Dagbladen achten hun bestaan in gevaar Duitsers krijgen 3e tv-program Dringend beroep op regering Prijspolitiek bedreiging persvrijheid yiherqolven1 Verdwijnende kranten: ernstig verschijnsel Politici akkoord met besluit van mr. Bot P0SÏ0IIDEH1F 7 VRIJDAG 17 JANUARI 1961 In het belang van de voorlichting in ons land moeten er op korte ter mijn maatregelen worden genomen ten behoeve van de Nederlandse dagbladpers. Van subsidiëring kan geen sprake zijn, want deze steun zou een bedreiging van de onafhan kelijkheid van de pers inhouden. Maar wel mag geëist worden, dat de belemmerende omstandigheden die de exploitatie van de dagbladen thans in de weg worden gelegd, zo spoedig mogelijk volledig worden weggenomen, want er staan grote belangen op het spel. Het gaat hier vooral om een goede taakvervulling door de pers, dat wil zeggen om een volledige functionering van de de mocratie in onze samenleving. Deze cri de coeur is van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers en het Ne derlands genootschap van hoofdredac teuren. Deze organisaties hebben in een ndta aan het kabinet en aan de Staten- Generaai hun bezorgdheid over de hui dige economische positie van vele Ne derlandse dagbladen en over de toekomst van de geschreven pens uiteengezet en verzocht het overheidsbeleid ten opzichte van de pers te wijzigen. Zij gronden dit verzoek niet alleen op economische over wegingen, maar ook op de maatschap pelijke betekenis van de pers en de door haar te geven voorlichting. In de nota „De huidige positie van de dagbladpers In ons land" genoemd, wordt eerst uitvoerig ingegaan op de taak en het wezen van de dagbladpers en de belangrijke publieke functie, di« zij in onze samenleving vervult Gewe zen wordt op het grote goed van een geheel vrije pers. die alleen totaal on afhankelijk kan zijn, wanneer de indi viduele dagbladondernemingen econo misch gezond zijn. In het tweede deel van de nota wordt de actuele economische problematiek van het dagbladbedrijf behandeld en noe men de samenstellers de belemmeringen voor een rendabele exploitatie. „De rentabiliteit van vele persbedrij ven is de laatste twee jaren gedaald," aldus de nota. >rDe huidige rentabiliteits- positte van een aantal zwakkere bladen, veelal zogenaamde richtingsbladen, is zorgwekkend." Zware taak „Onze democratie zou zonder pers niet functioneren," aldus de nota. „Ons par lement zou in de lucht handen. Onze rechtspraak zou niet ver uitstralen in de samenleving. Om algemeen kiesrecht zou een lege huls worden." Het algemeen kiesrecht is gebouwd op de veronderstelling dat de burgers zich Matige vorst IN de algemene weerstoestand komt op het ogenblik nog niet veel ver andering. Wel is het zwaartepunt van het grote hogedrukgebied naar mid den-Europa verplaatst, maar boven zuid-N oorwegen en Denemarken handhaaft zich een krachtige uitloper. Langs de noordflank hiervan voer den westelijke winden minder koude lucht naar Scandinavië en Finland, zodat de vorst daar afnam. In noord- Duitsland werd de vorst getemperd door wolkenvelden en in het noorden van ons land losten de gisteren binnen- gedreven wolkenvelden weer op. De laagste temperatuur in ons land was min zeven graden, gemeten op de vliegvelden Ypenburg en Volkel. Over Frankrijk breidde de vorst zich verder naar het zuiden uit. De koude lucht stortte zich ook over Italië, maar er kwam daar in de afgelopen nacht nog vrijwel geen vorst-voor. Het komende etmaal zal het weer in ons land niet veel verandering ondergaan. De vorst houdt aan, maar blijft matig. ZON EN MAAN Zaterdag 18 januari: zon op 8.40. onder 17.01: maan op: 10.48, onder 21.09. Woensdag 22 januari: eerste kwartier. