Vogels kwinkeleren in het jeugdhuis te Katwijk Zee Speuren naar groenten voor massaproduktie onder glas Uw reserves deskundig belegd: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Geen aalmoes, maar recht voor de bejaarden Voorzitter van produktschap: Haring laat zich nog steeds best verschalken Dakota gevonden in oerwoud N.-Guinea Sedert juni 1962 vermist Moeite en geld zeker waan Europa 1.2.3 thans ook in Rijnsburg actief NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 JANUARI 1964 KATWIJK AAN ZEE In de Oranjezaal van het Jeugdhuis had gister avond onder goede belangstelling de opening plaats van de clubtentoon- stelling, georganiseerd door de kanariefokkersvereniging voor Katwijk en Omstreken. Na een kort welkomstwoord van voorzitter KL van Duijn, waarin deze dank bracht aan allen die aan de tentoonstelling hebben mee gewerkt, verrichtte burgemeester H. Duiker de opening. De burgemeester verh€ugd over, dat dit jaar de tentoonstelling weer in Katwijk wordt gehouden. Vorig jaar moest naar Rijnsburg. wegens gebrek aan zaalruimte De heer Duiker wees op het grote nut een afdeling als De Kanarievogel, die beoogt liefde te kweken voor in de natuur groeit en leeft. Hij hoopte dan ook dat er van de zijde der inwo ners veel belangstelling voor deze ten toonstelling zal zijn. Vooral de jeugd moet die liefde tot de natuur worden bij gebracht. Aan eerbied voor wat er leeft en groeit ontbreekt het onbewust nog wel eens. Van deze plaats gaat propa ganda uit tot de liefde voor de vogels. Bij een rondgang over de expositie staat men versteld van wat de organisa toren ervan hebben weten te maken, de betrekkelijk geringe ruimte waarover zij de beschikking hadden ten spijt. Het ziet er allemaal keurig uit en de ten toonstelling is een bezoek ten zeerstf waard. Uitslagen De prijzen werden gewonnen door: Waterslagers <4 vogels): le prijs KI van Duijn; 2e prijs KI. van Duijn; 3e prijs A. Kleinman; 4e prijs H. de liefde Waterslagers (2 vogels): le prijs W. van Rijn; 2e prijs KL van Duijn. Waterslagere «1 vogel): le prijs A, On derwater: 2e prijs W. van Rijn. Waterslagers (2 vogels): le prij6 H. de Liefde. Waterslagere (1 vogel): le prijs A. Ver vaart. Waterslagers '1 vogel) open klasse: le prijs J. Parlevliet; 2e prijs J. Parlevliet. Kleur kanaries (1 vogel): le prijs KI van Duijn. Kleurkanaries (2 vogels) open klasse: le prijs B, M. Theunisz. Kleurkanaries (1 vogel) open klasse: le prijs A. Vervaart Kleurkanaries (1 vogel) gepigmen- teerd: le prijs F. de Best. Stand der bevolking Katwijk KATWIJK Gevestigde personen: C v d Wilde, Krokusstraat 6, van Rotter dam: M Filius. Varkevisserstraat 201, van Egmond aan Zee; A Slinkert e v Walra ven, Drieplassenweg 17. van Den Haag: J Borgers, Laan van Niéuw-Zuid 56, van Apeldoorn; J Quist Fazantstraat 20. van Voorhout; fam. Van der Pool, Nachte gaallaan 131, van Den Haag: fam. Van Leeuwen, Prins Mauritslaan 8, van Am sterdam: fam. Aertse, Hoorneslaan 557, van Schiedam; fam. V. Seventer, Hoorn- leslaan 585, van Den Haag; fam. Ros, Hoorneslaan 545, van Amsterdam: fam Melissant, Hoorneslaan 563. van Valken burg: fam. Van Keulen, Boulevard 141. van Barneveld. Vertrokken: H Smit, J v Brakelstr 52 naar Valkenburg, Hoogstraat 99 achter; N Oudshoorn, Prinses Margrietlaan 70. naar Bodegraven. Spoorstraat 