Uw probleem is het onze Vaker avondmaal zonder lezen van formulieren Verkoudheid ASPRO' Groningen koopt grote cyclotron Harmonisatie belastingen in de E.E.G. De „18" ontplooien nieuwe activiteiten Een woord voor vandaag „Bezinning", „Horizon" en „Contact" nu „Regelrecht" Stormachtige ontwikkeling onderzoek VRIJDAG 17 JANUARI 1964 ANDERZIJDS REACTIES D9. F. H. Landsman komt in Hervormd Weekblad nogmaals terug op de televisieuitzending „Zo ii het toevallig ook nog eens een keer". Uitgangspunt is nu voor hem het commentaar in de Nieuwe Rotterdamse Courant over deze zaak. Vele reacties op de T.V.-uitzen ding van de V.A.R.A.. waarover we de vorige week schreven, waren van dien aard, dat we ons wel eens hebben afgevraagd of we er goed aan hebben gedaan zo spontaan, dadelijk na te hebben gezien en ge luisterd. uiting te geven aan de ge voelens van onbehagen die ze bij ons opriep. We hebben heel wat ar tikelen en ingezonden stukken over deze zaak gelezen, waar we ons al leen maar zo ver mogelijk van kunnen distantiëren. We hebben ook gelezen over de. meestal ano nieme. brieven, dreigbrieven die de uitvoerders van ..Zo is het toeval lig..." hebben ontvangen. Het is al les bij elkaar een nogal onverkwik kelijke affaire geworden. waarbij de zaak waarom het eigenlijk ging wel erg op de achtergrond is ge drongen. Het waren vooral POLI TIEKE hartstochten, die zich heb ben laten gelden en die door som mige dagbladen, die anders wer kelijk niet zo bezorgd zijn voor de eerbiediging van Gods Woord, ijve rig werden aangewakkerd. Niet dat dit soort uitbarstingen van haat en rancune iets nieuws voor ons was! Daarvoor hebben we te veel ar tikelen en brieven moeten lezen na synodale publikaties als die over Nieuw-Guinea. de kernwapenen, het rassenvraagstuk, enz. Daarom keken we dan ook wat bevreemd op. toen een aantal hoog leraren het nü plotseling nodig vond een verklaring te publiceren, waarin ze uiting geven aan hun verontrusting over de „opgetaste onlustgevoelens" die zich n.a.v. een fiaar minuten T.V.-uitzending ont- aadden en waarin ze een ernsti ge bedreiging zagen voor de sa menleving. Ze spraken in dit ver band over een ..onmiskenbare ter reur van de politieke opinie" ge- ruggesteund door een deel van de verhelderend werkt. Hoe gecompliceerd de situatie wel is blijkt o.a. hieruit, dat enerzijds fel anti-socialistische en anderzijds even fel anti-christelijke of anti kerkelijke gevoelens tot ontlading kwamen. In zulk een atmosfeer is het wel uiterst moeilijk geworden nog gehoor te vragen en te krijgen voor een evangelisch getuigenis als de gereformeerde synode blijk baar voor de geest stond. He» is de vraag, óf zulk een getuigenis ook al zou het niet alleen van de GE REFORMEERDE Kerken uitgaan, geen nieuwe misverstanden" zou gaande maken. Waar de wortel van een deel van deze ..misverstanden" ligt. is ons wat duidelijker geworden uit een artikel in de Nieuwe Rotterdamse Courant, waarin de schrijver van de rubriek „Dezer Dagen" zich voegde bij het koor van de velen die de christenen, die bezwaar maakten tegen de uitzending die de aan de T.V.-verslaafden dodelijk wilde treffen schijnheiligheid ver weet. (Tussen haakjes: vreemd dat. voorzover ons bekend, geen en kele ingezonden-stukken-schrijver zich als dodelijk in zijn T V.-liefde gekwetst mens heeft gemeld!). De N.R.C.