Nieuwe Leidse Conramit Johnson doet aantal vredesvoorstellen Neger hoofd Amerikaanse voorlichting Ook bij Urk gasbel? »sn. Ontwapeningsgesprek Genève hervat Bevriezing produktie van kernraketten Drs. Schelhaas: niet bang zijn prijzen te verhogen Kaasprijs kon 3 jaar terug al omhoog Air Union: verder met wat thans is bereikt Amerika lanceerde een tweede Relay Thans in baan om de aarde Grootste gebouw ter wereld Woensdag 22 januari 1964, 44ste jaargang Directeun F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kwakkelweer Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of bewolking, later enkele verspreide opklaringen. Overwegend zwakke wind- Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, mor genmiddag temperaturen enkele graden boven nul. (Zie ook pag. 7) CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD i hert in teghenspoet" Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. J 10,05 PRESIDENT JOHNSON heeft voorgesteld: de produktie van de bestaan de en het ontwikkelen van nieuwe strategische kernraketten voor aanvals- en verdedigingsdoeleinden te bevriezen, alle reactors, die kern materiaal voor wapens produceren, te sluiten, waarnemingsposten in te stellen ter voorkoming van een verrassingsoorlog of een oorlog door een vergissing, de verspreiding van kernwapens te voorkomen naar landen, die deze nog niet bezitten, en ook de ondergrondse kernproeven te ver bieden, die buiten het vorig jaar in Moskou gesloten kernstcpverdrag vallen. Hij deed deze voorstellen in een boodschap aan de ontwapeningscon ferentie, die gisteren (na een onder breking van vijf maanden) in Genève werd hervat. „Laat ons bidden, diat het getij is gekeerd, dat er meer en doeltreffende overeenkomsten in het verschiet liggen en dat de toekomsti ge generaties 1964 zullen kenschetsen als het jaar. waarin de wereld zich voor altijd afkeerde van de gruwelen van de oorlog en nieuwe bolwerken voor de vrede ging opwerpen." De Navolanden waren van tevoren op de hoogte gebracht van de inhoud van Johnson's boodschap. Johnson heeft ook gevraagd om een verbod op de dreiging met of het ge bruik van geweld, direct of indirect, on geacht door agrssle, ondermijning of de clandestiene leverantie van wapens om grenzen of demarcatielijnen te ver anderen en op interventie door zich toegang tot deze gebieden te verschaffen of door macht of bestuur over een ge bied uit te oefenen door het gevestigde gezag te verdrijven. Wat de bevriezing van produktie en ontwikkeling van strategische wapens bzetreft verklaarde Johnson: „Dit bete kent dat de Verenigde Staten en de Sow- jetunie toezicht moeten houden op el- kaars raketfabrieken en raketbases om te kunnen nagaan of de met kernwapens uitgeruste raketten in de areenalen van de twee landen niet zullen worden aan gevuld of verbeterd." De president ein digde zijn toespraak met de woorden: ,Wij zullen altijd een rechtvaardige en duurzame vrede nastreven. Met Gods hulp zullen wij die tot stand brengen. De Rus Tsarapkin stelde een program- a van zeven punten voor, waarva vee ook in de voorstellen van Johnson voorkomen, nl. de instelling van waar- nemersposten en de verspreiding van kernwapens. De zeven punten zijn: j Vermindering van de strijdkrachten, vooral die op buitenlands grondge bied; Edward Murrow, de directeur van het Amerikaanse voorlichtingsbureau, heeft om gezondheidsredenen ontslag geno men en zal worden opgevolgd door Carl Rowann, thans ambassadeur in Helsinki. Als directeur van de Amerikaanse voorlichtingsdienst zal de 38-jarige Ro wann de eerste neger zijn, die ooit een vergadering van de nationale veilig heidsraad bijwoont. Auto in mist te water: chauffeur klom op het dak Door de mist is aan hét begin van de avond een bestuurder van een personen auto