Zal reclametelevisie al op 1 juli beginnen? an Illegaal, maar ...weinig aan te doen... Lesing in Oudheden in Leiden Opleiding beroepsopgravers is dringend vereiste Eerste paal voor nieuw pand n.v. Koningsveld Ga naar TEEKENS Yalkenburgs bevolking groeide in 1963 YYY Warmond voelt niet voor „oude55 winkels NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 JANUARI 1964 lë erkerke- het dia-! edoeling bruiken. de goej 'namiek, ntbreken jurnaal' rk Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: leden vergadering Leidse Vereniging van Post zegelverzamelaars. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed. Koningskerk (hoek Willem de Zwij gerlaan-Koningstraat), 8 uur: wijkavond Herv. wijkgemeente Marewijk, dr. P. L. Schoonheim over Israël. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Gijsbreght van Aemstel". Den Haag: Gebouw K. en W., 8-15 uur: Residentie-Orkest m.m.v Wanda Wilko- mirska, viool. Den Haag: Remonstr. kerk (Laan van Meerdervoort 955), 8 uur: orgelconcert van L. Hermans. Donderdag De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19, 8 uur: afdeling Leiden e.o. Ned Ver. Sui kerzieken, jaarvergadering mej. dr J. Terpstra (Acad. Ziekenhuis) houdt cau- Doopsgezinde kerk (Pielerskerkstraat) 12 30 uur: bijeenkomst t.gv. Week van Gebed voor de eenheid der christenen. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Residentie-Or kest soliste: Wanda Wilkomirska, viool- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Mary, Mary" (be sloten voorstelling). Den Haag: Diligentia, 8 uur: Quintette k vent Francais. Vrijdag Filmzaal Academie. 8 uur: Leids Aca demisch Kunstcentrum en Salon Indien, vertoning van Muriel. Geref. Jeugdhuis. Breestraat 19. 8 uur: spreekbeurt ds. J. A. Smink. De Doelen, Rapenburg, 2, 815 uur- afdeling Leiden Adelbertvereniging. pa ter dr. W. Goddijn O.FM over „De ver nieuwing van de zielzorg". Louisse de Coligny-H.B.S (Kagerstraat 7), 2.30 uur: beroepsvoo-lichting 'Ver. vrouwen met academische Opleiding) voor de vrouwelijke eindexamenkandida ten van de V.H.M.O.-scholen te Leiden. Oegstgeest, Woerden, Alphen aan den Rijn en Gouda, forum over beroepen en studierichtingen, theepauze en gelegen heid tot persoonlijk gesprek (forum- mej N. H. Mak, mej. drs. H. van der Vliet, mej. C. C. Polder, mej. L. C. W Kranen burg, de heer J. H. Breeschoten en de heer J. Hofman). Maranathakerk (Lage Morsweg. 12.30 uur: bijeenkomst t.g.v. Week van Gebed voor de eenheid der christenen. Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitvoering chr. tamboer- en pijpercorps Kunst en Ge noegen voor ouders en donateurs. Lidwinaschool, Lammenschansweg 6 (hoofdingang tegenover de Zuiderkerk), 8 uur: Contactcommissie Kinderbescher ming Leiden en Omstreken, vertoning van de film „De Kinderrechter" Academiegebouw. 4 uur: oratie prol dr. E. W. Gorter. Zaal Koningskerk (hoek Konir,gstr.-W de Zwijgerlaan), 7 30 uur: ruilavond. Jacobazaal Den Burcht. 7 30 uur: jaar vergadering afd. Leiden CB.T.B Oegstgeest: gebouw Irene 8.30 u: afde ling Oegstgeest K. en O., opvoering var Porgy and Bess door het Ned Marionet tentheater. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur Haagsche Comedie met „Macbeth" Den Haag: Diligentia, 6 uur: cabaret Tingel Tangel. Den Haag (Scheveningen): Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Orchestre de Chambre de Versailles. Zaterdag Remonstr. kerk (Hoogl Kerkgracht), 715 uur: bijeenkomst t.g v Week van Gebed voor eenheid der christenen. Herv Jeugdgebouw (Moriaansteeg 2), 7 30 uur: sociëteitsavond met vioolrecital Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19>, 8 uur: Geref. Jeugdverband. filmavond Rest Van der Heijden. 3 uur: afd Lei den Verbond Veilig Verkeer, schoolver- ke e r scompetitie. Schouwburg, 8 uur: uitvoering Leidse Balletschool (o.l.v. Ann ter Haar— Pasman) Leiderdorp: Dorpshuis, 7.45 uur: jazz avond The Beat. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Horen en zien" Den Haag: Gebouw K. »n W„ 8.15 uur: Residentie-Orkest met pianist Den Haag: Diligentia. 8 uur: cabaret Tingel Tangel. Den Haag-Scheveningen: Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Amsteltoneel met „Brief van de generaal" Apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, telefoon 21060 ook voor de apotheek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Days of wine and roses (18 jaar); woensdag: Orfeu en negro (18 jaar). Lldo (2.30, 7 en 9.15 uur): De doden lijst van AM. (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): tot maan dag: Elvis op z'n best (14 jaar); maan dag tot en met woensdag: Middernacht moordenaars (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vogels (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Monde Cane (18 jaar). Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Echtschei ding op z'n Italiaans (18 jaar); woens dag: Omzien in wrok (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De avontu riers (14). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (al.). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Mondo Cane (18). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Lift de misdaad (14). Sluiers worden langzaam opgelicht ER bestaat nog altijd veel geheim zinnigheid rond „TV-Noordzee": het voor Noordwijk te plaatsen tele visie-eiland. dat o.m. reclamebood schappen gaat uitzenden. Toch zijn er de afgelopen dagen al veel sluiers opgelicht, voornamelijk door de los lippigheid van de exploitanten. Volgens hun gegevens zal met de bouw van het stalen platform de ge lijkenis met het booreiland, dat voor de kust van Kijkduin heeft gestaan is bijzonder groot omstreeks half maart worden begonnen. De start van de eerste, experimentele uitzendingen zou in de buurt van half mei liggen. Het eigenlijke programma ten slotte zou 1 juli de lucht in gaan. Wie zijn de exploitanten van „TV- Noordzee"? Ze zijn bijeengebracht in de N.V Reclame Exploitatie Maatschappij (REM), een van de officiële kandidaat concessionarissen. voor het tweede tele visienet. De man. die namens deze orga nisatie 't eerst voor het voetlicht trad, is de Hagenaar W. J. Hordijk. Met het op de tafel leggen van de plannen om het televisie-beleid hier te lande te doorbre ken door, in analogie met radio Veronica buiten de territoriale wateren reclame- televisie te gaan verzorgen, veroorzaakte hij het vorig jaar nogal wat rumoer. (Va i speciale verslaggever) Ervaring Thans is het de Nederlander P. Bran dei, die namens de REM naar buiten op treedt. Deze directeur heeft zich voor lopig in Amsterdam gevestigd. Hij be schikt over grote ervaring op het gebied van televisieprodukties. In Rome heeft hij lange tijd een in- en verkoopbureau van films en reclame-spots geleid. Wat is er bekend van de geldschieters? Weinig of niets. Het is een van de pun ten, waarover de exploitanten angstval lig zwijgen. Men spreekt van uitsluitend Nederlands kapitaal, doch dit is niet voet stoots aan te nemen. Enkele insiders be weren dat er Engelse en Amerikaanse financiële belangen zijn. In dit verband wordt o.m. de Radio Corporation of America genoemd: een maatschappij met grote belangen in tele visie-projecten. Ook uit België komen berichten -van potentiële investeerders. Het zou om de Brusselse financierings maatschappij Cofinindus gaan, die ge- liëerd is aan de Brufina van Graaf de Launoit. Wat de Nederlandse geldschieters be treft, zowel de naam van Zwolsman als die van Verolme wordt genoemd, zomede die van diverse banken. Zwolsman heeft inmiddels officieel laten ontkennen dat hij iets met de REM-plannen te maken heeft. Zijn produktiemaatschappij voor tv-programma's, de N.V. Mekon te Rijs wijk, zou geen enkele medewerking mo gen verlenen in verband met het illegale karakter van de zeezender. Hoe zal de or ganisatie