-schrijver ziet het zo: de calvinistische prediking heeft een groot deel van ons volk een zondenbesef ingeprent waarvan het zich tevergeefs hoopt te kunnen vrijmaken door gehoorzaamheid aan strenge wetten van fatsoen en moraal. De daardoor opgekropte emotionele energie moet zo af en toe een uitweg hebben en barst dan los ter verdediging van de mach ten die deze tucht oplegden. Maar dat is zelfbedrog. In werkelijkheid zijn dan de animale driften aan het woord, die aan banden werden gelegd. Daarom zijn zulke uitbar stingen dan ook zo schijnheilig, want in werkelijkheid Is onze sa menleving helemaal niet christelijk, want de revolutie die het christen dom bedoelde heeft nergens in de wereld wortel geschoten! Ons bezwaar tegen deze uiteen zetting is ten eerste hetzelfde als tegen de verklaring van de hoogle raren. Ze trekt de aandacht af van de zaak waarom het ging, al krij gen ook ln de N.R.C. „degenen die zich oprecht gekwetst gevoelden in hun geloof" aan het slot een troost woord mee. Maar ernstig is ons bezwaar te gen de vertekening van het evan gelische geloof die ons hier wordt geboden, en die met het calvinis tisch belijden wordt gelijkgesteld. Geen leven uit de blijde boodschap van verzoening en verlossing, maar een leven onder het juk van... fat soen en moraal! Laten we de schrij ver van ..Dezer dagen" daar geen al te zwaar verwijt van maken. Ook al bevestigt dit artikel ons in ons vermoeden, dat hij alleen de Tolstolaanse interpretatie van. het evangelie legitiem acht (en het evangelie daarom houdt voor een niet te verwerkelijken ideaal), niet temin zullen we moeten erkennen dat hij (en vele anderen die met verontwaardiging over christelijke schijnheiligheid spraken) deze ver tekening alleen voor een waarach tig beeld van het evangelisch ge loof kunnen houden, omdat de prak tijk van het christelijk en kerkelijk leven hier te lande blijkbaar die Indruk bij hen heeft nagelaten. Wij zijn er niet aan toe om. zo als de Rotterdamse priester Naas tepad wilde, na manifestaties als die van de V.A.R.A. alleen maar in grote beschaming en zelfonderzoek te zwijgen omdat „de jongens van de V.A.R.A. van ons meer eer bied voor de Schrift hadden moe- Maar dat het voor ons een gro te zorg moet zijn „dat de bijbel nog niet veel erger wordt mis bruikt". daarin zijn we het geheel met hem eens. Want niet alleen „de jongens van de V.A.R.A." maar ook de heren van de N.R.C. hadden, als wij meer uit de Schrift d.i. meer uit het evangelie hadden geleefd, misschien niet zulke vreem de sprongen gemaakt als ze nu ten beste hebben gegeven. Gerei, synode komt tot besluit Formulier mag, In haar vergadering in Lunte- ren heeft de generale synode van l ]1 de Gereformeerde Kerken giste- VeTVüiLeil ren de vraag naar een veelvul- diger avondmaalsviering tot een beslissing gebracht. Over deze zaak werd de vorige week reeds uitvoerig gedisputeerd. Maar de standpunten bleken toen zo ver uit elkaar te liggen dat een commissie ad hoe werd benoemd om te trachten een compromis voorstel te concipiëren. Aan het begin van de behandeling van gisteren deelde dr. G. P. Hart- velt (Delft), één der leden van Zeg het met bloemen preek niet (Van een onzer medewerkers) het oorspronkelijk deputaatschap, mee dat men in grote lijnen na der tot elkaar was gekomen zo dat nu een gezamenlijk voorstel aan de vergadering kon worden voorgelegd. Dit nieuwe voorstel diende nu als basis de verdere bespreking. Daaraan groot aantal De Commissie internationale sociaal- economische aangelegenheden, commissie van de Sociaal-economische raad. gaat er mee akkoord dat de cumulatieve om zetbelastingsystemen binnen een periode van drie a vier jaar in de E.E.G. worden efgeschaft. Dit blijkt uit een advies, dat de commissie op 12 december jl. heeft uitgebracht aan de ministers van buiten- lahdse zaken, van economische zaken en van financiën. Het advies is gisteren voor publikatie vrijgegeven. Over de wijze waarop aan het afschaf fen uitvoering moet worden gegeven zal nader beraad noodzakelijk zijn zodra de Nederlandse regering haar concrete Congressen en een derde pocket werd wederom door synodeleden deelgenomen. In zijn be antwoording van de vragen en opmer kingen wees dr. Hartvelt, nu als rappor teur van de commissie ad hoe, er op dat moeilijk kan worden aangevochten dat het Nieuwe Testament ontegen zeggelijk gegevens bevat die wijzen in de