20: J F Hartwijk, Dahliastraat 16, naar Den Haag, Erasmusweg 299: J v Hardeveld, Boulevard 33, naar Sassenhelm, Grebbe- hoeve 4: R Freijzer. Sportlaan 5, naar Rotterdam, Boreelstraat 6a; E Ortelee, Drieplassenweg 17, nar Utrecht, Thomas- senstraat 19; J Corten, Zonnebloemstraat 11e, naar Rotterdam a.b Karei Door man: H v d Me ij, M Poststraat 19. naar Valkenburg <ZH>. Hoofdstraat 49; D Yaralli, Princestraat 25, naar Leiden, Jan van Goyenkade 19. WELK NET MEISJE WIL MIJ HELPEN IN DE HUISHOUDING in een klein gezin met 2 lieve kinde hoorn. Princestraat 13, Katwijk a z-ec. ken. In- of extern. Prettige werkkring biedt U: Mevr. Christiaanse-Ouds- hoorn. Pricestraat 13. Katwijk aan Zee. Kleurkanaries '1 vogel) gepigmen teerd: le prijs J. Venekamp. Kuifkanaries: le prijs D. Remmelzwaal. Kuifkanarie3 open klasse: le prijs A. Bastaardkanaries: le prijs J. Vene- Zebravinken: le prijs K. Kuggeleyn. Japanse meeuwen: le prijs KL v. Duijn; 2e prijs A. van Rijn; 3e prijs D. van Duijn. Kleine prachtvinken: le prijs K. Kug geleyn. Grote prachtvinken: le prijs P. Schaap. C.B.T.B. Ter Aar TER AAR Vrijdagavond 10 januari om kwart voor 8 wordt een ledenverga dering van de C.B.T.B. gehouden in café Blais. De heer P. J. Bregman, hoofdbe stuurslid, spreekt over wat de C.B.T.B voor de tuinders doet Grote prachtvinken open klasse: le prijs KI. van Duijn. Insekten- en vruohtenetere open klasse: le prijs P. C. van Duijn. Kwartels: le prijs A. Vei vaart. De tentoonstelling is tot en met zater dag geopend. KATWIJK Vrijdag: hoog water 0.04 uur en 12.31 uur; laag water 8.01 en 20.25 uur. KATWIJK Burgemeester Duiker is a.s. maandag verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. Arjos Alphen a. <1. Rijn ALPHEN vrijdagavond lu ,anuari om 8 uur vergadert de Arjos in Con cordia. Spreker is de heer J. de Vrief te Zoetermeer over „Kleine partij in grote wereld" n.a.v. het boekje van dr. Bruins Slot. De heer J. Bijl levert een politiek maandoverzicht. Burgerlijke stand van Benthuizen Benthuizen Geboren: Anna Johanna, d v A. Mets en M. van Elswljk. HORLOGES GOUDEN RINGEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN Vrijblijvend zlchtzending aan huis G. KOELEWIJN JONGEN gevraagd voor vast werk voor de bloemisterij. Gevraagd tegen 1 maart JONGEN van 15 a 17 jaar voor de bloemisterij Wethouder in NOORDWIJK NOORDWIJK In het Lidotheater werd gistermiddag een drukbezochte ceptie gehouden ter gelegenheid van 10-jarig bestaan van de afdeling Noord- wijk van de Algemene Bond van Be jaar. den. Zeer vele a/gevaardigden van aller, lei corporaties kwamen hun gelukwensen aanbieden. Onder meer merkten we op afgevaar digden van de prot. christelijke en rooms, katholieke zusterverenigingen, van de Noordwjjkse Reddingsbrigade, de chr. muziekvereniging De Echo der Duinen. Louis Bouwmeester en zusterverenigingen uit de omtrek. Voorzitter A. J. Zandvoort verwelkomde de aanwezigen. Een lange rij van sprekers voerde ver volgens het woord, onder meer afgevaar digden van het hoofdbestuur, van de r.k. bejaardenbouw, mevrouw J. Crama-de la Bije (de moeder van de bejaarden), en de heer S. Miedema. Wethouder M. C. J. Sedelaar, die met de heer J Oosting het gemeentebestuur vertegenwoordigde, hield een toespraak, waarin hij constateerde.'dat het bejaar- denvraagstuk (l(Kc van de Nederlandse bevolking) een moeilijke materie is. De normen voor hulp en ondersteuning liggen in Noorówijk gelukkig zeer hoog. wat de wethouder met voorbeelden aan toonde. Het gaat niet aan dat de bejaarden om een broek of schoenen moeten aankloppen by het gemeentebestuur en hij juichte het daarom toe dat men in Noordwijk het stelsel kent van een vaste kledingtoelage. Onze bejaarden vragen geen aalmoes maar hun recht, aldus de wethouder, en wij zullen ervoor zorgen, dat zij dit krij gen. Wij staan in Uw gerechtvaardigde verlangens volledig achter U, aldus be sloot de wethouder zijn geestdriftig toe- gejuicht betoog. NOORDWIJK De wisselmedailles van de schietvereniging Blijft voor 't land werden met de buks gewonnen door P. Slingerland 47 punten le klasse; C. v. d. Tang 43 punten 2e klasse; Mw. C. Smit 44 punten 3e klasse. Met K.S.O.: J. P. Goudriaan 58 punten le klasse; J. Plug 60 punten (maximum) 2e klasse Raad Noordwijk NOORDWIJK Vrijdagavond om 8 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt slechts één punt: grenswijziging. Kennelijk is het de be doeling de door Katwijk gevraagde grenscorrectie aan de orde te stellen. Naar wij vernemen, is het de bedoeling de besprekingen in besloten zitting te houden. Burgerlijke stand van Noordwijk NOORDWIJK Geboren: te Leiden. Agatha Maria Barbara, d v Verkade. J J en Hoogeveen, J M. Van Limburg Sti- rumstraat 40; Adriana Johannes, z v van Beelen, A en Verlaan, J M, Voorstraat 1; Michel Philippe, z v Monteban, C J P en Buijsman, J R, Duinweg 10; Petronella Adriana, d v van Dam, H J en Onder water. A M, Oranje Nassaustraat 65; Johannes Wilhelmus Dirk, z v van Wet ten, J C en van Smit. J J. Molensteeg 15; te Leiden: Inken Wijnanda, d v Thaysen. D M en Terpstra, A W G. Oranjeweg 18; (Van onze soc.-econ. redactie) De voorzitter van het Produkt schap voor Groenten en Fruit, heer D. J. A. M. van Arcken. heeft in zijn hedenmiddag te Den Haag uitge sproken nieuwjaarsrede als zijn me ning uitgesproken, dat een gezamen lijke poging tot het opsporen van produkten. die zich evenals tomaten, komkommers en sla lenen voor pro- duktie op grote schaal onder glas, de moeite en de kosten waard is. De heer Van Arcken verklaarde, dat het reeds jaren aan de gang zijnde pro ces van intensivering van, en sepciali6a- tie in de glascultures in de groentensec- tor in 1963 verder is voortgeschreden. Aan dit proces is de sterke omzetstijging van de laatste jaren te danken en naar alle waarschijnlijkheid is een geleidelij ke uitbreiding van het produktie-appa- raat naar de mening van de voorzitter verantwoord. De huidige stand van zaken kon ech ter uiteraard slechts worden bereikt door middel van investering van grote te Leiden: Cornelia Johanna Theodora, d v Brem. C A en van Vink, J. Piet Heinstraat 59: te Leiden: Caroline Alida, d v Ooms, J en Langeler, J, Oranje Nas- saustraat 41; Willem, z v Baalbergen, W en van der Linde, G J, Schoolstraat 31; Elisabeth Cornelia, d v Bakker, B H en Braun, EEC, Jan Kloosstraat 48; Isolde Wilhelmina Johanna Maria, d v de der en Hensing, W J T, Pickestraat 12; Geralda Margaretha Nicolette, d v Zwet. sloot, J T en van den Heuvel, G M, Prins Bernhardstraat 65; André Cornelis, z v van der Niet en van Vliet, A, Leon Senfstraat 1. Overleden: Bemelman, Gijsbertus