hoge prijzen worden ge vraagd, als er speciale voorzieningen nodig zijn. De Bond is tot deze nieuwe vorm van irvice-vërlening gekomen omdat geble- >n is dat toeristen, die in het buiten land een ziekenhuisbehandeling nodig hebben, bijzonder wantrouwend worden bekeken. Als er niet meteen contant kan worden betaald, wordt er wel eens een onderpand gevraagd, dat verschillende malen bestaan heeft uit het gouden hor loge van de patiënt... De Wegeninformatiedienst van de KNAC-ANWB heeft inmiddels ook een uitbreiding aan z'n diensten gegeven. In de bulletins zullen voortaan berich ten worden opgenomen over zich op de weg bevindende militaire colonnes. Bij het kiezen van de route kan hier dan rekening mee worden gehouden. 300 autowrakken brachten drie mille op ings de openbare weg gesignaleerde autowrakken geobserveerd en er ten slotte 434 overgebracht naar het opslagterrein van de politie. Daarvan werden er 332 aan 9lopers verkocht die er een bedrag van 2974— voor vergoedden. Wel een be wijs dat de kwaliteit van de gevonden autowrakken niet erg best was. Voorts is er een neergaande lijn m de schrootprijs waar te nemen want in het jaar tevoren verkocht de Amsterdamse politie veel minder autowrakken (nl 139) in slopers, maar die brachten desondanks ïim 300 gulden meer op. Het aantal langs de Amsterdamse stra ten gevonden autowrakken bedroeg in 775. In het afgelopen jaar was dus •uim een verdubbeling sprake. In 839 gevallen verwijderden de eigenaars de wrakken zelf en 286 van de als wrak aan gemelde auto's bleken na onderzoek nog 's Morgens op kantoor - 's avonds uitDat kan - met Blett Want Blett heeft het in zicheen gepatenteerd ingrediënt, dat alléén in Blett voorkomt. Dit werkt direct op het baardhaar. Het baardhaar richt zich hoog uit de huid op - en dit blijft zo, zolang U zich scheert. Groot voordeel: het baardhaar wordt nu 0,1 tot 0,2 mm dieper afgeschoren. En daar komt het op aan! Daarom Blett! Maar ook nog om andere redenenBlett verfrist, ontvet en verzorgt de huid.Dus: Blett vóór het scheren en...'s avonds nog even schoon als 's morgens! (i de e 1 te beantwoorden. Nog onrustig in Tanganjika Volgens Radio-Nairobi, die dit van de politie in Tanganjika had vernomen, zijn bij de gebeurte nissen van maandag zeventien personen gedood. De radio meld de voorts dat zeven leden van een Arabisch gezin in Dar-Es-Salaam door muitende militairen waren vermoord toen zij hun winkels tegen plundering trachtten te be schermen. De militairen bescho ten de winkel toen met een mor tier. Slechts een kind van acht jaar ontsnapte aan de dood. President Nyerere heeft In een diotoespraak de incidenten van de afgelopen dagen bestempeld als een „schande voor alle Tanganjikanen". Hij lanceerde een felle aanval op die mensen die geruchten verspreid den en de crisis overdreven. Afkeer Nyerere betreurde dat de onlusten gepaard gingen met doden. ,,Uit naam van het gehele land breng ik mijn leedwezen ter kennis van de getroffen gezinnen en bid ik dat hun zielen in vrede mogen rusten", aldus de presi dent. Hij verklaarde bijzondere afkeer te koesteren tegen hen die van de kans tebruik maakten om zich de eigen ommen van anderen toe te eigenen. De regering van Oeganda heeft als gevolg van de onrust in Tanganjika de veiligheidsmaatregelen verscherpt. Mi litairen bewaken op het ogenblik alle vitale posten zoals het postkantoor, diostation en het vliegveld. Maarschalk Okello, een der leiders van de opstand op Zanzibar is inmid dels na een verblijf van twee dager in Dar-es-Salaam, naar Zanzibar te ruggekeerd. Het proces-Deppner Op de tweede dag van het proces in Muenchen tegen de 52. jarige voormalige SS-er Erich Deppner, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord op 65 Russische krijgsgevange nen in kamp Amersfoort tijdens de oorlog, is gisteren komen vast te staan dat Deppner van het Reichssicherheitshauptamt in Berlijn