Professor Tenhaeff: leven voor de parapsychologie NIEUWS ^SLEUTELSTAD Geen moeders van jonge kinderen in loondienst Taxitarieven in Leiden Dertig vrachten van Witte Singel naar Houtlaan Invlieger voorkwam ramp in Hengelo Leidse zangdienst naar Velbert en Leipzig 1% NIEUWE LEIDSE COURANT 5 VRIJDAG 17 JANUARI 1964 Gesprek met 70-jarige over hobby én werk 'yEVENTIG jaar op 18 januari. Een levengewijd aan de weten schap, aan de parapsychologie, nog door té velen met schouderophalen behkelken. Een ideaal, gedragen door een brak schuimende energie. Een beetje wereldvreemd misschien, want alles wat buiten z'n vak valt, interesseert hem niet of nauwelijks. )rAi'n werk is m'n hobby m' hobby m'n werk", stelt hij dankbaa En hij verheelt niet van 's morgens half negen tot 's avonds tien in ,yhet instituut" te zijn, elke dag weer. Professor doctor Wilhelm Heinrich Carl Tenhaeff zit tegenover ons domein: het Parapsychologisch Instituut der Rijks-Universiteit te Utrecht, dat in een smal, hoog pand aan de Springweg in de Domstad is ondergebracht. Hij ziet er zo goed geconserveerd uit. dat men, ook al is men nog lang geen zeventig, jaloers op hem kan zijn. Hij lurk aan een pijp. die hij aanhoudend stopt. Herhaaldelijk staat hij op woorden met documentatiemateriaal te ondersteunen. Het valt op hoe feilloos hU steeds In z'n uitgebreide archief grijpt, idat in kasten en op planken, gewoon langs de muur, tientallen strekkende meters be slaat. Tenhaeff is de man. die in één adem wordt genoemd met telepabhen, helder zienden en (niét medisch geschoolde) genezers. Van jongsaf aan heeft hij paranormale verschijnselen bestudeerd. Hij heeft moeten vechten, z'n leven lang Tegen bijgeloof, zwendel, charletanisme. onbegrip, moedwillige afzijdigheid en misbruik van z'n naam Voor wetenschap pelijke verkenning in vooral medische kringen, die hem met een koud. uit de vorige eeuw stammend ratioalisme linkj lieten liggen en hem de paladijn personen en zaken maakten, die hij juist met grote kritische zin benaderd i Publikaties De professor leefde en leeft voor de parapsychologie. Hij schreef boeken hij publiceerde in kranten en tijdschriften, hij hield en houdt lezingen, overal voor iedereen. Al in 1923 stichtte hij, samen met dr. P. A. Dietz een inmid dels overleden Haagse zenuwarts het Tijdschrift voor Parapsychologie. Greep uit z'n studies: in 1933 het proefschrift Paragnosis en „Einfühlen", in 1936 het Spiritisme, in 1948 Oorlogs voorspellingen. in 1949 Parapsycholo gische Verschijnselen en Beschouwin gen, in 1951 Magnetiseurs. Somnambu les en Gebedsgenezers, in 1952 Inlei. ding tot de Parapsychologie, de tweede druk binnen enkele weken verschijnt, in 1957 Beschouwingen over het Gebruik van Paragnosten, in 1960 Telepathie en Helderziendheid, in 196! De Voorsohouw. Waarom zoveel tegenwerking, vooral in het begin? Waarom dat afwenden, dat afstrijden, die verguizing? „Uit puur conservatisme", zegt Ten haeff. „Wat men niet kent, ls ook niet waar. De sociologie heeft vroeger even eens veel tegenstanders gehad. Met de psycho-analyse is het al net zo ge gaan. Het zielebeeld van de mens werd nu eenmaal niet als aangenaam erva ren. De psycho-analyse, zo werd in het begin gesteld, leidde naar het gekken huis, zoals schrik niet, het was slechts één zin! rode onderwijzers de revolutie zouden brengen". Dwars tegen de stroom in is deze we tenschapsman gegaan. Hij heeft gestre den, waarschijnlijk ook geleden. Maar ondanks de vele teleurstellingen is het succes toch niet uitgebleven. Leeropdracht ..Kijk", verklaart hij, „eerst was ik privaat-docent in de parapsychologie. ,In 1951 kreeg ik een leeropdracht, in 1953 een bijzondere leerstoel In dat zelfde jaar kon. dank zij de steun van de Rijks- Universiteit