Nieuwe leidse Courant Huren 1 juli 10-12 procent omhoog BOOT Start van tweede televisienet (zégt NTS) eind februari 33 Vooral woningen die al wat jaren staan Compensatie f 1.40 in de week? Vliegramp in Argentinië: 28 doden Voorlopig alleen nog experimenten In Auschwitz nooit een gaskamer gezien Anti-Amerikaanse rel in Panama: 7 doden Op grote schaal bouw van houten woningen Rol van goedkoopte-eiland nu toebedeeld aan België? IEMCO N.V. weerbericht Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebloven mijn hart in teghanspoei" Vrijdag 10 januari 1964, 44«te jaargang ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Met de Olympische Winterspelen in zicht kwam ook het Oostenrijkse leger op vreedzame wijze in actie. Met manden vol werd de sneeuw naar de pisten, die door de geringe sneeuwval onvoldoende bedekt waren, gedragen. Vandaag bleek het toch weer wate r-naar-de-zee-dragen te zijn geweest, want de be geerde sneeuwval is eindelijk gekomen (Van onze sociaal-economische redactie) De regering is voornemens voor bepaalde categorieën woningen de haren op 1 juli met resp. 10 en 12% procent op te trekken. Alvorens de regering evenwel een definitieve beslissing neemt, wacht zij eerst nog de advie zen af van het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting. Dezer dagen heeft minister Veldkamp zich met een desbetreffend verzoek tot de Stichting van de Arbeid en de Raad voor de Huisvesting gericht. Een argentijns vliegtuig is gisteren ten zuiden van de Argentijnse stad Zarate neergestort en uitgebrand. aVn officiële zijde is vernomen dat van de 31 inzittenden er 28 om het leven zün gekomen. De andere drie werden ge- Woordvoerders van de politie ver klaarden dat het toestel van de Aero- itransportes Litoral Argentina boven het vliegveld van. ZaTate cirkelde en toestemming vroeg om te landen en 'toen plotseling met de neus naar bene den, neerstortte. Een radiotelegrafist op het vliegveld verklaarde dat 'hij een dramatisch be richt van een man had opgevangen die de piloot van het vliegtuig heeft moe ten zijn. „Maakt u alstublieft de landingsbaan klaar voor een noodlanding", zo luidde het bericht. .Er schijnt kortsluiting aan boord van mijn toestel te zijn er is brand uitgebroken." „Toen"/ aldus de telegrafist, was er stilte." TXE programmacommissaris van de N.T.S., de heer J. W. Rengelink, heeft meegedeeld, dat eind februari begin maart het tweede televisienet dor omroepverenigingen en N.T.S. zal worden gebruikt. Zij het nog op experimentele wijze. „Het zullen geen verantwoorde pro gramma's zijn, noch technisch, noch programmatisch. Integendeel, het zijn experimentele programma's en daar van ken men niet verwachten dat ze vlekkeloos zullen zijn". De heer Rengelink zei dat er eigenlijk een noodverband werd gelegd om toch een tweede kijkgelegenheid te geven. Een volkomen verantwoord programma van 17% uur per week over het tweede tv- net is voor 1 oktober aanstaande onmo- Voorts dient men er rekening mee te houden, aldus de heer Rengelink, dat de ontvangst in het experimentele stadium slechts in een beperkt deel van het land mogelijk zal zijn, te weten het centrum en het westen. Niettemin mag men aan nemen, aldus de programmacommissaris der NTS, dat in dit gebied twee derde van het aantal televisietoestellen in Ne derland staat. De heer Rengelink noem- Kampbewaker: slechts vermoedens De thans 68-jarige voormalige ad judant van de commandant van het j vernietigingskamp Auschwitz, Ro bert Mulka, heeft gisteren voor de rechtbank in Frankfort verklaard nog nooit een gaskamer te hebben I gezien, al moest hij wel toegeven ge- |hoord en geroken te hebben dat er In één oogopslag Gereformeerde Synode: nog geen standpunt over aan sluiting bij de Wereldraad van Kerken pag. 2 Wilsons ontwapeningsplan pag. 5 Soekarno en Macapogal zijn het eens pag. 5 Weer schoten op Cyprus pag. 5 Ruslanids economie in ge vaar pag. 5 N.S. willen hogere tarieven pag. 6 Bourgondisch feest op en om het Binnenhof pag. 7 Boodschap per semafoon vor autorijders pag. 7 VARA schrijft aan regering en kerken pag. 7 Sport: schaatsen in Hamar (weer wereldtijd voor Lie- brechts!), schaken in Bever wijk en prognoses over mor gen pag. 9 mensen in het kamp werden vergast. Mulka is de oudste van de 22 bewa kers uit het voormalige vernietigings