Wil helmus Leonardus, 28 mei '95, zonder be- roep, Kerkstraat 8; Verkade, w/v Wax-, menhoven, Anna Catharina, 16 apr '81, zonder beroep, Kerkhofpad 10; de Jong, Maarten, 21 juli '93, zonder beroep, Piet Heinstraat 67; Veldhuis, Sander, 23 jan '81, zonder beroep, Duinweg 3; Peschier, Apolonia. w/v Alkemade, 14 apr '03, zon der beroep. Rozenburg 4; Haring, Leene, Anna Petronella Cornelia, 24 mrt '76, zonder beroep, Langevelderlaan 1, Plug, Dirk, 7 dec '77, zonder beroep, Toe- komststraat 6. Ondertrouwd: Altorf. Petrus Engelmun. dus. 30 juni '40 en Wijnands, Catharina Geertruida, 13 okt '42; van Venetiën, Cor nells Christiaan. 27 jan '41 en Soete- kouw, Marie Jansje Jacoba, 11 juni '40; Guijt, IJsbrand, 22 jan '39. Katwijk Ciere, Janna Jacoba, 25 mrt '44. VISSERIJGOLFJES IJ MUIDEN De schepen, die na de jaarwisseling de steven naar dc Ierse Zee hebben gewend, hebben geen enkele reden tot klagen. De haring laat zich daar in grote hoeveelheden verschalken. Ook dinsdag en woens dagmorgen was het weer raak. De KW 144 Cornelis den Duik gaf een dag vangst door van 240 kantjes, de KW 159 Marian Ellen maakte 200 kantjes buit en de VL 131 Petronella kon 300 kantjes in de ruimen bergen. Laatst genoemd schip is nu op de thuisreis. In een paar dagen werden 850 kisten verse haring en 480 kantjes gezouten haring gevangen. De Petronella wordt aan de vrijdag markt in IJmuiden verwacht en is daar mee de eerste treiler van de vloot die Nieuwjaar naar zee is vertrokken. Ook is vanuit de Ierse Zee tihuisstomend de SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn, dit schip heeft onder meer 1000 kisten verse ha ring aan boord. Daar de SCH 171 later de Ierse wateren verliet, zal de Petronella ongetwijfeld het eerst binnenlopen. In de Noord verliep de visserij heel wat slechter. Dit kon men opmaken uit gesprek tussen de schippers van de KW 49 Antje en de KW 41 Elisabeth Christina. Laatstgenoemd schip is op weg naar de IJslandse wateren. De schip per van de Antje vertelde, dat er weinig eer in de Noord te behalen viel. Per trek kwamen slechts enkele manden kleine schelvis en wijting aan boord. Wat er was Aan de IJmuider markt lagen 24 vaar tuigen. Zij voerden 2300 kisten vis aan 50 kisten wijting. 10 kisten gul kabeljauw. 920 kisten schol, 400 kis- spanharing, 30 kisten tarbot. 620 kis- sprot, 90 kisten diversen. 360 stuks stijve kabeljauw en 9000 kilo tong. Het betrof hier voornamelijk dagschuiten. Nu de wis stevig aan de prijs is komen de kleine kotters bijna elke dag binnen om de buit van een paar uur vissen aan de markt te brengen. In Schevenlngen In Scheveningen werden aangevoerd 520 kisten wijting, 250 kisten schoL 2500 kisten sprot, 1100 kisten spanharing en 1500 kilo tong. Noorwegen De Noorse visserij heeft met een groot personeelstekort te kampen. De laatste 12 jaar hebben steeds meer vissers een baantje bij de koopvaardij of op de vaste wal gezocht. Het is al zo erg dat ver schillende grote treilers die de visserij de Groenlandse wateren aan de kade moesten blijven omdat men ondanks alle mogelijke pogingen geen complete be manning bij elkaar kon krijgen. De Noorse vissersvloot telt betrekke lijk weinig grote eenheden. Het grootste gedeelte bestaat uit scheepjes van 6 tot 15 meter. Ook zijn er 30.000 vaartuigen met een