Nieuwe Leidse Courant Nederland neemt deel aan gesprek met Air Union REGERINGSDELEGATIE NAAR BRUSSEL De grens viel in l water... K.L.M. terug in een zwakke positie Panama en de Y.S. tot akkoord gekomen Probleem was formulering Sneeuwstorm in Amerika: 92 doden Ook Denen binden strijd aan tegen sigaretten Nieuw exportrecord in 1963 Wij aten meer vlees ondanks hoge prijs SIGARETTENVERBOD IN KLEIN STADJE Woensdag 15 januari 1964, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Droog vries weer Droop weer met over het algemeen weinig bewolking. Matige oostelijk* wind. Vannacht matige, op enkele plaat sen strenge vorst, morgen overdag ma tige tot lichte vorst. -J Abonnementsprijzen p.v» .m. 3,35. p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 De commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gisteren in de Alblasser- waard het nieuwe gemeentehuis voor Molenaarsgraaf, Brandwijk en Wijngaarden geopend. Het gemeentehuis staat midden in de Graafstroom, ongeveer twee me ter uit de oevers, op betonnen palenzodat het water er onder door stroomt. Van een oever is een weg aangelegd naar het ge bouw. De wat ongewone plaats is gekozen om een eind te maken de bouw is geweest over de plaats van het raadhuis. Architect A. Koopmans uit Voorburg stelde tenslotte voor: plaats het gebouw op de grens van de twee grootste gemeenten: Brandwijk en Mole naarsgraaf. Deze grens is de Graafstroom NEDERLAND, en dus de KLM, zal vanaf nu kunnen deelnemen aan de Air-Union-besprekingen, welke binnenkort in Brussel zullen worden hervat. Dat is het resultaat van het diplomatieke overleg door de staats secretaris van verkeer en waterstaat, de heer M. J. Keyzer. De Neder landse delegatie zal bestaan uit vertegenwoordigers van de ministeries van verkeer en waterstaat, buitenlandse zaken en financiën en zal onder leiding staan van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, vice- admiraal b.d. W. J. Kruys. De K.L.M. heeft al eerder deelgeno men aan de besprekingen om te komen tot de oprichting van de Air Union, een Europese luchtvaartmaatschappij. Op hei verkeerde moment, toen de K.L.M. het niet eens kon worden met de andere maatschappijen over de bepaling van haar aandeel in het gezamenlijke ver voer, trok de K.L.M. zich terug. De Ne derlanders dachten het wel alleen te kunnen klaren. Toentertijd is bijna geen of helemaal TVE Verenigde Staten en Panama hebben overeenstemming be reikt over het herstel van de diplo matieke betrekkingen tussen beide landen en over een conferentie ter bestudering van wederzijdse proble men binnen een maand. Het nieuws werd medegedeeld door een gezaghebbende Latijns-Ameri- kaanse woordvoerder, die lid van de verzoeningscommissie van de organi satie van Amerikaanse staten is. Het probleem was te gecompliceerd om er op eenvoudige wijze een uitweg uit te kunnen vinden. Niettemin is de op lossing, waarvan nu melding wordt ge maakt, voor beide partijen bevredigend. VERKIEZINGEN In beide landen moeten dit jaar ver kiezingen worden gehouden. In Panama is dat al in mei het geval, in de Ver enigde Staten zal het nog tot november duren. Panama meende zich thans niet meer te kunnen veroorloven, de oude toestand te herstellen en verder te doen of er niets is gebeurd. De Verenigde Sta ten konden er op hun beurt echter niet aan denken, te zwichten voor de druk van Panamese jzijde. Niet alleen omdat dit „in eigen huis" niet erg zou worden gewaardeerd, maar ook omdat een dergelijke hou ding zeer nadelige internationale con sequenties voor de Amerikanen zou kunnen hebben. De moeilijkheid was dus in de afgelopen dagen, een middel te vinden om uit deze impasse te gera ken. En naar het zich thans laat aan zien, is men hierin geslaagd. De Verenigde Staten hadden als voorwaarde gesteld, dat er geen spra ke van besprekingen kon zijn, als niet eerst de diplomatieke betrekkingen waren hersteld. Voorts spraken zij de wens uit, dat geen datum wordt ge- In een oogopslag Gevaarlijk spel met prijzen pag. 2. Strenge winters pag. 2. Geref. synode: geen verbod van P.v.d.A.