kamp waar miljoenen joden het leven hebben gelaten „Ik hoorde dat er 's avonds mensen werden vergast en ik zag afgrijselijke brandstapels gloeien in de schemering" gaf hij na aanhou dend vragen toe. „Ik zou mijn eigen doodvonnis evenwel hebben getekend, als ik mijn superieuren vragen had ge steld over wat er in het kamp aan de gang was" zo zei de verdachte. De rechtbank begon gisteren met de ondervraging van de verdachten die in de voorgaande dagen gelegenheid had den gekregen hun levensloop te vertel len. Mulka legde er steeds weer de nadruk het kamp gebeurde. HU ontkende bü op dat hU slechts vermoedde wat er in herhaling dat hU aan de moorden in het kamp had deelgenomen of dat hij persoonlek de slachtoffers voor de gas kamers zou hebben uitgezocht. HU zou voorts niet hebben geweten dat er kin deren ln het dodenkamp waren. Wel droeg hy er kennis van dat er Russische krijgsgevangenen in het kamp verbleven, maar dat die vergast werden, wist hy niet. Ook had hij nooit gehoord over de „hazenjacht", een spel letje van de bewakers die punten tel den voor doodgeschoten gevangenen. Volgens Mulka was het slechts zijn taak toezicht te houden op het kamp- beheer en het welzUn van de bewakers. Volgens de tenlastelegging is Mulka evenwel de man die de gaskamers heeft ingericht en die zorgde voor de aan schaf van het gas. Volgens de aanklacht zorgde hU ook voor het uitkiezen van de slachtoffers, hetgeen dikwijls reeds bij aankomst op het spoorwegstation plaats vond. HierbU gold het principe dat krachtig uitziende gevangenen werden aangewezen voor dwangarbeid, terwyl de zwakken meteen naar de gaskamers werden gevoerd Op de vraag van een van de (ge prikkelde) rechters of verdachte dan nooit gas geroken had. zei Mulka dat dat wel het geval was geweest, hij had zich echter nooit afgevraagd waar de lucht vandaan kwam. de als mogelijkheid, dat het tweede net gebruikt wordt voor Eurovisie-uitzen dingen. Life-uitzendingen zullen niet ge bracht worden op het tweede net. Films Men heeft reeds contact opgenomen met de Nederlandse bioscoopbond over het gebruik van enkele speelfilms en met de Duitse en Belgische televisie-instan ties om na te gaan welke andere kansen er nog bestaan om voor het tweede net te benutten. Er wordt ook gedacht aan herhaling van oude programma's. De minister heeft zijn goedkeuring ge hecht aan deze tijdelijke voorziening door omroepverenigingen en NTS, al zal een en ander in de vorm van een advies aan de pacificatiecommissie moeten wor den voorgelegd. Het plan zal hierop niet stranden, was het oordeel van de heer Rengelink. HU merkte nog op, dat er tUdens de Olympische winterspelen in Innsbruck geen mogelijkheid bestaat het tweede net te gebruiken, want het is niet denkbaar in de periode, die nog rest tot het begin van de winterspelen, met experimenteel gebruik van het tweede net te beginnen. 1. De huren van de woningwetwonin gen gebouwd tussen 1945 en 1956 zouden naar de opvattingen van de regering voor wat betreft de eerste en tweede gemeenteklasse verhoogd dienen te worden met 10 procent. De woningwetwoningen uit deze zelfde periode gebouwd in de ge meenteklassen 3, 4 en 5 zouden met 12% procent opgetrokken moeten worden. 2. De woningwetwoningen gebouwd na 1960 zouden niet voor huurver hoging in aanmerking moeten ko- 3. Voor de woningwetwoningen ge bouwd in de periode van 1957 tot 1960 zal de regering pas een beslis sing nemen, nadat hierover een ad vies is ontvangen van de Stichting van de Arbeid en de Raad voor de Volkshuisvesting. 4. De niet-woningwetwoningen zou den naar gelijke maatstaven in huur verhoogd dienen te worden. 5. Slecht onderhouden en constructief gebrekkige woningen wénst de re gering eveneens buiten de huurver hoging te houden. Ook hierover is echter nog advies gevraagd. Compensatie 6. Evenals vorige malen zal ook dit maal de huurverhoging voor de werknemers gecompenseerd worden in de lonen. De werknemers, die in een huurhuis wonen, dat niet voor huurverhoging in aanmerking komt, krijgen eveneens deze compensatie, daar deze dan als een tegemoetko ming beschouwd moet worden in de hoge huurlasten, die de betrokke nen reeds betalen. 