Wie trekt in Berlijn aan langste eind? Bonn weigert enig risico te nemen Gezamenlijk optreden kan enig effect sorteren Ex-kanselier Raab overleden Makarios: Terreur bij de Turken EEG, Euratom en EGKS naar fusie executieven? eeft Ky, Verminking van handen Ontslagen bij Glianese politie DONDERDAG 9 JANUARI 1964 Vraag na verlopen pasjesregeling: (Van een onzer redacteuren) HET is moeilyk uit te maken, wie er in politiek opzicht heeft geprofiteerd van het ak koord tussen West-Berl\jn en de communistische autoriteiten in de Sowjetzone van Duits land over de pasjes voor be zoeken aan Oost-Berlfjn. In Bonn voelt men zich niet erg happy, hoewel men vanzelf sprekend bljj is, dat ongeveer een miljoen Westberlijners be zoeken aan familieleden kon den brengen. Maar ook in Oost- Berlijn verkeert men niet in een juichstemming. Men wor stelt daar nu met een bevol king, die door dit contact met een mooier lijkende wereld on rustiger is geworden en met een internationaal gehoor, dat weer eens aan de ware aard van de muur is herinnerd. En het probleem is nu, hoe aan het openstellen van de muur een meer permanent karakter kan worden gegeven op zo voorde lig mogelijke politieke voor waarden. lijnse senaat socialisten bestaat, sinds na de jongste verkiezingen de chr. democraten uit het stadsbestuur werden geweerd) bewust juridische concessies in ruil voor enige morele en politieke voordelen." Bijsmaak De Times is van oordeel, dat de Oostduitsers aanspraak kunnen maken op een kleine stap voorwaarts in hun streven naar erkenning en hun stand punt hebben verstevigd, dat West-Ber- lijn een autonome staat behoort te zijn. Het blad schrijft echter ook, dat alles er op wijst, dat de Oostduitsers een vieze bijsmaak aan hun overwinning hebben geproefd. Zij waren kennelijk niet voorbereid op de massa-invasia van meer dan een miljoen mensen. Aan westelijke zijde was de overeenkomst een voorbeeld van een type, waarvoor de heer Brandt enige tijd gepleit heeft, maar waarvoor hij niet de steun kon krijgen van Bonn, totdat Adenauer ver vangen werd door de wat de Times noemt „avontuurlijker ploeg" van Er- Erhard en Schroeder. el uitsluitend uit cialistische gelederen, die in aanmer king komen voor de kandidatuur bij de verkiezingen van volgend jaar. Het optredm van Brandt als burge meester van w est-Berlijn zal ongetwij feld grote invloed uitoefenen op de rol, die hij ln de Westduitsc socialistische partij zal spelen. En een politiek suc ces voor Brandt zou deze partij verkie zingswinst kunnen brengen. De Westduitse kanselier Erhard heeft reeds laten weten, dat zijn rege ring nu geen enkele concessie meer zal doen, dat zij reeds tot het uiterste is gegaan, toen zij zich akkoord verklaar de met de pasjes-regeling en dat zij er niets voor veelt verandering te brengen ln het feit. dat zij zich als de enige wet tige regering van geheel Duitsland be schouwt. Ook wil zij de kansen op her eniging van het land niet schaden door degenen in de kaart te spelen, die be weren, dat er in Duitsland drie staten bestaan: de Bondsrepubliek, de zoge naamde Duitse Democratische Repu bliek en West-Berlijn. Hiermede heeft Erhard tevens de grens aangegeven, die burgemeester Brandt niet kan overschrijden in de be sprekingen, welke hij wil laten voeren met vertegenwoordigers van het com munistische regiem in de Sowjetzono. Poolse stem Intussen twijfelt niemand er aan, dat de Oostduitse communisten er voort aan alleen maar op uit zullen zijn, de erkenning van hun DDR te verkrijgen. Kort na het bezoek, dat de Russische premier Chroesjtsjef aan Polen heeft gebracht, heeft een commentator in Warschau geschreven, dat het Westen stilzwijgend het concept van de drie Duitse staten heeft aanvaard. De pas- aen-overeenkomst in Berlijn zou een stilzwijgende goedkeuring door het Westen zijn geweest van het reeds ja ren door de communistische landen in genomen standpunt. In de onderhandelingen over de pas jes werd het Westen in dit geval