4 ^otoV^ ZET DE CAMERA DESNOODS OP DE LATTEN Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 18 JANUARI 196 - De interessantste wintersport- foto's, die ik ooit heb gezien, waren het werk van de Ame rikaanse persfotograaf George Silk. Maar Silk was dan ook alles, wat er op dit gebied ooit was vertoond, grondig zat. Hij vond, dat de wintersport volko men ..doodgefotografeerd" was. Hij zei, dat de wintersport-fo tografie omtrent 1933 haar laatste nieuwe gezichtspunt had laten zien en dat er sindsdien niets meer te genieten viel dan hooguit een aantal technisch superieure variaties op een overbekend thema. Goed: nieuwe wegen in de foto grafische vormgeving zijn schaars geworden en moeilijk te vinden, maar je moet met een filosofi sche knobbel sukkelen om daar wakker van te liggen of bij ..Life"' werken. Dit laatste was bij Silk het geval. Maanden prak- kizeerden hij en zijn vrienden over het Nieuwe, het Opzienba rende en hij vond het ook. Zijn foto's weerspiegelden Het Wezen van de skisport: schoenen en lat ten in spattende en stuivende sneeuw met de diepblauwe win terhemel als achtergrond. Alles leeft op deze prenten in een dy namische onscherpte en in een volkomen irreële maar uiterst suggestieve golfbeweging van de sneeuw. Hoe heeft hij dat klaar gespeeld. vraagt men zich af. Hij maakt er geen geheim van. Hij schroefde zijn camera op een van zijn ski's en bediende haar tij dens het skiën met een ouder wetse bal-ontspanner, die hij in de hand hield en die hij het geval een camera meer of minder er voor u niet op aankomt. Het kan zijn, dat u tot die rond borstige lieden behoort, die zich fotografisch in het geheel geen zorgen plegen te maken en alleen maar kort en krachtig een dui delijk richtlijntje willen hebben. Hier is het: Zet een zwartwit of kleurenfilm van omtrent 17/10 stel sluitersnelheid in op 1/250 de. Bij zonnig weer in het be sneeuwde gebergte hoeft u dan alleen maar te kiezen tussen dia fragma 8 en diafragma 11, want daar komt u prima mee uit en de rest kunt u rustig aan de af- werkcentrale overlaten. Problemen Wij, serieuze amateurs. zijn evenwel mensen met een nauw sluitend geweten, een kwetsbaar zelfvertrouwen en met problemen. Hier is probleem nummer één: welke camera is het meest ge schikt voor de wintersportfotogra fie? Ik ken iemand, die elk jaar weer in de besneeuwde bergen ronddobbert met zo'n oude recht schapen platencamera - op - sta tief - onder - zwarte - doek en er elk jaar weer juwelen van prenten mee maakt. Maar ik ken niemand, die een dergelijke ca mera speciaal voor de winter sport wenst aan te bevelen. Het is zoals altijd en overal in dit leven, dat alles zijn voor en zijn tegen heeft Die goeie trouwe slons van een zes bij zes reflex camera lost naar verhouding de meeste opname-problemen op. Als ik zou moeten keizen tus sen een kleinbeeldcamera zónder wisseloptiek en de zes-bij-zes-re flex zou ik voor de wintersport liever de laatste nemen. Want de zes-bij-zesser is zo'n heerlijk com promis: hij „groothoekt" een klein beetje, doordat hij eigenlijk een vergroot 4'i bij 6 cm negatief geeft en hij beeldt zo groot af. dat een ..uitvergroting" met wei nig moeite een licht „tele-effekt" oplevert. Maar werkelijk ideaal voor de wintersport is pas een toestel met een ..lange lens Wie skiërs fotografeert verkijkt zich vrijwel altijd