van de Keulsekade te Utrecht met zijn wagen in het Merwedekanaal terecht gekomen. De man, de 48-jarige kapper De Paauw uit Utrecht, had de tegenwoordigheid van geest om net zo lang te wachten totdat hü het portier kon openen om vervol gens een plaatsje op het dak van zijn auto te zoeken. Van deze plaats riep hij om hulp. De schipper van een in de buurt gele gen boot en diens dochter, konden de chauffeur met behulp van een ladder uit zijn benarde positie bevrijden. De auto kon later worden opgetakeld. In één oogopslag Drankwet roept kerkelijk verzet op pag. 2 Moord op Russen, „vergel dingsmaatregel" pag. 5 Schrijfster van „De Witte Roos" (Duits verzet tegen nazi's) in Nederland pag. 7 VARA (nog eens) over „Zo is hetpag. 7 Aluminium uit Delfzijl Verdere besnoeiing van de defensie uitgaven; Een niet-aanvals-vendrag tussen de landen van de Navo en het Warschau- Insbelling van kernwapensvrije zones in midden- en noord-Europa, het ge bied van de Middellandse Zee en de Balkaneilanden; Het verminderen van de versprei ding van kernwapens, ook via zgn. multilaterale machten, en Waarnemingsposten en vermindering van troepen in oost- en west-Duits- land, ter voorkoming van onverhoed se aanvallen. Na het Waddengebied is nu de om geving van Urk aan de beurt geko men voor de nasporingen van de oliewereld. Een Hamburgse firma verricht sedert enige dagen bij Urk in het IJsselmeer in opdracht van een Engels-Amerikaanse combinatit seismografisch onderzoek. Wellicht komt ten zuiden van de hog< kant van Urk olie of aardgas voor. De combinatie heeft kennelijk haast met haar nasporingen, want het be vriezen van het IJsselmeer is voor haar geen reden om met het werk te wach. ten. Zij heeft een tweetal grote ysbre- kers gehuurd. De komst van de schepen was eer verrassing voor de Urkers. Aanvankelijk meende men, dat de schepen in het ijs waren vastgevroren. Het bestuur van de vereniging „Hulp en steun" had reeds een vergadering belegd om de beman ning van de boten hulp te gaan bieden, wat echter al spoedig onnodig bleek. „Zuivelprodukten moeten nog duurder,, (Van onze soc.-eoon. redactie) VOOR vrijwel alle Nederlandse zuivelprodukten zal het binnen afzienbare tijd tot verdere prijsver hogingen moeten komen en er is geen reden om dit terwille van de consument na te laten, want de cij fers tonen aan, dat reeds doorge voerde prijsverhogingen van de Mr. Maris tot Hoge Raad s Dagvaarding in belastingfraude is nietig Mr. A. G. Maris, advocaat in Den Haag. heeft gisteren een toelichting gegeven op de cassatiemiddelen die hij heeft in gediend voor de 63-jarige jV. B. de B., de 74-jarige C- S. en diens zoon, de 39- jarige C. S., eisers tot cassatie van ar resten van het gerechtshof in Den Haag van 13 november waarbij zij veroordeeld werden wegens belastingontduiking. De twee eersten, directeuren van een bedrijf in Rotterdam, werden veroor deeld tot vier maanden en een boete 26.600 gulden en de laatste tot vier maanden voorwaardelijk en eveneens 26.600 gulden. Volgens mr. Maris was de dagvaar ding nietig. De dagvaardingen zijn te ruim geformuleerd en verdachten en rechter kunnen er niet uit opmaken welke inkomens- en vermogensbestand delen het openbaar ministerie op het oog heeft- In dit geval was juist een meer gespecificeerde opgave van het feit vereist omdat het hier om verschil lende soorten inkomsten gaat. Mr. Maris voerde, voorts aan dat het >f ten aanzien van S. sr. en De B.