richting van een grotere frequentie van de viering van het avondmaal dan thans gebruikelijk is. Als hiervan niet wordt uitgegaan kan dt hele kwestie beter van de synodetafel worden genomen, omdat dan de basis er aan ontbreekt. Overigens gaf hij toe dat er wel bepaalde moeilijkheden kun nen rijzen, bijv. met betrekking tot de jeugd, wanneer in elke kerkdienst het avondmaal zou worden gevierd. Maar hierin kunnen de kerken zelf oplossin gen zoeken, en het één tegen het ander efwegen. Bijbelse weg Het gaat er om dat de voorstellen een „bUbelse weg" volgen, en dat moet het uitgangspunt zijn. Aan de hand van experimenten kan dan de beste wijze. besluit .te komen. Het kwam dat de synodeleden een concept-besluit in vierde lezing voor zich kregen. En nog was dat niet voldoende, want er werden weer tal van amendementen ingediend, en er was wéér een uitge breide discussie noodzakelijk alvorens de hamer definitief kon vallen. Niettemin hebben de kerken, die een meer frequente viering van het avond maal wensen in te Voeren, nu toch de vrijheid verkregen daartoe over te gaan. Dit op grond van het uiteindelijke be sluit. dat met 46 tegen 2 stemmen werd genomen. oorlezing van de bestaande formulieren, eventueel zonder prediking in deze dienst (en) en met een voorbereidings- dienst op de voorafgaande zondag. Daarnaast echter mogen kerken die dat wensen nog vaker het avondmaal vieren, bij wijze van proef, ln ochtenddiensten, waarin geen formulier meer wordt ge lezen,, maar waarin wel de prediking moet plaats vinden. De synode stelde voor dergelijke dien sten een speciale orde van dienst vast, die acht onderdelen bevat: votum, groet er lied: verootmoediging; opening van het Woord; prediking; gebeden; collecte en toebereiding van de avondmaalstafel, viering van het avondmaal: en zegen. De avondmaalsviering valt in zeven punten uiteen: lezing van de inzettings woorden; gebed: geloofsbelijdenis; reten tie of vermaning; communie; Dank zegging; Onze Vader. De synode overwoog bij haar besluit dat ..wenselijk is er bij de kerkeraden Op aan te dringen dat over de mogelijk heid van een meer frequente viering van het avondmaal met de gemeente wordt gesproken". Om dit zinvol te doen zijn besloot de synode tevens een aantal deputaten aan te wijzen die een beknopte uiteenzetting moeten opstellen ten behoeve van de kerkeraden. zodat deze de beschikking krijgen over een basis voor het gesprek over deze zaak met hun gemeenten. De ze uiteenzetting zal aan de kerkeraden worden toegezonden na goedkeuring door het moderamen c.q. door de sy node in tweede voortgezette zitting (in de eerste week van maart a.s.). Aan dit alles lagen twee belangrijke overwegingen ten grondslag: Als Jezus de onreine geest verdreven heeft uit de man, dis de dienst in de synode bijwoonde, roepen de mensen van Kapernaum nog meer verbaasd uit: „Wat is dit? Een nieuws leer met gezag." Het gezag was gebleken. Dat hadden zij reeds eerder uitgeroepen. Hij leerde en als gezaghebbende, hadden ze gezegd. Maar nu zien zij zijn prediking als een nieuwe leef'. Was de leer van Christus nieuw? Neen. Hij werd geboren onder de wet, onder diezelfde wet waaronder deze mensen geboren waren. Hij predikte vanuit diezelfde wet. Hij hield zich aan al de ceremoniële geboden. Daarom werd Hij besneden, liet Hij zich dopen, ging Hij naar de synagoge, ging Hij naar de tempel. En toch was het een nieuwe leer in hun ogen. Maar niet de leer van Christus was nieuw. Hun leer was nieuw. Zij begrijpen niet dat zij zelf, door hun leven, wat God hen had geleerd, gewijzigd hadden en daardoor de kracht van het evangelie misten. En datzelfde zien wij ook nu nog wél eens gebeuren. Oudere klagen over jonge mannen die met vuur en bezieling het evangelie willen prediken zoals zij dat in de bijbel hebben gevonden. Ze houden zich niet aan de traditie en onmiddellijk