op de afstand. Er bij het fotograferen dichter bij gaan staan is doorgaans ge vaarlijk. Hier helpt alleen een lens met een wat langere brand- Fotograferen in de sneeuw puntafstand dan normaal. Er zijn zes-bij-zes-reflexen met een vas te dan wel verwisselbare optiek van 13.5 centimeter en die zijn voor dit soort werk voortreffelijk, net zo goed trouwens als klein- beeldcamera's waarop een derge lijke optiek kan worden ge schroefd. Kleuren Bij het fotograferen in kleur zult u veel plezier hebben van een U.V.-fUter ot van een Hlter- tje tegen blauwzweem, een ver schijnsel dat heel wat kleuren dia's een „koudere" aanblik be zorgt dan de temperatuur op het tijdstip der opname rechtvaar digt. Tussen twee haakjes: géén geelfllter bij portretopnamen in de sneeuw, want anders komen de slachtoffers er zo bleekjes op te staan dat niemand meer ge looft, dat wintersport zo goed voor je gezondheid ls. lieve plaatjes kan iedere 1 amateur na enig oefenen toch uel maken Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goud- relnetstraat 125, Den Haag. Vraagstelling Het trof ons onlangs bij het door lezen van een aantal buitenlandse vakbladen, dat men aan één en de zelfde opgave „diverse" graden van moeilijkheid kan geven, simpelweg door de „vraagstelling" te wijzigen, zonder daardoor ook maar enigs zins aan het in de stelling besloten liggende „bijzondere" geweld aan De meest directe vraagstelling is een opdracht. Bijvoorbeeld: Wit geeft mat in drie zetten. Iets moei lijker is reeds: Wit aan zet wint. Nog lastiger wordt als men zegt: Zwart speelde als laatste zet wat zal er gevolgd zijn? En het lastigste maakt men het de oplos ser wanneer men in de vraagstel ling een element van twijfel legt. Bijvoorbeeld: Kan wit nog winnen? Uiteraard geldt het bovenstaande alleen voor serieuze oplossers. De min der serieuze kan men op deze wijze toch niet tot dieper nadenken, tot naarstig speuren brengen. Wij stelden ons voor dit ..verzwa- ringselement" (2) Uit een partij Titenke—Muria; (Moskou 1963). de Geen zorgen leder is anders Ieder is anders, door Foka van Loon. Uitgave J. II. Kok N.V., Kampen. Een aardige familieroman, waarin veel beleefd en ook wel iets overdreven wordt. Een fi guur krijgt iets extra boeiends. Uiteindelijk komt alles op zijn pootjes terecht. Het ontwerp voor de band is van Han Prins. Trix uit de zesde, door Coby Bos-Goedhart. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Dit door Han Borrebach geïl lustreerde boek verscheen als nummer negen in de Iris-reeks van fleurige meisjesboeken. De schrijfster vertelt op een plezie rige manier wat Trix, een 11-ja- rig meisje, allemaal beleeft op school en thuis. Trix heeft haar eigen idealen eerst de mulo en dan kleuterleidster worden en ze heeft ook haar eigen zorgjes en vrolijke momenten. Ze groeit op in een gezond en normaal ge zin en ze bezit begrijpende ouders, wie zelf ook niets menselijks vreemd is. Vele jonge lezers en lezeressen zullen hun eigen erva ringen terugvinden in dit boek, dat een christelijke sfeer ademt. Nieuws van de boekenmarkt Moord in Canton, door Ro bert van Gulik. Uitgave N.V. Hoeve N.V. W. van Hoeve, Den Haag. met „Moord in Canton" gekomen. Zijn scherpzinnige held raakt in Canton verzeld in een reeks mis daden, waarin ook de politiek een rol speelt, maar als vanouds brengt hij alles tot een