opdracht had gekregen de Russen als represaillemaatregel neer te schieten en dat hij deze massamoord niet om onbelang rijke redenen heeft gepleegd. De openbare aanklager liet door schemeren dat hij vandaag op vrij spraak voor Deppner wil aandrin gen. Hij deelde mee dat Nederland se rechters in 1949 en 1951 hadden aangenomen dat de terechtstelling der krijgsgevangenen een militaire represaille was geweest. Als getuige a décharge trad gisteren de 59-jarige ambtenaar Josef Schreieder op. die tijdens de oorlog over de Nazi radio vanuit Den Haag valse gege' kOSRAM de Britse linies had doorgeseind. Schreieder verklaarde dat het destijds onmogelijk zou zijn geweest een bevel van de toenmalige bevelhebber vai veiligheidspolitie en de SD in Neder land. Rauter, naast zich neer te leggen, Deppner beroept zich ook op een soort gelijk bevel. Tivaalf minder De verdediger van Deppner legde de rechter een witboek van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken uit oorlogstijd voor, waarin wreedheden te gen Duitse krijgsgevangenen door Rus sische soldaten in de winter 1941/42 wer den beschreven. Daarin wordt onder meer beweerd dat de Russen met me deweten van hun meerderen kannibalis me op Duitse soldaten zouden hebben gepleegd. Tijdens de zitting van gisteren was gebleken dat in Amersfoort niet 77 maar 65 Russen waren neergescho- Saragat. de nieuwe minister van bui tenlandse zaken van Italië, is in Londen aangekomen. Hij gaat met Britse mi nisters praten over de Westeuropese po litieke en economische ontwikkeling, de betrekkingen tussen Oost en West en over internationale handelskwesties. De Italiaanse minister zal donderdag cn vrijdag de bijeenkomsten van de mi nisterraad der Westeuropese Unie bii- In het Britse parlement heeft de her tog van Devonshire, minister van staat voor de betrekkingen met het Gemene best, verklaard, dat de Britse officieren van het bataljon fuseliers ..op ordelijke wijze" zouden worden ontslagen. Volgens de laatste berichten zou een correspondent van de BBC, Tony Dunn, gistermorgen zijn gearresteerd. Dunn zou voor zijn radio verslag hebben uit gebracht over het uitbreken van de muiterij in Tanganjika. Zanzibar Twee leiders van het nieuwe bewind op Zanzibar hebben ontkend dat de mo tieven die tot hun staatsgreep hebben geleid van internationale oorsprong zouden zijn. Abdoel Baboe, minister van buitenlandse zaken en vice-presi dent Abdoella Hanga, die maandag in Nairobi arriveerden voor besprekingen met de regering van Kenja, gaven al vorens naar hun eiland terug te keren een verklaring uit Daarin zeiden zij het volgende: ,.Wij wensen met nadruk te verklaren dat de omwenteling op Zan zibar een louter Zanzibarse aangele genheid is, die door het volk van Zanzi bar zelf werd geleid en uitgevoerd Daaraan kwam niemand van Cuba te pas en zelfs niet van Mars". De twee staatslieden ontkenden dat zich bij de staatsgreep moorden op burgers zouden hebben voorgedaan. Zij verklaarden met stelligheid dat het I aantal doden niet meer dan veertig be-j droeg. Moskou: conferentie over Cambodja De Sowjetunie heeft Groot Britannië in een nota voorgesteld dat de veertien landen die het Geneefse akkoord van 1954 aangaande Indo-China hebben onder- schrevert, in april in Genève bijeenkomen om te spreken over het neutraliseren van Cambodja. >als bekend bekleedden de Sowjetunie Engeland samen het voorzitterschap de Geneefse conferentie inzake Indo- De regering van Cambodja had de Sow jetunie en Engeland gevraagd een inter nationale conferentie uit te schrijven waarop garanties voor de neutraliteit van het land worden uitgewerkt. Samenwerking in de ruimte De Sowjetunie zal deelnemen aan com- municatieproeven met de Amerikaanse ..Echo" ballonkunstmaan, die morgen wordt gelanceerd. De Russen zullen van hun gebied af via de-kunstmaan radi£>- signalen naar Engeland sturen, dat ze langs een