toeter- foeteraar? Met thermoplastic film nieuwe mogelijkheden Raad draagt niet alleen verantwoordelijkheid KLM Arabische top ten einde Tanganjika stuurde 100 soldaten naar Zanzibar Bent u een typische Let dan op! Binnenkort komt er 'n nieuwe Auto! die beslist NIET VOOR U gemaakt is. Geen Europese politieke unie binnen korte tijd "1 Lichtgevende dieren Zuid-Afrika beducht voor invloed van communisme kOSRAM Jjh eeft ojhte I 196, ZATERDAG 18 JANUARI 1961 Minister betreurt on juiste conclusie De Russische premier Chroesjt- sjef heeft gisteren beloofd, dat de Sowjetunie haar raketten niet naar! Cuba zal terugbrengen zolang de Amerikanen het eiland niet aan vallen. Hij deed deze belofte in aanwe-i zigheid van de Cubaanse premier Fidel Castro tijdens een bijeen komst van fabrieksarbeiders in Kalinin. Over het graantekort in zijn land sprekend, zei Chroesjtsjef, dat de nor male aanvoer voor de bevolking is verzekerd. „De kapitalisten meenden, dat zij ons in een hoek konden drin gen", ging hij verder. „Zij vroegen meer dan de wereldprijs voor het graan. Maar wij hebben dit geweigerd. Toen hebben zij ons het graan tegen de wereldprijs verkocht." Chroestjsjef noemde ook de kritiek op hem, dat hij bang zou zijn voor een oorlog. „Ik zou wel eens de gek willen ontmoeten", zei hij, „die werkelijk niet bang is voor de oorlog. Slechts een kind, dat niet begrijpt, of een gek is bang voor niets". Chroesjtsjef her innerde er nog aan, dat zijn oud ste zoon in de Tweede Wereld oorlog was gesneuveld. Amerikanen weg uit Panama Alle Amerikaanse functionarissen In Panama, onder wie het personeel van de Amerikaanse ambassade, moeten uit Panama vertrekken. Zij bevinden zich thans, in afwachting van hun vertrek, in de Kanaalzone. De OAS-raad kwam te Washington bij een ter bespreking van de verergering van de Panamees-Amerikaanse crisis. Voor het begin van deze bijeenkomst verklaarde de Venezolaanse ambassa deur te Washington. Tejera Paris. als voorzitter van de raad optreedt, genover verslaggevers: ..De toestand Panama is thans geheel normaal". De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, be treurt het, zo het collectieve ont slag van de raad van commissaris sen van de K.L.M. de indruk zou hebben gewekt, dat de beide be trokken ministers (de minister van verkeer en waterstaat en de minis ter van financiën) uitsluitend deze raad voor het ten opzichte van de K.L.M. gevoerde beleid verant woordelijk willen stellen. Minister Van Aartsen verklaart dit in zijn antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede- Kamerlid ir. S. A. Posthumus (soc.). De bewindsman zegt met zijn verzoek aan de raad van commis sarissen om in zijn geheel af te tre den niet te hebben beoogd een o deel over het beleid te geven. heeft dit verzoek slechts om één den gedaan en wel „zoals hij de Kamer uitdrukkelijk heeft v degedeeld'' om de regering deI gelegenheid te bieden volle vrijheid te hebben het college van commis sarissen zo samen te stellen als de regering dat gaarne zou zien. Minister Van Aartsen stelt voorop, it van een volstrekt gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid van de beide ministers en van de raad van commis sarissen niet kan worden gesproken. De raad van commissarissen heeft een ge heel eigen verantwoordelijkheid, voort vloeiend uit zijn wettelijke en in de sta tuten der maatschappij omschreven taak. De gedelegeerd die resp. vanwege de minister van ver keer en waterstaat en vanwege de mi nister van financiën in de raad van commissarissen zitting hebben, houden de ministers voortdurend in grote trek ken op de hoogte van wat zich in de raad afspeelt. Anderzijds houden die gedelegeerd commissarissen bij het be palen van hun standpunt in de raad rekening met de zienswijze der minis ters. Gezien deze gang van zaken, al dus minister Van Aartsen, kan niet worden gesteld, dat in de afgelopen tijd elke belangrijke beslissing van de raad van commissarissen is vooroverlegd met de betrokken ministers en slechts genomen met