Griep Alles goed en u/el Niet direct veelvuldiger avondmaalsviering Christen moet teruggaan naar bron van geloof Universitaire studie niet aantasten BOEKENHOEK' Een ivoord voor vandaag Prof. y. d. Linde: negatieve levenshouding is dodelijk DONDERDAG 9 JANUARI 196% Paus Paulus na pelgrimstocht: Tijdens zijn eerste algemene I ""r de bronnen van hun geloof. I auddtif sinds 7iin fprnffVppr nit religie zo verklaarde hl). Een der- u tV T j u terilgKeer Uit felüke terugkeer vereist geenTwerkelüke net Heilige Land heeft paus Pau-I reis naar de plaatsen die door het leven] zijn pelgrimstocht is gebleken 5 ^0^^ 2£ hoe waardevol het is om als bron van het geloof terug te gaan naar het evangelie. „Echte christenen zullen terug moeten Paus Paulus verklaarde voorts dat de- ze terugkeer vereist dat wij steeds trou- i were leerlingen en volgelingen van dei meester worden. „Maar deze terugkeer] het evangelie, aldus tot de bronnen :enning met zich kerk van Christus heeft geleerd, maar een steeds intenser pogen om ons Chris tel i)k geloof dichter bij zijn oorspronke lijke opzet te brengen, een streven naar essensiëlere getrouwheid aan de bedoe lingen van de Heer en naar geestelijke bezieling van wat de authentieke ont wikkeling van de overlevering ons heeft gebracht". Volgens geruchten in Vaticaanstad zou paus Paulus van plan zyn om aan het begin van de komende maand, e sistorie bijeen te roepen voor ming van nieuwe kardinale Prof. mr. A. Pitlo: Pagina 2> „Nu het niveau van het voor bereidend onderwijs niet onaan zienlijk is gedaald betekent het beperken van de studieduur aan de universiteit het afkappen van de top van onze beschaving". Dit zei gistermiddag prof. mr. A. Pit lo in zijn rede op de diesviering der universiteit van Amsterdam. De beperking van de studieduur en de neiging naar een vakopleiding hebben onvermijdelijk een verschoolsing va studie ten gevolge. Men dient aai student, aldus spreker, de ruimte tijd te gunnen zich wetenschappelijk te ontplooien. Ook wanneer zeer velen der studenten van die mogelijkheid geen gebruik maken omdat het hun alleen gaat om het behalen van een diploma, dan nog is het niet verantwoord deze ruimte niet aan allen te bieden, want de voor uitgang der samenleving berust juist in handen van die minderheid, die wel (telling heeft. Pitlo (hoogleraar in het nota- n burgerlijk recht) waarschuwde „Verdedig Themis" getitelde diesrede tegen de aanslagen, die onder de moderne leuzen van efficiency en studierendement op de universiteit wor den gepleegd. Ongelukkig Ongelukkig noemde prof. Pitlo de gedachte aan een meer op de praktijk Serichte juridische studie. Een vakoplei- ing voor de jurist, die zijn loopbaan kan kiezen uit een aanmerkelijk groter aantal richtingen dan vroeger, acht spreker onder alle omstandigheden ver- werp«luk, maar thans in het Mjionder. Grote taken staan in een niet verre pmi pU: D j Suurmond. te Vleuten— Gereformeerde synode te Lunteren Besluit wel op deze zitting Kerkelijke situatie in Amerika Uit de jongste uitgave van het ker kelijke jaarboek voor de Verenigde Sta ten blijkt dat ruim 63,4 procent van de bevolking kerkelijk „georganiseerd is. Dit is slechts 0,2 procent minder dan in 1960. Wat betreft de groei van de kerken blijkt dat de Rooms-Katholieke kerk in de drie Jaar het grootste aantal nieu we leden heeft gekregen. Er zijn op dit moment 43.847.948 rooms katholieken in Amerika. De grootste protestantse denominatie is die der Zuidelijke Bap tistenconventie die bijna 11 miljoen le den telt. De Methodisten staan op de tweede plaats met ruim 10 miljoen le den. In vergelijking met de totale bevol kingsaanwas laten de protestantse ker ken een ledenteruggang zien van 0.3 procent In vergelijking met het vorige Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oosternjjkerk: C. Schilder kand. te Lisse; te GiessendamNeder- hardinxveld: H. Talsma. te Den Haag. Bedankt voor Wissenkerke: T. Ste- houwer, te Woudsend (Fr.); voor Kou- dum (toez.): M. v- d. Leun, te Kolder veenDlnxterveen. toekomst de juristen te wachten, aldus prof. Pitlo, die drie belangrijke noemde: I de voorbereiding van een van de huidige ten enenmale afwijkende opbouw van wetgeving en recht, die geboden zal zijn wanneer het