oplossing. Naar Chinese trant heeft Van Gu lik drie verhalen dooreen gewe ven, die tezamen een boek vor men dat de vele bewonderaars van Tie ongetwijfeld zullen waar deren. De schrijver zorgde ook voor de illustraties. De Lawine, door Björn Erik Höijer. Uitgave Callenbach, Nijkerk. Victor, de jongste zoon van Khristine Olaussen wordt door een lawine overvallen. Na vijf dagen wordt hij door zijn moeder ge vonden en kan hij nog worden ge red. In deze vijf dagen voor Victor een gevecht om in leven te blijven en voor zijn moeder een angstig afwachten of zij dit laat ste kind ook verliezen zal her leven zij gebeurtenissen uit hun leven. De vertaling is van J. C. Torringa Timmer, de illustraties zijn van Peter van Straaten. De kinderen die in een schuur woonden, door Eleanor Gra ham. Uitgave H. ten Brink, Amsterdam/Mcppel. Vijf kinderen moeten hun boon tjes alleen doppen, als hun ouders plotseling op reis gaan en door verschillende omstandigheden een half jaar wegblijven. Vlot en na tuurlijk worden de problemen be schreven. Grappig boek voor kin deren tussen 8 en 12 jaar. Verta ling Nini Brunt. Liberty Belle, door Lawrence Sargent Hall. Uitgave C. de Boer Jr., Hilversum. Wanneer de auteur in Sydney het overblijfsel ziet van wat eens het vrachtschip Liberty Belle was. wel len herinneringen, die voor hem aan dit schip zijn verbonden, bij hem op. Hij beschrijft hoe de Li berty Belle, die een prachtige staat van dienst als konvooivaarder heeft, na de oorlog min of meer van ha ven naar haven zwalkt. Het besef dat geen haven op hen wacht heeft een demoraliserende invloed op de bemanning. Dit komt tot uiting in een ellendige onderlinge verhou ding, die echter doorbroken wordt als er gevaar dreigt. Het verhaal is goed opgezet, maar de schrijver is er niet altijd in geslaagd het boei end te houden. Een zon op Hirosjima. door Manuel van Loggem. Uitgave Ad. Donker, Rotterdam. Manuel van Loggem, die bekend heid verwierf met zijn bekroonde novelle „Insecten in plastic", de roman „Mozes" en zijn handboek „De psychologie van het drama", heeft in „Een zon op Hirosjima" een op zichzelf weinig origineel thema behandeld. Hij tekent met strakke lijnen de psychologische gesteldheid van piloot Clive, die mede verantwoordelijk is voor de verwoesting van Hirosjima door de atoombom. Clive wordt aange vreten door een onuitwisbare schuld, en de angsten die hem achtervolgen aanvaardt hij als een boete. De kracht van dit werk is, dat de schrijver als ob jectief toeschouwer, de gevolgtrek king voor de lezer laat, waardoor de diepere aanklacht des te fel ler aanspreekt. Mijn vriend de sneeuwstorm Mijn vriend de sneeuwstorm, door Gregory Marton. Uit gave J. H. Gottmer, Haar- Oscar Timmers vertaalde uit het Engels deze fijnzinnige novel le over een kleine jongen, die na de opstand door Hongarije zwerft en daar. in de grenzeloze een zaamheid, gesprekken voert met een eveneens zwervende vrouw, met een konijn en een karper, met de sneeuwstorm, met zich zelf en met God. Zelden vonden we het schrijnende leed van de ontheemde zo indringend beschre ven als in deze vertelling, die groots is in haar eenvoud. Mede dank zij de tekeningen van Brian Wildsmith een goed verzorgd Oplossingen brlek van 4 januar der de titel „Vier posities, één idee". 