achter „TV-Noordzee" vermoe delijk worden? Volgens de geruchten komen er drie maatschappijen. De ene zou het eiland beheren, de andere zou de tv-program ma's inkopen of produceren, de derde (de REM) zou de zendtijd gaan verkopen. Oo welke wijze verkrijgt „TV-Noord zee" zijn programma's? In de eerste plaats door de aankoop van speelfilms en verfilmde shows en serie-spelen uit het buitenland. De be. faamde series Robin Hood en Wilhelm Teil worden genoemd. De Ben Casey- show zou zijn aangekocht. Ook zou er veelvuldig met „westerns" (cowboy-films) worden gewerkt. Contracten Nederlandse programma's elke dag een kwartier zouden eveneens wor den gebracht. Met Joop Geesink, Cha- nowsky Productions en Initertel zouden reeds contracten zijn gesloten, zowel voor gewone programma's als voor reclame spots. Men spreekt Van een verfilmde Familie Doorsnee. Max Tailleur zou tel kens bij de opening van het programma „De mop van de dag" leveren. Ten slotte moet er in Amsterdam een 1 studio komen. Hier dienen de program- a's overigens al maanden van tevo- n te worden ingeblikt. Wie bouwt het televisie-eiland en waar komen de onderdelen vandaan? Er zijn aanwijzingen dat op de Ierse werf van Verolme een stalen platform met neerlaatbare poten wordt gecon strueerd. dat voor Noordwijk moet ko- te staan. Het werkschip, de Global Adventurer, zou reeds voor de kade van Verolme op Rozenburg liggen. Dit vaar tuig, dat in opdracht van de N.V. Global Offshore Structures werd gebouwd en dat Willemstad als thuishaven zou heb- is in oktober te water gelaten. De zender, zomede de video-apparatuur ter inblikking en uitzending der program- i's, zouden bij de Radio Corporation of America zijn besteld. Overigens wordt er ook gespeculeerd /er de mogelijkheid dat het eiland, dat bij Verolme in Cork wordt gebouwd, voor uitbreiding van de Scheveningse Pier is bestemd. Dit zou het antwoord Zwolsman zijn via de E.M.S.-ex- ploitant van de Pier op de weigering van de overheid hem een bouwvergun ning voor vergroting van de pier te ver lenen. Hoe dit ook zij, vast staat dat het stalen platform „ergens in het buiten land" wordt geconstrueerd. (Advertentie) Voor grammofoonplaten Trianon (2 en 7.30 uur). Lawrence Arabië (14). Tentoonstellingen Museum Oudheden: tentoonstelling Romeinse mozaïeken uit Tunesië (tot 15 maart). Lakenhal: tentoonstelling schilderijen Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- ipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart). De Ruif, Janvossensteeg: werk van Jacques Turk (deze maand). Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6. dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 7 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur. openingsuren filiaal lagere school übrechtstraat: dinsdag en donderdag van 6.30 tot 930 uur en zaterdag van 1 tot i uur, voor de jeugd woensdag van tot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6 maandag en dinsdag van 4 tot 530 uur woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad. Marnixstraat 102: vrijdag van 3.30 tot 5.30 uur Rapenburg 73 (Academie): tentoonstel ling plastiek (Jos van Kessel) en schil derijen (Steven Kwint), van 24 jan.-24 febr. (dagelijks van 10-5 uur, 's zondags gesloten. Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: aquarellen van Eugène Winter en klein plastiek van Hanna Sohuitema, van zat 25 jan tot 13 febr., dagelijks van 10 tot 5 uur, bovendien op woensdagavond van 8 tot 10 uur, 's zondags gesloten. Tijden Op welke tijden gaat „TV-Noordzee" uitzenden Volgens de heer Brandei wil men zo veel mogelijk buiten de NTS-tijden blij ven. Er zouden vaste weekschema's ko men, teneinde de continuïteit van de se ries te waarborgen. Als tijden worden genoemd: Elke avond van 18 30 tot 20.00 uur. Maandagavond van 2230 tot 23.00 uur en dinsdag-, woensdag- cn donder dagavond van 22.00—23.00 uur. Vrijdag en zaterdagavond van 