motor maar zonder brug. Een commissie, die deze problemen heeft be studeerd. is tot de conclusie gekomen, dat slechts in het uiterste geval leningen verstrekt moeten worden voor de bouw van schepen van minder dan negen me ter lengte. Ook zal men spaarzaam moe ten zijn bij subsidies voor de bouw van vaartuigen tussen de 9 en 18 meter leng te. Alle aandacht zal moeten zijn gericht op de bouw van treilers tussen de 18 en 45 meter lengte. Ook kan in voorkomen de gevallen een subsidie worden ver leend voor de bouw van nog grotere Hoewel Noorwegen dus over een grote vloot beschikt, is het aantal eenheden van meer dan 300 ton slechts dertig. Daar wil men op korte termijn verandering in brengen. Op het ogenblik zijn negen hektreilers van 400 ton in aanbouw, een treiler van 300 ton en twee treilers van 150 tot 200 ton Vishandel De studiecommissie Vakopleiding van het Bedrijfschap voor dc Detailhandel heeft een rapport gepubliceerd waarin zeer diep op de problemen van de klein handel in vis wordt ingegaan. De klein handel neemt, zo is een van de conclu sies. een belangrijke plaats in het geheel van de visserijbedrijvigheid in. De aan- voersector en de groothandel hebben grote belangen bij een goede vakoplei ding van de detaillist, ook als er reke ning mee wordt gehouden, dat vis een belangrijk exportartikel is. Het is voor deze onderdelen van het bedrijf van groot gewicht hoe de kleinhandelaar het door hen aangevoerde respectievelijk doorgeleverde produkt bü de klant brengt. Ernstig vennoeclen bij luchtmacht: (Van een onzer redacteuren) Op 28 juni 1962 kwam uit Nieuw-Gui- nea het bericht, dat een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht op weg van Me- rauke naar Biak werd vermist. Aan boord bevonden zich acht mensen. Tij dens hevige onweersbuien werd halver wege de reis het contact met het toestel verloren en na die tijd werd nooit meer iets vernomen. Tot uit het onherbergza me gebied een brief kwam van pater Steltepool, van dc rooms-katbolieke mis sie te Wagete. Deze schreef namelijk aan zijn broer in Noordholland dat hij bij een dienstreis door zijn (uitgestrekte) missiegebied ten zuiden van de wissel meren de wrakstukken had gevonden van een vliegtuig. Ook had hij de stoffe lijke resten van mensen daarbij aange troffen. De luchtmachtstaf werd in de zaak ge kend en aan pater Steltepool werd hel verzoek gedaan, om, zo mogelijk, nog maals een bezoek te brengen aan hel wrak, teneinde zekerheid te krijgen ol het inderdaad de Dakota van de lucht macht was. Aan de missiepater werd ge vraagd foto's te maken. Dat was in de cember. Intussen is men langs diplomatieke weg (via Buitenlandse zaken en Djakarta) en ook via de rooms-katholieke missie bezig om een zo grote mogelijke hoeveelheid gegevens te krijgen en zelfs eventueel een eigen onderzoek op de plaats van de ramp te doen. Men acht het ook nog mogelijk, dat de wrakstukken, die pater Steltepool aan trof, afkomstig zijn van een van de vele vliegtuigen, die in de tweede wereldoor log in dit gebied verongelukten. De Nederlandse militairen begonnen juni 1962 in allerijl zoektochten te on dernemen naar de plaatsen, die op de route van de Dakota lagen. Toen kort daarop de Indonesische autoriteiten de plaats van de Nederlanders innamen, raakte de verloren gegane Dakota in het