vol gens de commentator vertegenwoordigd door de regering te Bonn en de West- berlijnse senaat. Experiment De passenregeling zou mogelijk zijn geworden omdat de „Westberlijnse re gering twee theses heeft opgegeven, die in Bonn nog steeds gelden, nl. de niet- erkenning van de DDR en het stand punt, dat West-Berlijn een onderdeel is van de Bondsrepubliek". West-Berlijn zou met betrekking tot de reeds verlo pen pasjesregeling zijn opgetreden als onafhankelijke juridische eenheid, Voorzichtig Daar staa' tegenover dat een poli tieke debacle zowel in het nadeel van Brandt als van zijn partij kan werken, zodat er voor de Berlijnse burgemees-1 ter wel aanleiding is om voorzichtig te werk te gaan. Dat doet hij ook, want in de komende dagen zal hij in Bonn j met de Westduitse regering overleg plegen over de mogelijkheden en de moeilijkheden, die onlosmakelijk ver- bonden zijn met verdere contacten tus j sen vertegenwoordigers van het West-1 berlijnse stadsbestuur en de zgn. DDR Ook Erhard's regering weigert, enig ri- j sico te nemen. De jongste verklaring vaD de kanselier getuigt daarvan. De Oostduitse communisten zullen voort- aan slechts blijven aandringen op be sprekingen op hoger niveau, waarbij de pasjeskwestie als lokaas zal dienen. De bedoeling er van is, West-Berlijn geheel los te maken van de hindingen met West-Duitsland en de geallieerden, zodat het voor Oost-Berlijn en de Sow jetzone van Duitsland geen ..gevaar" meer oplevert. Vlagdiscriminatie en Bonner Act (Van een onzer redacteuren) acht wel enig effect front. De Amerikanen per slot aangewezen op de good- van de westerse belangen. dat door e?n gemeenschappelijk op treden iets bereikt moet worden. Men De scheepvaart heeft in lM2|SiK,kSS ƒ562 miljoen geïnvesteerd, eenj bedrag dat voldoende is om een| stad als Groningen van huisves-, ting te voorzien. Mr. L. ter Braa-jj» SSSllK'T&.S.ffi ke. directeur van de Stoomvaart luchtvaart ze. de heer Ter Braake, dat Maatschappij Nederland", v»r- altijd,meureni zullen jn telde dit gisteren te Rotterdam op een persbijeenkomst, georgani. Vrijstad Monteur van a ruimte, die enige reparaties aan zijn Cl© IQ© K Olll St schip verricht. Nu zijn zijn proble men niet zo eenvoudig. Immers, zou de man een gewone boor gebruiken, dan is de kans groot, dat door het ontbreken van de luchtweerstand, zijn boor op een gegeven ogenblik stil blijft staan en hij zelf de nodige omwentelingen gaat maken. Het gereedschap in de ruimte vereist dus speciale voorzieningen. Hier zien we de monteur in zijn ruimtepak bezig, weliswaar niet ergens in het heelal, maar in een laboratorium in Baltimore, waar deze demonstratie werd gegeven. schip willen reizen, ook al gaat dat niet zo vlug. Bij een vliegreis gaat het om snelheid en snelheid behoeft men met te betalen. Verlaging van de scheeps- passage ve korte tijd. :i wachtte hij niet binnen seerd door de Koninklijke Neder- landsche Reedersvereeniging waarvan hij voorzitter is. Op deze bijeenkomst werden de pro blemen waarmee de Nederlandse zee scheepvaart lieden ten dage wordt ge confronteerd in grote lijnen besproken en bestond gelegenheid vragen te stel- Éen van crze vragen hac; betrekking op de oprichting van de N.V. Nedlloyd. Mr. Ter Braake zei, dat er volstrekt geen sprake is van een fusie tussen de „Nederland" en de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, doch slechts van een nauwe samenwerking die ten doel heeft de winstmogelijkheden te vergroten. Beide maatschappijen zo betoogde hij hebben naast de gezamenlijke vrachtlijnen ook andere belangen. „NOG NIET" Hij ontkende voorts, dat het m.s. Oranje aan een Italiaanse scheepvaart maatschappij zou zijn verkocht. „Nog niet een \erkoop verlangt meer han- delingen dan tot op heden geschied" i Vermoedelijk bedoelde de heer Ter Braake dat het contract nog niet is ge- Ook trachten deze leiders een splin- tekend rea.). terregeling op het eiland te vormen, al- Op de vraag waarom Nederlandse dus Makarios. die