ivordt er maar gesproken van een nieuwe leer. Is de leer die wij kennen, die wij tvekelijks horen, die ons zo oud en vertrouwd in de oren klinkt het echte evangelie? Wij kunnen prat gaan op een oude leer. op veel traditie en het evangelie missen, net als de mensen van Kapernaum. Toegestaan Gescheidenheid onduldbaar (Van onze kerkredactie) Na bijna twee jaar, als groep, gezwegen te hebben, gaan de „18" (hervormde en gereformeerde pre dikanten die het samengaan van de twee grootste protestantse ker ken voorstaan) in 1964 door middel van zes regionale congressen en een landelijke ontmoeting (waar schijnlijk in Utrecht) proberen het 'zienswijze heeft ontwikkeld. De missie hoopt dat de regering tijdig aan de Sociaal-economische raad een voor ontwerp van wet om advies zal voorleg gen. De commissie vestigt er de aandacht vele delen van heüand begon- - bedrijfsleven. Inen hervormd-gereformeerde ge sprek te intensiveren. „Er is na ons congres in 1962 veel meer losgeko- de gemeenschappelijke men dan wij weten", zo deelde ds. F. J. Pop, te Driebergen, op een gisteren gehouden persconferentie mee. „Hoe langer hoe meer chris tenen gaan inzien dat de geschei denheid onduldbaar is. Er zijn geen messiaanse, of evangelische, rede nen meer om gescheiden te leven, daarom doen wij een beroep op de gemeenteleden, de kerkeraden en zelfs de synodes mee te werken aan een eenwording op zo kort mogelijke termijn", aldus ds. Pop. d« belastinggrenzen tussen de lid-staten nfet noodzakelijk voor het bereiken de essentie van markt Een aantal leden der commissie is met de Europese Commissie van mening dat fiscale grenzen bezwaarlijk passen in een waarlijke gemeenschappelijke markt. Deze leden gaan akkoord met het voorstel der I>irope»e commissie om reeds voor het -tijdstip van tariefunificatie een commu nautair systeem van omzetbelasting io oms katholieken en protestanten over ..Kapotte kerk?" (Van een onzer medewerkers» Vlak voor het begin van de Interna tionale Bidweek voor de Eenheid (18-25 Januari) heeft het „Diepgang"centrum van de paters Karmelieten te Hazers- woude in samenwerking met reformato rische christenen een extra-nummer uit gegeven van het blad ..Diepgang". De titel van dit nummer is ..Kapotte Kerk?" Dit nummer is niet alleen bedoeld voor de Internationale Bidweek, maar in het algemeen als een persoonlijke bezinning en begeleiding bij het bidden voor en het streven naar de eenheid. Npg voor het nummer verscheen be stond er van protestantse zijde grote belangstelling. Dominees hebben het o.a. gevraagd voor gemeenteleden. Jongerengroepen van r.k. en pro- Nederland als icketboek van de „18 avondmaal op de traditionele wü*e dat als titel zal dn- moeten vieren, namelijk zo nodig in de land (ontleent morgen- èn de middagdlenst, met de zal het derde verkrijgbaar zi gen „Ontgint u n aan Hosea 10:12). Dr. J. M. Vlijm, te Voorburg noemde enkele voorbeelden waaruit blijkt dat de opwekking van de .,18" in het gehele land navolging gevonden heeft. Hij me moreerde het gemeenschappelijke ge bruiken van kerkgebouwen door her vormden en gereformeerden, de samen- sprekingen, het bijwonen van eikaars diensten, het houden van gezamenlijke bijeenkomsten. Het grootste aandeel in de ontmoetingen blijken de zogenaamde gesprekskringen toch wel te hebben. In De gencraie synode Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwe Stadskanaal J. v. Lokhorst, pred. voor buitengew. werk- zaamh. (schipperspred.) te Zwolle. ngenomen naar Diepenheim: M. J. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Aagtekerke: H. Ligtenberg te Oudemirdum en P. Blok te Dirksland, waarvan de eerste werd beroepen. Zal geref. synode tuchtprocedures gaan herzien de gereformeerde kerken heeft zich gisteren in Luntercn weer uitvoerig beziggehouden met de bezwaren, die in eigen kring leven tegen de gang van zaken die destijds leidde tot de zogenaamde vrijmaking. Dit gebeurde naar aanleiding van diver se ingekomen brieven en bezwaar schriften. zowel van particuliere per sonen als van kerkelijke vergaderin gen. Er lag een voorstel ter tafel om niet te voldoen aan het verzoek de tuchtproce dures die destijds zijn gevoerd, te her zien. Maar bij stemming laat in de avond, werd dit voorstel verworpen door het staken der stemmen: 2626. Direct daarop stelde de praeses dr. P. G. Kunst voor de behandeling van de zaak af te breken, ten einde eerst door in tern beraad na te gaan welke de ge volgen zijn van deze stemmingsuitslag. De vraag komt nu opnieuw aan de orde in de tweede voortgezette zitting, die in de eerste week van maart a.s. zal worden gehouden. 1. „dat het Nieuwe Testament gege vens bevat die wijzen in de richting van een grotere frequentie van de viering van het avondmaal dan on der ons gebruikelijk is" (het woord „ontegenzeggelijk" werd uit deze stelling geschrapt als gevolg van de aanneming van het amendement dat werd ingediend door ds. W. H. J. de Boer uit Heerenveen. red.); 2. ..dat van een frequentere viering van het avondmaal een grote zegen kan uitgaan, maar evenzeer dat een gro tere frequentie zonder de werking van de Heilige Geest geen waarborg biedt voor een verdieping van het geestelijk leven en dat zij gepaard gaande met een geringschatting van de Dienst des Woords, zelfs vervaar lijke verstarring en veruitwendiging in de hand werkt". Op de volgende synode zal een beslis sing worden genomen over een wijziging van de kerkorde die met dit alles sa menhangt. Nieuw blad verschijnt (Van onze kerkredactie) iYan de redacties van de drie bladen die T-,j„r.lhun verschi.ining hebben gestaakt. Het Niets slechts ,,Eenigheid des|is niet de bedoeling dat het ene blad geloofs" maar nog drie bladen «eheel door het andere wordt opgeslokt. uit de wereld van de gerefor meerde gezindte gaan verdwij nen. Het zijn de bladen Bezin ning", „Horizon" en „Contact", het orgaan van gereformeerden, werkzaam in kerkelijke arbeid en maatschappelijk werk. In de plaats van deze drie bladen zal een geheel nieuw blad verschij nen onder de naam „Regelrecht". Alj ondertitel krijgt het blad de woor den „Evangelische oriëntaties" mee. Er een redactie samengesteld uit leden dat een geheel nieuw bla schijnt. In een aankondiging van het blad „Regelrecht" wordt gezegd dat er een nieuw tijdschrift komt dat de band met het verleden op één fundamenteel punt bewaart; het wil werken vanuit de ge reformeerde geloofsovertuiging. Maar het wil zich niet binden aan een bepaalde dogmatiek of wijsbegeerte. Wel is de nieuwe redactie er zich goed van bewust, dat het nieuwe Schriftonderzoek evenals de dogmatische en wijBgeriga bezinning inzichten gebracht hebben, die nog te weinig bekend zijn en nauwelijk* vruchtbaar gemaakt voor de praktijk. Bedoeling De bedoeling van het nieuwe tijd schrift is regelrecht op de vragen af te Rillerig? Onprettig? Vlug: gen heeft bij Philips te Eind hoven een isochrone cyclotron be steld, die ettelijke miljoenen gul dens zal kosten. Met de bunker mee, die muren zal hebben van twee meter dik, zal een bedrag van vijftien tot twintig miljoen moeten worden ge'ftivesteerd. Het zal de grootste cyclotron worden, die ooit door Philips is gebouwd. Al vijf jaar lang is aan de plannen voor de cyclotron gewerkt. De in stallatie die zowel lichte als zwaar dere atoomkernen kan versnellen, betekent een belangrijke ontplooiing van het kernfysisch werk aan de universiteit van Groningen. De nieuwe machine past trouwens ge heel in de stoomachtige ontwikke ling van het onderzoek in Gronin- De cyclotron zal in of bij de stad Groningen worden gebouwd. De keuze van de cyclotron is door de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen goedgekeurd, in overeen stemming met de adviezen van de we tenschappelijke