en de overheid, het Para psychologisch Instituut worden geopend, waarvan ik directeur-beheerder ben. De kroon op al ons zwoegen ik wil mijn medewerkers zeker niet vergeten, is Nieuw paviljoen voor KMA - Prins verricht opening Prins Bernhard heeft gisteren in zijn hoedanigheid van president-curator van de Koninklijke militaire academie te Breda, het naar hem genoemde paviljoen geopend, waarin tweede- en derdejaars- kadetten hun intrek nemen en zelfstandig kunnen studeren in het kader van de gewijzigde opleiding van beroepsofficie ren bij de Koninklijke land- en lucht macht Voor het openingsceremonieel ontstak de prins met een lont, hem aangeboden door kadet F de Koning, die was ge kleed in een historisch uniform van kanonnier uit het toenmalige Spaanse leger, het kruit in een laat-achttiende eeuwse zesponder uit het militair mu seum te Leiden. Direct daarop ontbrandde op het dak van de entrée van het pavil joen het embleem van de Koninklijke militaire academie. In de hal van het paviljoen liet burge meester dr. R. Geuljans van Breda na mens de stad een paneel van de kunste naar Joep Nicolas onthullen. In dit paneel zijn aangebracht historische mili- laire technische en pedagogische motle ven, en tevens de wapenschilden van voormalige kasteelbewoners en telgen uit het vorstenhuis benevens het wapen van prins Bernhard. Amsterdam NTS-studio krijgt Dc Ned. Televisiestichting zal 1 okto ber a.s. het tweede net tweemaal per week rechtstreeks uitzenden uit het Am sterdamse zalencomplex Bellevuc. De hoofdstedelijke NTS-studio krijgt een volledige loncelaccommodatie en een tribune. Waardering van wetenschap groeit (Van onze speciale verslaggever) wel hierin gelegen dat men van de zijde van het beheer der Utrechtse univer siteit prijs blijkt te stellen op het be, houd van deze leerstoel. Ik heb bij. zonder grote waardering voor hel ratorium der Utrechtse universiteit, dat mij steeds op alle mogelijke wijzen ge steund heeft en reeds jaren geleden de belangrijkheid van het parapsychologisch onderzoek erkende Overigens moet mer niet menen dat Utrecht de enige univer siteit is waar men over een academisch instituut voor parapsychologisch onder, zoek beschikt." In de Verenigde Staten staan er twee één in Durham in North Carolina en één in Topeka in Kansas. In het Duitse Frei burg is een instituut opgericht, terwijl daar tevens een leerstoel gekomen is. Ook in Rusland, in Leningrad, bevindt zich een belangrijk parapsychologisch on derzoekingscentrum, waar men goed op de hoogte blijkt te zijn van de studies en publikaties elders in de Wereld. Wereldbeeld „In een Russische publlkatie over de beïnvloeding op afstand", aldus Ten haeff, „is professor L. L. Wassiliew uit voerig ingegaan op een Nederlands on derzoek naar de telepathische ontvan kelijkheid van kinderen, dat door J. G. van Busschbach en m'n assistente N. G. Louwerens werd opgezet. De gevonden feiten zijn nu eenmaal in strijd met de marxistisch-materialistische levensbe schouwing Men wringt zich dan ook ir alle bochten om de verschijnselen te la ten passen in het eigen wereldbeeld." De jonge Tenhaeff leek aanvanke lijk niet voor de wetenschap te zijn bestemd Z'n vader, een reder in Rot- terdam, liet hem een ihandelsopleiding volgen en zette hem naast zich ach ter een bureau Een succes werd dew veelbelovende kantoorbaan niet. De zoon wilde wat de vader niet wilde, namelijk de studie. Autodidactisch ging hij zich bezighou den met de problematiek van de para psychologie, waarvoor hij zich in de psy chiatrie, de wijsbegeerte en de psycholo gie bekwaamde. Al gauw kwam hij ech ter tot de conclusie dat hij een weten schappelijke ondergrond moest hebben. Daarom trok hij naar Utrecht, waar hij psychologie