boter „Ik houd van macht en van politiek" Europees gesprek over een politieke eenheid QjWSKJ SOMMETJE ldelOft 'n extra pakje roomboter in de boterpot Verdubbeling tot 4 milj. in 50 jaar bereikt Autoriteiten waren gewaarschuwd Hoge Autoriteit zet verhoging door Dieren in holen Export binnen E.E.G. minder sterk gestegen 9 VRIJDAG 17 JANUARI 1964 Sterke man van Zanzibar zegt: Zanzibar wordt geregeerd door een 27-jarige jongeman, die zich veldmaarschalk en „sterke man" noemt. Hij verklaarde naar voren te zijn gekomen omdat hij houdt van politiek en van macht. De po litieke leiders, die nu een rege ring hebben gevormd kent hij nau welijks. „Maar zij kennen mij nu, omdat ze beseffen, dat ik de macht heb. Daarom zijn zij mijn vrien den", aldus John Okello op een speciaal belegde persconferentie. Hij sprak in het Swahili. Kennelijk verstond hij wel wat Engels, maar hij deed geen poging, het te spre ken. Op een vraag waar hij zijn militaire taktiek had geleerd ant woordde Okello: Men kan het alle maal in de Bijbel lezen. De Mau Mau Hé en handen ruw? til PUROL Zijn militaire taktiek: „uit de Bijbel rang van brigade-generaal bekleedde, waarby bet tot zijn taak behoorde dromen uit te leggen van Mau Mau- leiders. Hij wil voor Zanzibar democratie en vrijheid. Okello gaf zijn eerste pers conferentie in het gebouw van het oude radiostation, dat nu dienst doet als hoofdkwartier van de regering. Voor hem lag een stapel geweerpatronen. Hij werd geflankeerd door schildwachten met pistolen en geweren. De zwaargebouwde Okello zei, niet in het buitenland te zijn opgeleid voor het leiden van opstanden. Hij ontkende ooit m Cuba of communistisch China te zijn geweest. Hij had de omverwerping van de regering op Zanzibar voorbereid met hulp van een centraal comité van veer tien volgelingen. Zondagmorgen stond hij aan het hoofd van 600 rebellen die veertien dagen opleiding in het oerwoud hadden gehad. Toen zij de wapenopslag plaats van de politie overvielen, warer. zij alleen gewapend met kapmessen, pijl "n boog, messen en stokken. Okello was in een zwart uniform ge- eed, waarbij hij een politiepet droeg, ij zei in Lira in Oegenda te zijn ge boren. Vele jaren had hij in Nairobi ge werkt als timmerman en glazenzetter. Vijf jaar geleden kwam hij naar Zan zibar. Op het naburige eiland Pemba was hij secretaris van de Afro-Sjirazi- partij. In een hoek van zijn kantoor stond de nieuwe vlag van Zanzibar met de kleuren zwart, geel en blauw. Het zwart symboliseert de negers, het geel de rijkdom van Zanzibar en het blauw de zee erom heen. Okello zei dat er later nog als wapen een adelaar en een op zullen komen. Omvetend Okello zei dat de nieuwe president de politici van de vroegere oppositie niets wisten over de revolutie. Hij had hen van te voren niet ingelicht omdat hij bang was dat zij de regering van de sultan over zijn plannen zouden hebben verteld. „Karoeme wist niet dat hij pre sident zou worden, totdat ik het hem vertelde", zei Okello. Verder zei hij dal hijzelf onder het nieuwe bewind mandant van het leger zal worden. dat de revolutie was ontstaan omdat de bevolking geen vertrouwen had in de Arabische heersers. ,,Dit is Afrikaanse volksrevolutie. Wij zullen democratische regering krijgen en geen enkel blok leunen, noch op het oostelijke, noch op het westelijke. Waar schijnlijk zullen wij in het Britse Gemenebest blijven, omdat we daarmee betrekkingen hebben. De gevan genen genomenen zal geen leed geschie den. Er zal niet worden gemarteld. De Stemmen in Raad van Europa: Een groep van 21 afgevaardig den van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa, onder wie de Nederlandse kvp- afgevaardigde Duijnstee, Itali aanse, Britse en Deense libera len en vrijwel alle Franse Gaul- listen willen de Raad van Euro pa een initiatief laten nemen om tot een algemeen Europees ge sprek over een politieke unie te komen. Ze hebben aan de raadgevende verga