22.0023-30 uur en zondag van 12.0013.30 uur en van 22.00—23.00. Men zou met een totale zendtijd van achttien tot twintig uur in de week willen starten. Op welke band gaat het tv-eiland uit zenden De P.T.T. weet van niets, hoewel de heer Brandei verklaard heeft een spreking over de golflengte te hebben aangevraagd- Uit verklaringen van REM- zijde kan echter worden afgeleid dat het om band I gaat, doch er zou een ander kanaal dan dat van de NTS wor den gebruikt. Wat is de reikwijdte van „TV-Noord zee" Volgens onze informaties vijf-en-zestig tot zeventig kilomert-er. Dit betekent o.m dat heel Randstad Holland, tot Goeree- Overflakkee en Leerdam toe, kan worden bestreken zomede Amsterdam, Hilver sum en Baarn met aan de noordelijke grens Petten. Moeten er televisie-toestellen worden omgebouwd Volgens de heer Brandei is 95 pet van de tv-apparatuur in de beide Hol landen en Het Gooi geschikt om de programma's zonder meer te kunnen ont vangen. Hij zou dit aan geïnteresseerde adverteerders hebben moeten garande- Wat kost een reclame-spot en hoe staat het met de interesse? Het goedkoopste tarief voor de meest ongunstig liggende zendtijden dus be draagt zesduizend gulden per minuut. Er zouden reeds contacten met adverteerders zijn, die voor meer dan een miljoen per jaar geïnteresseerd zijn. Anderen daar entegen zouden het met fracties van mi nuten willen doen. Uit het reclamewezen heeft zich reeds een commissie gevormd die prospecten bestudeerd heeft. Hoe zullen de reclame-spots worden gebracht? Naar de heer Brandei gezegd heeft tus sen de programma's door, behalve als er speelfilms worden gedraaid. De laatste zullen onderbroken worden, waarna de reclame-boodschappen, omlijst door te kenfilms, zullen worden uitgezonden Van de achttien tot negentien uur zend tijd zouden in eerste instantie tachtig minuten Voor reclame-apot3 zijn bestemd Is er In Nederland voor uitvoerende rollen veel Interesse? Als men de heer Brandei mag geloven, zijn er al heel wat acteurs, camera-men sen en televisie-regisseurs, die hebben gesolliciteerd. Ze zouden echter een veel voud van wat ze op 't ogenblik verdienen, willen hebben. De leiding van de studio zou bü een Brit „met veel ervaring op het televisie-vlak" komen te liggen. De naam van Karin Kraaykamp, die bij de VARA heeft gewerkt, wordt voor de functie van omroepster genoemd, doch men zou nog meer zin in een geheel nieuwe televisiester hebben. Kan Nederland als kuststaat Iets tegeD het illegale tv-eiland doen? De zeerechtdeskundige, schout-bij nacht tit. dr. M. W. Mouton, heeft over deze vraag een twaalf pagina's tellend artikel geschreven in het laatste nummer van de Internationale Spectator. Het ant woord luidt: weinig of niets. Als partij bij het verdrag betreffende de verrebe richtgeving heeft Nederland geen rechts macht om het verbod van artikel zeven te doen respecteren. In dit artikel staal ojn. dat het verboden is radio- en tele visiestations te vestigen aan boord van schepen, vliegtuigen of elk ander drij vend of vliegend object buiten het na tionale grondgebied. Een kunstmatig eiland valt hier niet onder. Dr. Mouton doet enkele paardemid- delen aan de hand (uitbreiding van de territoriale zee tot twaalf zeemij] en het instellen van een aansluitende zone aan de territoriale wateren) doch, gezien de voorkeur, die de re gering heeft voor een smalle territo riale zee, gelooft hij niet dat Den Haag hiernaar zal grijpen. Hoe is de positie van een uit zee ope rerende zender in het buitenland? In de Scandinavische landen en ook in België zou zee-televisie geen kans hebben Een vorig jaar aangenomen wel verbiedt bij onze zuiderburen elke me dewerking, financieel of artistiek, aan zendstations, die buiten de internationale afspraken vallen. Zelfs de commandant van het vaartuig, of de helikopter, die de verbiding met het eiland onderhoudt wordt strafbaar gesteld. Hydraulische graafmachine Leidse fabriek met een nieuw snufje op RAI AMSTERDAM Op de Landbouwma chinetentoonstelling die deze week in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, staat een bij Den Holder N.V. te Leiden ontwikkelde en vervaardigde hydraulische graafmachine. Deze soort machine, die tot nu toe moest worden geïmporteerd, kan op de boerderij wor den gebruikt voor het laden van bieten, mest en aardappelen en voor het uitbag geren van sloten. De machine op de ten toonstelling is gemonteerd op een land bouwtrekker. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Henderina dr v J van Vliet en W Westdijk; Frits Al- bert zn v A F Pande-Iroot en H Si- garlaki; Johannes Jacobus zn v J J Veltkamp en M E Capel; Jacob zn v J P Schuiling en P C Zwanenburg; Dirk Jan zn v D Smits en M J Crama; Alfons Matheus zn v A Noya en L L Sanders; Josephina Dingena Anna Maria drvC A van Kampen en P J J van Schie. Overleden: R M A Weekenstroo, 19 jaar, dochter; G Esveldt, 86 jaar, echtgen v W J Bouwer; SAM Ver meer 2 maanden, dochter; C B G Co- majta, 81 jaar, man; J C Miltenburg, 10 jaar. zoon; J van der Niet, 6 maan den, dochter; J D Zwiers, 69 jaar. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten hun besluit van 9 okt 1962 tot aanwijzing als voorrangskruising van het kruispunt Lage Rijndijk— ZijlpoortsbrugSchrijversbrugHeren singel. met dien verstande, dat het ver keer op de Lage Rijndijk en de Zijl- ooortsbrug moet stoppen en voorrang moet verlenen aan het verkeer op dc Schrijversbrug en de Herensingel, in te trekken. Afschriften van dit besluit zijn gezon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Ged. Staten van Zuid- Holland. Voor grammofoonplaten Inbraak A.Z. Leiden nu bij Hoge Raad DEN HAAG De 52-jarige Hagenaar Willem van W., die zowel door de recht bank als het gerechtshof schuldig Is be vonden aan de twee jaar geleden gepleeg de brandkastkraak in het academisch ziekenhuis te Leiden (buit bijna een kwart miljoen gulden) is thans bij de Hoge Raad terechtgekomen om zijn on schuld te bepleiten. De advocaat van Van W„ mr. P. C. M van der Ven. voerde bij de Hoge Raad formele bezwaren aan tegen het arrest van het gerechtshof. Hij achtte de bewijs middelen volstrekt onvoldoende. Bezwaar werd gemaakt tegen het feit, dat de blauwdruk van de voeten van Van W niet bij het arrest was gevoegd, hoewel het gerechtshof deze blauwdruk wel als bewijs heeft gebruikt. Door de rechtbank is Van W. indertijd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest '21 maanden». Het gerechtshof handhaafde deze straf, maar bracht de aftrek terug tot een jaar in verband met de houding van Van W. tijdens het vooronderzoek. LEIDEN In het kader van de Ne derlands-Belgische culturele betrekkin gen houdt prof. dr. H. J. de Meulenaere, hoogleraar in de Egyptologie aan de Rijksuniversiteit te Gent, in de week van 20 t/m 25 januari een zestal voordrach ten in Nederland over: „De schatgravers van Thebe". Deze lezingen hebben plaats onder auspiciën van het Nederlands In stituut voor het Nabije Oosten te Leiden in samenwerking met het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden en het Voorazia- tisch-Egyptiseh Genootschap „Ex Oriente Lux" De voordrachten worden gegeven te Dordrecht, Leiden, Haarlem, Arnhem, 's-Hertogenbosch en Maastricht, in welke plaatsen wordt samengewerkt met weten schappelijke genootschappen. Gisteravond sprak prof. De Meulenaere in Leiden. Hij gaf een antwoord op een tweevou dige vraag: wat heeft zich in de The- baanse nekropool voorgedaan in de pe riode tussen het einde van het Nieuwe Rijk en het begin van de Koptische tijd, en in welke mate heeft de eerste explo ratie van deze nekropool in de loop van de vorige eeuw bijgedragen tot onze ken nis van dit gegeven? Enkele voorname vondsten uit de eerste decennia van de 19de eeuw werden ter sprake gebracht, LEIDEN Vandaag is op een bouw terrein