vergeetboek. Af en toe doken nog wel eens berichten op over een eventuele waarneming in dit onherbergzame oer- woudgebied. Om de familieleden in Nederland veel mogelijk zekerheid over het lot de Dakota-bemanning en de passagiers te geven, bleef de luchtmachtstaf actief bij het verzamelen van berichten uit het ge bied van de Wisselmeren, die zouden kunnen duiden op het vinden van de wrakstukken van de Dakota. Aan boord waren de bemanningsleden: eerste luitenant L. N. Bieger, sergeant eerste klasse J. W. A. Brochard, adju dant-onderofficier F. H. T. Rudolph, ser geant-majoor J. Akkermans, allen afkom- stiv uit Rijswijk (Z.H.) en voorts mevr. Verburg, echtgenote van luitenant ter zee (arts) A. D. J, Verburg met haar baby en ook de eerste Indonesische pa rachutist, die bij Merauke gevangen was genomen en op Biak kon worden ver hoord. Deze para werd bewaakt door de dienstplichtig soldaat D. de Klerk uit Zwijndrecht, Welk drama zich in en boven de jungle van Nieuw-Guinea heeft afgespeeld, zai nooit bekend worden. Seh. 118 te IJmuiden IJMUIDEN Vanmorgen kwam in IJmuiden de SCH 118 Oceaan 5 binnen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag ondanks de staking de Sdhevenlngse haven verliet. Men verkoos nu echter IJmuiden als thuishaven. Het schip heeft 110 kisten platvis aan boord, die mor gen worden gelost. Hoger premie-inkomen Eerste Rotterdamsche De Eerste Rotterdamsche Mij. voor verzekering meldt dat men op een toe neming van het premie-inkomen in 1963 van f.10 miljoen .rekenen kan zodat het ruim f. 61 min. zal bedragen. Dit is te danken aan de gunstige conjunc tuur en premieverhogingen in het bij zonder bij motor- en ziekteverzekering. Desondanks was heit schadepercentage in die afdelingen niet of nauwelijks verbeterd. geldbedragen in kapitaalgoederen. Een belangrijk gedeelte van deze financiële middelen is verki-egen uit besparingen, een ander gedeelte uit vreemd vermo gen. De vaste lasten van de betrokken bedrijven zijn hierdoor zeer hoog. met het gevolg, dat de weerstandskx-acht te gen onverhoopte tegenslagen niet in de zelfde mate is toegenomen als de renta biliteit. De heer Van Arcken wees er op, dat deze ontwikkeling noopt tot liet in spannen van alle krachten om de afzet mogelijkheden voor de drie hooföpro- dukten «tomaten, komkommers en sla) door een voortgaande verbetering van kwaliteit en sortering en door een ver breding en verdieping van de afzetmark ten zo groot en zo onaantastbaar te ma ken als maar mogelijk is. Uitbreiding Daarnaast doet zich, aldus de voorzit ter, echter de vraag voor of het produk- tenassortiment dat in aanmerking komt om met behulp van de kostbare installa ties voort te brengen, niet voor uitbrei ding vatbaar is. De ervaring met kom kommers en wintedsla heeft geleerd dat door een gezamenlijke krachtsinspanning van telers, zaadselecteurs en onderzoe kers op vrij korte termijn belangrijke resultaten kunnen worden geboekt. Daarbij gaf de heer Van Arcken te zijn mening te kennen, dat er alle reden is om te veronderstellen dat er nog on benutte afzetmogelijkheden bestaan voor Nederlandse produkten. indien de pro- duktie zich blijft aanpassen aan de wij zigende behoeften van de consument en wanneer het afzet- en distributie-appa raat zich economisch en technisch blijft aanpassen aan de