dering een ontwerp-aanbeveling voorge legd (die eerst nog de politieke commis sie van de assemblee zal moeten passe ren) waarin het comité van ministers wordt gevraagd in grote lijnen de stand punten- der lidstaten te verzamelen ten aanzien van de methode om tot een po litieke unie te komen; en dan dit geheel ter advies aan de raadgevende vergade ring voor te leggen. De ondertekenaars van dit voorstel zijn ervan overtuigd, dat enerzijds de Hebt Udit... regeringen van de zes EEG-landen in 1961 op hun topconferentie te Bonn heb ben besloten vorm te geven aan de wil om tot een politieke unie te komen die uit de verdragen van de Europese ge meenschap reeds bleek, en dat voorts de regeringen van Denemarken, Grieken land, Ierland, Noorwegen en Groot- Bri- tannië zich eveneens bereid hebben klaard deel te nemen aan pogingen tot een politieke unie te komen. Plan-Fouchet Het zal misschien mogelijk zijn, al dus de ontwerp-aanbeveling, om in het comité van ministers van de raad van Europa een unie naar het voor. beeld van het plan-Fouchet te verwe. zenlijken als begin van een hechte politieke unie. De neutrale landen zou den de gelegenheid moeten hebben hun positie in overeenstemming met de-anderen zuiver af te wegen. (Het plan-Fouchet voorzag in regerings- overleg via periodieke conferenties van regeringsleiders en staatshoofden, minis ters van buitenlandse zaken, defensie en andere departementen, ter harmonisatie van de politiek der lid-staten. Vooral Ne derland en België hebben zich tegen zo'n zuiver intergouvernementele unie ver zet, als zij tot de zes EEG-landen beperkt zou blijven en het gevaar bestond, dat de supra-nationale Europese gemeen schap erdoor geschaad zou kunnen wor den. Minister Luns heeft deze week nog eens in Straatsburg verklaard, dat hij de voorkeur geeft aan een lossere politieke unie van zoveel mogelijk Europese lan den boven een straffe organisatie die tot de zes, beperkt zou blijven. Hij en zijn Belgische collega Spaak verklaarden toen ook, dat beslissingen over een Europese politieke unie niet zullen kunnen worden genomen voordat een nieuwe Britse re gering, na de verkiezingen van dit jaar, haar standpunt ta.v. de Europese een wording zal hebben bepaald). voor maar elke week goede gezonde héérlijke Veel doden Om de veldmaarschalk: „Dat kan wel zyn." Hei zei verder dat nu alles rustig ii en dat er niet meer wordt gevochten. Onder het nieuwe bewind, aldus Okello, mogen buitenlanders geen land bezitten, maar verder zullen zij vrij zijn om zaken te drijven. „Wij zijn vrienden Europeanen en andere buitenlanders. Al leen Ismaili's en zekere andere Indische groepen en mensen van Arabische af komst mogen wij niet." Eerder op de dag liep de veldmaar schalk door juichende menigten Afri kanen naar zijn hoofdkwartier. De me nigte maakte met de omhooggeheven handen het V-teken. „Wij zijn nu een republiek", zei Okello tot de menigte. „Wij hebben geen sultan, wij zijn vrij. De sultan kan nooit terugkeren." Hij scheen alle vragen graag te willen be antwoorden. Hij scheen er niet twijfelen dat hij de situatie vast in han den heeft. Amerikanen De Amerikaanse consul Frederick Pi- card is gisteren met een vuurwapen ir. zijn rug uit een hotel in Zanzibar gehaald en naar een onbekende plaats overge bracht Het incident volgde op een krach tige veroordeling van houding tegenover de nieuwe republiek Zanzibar door president Karoemè. Deze juist teruggekeerd uit Dar-es-Salaam r hij bij de regering van Tangayika assistentie had verzocht Hij was kennelijk opgewonden door de aankomst van vier Amerikaanse journalisten op Zanzibar. De rebellenleider had kennelijk be richten uit Dar-es-Salaam gelezen die de journalisten voor hun kranten hadden geschreven. De vier journalisten waren Jack Nugent van de Newsweek, Bill Smith van Time Life, Bill Connolly van de New York Times en Peter Rand de New York Herald Tribune. De vier journalisten waren