verklaarde, zulk atschappijen niet rendabel met^pas- optreden T" De president van Cyprus, aart- bissohop Makarios, heeft de Turks-Cyprische leiders er van beschuldigd, dat zij hun gemeen schappen besturen door middel van terreur en dat zij veel voor aanstaande Turkse Cyprioten ge vangen houden en bedreigen. Willi/ Brandt, de burgemeester van Berlijn, die met het experi ment van zijn leven bezig is. Het blad ziet hierin een poging om kleine voordelen te behalen door toene mende contacten met het „Oosten" te onderhouden, in plaats van vast te hou den aan de alles-of-niets-politlek van het verleden. Het is de vraag, of de door Brandt ingeslagen v;eg, die wat moeizaam door Bonn werd gevolgd, tot het resultaat zal leiden, dat rte socialisten er van wachten. We kunnen deze burgemees ter van West-Berlijn nu eenmaal niet losmaken van de partijstrijd, die i: Bondsrepubliek wordt geleverd. Brandt was bij de jongste verkiezingen kandi daat van da socialisten voor het West duitse kan3elierschap. En als de teke nen niet bedriegen, is hij ook nu van de voornaamste figuren in de Waarschijnlijk zullen de Oostduitse communisten weer met het voorstel op de proppen komen, dat van West-Berlijn een soort „vrijstad" kan worden ge maakt. Bedoelde Poolse commentator herinnerde er dinsdag nog aan, dat premier Chroesjtsjef een compromis heeft aangeboden door toe te staan dat de geallieerde mogendheden troepen in Berlijn handhaven, zij het dan onder de vlag van de Verenigde Naties. Misschien zijn de Oostduitsers ook wel bereid hun plan vergezeld te doen gaan van het aanbod, de muur die West-Berlijn van de buitenwereld afsluit te slopen, om aanvaarding er van wat aantrekkelijker te maken. West-Berlijn kan echter moeilijk zelf standig optreden, omdat het aangewe zen blijft op de steun van Wcst-Duits- land en de drie westelijke mogendhe den, die totdusver de vrijheid van het stadsdeel hebben gegarandeerd... En dat weten de Oostduitsers ook. Vandaar dat zij voorlopig alleen met Wcst-Ber- lijn willen onderhandelen... goedgekeurd De zes landen van de Europese' gemeenschappelijke markt gaan in de richting van een fusie der drie gemeenschappen de ge- meensohappelijike markt, Eura- die de vertegenwoordigers van de DDR J tom en de gemeenschap VOOr ko- de facto heeft erkend. Inderdaad is de len en Staal mogelijk gevolgd pasjesregeling niet zonder politieke - - - betekenis geweest. De Londense Times spreekt zelfs van een experiment var grote politieKe importantie en schrijft: „In zijn onderhandelingen met eer nlet-erkende regering maakte de Ber- Commissies gaan zaak-Maleisië bestuderen President Soekarno en president Ma- capagal zijn overeengekomen, de vraag stukken die Indonesië en de Philippij- nen beide bezighouden verder te laten bestuderen door afzonderlijke Philippijnse president had, zei de In donesische president in antwoord op de vraag, of er voortgang was gemaakt: „Er is altijd voortgang". Indonesische functionarissen die Soekarno vergezel len, ontkenden, dat deze president Ma- capagal tracht over te halen, zich bij de Indonesische „confrontatie" met Malei sië aan te sluiten. De Indonesische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Palar, heeft gisteren een document overhandigd aan secretaris van „agressie" tegen zijn gebied. Het document somt „schendingen van het In donesische luchtruim" op door Britse en Maleisische vliegtuigen, waarvan er vier neergeschoten en op Indonesisch gebied terechtgekomen heten te zijn. De Ma leisische afgevaardigde bij de V. N. heeft vorige week soortgelijke beschuldigingen aan het adres van Indonesië geuit. Oe Thant had toen Indonesië, naar verluidt, om een verklaring verzocht. door de vorming van een werke lijk Europees parlement dat bij algemene verkiezingen tot stand komt. Dit heeft een zegsman in Straatsburg, waar het Europese parlement bijeen is, verklaard. Een besluit over een fusie der drie organen zal mogelijk in onge veer twee maanden