zich wijzigende orga nisatie van de handel in de ons omrin gende landen. Vestigingsregeling In zijn nieuwjaarsrede vroeg de voor zitter van het produktschap zich ook af of de vestigingsx-egeling, die een onge- limiteex-de uitbreiding van de teelt van groenten (met uitzondei-ing van de con tractteelt) door hen, die geen opleiding in de groententeelt hebben genoten, voor komt. op den duur nog wel noodzake lijk is, nu de. teelt van verschillende soorten groenten voor de verwerkende indxistrie geleidelijk verschuift naar het akkerbouwbedrijf, waardoor de betrok ken ondernemers de mogelijkheid heb ben praktische ervaring op te doen. Voorts rijst de vraag, aldus de heer Van Arcken, of de vestigingsx-egeling thans reeds geen belemmering vormt voor het benutten van afzetkar.3on op de markt voor directe consximntie t.a.v. enkele oxodukten, die zeer wel op het akkerbouwbedrijf geteeld kunnen wor den. Hij dacht daarbij in het bijzonder aan spruiten. „Ik heb de indruk, dat een groter aanbod van spruiten een rede lijke of goede vraag zou ontmoeten en het zou te betreuren zijn als aan deze vraag niet door Nederlandse telers zou Kunnen worden voldaan omdat de vesti gingsregeling een groter aanbod verhin dert." Omzet f890 min. De heer Van Arcken gaf ook een over zicht van de resultaten, die het vorig jaar werden bereikt en hij kwam daar bij tot de conclusie, dat 1963 voor de groenten- en fruitsector in zijn geheel beschouwd niet onbevredigend was. Wel iswaar is de veilingomzet slechts weinig gestegen, maar de stijging die 1962 in vergelijking met 1961 te zien gaf was te groot om een herhaling te mogen ver wachten. In 1963 is deze omzet ten op zichte van 1962 met ongeveer 15 mil joen gestegen tot ongeveer ƒ890 miljoen. Dit kapitale bedrag is als volgt te ver delen: groenten onder glas ƒ428 miljoen (ƒ47 miljoen meer dan in 1962). gro open-gronri-groenten 53 miljoen 13 miljoen meer). Eind ere open-grond-groen ten ƒ180 miljoen (ƒ10 miljoen minder), pit- en steenfnuit ƒ125 miljoen miljoen minder), zacht fruit ƒ48 miljoen (C16 miljoen minder), fruit onder glas ƒ27 miljoen (gelijk aan 1962) en aard appelen ƒ29 miljoen (ƒ10 miljoen min der). Minder uitvoer De waarde van de uitgevoerde verse groenten steeg met ongeveer ƒ45 mil joen tot ongeveer ƒ590 miljoen, doch de waarde van het uitgevoei-de fruit daalde met 15 miljoen tot 57 miljoen. Hierbij moet in aanmei-king worden genomen, dat de hoeveelheid uitgevoerde groenten afnam met bijna 45.000 ton. terwijl 75.000 ton (of 5000 ton minder) fruit werd ge ëxporteerd. Daartegenover werd voor een waarde van 370 miljoen aan groenten en fruit (in hoofdzaak sinaasappelen en bananent ingevoerd, d.i. i-uim ƒ20 miljoen meei dan in 1962. Volgens een globale schat' hing heeft de industrie in het afgelopen jaar 325.000 ton groenten en 100.000 ton fruit verwerkt, dat is resp. 45.000 ton meer en 5000 ton minder dan in 1962. Beroep op regering Sprekend over vei-schillende facetten van de ontwikkeling in E.E.G.-verband zei de heer Van Arcken o.m. bevreesd te zijn, dat de wijze van toepassing var de vrijwaringsclausule (waaruit de jong ste appel-oorlog is ontstaan) het gevaar meebrengt dat de negatieve elementen van de de E.E.G.