1. JohnSimisch: 1Pf2t 2. LxfS Dflt 3. Lgl Df3 mat. Er zou bijv. kun- volgen 2. Tx£3 Lxf3 1. Dcschapellc—Le Bourdonnals 1. Pxh6t gxh6 2. Dh8t Kxh8 3. Kf7 en mat door Lf6 is onvermijde lijk (3. Tf8t 4 Kxf8). I Studie van Troitzky: 1. g8Di Kxgfi 2 Ke6 Kh8 (gedwongen) 3. Kf7 en PUZZEL VAN DE WEEK K ru isicoord-ptixsel Horizontaal; l. uurwerk. 4. eenvoudig: 7. gemeente in Overijssel: 9. behoeftig persoon; 10. verdikking der opperhuid; 12. stop; 13. kubieke meter; 14. metalen haak; 15. bekoorlijk gelegen; 18. lat werk; 20. werktuig: 23. gemeente in Overijssel; 25. water in Noord- Brabant; 26. schaaldier; 27. concertzaal; 29. wijze; 31. verouderd woord van ivoor; 32. hoogmoedig; 37. gemeente in Groningen; 39. vertegenwoordiger; 40. Romeinse keizer; 41. voorlichting; 42. stad in Arabië; 43. vorderen; 44. wijnglas; 45. plaats in Gelderland. Verticaal: 1. niet slapend; 2. bedehuis; 3. uitslag op metalen; 4. gemeente in Friesland; 5. zuivelprodukt; 6. de schaduw van een boom; 8. familielid; 9. zangwijs; 11. vervoermiddel; 16. elk; 17. stad in België; 18. gemeente in Drenthe; 19. voorwerp om een kledingstuk te doen sluiten; 21. bloem; 22. rangtelwoord: 23. ja- vaanse huisvogel; 24. telwoord; 28. op een andere plaats; 29. gan- zenboer; 30. water in Noord-Brabant; 33. niet gesloten; 34. hinde ren; 35. omlijsting; 36. rang; 38. rustig; 40. gemeente in Gelderland. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. monter; 5. lo kaal: 10. adi; 12. via; 13. meer; 15. iep; 17. part; 18. taks; 20. edel; 22. eg; 23. Aa; 25. Ir; 26. in; 27. officieus; 31. de; 32. To; 34. instantie; 41. ik; 42. Ot; 43. os; 44. ha; 45. krat; 47. spek; 49. asla; 51. toe; 53. raak; 55. ale; 58. ara; 59. Napels; 60. Kampen. Verticaal: mantel: 2. ode; 3. niet; 4. ei; 6. on; 7. aval; 8. air; 9. latent; 11. de; 14. raaf; 15. is; 16. p.e.; 17. Peru; 19. kaf; 21. die; 24. p.c.; 27. oei; 28. iet; 29. Inn; 30. sté; 33. Mi laan; 35. Nora; 36. sta; 37. af; 38. top; 39. Iser; 40. barkan; 45. klep; 46. t.t.; 47. se; 48. kaap; 50. sla; 52. of; 54. are; 56. pl.; 57. ha. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de lin kerbovenhoek vermelden: „Puz zeloplossing". Er zijn drie prij zen: een van 5.— en twee van 2.50. VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VQOR DE JEUGD VOOR JOOR DE JEUGD Dag nichten en neven. Hoe gaat het met jullie allemaal? Geen last van griepaanvalletjes? Wat hebben jullie je zin gekregen het vorige weekeind. Er lag écht sneeuw! Wat waren er een sneeuwgevechten en wat heb ik veel meisjes en jongens zien sleetje rijden. Prachtig was het allemaal. Oef, oef, wat een pret hebben jullie gehad. Nu nog wat nichten en neven. Berrie Alblas heeft helemaal niet in de sneeuw kunnen ravotten zoals jullie het hebben kunnen doen. Zullen we hem nogeens een mooie kaart sturen? Wat zal hij blij zijn als we zo goed aan hem denken. Weten jullie zijn adres nog? Het is Rijks straatweg 212, Rijsoord. Niet vergeten hoor! Vergeten jullie ook niet duidelijk je naam en adres onderaan de brief en aan de achter kant van de envelop te schrijven? Tante Jos kan echt niet allemaal de handschriften ont houden en het staat ook helemaal niet netjes hoor! We gaan nu eerst eens naar de oplossing van de puzzel kijken. Hier komt ze: horizontaal, sla, oor, riem, bed, kit, auto, pop, mes, palm, koe en een. Vertikaal (dus van boven naar beneden) lezen we aard appel en