hun instemming. Toen echter de moeilijkheden ten aanzien van de samenstelling van de directie culmi neerden in dien zin, dat in de raad van commissarissen geen eensgezind stand punt daarover mogelijk bleek, heeft mi nister Van Aartsen gemeend na daartoe door de raad van commissaris sen te zijn benaderd in overleg met zijn ambtgenoot van financiën ter zake <e moeten interveniëren. REEDS EERDER De conferentie van Arabische staatshoofden in Cairo is gisteren ge ëindigd. Men heeft besloten in au gustus weer bijeen te komen, in Alexandrië. De algemene secretaris van de Arabisfhe Liga, Hassoena, deelde'mee dat er besluiten zijn ge nomen „om het Zionistische gevaar af te wenden". Deze besluiten lagen op defensief op technisch terrein en betroffen organiseren van de Arabische bevolking van Palestina om deze in staat te stel len haar land te bevrijden en haar toe komst te bepalen". De Arabische staatshoofden hadden met algemene stemmen besloten hun ge schillen bij te leggen en de betrekkingen nauwer aan te halen. De Arabische Liga zal een speciaal fonds en een bestuur instellen voor het uitvoeren van het Arabische Jordaan- project. verklaarde Hassoena. Er zijn reeds 6.250.000 Egyptische ponden voor de eerste noodzakelijke kosten daartoe beschikbaar gesteld. Luitenant-generaal Ali Amer, staf chef van de Verenigde Arabische Re publiek zal worden benoemd tot opper bevelhebber van de Verenigde Arabische strijdmachten, zo heeft het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten ge- Consul van F.S. gedeporteerd Op Zanzibar is het nog steeds niet rustig, tenminste niet op het politieke vlak. In de straten van de stad heeft het normale dagelijk se leven zijn loop hervat. De sterke man, veldmaarschalk Okello, doet echter allerlei mededelingen die hij daarna weer herroept. Zo het feit dat hij president geworden zou zijn. Dit blijkt niet waar te zijn. Tanganjika heeft er in toegestemd een contingent van 100 man te sturen om te helpen bij het handhaven van de or de. De afgezette sultan heeft uit Lon den toestemming gekregen met zijn ge volg van 60 personen door te reizen naar Engeland. Zijn verzoek om toela ting heeft het ministerie van binnen landse zaken ingewilligd omdat hij ingezetene van het Gemenebest is de omstandigheden daartoe aanleiding geven. De Amerikaanse consul, de 33-jarige Picard die gisteren gevangen werd ge nomen, is uit het land gedeporteerd we gens „inmenging r gelegenheden van had met enkele Amerikaanse verslagge vers gesproken. Een andere Amerikaan se diplomaat, Petterson, is uit huisar rest ontslagen. Het schijnt dat nog steeds vele buitenlandse journalisten in hun hotel moeten blijven."' Een groot aantal Britten is echter vertrokken. De Amerikaanse regering heeft nog geen besluit genomen in de kwestie van erkenning van de nieuwe republiek in Zanzibar. Vlugger waren communis tisch China en Ghana die het nieuwe be wind gisteren erkenden. raad van commissarissen van de KLM reeds eerder ter sprake is geweest. Dit Is niet gebeurd in de raad van com missarissen zelf, zoals de heer Posthu mus meent, maar in het college van gedelegeerd commissarissen. Op maandag 16 december 1963 heeft de minister een uitvoerig onderhoud ge had met de voorzitter van de raad van commissarissen van de KLM. De voor zitter heeft in dat onderhoud het collec tief ter beschikking stellen van de ze tels door de raad aan de orde gesteld, doch in de loop van dit gesprek heeft althans minister Van Aartsen de indruk gekregen, dat de president- ris eraan twijfelde of een collectief ter beschikking stellen der zetels realiseer baar was. Minister Van Aartsen meen de dan ook aan de president-commissa ris te moeten verzoeken het punt toch in de raad aan de orde te stellen. Blijkbaar is ten aanzien van de inhoud van dit gesprek een verschil van inter pretatie ontstaan, aldus de bewindsman. Hele encyclopaedie op klein rolletje fzo iemand die aan tien dubbel-V tonige toeters nog niet genoeg 1 heeft voor z'n redeloze claxon- I Lconcerten. (Van