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 1 1 Temper. 1 Station Weers- gesteldh. Ills?! li Is II Stockholm h. bet Brussel onb Luxemburg onb Bordeaux onb Grenoble geh. b Locarno geh bew. windstil 3 1 (Van een onzer redacteuren) zonder grote moeite op de hoogte kun- houden van wat er in de maat schappij gebeurt. De opgave de lezers voldoende materiaal te verschaffen om zich in de maatschappij voldoende te oriënteren, wordt echter steeds zwaarder. Het terrein, waarover informatie wordt ren breidt zich voortdurend uit. Aan de journalistiek worden steeds zwaardere gesteld. Wil de Nederlandse pers haar publieke functie blijven vervullen, dna moet aan deze eisen worden voldaan Om het beslaan De zorg voor een goede rechtspraak een van de oudste taken van d eover- heid. Zij zorgt voor een rechtspraak, die zich in volledige onafhankelijkheid van haar taak kwijt. De overheid kan niet voor de pers zor gen, vervolgt de nota. Toch is voor de overheid van een democratische staat het goed functioneren van een vrije pers belangrijk als het goed functioneren van de rechtspraak. arom wordt de aandacht van de overheid gevraagd. Het verkrijgen van een steeds grotere oplage om maar te kunnen bestaan en het fuseren om maar het hoofd boven water te kunnen houden, kan de ver scheidenheid, de onafhankelijkheid, het karakter van de kranten in gevaar bren gen. Daarom vragen de Nederlandse dag bladpers en het Genootschap van hoofd redacteuren een zodanig beleid, dat ook de kleine kranten kunnen blijven be- Zij vragen de aandacht vaai de overheid aor de vrije pers en het eerste deel van de nota besluit met: „In de vrije pers wordt een machtig stuk traditie der vrijheid bewaard. Zij is niet het vierde wiel van de staatswagen, want zij is vrij. Zij is nog minder het vijfde wieL Zij is wel het vliegwiel van de demoncratie. Zij wil dat blijven." Bedreiging De daling van de advertentie-omzet- brengsten bij een recessie in de Neder landse economie zou stellig een groot deel van de dagbladondernemingen in ernstige financiële moeilijkheden bren gen. De stijging van de advertentie-omzet- n is in belangrijke mate afgeremd. Hier komt bij dat de eventuele invoering van televisiereclame in ons land een struc turele aantasting van de stijging van de advertentie-inkomsten ten gevolge zal hebben. In het gunstigste geval zullen de reclamebudgetten pas geleidelijk aan de /e situatie worden aangepast. Voor bladen, die thans op een smalle finan ciële basis rusten, kunnen de gevolgen deze ontwikkeling desatreus zijn, zo wordt in het tweede deel van de nota gesteld. Verder wordt aangetoond, dat de abonnementsprijzen ver zijn achter gebleven. Aboimemen tsprijzen Verder wordt aangetoond dat de abon nementsprijzen ver z(jn achtergebleven. De strikte prijspolitcik van de minister economische zaken Is oorzaak van de ongunstige ontwikkeling van de In- komcnsstructuur. Deze overheidspolltlek, staat in de nota. miskent de functie n de dagbladpers en de belangen var verschillende geestelijke stromingen. „Deze politiek vormt een bedreiging in de verscheidenheid in de pers daarmede van de persvrijheid", zo luidt de volgende zinsnede uit de nota. Na gewezen te hebben op de omzet» belasting op het papier en de in rechten die op de machinerieën worden geheven, wijst de nota op het feit, dat de dagbladpers zich ten opzichte radio en televisie in een ongunstige positie bevindt. De programmakosten worden niet belast met hoge invoerrech ten of omzetbelasting. De dagbladonder, nemingen moeten hun investeringen zelf bekostigen, na vennootschapsbelasting te hebben betaald, terwijl radio en televisie gebruik kunnen maken van apparatuur, waarvoor overheidsgelden zijn gejnves- Wensen