raad voor kernenergie en de Stichting fundamenteel onderzoek van de materie. Men is tot de conclusie gekomen, dat de cyclotron uitstekend past in het kader van de beoefening van de kernfysica in ons land. Er zal nu een onderzoek mogelijk zijn op een ge bied. dat tot nu toe in Nederland onbe reikbaar was. In de Groningse cyclotron kan de ener gie van de nucleaire projektielen tussen wijde grenzen geregeld worden. Voor protonen waterstofkernen) tussen tien en vijftig miljoen elektronvolt. voor deu teronen (kernen van zware waterstof) tussen twintig en zestig miljoen elek tronvolt en voor alfadeeltjes (helium- kernen) tussen veertig- honderdtwintig miljoen elektronvolt. Zwaardere atoom kernen zijn zelfs tot hogere energieën te versnellen. De bundel van versnelde deeltjes kan door middel van een speciaal ontwikkeld extractiesysteem buiten de versnellingsmachine worden gebracht en gericht worden op een trefplaat. die de te onderzoeken atoomkernen bevat. Dc ..18" bestrijden nadrukkelijk de antijging als zouden ze „als organisa- e" de eenwording in eigen hand wiL n nemen. Zij zijn er om alle gemeen teleden te bezielen met een wil tot een heid te komen. „Natuurlijk willen wij meedenken over een eventuele nieuwe vorm als ons dat gevraagd wordt", zo verklaarde ds. Pop. maar nu zijn wij er enkel om mee te helpen het karika turale beeld van elkaar weg te nemen. gebeden voor de eenheid. De opzet van het nummer en de in houd zijn tot stand gekomen na sprekken tussen rooms-katholieken reformatorische christenen, die rege'- matig in het ,.Diepgang"-centrum te Hazerswoude bij elkaar komen Ruim zes ton extra voor geref. zending In het jaar 1963 is op het gereformeer de Zendingscentrum te Baarn een extra bedrag voor de zending van ƒ604.000 ontvangen, bestemd voor allerlei concre te zcndingsdoeleinden. Ongeveer 10.000 giften konden worden geboekt. Dit be tekent. dat de leden van de Gerefor meerde Kerken ongeveer 20 procent ineer aan de zending hebben gege' dan volgens de begrotingen was De groep hervormde en gereformeer de predikanten (die in de drie Jaar dat ze zich aaneengesloten hebben twee pocketboeken uitgaven, te weten „Van kerk tot kerk" en „Aanvaardt elkan der") constateren met instemming dat men ln de gemeenten zeer voorzichtig te werk gaat. Het blijkt dat men beslist niet wil komen tot een eenheid van vormd en gereformeerd ten koste onenigheid ln eigen kring. In vele plaat sen blijken zelfs Initiatieven bewnst af geremd te worden om degenen die de noodzaak nog niet zo sterk overtuigd £e~ zijn, niet voor het boofd te stoten. voorkomen dat de woonkamer beslaan. Niets heeft ech ter geholpen en het is nog steeds el ke morgen: Druipende ramen. Gepro beerd is ook met harder of bijna de ten antwoord, dat we niet moesten be- eisen te stellen. Dan hadden nooit moeten huren huren omdat hij gehoord had dat het pand dezer dagen vrij kwam. Gaat dit zo maar en kan de huiseigenaar maar nieuwe huurders blijven sturen? dan Huurschuld hebben wij niet. Wij beta len altijd vooruit. Het huis Congressen De regionale congressen die op 30 mei in zes verschillende plaatsen in het land georganiseerd zullen worden (niet door de .,18" maar door de plaatselijke ker ken i vinden plaats in Amsterdam, Rot terdam. Eindhoven. Arnhem. Hengelo en Leeuwarden. Op elk congres zullen twee sprekers zijn en de bijeenkomsten zullen worden besloten met de opvoering van een daartoe speciaal geschreven li turgisch spel van Will Barnaard, geti teld: ..Bij water, brood en wijn" Op het landelijke grote congres in het najaar zal onder meer dr. J. Verkuyl spreken over de meer mondiale heid. dus d:e rijkt over de grenzen Nederland heen Tijdens het congres geheel niet stoken resultaat. Weet u mis Antwoord: Als uw r de door u genomen maatregelen, steeds "beslaan, is dit een bewijs dat in uw kamer veel vocht wordt