een onzer redacteuren) Iedere amateur-fotograaf of -filmer zal het verlangen ken nen, onmiddellijk na het maken van een opname of meerdere op namen, het resultaat te kunnen zien. Maar neen, dat gaat niet, want is de film „vol", officiëler: geheel belicht, dan moet deze naar de fotowinkel die voor de ontwikkeling zorgt. Als echter de tekenen niet bedriegen dan moet het tijdperk dat het resul taat onmiddellijk kan worden aanschouwd niet ver meer zijn. |En dat niet alleen, het zal dan bovendien om haarscherpe op- wikkeld. gestopt, gefixeerd, gespoeld namen gaan, die bij wijze van €Nrgedro£gd Vermeld moet tensl< spreken ongelimiteerd kunnen de z.g. korrelstructuur worden vergroot. Verknoeide op- ,ve.be?ld die duidelijker Wetenschappelijke medewerkers van General Electric Company in Amerika hebben onlangs een ontdekking gedaan, die zelfs in deze tjjd van revolutionaire tech- nisehe ontwikkelingen de aan dacht op zich wist te vestigen. Het gaat hier om een nieuw soort film van plastic, die voUedig korrelloos is en bijzonder snel het er nu niet direct naar uitziet dat die films volgende weck al in de winkel te krijgen zullen zijn leek het ons toch interessant er eens de aandacht op te vestigen, r geno» ben van het negatief bijzondere voor delen heeft, onder meer bij medische toepassing behoeft geen nader betoog. Haarscherp Franse oud premier Pflimlin: Pierre Pflimlin, de Franse oud-premier die voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa is, gelooft niet dat de nieuwe initiatieven om tot een Europese politieke unie te komen kans hebben om binnen afzienbare tijd tot resul taten te leiden. Hij verklaarde gisteren op een persconferentie in Straatsburg, aan het slot van de winterzitting der raadgevende vergadering, dat de kansen voor een politieke gemeen schap van de zes landen der Euro pese gemeenschappen op dit ogen blik bijzonder zwak zijn. De solidariteit van de Zes heeft in december weliswaar „de landbouwbe- proeving" doorstaan, zei hij. maar deze saamhorigheid op economisch gebied zal pas tot de politiek kunnen worden uitgebreid als de Zes het eens zijn over de eventuele deelneming van Engeland en over de aard van de betrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten. Ziek meisje met Friendship snel naar Nederland heeft gisteren een plotseling ernstig ziek geworden Nederlands meisje van Stock holm naar Nederland overgebracht. De 26-jarige mej. De Haan uit Krommenie werd tijdens haar verblijf bij een fami lie in Zweden zo ernstig ziek dat snel vervoer naar ons land geboden was. Om dat andere middelen van vervoer niet i anmerking kwamen ei Friendship lijn _.i het toeval wil de dat een Friendship van de Koninklij ke Luchtmacht zich te Fornebu in Noor wegen bevond, werd de hulp van de luchtmacht ingeroepen. Gistermorgen was het toestel, met een dokter van de luchtmacht en een ver pleegster aan boord, van Fornebu naar Stockholm gegaan. Nadat de dokter had vastgesteld dat de patiënte kon worden overgebracht is zij aan boord genomen j en naar Soesterberg gevlogen. Daar kwam het toestel 's middags aan. De j patiënte is vervoerd naar het stads- en I academisch ziekenhuis te Utrecht. In Heerlen zijn gistermiddag kort na een uur twee wagens van een goede rentrein ontspoord bij het uitrijden in de richting Terwinselen. Het reizigers verkeer heeft van het obstakel geen hin der ondervonden. 1422 Lichtgevende organismen worden in de natuur veelvuldig aan getroffen. Velen kennen de scharen glimwormpjes waarvan het licht in bos of weide soms plotseling opflik kert. Blijkbaar wijst het licht dat deze dieren uitzenden aan de ge slachten de weg tot elkaar. Lichtge vende bacteriën en zwammen kan men voorts overal aantreffen. Zij bedekken en doorwoekeren vooral afgestorven hout, bedorven vlees en andere organische resten. In het don ker brengen ze dan een eigenaar dig fosforiserend licht voort, dat reeds menige zwerver in het nachtelijke bos heeft doen schrik ken. In tropische oerwouden leven zelfs houtzwam- men, die