Ten slotte wordt dan in de nota op de volgende concrete maatregelen aange drongen j Herziening van het overheidsbeleid met betrekking tot de prijsvorming in het dagbladbedrijf, zowel wat be treft de abonnementen als de adver- 2 Afschaffing van de omzetbelasting op het krantenpapier, Afschaffing van de invoerrechten op krantenpapier, en, voor zover dat niet direct mogelijk is, toekenning van contingenten met vrijdom recht voor al het krantenpapier dat in Nederland van buiten de EJS.G. wordt ingevoerd. Afschaffing van invoerrechten ei belastingen op apparatuur en machi nerieën. ej Staken van de overheidsbemoeiing met de regelen voor het advertentie wezen. Inschakeling van de dagbladen bij de reclametelevisie zodat een reële com pensatie wordt verkregen voor de te lijden verliezen als gevolg van de invoering van deze reclame. •j Een zodanig optreden van de regering ten behoeve van de dagbladpers dat de ontwikkeling van de E.E.G. voor de dagbladen in ons land geen nade. lige gevolgen met jich mee zaj brengen. Mr. Roosjen ziet geen eenheid In de juist verschenen omroepgids schrijft de voorzitter van de NCRV over de ingestelde pacificatiecommissie. Hij doet dit onder de titel „IJzer en leem". Mr. Roosjen wijst er op dat de minis ter hier gebonden is aan het akkoord van Wassenaar, idat ongewoon ver gaande voorschriften geeft. Mr. Roosjen wijst er op dat de een heid over de „verenigde kandidaat» concessionarissen" zoek blijkt te zijn. Ten slotte schrijft hy dat hij de indruk heeft dat minister Bot bij bet volgen van de directieven van bet akkoord van Wassenaar nauwgezet te werk is gegaan. Mr. Roosjen zegt het zeer twij felachtig te vinden of benoemde com missie tot een algemeen bevredigend advies zal kunnen komen. Kruis of Munt - Belgische tv.-show KAMERVRAGEN: In juni beginnen met tv. uit zee? I Heeft de minister kennis genomen van de berichten, dat de N.V. Reclame Ex- 5 ploitatie Maatschappij (R.E.M.) in juni i wil beginnen met de uitzending van Lv.- programma's uit zee? Dit heeft het Tweede-Kamerlid dr A. Vondeling (soc.) schriftelijk gevraagd aan de minister van o. k. en w. Hij wil weten, of de regering, die partij is bij de internationale con- ventie van Genève inzake verre-bericht- geving, nog volstrekt afwijzend staat tegenover elk optreden dat in strijd is met het bij die conventie behorende internationaal radioreglement. Het bestuur van de zaterdag opge- richte vereniging „Vrienden van Zo is I het" heeft besloten een televisieprijs in te stellen voor beste satirische presta- 5 tie In bet seizoen 1963-1964. Deze prijs bedraagt 1000 gulden, te scheiden in 500 gulden voor de beste tekstbijdrage en 500 voor de beste pre- J sentatie. eventueel voor afzonderlijke J programma-onderdelen uit te keren. J De prijstoekenning geschiedt door een jury bestaande uit: mevr. Hella Haasse, schrijfster, Amsterdam: prof i dr. M. A. Beek. theoloog. Amsterdam S "ederlander Henk.tmn Montfoort die Gerard van den Boomen, hoofdred. Nieuwe Linie, Amsterdam: prof. H. M M. Fortmann. psycholoog. Nijmegen; H. Schaafsma, tv-criticus. Utrecht De prijs za lin september worden uit- gereikt i De voorzitter, mr. J. A W. Burger, en de secretaris, J. W. Rengelink. van de VARA zullen maandag 20 jan. te 12.30 f uur een afvaardiging van het bestuur S der vereniging „Vrienden van Zo is het" ontvangen voor een onderhoud dat dit bestuur heeft aangevraagd om te pleiten voor onverkorte handhaving J van het programma „Zo is het toeval- lig ook nog eens een keer". f Het ledental van de vereniging „Vrienden van Zo is het" heeft ze deelt z(j mee inmiddels de duizend ruim overschreden. Commercial Computer Centrum Den Haag Het kapitaal van de