studeerde en zich speciali seerde in de parapsychologie. Een van mede-studenten was Jan de Quay, die later minister-president van Neder land werd. Croiset Hoe zit dat nu met die telepathie, die helderziendheid en dat „magne tisme"? Kan men bijvoorbeeld zeg gen dat een man als Croiset wiens naam men in verband met vermissin gen herhaaldelijk tegenkomt, de be gaafdste paragnost hier te lande is? „Paragnosie". aldus de hooggeleerde, s een vermogen van algemeen mense lijke aard. Elk mens heeft er een be- gaafheid voor. De openbaring ervan is echter bij iedereen verschillend. Het is als met dichten, dat eveneens een ver mogen van algemeen menselijke aard is. ïen doet het nooit, de ander zelden, derde altijd. Van de begaafdste pa ragnost kan men beslist niet spreken. Elke helderziende, telepaat of genezer is specialist op een eigen terrein. Vast staat ook dat z'n begaafdheid niet elke dag groot is. Er zijn dagen dat hij wei nig of niets kan uitrichten. Ci-oiset, die zich hier in het instituut steeds voor wetenschappelijk onderzoek beschikbaar heeft gesteld niet elke paragnost wil dat helaas is 't meest op dreef, als •m vermissingen of verdrinkingsge- vallen gaat Hoe dat komt? We nemen aan dat er een psychisch trauma aan en grond slag ligt. Toen Croiset acht jaar was, is hü bUna verdronken, wat van grote invloed op de ontwikkeling van z'n ta lenten ls geweest'". „Met de genezer", zo vervolgt Ten haeff. „is alles wat gecompliceerder. Het stellen van de diagnose en het bestrijken zijn twee verschillende dingen. Of het nu suggestie-therapie is, of niet. niet te ont kennen valt dat er in een reeks van ge- 'allen van een heilzame invloed sprake s. Het verschijnsel samenlijdelijkheid, yaarbij de een de pijn van de ander voelt, is al even frappant Er zijn char latans, er zijn oplichters De schapen moeten zeker van de bokken worden gescheiden. Hoe? ik weet het niet. Als mij zou vragen wat een bonafide genezer is, zou ik met de mond vol tan den staan. Er zijn magnetiseurs, die ik iedereen als genezer zou ontraden. Toch boeken ze een enkele maal een succesje ie te denken geeft". Controle Niettemin gelooft de professor dat het afwijzen van de genezer zonder meer tegen de feiten pleit. Hij acht zich gelukkig dat er ?1 artsen zijn, die niet langer rood aanlopen, als het magnetiseurs gaat. Er zouden nezer gaat, zou een briefje van z'n huisdokter moeten hebben. Maar ja, controle-apparaten kosten geld, veel geld zelfs. Voor de overheid zou er dan ook in de eerste plaats een taak zijn. Typische, maar veelzeggende uitspraak van Tenhaeff: „Zodra de geneeskunde weer genees kunst wordt zal het bezoek aan kwak zalvers afnemen." „De wet van 1865 op het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde", brengt de psycholoog naar voren. ..zal moeten worden aangepast. Het is een aanfluiting dat er in Nederland per jaar tussen de anderhalf en twee miljoen bezoeken aan de genezer worden gebracht Alleen in Utrecht, zo heeft een onderzoek uitge wezen, heeft drieëntwintig procent van de inwoners kennis gemaakt met de mag- netiseur. Het is een groteske situatie. El ke behandeling, of er betaald wordt of niet, is volgens de letter van de wet een overtreding van de zijde van de genezer. Slechts een enkele maal moet een mag netiseur zich voor de rechtbank verant woorden. Hij weet uiteraard veel te veel Hij kan zo een stel namen van vooraan staande lieden, of hun vrouw, noemen, die hem als patiënt bezochten en betaal- De professor vindt het van 't grootste belang dat er een onderziek wordt in gesteld naar de psychische structuur van de mensen, die wel en geen baat bij de genezer vinden De psychische structuur van de genezer zelf en eigenlijk ook die van de arts zou tevens moeten worden