7. Voor compensatie zouden in aan merking moeten komen, de werk nemers ouder dan 23 jaar en de werkriemers beneden 23 jaar, indien zij kostwinner zijn. Niet in aanmer king komen gehuwde vrouwen, die geen kostwinster zijn. 8. Minister Veldkamp denkt aan een compensatie van bruto f 2 per week of f 1.40 netto. Indien aan een pro centuele compensatie wordt ge dacht, is de reeds eerder door de Stichting van de Arbeid genoemde 1 pet voor de meeste werknemers te laag om genoemde huurverhoging te kunnen opvangen. In dat geval zou de compensatie minimaal f 1.40 netto dienen te bedragen. 9. De minister deelt voorts in zijn brief aan de Stichting van de Ar beid mede, dat de sociale uitkerin gen op adequate wijze verhoogd zullen worden. Van de Stichting wordt een zeer spoedig antwoord gevraagd. De regering stelt deze huurverho ging voor, omdat zij huurmaatregelen onvermijdelijk acht om te komen tot een oplossing van het woningvraag stuk. Zij wil daartoe de onderlinge af stand tussen de verschillende thans be staande huurniveaus reëel verminde ren. Voor de thans gereed komende woningwetwoningen gelden huren, die 50 a 60 procent boven de huren uitste ken van woningen gebouwd in de ja ren 1945-1956. Minister Veldkamp noemt deze verschillen hoogst onge wenst, onbevredigend en onbillijk. Ter aanpassing aan het buitenlands prijspeil is de prijs van veredelingsgoud op 9 januari volgens D. Drijfhout en Zoons Edelmetaalbedrijven N.V. verlaagd van f4100—4150 tot f 40754125 de kg fijn en van binnenlands goud van f4250 tot f4220. Commentaren IIP plechtige wijze hebben de Sta- ten-Generaal gisteren herdacht dat de voorloper van onze eigen tijdse volksvertegenwoordiging een hal millenium geleden voor de eer ste maal te Brugge bijeenkwam. Wil men om historische redenen ach ter de waarde van dit jubileum een vraagteken zetten, we hebben er geen bezwaar tegen. Maar buiten kijf achten we het van betekenis, dat eens uitdrukkelijk de aandacht is ge> vestigd op de waarde van onze par lementaire democratie. Op het stel sel, dat zich. naar de woorden van senaatsvoorzitter Jonkman, ken merkt door het feit, dat velen mede verantwoordelijkheid dragen, waar bij zij elkander in evenwicht en op elkander toezicht houden. Ieder met eigen verantwoordelijkheid, maar al len geroepen om in redelijkheid sa men te werken. Juist omdat ons democratische systeem van zo grote waarde is, dient er aan zijn ontwikkeling nauw lettend aandacht te worden besteed. De politiek wordt een zo ingewik kelde, technische aangelegenheid men behoeft maar te denken aan de E.E.G.-besprekingen te Brussel dat steeds minder mensen in staat zijn de zaken te doorzien en de merites t« beoordelen. De democratie kan daar door ongewild verworden tot een oligarchie, een regering door weini gen. Daarom juichen wij het toe, dat Tweede Kamer-voorzitter, de heer Van Thiel, aan dit vraagstuk han- dacht heeft geschonken. Het is onze plicht, betoogde hij, de politiek, hoe technisch die ook mag worden, een voor het volk begrijpelijke vorm te geven. Want anders dreigt het ge vaar. dat de afstand tussen regering en geregeerden. tussen kiezers en ge kozenen steeds groter wordt. De dagbladpers, die het tot haar taak rekent de publieke zaak ook inderdaad publiek te maken, kan hiermee hartelijk instemming be tuigen. Beteugeling stijging koffieprijzen De Verenigde Staten zullen aan de in ternationale koffieraad voorstellen de uitvoerhoeveelheden van de koffieprodu- cerende landen te verhogen teneinde de stijging van de koffieprijzen te beteu gelen. De V.S. zouden van plan zijn de raad vervroegd bijeen te roepen in januari zonder te wachten op de volgen de zitting van maart. Gistermiddag is de 24-jarige G. Claes- sens te Sevenum tUdens laswerkzaam- heden in de broeikas van zUn schoon ouders over een draad gestruikeld en door elektrische stroom om het leven gekomen. Vlagincident voor Veiligheidsraad Tenminste 108 gewonden mese studenten hebben gister avond deg rens met de dor de Ver enigde Staten beheerde Panamaka- naalzone bestormd na een vlaginci dent. Bij de ongeregeldheden zijn zeven personen, onder wie één Ame rikaan. om het leven gekomen. Er zouden 108 mensen zijn gewond. Panamese studenten wilden hun Minister optimistisch gestemd De Amerikaanse senator Barry Goldwater, die een gooi wil doen naar het presidentschap bij de komende verkiezingen, is hier ge fotografeerd in zijn hoofdkwar tier in Concord, in gesprek met mejuffrouw Rita Collyer