aan de Rooseveltstraat op de hoek van de Jacob van Campenlaan de e.rste paal geslagen voor het nieuwe bedrijfspand van de fotolitho-inrichting Koningsveld Zn n.v., die nu aan de Breestraat is gevestigd. Het nieuwe pand wordt gebouwd door het Haagse architectenbureau Romke de Vries. Het wordt een gebouw met een verdieping, waarin een deel van het Haagse bedrijf van Koningsveld en het gehele Leidse bedrijf worden onderge- Expositie Belgische kunst in De Lakenhal LEIDEN Van 1 februari tot 9 maart wordt in het stedelijk museum De La kenhal een tentoonstelling gehouden van schilderijen en beeldhouwwerken uit het bezit van de Kon. Musea voor Schone Kunsten van België onder het motto „De realistische stromingen in België van de 19de eeuw tot heden". De expositie werd samengesteld door F. C. Legrand, con servator van het Museum van Moderne Kunst te BrusseL BEKIJK DE LAGE PRIJZEN Bij de bouw, die ongeveer anderhalf jaar zal duren, past men zjg. gelijksoor tige „units" boe, zodat men gemakkelijk uitbreidingen kan aanbrengen. De af metingen van het bedrijf zijn voorlopig bepaald op 40 bij 45 meter. Wanneer het gebouw gereed is zal de fa. Koningsvald het pand aan de Breestraat ontruimen. waarbij werd onderstreept hoe de ont dekte voorwerpen intussen deels verlo ren zijn gegaan deels over verschillende musea en verzamelingen zijn verspreid. Vervolgens ondernam de inleider een tocht door de verschillende sectoren van de Thebaanse nekropool (Deir el-Bahri, Assassif, Deir. el-Medineh, Medinet Ha- boe) met het doel na te gaan in welke toestand de eerste antiquiteitenzoekers deze hebben aangetroffen en hoe hun systematisch onderzoek zich verder heeft ontwikkeld. Tot besluit stelde hij vast, dat de opleiding van beroepsopgravers een dringend vereiste is, wil men uit het archeologisch bodemonderzoek voor de wetenschap bruikbare resultaten halen. Inbraak aan de Haarl.straat in e straat Men kwam binnen aan de zijde Van der Werfstraat. Uit een schrijfbu reau werd een bedrag van f 130 ont vreemd en uit een geldkistje een bedrag van f 3500. Bromfiets tegen fiets LEIDEN Gistermiddag kwam een twintigjarige bromfietser op de Haag- weg-hoek De Genestetstraat in botsing met twee op een fiets rijdende jongens, die verzuimden richting aan te geven. De bij zijn tienjarig broertje achter op de fiets zittende jongen, die juist jarig was (13 jaar), liep een zware hersenschud ding op en schaafwonden aan het ge zicht. Hij werd naar het academisch zie kenhuis gebracht. Burgerlijke stand van Voorschoten VOORSCHOTEN GEBOREN: Simo- ne L v d S M van der Meij en L G Em- merzaal Van Kempenstraat 49; Johanna d v F J van Kempenhout en M Kuiper, Narcisstraat 12; Yvonne M E d v L J M Groeneweg en J H B Kraan, Papelaan 114; Clasina M E d v E A Fix en J M Verhaar. Prof Asserlaan 9; Andrew G z v W G van den Brink en K J C ah ill. Prof Lorentzlaan 23: Vivienne A H d v A P van Deventer en J Blom, Pr Mau- ritslaan 49: Johanna C W Schroot en J M Spitzers. Verdilaan 15; Hermine M L d v J G Steinebach en H M A Witteman. Van Kempenstraat 31: Maria M d v W F Coenen en A M Petermeijer, Leidseweg 320: Sian M d v J G Morgan en J M Taylor, Wijngaardenlaan 93; Sietze E z v E Broekema en J T de Vries. Carel Fa- britiuslaan 39. ONDERTROUWD: Thomas A M Steen- voorden. 15—12-'37. Noordwijk en Clasina M Kuipers, l-2-'44. Valkenburgseweg 7. OVERLEDEN: Maria C Th van Vee- nendaal-van der Eng, 20-3-16, Ruysdeal- hof 11; Wilhelmina E Teunissen-van Doorne, 10-8-'80, Donklaan 32: Willem Verheij, 16-9-'88. Raadhuislaan 2a. VALKENBURG De raad van Valkenburg kwam gisteravond bijeen om een korte agenda af te werken. De gehele (openbare) vergadering duur de minder dan een half uur. In zijn openingswoord memoreerde burge meester M. A. van der Have dat de Valkenburgse bevolking in 1963 is ge stegen van 2115 tot 2165 personen. Er werden 71 kinderen geboren, tot dusverre het