Mauw® Leidse Courant ECONOMIE IS IN GEVAAR Werkgevers tegen sociaal minimum voor AOW Duidelijke waarschuwing van minister Witte veen* Lonen niet hoger dan overeengekomen is Felle reactie op de beurs Erhard: zonder Engeland Europa slechts „romp" Zeven Duitse mijnwerkers ingesloten Flatgebouw ingestort, 15 doden Rijbewijs afnemen of psychiatrisch rapport Woningproduktie laatste kwartaal boven 9000 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Donderdag 16 januari 1964, 44&ta jaargang AANHOUDENDE VORST Droog: weer met weinig: bewolking:, be houdens enkele overdrijvende wolken velden in hoofdzaak over het noorden van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Matige, in de namiddag tijdelijk lichte vorst. (Zie ook pag. 7) Abonnementsprijzen p.w. 0,-78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 bezorging 18:00—19.00 DE (E minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, heeft gisteren een duidelijke waarschuwing laten horen. Hij zei, dat de kans groot is dat Nederland ge confronteerd zal worden met economische moeilijk heden gedurende vele jaren. Wanneer de loonbewe- ging in 1964 ons uit de hand loopt, zo verduidelijkte de bewindsman zijn waarschuwing, treedt in 1965 een economische teruggang in, die lang kan duren. Prof. Witteveen sprak op een lunchbijeenkomst van de Bui tenlandse persvereniging in Den Haag. zei hp, dat er grote ge- Vurig hoopte de minister, dat men niet nog grotere loonsverhogingen zal eisen. Want dit zal de grootste proble men veroorzaken: de concurrentie op de wereldmarkten zal teruglopen. De loonstijgingen worden niet steeds uit de grotere winsten betaald. In de scheepsbouw zijn de lonen omhoog ge gaan, ondanks het feit dat men met ver lies werkt. varen ontstaan voor de Nederlandse eco nomie wanneer de lonen sterker stügen dan is overeengekomen. De Nederlandse concurrentiekracht zal dan immers ern stig worden aangetast. Psychologe Dat de lonen te sterk zullen stijgen, is heel goed mogelijk want er bestaat op het ogenblik een gevaarlijk psycholo gisch klimaat bij het publiek. Te veel heeft men de indruk, dat er een enorme ruimite is, die de prijsstijgingen kan op vangen. Wanneer echter de verwachtingen, dat de prijzen niet te sterk zullen stijgen, worden teleurgesteld, wil men nóg meer. De reële mogelijkheden worden on derschat, aldus de minister, en men gaat buiten de werkelijkheid staan. De loonsverhogingen moeten echter gezien worden als een ingreep voor één keer. Men kan zich niet blijven aanpas- Hij schatte de stijging van de pro- duktiviteit in Nederland in dit jaar 4'i procent, terwijl bij een strikte na leving van het loonakkoord reeds een loonstijging van gemiddeld 13 procent zal ontstaan. Overigens zal de loonstijging, zo be toogde prof. Witteveen verder een reële verbetering betekenen. In december was het indexcijfer van het levensonderhoud 110, of maar één punt hoger dan in no vember. De Amsterdamse effectenbeurs heeft fel gereageerd op de waarschuwing van minister Witteveen. Woensdagavond liepen de koersen ge- durende het telefonische effectenverkeer aanvankelijk nog op, maar toen de waar schuwing bekend werd, voltrok zich een scherpe koersdaling met ruime handel als gevolg van winstnemingen. Philips daalde van 163.80 tot 159, Kon. Olie van 195 tot 188, Unilever van 151.90 tot 148.40, Hoogovens van 619 tot 610. en AKU van 548 tot 542. Vanmorgen was er een licht koersherstel. (Voor vervolg zie pag. 6'-1 Aanvulling kan ook krach tens Bijstandswet De vier werkgeversverbonden in Nederland hebben zich uitgesproken tegen een optrekking van de A.O.W.- ui'tkeringen per 1 januari 1965 tot een zogenaamd „sociaal minimum". Zij zijn er niet op tegen, dat aan de ouden van dagen, die uitsluitend van de A.O.W.-uitkeringen moeten le ven, een bedrag extra wordt uitbe taald, bijv. via de Algemene Bij standswet, maar zij wijzen de plan nen van minister Veldkamp reso luut af. Per 1 juli 1963 hebben de drie werk- nemersvakcentralen optrekking van de A.O.W.