bijna evenveel licht ont wikkelen als een kleine lamp. Iets dergelijks presteren ook de talloze glimwormpjes in de grotten van IVaitomo op Nieuw-Zeeland, welke dieren een grote hal soms hel verlichten. Het zijn de larven van een vlieg, waarvan we u heel lang geleden eens hebben verteld, dat deze vliegensoort webben vervaar digt en als zodanig een geduchte concurrent voor spinnen is. Deze larven hebben echter nog een ande re bijzonderheid. Bij het geringste geluld dat zij horen en dat gevaar zou kunnen betekenen, draaien zij ni. het licht uit! De verlichte grol is dan plotseling in het duister ge huld en het leven wordt voor deze glimwormpjes ineens veel veiliger. Is het lichten van bepaalde orga nismen in verscheidene gevallen niets anders dan een begeleidend verschijnsel van de stofwisseling zoals bij vele lichtgevende organis men van het zeeoppervlak veel vuldig zijn ook de gevallen, waarin TOCH IS HET ZOv lichtgevende dieren niet op eigen kracht licht uitstralen, maar dit ver mogen hebbe/i verworven, dankzij een verbond dat zij met lichtge vende bacteriën hebben gesloten. Hier zorgen de bacteriën voor het licht en ontvangen van hun gastheer daarvoor bepaalde levensstoffen in ruil. Bij inktvissen zijn deze bacte riën daarvoor zelfs in bepaalde or ganen gekweekt, die van een lens, reflector en afschermende pigment mantels zijn voor. zien, waardoor een volkomen beteuge ling van de bacle- riële werking is verkregen en de inktvis het licht naar belie\ en kai< laten stralen, of kan Iets dergelijks be zitten de larven in de grot ten van IVaitomo eveneens, zü het dan in een wat gewij zigde vorm. Ook zij weten de lich tende werking van de bacteriën tc beteugelen op hetzelfde moment dat dit naar hun mening noodzakelijk is. Een andere merkwaardigheid mogen we u in dit verband evenmin onthouden. Dat is het verschijnsel, dat zulke bacteriën voor een deel hun plaats verlaten als de tijd daar voor gekomen is en zich naar de eierstokken der insecten spoeden waar zij de eieren binnendringen, zodat het lichtgevende vermogen ook aan de nakomelingen wordt meegegeven. Dit alles overwegende, is het een volslagen raadsel, dat er nog men sen zijn die dit allemaal „gewoon" vinden en niet de moeite waard om er iets van hun kostbare tijd aan te besteden. Hetgeen ons niet zal beletten het bijzondere knipperlicht van de vuur vliegjes eens wat nader te bezien. H. Petition. Pflimlin wilde nog geen commentaar leveren op het initiatief van een aantal afgevaardigden, die door middel van een aanbeveling aan het ministersco mité van de Raad van Europa een al gemeen Europees gesprek op gang ho pen te brengen over de methoden waar op een politieke unie van zoveel moge lijk Europese landen zou kunnen wor den bereikt. Hij onthield zich van com mentaar omdat dit initiatief (dat don derdag gestalte kreeg en waaraan zo wel afgevaardigden uit de Zes als an deren deelnemen) op de volgende zit ting van de raadgevende vergadering pas officieel in het openaar zal worden besproken. De politieke commissie van de Assemblee heeft de Belg de la Val- lée Poussin opdracht gegeven de dis cussie, die in april zal worden gehou den, met een verslag voor te bereiden. De raadgevende vergadering is er gis ter niet in geslaagd het vinnige debat van donderdag over Spanje af te slui ten. De oppositie, die donderdag ge ageerd had tegen het verzoek van de politieke commissie om ontheven te worden van een opdracht om verslag van de ontwikkelingen in Spanje uit te brengen, had zich weliswaar neergelegd bij een compromis dat alsnog in de po litieke commissie was uitgewerkt, doch een Italiaanse liberale afgevaardigde, Lucifere. wenste zich aan de oude tekst te houden en tegen de nieuwe te stem men. Daardoor werd hoofdelijke stem ming nodig waarbij bleek dat er geen quorum aanwezig was. Ingezonden stuk had succes Misburg een stad je in de buurt van Hannover, stuurde I deze zomer in arren moede een woeden- j de brief naar zijn plaatselijke krant. [Hij schreef daarin, dat de