N.V. Commercial Computer Centrum in Den Haag bestaat uit 250 aandelen van f1000. (In het op- richtingsbericht van 25 november werd gesproken van Commercieel Computer Centrum). De oprichtster, de Assurantie Mij. De Zeven Provinciën, neemt 49 aan delen en de directeur, de heer P. A Stolk, 1. alle op naam en contant vol gestort. De N.V. zal de beschikking krij gen over één computer N.C.R. 315. De 14-jarige Roelof Bruintjes is gisteren in zijn woonplaats Emmerschei- derveen in het Scholtenskanaal verdron- ken. De jongen, die met zijn vriend aan het schaatsenrijden was, zakte plotseling door het ijs. Reeds in laatste stadium (Van onze ètfrrespondent in Bonn) t.v.-programma geldverkwisting is. Het De „Westduitse Omroep" in Keu- j» nuttiger, wanneer er eerst maatrege- ^„.„1 len worden getroffen om er voor te zor- Icn de grootvte en financieel gen dat het 2e programma (van de krachtigste der «egen bondsrepu- omroep in Mainz) in de deelstaat kan blikeinse radio- en J.elevisie-omroe- worden ontvangen. Deze bezwaren van EX show Krui, of Tkunt, die de KRO programma. 3e t.v.-programma. Reeds hebben elke avond proefuit- CllltlWBCl reeds jaren in België woont stelt de gasten aan de kijkers voor. Van de lied- zendingen plaats, die in het RK'nland e horen krijgt, zijn Westfalen voorlopig over v\er Al deze 3e programma's zijn 2 op scheidene „geleend" uit bet klassieke ders worden uitgestraald onder titel het culturele gericht. Zo wil de „Hes repertoire Een van de belangrijke gas ten zal zijn Bob Soholten, een in België zeer populaire zanger. Pro deo-advocaat in Avondtheater (Van een onzer redacteuren) Sinds 1950 heeft zich in de Neder landse dagbladwereld een sterke con centrate voorgedaan. In de nota van de Vereniging De Nederlandse Dag bladpers en het Nederlands genoot schap van hoofdredacteuren wordt de vrees uitgesproken, dat deze ontwik keling zich de komende jaren zal voortzetten. Met nadruk wordt er op gewezen, dat vele bladen, die in ons land be paalde levensbeschouwelijke of staat kundige beginselen uitdragen tot de zwakke bladen behoren. Door deze ontwikkeling zal dus de verscheiden heid van de door de pers gegeven voorlichting steeds ernstiger worden aangetast. Het volgende overzicht wordt gege- .Van de 68 dagbladondernemingen (in clusief het dagblad De Waarheid), die op 1 januari 1950 bestonden, waren er acht in feite onderdeel van andere dag blad ond ern emin gen Op 1 januari 1963 bedroeg het aantal leden van de Nederlandse Dagbladpers 64, Op die datum waren echter 13 on dernemingen in feite niet zelfstandig Het aantal ondernemingen, dat zelfstan dig één of meer kranten uitgeeft was die datum gedaald van 00 tot 51. Juist in de afgelopen maanden verloor nog een dagbladonderneming haar zelfstandig heid. In 1962 verdween het -Zeeuwsch Dag blad", de enige protestants-christe lijke krant in Zeeland. Toen De Maasbode een fusie aan ging met De Tijd verdween een rooms-katholiek landelijk dagblad en in de tweede stad van het land moest de zelfstandige exploitatie van een ander r.k. dagblad worden beëindigd. Met het verdwijnen van het „Over ijssels Dagblad" een editie van de Noorderpers N.V. te Hoorn was de ze provincie het enige r.k. dagblad kwijt. Met de overname van de Nieuwe Provinciale Groninger Courant en de Nieuwe Provinciale Drentsch e Cou rant door het dagblad Trouw kon het voortbestaan van de christeliike krant in Drente en Groningen slechts met grote financiële offers worden Toen in 1960 „Het Centrum" werd overgenomen door een andere uitge versmaatschappij in Utrecht verloor de enige katholieke krant in Utrecht haar zelfstandigheid. In de rubriek Avondtheater zendt de KRO-radio vrijdag aanstaande het luis- <jag