-uitkeringen gevraagd tot een so ciaal minimum van 3250,— per jaar. Deze uitkeringen zyn echter waardevast, zodat wanneer de plannen van minister Veldkamp doorgaan óp 1 januari 1965 een sociaal minimum uitbetaald zal wor den van circa 3650,—. De sterke stijging van de lonen zal namelyk automatisch de A.O.W.-uitkeringen in gelijke mate omhoog stuwen. Als grootste bezwa,i tegen deze ontwikkeling voeren de werkgevers verbonden aan, dat de premie voo de verplichte sociale verzekering ei RONDER Engeland is Europa slechts een romp. Alles moet gedaan worden om de kloof tussen het continent en Engeland niet te vergroten. Een gelukkig, voorspoe dig en vrij Europa kan slechts samen met Engeland worden verwezen lijkt. Deze woorden sprak niemand In één oogopslag Panama: wat nu? pag. 5. Niet meer roken Dit kan, als uw motieven deugen pag. 5. Defensielast stijgt maar chef generale staf bezuinigt pag. 7. Stem uit de vakbeweging: verhoog de prijzen! (voor ziekenhuizen enz.) pag. 7. Amsterdamse aannemers gaan nog een stapje verder pag. 7. Dieren van Artis namen het er (te) goed van pag. 7. Sport: schaken, ijssport en voetbal pag. 9. minder dan de Westduitse bonds kanselier Erhard op een officiële lunch in Londen, waar hij twee da gen besprekingen heeft gevoerd met de Britse regering. Vanavond vertrekt Erhard weer naar Bonn. Er zal dan een communi que worden uitgegeven over de be sprekingen, die Erhard heeft gevoerd met premier Douglas Home, minister Butler (buitenlandse zaken) en ande re regeringsfunctionarissen. Er is hard gewerkt aan de bouw van het Engels-Duitse deelgenootschap te midden van berichten over nieuwe stap pen van het westen voor een beëindiging van de bewapeningswedloop. Met deze besprekingen viel samen een aankondi ging van de Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht, dat "hy op 6 januari er by Erhard in een brief op heeft aangedrongen, met hem een ver drag te sluiten volgens hetwelk alle kernwapens voor altyd van Duits grond gebied geweerd zullen worden. De nota werd echter ongeopend teruggezonden, omdat de regering van Erhard het re giem van Ulbricht weigert te erkennen. Het doel achter deze en andere com- rj.iis'isohe zetten en de Russische hou ding van redeiykheid in het algemeen zyn op intensieve wijze door Erhard en Douglas Home en hun adviseurs geana- liseerd tydens hun ontmoeting die byna drie uur heeft geduurd. Ook zou ge sproken zyn over de legeringskosten van de Britse strydkrachten in West- Duitsland. Men zou zyn overeengekomen dat een Westduitse delegatie eind februari naar Londen zal gaan om verdere regelingen te bespi eken. Te hoge premie Belastingverlaging in gevaar (Van onze soc.-econ. redactie) sterk zal stijgen, dat deze vorm v verzekering veel van zijn sympathie zal verliezen. Deze A.O.W.-operatie zal namelijk 4 a 500 miljoen gulden extra gaan kosten. Behalve een stij ging van de sociale premielast tot circa 15 procent (en in de toekomst bij de sterke vergrijzing van ons volk tot ongeveer 17,5 procent) zal er ooi in de schatkist getast moeten wor den, wat de aangekondigde belas tingverlaging en de afbraak van d< sterke progressie in de belastingen in gevaar zal brengen. BIJSTANDSWET Voorts menen de werkgevers, dat een heel goed middel bestaat om de nen, die geen andere middelen van staan hebben dan de A.O.W-uitkeringen in financieel opzicht tegemoev te komen Er komt immers een Algemene Bijstands wet. Wie aanklopt om financiële bij. stand, kan zijn wettelyk recht laten gelden. De betrokkene behoeft niet meei om een gunst te vragen, want de Armen, wet is dan immers opgeheven. Volgens informaties van de zyde var het .Verbond van Prot. Chr. Werkgevers zijn er in Nederland ongeveer 750.1 bejaarden, die in aanmerking komen voor A.O.W.