worden genomen, zo werd gezegd. De ministers zullen op 17 februari bijeenkomen om de fu sieplannen gezamenlijk te bestuderen. Tijdens de zitting van het Europe se parlement is het plan Mansholt goedgekeurd, dat voorziet in invoe- passing van de nationale graanprij zen aan een Europee», niveau. Het Parlement heeft bij de goedkeu ring van de graanvoorstellen als zijn mening uitgesproken, dat de politiek ten aanzien van andere landbouwsecto ren, en in het bijzonder de zuivelsec tor, geharmoniseerd zal moeten wor den met de pqlitiek ten aanzien van de Dr. Mansholt verklaarde voor de stemming dat de EEG-commissie een zo hoog mogelijke prijs voor de Euro pese boeren had nagestreefd, met In achtneming van het algemeen belang. Een prijs die hoger ging dan voorzien in zijn plan, zou zeker tot een zo ster ke stijging van de Europese graanpro- duktie leiden, dat er geen invoermoge- lijkheden zouden overblijven, waardoor ook de algemene exportpositie van de gemeenschap in het gedrang zou ko men, aldus dr. Mansholt. De energiecommissie van het Euro pese parlement heeft op de zitting haar (Van een onzer redacteuren) £)E vroegere Oostenrijkse kanse lier dr. Julius Raab is gister avond op 72-jarige leeftijd over leden. Hfj stierf in het Florisdorf- ziekenhuis te Wenen na langdurig te hebben geleden aan een lever kwaal en suikerziekte. Zijn vrouw was aan zijn sterfbed. Twee jaar geleden was Raab al wegens zijn slechte gezondheidstoestand af getreden. Sindsdien ging het steeds bergafwaarts. Raab zal bekend blijven als de man, die Oostenrijk tien jaar na de capitulatie van Hitler-Duitsland naar de onafhanke lijkheid voerde, waarop men al niet meer had durven hopen. Hij ontpopte zich in de tijd die voorafging aan de onderteke ning van het vredesverdrag als een taai onderhandelaar, die zich niet gauw liet ontmoedigen. Hij deed zijn omgeving verbaasd toekijken, omdat hij veel meer ervaring in de binnenlandse dan in de internationale politick had. Overigens deed zyn politieke belang stelling toch al vreemd aan, want als zoon van een ondernemer uit Sankt Pol- tcn (Neder-Oostenryk)die aan de TH tc Wenen zjjn ingenieursdiploma haalde, was hjj helemaal op het bouwbedrijf aangewezen. Daar kwam hy dan ook in terecht. Niettemin werd hij langzaam maar zeker door de politiek aangetrok- „Ontdekt'' Dr. Seipel, die na de eerste wereld oorlog leider was van de Chr. sociale partij, ontdekte hem. In 1927 deed Raab zijn intrede in de Nationalrat, totdat deze in 1934 door Dolfuss werd ontbonden. Er jkwam toen echter geen eind aan zijn politieke activiteiten. Datzelfde jaar werd hij voorzitter van een door hem opge lichte handelscorporatie, die paste in het kader van de door Dolfuss ingeluide nieuwe staatsordening. En de laatste maanden voor de Anschluss was hij mi nister van handel en vervoer in het ka binet van Schussnigg. Dit evenals zyn lidmaatschap ge durende enkele jaren van de Heimwehr van prins Starhemberg werd hem door velen lang verweten, zy vergaten echter, dat Raab zich trachtte te beyveren om de fascistische tendensen te bestreden, die opdoken in de organisaties en instan ties, waar hy zich inwerkte. Overigens had hij voldoende bewezen, geen fascist te zyn, toen de Duitsers in 1938 zijn land overrompelden. Hij liet onmiddelhjk de politiek volledig varen en trok zich terug in zyn bouwfirma, die hy bovendien gebruikte om talloze door de nazi's vervolgde mensen onder wie ex-kanselier Leopold Figl een bezig heid en verdiensten te bezorgen. In april 1945 trad hy opnieuw voor het voetlicht en wel als minister van wederopbouw in het eerste naoorlogse Oostenrijkse ka binet. Ook werd hij de „sterke man" van de opnieuw opgerichte Christelijke volks partij. Tijdens het kanselierschap van dr. Figl bleef hij op de achtergrond. Maar toen diens kabinet in 1953 uiteen- iel als gevolg van economische moei- lykheden, was het Raab die met gezag tact de scherven weer aan elkaar lymde. Van dat ogenblik af beyverde