groeiproces, waarin onze samenleving thans verkeert, een even wichtspunt zal hebben bereikt. Voorts de unificatie of harmonisatie van het; Europese recht. Wetboek Met het ontwerpen van een nleaw j burgerlijk wetboek is men volgens prof. Pitlo op de verkeerde weg geraakt. Als dit ontwerp wet zou worden, zal naar zijn oordeel een langdurige periode van rechtsonzekerheid ons deel worden. Ge durende de vele jaren van voorbereiding thans al 17 jaar en er zullen nog vele jaren mee gemoeid zijn legt het ont werp reeds een zware hypotheek op de werkkracht van vele onzer goede juris ten, zo betoogde prof. Pitlo. In zijn peroratie merkt hij op, dat de aangewezen oplossing Is een brede ont wikkeling voor allen, waarbij de klem toon dient te vallen zowel op het ver schaffen van inzicht in de structuur van de moderne maatschappij, als op het inwijden in de aloude humaniora. Bob Morane in de tempel der kroko dillen, door Henri Vernes. Vertaling Dolf Verroen. Omslag P. Joubert. Illus- GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Marknesse (N.O.P.): A P. van Dijk, te Nieuwleusen. Vers verpakte SOEPGROENTEN Rijk aan vitaminen. SOEPEN en BAMI. Het zakje met de Rode Ruit Nu ook voorgebakken PATATES FRITES Let speciaal op de goudgele echter daarmee echter niet t Discussie Gezien deze diametraal tegenover el kaar gestelde standpunten van het de- putaatschap en de commissiemeerder heid baart Het zal in de Gereformeerde Kerken nog niet direct komen tot het stimuleren door de synode van een veelvuldiger avond maalsviering dan tot nu toe ge bruikelijk was. Dit is het (voor- w owcluUi,ulll lopige) resultaat van een uitvoe- niet voldoende te achten. Een minder- riee d,iscus«?ie dif» pi<;tprpn in Hp heid van deze Preadviserende commis- rige discussie cue gisteren in de sie (ds M Kamper, ds. W. C. van Hat- generale synode te Lunteren is j tem. en ds m. Vreugdenhil) gehouden. Er zal eerst een com missie ad hoe worden benoemd, die moet proberen de tegengestel. de standpunten die ter vergade ring openbaar werden, zo dicht mogelijk tot elkaar te brengen. Getracht zal worden een en ander zo spoedig mogelijk te regelen, zodat nog tijdens deze zittingspe riode een definitieve beslissing kan worden genomen. Daarbij ziet het er naar uit dat de moge lijkheid van een veelvuldiger avondmaalsviering zal worden geopend voor die gemeenten, die daar behoefte aan hebben en/of daarvoor rijp zijn. De vraag naar een grotere frequen tie van de avondmaalsviering kwam voor het eerst aan de orde op de sy node van Apeldoorn-1961. Dit naar aanleiding van enkele ingezonden stukken, o.a. van de classis Zutphen •n de kerkeraad van Heemstede. De synode benoemde toen een depu- taatschap om deze vraag te onderzoeken, en van dit deputaatschap lag thans in Lunteren een lijvig rapport ter tafel:' met z'n 80 pagina's zo ongeveer het om vangrijkste stuk van het gehele synoda le agendum. Bezinning kleur. - - enquête, den, was het deputaatschap gebleken dat de zaak van de grotere frequentie over het algemeen niet zo leeft als wel wenselijk zou zijn. Daarom achtte het deputaatschap het noodzakelijk dat de synode de kerken op het hart zou bin den de bezinning over dit punt opnieuw in de gemeente te stimuleren, in predi king. catechese en huisbezoek. Op grond van het uitvoerige onderzoek waren de deputaten namelijk tot de conclusie ge komen dat een veelvuldiger avondmaals viering geboden is op grond van de ge gevens die het Nieuwe Testament hier over biedt. De commissie van preadvies, die zich tevoren over het deputatenrapport had beraden, deponeerde op de synodetafel rapport (samengesteld door prof. dr. W. H. Gispen), waarin de Ds. W. Schouten achtte het commis sierapport te negatief. Nu de commissie het grondige deputatenrapport in zo wei nig woorden heeft afgedaan vroeg hij zich zelfs af of de zaak wel rijp is voor behandeling. Ds. D. van Enk en ouderling A. Tjoel- ker meenden echter dat dit wel zou kun nen, mits maar het gedegen deputaten rapport tot uitgangspunt wordt genomen. Over het algemeen bleken de sprekers voorstanders te zijn van een veelvuldi ger avondmaalsviering. Maar een be zwaar wird geacht (zo door ds. A. S. Timmer, ds D. Vreugdenhil) dat het huidige avvndmaalsformulier