-lidmaatsehap pag. 2. Tanganjika laat opgejaagde sultan toe pag. 5. Luns pleit voor groter Euro pa pag. 5. Kip wordt populair; klacht over het ei pag. 7. Aannemers verzetten zich tegen hogere prijzen pag. 7. Winstdeling bij bouwbedrijf pag. 7. Twintig jaar geleden: bun kerdrama van Vught pag. 9. Piloten de kou in pag. 9. Schaken en schaatsen pag. 9. noemd voor het begin van de bespre kingen over het Panamakanaalver- drag, niet alleen om de indruk te vermijden, dat de Ver. Staten onder druk hebben gehandeld, maar ook, omdat in beide landen dit jaar ver kiezingen gehouden moeten worden. Dit laatste was voor Panama moeilijk te verwerken, omdat juist met het oog op de verkiezingen, die daar in mei ge houden moeten worden, een dergelijke stap terug een nadelige uitwerking zou kunnen hebben. DRUK OVERLEG Gisteren heeft Panama nog geprobeerd, de Amerikanen tot meer concessie te dwingen. President Chiari liet weten, dat hij een volledige diplomatieke breuk met de Verenigde Staten zou doorzetten. Voorts liet hij weten, dat de diploma tieke betrekkingen tussen beide landen niet kunnen worden hervat, zolang de Amerikanen niet de toezegging doen be te zijn, het Panamakanaalverdrag te herzien. In Washington en Panama werd druk overleg gepleegd om een for mulering te vinden die voor beide par tijen aanvaardbaar was. Hierin is men nu blijkbaar geslaagd De gierende sneeuwstorm die een groot deel van de Verenigde Staten heeft geteisterd heeft tenminste 92 do den geëist. Op sommige plaatsen was de storm de ergste die sinds jaren is voor gekomen. Door soms zes meter hoge sneeuwbanken waren duizenden reizi gers gedwongen onderweg te overnach- Vele scholen, onder andere in New York en Philadelphia bleven gisteren gesloten. In grote delen van Amerika bleven winkels en scholen dicht. Op het internationale vliegveld Ken. nedy in New York overnachtten onge veer 3.000 reizigers nadat alle vluchten waren afgelast. In Pennsylvania bleven 250 leerlingen van een middelbare school gedurende de nacht in het schoolgebouw ingesloten. Maandag werden in het middenwesten van de V.S. Illinois, Indiana en Ohio door sneeuwstormen geteisterd. In het zuiden kreeg Florida zijn eerste sneeuw sinds zes jaar. De 25 centimeter sneeuw in Washington was het dikste sneeuwdek daar sinds bijna zes jaar. OPRUIMING 130 190 69,— 230 128.- 200 x 300 178,— 225 x 315 218 VAST TAPIJT: 100 cm. breed 9.95 verzet-bouclé 13.90 Extra aanbieding SUPER-BOUCLE: van 24,50 voor 18.90 p. M2 Coupons linoleum en lopers. Gordijnstof v.a. 1,95 BULTHUIS BOTERMARKT 23 geen rekening gehouden met de slechte resultaten van onze luchtvaartmaatschap, pij. Dat gebeurde vijf jaar geleden. Hoe wel de verdergaande besprekingen tus sen de Air France, de Sabena, de Lufthansa en de Alitalia keer op keer weer op een teleurstelling zijn uitgelo pen, moet worden verwacht dat Neder land nu in de slechts denkbare onder handelingspositie aan de coferentietafel komtte zitten. Ingewijden geloven dat de K.L.M. nu met een nog veel geringer aandeel ge noegen zal moeten nemen dan destijds werd aangeboden. Overigens is men van mening dat deze besprekingen evenmiu tot het gewenste resultaat zullen leiden Van de KX.M. is in antwoord op een vraag meegedeeld dat de leiding van onze luchtvaartmaatschappij nog „steeds uitermate positief staat tegenover iede re gezonde vorm van samen/werking op luobvaartgebied in Europa". Jacqueline Kennedy dankt voor brieven Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft dinsdag via de televisie en in een verkla ring aan de pers allen bedankt die hun deelneming hebben betuigd met de moord op haar echtgenoot. De 800.000 brieven en boodschappen die de familie Kennedy heeft ontvangen zullen afzonderlijk wor den beantwoord. Verdachte Nijmeegse moord in Tilburg gezien Drie bedienden van een snackbar aan de Spoorlaan te Tilburg hebben de Til- burgse politie medegedeeld dat de 19> jarige Nijmegenaar Hans van Os. die gezocht wordt als verdacht van de moord op de 68-jarige mejuffrouw T. Hendriks, maandagmiddag bij hen in de zaak is geweest. De jongeman is na iets te hebben