hij zich voor de onafhankeiykheid van Oos- tenryk, waartoe hy ook een bezoek aan Moskou bracht. Raab was een tacticus, meer dan hy een briljant redenaar was. Hij was ge sneden uit het deugdelijke hout van de provinciale burgerij. Raab werkte hard, sprak weinig en wat traag, maar wist te luisteren. Dat deed hij ook op de grote receptie, welke in 1955 te zijner ere te Moskou werd gegeven. Ook daar pro beerde hij niet de dominerende figuur te zijn. Hij was volkomen onbaatzichtig, jaagde nooit naar weelde, ofschoon hy die door zyn positie gemakkelijk had kunnen verwerven. Hy betreurde het zijn- leven lang, dat zyn huweiyk kinderloos was gebleven, maar hij voelde zich toch gelukkig, als hy zich vol zorg en toewyding aan zyn zieke vrouw kon wyden. Twee jaar gele den openbaarde zich een ernstige ziekte, die hem tot aftreden noodzaakte. Giste- bezweek hy aan de gevolgen ervan, vrouw was aan zyn sterfbed zullen erkennen. Iede- strijd met de wet rechtban ken opricht om burgers van Cyprus te berechten, zal zich moeten verantwoor den. De Turkse gemeenschap zou twee hoge politie-functionarissen hebben ge arresteerd om ze voor een Turks-Cy prische rechtbank te laten veroordelen wegens laf gedrag tijdens de jongste on- lusten. Vermelden we nog, dat het Interna tionale Pers-Instituut te Zuerich een beroep op Makarios heeft gedaan, een komen te verkeren «door vlagdiscrimi-1 lournal natie en de toepassing van de Bonner Act) betoogde de heer Ter Braake, dat j de regeringen er van overtuigd zijn. sagiersschepen kunnen varen en Grie- j ken en Italianen wel antwoordde hij. 1 dat in Griekenland en Italië het totale j kostenpakket lager ligt dan in Neder- land. Voorts was hij van mening, dat i de Italiaanse maatschappij die belang stelling voor de Oranje len de Willem Ruysi heef', op voldoende passagiers i naar Australië kan rekenen. FRONT •Na moordaanslag: Massa-arrestatie na rel in Oran Ruim 300 mensen, die dinsdag na een anti-regeringsdemonstratie in Oran (Algerije) zijn gearresteerd, hebben gisteren voor bijzondere rechtbanken moeten terechtstaan. Volgens een krantebericht waren de demonstranten werkloze mijnwerkers die, onder het roepen van tegen de re gering gerichte leuzen en het ingooien van ruiten, naar het stadhuis trokken. De rechtbanken waren dinsdagavond ingesteld door de Algerijnse minister van binnenlandse zaken, Ahmed Mede- ghri, die na de eerste berichten over de demonstratie naar Oran was gevlogen. Volgens ooggetuigen hadden militai ren, die de orde kwamen herstellen toen de politie daartoe niet in staat bleek, in de lucht geschoten voor de betogers zich verspreidden. De betogende mijn werkers liepen door de straten van Oran met spandoeken die als tekst droe gen „lang leve Ferhat Abbas". Abbas, een van de grote leiders van de Alge rijnse revolutie, sprak zich het vorig jaar uit tegen Ben Bella. De demonstratie schijnt hoofdzakelijk gericht te zijn geweest tegen de werk loosheid en de hoge kosten van levens onderhoud. Onmiddellijk na de demonstratie van de mijnwerkers hielden ruim 200.000 aan hangers van de regering van Ben Bella een tegendemonstratie in Oran. Zij rie pen leuzen, waarin zij zich voorstanders verklaarden van de socialistische poli tiek van de president. Berichten uit Oran melden, dat het daar gisteren rustig scheen. ;tgesproken over het uit- beslissingen in de EGKS- Europese onsteltenis blijven van ministerraad PU I giepolitiek. De commissie noemt het ontbreken van de politieke wil in de ministerraad een ernstige bedreiging voor de verdere ontwikkeling van de Europese gemeenschap. Honderden flessen Fran se champagne zijn gis ternacht uitgeschonken op het ,,Madame"-bal, het dure openingsfeest van het Beierse carna valseizoen, dat georgani seerd wordt door de club „Madame" te München. Alleen leden van deze club hadden toegang en hoofdprijzen bestonden uit een sportwagen van 12000 dir. en een stuk grond aan de Franse Ri viera van 25.000 dir. Een keer is zelfs