onderzocht. En dit alles niet omdat hij pro of contra de genezer is, of de laatste de bak in wil laten draaien, maar omdat de arts van de toekomst er z'n voordeel mee kan doen. Geld Ook hier is weer een hele schep geld voor nodig. Zolang dit er niet is, kan aan deze tijdrovende studie zelfs niet worden gedacht. „Alleen hierdoor", zo voegt hij er aan toe, „kan de kwakzalverij efficiënt wor den bestreden. Wat het maandblad ter bestrijding van het charlatanisme met schelden wil bereiken, kunnen wij via wetenschappelijke onderzoekingen doen". Van z'n assistente, mejuffrouw Lou werens, horen we nog dat „de man met het encyolopaedische geheugen zeer reli- gieus is en de goedwillendheid zelve te genover de medemens. Hij wordt alleen maar boos als hij moedwillig bedrogen wordt, want daar, zo zegt ze, kan hij niet tegen. Zelf grapt hij even later: „Als je maar weet dat professor Re- vèsz heeft gezegd dat vakpsychologen de slechtste mensenkenners zijn". Dan, vlak voor het afscheid, nog even dat snel tevoorschijn getoverde bewijs stuk, een beweging, die de hooggeleer de bijna legendarisch heeft gemaakt „Over helderziendheid gesproken", zegt hij. „Moet je bladzijde 28 en 29 van dit boek eens lezen". We bekijken het boek. Het heet ,The door to the future" en is ge schreven door de Amerikaan Jess Stearn. Hoewel het manuscript al in 1956 werd uitgegeven, brengt een paragnoste, een zekere mevrouw Dixon er in naar voren dat de vol gende president van de Verenigde Staten zal worden vermoord -Typisch niet? Hoogst merkwaar dig", verklaart prof. Tenhaeff. „De uitgever ziet er brood in en maakt er nu reclame mee". Alpinisten staken Eiger-beklimming De vier Duitse bergbeklimmers. Peter Siegert, Reiner Kauschke, Gerd Uhner en Werner Bitiner, hebben hun poginig om de beruchte Eiiger vanaf de noordkant te beklimmen opgegeven. Op het kruispunt EmmalaanRegen- tesselaan—Zwolseweg in Apeldoorn is gisteren de 62-jarige H. Adelerhof uit Apeldoorn verongelukt. Het ongeluk ge beurde doordat een automobilist die linksaf sloeg, de doorgang voor de heer Adelerhof, die op de fiets was. niet vrij liet Première voorlichtingsfilm ..Mijn liefde is groenzegt Produktschap Groenten-Fruit (Van een onzer redacteuren) HET Produhbschap voor Groenten en Fruit heeft zijn /liefde" voorgesteld. Een bijzondere liefde, groen wel te verstaan. In het Sein post-Theater te Soheveningen heeft dit schap gistermiddag de première gegeven van de kleurenfilm „Mijn liefde is groen". Deze 21 minuten durende film is bestemd als hoofd film in het programma van de voor lichtingsbijeenkomsten, die door het Produhbschap voor Groenten en Fruit worden georganiseerd in sa menwerking met verenigingen van huisvrouwen, commissies voor huis houdelijke en gezinsvoorlióhting, het nijverheidsonderwijs voor meisjes, hoofden van huishoudelijke diensten (inrichtingen, leger, marine e.d.), als ook met de opleidingen in de hore- ca-sector. een de huisvrouw gemakkelijk aan sprekende compositie geeft de film een beeld van de teelt van onze voornaamste groenten, zoals sla, tomaten en komkom mers. Daarnaast zijn meer in het bij zonder die groentengewassen opgeno- de teeltwijze bij de door snee huisvrouw niet zo'n algemene be kendheid geniet „Mijn liefde ls groen" bouwt voort op het kortere filmpje „Weet waarom u eet", dat eveneens op de voorlichtingsbijeen komsten wordt vertoond en waarvan de bedoeling is een inzicht te geven in de bijzondere waarde van groenten en fruit in onze dagelijkse voeding. Was „Weet waarom u eet" reeds een de huisvrouwen aansprekend filmpje, de jongste „liefde" van het Produktschap Groente en Fruit is zo mogelijk nog beter, zeker ook waar het 't geluid be treft De N.V. Filmfabriek Profilti maakte de film voor