kabelverbinding in de Verenig de Staten doet aankomen. De ballonsa telliet zal vele malen over Rusland ko- Verontwaardigde Spaak iti Japan: Versterking internationale communisme Erkenning van communistisch China door Frankrijk zal een ver zwakking van de Navo en een ver. iuvuusv sterking van de kwaadaardigste gelooft tak van het internationale com munisme betekenen, zo heeft Paul Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, in Tokio verklaard. Spaak vergezelt zoals men weet het Belgische koningspaar, dat een officieel bezoek aan Japan brengt. Na een onder houd met zijn Japanse ambtgenoot ver klaarde hij, dat de Atlantische gemeen schap voor een voldongen feit werd geplaatst. Ook de Europese eenheid zal er niet door worden bevorderd. De grote meerderheid van de E E G.-landen volgt de Amerikaanse politiek, aldus Spaak, die verklaarde, persoonlijk voor 100 ré achter de ontspanningspolitiek van de Amerikanen te staan en te ge loven. dat iedere stap die de positie van de Ver. Staten kan verzwakken, moet worden tegengegaan. Uit Taipeh, de residentie van generaal Tsjang Kai Sjek. wordt gemeld, dat nationalistisch China (Formosa) de banden met Frankrijk zal verbreken, als dit land tot erkenning van commu- Twee doden na drinken van spiritus Vier in het Belgisch-Limburgse stadje Genk verblijvende Turkse mijnwerkers hebben, toen zij -sterke drank wilden kopen, spiritus ontvangen, die zij later opdronken. De gevolgen waren zeer ern stig. Kort na het gebruik zijn keiier zou de Turken niet goed verstaan hebben. Hij had gedacht dat zij spiritus wilden kopen. nistisch China overgaat. Later werd bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten Tsjang Kai Sjek er van proberen te weerhouden om deze stap te doen. Het Franse voorbeeld zal ongetwijfeld door verscheidene Afrikaanse landen worden gevolgd. Tsjang zou bij verbreking met de relaties met al die landen steeds meer geïsoleerd worden. Intussen is Tsjoe En-lal. de premier van rood China, in Guinea aange komen. waar hfj werd verwelkomd door president Sékoe Toeré. Het be richt, als zou Tsjoe van plan zyn. voor zijn terugkeer naar Peking ook ccn bezoek aan De Gaulle te brengen, is totdusver nog niet bevestigd. Niettemin in Parijs, dat cr wel degelijk aan de voorbereiding van een dergelijke ontmoeting wordt gewerkt. Uit Moskou wordt vernomen, dat premier Chroesjtsjef op een receptie heeft verklaard ..geen bezwaar te hebben tegen erkenning van rood China door Frankrijk". Zeker 1.000 doden bij gevechten in Oost-Pakistan Bij de gevechten tussen mohammeda nen en hindoes in Oost-Pakistan zijn vo rige week minstens duizend mensen ge dood, zo is uit gezaghebbende bron in Dacca vernomen. Een verpleegster van het Amerikaanse vredeskorps zei dat al leen al in het ziekenhuis van de medi sche school in Dacca zeshonderd doden waren geteld. De feiten werden bekend nadat het leger Dacca en het naburige Narayanganj geheel onder controle had gekregen. De ziekenhuizen puilden uit van de gewonden, die tijdens de massa moorden en het platbranden van hui zen en hele dorpen, met vrachtwagens werden aangevoerd. De meesten waren vrouwen en kinderen. Bij Tejgaon bij Dacca werd een trein aangehouden en de vierhonderd reizigers werden neer gestoken. In het gebied Rayer Bazaar werden op 15 januari 500 mensen gedood. 