- fei ten ten onrechten bewezen heeft geacht. Voor het doen van een onjuiste en on volledige aangifte is vereist dat er aan gifte is gedaan. Vereiste voor een aan gifte is dat de aangifte ondertekend is door de belastingplichtige of zijn schrif telijke gevolmachtigde. Dat is niet ge beurd. Het handtekenimgsstempel ver vangt de handtekening in dit geval niet. De feiten zijn voorts door de procura tiehouder gepleegd en de requiranten hebben niet rechtstreeks deelgenomen aan het plegen van de feiten, aldus mr. Maris. Tenslotte is er volgens mr. Maris een motiveringsgebrek wat de straf maat betreft. De verdachten zouden bedragen van resp. 133 000, 128.000 6.000 gulden aan inkomsten hebben verzwegen. Zij genoten deze inkomsten :ommissarissen van Belgische N.V-': Spectaculaire kettingbotsing Tengevolge van de dikke mist heeft zich gisteren vlak voor de Utrechtse brug in Amsterdam een kettingbotsing voor gedaan tussen auto's die uit de richting Utrecht kwamen. Bij de kettingbotsing waren 21 personenwagens en een truck met oplegger betrokken. Hoewel een vijf tal wagens als „total loss" beschouwd kan worden, deden zich geen noemenswaar dige persoonlijke ongelukken voor. De kettingbotsing was begonnen, toen vijf wagens door plotseling remmen van de voorste vlak voor de brug op elkaar reden. Een achterop komende truck, met oplegger kon niet meer tijdig remmen, waarop de 36-jarige chauffeur W. Hensen het besluit nam op een rechts van de weg staande lichtmast aan te sturen. Tenge volge van de schok schoot de truck naar rechts en vervolgens met de oplegger een tiental meters vooruit. Een volkswagen die voor de truck in de file stond, werd half onder de laadbak gekraakt. De be stuurder had geluk: hij kon uit zijn open dak de wagen verlaten. De lichtmast werd geknakt maar viel niet om. Een andere wagen schoot door de middenberm naar de andere kant van de weg en kwam ten slotte in de sloot terecht. De bestuurder kon er bijtijds uitspringen. Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van justitie en broer van wijlen de president, wordt door studenten omring tijdens zijn be zoek aan een meisjesuniversiteit in Manilla, de hoofdstad van de Phi- lippijnen. Een van de belangrijkste doelen van zijn reis door het Verre Oosten was. de Indonesische agitatie tegen Malakka met pre sident Soekarno Na aansluiting Ned. en Luxemburg Niet opnieuw met onderhandelingen beg innen NAAR de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken, baron J. van den Bosch die als voorzitter van de conferentie optrad in Brussel over de oprichting van Air Union gisteren meedeelde, hebben Neder land en Luxemburg officieel de wens te kennen gegeven zich aan te sluiten bij de Air Union. Baron van den Bosch legde er de nadruk op, dat de onderhandelingen daardoor niet opnieuw zullen worden gevoerd, maar dat rekening wordt ge- nouden met hetgeen reeds bereikt is bij de onderhandelingen van de afge lopen jaren tussen Frankrijk, Duits land, Italië en België. De Belgische secretaris-generaal legde er voorts de nadruk op, dat het thans wel gaat over de samenwerking op lucht vaartgebied tussen de zes landen van de Europese gemeenschap, doch dat Air Union geheel buiten het verdrag van Rome staat. Het doel is het samenbrengen van de produktie van de opbrengst. Naast het vraagstuk van het aandeel van ieder der maatschappijen in het totale luchtvervoer van Air Union zullen ook oplossingen moeten worden gevonden voor de volgende problemen: 1. Het recht om een bepaalde luchtlijn voor een maatschappij te reser- Tehuis uitgebrand Honderd bejaarden nauwelijks gered Het r.k. bejaardencentrum „St. Jozef" in Leeuwen-Boven is gisteren vrijwel geheel door brand vernield. De brand is. door onbekende oorzaak, begonnen in een dakkapel waaraan overdag was ge werkt. Men heeft de honderd bejaarden die er woonden en de veertig verplegen de nonnen nauwelijks in veiligheid kun nen brengen. Vooral het evacueren van het ziekenzaaltje was een hachelijke on derneming. Door mist en gladheid hadden de brandweren lange tijd nodig om by de brand te komen. Bovendien was er on voldoende bluswater beschikbaar. Alleen de keuken is gespaard. De schade wordt op twee tot drie miljoen gulden geschat. Ned. in Dar es Salaam zijn ongedeerd De Nederlanders in Dar es Salaam zijn ongedeerd, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. veren. Het gaat hierbij vooral de Franse luchtverbindingen met de voormalige Franse koloniën de Belgische luchtlijnen op Kongo. Deze verbindingen zouden dus bui ten de regelingen van Air Union moeten vallen. 