gebruikt en te hebben afgerekend, weer vertrokken. Pas dinsdagochtend toen de foto van Van Os in de dag bladen verscheen, wisten zij wie de be zoeker was geweest. Hun verklaringen aan de politie waren zeer pertinent. Vermoed wordt dat Van Os tracht de Belgische grens te bereiken. „Zo is het W etenschappeli j k onderzoek naar de reacties Er zal een wetenschappelijk onderzoek worden ingesteld naar de reacties op de gewraakte uitzending van ,,Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van 4 januari j.l. Het instituut voor de we tenschap der politiek van de universi teit van Amsterdam, dat indertijd ook een interessant onderzoek wijdde aan de ..Open het dorp"-uitzending. kreeg dc medewerking van de VARA, die alle reacties aan de onderzoekers ter be schikking stelde. 0 De 15-jarige Rudolf van der Reijden uit Zeist is gisteren na een verkeerson« geluk in zijn woonplaats in een zieken huis overleden. Shock-therapie voor jeugd tegen roken haar instemming betuigd met de bevindingen van de Amerikaanse wetenschappelijke commissie, die roken van sigaretten heeft aangegeven als een oorzaak van longkanker. De directeur-generaal van de WHO. de Braziliaan dr. Marcelino Candau, deel de in een verklaring mee dat de Ameri kaanse bevindingen in overeenstemming schijnen te zijn met dergelijke rapporten die elders zijn opgesteld en ook met de bevindingen van de WHO. „De juiste wjjze van inwerking van het roken van sigaretten is echter nog niet duideiük", aldus dr. Candau. „Het feit dat het roken van een pijp slechts in minimale mate in verband met dit gevaar wordt gebracht en het roken van sigaren nauwelijks, is moeilijk te begrij pen, tenzij het inhaleren, dat vaak voor komt bij sigarettenrokers, een belang rijke rol speelt". De Deense gezondheidsraad is van plan op de scholen en in jeugdclubs een shock therapie te beginnen tegen het roken. Voorts wordt in Denemarken een dras tische belastingverhoging op sigaretten bepleit. Dr. Joel Henningsen, hoofd van de een compagne tegen het roken voert, zei dat de raad van mening is dat de ernst van het probleem een dergelijke methode rechtvaardigt. Het Amerikaanse rapport, dat in grote opmaak door de Deense kranten gebracht is blijkt veel meer indruk op de Denen te hebben gemaakt dan vroegere waar schuwingen. Uit de meeste plaatsen wordt een aanzienlijke dalbig in dc ver koop van sigaretten gemeld. Veel winke liers meldden daarentegen dat de ver koop van pijpen en tabak ook aan Prof. Erik Husfeldl. een Inlernatonaal bekende borstchirurg, heeft verklaard, dat meer dan honderd Denen nu jaarlijks aan longkanker sterve Een dertig jaar gelede was deze kwaal vrijwel onbe kend in Denemarken. „En vier van de vijf die aan longkanker sterven, zouden in het leven gebleven zijn .indien zij geen sigaretten gerookt hadden". Een busje van de Amsterdamse politie gleed gistermiddag aan het Damrak door de gladheid achteruit en raakte klem tussen een steiger en het noodgebouw van C. en A., dat boven het water is gebouwd. (Van onze soc.-econ. redactie) Nederland heeft in het afgelopen jaar zoveel vee en vlees geëxpor teerd, dat het in 1960 bereikte re- kord, toen voor f 750 miljoen de grens over ging, met stukken is ge slagen. De totale exportwaarde be reikte in 1963 het ongekende bedrag van ongeveer een miljard gulden, dat is f 350 miljoen meer dan de to tale waarde van de uitvoer in 1962. Dit heeft de waarnemend voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer J. B. Dinkla, heden morgen in zijn te Utrecht uitgespro ken nieuwjaarsrede meegedeeld. De totale waarde van de invoer aan vee en vlees was" vorig jaar ongeveer f 10 miljoen hoger dan in 1962 nl. f 135 miljoen, zo deelde de heer Dinkla ver- mee. Daardoor kwam het uitvoer- schot in deze sector op f 865 mil joen tegen f525 miljoen in het jaar daarvoor. „Hogere produktie, grotere afzet in het binnenland en ruimere ex port, dit alles getuigt van een uiterst levendige activiteit bij alle groeperin- in onze sector. Zij allen hebben hiermee een belangrijke bijdrage gele verd aan de bloei van 's lands econo- ie", aldus