komkommer. De prijzen gaan naar Rij niet Meel Hazerswoude, Mar griet Rietveld Den Haag en Anton Roos Den Haag. Lang zullen ze leven!!!! Rudi Mes, Piëta Sissingh en Apaulien v. d. Staay van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en Nu krijgen de brieven een beurt. Ja meisje uit Sassenheim (want dat heb ik poststempel gezien) waarom schreef jij niet je naam adres onderaan de brief? Ook op de envelop had je niet geschreven. Niet meer ver geten hoor! Het is vandaag groot feest. Heb je veel mooie slingers gemaakt? Van harte gefeliciteerd hoor! Be- oma en opa blij zijn als iullie ^llem.aal weer zien. Heb je al iets geleerd? Leuk dat jouw neefje kwam logeren. Ben jij werkelijk zo 1 nieuwd hoe tante Jos er i ziet, Antje Nell Wassenaar? Zo belangrijk is dat toch niet? Het is juist wel leuk dat je mij nog nooit hebt gezien. Vind je het borduren leuk? Staat het sneeuwpak mooi? Ik miste jouw brief Lowie- ke de Niet Den Haag. Volgen de keer schrijf je een lange? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Marieke den Ouden Den Haag. Hartelijk welkom hoor! Wel moet je voortaan de brief wat eerder op de post doen, want hij was de vorige keer te laat. Heb jij nog meer zusjes en broer tjes? In welke klas zit jij? dankt voor je mooie sneeuw-„^ccl de pop. iiiiiniiiiiii!! pekastpop gespeeld Ook jij mag een nichtje worden hoor Addie den Ouden Den Haag. Hartelijk welkom! Grappig dat jij met Margriet vriendin bent. Heb je nog veel gesleed en heb je de gladde ijzers nog kunnen onderbin den? Heb jij het zwaar verduren bij al die broers' Waarom schreven jullie niets Rita Perfors Sassen heim en Margreet Prud'home Reine Voorschoten? Vol gende keer krijg ik toch wel :en lange brief? Ook jij bent hartelijk kom bij de nichten en neven Ellen Quak Delft. Wat jouw broer het zwaar te duren hebben bij al die meis jes. Plagen jullie hem veel*" 1 Nee toch? Heerlijk dat jij zo veel hebt kunnen uitslapen. Moet je het speelbroekje met de hand naaien Margriet Rietveld Den Haag? Leuk dat i jouw vriendin Addie nu kan schrijven. Ik heb haar brief al ontvangen zoals je wel zult hebben gezien. Ja zijn clubje is natuurlijk veel hoi.ii u-7,— gezelliger. Ga jij met septem- Dt" H"« Wat zuJI,!" ber naar de mulo? Jij hebt nu je nichtjes en neefjes cS<^<9<^<X<9<^<X<^oS<X<9cScf<9CS(X<9<^ck<9CS<^c9CS<3h^C6<^rC9CSc(- kunnen bewonderen. i lief babytje? Wist jij niets te schrijven Tineke Ligtvoet Leiden? Wil jij een nichtje worden Aukje v. d. Maarel Den Haag? Ga je graag naar het koor? Welke versjes zingen jullie? Hoe heten je poppen? Heb je wel mooie namen voor ze bedacht? Is je verlanglijst al klaar? Zouden al je wen sen in vervulling gaan? Waarom schreef jij niets Bertje Maas Voorschoten? Volgende keer krijg ik een lange brief? Jij bent wel verschrikkelijk verwend je verjaardag Rijnie Meel Hazerswoude. Wat zal jij nu goed je aardrijkskunde les kunnen leren. Leuk hoor, al die spelletjes. Ga je zo graag naar school? Jij krijgt nu natuurlijk al lemaal repetities Marrie Mo lenaar Abbenes. Worden het wel mooie cijfers? Heb jij zoveel zin in schaatsenrijden. Wat vind je het leukste vak? Wat wil jij later worden? Jij hebt een groots feest het vooruitzicht Alie Neder- Meisjes en jon gens wat een leu ke plaat'. Wat zal het daar prachtig geweest zijn toen het sneeuwde. Al de takken van de bomen en strui ken