witte stof laag, die van de ter plaatse gevestigde cementfabriek afkomstig was, de men sen stapeldol maakte en vroeg of daar niet-s tegen kon worden gedaan. Een dag nadat de brief in de krant verscheen, beloofde de directeur van de cementfabriek „Teutonia", dat men de stofplaag uit de wereld zou helpen. Daarom vond begin oktober een bespre king plaats, waartoe ook de briefschrij ver was uitgenodigd, van een twintig tal deskundigen op het gebied van lucht zuivering. nwezig waren ook de directeur en dt president van een bekende Zwitser se maatschappij die elektrn-filters bouwt. Zij deden praktische voorstellen en aan de hand daarvan werd voor een bedrag van 1 miljoen D.M. voor de mo dernste van de vijf draaiende ovens, die dagelijks duizend ton cement verwerken een elektro-filter gebouwd. Daarin wor den 99 procent van de tot 900 graden verhitte stofdeeltjes van het mergel door gelijkstroom van liefst 30.000 volt opgevangen. Binnenkort komt er nog zo'n élektro- filter bij. Aangezien de lever- en mon- tagetijd van deze filters tot 18 maan-| den in beslag neemt, zal Misburg pas! in 1965 geheel bevrijd zijn van de stof-j plaag. JIcnl Kan irecien naarmate nei ueeiu namen zijn er tenslotte OOK niet sterker vergroot wordt. Eigenlijk ziet meer bij, want verkeerde nega- J— ~:~i J~ 1 tieven wissen we even uit, om het filmgedeelte vervolgens op nieuw te gebruiken De kwaliteit van het beeld moet ook veel beter zijn dan het tot nu toe al gemeen toegepaste. Vergrotingen tot 1300 maal zijn mogelijk zonder dat het beeld aan scherpte verliest. Dat komt door het ontbreken van korrelstructuur. In de literatuur komen getallen voor die op het hoge z.g. oplossende vermo gen van thermoplastic wijzen. Op een vlerkante inch (inch Is ongeveer 2,5 centimeter) kunnen „haarscherp" veer tig miljoen afzonderlijke beeldpunten worden opgenomen. Duplicaten van thermo-plastische negatieven kunnen vrij eenvoudig gemaakt worden over eenkomstig de persmethode bij gram mofoonplaten. Hebt u de volledige Encyclopaedia orden Britannica wel eens in volle omvang het negatie- aanschouwd? Het zijn 24 dikke delen. in het dag- De totale inhoud nu van dit enorme licht kan treden naarmate het beeld standaardwerk zou vast te leggen zijn rolletje thermoplastic dan niet de oorspronkelijke kor- noemt men het procédé al weei de film die voor het menselij- makshalve in Amerika) dat Dit alles als gevolg van een geheel gewijzigd fotografisch procédé, dat op naam staat van de Amerikaan dr. William E. Glenn familie van de ex- ruimtevaarder?) die ke oog onzichtbaar is, maar als het ware een samenklóntering van korrels tuin- waarvan de mate weer afhankelijk is van factoren als filmeigenschappen, het ontwikkelen grotere omvang is dan zo'n huis- en keuken-rolletje plakband. Een aanwinst dus ook voor de microkopie. TP zou ook een ideale mogelijkheid kunnen vormen voor film- en telere- We gingen nogal uitvoerig in op het cording. Volgens de berichten zou dank it nu toe gevolgde fotografische pro- zij het TP-procédé onmiddellijk na de opname ook projectie mogelijk zijn via normale 16 mm filmprojector, ter- wetenschappelijke krachten de werkelijk niet méér dan dat!) duide- wijl montage in tegenstelling met thermoplastic film heeft ontwikkeld welke naar velen menen, bovenstaand sprookje werkelijkheid kan doen wor mige andere systemen zeer eenvoudig Het eerste dat bij de nieuwe de namelijk opvalt is dat het negatief breinen, rekenmachines, radar en ra- gaan vertel- reeds een fractie van een seconde ketten. Ten slotte zou volgens dr» de opname volledig gereed is Voor we daar wat len, eerst iets over het huidige foto- grafische procédé, zoals dat in de dat het hele proces bovendien dróóg tie in kleui meeste gevallen wordt toegepast. Bij verloopt! Dit in tegenstelling met het het doorsnee-fotograferen of -filmen natte, omslachtige donkere kamer-pro- is er sprake van „schrijven met licht": ces volgens de bestaande methode, er wordt gedurende korte tijd met be hulp van het zichtbare