sprake ge weest dat men een meis je als hoofdprijs zou uit loven. Dit heeft men ech ter laten varen na felle kritiek van de pers. moesten bovendien nog In het Italiaanse stadje 100 mark betalen. Elke bezoeker kreeg een zak je met geschenken waar onder Franse parfum, whisky etc. In een oes ter was de hoofdprijs verborgen: een reis naar David Rockefeller, de V.S. Balveteranen 48-jarige kleinzoon herinneren zich van vroegere jaren dat de Massa is gisteren een auto van de gemeente na een botsing met een vrachtwagen dwars door de glazen deur van een café gereden. de van New York, heeft dinsdagnacht in ons land doorgebracht en is gis terochtend per KLM doorgereisd naar Bang kok. „Ik ga daar een nieuw bijkantoor van de Chase Manhattan Bank openen", aldus Rockefel ler. Het echtpaar McDiar- mid uit Watson Lake (Canada) dat in de sneeuw verdwaald was geraakt, heeft zich dertig dagen lang met honde brood in leven weten te houden. Het echtpaar werd gisteren door de piloot van een vliegtuig ontdekt, die daarop de politie alarmeerde. Een expeditie is er in ge slaagd hen te bereiken. Hun toestand is goed. In Noord-Griekenland zijn meer dan 50 dorpen geïsoleerd door zware sneeuwstormen. Met sommige dorpen zijn de verbindingen al vier da gen verbroken. Militaire vliegtuigen werpen voed sel, medicamenten en veevoer uit boven de in nood verkerende dorpen. In de grote zaal van Krasnapolsky te Amster dam zal op 22 januari de première worden gege ven van de eerste Neder- j landse hoofdfilm over de hengelsport: „Deinende dobbers - buigend split". 1414) In grotten die blijkens de daarin gevonden restanten, in het verre verleden door primitieve men sen bewoond zijn geweest, worden herhaaldelijk afdrukken van ver minkte handen aangetroffen. In de grot van Gargas in Frankrijk zijn ongeveer 200 handafdrukken aanwe zig, maar alle zijn afkomstig van verminkte handen. Dit wekt de in druk dat de mens in de Steentijd weinig kompleet door het leven is gegaan. Nu mag het be staan destijds in derdaad gevaar lijk zijn geweest, en door de veel vuldige jachtavon turen was inder daad de kans groot dat een gevangen of geschoten prooi nog een laatste vertwijfelde hap naar de vingers van de jager deed, maar dit is toch een ontoereikende verklaring voor het feit dat alle handafdruk ken, zonder één uitzondering, ver minkingen vertonen. In de eerste plaats is in onze geïndustrialiseerde tijd het bestaan voor handen en vin gers veel riskanter dan destijds, om dat machines van de meest uiteen lopende soorten voortdurend bezig zijn het leven van de menselijke vingers te bedreigen met sneldraai- ende beitels, zagen, priemen of an dere puntige of scherpe uitsteek sels, en indien deze niet aanwezig zijn, kunnen persen, of dichtslaande deksels en deuren ze ln een omme zien verpletteren, om nog maar niet eens te spreken van allerlei zuren en bijtende stoffen, waarmee ieder een op z'n tijd goochelt. U kunt hiertegen aanvoeren, dat in onze tyd allerlei voorzorgsmaat regelen zijn genomen om verwon dingen door machines en apparaten te voorkomen, althans tot een mi nimum te beperken. Akkoord! Maar denkt u dat de mens in de oertijd de voorzorgsmaatregelen zou heb ben nagelaten bij het naderen of aanvatten van een neergeschoten of TOCH IS HET ZO' verwonde prooi? Daarom is het on getwijfeld onjuist te veronderstellen dat alle handverminkingen, die we boven signaleerden, aan dergelijke jachtongelukken te wijten zouden zijn. We moeten hier eerder denken aan een bepaalde kultus. Bij ver schillende natuurvolken was het af snijden van de vingertoppen niet ongewoon. Het is thans nog in zwang bij dwergvolken aan het Ngaml-meer en bij sommige India nenvolken van Noord-Amcrika.Ook Cook maakte mel ding van handver minkingen op de eilanden in de Stille Oceaan. By de dood van een stamhoofd op de Fidji-eilandcn moesten byv. 100 le den van de stam één van de vingertoppen offe ren. En by een sekte van de Dra- vida's (de Beroela Kodo) wordt