gepro- huurder neergelegd duceerd. terwijl de ventilatie onvol- doelde is. Zolang in deze omstandig heden geen verandering komt. zult u last blijven ondervinden. Als vochtproducenten kunnen ge noemd worden: Mensen, dieren, plan ten. een tropisch aquarium, koken en warmen van water op de kachel, dro gen van wasgoed in de kamer, dam pende maaltijden, enz. Vooral het koken en drogen van was goed geeft veel waterdamp, die bij gebrek aan uitweg, tegen de ramen condenseert. Ga dus eens na. welke van de ge noemde vochtbronn-n verwijderd kun nen worden en of u de ventilatie van uw kamer kan bevorderen. huurders genoeg. Voorts schreef nog binnenshuis opnieuw geverfd, dus ook geen hij: U hoeft mij als huurder niet een op- te schrijven, want dat ben ik van huurders niet gewoon. Telefoonge- ondanks sprekken werden niet beantwoord. Tel- Brleven. die olet zijn voorzien van naam en adres hunnrn niet in behandeling worden genomen Ge helmhouding Is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar Io verband staan moeien in afzonder Hike brieven worden eesteld Pci brief dient een eti'ifen aan oost zegels te worden Ingesloten Vraag: Vier jaar geleden heb ik een huis^, gehuurd en betrokken. Aangezien dit sterk verwaarloosd was. heb ik er voordat ik er in trok voor 1500 aan laten opknappen. Ik heb toen de verhuurder per brief HPHPQUJ IBM gevraagd. om nu ook het zijne te doen Kort geleden kwam iemand bij Vervuild is het niet. En met ren gaan we goed om. Antwoord: Nog altijd staat de u toe na opzegging in het huis te blij- op kamertemperatuur, elke dag. ven krachtens huurbescherming. Aan- iedere week p»kon. Ik sluit hier gezien u goed huurder is. kunt u rus- paar blaadjes in. Misschien weet tig blijven zitten tenzij de huiseie»- echte naam. naar er in zou kunnen slagen een uit- de huur op het zettingsvonnis van de Kantonrechter dat een buur- te krijgen. even groot en In dit geval zou hij aangezien u goed huurder is zich alleen kun nen beroepen op dringende noodzaak voor eigen gebruik. Hij kan niet zo maar andere huurder dak sturen en u kunt hem aanmanen u met rust te laten. Mocht bet op dc een of andere manier nog tot eer proces komen, dan kunt u uw eigen belangen naar voren brengen en te vens de rekeningen 0'"»-'»gRen betref fende alles wat u aan het huis te koste heeft gelegd. Als het huis verwaarloosd wordt, moet u zich wenden tot de bouwpoli- mestsoorten 'ie of tot de kantonrechter. Mnak u dus geen zorgen meer. Vraag: Ik heb een paar plantji duiten. Onze zijn Bij de storting va postkantoor bleek or man. die een precies even groot en in alle opzichten gelijk huis had ge huurd oer maand ruim twaalf eu'-1»" minder betaalde, water inbegrepen, ter wijl wij het water afzonderlijk betaal- Omdat er geen mog"' >n con tact met de verhuurder bestond, heb ik me gewend tot de huuradviescom missie en deze heeft nu de huur ver laagd. De verhuurder was niet voor de commissie verschenen en liet ver volgens de heer Kantonrech'er ovc de huurprijs beslissen. Deze kwam tot deze1''1» conclusie als de huuradvies commissie en de verhuurder moest hel teveel ontvangene teru^-talen. Toen hij hieraan voldeed, kregen wij een aangetekende h«-,w met de aanzegging blauwe en de W.C., de schuur, veranda dat hij het huis kwa -allen er el ke keer blaadjes af. Ze krullen en verwelken Weet u de behandeling. Ze staan op het oosten, dus niet in de zon. In de winter krijgen z« water Antwoord: Het ons toegezonden olad is van een cineraria (sereccioi hybrida grandiflora De naam duiten is ons onbekend en slaat vermoedelijk op dc ronde bladeren Dat afvall*- van de blaadjes, het het krullen en verwelken wijst veelal op »en verkeerde behande'ing. De cine-, 'e voet. In de bloei -raagt zij wel veel water, maar zij verdraagt geen vater dat op het schoteltje bliift staan Dus dit moet u weeeooie v Ook kan hel zijn dat het gat in de