vanuit Bagamoyo in Tangayika op Zanzibar aangekomen. Zij kregen „huisarrest". De Britse regering zal binnenkort bij het Lagerhuis een wetsontwerp dienen dat beoogt het stelsel van vertikale prijsbinding ongedaan te ken. Minister Heath van handel en dustrie meent, dat een dergelijk verbod de economie in Engeland zal verbeteren. „Europees bevolkingsjaar De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft ver klaard, dat 1966 tot een „Europees bevolkingsjaar" moet worden uit geroepen, waarin men intensief en in internationaal onderling overleg de vele problemen moet bestude ren waarvoor West-Europa wordt gesteld door de steeds snellere be volkingstoename. De afgevaardigden hebben het comi- van ministers aanbevolen, tot procla matie van het bevolkingsjaar over te gaan. Tevens vragen zij om een grote Europese conferentie over bevolkings vraagstukken in begin 1965, waarop o.m. een werkverdeling kan worden opge steld voor bevolkingsstudiën door de Westeuropese landen en gespecialiseer de instellingen. Deze conferentie zal in Straatsburg moeten worden gehouden, voorafgaande aan het wereldbevolkings- congres dat in augustus 1965 in Belgra do zal worden gehouden. Het is algemeen bekend dat de we reldbevolking in een enorm tempo toe neemt, maar de cijfers die de raadge vende vergadering in een speciaal rap port weer eens bijeen heeft gebracht geven toch weer een verrassend beeld. Het heeft een eeuw geduurd van 1830 tot 1930 voor de wereldbevolking was verdubbeld van 1 miljard tot 2 miljard zielen. De volgende verdubbeling tot 4 miljard wordt echter in een periode van minder dan 50 jaar verwacht, dat wil zeggen voor 1980. Uit de laatste ge gevens blijkt, dat de bevolkingstoename in West-Europa op het ogenblik circa 1 procent per jaar en in de onderont wikkelde landen drie procent per jaar Nederland steekt boven het Westeuro pese gemiddelde uit en het prijkt zelfs boven aan de lijst van Westeuropese landen met een sterke bevolkingstoena me. In de periode 1956-1976 wordt voor ons land een stijging van 28 procent verwacht tegen 22^ procent in Portugal, 20& in Spanje, 19Yi in Noorwegen en 16 procent in Denemarken en Italië. De ramp met de Vaiont-cUim Zij namen geen maatregelen en 158 Jaar? standen langs de bergen Russische Azerbaijan. Hij beweert, dat hij 158 jaar oud is. Toen de revolutie in Rusland uitbrak, had hij reeds de respectabele leeftijd van 111 jaar. Hij dankt zijn gezegende ouderdom aan regelmatige lichame lijke arbeid.. En natuurlijk gebruikte hij nooit, zoals zo vaak het geval bij zeer ouden, tabak of alcohol. Tenminste, dat zegt Muslimof ook. Hij brengt de dagen door in de frisse lucht en slaapt zeven tot acht uur in een etmaal. De heer Muslimof is drie keer getrouwd. Hij is vader van 23 gezonde kinderen. Zijn tegenwoordige echtgenote is strikt genomen wel wat jong voor zijn leeftijd. Zij is maar 83. De Europese gemeenschap voor ko- ;n en staal heeft gisteïen officieel de anbeveling gedaan dat de aangeslo ten landen de invoerrechten op staal uit derde landen tot negen procent te verhogen. De Hoge Autoriteit vraagt de landen alle maatregelen te nemen om vanaf 15 februari de beschermen de rechten op het Italiaanse peil de finitief of tijdelijk te kunnen heffen. Het Italiaanse peil is gemiddeld ne gen procent. De Hoge Autoriteit zegt dat een verhoging noodzakelijk is ge worden door de groei van de invoer en het ineenstorten van de prijzen. Er wordt op gewezen dat de uitwerkjng van de hogere rechten niet groot zal zijn, omdat 9 procent een rede lijk peil is dat lager ligt dan de rechten die de grote staalproducen ten heffen. Het enige land dat dit tarief reeds toepast is Italië, maar dit land en Ne derland verklaarden zich vorige week te gen de algemene verhoging in een ver gadering van de ministerraad. De Hoge Autoriteit legt er de nadruk op dat haar optreden geen hinderpaal vormt voor het spelen van een positieve