Jaarlijks een feest gevierd waarbij vrouwen de top van de ringvinger mogen afstaan. Slow vertelde voorts van Bosjesmannen die als garantie voor een goede dood de ringvinger offeren. Kortom, de kultns van het offeren van vingers kwam (en komt nog) veelvuldig voor en heeft zelfs in het Europese beschavingsgebied sporen nagelaten in het zg. hand offeren tijdens de middeleeuwen. Men is dan ook zeker gerechtigd aan te nemen dat de afdrukken van verminkte handen in de grotten die in de Steentijd door mensen be woond zijn geweest, met een be paalde kultus in verband moeten worden gebracht. Dit geldt vooral voor de handafdrukken in de zojuist genoemde grot van Gargas, die te oordelen naar de daarin gevonden restanten in het hlizonder voor kultische doeleinden werd gebruikt. In dit verband is het niet onaar dig eens iets te zeggen over de grot-steden die thans nog bestaan. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon In verband met de (mislukte) moord aanslag op president Kwame Nkroeinah van Ghana zyn gisteren twee hoge poli tiefunctionarissen en een advocaat ge arresteerd. Bovendien is een aantal politieagenten op staande voet ontslagen. De aanslag zou uameiyk zyn gepleegd door een politieman die vyf scholen op het staatshoofd afvuurde, welke het hoofd van de lyfwacht dodelijk troffen. De president werd niet geraakt. Het op treden van de politie ontketende een storm van protest. De gearresteerde advocaat is de 68- jarige Danquah, die by de presidents verkiezingen van 1960 voor de Verenigde (oppositie) party optrad als tegenkan didaat van Nkroemah. Een van de gevangen genomen politie autoriteiten is de plaatsvervangende commissaris Amaning. die indertyd het onderzoek naar de eerste moordaanslag op Nkroemah in oktober 1962 leidde. Hy was tevens een van de getuigen a charge bij het recente hoogverraadproces tegen twee oud-ministers en drie andere per- Zoals gemeld, wordt binnenkort een olksstemming gehouden over enige wijzigingen in de grondwet, waarbij on der andere Ghana een staat met slechts één partij zal worden. Voorts krijgt de president de bevoegdheid om rechters te benoemen en te ontslaan. Dit laatste houdt verband met genoemd proces, waarin de beide oudministers werden vrijgesproken. Nkroemah ontsloeg daar op de president van het hof dat het vonnis had geveld. Deur naar China blijft nog open Kamaraj, de voorzitter van de Con gresparty die in India aan het bewind is, heeft vandaag in een toespraak tot de jaarvergadering van de party verklaard, dat zyn land „de deur voor onderhan delingen met China zal openhouden om een rechtvaardige regeling te vinden voor het grensgeschil tussen India en China". Maar. zo zei hy, India moest zijn hulpbronnen mobiliseren om de Chi nese agressie te kunnen weerstaan. On derhandelingen op basis van de voor stellen van Colombo, die stopzetting van de agressie als voorwaarde voor onder ling overleg eisen, was het enige da? India kon aanvaarden. Kamaraj betreurde de vyandige hou ding van Pakistan tegenover zyn land en zei, dat de Indiërs niets liever wil len dan in vrede leven met het vollf van Pakistan. Hij verwierp verder dé kritiek op India's neutralistische poli tiek en beklemtoonde dat zyn partij de regeringspolltiek in dit opzicht volledig steunt. Vrouw van Oswald zeker van schuld van echtgenoot Mevrouw Lee Harvey Oswald is tot de overtuiging gekomen dat haar man president Kennedy heeft ver moord en is niet van plan tegen iemand een aanklacht in te dienen, zo heeft haar zaakwaarnemer giste ren tegen verslaggevers gezegd. Mevrouw Oswald, een 22-jarige Rus sin en moeder van twee kinderen, ver langt er niet naar een of andere rege ring. de stad Dallas of Jack Ruby aan te klagen, zei hij. De nachtclubeigenaar Ruby schoot Oswald neer tijdens diens 'verbrenging naar een andere gevange- ..is twee dagen na de moord op Ken nedy in november vorig jaar. Ruby staat komende maand terecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5