pot ver stopt is. Indien dit zo is. moet u het doorsteken. Ook ookon of andere kunst- nestsoorten verdragen ze s'erht. In de 'olie groei is het wel goed ze om de cht dagen wat 1e geven, doel" matig n altiid op vochtige grond Na de •'oei moet u weinig of niets geven. Winters kunt u de plant in de zon sociale leven, van de geestelijke gezond heid, van onderwijs en opvoeding, van ikerk en oecumene, van literatuur en beeldende kunst. Het nieuwe tijdschrift zal worden uitgegeven door J. H. Kok te Kampen. Tot de nieuwe redactie zijn toegetreden Prof. dr. A, L. Janse de Jonge, de Am sterdamse predikanten dr. H. M. Kuitert en ds. S. J. Popma. prof. dir. R. Schippers en de heren A. Middeldorp en W. M. Ottow. Een zevende redactielid wordt nog gezocht. Tevens zal in de komende dagen een bredere redactieraad worden gevormd. Uitnodigingen ziin uitgegaan, maar deze is nog niet definitief gevormd. Deze Kerkeraad Hoorn ongerust over synodeuitspraak (Van onze kerkredactie) Naar wij vernemen heeft de eerste gereformeerde kerkeraad zich reeds bij de synode beklaagd over het besluit dat enkele dagen geleden genomen werd waarin de politieke verantwoordelijkheid aan de leden van de Gereformeerde Kerken zelf werd opgedragen. De kerkeraad van Hoorn zond een te legram naar het moderamen van de synode waarin hij zijn grote ongerust heid uitspreekt over de betreffende sy nodale uitspraak. Deze kerkeraad meent dat de uitspraak aanleiding zal geven tot verwarring. De kerkeraad verzoekt de synode een oplossing te zoeken om een dergelijke verwarring te voorkomen. V.U. ziekenhuis door brand bedreigd Het nieuwe in aanbouw zijnde Aca demische ziekenhuis van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam is vannacht ter nauwernood aan brandgevaar ontsnapt. Gelukkig bleef de brand, die in een naastgelegen loods ontstaan was, tot die loods beperkt. In de loods stonden betonmolens en was zand en cement opgeslagen die ge- biuikt werden bij de bouw van het zie kenhuis. Door de gunstige wind bleef de brand beperkt tot de loods. De brandweer was het vuur na geruime tijd meester, zodat het gevaar voor het ziekenhuis geheel geweken is. Driejaarlijks congres vrijz. christendom Van 18 tot 23 augustus aanstaande zal i„ het 1ste vrijzinnig christelijk lyceum in Den Haag het driejaarlijks congres van het internationaal verbond voor vrij zinnig christendom en geloofsvrijheid (I-V.V.C.) worden ehouden. Het thema van de conferentie is ..Een geloof voor de wereld van morgen". Er worden deelnemers verwacht uit Wesi-i.uiopa. de Verenigde Staten. Oost- Europa. Japan, India en Afrika. Naast prof. dr. H. C. Riirnkc, oud hoogleraar aan Je Rijksuniversiteit te Utrecht, die zal spreken over „Keeping your own integrity", voeit de ondersecretaris bij de Verenigde Naties dr. Ralph Bunche het w< ord over ..Mot-al standards for the world of tomorrow' Prof. dr. L. J. van Hoik zal op de conferentie verslag uit brengen van zijn bevindingen op het Va ticaans concilie. Wilt u de plant overhouden dan moet u op de scheuten aan de voet terug- Onderwijs vraagt om salarisverbetering Het hoofdbestuur van dc Algemene Onderwijs Federatie heeft de minister van onderwijs kunsten en wetenschap pen in ceD schrijven namens de aange sloten verenigingen te weten: de Vrije vereniging van Nederlandse onderwij- ze-s. de Vereniging van onderwijzeres sen in handwerken, de Nederlandse ver eniging van kleuterleidsters en de Ver eniging van hoofden van scholen, met klem verzocht die maatregelen te tref fen, welke leiden tot een effectieve sa larisverbetering van het onderwijzend personeel. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op het geringe verschil in sa lariëring van leidsters en hoofdleidsters bij het kleuteronderwijs, waardoor een nijpend tekort aan hoofdleidsters is onW

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2