licht een beeld Want wat gebeurt er zeer populair j.» lichtgevoelig oppervlak (de gezegd? De transparante ondèrlaag "eheldiniren heeft van de film draagt niet een emulsie, film, zo'n die na belichting via chemische weg Onderscheidingen Dr. Glenn, die ger, die transparant is. Op die door zichtige onderlaag bevindt zich de licht- gevoelige laag: gelatine, waarin, uiterst reikt fij-n verdeeld, kristalletjes zijn opge- licht wordt nomen van het bijzonder lichtgevoelige te zijn. broomzilver. lichtgeleidende thermoplastische laag waar%'an het smeltpunt snel be- Een laag die gevoelig voor elektrostatisch geladen Natuurgetrouw Door belichting ais gevolg van een opname wordt als het ware een deel de elektrostatische lading onge- jn werkzaam- aantal onder scheidingen heeft ontvangen, schijnt zich met zijn team vooralsnog bezig te houden met toepassingen van TP In het kern- en ruimte-onderzoek. Als het derhalve alleen maan om deze twee sectoren gaat en men in Amerika zelfs aan medi sche toepassing nog niet wil den ken, dan lijkt de conclusie ge wettigd dat we het voorlopig nog dw *blf.v.e Jiaa we* met onze gewone filmpjes zullen moeten doen en wat meer voor het resultaat onzer foto grafische of filmische activi- teiten kan worden waargeno- dan kan het betrokken fiimdeel opl men. Trouwens, hebben we ei- Die kristalletjes nu hebben de eigen- ding doet de structuur van het beeld schap een zwarting te kunnen leveren ontstaan, mede door de hulp van een die in dichtheid of intensiteit overeen- in de camera ingebouwd verwarmings- geduld moeten blijven Oefenen komt met de ter plaatse tijdens de op- elementje, dat het plastic laagje name ontvangen hoeveelheid licht. Dit deze bewerking geschikt maakt, betekent dat ten slotte een weergave mogelijk is die natuurgetrouw de ver- ,*s pet negatief verkeerd uitgevallen schillende helderheden in de diverse de- of wil men het niet meer gebruiken, tailleringen van het onderwerp volgt dan kan het betrokken fiimdeel op- Hoewel dus onmiddellijk bij de opna- nieuw verwarmd worden, waardoor het ffpnliik Peen technisrhp nnvifpi- me deze fotochemische reactie plaats hele negatief wordt „uitgewist". Dat gf®Q tecnmscne novitei- heeft is daarvan, als we de belichte het onmiddellijk ter beschikking heb- ten genoeg, film zouden kunnen bekijken, nog niets te zien. Vandaar, dat .oen spreekt van een nog verborgen (latent) beeld. Zichtbaar wordt dat latente beeld als we gaan ontwikkelen, waarbij de film een „chemisch bad" wordt gegeven in de z.g. ontwikkelaar. Tijdens dit ont wikkelen wordt het broomzilver geredu ceerd tot metaalzilver en wel in meer dere mate indien veel licht en in min dere mate indien minder licht op de lichtgevoelige laag gevallen is. Anders gezegd: de belizhte laag wordt in de ontwikkelaar gebaad tot de plaatsen waar het licht heeft inge werkt voldoende zwarting hebben ver kregen en op plaatsen waar het licht niet inwerkte blijft de laag derd bestaan uit broomzilver. Aan de ontwikkeling wordt een ein de gemaakt door het stopbad, waarna het fixeren volgt: de nabehandeling, waarvan het de bedoeling is de licht gevoelige laag de eigenschap te ont nemen nog verder op licht te reage ren. Daarmee is het beeld, of liever het negatief, bestendig geworden. Eindelijk. foto De slotbehandelingen zijn het spoe len in water teneinde de fixeerzouten te verwijderen en het drogen. De hel derheden zijn ten opzichte van het ont vangen lichtbeeld juist omgekeerd: het lichtbeeld wordt negatief weergegeven, vandaar dus de naam negatief, dat het positieve beeld oplevert indien men door het negatief sterk licht laat vallen en er lichtgevoelig papier onder legt, dat weer op gelijksoortige wijze ont- In een toespraak voor het par lement ter gelegenheid van de opening van de nieuwe zittings periode, heeft president Charles Swart van Zuid-Afrika verklaard dat de koude oorlog dit jaar in Afrika waarschijnlijk van steeds De thermoplastische film, of schoon lang niet in al zijn aspec ten bekend, heeft by zonder veel