-regelingen de overhand zullen krijgen op het positieve element: de liberalisatie. Hij deed een dringend beroep op de regering om zich met alle kracht tegen een ontwikkeling in deze richting te verzetten. Op de Europese Commissie deed hij het beroep om er op toe te zien dat de vrijwaringsclausule slechts gebruikt wordt ingeval er ern stige verstoringen van de markt optre den en dan nog slechts indien er geen andere middelen meer zijn. Verder pleitte de voorzitter ojn. voor een gi-otere mate van inspraak van het bedrijfsleven bij de meningsvorming, die vooraf gaat aan het ontwerpen van re gelingen. RIJNSBURG De Nederlandse Jeugdaotie „Europa 1, 2 3" heeft sinds gisteravond ook een afdeling in Rijnsburg. Burgemeester Kooimans instal leerde in de raadzaal een jongerencomité dat zich ten doel stelt de idealen van de jeugdactie te helpen verwezenlijken. Het ideaal van deze actie is de jongeren van in en buiten schoolverband te betrekken in de problemen van de Europese eenwording. Burgemeester Koomans gaf in zijn in stallatierede een inzicht in de wijze waarop de -gedachte aan een Eux-opese eenheid is gaan leven en in welke vor- zij reeds gestalte heeft gekregen: EEG. EGKS, Raad van Europa. De enige manier om de eenheid van Europa zon der gi'ote schokken te verwezenlijken de volkeren en speciaal de jeugd te doen beseffen wat de doelstelling is bij de Europese integratie. Men moet met zaken vertrouwd raken, in het be sef dat wij trots kunnen blijven op onze nationale eenheid onder het Oranjehuis. Positief Aan dit streven verleent de gemeente Rijnsburg metterdaad steun in de vorm een contact met de Duitse gemeente Geisweid. Vanzelfsprekend staat de ge meente ook zeer positief ten opzichte van de actie „Europa 1, 2, 3". Het is ech ter niet de bedoeling dat de gemeente deze actie gaat bevoogden. Wel zijn wij bereid adviezen te geven indien hierom wordt gevraagd. De burgemeester suggereerde het comité in het kader van zijn werk zaamheden toch ook het oog te rich ten op de contacten met Geisweid. Wellicht kan een uitwisseling tot stand worden gebracht tussen Ulo leerlingen uit Geisweid en R(jnsburg. Zeker is dat onze Duitse vrienden voor dit Idee geporteerd zijn. Ook adviseerde burgemeester Koomans het comité zich in een of andere vorm te presenteren op de Europa- dag (4 maart 1964). Na de toespraak verklaarde de burge meester het comité geïnstalleerd. De comitéleden zijn de dames Willy van Klaveren (secretaresse). Burg. Meyboom- straat 15; Lenie van Beekum penning mees teresse), Ria Zwaan, Greet Paauw, en de heren P. Glasbergen (voorzitter), F. van Kamer, L. Ravensbergen, Actie Op 7 maart zal in ieder geval worden gestai't met een brief- en briefkaartactie. Een verder programma zal worden op gesteld. De cijfers „1, 2, 3" in de naam van de actie hebben betrekking op: 1) de achtergronden die geleid hebben tot het ontstaan van deze jongerenbewe ging; 2) de organisatorische vorm voor deze actie, en 3) de plannen die men wil realiseren. De doelstelling is o.a. gericht op het dienstbaar zijn aan de wereld door iets van Europa's verworvenheden (waaron der zijn welvaart) ter beschikking te stellen aan het nog in ontwikkeling zijn de deel van de wereld. Oranjever. Rijnsburg RIJNSBURG Hedenavond om kwart voor 8 houdt de Oranje-vereniging haar jaarvergadering in „Vliethof".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4