terspel „de pro deo-advocaat" van John Mortimer uit. Het stuk speelt zich af in een gevangeniscel, waarin een man zit opgesloten die er van wordt ver dacht zijn vrouw om het leven te heb ben gebracht. De verdediging wordt opgedragen aan een man die in he< le ven weinig succes heeft gehad. Ook nu, nu hij kan bewijzen wel iets te kunnen, faalt hij voortdurend. De rol van ad vocaat wordt gespeeld door Wam Hes- Prisma des Westens". Een da.tum, sische Omroep" o.a. les in de Russi- waarop met de uitstraling van het 3e Sche taal. in kunstgeschiedenis, in wor- programma zal worden begonnen, js teltrekken (rekenen) gaan geven, nog niet vastgesteld. In vakkringen s.P D.-Bondsdagvieepresident prof. spreekt men evenwel van april a.s. Carlo Schmid zal colleges gaan geven De „Hessische Omroep" in Frankfort politieke wetenschappen, wil op 5 mei met de uitstraling van een ^lle omroepen, die aan 3e tv.-pro- 3e programma beginnen. Zij werkt aVima-s werken, hebben zich ver- daartoe samen met de „Beierse Om- deze zelf te financieren. Met roep" in München. Frankfort zal het lndere woorden: een verhoging van programma op dinsdag, woensdag en de kygelden zal niet nodig zijn donderdag, München op maandag, vrij- zaterdag het 3e programma verzorgen. De landsregering van Sleeswijk-Hol- stein in Kiel heeft daarentegen dezer dagen bekend gemaakt, dat zij in een 3e programma voorlopig niet is geïnteres seerd. Sleeswijk-Holstein is een van de (twee) deelstaten, die er geen eigen omroep op evenmin zullen reclame-spots worden uitgestraald die trouwens in het cultu rele lijstje van de programma s slecht zouden passet. Voor de rijke omroe pen zoals (ie W.D.R. in Keulen en de N.D.R. in Hamburg, die m hun zend- bereik de meeste' kijkers hebben en daardoor de grootste hap van de kijk- nahouden! Se^wnrdT- *eUe» Mgen en vnor de Uehmn. de evenals Nedersaksen bediend door de „Noordduitse Omroep" in Hamburg, Kiel staat op het standpunt, dat een 3 e Binnenhofreacties over Zo (Van onze pa r 1 em entered acti e Vooraanstaande politici van ver schillende politieke richtingen heb ben wij gisteravond telefonisch naar hun mening gevraagd over de jong ste brief van minister Bot aan d« VARA en zijn antwoord aan de frac tievoorzitters van KVP, WD, CHU en ARP. Zij bleken het in meerder heid eens te zijn met het ministeriële besluit om geen maatregelen tegen de VARA te nemen in verband met de gewraakte tv.-uitzenddng van het programma „Zo is hetvan 4 januari. C.H.U.-voorzitter en -fractieleider mr. K. J, B e e r n i n k verklaarde ..niet ontevreden" te zijn. Naar zijn me ning maakt minister Bot in zjjn brief duidelijk, dat ontsporingen als deze niet tot de mogelijkheden mogen be horen. De fractieleiders vroegen maatregelen, maar doelden niet per op maatregelen krachtens artikel 20 i het televisie-besluit Zij dachten ook i de mogelijkheid van een waarschuwing, zoals nu is gegeven. „Laten we hopen dat dit soort dingen niet meer zullen voor komen." aldus mr. Beernink. A.R.P.-voorzitter dr. W. P. Berg- u i s fractieleider J. Smallenbroek is iet vakantie) noemde het besluit van „iinister Bot „verstandig". Na de eerste, begrijpelijke opwinding zijn de menin gen geleidelijk bezonkener geworden „De minister heeft een nare zaak naai wat betreft de gebeurtenis zelf als wat de daarop gevolgde reacties aangaat et was windstil weer De zee was grijsblauw de branding was niet meer dan een smal, steeds wisselend wit streepje. De strandtenten aren gesloten en hun vlaggen hingen slap Lily opende het raam en ademde de nog kil le ochtendlucht in. Wat stil was het! Niets was horen dan het zachte geruis van de bran ding. Even later klonk het aanzwellend geronk een