bijna een ton. Het script is Kees Stip. In deze nieuwe kleuren film spelen mee Teddy Schaank, Beppie Nooy sr. en Pieter Lutz. Teddy, de echtgenote van acteur Ko an Dijk, was op de première aanwezig. Zy kreeg met enkele andere medewer kers van de voorzitter van het Produkt schap, de heer D. J. A. M. van Arcken, fraaie fruitmand aangeboden. De eer ste vertoning werd bijgewoond door o.a. ambtenaren van het departement van landbouw en visserij en prominenten uit de tuinbouw. AFN kreeg nu ook zender in ons land (Van een onzer verslaggevers) De AFN (Armed Forces Service), h Amerikaanse radiostation in West-Duits-, land heeft nu ook in Nederland een ra diostation gevestigd. De zender is gesta tioneerd in de buurt van de vliegbasis Soesterberg, waar 750 Amerikaanse litairen en hun gezinnen wonen. Het station, dat alleen iin midden- Nederland is te beluisteren zendt op 93.1 mgc (fm). Hoofdzakelijk wordt lichte muziek gebracht. Op het ogenblik wordt nog maar van 's avonds half zes tot half twaalf uitgezonden. Men hoopt binnenkort echter 24 uur te gaan zen den. Dan zullen ook de radio-nieuws dienst cn hoorspelen in de programma' worden opgenomen. i-'e-ivoél wv Mr. Den Hartog voor L.C.B.: LEIDEN Het sociaal-politiek program 1963 van het C.N.V. was gis teravond het onderwerp van bespreking op de ledenvergadering van de Leidse Chr. Besturenbond. Het werd besproken in samenhang met het ge meenschappelijk actieprogram van het N.V.V. en het N.K.V. (zoals de K.A.B. sedert 1 januari wordt genoemd). Dc inleider, mr. T. J. den Hartog, zette uiteen, dat het C.N.V. zich aanvankelijk had teruggetrokken om een eigen geluid te kunnen laten horen. De heer Den Hartog kwam inplaats van algemeen secretaris C. van Nierop, die verhinderd was. De vrije organisaties, aldus de heer Den Hartog behoren de draagsters t] van de publiekrechterlijke bedrijfsorga nisatie. die door het teveel aan tramme lant nimmer populair was geworden. De contacten daarvoor zijn te gering inleider wenste dan ook meer openheid. Ook de bepalingen aangaande de dernemingsraden leven niet erg. factor arbeid, aldus de heer Den Hartog, wordt te weinig beschouwd als medebepalend element van verantwoor delijkheid. Punt voor punt behandelde de heer Den Hartog hierna het program, waar bij hij uitvoerig stilstond bij het beroepsvraagstuk van de gehuwde vrouw. H\j was van mening, dat het grote gebrek aan handen en hoofden het toenemen van het aantal werkende gehuwde vrouwen in de hand werkte. De verantwoordelijkheid ten aa van het gezin moet volgens de heer Den Hartog bij de vrouw zelf liggen. H(j was echter van oordeel, dat er t de bedrUven op moet worden aange drongen geen moeders van jonge kin deren in dienst te nemen. De opvoeding van de kinderen mag niet ter wille het geld in gedrang komen. Discriminatie Het hoofdstuk onderwijs besprekend, constateerde de héér Den Hartog nog tweeërlei vormen van discriminatie. De ene van kinderen van vermogende ou. ders ten opzichte van die van minder vermogende ouders en de tweede tussen gezonde en gehandicapte kinderen. Het C.N.V. zal moeten blijven strijden gelijke onderwijskansen voor alle kin- LEIDEN Bij vele Leidenaars blykt onbekendheid met de taxitarieven aan leiding tot misverstand te zijn. De po litie krijgt herhaaldelijk verzoeken om inlichtingen hierover. Het lijkt ons daarom nuttig hier de juiste tarieven te vermelden vastgesteld per 1 januari 1964. In de stad wordt een enkelvoudig ta rief berekend van 45 cent per kilometer een beginaanslag van f 1.30. De taxameter slaat aan na elke 220 meter, wat op voornoemde kilometerprijs neer- Voor ritten buiten de stad geldt een zelfde eerste aanslag van f 130 maaT hier slaat de meter om de 330 meter Wel wordt het aantal retourkilo