-uitkeringer Van deze 750.000 „genieten" er circa 150.000 inkomen, dat beneden het sociaal mini mum van 3250,ligt. In 75.000 gevallen werd in het verleden een beroep gedaan op de gemeentelijke armenzorg In zelfde aantal gevallen werd er echter dus geen beroep gedaan op de armenzorg, maar werd er stille arm de geleden. De werkgeversorganisaties stellen zich nu op het standpunt, dat dit in de toekomst niet meer nodig is, daar aan iedere oude van dagen het recht gegeven kan worden via de Algemene Bijstandswet eer komen van tenminste het sociaal i mum van 3250,op dit moment of j 3650,op 1 jrnuari 1965 op te t Voor het Nederlandse volk zal dit, al dus nog steeds de redenering in v geverskring, geen verzwaring var sociale verzekeringslasten en een betere mogelijkheid tot belastingverlaging bete kenen, terwyl toch aan de ouden van dagen geen cent tekort gedaan wordt In alle gevallen, waarin het minimum- inkomen niet wordt gehaald, zal aanvul ling mogelijk zyn via de Algemene By- standswet. SOCIAAL MINIMUM Bovendien merken de werkgeversorga. nisatics op, dat de A.O.W-uitkering in de toekomst toch langzaam zal groeien naar het beoogde sociaal minimum. De A.OAV.-uitkeringen zyn immers waarde vast en worden steeds verhoogd, wanneer de loonindex stygt. Deze styging van de loonindex weerspiegelt niet alleen de geldontwaarding, maar toch ook de steeds voortgaande reële welvaartsstyging. Ver. geleken bij 1957 z;yn de A.O.W.-uitkerin gen reeds verdubbeld; in een periode dus van nog geen zeven jaar. Daarbij leeft thans met name in dc kring van het Verbond van Prot. Chr Werkgevers het voornemen in de nabije toekomst sterke nadruk te gaan leggen bij de verdere ontplooiing en uitbouw de bedrijfspensioenfondsen, zodat deze ook van grotere betekenis zullen worden voor de bestaansmogelijkheden van de ouden van dagen. Ook by de werkgevers is men terdege de gedachte toegedaan, dat de man die zijn hele leven hard gewerkt heeft, recht heeft op een oude dag zonder financiële moeilyk- heden. x(Zie vervolg op pag. 6) In Parijs is een flat-in-aanbouw van dertig meter hoogte als een kaartenhuis ineengestort. Vijf tig arbeiders werden onder het vallend puin bedolven. Vijftien hebben het ongeluk niet over leefd. De zeven mijnwerkers die tengevolge van een instorting sinds gisteren op 600 meter diepte in een steenkoolmijn bij de Westduitse plaats Castrop-Rauxel zit ten opgesloten zullen, naar men ver wacht, niet voor vrydag worden be vrijd. Hun toestand is echter uitstekend en zij verkeren niet in gevaar. Zij kan nen van levensmiddelen worden voor- IA/IET een geraas als van een over- -"A vliegende straaljager, aldus een van de ooggetuigen, is gisteren in Parijs een blok woningen van 30 meter hoogte als een kaartenhuis in elkaar gestort. Tenminste vijftien arbeiders zijn hierbij om het leven gekomen, maar een onbekend aantal ligt nog onder de puinhopen bedol ven. Men spreekt van tien vermisten. De autoriteiten achten de kans op overlevenden gring. Het kan zelfs nog wel dagen duren voordat de gehele puinhoop doorzocht is. Van het blok waren het skelet en de vloeren reeds klaar. Het is een overheidswerk. be doeld als flatgebouw voor personen die geen al te hoge huur kunnen be llet had twaalf verdiepingen hoog moeten worden en er waren 899 flats in gepland. Het gebouw maakt deel uit van een complex waarvan de bouw in 1961 is begonnen. De eerste bouwmaatschappy gaf het werk op na het aanleggen van de fun deringen. Nadat de bouw 18 maanden had stilgelegen, werd het door een an dere maatschappij voortgezet. Het ge bouw lag aan de boulevard Lefèbre vlak bij de Porte de Versailles. Werklieden waren bezig de laatste betonnen balken te monteren toen het gehele bouwsel in elkaar stortte. Het geraamte scheen een ogenblik heen en weer te schudden waarna het in een grote stofwolk verdween. Ongeveer 50 arbeiders moeten in het gebouw aan het werk zijn geweest. Velen konden zich gelukkig nog, zij het licht gewond, in veiligheid stellen. Zeventien arbeiders liepen verwon dingen op. Vannacht werd bij het licht van schijn werpers door gezocht. Aangren zende gebouwen worden gestut omdat men rekening houdt met de mogelijk