2. De invloed van de nationale rege ringen in Air Union. Er bestaat on enigheid over de vraag welke vraagstukken onder de competentie van de regeringen en welke onder die van de maatschappijen zullen vallen. 3. De aankoop van het vliegend mate rieel. Frankrijk wenst daarbij regeling ter bescherming var Franse vliegtuigindustrie. Een oplossing in de komende weken van deze en andere vraagstukken wordt niet verwacht. Op de vraag of de resul taten van gisteren een basis voor Neder land vormen om met de besprekingen verder te gaan zei vice-admiraal Kruys: „Nog wel, er zijn nog geen beslissingen genomen". Hij hoopte echter, dat de vorming werkgroepen niet zal betekenen, dat het bereiken van oplossingen een kwestie lange adem zal worden. laatste jaren het verbruik nauwe lijks hebben aangetast. Aldus verklaarde drs. H. Schelhaas, wetenschappelijk medewerker van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z., gisteren op de te Utrecht ge houden veehouderij-conferentie van de Chr. Boeren, en Tuindersbond. En hij voegde daaraan toe, dat de zuivelin dustrie dan ook niet al te bang moet zijn de prijzen verder te verhogen. 3,5 cent meer De heer Schelhaas becijferde dat de zuivelmarktprijzen (teruggerekend per kilogram melk) thans ruim 3,5 cent hoger liggen dan het gemiddelde van de laatste drie jaar. Dit betreft zowel de kaas- waarde als de gemiddelde industriewaar- de, twee in de zuivelwereld nogal be langrijke grootheden. De kaasprijs op de Leeuwarder beurs ligt momenteel ca. 45 cent per kg boven het gemiddelde van de laatste drie jaar en de detailistenprijs voor boter bijna 1 gulden per kg. Wat de consumptiemelk betreft: de straatprijs ligt thans 5 a 6 cent per liter hoger en ook hier had dit nauwelijks invloed op het verbruik; ver geleken met kaas en boter zelfs het minst Achteraf bezien, aldus drs. Schelhaas, had het Produktschap voor Zuivel de kaasprijs drie jaar geleden al wel fors kunnen verhogen zonder al te veel moei lijkheden uit te lokken. „Dan hadden wc tientallen miljoenen guldens voor de boeren méér kunnen verdienen. We heb ben jarenlang ver beneden onze stand geleefd", zo zei hij. De heer Schelhaas voegde daaraan toe. dat „we er nog lang niet zijn, wat de prijsverhogingen be treft, omdat de consument nog geenszins de kostprijs betaalt". Volgens hem zal de verhoging in de komende zes jaren voor kaas ca. f 1 per kg en voor boter f 2 a f 2.50 per kg moeten bedragen. Welk huwelijk 't eerste? Ginnekenaren boos om kop en schotel- Enkele inwoners van de Brabantse gemeente Nieuw Ginneken hebben zich met een kritische brief gericht tot het gemeentebestuur naar aan leiding van een eerste plechtige hu welijkssluiting" in de trouwzaal van het toen nog niet officieel in gebruik genomen nieuwe raadhuis, dat gelegen is op het grondgebied van het kerk dorp Ulvenhout. Op 21 december trouwden daar ten overstaan van de eerste ambtenaar van de burgerlijke stand, de gemeente secretaris G. van Zwol, mej, Aronstein en ir. J. Huisman. Zij kregen bij deze speciale gelegenheid van de ambtenaar van de burgerlijke stand een kop en schotel aangeboden bij wijze van atten tie, versierd met het gemeentewapen van Nieuw Ginneken. Dit echtpaar was, aldus de briefschrijvers, niet het eerste, want 's maandags tevoren trouwden ten overstaan van de tweede