vliegtuig, dan verstierf het geluid en alles weer stil. Maar nu was een nieuw geluid te horen, of misschien was het al eerder begonnen. Het was het geluid van kerk klokken door de mistige morgen. Lily leunde even met haar hoofd tegen de sponning van het raam en luisterde naar de wat versluierde klanken; tot ze het koud kreeg en het raam weer sloot. ze zich nu vroeg aankleedde, bedacht ze, dan kon ze er misschien nog vóór het ontbijt op uitgaan. Als ze wachtte, tot de hele familie op was. was het waarschijnlijk weer overal rumoerig. n nu al te ontbijten was het waarschijnlijk nog te vroeg; trouwens, ze dacht er niet over n haar eentje aan een tafeltje in de onme telijke eetzaal te gaan zitten Ze waste zich en kleedde zich snel in haar nieuwe jumper en rok. Toen pakte ze haar mantel en keek. in haar portemonnee, of ze wel genoeg geld bij zich had. Ze had een beter plan: ze zou in een automaat iets eetbaars zien te vinden en daarna meteen aan haar wande ling beginnen. Ze krabbelde een briefje met een boodschap voor de Van Balens, dat ze duidelijk zichtbaar op het tafeltje neerlegde, schoot toen gehaast in haar mantel en liep met kloppend hart. als of ze ieder ogenblik verwachtte iemand achter zich aan te zien komen, over de dikke gang lopers naar de lift. Terwijl ze in de beslotenheid van het lifthok- je naar beneden gleed, verzamelde ze al haar moed om straks met een gewoon gezicht langs de portier naar buiten te lopen. Stel, dat hij iets vroeg Ze voelde zich als een misdadig ster, terwijl het toch duidelijk was afgespro ken, dat ze de zondagochtenden vrij zou hebben. Het was ten slotte aan haar zelf te wijten, dat Het grote M. C. LOONEN -VAN DER LINDEN daar zo weinig van terecht was gekomen, want dikwijls was ze zelf maar al te makkelijk ge weest in haar toestemming om toch thuis te blijven. Ze vingerde onhandig met de liftdeur en liep met een kleur als vuur door de vestibule. Maar de portier merkte haar nauwelijks op. Hy zat een krant te lezen en had in zijn loop baan al zoveel mensen met verschillende ge woonten en manieren kunnen bestuderen, dat hij zich nergens over verwonderde. Hij knikte welwillend en ging weer door met zijn krant, terwijl hij met één hand vrijwel op het gevoel de sleutel van Lily's kamer achter zich op het rek hing. Met vlugge passen liep ze in de richting van het dorp. Schuw keek ze nog een keer achter zich, of achter een van de vele ramen van het vierkante, massieve hotel achter haar geen hef tig wenkende Ciska te zien was. Pas toen ze de boulevard achter zich gelaten had en in een van de smalle straatjes een automatiek vond, werd ze rustiger. Nadat ze een paar kwartjes in eetwaar had omgezet, stond ze even besluiteloos. Natuurlijk kon ze nu naar het strand gaan, maar ze koes terde nog steeds de angst, dat Ciska en de anderen haar daar zouden vinden. Ze liep een eindje de straat af, die terug in de richting van de boulevard voerde, en stond toen opnieuw stil. Ze voelde hier het zilte zee briesje wat duidelijker dan tussen de huizen. Daarstraks, in de buurt van het hotel, had ze er niet op gelet. Toch kon je voelen, dat het een mooide dag zou worden. De meeuwen krijs- ten, vlogen in wijde, rustige cirkels rond, als of ze ook zondag hielden Zondag? Het was Pasen, bedacht ze dan .Het was wel opval lend zacht weer voor Pasen: vorig jaar met Pasen, herinnerde ze zich, hadden ze thuis in de keuken de potkachel nog aangemaakt. Haar moeder had toen de klep dichtgedraaid en haar vader had het pas gemerkt, toen hy barstende hoofdpijn had gekregen Meteen daarna had hij oliestook genomen Ze kreeg opeens een prop in haar keel toen ze dacht aan de goed- nieuwe oliestookhaard, die nu zinloos in