onder de sneeuw. Schitte- Weet je, jullie zien alleen maar dat meisje en jongetje in het grote bos, maar er zijn er nog Jullie moeien wel héél goed zoeken, 'k Zal verklappen dat het er twee zijn. Zenden jullie de oplossing in voor dinsdag 21 januari? Jouw vorige brief laat Karina Roest Den Haag. Je moet voortaan de brief echt wat eerder op de post doen. Jij hebt prachtig post papier gekregen hoor! Jij bent wel verwend met zoveel boeken. Fijn dat je nu hele maal beter bent. Jij hebt de brief keurig ge schreven Koos Roos Den Haag. Leuk dat ik nu weet wie je bent. 'k Geloof best dat het zondagsavond: gezellig is. Jammer dat mam" ma nu zoveel pijn heeft. Ge weldig dat jij mocht opblijven met de jaarwisseling. Gaat het verder allemaal goed? Fijn dat je nu een gehoor apparaat krijgt Thea Roos Den Haag. Het is erg jammer dat het allemaal zo gelopen is. Heb je al mooie slingers gemaakt voor pappa's ver jaardag? Prachtig dat het flui ten zo goed is gegaan. Heb je het al eens geprobeerd om bij het orgel de versjes mee te fluiten? Grappig dat ik jou nu ook een klein beetje ken. Hoe gaat het op school? Wat ben jij verschrikkelijk verwend met zoveel moois Anton Roos Den Haag. Wat zal jij deftig zijn! Is je muts lekker warm? Wat erg van je wandelwagen. Is hij al weer gevonden? Jij boft maar dat je zoveel lekkers krijgt als je mee gaat om boodschappen te doen. Hartelijk bedankt voor de mooie foto hoor! Wat zit jij in een mooie stoel! Heerlijk dat jij zo ver weg mocht gaan logeren in de kerstvakantie Ineke Rouw Den Haag Hebben jullie veel pret gehad en gemaakt? Heb je nog kunnen schaatsenrijden? Jij hebt grootse plannen hoor! Wat wil je later worden? Hoe kwam het dat jij door het ijs zakte Jaap Roze An- del? Was jij aan het ijsje pie pen? Jij hebt toch wel je best gedaan op school? Heb je ge noten van de sneeuw? door Thea Beekman Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden Gonnie van Rijssel Abbenes. Hartelijk welkom hoor bij de nichten en neven. Heb jij zoveel zin om te gaan schaatsenrijden? Gelukkig dat jullie er toch nog een klein poosje van hebt kun nen genieten. Maar de winter is nog niet voorbij.... In welke klas zit jij en wanneer ben je precies jarig? Heb je nog meer zusjes en broertjes? Ik dacht werkelijk dat jij tante Jos helemaal vergeten was, Joke v. d. Meij Leiden. Fijn dat ik nu weer een brief van je kreeg. Jammer dat jij zo weinig hebt kunnen schaat sen. Was de meester blij dat jullie zo goed aan hem hebben gedacht? Jij hebt de brief mooi gemaakt hoor! Wat heb jij een mooi kaart je gemaakt Marga v. d. Meij Leiden. Hartelijk bedankt hoor! Hoe heb je het gedaan? Jij bent verschrikkelijk ver wend op je verjaardag met zoveel moois. Heb je een eigen kamer? Zijn je vriendin nen nog geweest? Heb je al veel lekkers mogen koken? Wist jij helemaal niets te schrijven Marian de Mooy Oegstgeest? Volgende keer krijg ik een lange brief? Ik verwacht de volgende keer echt van jou een lange brief hoor Rina de Mooy Rijnsburg. Hoe gaat het op school? Heb jij een mooi rap port gekregen? Heb je de gladde ijzers nog onder ge had? (Vervolg) „Ze zullen andere kleren heb- ;n gedragen", dacht Roeland. De kleren van een dienstmeis- om en zag een meisje, ongeveer zo oud als hijzelf. Ze zat op een ezeltje en hield een lege mand op de schoot. „Hallo", zei hij vriendelijk. „Wil