ambtenaar van de burgerlijke stand de gemeente ambtenaar J. D. Pellis, timmerman J. P. van den Ouwenland uit Chaam en mej. A. van Dorst. Zjj kregen geen kop en schotel. Gevraagd om commentaar, verklaar de gemeentesecretaris Van Zwol, dat het huwelijk Ouweland-Van Dorst koste loos was, het tweede huwelijk plechtig en het eerste huwelijk dat hij als ambtenaar van de burgerlijke stand in de nieuwe trouwzaal voltrok. Dat het tweede echtpaar op dezelfde dag i: hervormde kerk te Ginneken het huwe lijk liet inzegenen en dat het eerste echtpaar het (rooms-katholdeke) kerke lijk huwelijk nog niet heeft gesloten. Wij vinden het nu eenmaal triest, aldus de ambtenaren, dat het burger lijk huwelijk wordt miskend door eventjes te komen trouwen op het ge meentehuis omdat het nu eenmaal Kennedy, het voormalige Cape Canaveral, een tweede relay-verbin- dingssatelliet gelanceerd die Noord- Amcrika, Zuid-Amerika, Europa en Azië tijdens proefnemingen mei elkaar zal verbinden. De kunstmaan, die door een Thor- Delta-raket omhoog werd gestuwd, kwam vrijwel in de vooraf vastgestel de baan om de aarde terecht, met een grootste afstand tot de aarde van 7400 kilomeer en ee nkleinste afstand van 2075 kilometer. De kunstmaan beschrijft in drie uur e neen kwartier een baan om de aarde en kan daarvan voor de transatlantische verbinding zevetig minuten en voor de verbinding over de Stille Oceaan veer tig minuten worden gebruikt. De 83 kilogram wegende satelliet is een ver beterde versie van Relay-1, die in de cember 1962 werd gelanceerd en nog steeds functioneerd. De Relay-2 krijgt zijn energie van 8215 zonnecellen, die veel beter bestand zijn tegen stralingen in de ruimte dan de zonnecellen vorige kunstmanen. Voordat de Relay-2 zijn eerste baan om de aarde had voltooid, had hij al televisiebeelden van Californië naar New Jersey overgebracht. Een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA) noemde de kwa liteit van deze overgebrachte beelden „uisteken". Zeven landen zullen deelnemen aan de proeven met Relay-2 Stations in Japan, de Verenigde Staten, Groot-Brit - tannië. Frankrijk, West-Duitsland en Italië zullen televisieverbindingen over de oceanen tot stand brengen, terwij] Brazilië aan telefonische en telegrafi sche verbindingen zal kunnen deelne- i bezorging 1 8:0£Kd 9.00 oor Commentaren TI/TET het afkondigen van zeven prijsstoppen heeft minister An- driessen een goede indruk gemaakt. Wederom blijkt het niet waar te zijn dat de regering de zaken op haar be loop laat. Met name verheugt ons. dat aan de tariefsverhoging van bejaardenoor den een grens is gesteld. De bejaar den behoren economisch tot de meest kwetsbaren. Door zijn maatregelen heeft de mi nister van economische zaken laten uitkomen, dat hij niet van zins is on verantwoorde prijsverhogingen door de vingers te zien. De Economische controledienst mag dan sterk zijn ingekrompen, het ap paraat doet wat het kan. Het resul taat zal groter zijn naarmate de con sument meer meewerkt door onrede lijke prijsstijgingen te melden, maar vooral door niet klakkeloos de vraag prijzen op tafel te leggen. Prijsbe wustheid is thans een van de grote deugden die de huisvrouw sieren kan. Met dezelfde argusogen moeten we de loonontwikkeling in de gaten hou den. Vijf weken geleden hief oud-minis ter Zijlstra waarschuwend de vinger toen hij betoogde, dat de werknemers zich in de vingers zouden snijden, wanneer zij op de prijsontwikkeling met nieuwe looneisen zouden reage ren. Het was een betoog, dat de twee de voorzitter van het NW, de heer KIoos, niet zinde. Moet er een be zwerende vinger worden opgeheven, dan veeleer in de richting van hen, die een bijzondere verantwoordelijk heid dragen voor het prijsbeleid, ant woordde hij. Maar inmiddels is het allen