toepassingsmogelijkheden. Eén ervan is, dat een 24-delige ency clopaedie volledig kan worden vastgelegd op een spoeltje, dat slechts de omvang heeft van een klein rolletje plakband. Het gemeentebestuur van Enschede heeft een dankbrief gezonden aan kapitein-vlieger M. G. Janssen van de vliegba sis Twenthe, die eergis teren zijn brandende straaljager niet heeft ver laten, omdat hij vreesde dat het toestel op de stad Enschede of Hengelo zou terechtkomen en een ramp zou veroorazken. Kapitein Janssen wist zijn toestel veilig aan de grond te brengen. In het huis van Elvis Presley is een dertigjari ge negervrouw aange houden, toen ze op weg was naar de slaapkamer van de beroemde zanger. De vrouw zegt dat ze ge dachten kan lezen, maar de politie vond het iets trouwen. Presley sr. die haar toevallig aantrof toen ze op weg was om aan de „wens" van zijn zoon gevolg te geven, waarschuwde de politie. e-| veiliger haar voorlopig Een Milanese kwakzal- op te bergen. De heeft verklaard dat ze uit Panama is gekomen om met Elvis te trouwen omdat zij en de zanger al sedert „acht dagen el- kaars gedachten lezen". In die gedachten zou El- vis haar gezegd hebben naar zijn huis te komen om samen de twist te dansen en daarna te ver is door een van zijn patiënten, die met een sabel In zijn hand zijn spreekkamer kwam bin nenstormen, verscheidene malen doorboord. De „dokter" die met twee patiënten bezig was, zag de man binnenkomen en dacht dat hij een grapje maakte. De kwakzalver werd ernstig gewond. De dader was al vijf jaar onder behandeling gens een leveraandoe ning. I Een Russische chemicus heft ontdekt dat zich in potashoudende zouten van 200 miljoen jaar oud bacteriën bevinden, die weer tot leven kunnen worden gebracht. Dit werd bij toeval ontdekt toen een geleerde zout kristallen in gesterili seerd water oploste en veertien dagen later tot zijn verbazing ontdekte dat de oplossing levende bacteriën bevatte. groter wordende betekenis zal zijn, vooral in het licht van toe nemende bewijzen van pogingen van een bepaalde, voor Afrika betrekkelijk nieuwe communis tische zijde, om haar macht en invloed in dit deel der wereld uit te breiden. Hoewel president Swart China niet met name noemde, zien waarnemers hierin een verwijzing naar de reis, die premier Tsjoe En-lai van com munistisch China op het ogenblik door tal van Afrikaanse landen maakt. Het is daarom, zo vervolgde de Zuid- afrikaanse president, meer dan ooit noodzakelijk voort te gaan met de taak van versterking van Zuid-Afrika tot een krachtige vesting tegen het communis me op het Afrikaanse contingent. Verder kondigde de president nieuwe wetten tot uitbreiding en versterking der apartheidspolitiek aan. AANVALLEN De aanvallen op Zuid-Afrika zullen, als uitvloeisel van de vorig jaar in Ad dis Abeba gehouden Afrikaanse topcon ferentie, dit jaar toenemen, zo zei hij verder, doch de regering-Verwoerd zal zich niet laten afschrikken. Zuid-Afrika blijft bereid samen (e werken met ander Afrikaanse staten in aangelegenheden van gemeenschappe lijk belang, als die landen, individueel of collectief, blijk geven van een we zenlijk verlangen om met Zuid-Afrika ïmen te werken. Ook zal Zuid-Afrika blijven streven lar versteviging der banden met die landen in de westelijke wereld en el ders, waarmede traditioneel hechte po litieke cn economische betrekkingen werden onderhouden. De Verenigde (oppositie) partij heeft inmiddels een motie van wantrouwen tegen de regering aangekondigd, welke volgende week in behandeling zal wor den genomen. Treinreizigers willen meer rookeoupé's Treinreizigers hebben Dit duidelijke bleken uit een door de Nederlandse Spoorwegen ingestelde enquête in de cember jl. Uit dit onderzoek kwam dui delijk naar voren dat de bezettings graad van de rookeoupé's hoger ligt dan die van de niet-rookcompartimenten. Het blijkt dat deze voorkeur het duide lijkst aan het licht treedt wanneer trei- niet overbezet zijn en de reizigers

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5