hier een praktisch bezwaar oplevert. Verscheide ne synodeleden wezen ook op „de ge- isoleerde positie" waarin het avondmaal is komen te verkeren door de praktijk van de vie-ing slechts enkele malen per jaar. Dr. O. C. Broek Roelofs gewaag de in dit verband van een onvoldoende geïntegreerd zijn van Woord en sacre- ment. En prof. dr. D. Nauta vond het merkwaardig dat zoals uit de en quête is gebleken kerken, die toch in het algemeen een grote waarde hech- het gezag van de Schrift, het Schriftgezag als het gaat Nieuwtestamentische gegevens over het avondmaal. Evenzeer achtte hij het merkwaardig.dat er wel een zekere aan drang bestaat tot viering van het avond maal op Goede Vrijdag. Vanouds is dit helemaal niet dè avondmaalsdag ge weest: de oude kerk vierde het avond maal juist met Pasen. Hoewel ds. Vreugdenhil geen deel uit maakte van de commissiemeerderheid, had hij toch ook wel enige bedenkingen en achtte het een merkwaardige om standigheid dat de roep om een fre quenter avondmaalsviering opkomt in ;n tijd van afnemende belangstelling »or de prediking. Veelvuldiger Namens de deputaten werd allereerst geantwoord door dr. G. P. Hartveld. Hij bestreed het commissierapport op tal van punten en betreurde het dat de commissiemeerderheid niet dieper op al lerlei argumenten vaa de deputaten was ingegaan; daarom kunnen de deputaten nu moeilijk reageren. Overigens bleef hij van oordeel dat het Nieuwe Testament ontegenzeggelijk wijst in de richting van een grotere frequentie. Namens de deputaten (van wie overi gens nog ds. P. Heinen deel uitmaakte) voegde ds. J. Overduin daar aan toe dat het woord „geboden" inderdaad wel wat te zwaar is geladen. Daarom moet de discussie zich daarop ook niet richten. Hij gaf toe dat het een precaire situa tie is. dat de belangstelling voor het Woord afneemt, terwijl er een roep is om meer avondmaal. Maar daarbij moet niet de nadruk vallen op de uiterlijke instellingen. Precair is het dat men niet huivert voor het „zich een oordeel horen doch wel voor het „zich een oor deel eten en drinken". En juist om de ze precaire situatie te beëindigen is het I wenselijk het avondmaal niet langer te isoleren, doch te trachten een nieuwe verhouding van Woord en sacrament te scheppen. Verschil in visie Prof. Ir. W. H. Gispen sprak vervol gens namens de commissiemeerderheid. Hij constateerde een verschil in visie. In grote aandacht aangehoord eri met grote zeggingskracht uitgesproken betoog drong hij aan op de grootst 'ike voorzichtigheid bij het nemen besluit. Daarbij moet vooral worden bedacht dat een synode een vergadering is waar besluiten worden genomen, en geen theologisch dispuutcollege. De mo tivering vooral wat betreft de exege se van bepaalde bijbelgedeelten door de deputaten ontmoette bij prof. Gispen grote bezwaren. Heel die dogmatische en exegetische betoogtrant hoort trouwens z.i. op een synode niet thuis. ,,Als wij deze weg opgaan moet worden gevreesd voor besluiten, die wij over twintig jaar moeten intrekken", aldus prof. Gis- Christus zegt tot zijn aanstaande discipelen: ..Komt achtet Mij". Het is een heel persoonlijke uitnodiging. Dat is onze kant van het evangelie. Wij moeten komen. Maar het gaat niet al leen om cms persoonlijk heil. Christus verlost ons niet opdat wij kunnen zingen: „Ik hen verlost." Het evangelie houdt niet op met de oproep om tot Christus te komen. Natuitrlijk wil Hij ons genadig zijn, onze zonden vergeven, ons het heil schenken. Maar Hij wil meer. Hij zegt: „Komten Ik zal maken dat gij vissers van mensen wordt." Christus roept, niet om ons geluk kig, blij, vredig en hoe we het al meer noemen, te maken. Hij roept ons om een taak op onze schouders te leggen. En als we die taak vervullen worden we blij, gelukkig en daalt er een grote rust in ons hart. Juist op dit punt zijn we geneigd onze grootste geestelijke fout te maken. Wij vergeten zo gemakkelijk dat we niet gered worden voor ons zelf. God is liefde. Liefde is altijd gericht op de ander. Als Gods liefde zich in ons hart openbaart, wordt ons leven gericht op de ander. Wij worden verlost. Wat betekent dat. Onze boeien worden geslaakt. We worden vrij. We kunnen ons weer bewegen. Wij zijn dan weer in staat ons op de ander te richten. We