250 huizen werden er vernield, elders werden nog 150 huizen vernield. Buiten landers en ook veel mohammedanen na men hindoes in bescherming en boden hun schuilplaats, verscheidene moham medanen werden daarvoor gedood. Joseph Sehildkraut overleden filmacteur Hoe de preddent over het roken denkt Blijkbaar is president Johnson niet op timistisch gestemd over de kansen op vermindering van het roken in de VS In een begrotingsstuk aan het Congres rekent hij er op dat de Amerikaanse rokers 7.704.000.000 gulden aan tabaks accijns in de schatkist zullen blazen. Hoe wel het verband tussen roken en long kanker zeker wordt geacht is het boven staande bedrag 234 miljoen gulden groter dan de opbrengst in het lopende belas tingjaar. Jack Ruby, de 52-jarige nacht- club-eigeftaar die terecht moet staan wegens moord op Lee Har vey Oswald, zal door een onpar tijdige psychiater worden onder zocht. Een rechtbank in Dallas besloot dr. Martin Towler, hoog leraar in de neuro-psychiatrie aan de medische faculteit van de universiteit van Texas, met dit onderzoek te belasten. De verdediging van Ruby trok haar poging om Ruby op borgtocht vrij te krijgen hierop in. Deze poging was er nl. opgericht om Ruby een psychiatrisch onderzoek te kunnen laten ondergaan. Voordat Ruby de rechtszaal binnen ging. kregen verslaggevers toestemming n hem enkele vragen te stellen. Ruby zei dat hij niet woedend was toen hij Oswald op 24 november dood schoot. ,,Ze hebben over mij gezegd dat ik boos was maar da£ woord komt niet in mijn woordenboek voor. Ik heb dit woord nooit gebruikt. Ik was eerder be rouwvol dan woedend", aldus Ruby die hierop in tranen uitbarstte. Hij ver klaarde verder dat hij Oswald voor 24 november nooit eerder had gezien. Ge vraagd over een bezoek dat hij in 1959 aan Cuba bracht, zei hij dat hij met een vriend in Havana was geweest. Hij gaf diens naam als L. J. McWillie, af komstig uit Texas. Hij zei naar Cuba te zijn gegaan om ,,wat plezier te ma- Ruby zei de geheime dienst er- Oscars", is dinsdagavond in zijn flat te New York overleden. Hij was 68 jaar oud. Een van zijn indrukwekkendste rollen van de laatste jaren was die van Otto Frank in ..Het dagboek van Anne Frank". Sehildkraut was Oostenrijker van ge boorte. Hij kwam in 1921 naar de Ver enigde Staten, waar hij op Broadway de buteerde in „Liliom" van Molnar. Daar na ging hij werken voor de toen nog stomme film. Hij kreeg zijn eerste os car voor zijn uitbeelding van Alfred Dreyfus in „het le.ven van Emile Zola" in 1938. Vier jaar later kreeg hij de onderscheiding nogmaals voor een bij rol in „The Telltale Heart" naar een ver haal van Edgar Allan Poe. Sehildkraut zou dit jaar op Broadway zijn teruggekeerd in de musical „Cafe Crown", waarin hij de rol zou spelen van een joodse restauranteigenaar in Man hattan. De Ncderlandsee televisiekijkers hebben Joseph Sehildkraut enkele we ken geleden gezien in een magistrale vertolking van de geestelijk gehandicap te oude medicus-uitvinder in de serie „Dr. Kildare". I De 19-jarige Italiaan Giuliano Fantoni heeft het gepresteerd om 264 uur wakker te blijven. Giuliano heeft het niet gewaagd om te gaan lig gen. Hij heeft niet veel koffie gedronken. Zijn voedsel bestond voorna melijk uit snoepgoed, melk en vruchtensap. Hij vertelde dat hij wan neer hij zich slaperig be gon te voelen een douche nam of een korte wan deling maakte in de fris se lucht. De 19-jarige Italiaan is nu „wereld kampioen wakker blij ven" geworden. I Gisteren stond Isidore Aponte (55) hulpeloos op het perron van de onder grondse van New York, met nog maar een punt van de papieren zak in zijn hand. De rest van de zak, waarin 30.000 dol lar zat zijn spaargeld van zijn hele leven werd afgescheurd door de automatisch sluitende deuren van de trein. De politie zocht later de be wuste trein af, maar vond geen spoor van het geld. Isidore had het geld bestemd voor een huis voor zijn vrouw. den van de burgemees ter van Tokio een sym bolische sleutel van de Japanse hoofdstad ont vangen. De Belgische vorst en vorstin Fabiola hebben voorts een recep tie gegeven op de Belgi sche ambassade, waarbij zij ruim 150 leden van de Belgische kolonie in Japan ontvingen. I De communistische re geringen van Oost-Euro pa gaan om buitenland se deviezen te trekken antiek, dat eens aan rij ke families behoorde, op de veiling brengen. In de catalogus van een Ita liaanse kunsthandel ko-! men meer dan 500 voor werpen voor die afkom stig zijn van