heid dat een ondergrondse verzakking de ramp heeft veroorzaakt. Hervormde synode distancieert zich van „hetze" Het moderamen van de generale syno de der Ned- Hervormde Kerk heeft op nieuw een brief gezonden aan de VARA, waarin het zegt met belangstelling het resultaat van het beraad iai de vergade ring van het hoofdbestuur van de VARA tegemoet te zien. Voorts wijst het erop, dat het moderamen, toen het zich naar aanleiding van de gewraakte tv-uitzen- ding tot de VARA richtte, moeilijk kon voorzien dat zich de actie tegen deze vereniging zou ontwikkelen die thans aan de gang is. „Het moderamen gevoelde de behoefte u mede te delen, van mening te zijn dat deze actie de aandacht aftrekt van de zaak waarom het eigenlyk gaat en de situatie wel byzonder vertroebelt- Het moderamen wil zich van deze hetze dan ook nadrukkelijk distanciëren", al dus de brief. Commentaren LIET kost kracht om de tijd aan tt kunnen waarin wij leven en het vraagt wijsheid om het juiste stand punt en de juiste houding te bepalen en te kiezen. De belevenissen rondom een zekere televisieuitzending hafcëen het be wezen en het bovenstaande geldt evenzeer de maatschappelijke situ atie waarin wij ons bevinden. Niet zonder reden heeft gisteravond ook onze minister van financiën, de heer Witteveen, gewaagd van een gevaarlijk psychologisch klimaat waarin wij ons bevinden. Ook uit een welvaartsstaat, als waar in het ons land vergund is te leven, kan men niet meer halen dan erin zit. En er zit niet meer in dan wij zelf in staat zijn erin te investeren. Ook op een welvaartssituatie kan men zich verkijken. Er zijn hier verwachtingen gekoes terd die ook geheel of ten dele wor den bevredigd. Maar er zijn ook verwachtingen waarin men wordt teleurgesteld en dat leidt dan tot on tevredenheid. Het is dan de vraag, of dat billijk is. Reeds dadelijk stond vast, dat een deel van de verworven loonsverho ging teniet zou worden gedaan door hogere prüzen. Dat lijkt niet gemak kelijk te verwerken. Wie zou een verkregen loonsverhoging niet on gerept willen bewaren Het zit er echter niet in- Moeten dan de lonen nog verder omhoog En hier lijkt dan de waarschuwing gepast die de minister van financiën liet horen We dragen allen een zwa re verantwoordelijkheid. Gezamen lijk hebben we onze samenleving te bouwen. Daar kan, als het ons aan wijsheid ontbreekt, veel aan worden bedorven. Is het alleen een kwestie van psy chologie Misschien nog meer een van geestelijke instelling. landse Christelijke Bond van Overheidspersoneel heeft, hij monde van zijn secretaris, de heer W. Wie- ringa, de aandacht gevraagd voor de moeilijke positie van enkele groepen van werknemers, die in salariëring nog steeds tot de achtergeblevenen behoren, hoewel dat, niet in het minst om het door hen verrichte werk, niet zo zou mogen zijn. Nu leven er in onze „welvaartsstaat nog zeer velen, die daartoe gerekend zouden kunnen worden, maar de genen, waarvoor de N.C.B.O. thans in de bres is gesprongen, nemen daar onder toch wel een uitzonderlijke plaats in, namelijk de velen, die werkzaam zijn op het terrein van de gezondheidszorg en het maatschap pelijk werk. Het zijn speciaal de kinderbescher ming en de bejaardenzorg, die daar bij in een moeilijke situatie verke ren. Ook op deze terreinen werken mensen, die (het kan haast niet an ders) uit bewogenheid met de lij dende of in nood verkerende naaste voortdurend blijk geven van per soonlijke opofferingsgezindheid. Dat de N.C.B.O. juist in deze tijd, waarin toch al „zoveel" wordt ge vraagd, voor deze mensen extra aan dacht vraagt, is helaas maar al te zeer nodig. Wij hopen dan ook van harte, dat deze cri de coeur door overheid en volk met bewogenheid zal worden verstaan. Dronken achter het stuur De recidivisten onder de chauf feurs. die in Rotterdam onder in vloed van alcohol een auto besturen, zullen worden verplicht zich te on derwerpen aan een psychiatrisch on derzoek onder verdenking van psy chische gebreken. Wordt zo'n onder