meters berekend, zodat dit dubbele ta rief op 60 cent per km komt. Het wacht, geld voor taxi's is tegen woordig ge steld op zes gulden per uur. Met brandend toestel doorgevlogen (Van een onzer verslaggevers) DOOR het koelbloedig optreden van kapitein M. G. („Matje") sen (37) van de Koninklijke Luentmacht is het te danken geweest dat Hengelo gistermiddag gespaard is voor een ramp. Als invlieger op de basis Twenthe moest hij een pas door de fabriek afgeleverde twee- zits Starfighter testen tijdens een vlucht boven Twenthe. Al in de start echter ginger iets mis. In de cockpit ontwikkelde zich plotse ling rok. maar het toestel had toen al te veel vaart om de start af te breken. Terwijl de rookontwikkeling steeds he viger werd. schoot hij boven het wol kendek. Volgens de noodprocedures had hij daar moeten springen, maar omdat hij boven bewoond gebied vloog, be sloot hij terug te vliegen naar de basis. Hij slaagde erin zijn toestel daar bran dend neer te zetten en zelf veilig uit de cockpit te komen. Ook dank zij de brandweer, die al voor de landing klaar stond, is het (dure) toestel behouden (al is het wel beschadigd). Naar de oor zaak van het defect zal een onderzoek worden ingesteld. mee klaar te komen. Dan gaan ook de nu nog in het huis aan de Witte Singel verblijvende patiënten ov De fa. J. van der Luijt te Oegstgeest brengt van jl. maandag af dagelijks een aantal grote vrachten naar het nieuwe ziekenhuis aan de Houtlaan. Men rijdt met twee auto's die door een ma tien worden volgestouwd en weer leeg- gesjouwd. De heer Van der Luijt verwacht, dat hij zo een kleine dertig vrachten zal maken. De vrachten betreffen voorna melijk de administratie, de Röntgen-af- deling, de operatie-afdeling en het in het nieuwe huis nog te gebruiken meubilair. Geslaagden Mytylschool LEIDEN Van de Leidse Mytyl school zijn voor het groot sleuteldi ploma Engels van de Stichting IVIO geslaagd de leerlingen Karei Moraux te Leiden en Hans de Vrind Leiderdorp Ongeval bij schaatsen LEIDEN Gisteravond heeft zich op de ijsbaan od de tennisvelden van Room burg een valpartij voorgedaan waarbij de 27-jarige mej. M. Volkers uit Leiden zodanig terechtkwam dat zij haar rechter enkel brak. Per EHD is zij naar hel academisch ziekenhuis gebracht. LEIDEN Zondagmorgen om kwart over 10 zal in de aula van het gymna sium aan de Fruinlaan een Hervormde jeugdkerkdienst worden gehouden (met als voorganger de heer F. H. Sachs), die op de magnetofoonband zal worden op. genomen. Deze dienst is aangekondigd als zangdienst. Het is de bedoeling dat twee ko pieën van de opname ais groet e teken van verbondenheid worden ge zonden naar een jeugdgemeente in Velbert (West-duitsland) en naar een in Leipzig (Oostduitsland). De predi kant van de christelijke Gemeente in Leipzig en de heer Sachs hebben el kaar onlangs in Oost-Berlijn ontmoet. De eerste vertelde daarbij ove materiële en geestelijke nood w de christenjeugd in de Deutsche De- mokratische Republik verkeert. Er zal in deze zangdienst een collecte worden gehouden ten bate van de chris- tenjeugd in Leipzig. De dienst begint weliswaar om half 11 maar van kwarl EMS directeur „Palace" Dhr. J. Pronk naar Noordwijks hotel De directeur van het Scheveningse Palace-hotel, de heer J. Pronk is dooi de E.M.S. benoemd tot directeur van het onlangs overgenomen hotel Rembrandt te Noordwijk aan Zee. De heer Pronk Amsterdammer van geboorte, werd vijf tien jaar geleden door de voormalige E.M.S. benoemd tot directeur van de twee familie-hotels Savoy en Rauch. Toen acht jaren geleden een directeurs- funktie vrij kwam voor het Palacé-hotel, werd de heer Pronk benoemd. De heer Jacob Pronk heeft dezelfde naam als de grondlegger van de huidige badplaats in Scheveningen in 