rol van de E.E.G. op de komende onderhandelin- tariefverlagingen te Genève. een van de punten op grond de Nederlandse minister An- driessen van economische zaken be- maakte. Slagvaardiger99 r internationale so ciaal-economische aangelegenheden, de sociaal-economische raad, heeft in een advies aan de nisters van buitenlandse zaken en economische zaken van de zes EEG-lan den verklaard van mening te zijn, dat het beter is het verschijnsel „marktver storing" centraal te stellen. Als men ■an het begin af aan het begrip ..marktverstoring" hanteert en de goede ren liberaliseert die geen markt ver storen zal een belangrijk stuk pro tectionisme uit de gemeenschap ver dwijnen en kan de handelspolitiek van de EEG slagvaardiger worden. De commissie heeft voorts in haar advies de wens uitgesproken dat door de verdere uitbouw van de ge meenschap de toetreding van Enge land eD andere democratische landen op een later tijdstip niet meer dan strikt genomen onvermijdelijk is wordt belemmerd. Zij is voorts van oordeel dat alle krachten gebundeld moeten worden om de mogelijkheden tot wederzijdse verlaging van bescher mingsmaatregelen tussen de EEG en derde landen maximaal uit te bui ten. De commissie acht onbevredigend de opvatting van de Nederlandse rege ring dat de hulpverlening van de EEG- aan minder-ontwikkelde landen althans voorlopig beperkt dient te blij ven tot een liberale handelspolitiek in Graanprijs Een werkgroep van de commissie is van oordeel dat het voorstel vai Europese commissie om binnen de Europese economische gemeenschap in één keer een gemeenschappelijke graan prijs tot stand te brengen positief dient te worden benaderd. Een dergelijke stap acht zij van grote betekenis voor een voortgaande effectuering van de integratiegedachte. Hij is bovendien een vereiste om de agrarische sector te betrekken bij de zgn. Kennedy-ronde, aldus de werkgroep. De toeristen die in de eerste tien maanden van het vorig jaar Italië zijn binnengestroomd hebben in totaal een bedrag van ruim- 830 miljoen dollar (on geveer drie miljard gulden) uitgegeven, is 11,2 procent meer dan in 1962 3,8 procent meer dan in het daar- voorafgaande jaar. Advertentie OLIFAXT I\ HUIS Vreemd gesteld? Integendeel! Een jonge of iude Olifant-borrel, het is een weldaad, r in gaat als koek. Haal daarom nog lag Olifant-jenever uit Schiedam in en: wees gezellig, pak ook 'n Olifantje. Door het niet reageren van de verantwoordelijke technische en bestuursorganen, die door de be volking werden gewaarschuwd, is geen enkele voorzorgsmaat regel genomen tegen de gevaren van een geweldige aardverschui ving die in oktober jl. de ramp van de Vaiontdam heeft veroor zaakt. Het rapport Dit staat te lezen in het rapport 217 pagina's over de oorzaken vat ramp dat ten behoeve van het Italiaan se ministerie van openbare werken door een commissie van onderzoek werd op gesteld. Zoals bekend zijn in het gebied van Longarone meer dan 2.000 mensen verzwolgen door de vloedgolf uit het stuwmeer van de Vaiont-dam, dat door de aardverschuiving overstroomde. In het rapport wordt onder meer gemerkt dat met name de prefect Udine begin september was gewaar schuwd door de burgemeester van Er- to, een der dorpen die onder de mod- dermassa werd begraven. De prefect gaf dit echter niet door aan zijn ambt genoot van Belluno. De beambten Tsjoe en TSkroemah Anti-imperialistische conferentie gewenst" Premier Tsjoe en-Lai van commu nistisch China en president Nkroemah van Ghana achten „een anti-imperia listische conferentie" wenselijk, zo staat in een gemeenschappelijk com muniqué dat is uitgegeven na afloop van het bezoek van de Chinese pre mier aan Ghana, Tsjoe en-Lai is gis teren per vliegtuig naar Bamako, de hoofdstad van Mali, vertrokken. De mogelijkheid van een conferentie als genoemd, waaraan Afrikaanse, Azia tische en Latijns-Amerikaanse landen zouden moeten deelnemen, dient te wor den bestudeerd, aldus