de woonkeuken stond Opeens begon met zware galm een kerkklok te luiden, ditmaal vlakbij. Lily's hart begon te bonzen. Toen viel het haar op, dat de men sen. die op dit uur al op straat waren, allen in dezelfde richting liepen, vermoedelijk in de richting van de kerk, voor zover ze het geluid van de klokken kon bepalen. Pasen wat vier de de kerk ook weer op die dag? Joost had het haar gezegd, maar ze was het weer verge ten. Nu ze al die mensen zo doelbewust in de zelfde richting zag lopen, terwijl zyzelf daar maar besluiteloos stond te draaien, beving haar een gevoel van spijt. Die mensen wisten het al lemaal. Die werden allemaal door iets gedre ven om daar, in zo'n hoog stil gebouw, bij een te zijn. En het was geen kleine groep van buitenbeentjes, van wereldvreemde zonderlin gen. Want het werd met de minuut voller om haar heen. En toen ze ten slotte een hoek om sloeg, zag ze de kerk met ervoor een dichte menigte mensen. Stel, dat ze eens meeliep. Dat ze gewoon mee naar binnen ging. Het was toch eigenlijk te gek. dat je van een heel facet van de sa menleving letterlijk niets afwist, althans een gebied, dat je van zó naby zag Ze had tij dens de muzieklessen van Ciska bemerkt, wat een mogelijkheden en vreugden er scholen op een terrein, waar je tevoren geen minuut aan dacht aan had besteed. Ze kreeg het warm bij het idee. dat ze deze inval werkelijk zou volvoeren. Het kon bijna niet anders, of ze zou, als ze het gebouw dan weer uitkwam, de hele familie Van Balen te gen het lijf lopen. (Wordt vervolgd) op evenwichtige wijze afgedaan," aldus de A-R.-voorzitter. P.v.dA-fractieleider dr. A. V o n - deling zei, dat voor hem al van te voren vaststond hoe minister Bot zou antwoorden. De bewindsman geeft nu impliciet toe. dat zijn eerste reactie te haastig is geweest. Dit geldt nog meer voor de „ongelofelijk', onbekookte" vra gen van de vier fractieleiders, die per se nog de zondagavond na de uitzending moesten worden gesteld. Dr. Vondeling sprak in dit verband van een „opzienba rend samenspel" tussen de vragenstellers en de minister-president, die diezelfde wedstrijd" in avond bij monde van z(jn woordvoerder attractielste zenders »°or reclame zijn is dit gemakkelijker dan voor de ar mere. Laatstgenoemde sullen moeten proberen van de 3e programma's der rijkere broers mee te profiteren. Onwezenlijk Deze activiteit van verschillende om roepen om een 3e t.v.-programma in de lucht te brengen, doet enigszins on wezenlijk aan in het licht van de vol komen verwarring in het bondsrepubli- keinse omroepwezen, die is veroorzaakt door de financiële moelijkheden bij het 2e (Minzer) net. Terwijl de bij de „Arbeitsgemeinschaft Rundfunkanstal- ten Deutschlands" (A.R.D.) aangesloten omroepen en vooral de grote omroe pen kennelijk bulken van het geld en in ieder geval genoeg hebben om er een 3e programma van te financieren, staat het „Zweites deutsches Fern- sehen" (Z.d.F.) in Mainz met de rug tegen de muur. vanavond v d militairen 20.15 het 26e Hoogovenschaakloer Wijk 20.20 Wie ag het zeggen. .atuurkennis 20.50 Lichte orkestmuziek 21.15 Van kolen cn i.,. j c zout naar olie en aardgas, klankbeeld een verklaring liet afleggen. Hij meende, fnj Metropol, «kart en angaolirte: Urn- dat de herrie die op de uitzending is 5 té muziek" 22.Ï5 Europese kampioenschap- gevolgd, voor een belangrijk deel uit pen kunstrijden op de schaats te Grenobir deze eerste reacties van hogerhand moet gf t,„;Soel"'ks5-2«.« worden verklaard. Dr. Vondeling zei te s Nws hopen dat het incident nu gesloten is. V.V.D.