1818 Zoals reeds geruime tijd geleden door de E.MS. is medegedeeld, zal het Palace-hotel verdwUnen, om plaats te maken voor de nieuwe door de E.M.S. ontwikkelde plannen. Het hotel is met zijn 240 bedden het grootste van Sche veningen en is moeilijk te exploiteren. s opgezet als seizoen hotel en heeft geen centrale verwarming. Het ligt in de bedoeling dit hotel het komende sei zoen gesloten te houden met uitzonde ring van de bar, het restaurant cn de terrassen. over 10 tot dat ogenblik zullen de in d dienst te zingen minder bekende lied' ren worden gerepeteerd om de opname zo goed mogelijk te krijgen. Oud-administrateur van Martha-stichting overleden LEIDEN In het verpleeghuis Zonnewende te Leiden is gisteren op 91-jarige leeftijd de heer C. Geel. oud administrateur van de Martha-stich ting in Alphen aan den Rijn, overle den. De overledene zal maandag 20 januari worden bijgezet in het familie graf op de Oosterbegraafplaats in Al phen. Comelis Geel werd op 14 juli 1872 geboren. Tien jaar later richtte zijn va der de Martha-stichting op. Op 1 decem ber 1893 werd de heer Geel, na enkele jaren de leiding over het jongenshuis te hebben gehad, benoemd tot administra- •- Hij heeft deze functie vervuld tot zijn pensionering. De heer Geel werd na het overlijden van zijn vader op 5 juli 1907 waarnemend directeur van de stichting tot de benoe ming van ds. A. W. Voors in oktober hetzelfde jaar. De laatste twee jaar van zijn administrateurschap werkte hij onder leiding van ds. J. Th. Meijer. Deze oudpredikant-directeur zal de rouwdienst leiden, die om half elf kerkzaal van de Martha-stichting zal worden gehouden. Lissenaar gewond bij botsing in Leiden LEIDEN Gistermorgen om tien o\ tien heeft zich op het kruispunt Chur- chill-laan-Telderskade-Corn. Schuytlaan aanrijding voorgedaan tussen een mi litaire Jeep en een personenauto. Laatst genoemde wagen werd bestuurd door de heer J. van der Aart uit Lisse. die voor rang had maar deze niet kreeg. Er volgde een hevige botsing. De heer v. d- Aart moest per EHD naar het academisch ziekenhuis worden gebracht, waar een zware hersenschudding werd geconsta teerd De 48-jarige M. Bijl uit Hoogczand is gistermiddag bij Waterhuizen om het leven gekomen, toen hij lopend rijksweg 42 overstak. Hij werd door een personen, auto geschept en tegen het wegdek ge slingerd. Bij de volkshuisvesting drong hy aan op meer woningen voor minder draag- krachtigen en bij het hoofdstuk belasting bepleitte hij een belasting verdeling naar rato van draagkracht. Het hoofdstuk loonpolitiek werd niet behandeld, omdat de L.C.B. binnenkort hierover een kader, bijeenkomst hoopt te houden. Tot slot was mr. Den Hartog van mening, dat de regering moet verder gaan met de Europese integratie. Uit kijken bleef volgens hem echter geboden. Australië in beeld voor Expogé-Leiden LEIDEN De leden van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezettings- tUd hebben gisteren in de bovenzaal van Old Dutch genoten van een zowel inte ressante ais leerzame avond. Dankzü de medewerking van dc Australische ambassade kregen zij met behulp van enkele fraaie kleurenfilms namelUk de gelegenheid een bezoek aan Australië tc brengen- Na het welkomstwoord van voorzit ter F. Voorzaat, sprak de heer I. A. Mac Arthur, ambtenaar bij de afdeling Emigratie, een inleidend woord. Hij wees hierin onder meer op de sterke banden, die Nederland en Australië met elkaar binden, temeer daar zovele Ne derlandse emigranten in Australië een goede toekomst vonden. In de eerste film, getiteld „Paper Run", kregen de toeschouwers een interessant beeld van de omvangrijke expeditie, die dagelijks moet worden ingeschakeld om ook in de meest afgelegen streken de nieuwsbladen bezorgd te krijgen. Wat