het communiqué. De beide staatslieden achten voorts een Afrikaans-Aziatische conferentie nood zakelijk en vinden, dat nu reeds met de voorbereidingen daartoe moet worden begonnen. Het communiqué zegt ook, dat de Chinese en Ghanese leiders van oordeel zijn dat een bijeenkomst van alle rege ringsleiders ter wereld nuttig is als zij ten doel heeft, een internationaal ver drag te ondertekenen waarbij vervaar diging en gebruik van alle kernwapens wordt verboden en volledige vernieti ging van de bestaande voorraden kern wapens wordt gelast. Mcleod doet boekje open over Macmillan De voormalige voorzitter van het Britse Lagerhuis, Iain Macleod, heeft in een artikel in Journal Spectator van deze week geschreven dat Mac millan „van de eerste tot de laat ste dag van zijn premierschap vast besloten van mening was, dat R. A. Butler (nu minister van buitenlandse zaken) hem niet als premier mocht opvolgen, hoewel hij er onvergelijke lijk beter voor geschikt was dan zijn mededingers". Macleod schrijft dat Macmillan dacht dat Butler te weinig ruggegraat bezat voor het ambt van premier. Veel anderen waren het daarmee ei Macleod niet. Politici in Londen menen dat het tikel van Macleod verontwaardiging zal wekken in de leidende conservatieve kringen, omdat de aanhangers regering hoopten dat de crisis leiding vorig jaar oktober nu eindelijk begraven was. Harold Wilson vroeg met het oog op et niet bijwonen van een kabinetsbij eenkomst door de minister van buiten landse zaken. Butler, of deze „soms be- aan zijn bijdrage aan de jongste memoires over wat in oktober ge- eeft tij I Volgens de uitspraak van een rechtbank in Ko penhagen behoort in De nemarken een fooi van tien procent tot de kosten van een rit met een taxi. De rechtbank gelastte af gelopen woensdag een taxipassagier, de fooi als nog te betalen, „daar dit zo'n vaste gewoonte is dat iedere passagier dit behoort te betalen als de taxichauffeur erom vraagt". I Amsterdamse jongens en meisjes van 23 tot 25 jaar zullen dit jaar kun nen deelnemen aan een „sportinstuif" die op vrije zaterdagen tussen 1 februari t/m eind april en tussen 1 oktober t/m 31 december in de oude RAI (sporthal-zuid) zal worden gehouden. Voor zover bekend is een der gelijk instuif uniek in Nederland. Het gemeen tebestuur beoogt met deze instuif de schoolgaande jeugd in Amsterdam de gelegenheid te geven op haar vrije zaterdagmid dag „aan een gezonde en sportieve vrijetijds-beste- ding deel te nemen". I Russische ingenieurs hebben een nieuw snij- apparaat ontworpen dat ultra-hoog frekwente ge luidsgolven gebtuikt en enige malen doeltreffen der is dan soortgelijke apparaten in het vrije westen. Het apparaat blijkt drie maal zo snel te werken als de wester se sni japparaten. Het snijdt met grote snelheid porcelein, glas, kwarts, silicium, zeer harde allia ges en diamant. I Een officiële Russische woordvoerder van de re gering heeft pertinent ontkend als zou „cosmo- nette" Valentina Teresj- kowa ooit aan iemand hebben verteld, dat zij dit jaar een baby zou verwachten, aldus wordt uit Moskou vernomen. I Voortaan zullen honder den Britse varkens per vliegtuig naar Frankrijk worden overgebracht. Dit is volgens een genomen proef zeer praktisch. Nu. heeft men besloten om per week 35 vliegtuigen te charteren voor de transport van de varkens naar Frankrijk. Het var kenstransport geschiedde voorheen per boot. 1421 Het leven in grotten en spe lonken heeft zich vaak tot geheel aparte vormen ontwikkeld. In dit op zicht kan men onderscheid maken tussen dieren die vooral worden aan getroffen bij de ingangen van derge lijke spelonken, dieren die zich zo nu en dan in grotten en holen terug trekken en dieren die zich bijna uit sluitend in grotten en holen ophou den. De speciale levensvormen, waar op wij doelden, betreffen nit de aard der zaak deze laatste groep, die be trekkelijk klein is. Lang niet altijd is met zekerheid vast te