-fractieleider mr. W. J. Geert- s e m a had de tekst van het antwoord op de vragen van de fractievoorzitters nog niet bestudeerd. Zijn commentaar was dan ook kort. H(J kon zich met het mi nisteriële besluit verenigen. Nu de VARA haar spijt over het gebeurde had betuigd en zal pogen een herhaling te voorko men. was er voor de minister geen reden meer om in te grijpen. II, 298 m. 19.00 Kiosk: artlke- verschenen weekbladen 19.10 10 Uit de kunst: veertien- 20.00 Nws 20.05 Bedrijfsor- ize tijd, gesprek 20.20 Mass 20.50 Boekbespreking. VARA: 2L00 ienade-orkest en koor met zangsolis- amus muziek 22.00 Mijne hoorders, dagen zijn moeilijk. len uit zojuist Jazz-ro Lik uit de pan Het G.P.V.-Kamerlid P. Jongeling^ had wel verwacht dat de affaire met sisser zou aflopen. Met het besluit mr. Bot kon hij zich wel verenigen, w het is beter een herhaling te voorkomen dan een strafmaatregel te nemen, die weer allerlei felle reacties te weeg zal 2 brengen en de VARA de gelegenheid zal bieden nog meer de verdrukte onschuld te spelen dan ze nu al heeft gedaan als gevolg van de ontstane hetze. Het belang dat de VARA nu duide- fèièi/ïsïd. vanavond KRO: 19.30 Van onze sportredacteur. NTS 20.00 Journaal en weeroverzlcht. KRO 20 20 Actualiteiten 20.40 Bonanza: roman tiek en avontuur in het Wilde Westen (deel 2) 21.25 Kruis of munt. "TS: Grenoble 23.00—23.05Piournaal. Programma voor morgen lijk gewaarschuwd wordt dan dat flinke lik uit de pan krygt. Wat de re acties op de uitzending betreft: de heer Jongeling vond het niet juist dat zo de nadruk is gelegd op de eigen, dierbare gevoelens die zo gekwetst zouden zijn. Het gaat immers niet om wat wij voelen, r om de eer van God en de heiligheid Zijn Woord, die niet voldoende zyn ontzien. „De lawaaischoppers hebben de zaak meer kwaad dan goed gedaan." S.GP.-fractieleider ir. Van Dis toonde zich „geweldig teleurgesteld" over de uitspraak van de minister. Het ver toonde programma was immers van dien aard, dat een krachtig optreden had mogen worden verwacht. De regering had de VARA voor enige tijd moeten uitschakelen, temeer daar het niet de eerste keer is dat deze omroep zich schuldig maakt aan een uitzending waar in God zelf wordt gelasterd. „Als de VARA de afgoderij met de televisie aan ™°r de kaak wil stellen, waarom stopt ze dan dint lijke liederen 7.55 Overweging 8.00 Nws 8.15 Strip voor de jeugd 8.20 DJInn: gevar programma 12.00 Angelus 12.04 Liedjes over Nws 13.15 Marktberichten 13 rende dilettanten 13.40 Fran: V d Jeugd. Tussen 15.0020.0 Jazz- a Lichte orkestmuziek 18.50 Lichtbaken, le ed 8 18 Lichte gra (om 7.30 Van de het NVV 940 Van K.V.P.-iijde konden wij geen commentaar krijgen. Fractieleider drs. W. K. N. Schmelzer en partijvoorzitter mr. P. J. Aalberse zijn met vakantie, vice-fractieleider W. J. Andriessen achtte zich niet tot oordelen bevoegd en zijn collega mr. A. M. I. H. Baelcu was niet te bereiken. Stoffelijk overschot van dr. Minnaert Gisteren is komen vast te staan dat j het woensdag in de bossen onder Leen de gevonden stoffelijk overschot dat is van de sinds 18 september vermiste j 35-jarige biochemicus dr. K. Minnaert j uit Eindhoven. eeuw. lezing. VARA: 10.00 Buitenlands overzicht 10.15 Geknipt voor herhaling 1 00 Melodieën-Expres 11.25 Techniek en leven, discussie 12.00 Musette-orkest 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Actueel sportnieuws 13.00 Nws 1 16.00 Opcraconcert (gr) 17.10 BoekcnwJjs heid 1740 Salonorkest en zangsollst 18.0( entaar 18.20 Draalorgelklan NTS: 12.55—14.00 Skiën: internationale «inderen 19.30 Luipaard schoot, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzdcht AVRO: 20.20 Lichte muziek 20.35 Dick van Dyke Show 21.00 AVRO's quoz uur 22.00 Kijk die Rijk, amus progr 2.50 In AVRO's Televlzler. NTS: 23.10

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7