hoogste aantal in één jaar. Negen inwoners overleden in het vorige jaar. Ten aanzien van de woningbouw kon de burgemeester mededelen, dat het plan voor de bouw van 14 premiewoningen in het uitbreidingsplan 't Joght gereed is Bouwvolume hiervoor is reeds verlefend. waarbij opgemerkt dient te worden dat dit als extra volume over 1963 wordt gerekend. Het plan voor 102 huurwonin gen is ook gereed, deh het wachten is hier op bouwvolume. Leidse waterpoloteams niet ongunstig geloot LEIDEN De traditie: een ongunsti ge loting voor de Leidse zeventallen in de strijd om de KNZB-bekér schijnt dit jaar doorbroken te zijn. Want wanneer we de wedstrijden die de Leidse teams wachten, bekijken, lijken er weinig moei lijkheden te zijn weggelegd. Al zullen de zeventallen van De Sleutelstad hun ontmoetingen niet le licht moeten op vatten. Het is deze keer in ieder geval niet zo, dat het reeds tevoren vaststaat dat een bepaald zevental er na één of hooguit twee ronden „uitligt". De goede resultaten van de Leidsche Zwemclub in de wintercompetitie gaven LZC er recht op direct in de derde ron de uit te komen. Hierin krijgen de Lei- denaars de winnaar van het duel Esca (Arnhem)Zwemlust 2 (Utrecht) als tegenstander. 'Zeker geen onoverkome lijke opgave voor LZC. temeer daar deze wedstrijd in de Overdekte wordt ge speeld. Wie de eventuele tegenstander in de vierde ronde zou zijn, is nog niet bekend. De Sleutelstad-heren, die er een min der goede wintercompetitie op hebben zitten, zullen hun geluk in de tweede ronde moeten beproeven tegen het Am sterdamse AZ 1870. Toch geven we de Leidse ploeg kans de derde ronde te bereiken, daar een gelijkspel in een uit wedstrijd hier voldoende is. De Leide- naars stuiten dan op het team van z.c.- Enschede. Het dames-zevental van De Sleutel stad is er als het enige Leidse dames team in geslaagd de bekerrondes te be reiken, zij het dat dit de eerste is. Hier in komen de Leidse dames in Amersfoort tegen het Barneveldse DWK uit Bij winst volgt de winnaar van het duel DonkSZC Zoekt U een Gouden armband of Collier voor 70.— en f 100.— of f 300.- en 800.— Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. WARMOND Onder voorzitterschap van de heer J. Tijdhof hield de V.V.V., afd. Warmond, een algemene ledenvergadering in De Stad Rome. De voorzitter deelde mede dat de Kaagweek met een zekere luister voor de Warmonders zal worden geopend. Een en ander zal geschieden in samenwerking met het gemeentebestuur en de K.Z.R.M.V. De Kaag. Ook sprak de heer Tijdhof er zijn vreugde over uit dat in de laatste vergadering van de winkeliersvereniging naar voren was gekomen dat men ook daar meer aandacht wil besteden aan de Kaagweek. De voorzitter sprak ook over 't lunapark op zondag in de Kaagweek. Hoewel de raad reeds een voor de V.V.V. gunstig principebesluit had genomen, is er in middels (naar aanleiding van een brief van de kerkeraad) weer een gesprek ge weest met verscheidene instanties, waar bij technische bezwaren naar voren wer den gebracht Dit heeft ertoe geleid dat van de zijde van de V.V.V. het volgende voorstel werd gedaan: de V.V.V. trekt haar plan voor een lunapark op zondag in, in ruil voor het verplaatsen van de jaar lijkse kermis van september naar de Kaagweek. Men moet hierover nog be slissen. In de kascommissie namen zitting mevr. De Wit en de heren Van Helvoirt cn Wil- lemsen. Eén van de leden vroeg of een financieel verslag niet tevoren aan de leden kon worden toegezonden. Men was echter algemeen van mening dat dit weinig nut heeft en dat men het uit het oogpunt van kostenbesparing beter achterwege kon laten. Een voorstel tot het houden van een concours van jeugdcircussen in de Kaag week werd verworpen, omdat bleek dat de kosten tot organisatie hiervan enkele tienduizenden guldens zouden bedragen. Ook een skelterwedstrijd was voor één avond niet realiseerbaar. Wel bestaat er nog de mogelijkheid