je ook een slokje?" .Graag", zei het meisje. „Ben je naar de markt ge weest?' vroeg Roeland verder. „Ik heb eieren naar het dorp gebracht, nu ga ik weer naar huis" zei het meisje. „Kom je nooit in de stad?" informeerde Roeland. „O, neen.... liever niet Jij „Ja" zei Roeland trots. „Ik heb er ook de koning gezien." „De.... de koning? Ach. je jokt." .Toch is het waar. De koning is een heel deftige man, met een rode mantel en een gouden kroon Eerst wilde hij mij in de kerker laten gooien, maar toen kreeg i^ drie maanden uitstel. Na die drie maanden laat hij mij onthoofden. Ik heb dus alle reden om vrolijk te zijn." „Je houdt me voor de mal!" riep het meisje boos. „Dat zei de koning ook al, j maar ik jok nooit" „Je bent een rare snoeshaan. Was de koning nog altijd ver drietig?" „Ja. hij treurt om zijn verlo ren dochters Maar dat duurt niet lang meer. Ik ga de prin sessen terugvinden." „Jij?" vroeg het meisje min achtend. je misschien. Er lopen paleis zo verschrikkelijk veel bedienden, kamermeisjes, en werkmeisjes rond.... vijf meer of minder zou niemand opvallen." Hij knikte. „Kapitein Hefon". zei hij. „Ik heb genoeg gezien. Nu weet ik waar ik moet zoeken, ik ga meteen op pad." In de keuken van net palels kreeg Roèland brood, koude kip en een fles limonade voor onderweg. Kapitein Heron bracht de jongen naar de stads- „Veel geluk. Roeland. En tot over drie maanden. Ik hoop dat jou zal lukken wat niemand is Ze namen afscheid en Roe land toog welgemoed de wijde wereld in, op zoek naar de vijf verdwenen prinsessen. Hij liep en liep en liep drie dagen lang, in de richting van de heuvels. Hij floot een wijsje, groette iedereen die hij ontmoette. De weg naar de heuvels liep door landerijen en weilanden en was heet en stoffig Zo nu en dan nam hij een slokje drinken uit zijn veldfles. „Wees maar zuinig met die limonade" zei een lieve stem achter hem. „Je ziet er uit als of je nog heel ver moet lopen." Roeland draaide zich verrast (Volgende week verder) 't ls vandaag een witte wereld, Kijk, het heeft gesneeuwd vannacht: alle huizen kregen mutsen, op de stoepen ligt een vacht. En de takken van de bomen, buigen door dc ztoare vracht. 't Doet je denken aan een plaatje De lantaarns langs de gracht, hebben hoge witthoedjes als een ouderwetse dracht. En staan keurig op een rijtje, in de winterkou op wacht. Even wordt je er toch stil van wat een smetteloze pracht! werd er door die kleine vlokjes uit de wolken meegebracht! 't Is vandaag een witte wereld: Kijk, het heeft gesneeuwd vannacht. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie weer voor een vol le. De letters S t.e.m. Z zijn aan de beurt. Goed je best doen op school hoor en tot de volgende keer. Hier komen nog een paar eukfe versjes meisjes en jon gens! Er was eens een eendje, dat kwakte „Kwak, kwak, zeg Jantje heb jij niet wat brood in je zak? 't ls buiten nu winter de grond is als steen en lekkere hapjes.... ik vond er geen een". „Stil eendje" zei Jantje wees jij maar gerust. Ik heb wat voor jou hoor ik wed dat je het lust." „Kwak, kwak zei het eendje kwak, kwak. 't Smaakt naar meer". Dag eendje, zei Jantje „Gauw zie je me weer." Gaan jullie de eendjes wel eens wat brood geven? Ze heb ben het zo koud en ze zijn jul lie zo dankbaar als je zo goed voor ze zorgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16