de voorzitter. De binnenlandse afzet van vlees en vleeswaren die in 1962 reeds sterk was toegenomen, blijkt in het afgelopen jaar ondanks de gestegen prijzen op- k groter te zijn geworden. De geld omzet in de slagersbedrijven is gestegen: in de eerste tien i van 1963 met 6 procent ten opzich an dezelfde periode in het jaa Gisteren arm in arm met Chroesjtsjef, vandaag ten aan- schouice van Russische kinder- een populair ritje van de glijbaan. Want kennelijk niet alleen voor onderhandelingen kwam Cuba's Fidel Castro tiaar Moskou. In de Tainitsky speel tuin vermaakte hij zich best. Wel kreeg Castro een speciaal matje. daarvoor, zo deelde de heer Dinkla In dit verband zei hij ook, dat de produktie van vlees in het afgelopen jaar weer aanmerkelijk groter was dan in 1962. ,De hoge vleesprijzen kunnen derhalve niet geweten worden aan on voldoende inspanning aan producenten zijde". Daar de consumptie van rundvlees in de E.E.G. niet door de produktie wordt gedekt en door het feit dat dc slachtveeprijzen in de andere lid-staten zich tot dusver steeds boven het Ne derlandse peil hebben bewogen, zullen de Nederlandse prijzen ongetwijfeld verder opgetrokken worden, aldus de vice-voorzitter van het produktschap, dat in het afgelopen jaar door de voort durend stijgende vleesprijzen regelma tig in het nieuws is geweest. Evenals de heer Joh. de Veer die eind vorig jaar afscheid heeft genomen als voorzitter, zag de heer Dinkla voor de consument een wel heel eenvoudige „oplossing": „als men meer gematig de prijzen wenst", zo zei hij „ligt het op de weg van het publiek om de vraag enigszins te richten op de wat minder courante vleesdelen, die zich bij een juiste bereiding ook zeer goed voor de consumptie lenen". Wat de boeren betreft meende de heer Dinkla dat de produktie van rund vlees, met name van fijn rundvlees van jonge dieren ook in het komende jaar interessant zal blijven. Meer varkens In de varkenssector is in de eerstko mende maanden een iets ruimer aan bod te verwachten dan in de voorbije maanden; zij het, dat dit in de eerste zeven a acht maanden niet zo groot zal zijn als in dezelfde periode van 1963 het geval is geweest, toen het gemid delde 435.000 stuks per maand bedroeg. Van augustus af kan volgens de heer Dinkla echter gerekend worden op een hogere aanvoer dan in 1963. Schepen vast op Waddenzee Op de Waddenzee bij Ameland zitten al sinds enige dagen twee schepen vast in het ijs. Maandag raakte een schip met een lading grint geboeid. Een diezelfde dag ondernomen poging van de vracht boot Waddenzee om dit schip te verlos sen mislukte. Het grintschip, dat niet ongevaarlijk zit, is gisteren door een helicopter bevoorraad Vandaag zou (L helicopter het schippersgezin aan boord van het grintschip van brandstof voor- Een helicopter zou vandaag ook pools hoogte gaan nemen bij een met buizen geladen schip, dat al vijf dagen in hel ij3 bij Ameland vast zit. W yRU Commentaren TANNEER in het bedrijfsleven de mogelijkheid van winst- dclingsregelingcn wordt gesproken, maakt men veelal een uitzondering voor de landbouw en het bouwbe drijf. In deze beide bedrijfstakken zou het vrijwel onmogelijk zijn om tot dergelijke regelingen te komen. Hier zou maar wat meer soulaas ge geven moeten worden op het gebied van de lonen. Wat betreft het bouwbedrijf moet erkend worden, dat de sterk wisse lende personeelsbezetting een winst- delingsregeling inderdaad wel erg moeilijk maakt. De personeelswisse ling is echter lang niet overal even sterk. Er zijn ook vele bedrijven in de bouw, die werken met een vrij grote kern van min of meer vasle werkkrachten: dit geldt zowel voor de onderhouds- als voor de nieuw- bouwsector. Hier zou dus op het ge bied van de winstdelingen nog wel iets te bereiken zijn en in de praktijk is hiervoor het bewijs ook reeds ge leverd. Een Rotterdams aannemingsbedrijf heeft enige tijd geleden met succes het initiatief tot de invoering van een winstdelingsregeling genomen. Wel licht zullen er ook elders in het land nog wel enkele gevallen bekend zijn. De Ned. Chr. aannemers- en bouw