aristokrati- sche families en rijke burgers uit Polen, Hon garije, Tsjechoslowakije en Roemenië. De meest waardevolle voorwerpen zijn twee schilderstuk ken die worden toege schreven aan Rosalba Carrera met een geza menlijk geschatte waar de van 12 miljoen lire. Het zijn portretten van de graaf en gravin Mi- nelli, die hebben toebe hoord aan een zekere P. Rausch uit Dresden. Aardbol als blikvanger De „Unisphere R" wordt het sym bool en de grote aandachttrekker van de Wereldtentoonstelling in New York, zoals het Atomium dat op de Expo van Brussel is geweest. De „Unisphere R" is een 45 meter hoge wereldbol, die zal weerspie gelen in een grote vijver er onder. De continenten zijn op deze reus achtige globe bevestigd aan een open geraamte van lengte en breedtegraden. De globe is een geschenk van de United States Steel Corporation voor deze World's Fair 1964-1965". 1425) Onder resistentie wordt ver staan het verschijnsel, dat bepaalde levende organismen, die gevoleig bleken voor een of ander vergif of bestrijdingsmiddel, op den duur min der gevoelig en tenslotte zelfs onge voelig voor dit middel worden. Insck- streden worden, blijken in volgende generaties zich vaak veel minder van dit middel aan te trekken, wat tot gevolg heeft dat voortdurend naar steeds sterkere vergiften wordt uitgekeken, waartegen echter meest al ook weer een zekere resistentie optreedt. We hebben het vroeger als eens over het vraagstuk van de steeds krachtiger worden de bestrijdingsmid delen gehad cn zullen daarop niet voortbordu ren, want het gaat ons vandaag om dc resistentie zelf. een waardig verschijnsel altijd even verbulderen kan worden gesproken. In de eerste plaats niet, omdat aangaande het wezen van de resistentie vrijwel niets met ze kerheid bekend is. maar voorts ook. omdat In dit verschijnsel zo gewel dig veel factoren een woordje mee- Over de resistentiestijging ten op zichte van penicilline is bijv. vooral In de populaire pers veel geschre ven dat misvattingen kan wekken. Gelet op de ervaringen, opgedaan met sulfonamide» e.d., lag liet voor de hand te voorspellen, dat een al gemeen gebruik van penicilline een reslstcntlestijging zou teweegbrengen van de verwekkers van verschillende ziekten. Met andere woorden, be strijding van verschillende ziekten met penicilline zou op den duur veel minder doeltreffend zijn omdat de bacteriën die bestreden moesten wor den meer en meer onvatbaar zou den blijken voor de werking van dit middel. En toen bij één hactcric- soort, t.w. de staphylococci, na het gebruik van penicilline zich inder daad verschuivingen in de gevoelig heid voordeden, leek het cr Inder daad op, dat de \roorzeggcrs het ge lijk aan hun kant hadden. Maar wat bleek? In de eerste plaats, trad dc resistentie van de staphylococci uitsluitend en alleen op in gesloten gemeenschappen zoals ziekenhuizen e.d. Dat was al een veeg teken, dat echter nog niet tot een duidelijke verklaring leidde. Die verklaring kon pas te voorschijn wor den gebracht door de constatering, dat 10 tot 20 van TOCII IS HET ZO! hoogst merk- ii van de aan- vang af (dus zonder dat de penicilline haar werkzaamheid heeft kunnen doen gelden) voor dit bstr(jdingsmid- del ongevoelig zijn, doordat zij ccn enzym afscheideu (penicillinase) dat de penicilline onwerkzaam maakt. Door veelvuldig gebruik van peni cilline in gesloten gemeenschappen zijn de gevoelige stabhylococcus- stammen bijkans geheel uitgeroeid en wat overbleef waren dc ongevoe lige huisstammen. die op de patiën ten werden overgebracht en voor be strijding met penicilline ongevoelig bleken. Dat lag echter niet aan dc bacteriën die een grote resistentie gingen vertonen, maar aan het feit dat de immune soort ging overheer sen en niet 10 of 20, maar wei 100% van de bacteriebevolking (van aléén deze soort) uitmaakte. Waarme de (Nadruk verboden). H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5