duidelijk de moedige rede van drs. Roemers legt er getuigenis van af dat de vinger naar weers kanten dient te worden opgestoken. Aan een noodlottige ontwikkeling kunnen we ontkomen door een ma tige toepassing van het loonakkoord en een matige prijspolitiek. Zouden de lonen sterk omhoog gaan en de prijzen relatief laag blijven, dan zou er een overbesteding ontstaan, die funest zou zijn voor onze betalings balans. Maar wanneer beide sterk omhoog gaan, ontstaat een soort van even- wichtsituatie op een te hoog niveau. Dan zijn onze artikelen niet meer aantrekkelijk voor het buitenland, waarop onze economie zo sterk is aangewezen, en wordt onze betalings balans eveneens scheef getrokken. Het is goed, dat minister Witteveen op het gevaar van verslechtering van onze concurrentenpositie de nadruk heeft laten vallen en dat drs. Roe mers hiermee als het ware heeft in gestemd. ZANDER de boeren valt de laatste tijd gelukkig wat meer optimis me te bespeuren. Er keert iets terug van het zelfvertrouwen en ook van het vertrouwen in overheid en orga nisaties. Het behoeft geen betoog, dat de voor het producentenprijspeil gun stige ontwikkelingen in de Europese Economische Gemeenschap, alsmede het daarop inhakende beleid van onze minister van landbouw daartoe heb ben bijgedragen. De nieuwe ontwikkelingen blijken echter een nieuwe vorm van onzeker heid onder de boeren in het leven te roepen, een onzekerheid die mis schien het best zou kunnen worden omschreven met de uitroep: „Waar gaat het allemaal heen?" De boeren realiseren zich, dat zij verzeild zijn geraakt in een geweldige, door niets meer te stuiten stroomversnelling waarvan de uiteindelijke konsekwen- ties voor wie leken zijn in het grote Europese spel van de marktordening nauwelijks of in het geheel niet kun nen worden gezien. Zo klonk bijvoorbeeld in de gisteren gehouden veehouderij-conferentie van de C.B.T.B. het geluid, dat alle zuivelfabrieken hun zelfstandigheid zouden moeten opgeven om op te gaan in concentraties van vijf a zes grote ondernemingen. Deze gedachte deed de oren der veehouders tuiten. En dat is geen wonder, want de boe ren zelf hebben, door moeilijke tij den gedwongen, de coöperatieve zui velfabrieken gesticht en uitgebouwd en zij zijn er door de jaren heen ver trouwd mee geraakt. En dit is niet het enige. Om nog iets te noemen: steeds duidelijker wordt het de boeren dat er terwille van de Nederlandse concurrentiepositie op de wereldmarkt een ingrijpende sa nering moet plaats vinden met be trekking tot het aantal bedrijven. On geveer een-derde van alle landbouw bedrijven zal moeten verdwijnen. Telkens weer blijkt, dat de hoeren voor dergelijke „Europese" gedach ten nog nauwelijks rijp zijn, iets wat niemand hen kan verwijten. Op de standsorganisaties rust even wel de moeilijke taak om door goede en regelmatige voorlichting te voor komen, dat er tussen het Europees wenselijke en het plaatselijk (of na tionaal) gegroeide in dit opzicht een te diepe kloof ontstaat. Het verheugt ons te mogen constateren dat ook de C.B.T.B. herhaaldelijk blijk geeft deze taak te verstaan. Het Amerikaanse Empire State Building is hoog met zijn 381 meter (en dan nog een televisiemast van 67 meter), maar in New York komt nu een wereld handelscentrum met tweelingtorens van 110 verdiepingen tot een hoogte van 411 meter. De maquette is door gouverneur Rockefeller onthuld en omvat 64,000 vier kante meter. Het gebouw komt aan de westkant van Manhatten en kijkt uit over de havens van New York en New Yersey. Bouwkosten: 350.000.000 dollar. In de beide glimmend metalen torengebouwen, met een verhuurbare werk ruimte van 9.300.000 vierkante meter, zullen na 1970 voornamelijk handels zaken worden gevestigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1