zoek geweigerd, dan kan het rijbe wijs ongeldig worden verklaard. De Rotterdamse politie heeft de mogelijkheden hiertoe door arti kel 18 van de wegenverkeerswet te hanteren. Dit artikel geeft de bevoegdheid iemand op vermoeden van lichame lijke of geestelijke ongeschiktheid In het Brabantse Deurnc heeft minister Bogaers gisteren de eer ste voltooide Bogaers-woning, kosten 14.000 guldenofficieel ge opend en overgedragen aan de be woners. Staande voor .gijn" wo ning verleende de minister aan burgemeester F. L. M. Hoebens goedkeuring voor de bouw van nog elf Bogaers-woningen in Deurne Geref. synode op 22 januari voor VAR A-televisie De VARA-televisie heeft de gerefor meerde synode voor woensdagavond 22 januari zendtijd aangeboden om de synode gelegenheid te geven tetuige- nis af te leggen van haar standpunt inzake de uitzending „Zo is het Zoals bekend had de synode hierom gevraagd Het moderamen van de sy node beraadt zich op het ogenblik over de vorm waarin deze uitzending zal worden gegoten. Eerste Bogaerswoning gereed IN 1963 zijn volgens voorlopige cij- rigens geen^ record. In december 1959 fers van het C.B.S. 79.400 ningen gereed gekomen, ruim 1000 meer dan in 1962, zo heeft gisteren dc minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid P. C. W. M. Bogaers in Deurne meegedeeld, waar hij in tegenwoordigheid van onder meer de commissaris van de Koningin in Noordbrabant, in het kerkdorp Neerkant de sleutels heeft overge dragen van de eerste Bogaerswoning die in de gemeente is klaargekomen. In de maand december kwamen vol gens voorlopige cijfers 9000 woningen gereed, tegen 7364 (definitief) in de maand december van 1962. Dit is ove- kwamen 9635 woningen klaar. De woningproduktie is in de afge lopen drie maanden steeds boven de 9000 geweest. De minister noemde dit een goed resultaat. Minister Bogaers noemde de woning „keurig afgewerkt'". Hy verwachtte dat ook de nog te bouwden huizen van de zelfde kwaliteit en afwerking zullen zyn. Deze Bogaerswoning werd gebouwd door aannemer Manders uit Meerkant, die vorig jaar in het nieuws kwam door zyn 10.000 guldenwoningen, waarvan toentertyd de bouw werd stopgezet. Uit besprekingen met dc minister kwam hiervoor in de plaats de woning voor de prys van 14.000 gulden, die nu algemeen Bogaerswoning wordt genoemd. voor het besturen van motorrijtui gen medisch te doen onderzoeken. Een van de psychische gebreken zou kunnen zijn het gebrek aan iveerstand tegen de verleiding alcoholische dranken te gebruiken. In Rotterdam venvacht men dat de politie in andere steden eveneens op een dergelijke wyze zal gaan optreden. In het laatste halfjaar van 1963 heeft de Rotterdamse verkeerspolitie in dertig gevallen een medisch onderzoek gevor derd. Van dertien gevallen is inmiddels de uitslag bekend. Twaalf chauffeurs werden op psychische gronden ongeschikt bevonden voor het besturen van motor- rijtuigen. Hun rijbewyzen werden ongel dig verklaard en ingenomen. Uit dc eerste resultaten meent de RoL terdamse verkeerspolitie te mogen aflci. den dat onCer de 6.000 mensen die in 1961 in Nederland werden veroordeeld wegens een verkeersmisdryf waarbij de alcohol een rol had gespeeld ongeveer 1.800 recidivisten schuilen die voor een onderzoek in aanmerking kunnen komen Levensonderhoud duurder Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het CBS wordt samengesteld op basis 1959-1960 100, is tussen medio november en medio gestegen van 109 tot 110. Deze stijging deed zich in hoofdzaak voor in de sector voeding, waarvoor het indexcijfer opliep van 108 tot 110. Bin nen deze sector stegen de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit, terwyl voorts p.m. prijsstijgingen wer den geregistreerd voor vlees, vlecswa- en koffie. Voor eieiren werd een prijsdaling waargenomen. Pet totaal indexcijfer. inclusief soaülfl verzekerin gen en loonbelasting van 107 per medio november tot 108 medio december

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1