dat de Zuid-Holland se cartingkampioenschappen in Warmond worden gehouden. Dit zal dan eind juli, begin augustus gebeuren. De heren Bomans en Carmiggelt had den geen avondje meer vrij voor War mond, maar aangezien de vereniging De Haag heeft beloofd voor de maandag avond in de Kaagweek niets te zullen organiseren teneinde de watersportmen sen de gelegenheid te geven naar War mond te gaan, moet er dus iets gebeuren. Daarom vroeg het bestuur suggesties aan de vergadering. De voorstellen varieerden van tobbetje steken tot een autocross. Niet wegstoppen Het voorstel in de winkeliersvergade ring tot het „aankleden" van de winkel gevels in Oud-Hollandse stijl vond weinig weerklank. Men vond dat de huidige generatie over dit soort romantiek was heengegroeid en ook dat Warmond romantisch genoeg is, zodat men het niet hoeft weg te stoppen achter hardboard. Veel meer voelde men voor een goede verlichting en een andere manier van gevelversiering. Het houden van Bingo avonden, een voorstel uit het bestuur, viel beter in de smaak en men zal zo snel mogelijk proberen een proef avond te houden. Schade in Zuid-West LEIDEN Een onbekend gebleven automobilist heeft vannacht met zijn wagen nogal schade aangericht in de om geving Corn. Schuytlaan-Sweelincklaan- Valeriusstraat, Verscheidene malen nam hij een bocht te kort. Enkele bomen wer den omvergereden, een trottoir werd be schadigd, een plantsoentje vernield en ten slotte ook de gevel van het perceel Sweelincklaan 31, waar eveneens een ruit brak, beschadigd. Tegen deze gevel kwam de auto tot stilstand, maar de chauffeur kon toch doorrijden. Een plan voor de bouw van een aan tal woningen voor plaatselijke bedrijven is nog in voorbereiding. De glascultuur in de gemeente is in de afgelopen jaren sterk gestegen. In 1947 was er in Valkenburg 360 m2 glas cultuur, in 1957 bedroeg dit reeds 2500 m2, in I960 was het 16.560 m2 en nu, begin 1964, bedraagt dit 48.808 m2. Deze groei is 'n reden temeer het agrarische beroep in Valkenburg te steunen, wat nu reeds geschiedt door bijvoorbeeld sub sidieverlening bij de aanleg van elek triciteit Aan het slot van zijn nieuwjaarsrede bracht de burgemeester dank aan de raadsleden en ambtenaren, alsmede aan de vrijwilligersorganisaties als brand weer en reserve-rij kspolitie. De heer Van Leeuwen wenste de bur gemeester en diens gezin namens de raad een voorspoedig 1964 toe. De heren H. de Heus, J. Varkevisser, G. van Dijk. P. van der Perk en P. Visscher werden voor dc periode van 1 april 1964 tot 1 april 1967 opnieuw be noemd tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim. W oningontruiming Bij besluit van 5 februari 1963 werd de ontruimingstermijn van de bij raads besluit van 12 juli 1962 onbewoonbaar verklaarde woningen Lange Comman deursstraat 13 en 15 met een jaar ver lengd. Op 9 december 1963 is het moge lijk gebleken aan de bewoners van L. Commandeursstraat 13 andere woon ruimte te verstrekken. Voor de bewo ner van no. 15 mocht dit tot op heden nog niet gelukken. In verband hiermee stelden B. en W. voor te beluiten de ontruimingstermijn voor de woning L. Commandeursstraat no. 15 opnieuw met één jaar te verlengen. Hiermee kon de raad akkoord gaan. Enkele andere voorstellen, zoals wij ziging van artikelen en de vaststelling van de verordening tegemoetkoming in bovenmatige ziektekosten aan en kele groepen van I.Z.A. deelnemers, werden ook bij hamerslag goedge keurd. Wals viel uit takels LEIDEN Gistermorgen is een meta len wals uit de takels gevallen toen het gevaarte van een negen meter hoge ver dieping van de textielfabriek Zaalberg aan de Vestestraat omlaag werd gehaald. De vallende wals schampte de kraanca bine. Door een losschietende metalen plaat liep de 33-jarige kraanmachinist F. Hendriks uit Leiden een knieblessure op. De materiële schade was aanzienlijk De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3