tijdens een van zijn acties om stemmen te winnen. Sigarettenindustrie De president van Philip Morris Inc„ Joseph F. Cullman III. zegt dat de siga rettenindustrie het beste jaar in de ge schiedenis heeft beleefd. Voor zijn be drijf zijn omzet en winsten voor het tiende achtereenvolgende jaar gestegen en bij de gehele industrie was 1963 het negende topjaar. In een televisie-interview met NRCV-reporter Nico van Vliet heeft minister Bogares van volkshuisves ting gisteravond gezegd, dat enig op timisme over de oplossing van de wo ningnood zeker gerechtvaardigd is. „Als alle instanties en organen, die bij het probleem betrokken zijn, sa menwerken, zal het vraagstuk sneller TTOEWEL de situatie nog niet ten volle overzien kan worden, blijkt nu al dat België ten opzichte van Nederland in vele opzichten een goedkoopte- eiland kan worden. De rollen lijken dus te worden omgekeerd. Sigaretten, suiker, vlees, gebak, blikgroenten, koffie, chocola, vormen nog maar enkele voorbeelden van artikelen die voordeliger voor de consument bij onze zuider buren te koop liggen: een gelegenheid waarvan een steeds grotere stroom bewoners uit de grensgebieden gebruik gaat maken. Er zijn nu al Nederlandse sigaretten die per pakje 13 cent goedkoper zijn dan in België en na de prijs verhoging van april zal het verschil per pakje wel 37 cent kunnen bedragen. Suiker doet thans in België 19 cent minder dan bij ons. opgelost zijn dan we denken", zo zei minister Bogaers. De bewindsman vertelde, dat er plan nen zUn <»n op grote schaal houten wo ningen te bouwen. Die houten huizen moeten natuurlUk wel aan bepaalde voorwaarden voldoen, maar zU kunnen zonder twUfel meehelpen aan de leni ging van de woningnood. De produktie van woningen stygt: in het derde kwartaal van 1963 werden 15 pet meer huizen gebouwd dan in het overeenkomstige kwartaal van 1962. De mankracht in de bouwerij is ook aanzienlijk toegenomen. Alleen al in hel derde kwartaal van 1963 kwamen er 6000 bouwvakarbeiders bU. (Advertentie) Voor VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES vlag naast de Amerikaanse vlag bij een middelbare school in Balboa plaatsen. De voorgaande dagen had den Amerikaanse studenten betogin gen gehouden. Zij wilden alleen de Amerikaanse vlag hijsen voor scho len in de kanaalzone, ondanks het uitdrukkelijke bevel om naast de Amerikaanse de Panamese vlag uit te steken, zoals de Amerikaanse en Pa namese regering vorig jaar zijn over eengekomen. Gisteravond wilden de Amerikaanse studenten het hijsen van de Panamese vlag verhinderen, waarbU handgemeen tussen beide groepen studenten ontstond. De politie maakte hier een eind aan. maar de studenten begaven zich naar de President Kennedy-Laan en de Laan van de 4de Juli, waar zy de ruiten van Ame rikaanse winkels ingooiden, deze winkels plunderden, auto's omverwierpen en in brand staken. Daarna bestormden duizenden studen ten de zonegrens. De politie van de ka naalzone moest later het vuur openen en trachtte de studenten met traangas tegen te houden. Drie uur lang gingen de op gewonden studenten te keer en staken verscheidene gebouwen in brand, waarop de politic dringend assistentie van de Amerikaanse troepen verzocht. Laat in de avond maakte generaal O'Meara bekend dat hy de toestand vol ledig in handen had Panama zou de be trekkingen met de Verenigde Staten heb ben opgeschort, maar het Witte Huis gal vanmorgen geen commenaar. De Panamese ambassadeur in Washing ton, Arango, is door zyn regering terug geroepen. Volgens president Robert Chlari zou de Panamese regering voornemens zUn bU de organisatie van Amerikaanse Sta ten, alsmede by de Veiligheidsraad klach ten tegen de Verenigde Staten in te die nen. Dit zei hU in een radio-uitzending Het Amerikaanse leger heeft in de ka naalzone de staat van beleg afgekondigd. Later bleek dat de studenten gisteren de Amerikaanse fabriek van Goodyear, het gebouw van de Panamerican Airways! de kantoren van de Amerikaanse voor lichtingsdienst en die van de autobus- maatschappü van de kanaalzone in brand hebben gestoken. Droog weer Droog weer met opklaringen en over wegend matige wind tussen noordoost en oost. in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperatuur tUdelUk om het vriespunt. (Zie ook pag. 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1