vakpatroonsbond stimuleert deze ini tiatieven op lofwaardige wijze. Wij kunnen alle waardering hebben, ook voor deze activiteiten binnen het bouwbedrijf. Gunstige sociale rege lingen in deze bedrijfstak zijn immers eveneens niet te verwaarlozen fac toren om in Nederland tot de zo dringend nodige grotere bouwpro- duktie te komen. ALGEMEEN kan men de klacht vernemen, dat de belang stelling voor de politiek veel te ge ring is. Waarop dan veelal het weer woord klinkt, dat de politici het daar dan ook naar maken. Dat dit laatste tot op zekere hoogte juist is, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, met zoveel woorden erkend toen hij bij de herdenking 500 jaar Staten-Gene- raal betoogde, dat de behandeling van de staatszaken vooral begrijpe lijk moet blijven voor een breed pu bliek. Wanneer de politiek als gevolg van de toenemende ingewikkeldheid een zaak wordt van geheimtaal verstaan de ingewijden, houdt dit een gevaar in voor de functionering van de de mocratie. Geen wonder, dat naar de mening van de Kamervoorzitter de publici teitsmedia nooit genoeg aandacht schenken aan hetgeen zich in 's lands vergaderzaal afspeelt. Geen wonder ook, dat hij gaarne bereid was om gistermiddag in deze vergaderzaal 150 jonge kiezers toe te spreken en de voorzittershamer over te dragen aan de voorzitter van de Nederlandse jeugdgemeenschap, die het initiatief liad genomen tot het beleggen van een discussie-bijeen komst, waarop over ieders politieke verantwoordelijkheid van gedachten werd gewisseld. Mr. Van Thiel noem de dit initiatief lofwaardig en we zeg gen dat hem gaarne na. Het is een voortreffelijke zaak, dat vanuit de jeugdbeweging aan de staatsburgerlijke vorming aandacht wordt geschonken, vooral nu het kiezerskorps is uitgebreid tot de 21- jarigen. Deze uitbreiding geeft nieu we kansen aan de politieke partijen en daarom is het te hopen, dat zij aan hun jongerengroepen de middelen zullen geven, die deze nodig hebben om hun politieke idealen onder hun leeftijdgenoten te verbreiden. Maar de basis voor een bewuste poli tieke keus moet worden gelegd in de gezinnen en op de scholen. Een basis, gevormd door twee pijlers: be sef van medeverantwoordelijkheid voor de publieke zaak en kennis van onze staatsinstellingen. Aan beide ontbreekt nog wel het een en ander. JNE KLM gaat nu toch spreken met de Air Union. Het zal er echt van moeten komen. Het is niet de eerste keer dat de be trekkingen tussen de Air Union, de internationale samenwerkingsvorm op luchtvaartgebied, aan de orde ko men. Destijds echter zat de KLM hoog te paard. Dat laatste kan er nu niet meer bij zijn. Aan de andere kant is de inbreng van de KLM ook op dit ogenblik nog alleszins waardevol. Bovendien, de gedachte van de Air Union is juist die van organisaties die elk voor zich met problemen zitten, maar die samen sterk kunnen zijn En in de internationale luchtvaart moet men sterk zijn, van een sterkte als alleen een KLIM niet kon op brengen. Wanneer elders van haar veel werd geëist, kon zij geen tegen eisen stellen. Ons kleine land kon dat trouwens evenmin. Een orgaan van internationale samenwerking kan dat wel. Het zou niel de eerste keer zijn dat men, door de nood naar elkaar toe gedreven, tot gunstige resulaten De gemeenteraad van Eastland, in de staat Texas, heeft een verordening aangenomen, waarbij het verkopen, roken of in bezit hebben van sigaret ten binnen de stadsgrenzen wordt verboden. Overtreding kan met drie jaar gevangenis en een boete van duizend dollar worden gestraft. Het ver bod geldt niet voor doortrekkenden. De verordening is een gevolg van de publikatie van het in het afgelopen weekeinde verschenen Amerikaanse rapport over de gevolgen van het roken. Dc burgemeester van het ruim drieduizend inwoners tellende stadje verklaarde, dat geen controle op na leving van het verbod binnenshuis zal worden gehouden. Toen het hoofd der politie werd gevraagd hoe hij aan de verordening de hand dacht te houden, antwoordde deze functionaris: „Vraag dat de burgemeester maar".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1