Australië zoal op het gebied van vlees en levensmiddelen produceert en exporteert, gaf de film „Australian Food Parade" te zien. Via de film „Tasmanian Adventure" bracht men als het ware zelf een be zoek aan de toeristencentra op het eiland Tasmanië, dat tot de mooiste eilanden van het zuidelijk halfrond wordt gerekend. Na de pauze draaide de hear A. Mul- ;r, filmoperateur by de Australische ambassade, de bijna 60 minuten durende hoofdfilm „The way we live", waarin wordt weergegeven op welke wijze een Nederlandse emigrantenfamilie zich een goede toekomst in Australië schept na de eerste moeilijkheden die vestiging in vreemd land met zich brengt, te hebben overwonnen. Haagse rechtbank DEN HAAG Drank en bedreiging Drank speelde een niet onbelangrijke rol het leven van een 43-jarige landmeter uit Alphen aan den Rijn en dat had hem op 9 nov. in moeilijkheden gebracht Toen hij in zijn woonplaats in een café 8, ontstond onenigheid met bezoekers dat liep uit op een vechtpartij. We gens bedreiging heeft verdachte zich de Haagse rechtbank te verant woorden gehad, waarbij de officier acht maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk eiste, benevens verbod tot cafébezoek, teneinde ver dere moeilijkheden te voorkomen. De rechtbank heeft uitspraak gedaan i verdachte veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf, waarvan 2 maanden •oorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht door het bureau voor alcoholisme. Het bevel tot voorlopige hechtenis werd door de rechtbank, door aftrelf van het voorarrest, opgeheven. Schuldbekentenis De Haagse recht bank veroordeelde een 50-jarige verte genwoordiger uit Leiden tot 10 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijk terbeschik kingstelling van de regering, terzake van valsheid in geschrifte. Dit feit zou zyn gepleegd in verband met een schuldbe kentenis van f 23.000. De officier van justitie had 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering Op politieman ingereden Een 33- jarige tv-producer uit Hilversum heeft zich voor de Haagse rechtbank te ver antwoorden gehad, omdat hij in de nacht met een door hem bestuurde auto op dc Breestraat te Leiden zou heb ben getracht op een politieman in le rijden, die hem een stopteken had gegc- omdat de man de straat in verkeerde richting bereed. Later bleek, dat de producer naar een studenten-reünie was geweest en onder invloed van drank verkeerde. De officier van justitie eiste 2 maan den gevangenisstraf en 2 jaar ontzegging der rijbevoegdheid. De rechtbank ver oordeelde verdachte tot 6 weken gevan genisstraf voorwaardelijk en 1 jaar ont zegging der rijbevoegdheid. Haagse politierechter DEN HAAG Spraakverwarring. „Ais ik het goed begrijp, heerste er in Roelofarendsveen een spraakverwarring die vergunningen." constateerde de Haagse politierechter en daarvan zou 40-jarige directeur van een NV de dupe zijn geweest. Hem werd verwe- oppervlakte van 496 vier kante m verwarmde kas fresia's, anemo- anjers te hebben gekweekt, zon der dat er een vergunning voor aanwe zig was. De verwarring was ontstaan vanwege de mogelijkheid dat gratis teelt vergunning zou worden verleend Toen dc vergunning niet kwam. teelde verdachte zonder vergunning en dat bracht hem bij de rechter. Nu betoogde verdachte, dat zyn NV reeds tc lang ge vestigd bleek te zijn om in aanmerking vo?r e.en gratis vergunning. De officier van justitie had aanvankelijk ecu schikkingsbedrag van f 750 geëist, doch later, toen bleek hoe de situatie was, bereid met f 500 genoegen te r„=u,cll. Thans wilde de officier volstaan met 50 boete, omdat de adviseur van ver dachte fout was geweest. De rechter ver oordeelde conform de els.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5