stellen, of een bepaald dier zijn leven uitslui tend en alleen in het duister van de onderaardse spe lonken slijt. In een ondergronds wa terbekken van het Harzgebergte werd in 1930 bijv. een forel aangetroffen zonder een spoor van pigment in de huif", waarbij niet kon worden nagegaan of het dier hier inderdaad leefde, of dat het hier bij ongelnk was verzeild geraakt. Trou wens, het is in het algemeen volko men onbekend of bepaalde vissen de onderaardse waterwegen volgen en daar kuit schieten. Maar er zijn in de onderaardse me ren en rivieren ook vissen, waarvan met zekerheid kan worden gezegd, dat zij permanent in deze onderaard se regionen leven. De amblyopsis be hoort hier toe, een vis die veel over eenkomst met de karpers vertoont en volslagen blind is. Zeker niet min der merkwaardig is het feit, dat de ze vis die ln de mammoetgrotten van Kentucky voorkomt, zijn jongen le vend ter wereld brengt. In het algemeen kan men zeggen dat de hogere organismen, die tenge- TOCH IS HET ZOf volge van hun leefwijze in de voort durende duisternis van 't onderaard se rijk, hun gezichtsvermogen heb ben verloren, over een veel grotere tastzin beschikken dan normaal. Ke vers, spinnen, vliegen en muggen in velerlei soorten, onderscheiden zich dan ook veelal van hun soortgenoten boven de aarde door veel langere voelsprieten die tweemaal zo lang zijn als die van de gewone mug. Een andere eigenaardigheid is, dat het mannetje van de holmug vleugels be zit, maar er geen gebruik van maakt. want hjj beweegt zich uitsluitend te voet voort. Heeft het wüfjc van deze muggen soort geen vleugels, zy is in het bezit van een uiterst merkwaardig instru ment, dat het man netje moet missen. Het wijfje heeft n.l. behalve de zeer lange voelsprieten ook nog een paar glasheldere tasters die dienst doen om de vochtigheidsgraad van de omgeving te registreren. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de aanwezigheid van muggen, vliegen en al dergelijke insecten, de aanwe zigheid van spinnen noodzakelijk maakt, zodat we in de onderaardse behuizingen allerlei soorten hiervan kunnen verwachten. Het zijn vaak echte griezels, zoals de blinde witte spinnen uit de holen van de Pyre- neëen, die de grootte van een men senhand hebben Opmerkelijk is bij deze dieren, dat de beharing van het lichaam toeneemt, naarmate de-ogen sterker verschrompeld zijn. Gelukkig zijn daar ook nog dieren, die naar believen licht geven. H. Pé till on. (Nadruk verboden). de technische instanties van Udine ga ven het verslag van de burgemeester evenmin door aan hun collega's in Bel luno, die direct verantwoordelijk zijn voor alle technische problemen die zich door het bestaan van de dam voordoen. Artikelen De prefect van Belluno zou later ver klaren dat hij niet op de hoogte was van de geestesgesteldheid van de be woners in het dal van Longarone. hoe wel deze herhaaldelijk hun stem hadden laten horen. Maar, zo zegt het rapport, de prefect moest wel op de hoogte zijn van een proces tegen het blad ,,1'Uni- ta", dat van smaad werd beschuldigd wegens artikelen over het gevaar van een aardverschuiving, en van andere uitlatingen, zoals interpellaties in het parlement. Er werd geen enkele doeltreffende maatregel genomen. In dit verband wordt kritiek geleverd op de verant woordelijke technische instanties die zich beperkten tot onderzoekingen en kostbare tijd verloren op een ogenblik dat een onmiddellijk optreden noodza kelijk was. Ontoereikend Voorts wordt kritiek geoefend op de technici van de maatschappij „Enel- Sade", aan wie de bouw van de dam was toevertrouwd en wier „individuele initiatieven ontoereikend" zijn geble ken. Ook de deskundigen van een con trolecommissie, die proeven moesten nemen aangaande de stevigheid van de dam in verband met mogelijke aard verschuivingen, hadden niet het nodige gedaan. Hun schattingen van de geva ren weken sterk af van de werkelijk heid. De ramp deed zich voor toen het peil in het stuwmeer ongeveer veertig cm jger was dan wat volgens laborato riumproeven was toegestaan. Het rap port kritiseert de verantwoordelijke technici die toestemming hadden gege ven het meer tot de gewraakte hoogte te laten vullen. De minister van openbare werken heeft naar aanleiding van het rapport verklaard dat de regering alles zal doen om licht te werpen op de verant woordelijkheid der verschillende instan- Kustvaarder heeft aanvaring op Elhe dichte mist is gisteren op de Elbe het Belgische motorschip Tecun Uman met de Nederlandse kustvaarder Nova Zembla in aanvaring gekomen. Het 3446 ton metende Belgische schip kon zijn reis naar Hamburg voortzet- r het Nederlandse schip van 200 de rederij A. J. van Vliet in Delfzijl, dat op weg was van Kopenha- naar Rotterdam, moest op de rede Cuxhaven voor anker gaan. Dc Nederlandse export naar de part- nerlanden in de E.E.G. is sinds 1958 aan zienlijk minder gestegen dan de over eenkomstige export van de overige lid staten. Onze export naar de E.E.G. is in die jaren nauwelyks sterker gestegen dan in de periode voor de E.E.G. Het Neder landse aandeel in de intra- E-E.G.-handel is sterk gedaald ten gunste van Frank rijk en Italië. Tot deze conclusie komt prof. dr. J. Kymmell in Den Haag in een artikel onder de kop „De Neder landse export en de E.E.G.", in het jong ste nummer van Economisch-statistische berichten. Het Nederlandse aandeel is volgens schrijver, gedaald in alle sectoren, met uitzondering van de minst expansieve sector der petroleum-derivaten. De E.E.G.-export op zichzelf is voor de Ne derlandse economie veel belangrijker dan voor de economieën van de meeste part- nerlandea Het deel van de nationale produktie, dat in de E.E.G. wordt afge- or Nederland driemaal zo groot Frankrijk en Italië. Bovendien bestond ten tijde van het begin van de E.E.G. de verwachting, dat de Benelux- landen relatief meer exportprofijt zou den hebben van de afbraak der relatief hoge invoerrechten der overige partners dan omgekeerd. De meest voor de hand liggende veronderstelling, dat deze ver wachting niet in vervulling is gegaan is, volgens prof. Kymmell. dat de Neder landse concurrentiepositie zich ongunstig heeft ontwikkeld. Onze export naar derde landen steeg in de periode 1958/'62 slechts met 18 pro cent, terwijl de uitvoer naar de E.E.G.- partners met ruim 60 procent toenam. Deze feiten wekken volgens prof. Kym mell een gevoel van onbehagen, zeker in de schaduw van de opdoemende loons verhogingen. Een onderzoek naar de diepere oor zaken lijkt hem daarom alleszins nuttig. Mijnwerkers gered in Roergebied De zeven mynwerkers, die sedert woensdag opgesloten zaten in de mijn „Erin" in Castrop-Rauxel in het Ruhr- gebied. zyn vanochtend gered. Zy waren ongedeerd. Zy zaten op een diepte van 600 meter toen zich een instorting voordeed. Nieuwe plannen V.S. in Genève De Verenigde Staten zullen nieuwe ontwapeningsvoorstellen indienen op de komende bijeenkomst in Genève, die op 21 januari begint. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie, William Foster, heeft dit donderdagochtend bekendge maakt. Deze voorstellen zullen niet ge lijktijdig worden gedaan, maar over ver scheidene weken worden verspreid. Fos ter ging niet nader in op de aard van de voorstellen. Hij deed zijn medede lingen na een onderhoud van een half uur met president Johnson op het Witte Huis. De President had vorige week in zijn boodschap aan het Congres reeds gezegd dat deze nieuwe voorstellen op de ontwapeningsconferentie zouden wor den gedaan. De sfeer op de conferentie zal onge twijfeld beter zijn, dank zij de verbe tering in de betrekkingen tussen Was hington en het Kremlin, meent Foster. In een kort communigué van het Witte Huis wordt gezegd, dat president Jonéon tegenover Foster nog eens gezegd heeft dat de Verenigde Staten „alle mogelijk-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9