worden verlost opdat we „vissers van mensen worden", bevrijd opdat we anderen de vrijheid kunnen aanzeggen. Jaar conferentie Geref. Bond Geloof houvast per. Deze discussie leidde uiteindelijk tot opschorting van de definitieve beslis sing, zoals in de aanhef vermeld. De vergadering werd nog toegespro ken dcor ir. B. Abels, sociaal-econoom in zendingsdienst op Soemba, die na mens de Soembanese kerken de harte lijke groeten kwam overbrengen. Bescherm U tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: van bestaan Ook dit jaar waren weer vele predikanten op Woudschoten bij een, waar onder auspiciën van het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond in de Ned. Herv. Kerk de jaarlijkse conferentie werd gehouden. Gistermiddag refereerde Utrechtse hoogleraar prof. dr. S. van der Linde over Levenshou ding en levensstijl. Levenshouding bedoelt de levensgrond an te wijzen, ons geloof, dat ons hou vast is in de grond van ons bestaan. Dit is niet uitsluitend een innerlijkheid, doch omvat de totale mens. Wij zijn niet bevreesd voor een zekere innerlijk heid. die wijl pneumatisch goeddeels een instructieve en intuïtieve werkelijk heid is. De levensstijl is de openbaring van dit leven naar buiten. Het is een oud thema: dogmatiek, hoezeer ook van ethiek onderscheiden is hiervan niet te scheiden; leer èn leven behoren bijeen; Geest èn Woord. Wij leven als christenen volop in deze tijd, doch rijpend voor de eeuwigheid; wij, in deze onze wereld, mèt onze naaste. Waarom juist dit on derwerp nu aan de orde gesteld? Omdat terwijl er veel over levenshou ding gesproken wordt, wij zovaak lij den aan een zekere vrome vormeloos heid en zo weinig toekomen aan een le vensstijl in de door God geschapen kos mos. Onderscheid Wanneer Voetius zijn praktijk der godzaligheid ontwikkelt (en wel in zeer methodistische vorm), dan ziet prof. Van der Linde daarin een stukje zelf- critiek; een tegenwicht tegen het scho lastisch apparaat, dat Voetius meende niet te kunnen i lovige wilde hij vensstijl ontwikkelen. Positief bedoelt hij op te komen voor de eer van God op alle levensterrein. Jammer is echter, dat deze praktijk veelszins omgebogen i. negatieve onthouding. Voetius bewust, dat hun „preciesheid" afkom stig is uit de Middeleeuwen, doch zij wisten onderscheid te maken tussen ka tholiek en rooms en wilden een echt- christelijk leven leiden. Nochtans vra gen wij: heeft Voetius niet argeloos be paalde roomse elementen overgenomen Thomas Kempis, wiens KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze ingezonden-stukkenrubriek kannen door alle lezers (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schryft n dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Zo irm het De opdracht van piloot Pym in Grie kenland. door Ivan Southall. Vertaling T. de By. Omslag P. Joubert. Illus traties E. Aidans. Maraboe-pocket. Uit gave A W. Bruna Zoon, Utrecht. Nick Jordan zoekt een spion, en Geen nieuws van Nick Jordan, door André Fernez. Vertalingen L. Polak en J. Hoogland. Omslagen P. Joubert. Illus traties H. Llevens en E. Aidans. Ma- ra boe-pockets. Uitgave A. W. Brons Sc Zoon, Utrecht. in deze God-loze tijd allerlei 1 Jan Wolkers christelijke universiteit in Kongo. Het n ontdekt dat gaat bij de christenen die deze univer- perverse on- siteiten tot aanzien riepen, christenen manier gaat tuchtige schrijverij. De heer Rijnsdorp die nog maar pas aan heidendom of -.,Zo is het", bedoelt licht- Van een vorig boek v: Dseudo-religies ontstaan is duidelijk, ten wij enkele passages: heb ik kennis genomen Halfgoden op het voetbalveld, voor de „Ons volk leeft veel te veel bij kijk- dit vunzige lectuur radio en... op de televisie zijn toch na- kast en genot/op zo'n manier gaat tuchtige schrijverij. De heer Rijnsdorp w hoe anders was het zaterdagavond met tionale zekerheden? Dat het Neder- heel 't geloof in Nederland kapot!/We wacht op de bekering van de schrïj- Islam "ontkomen zijn, om de vraag: satirieke programma van de landse volk zich zo druk maakt om zijn toen met een stuk of wat es heel ver, maar dan had hij toch m.i. be- Hoe kunnen we onze Heiland dienen, scherpe filmkeu- slechts dat ene programmaatje, is goed nagegaan:/wat kan door ons als ter gedaan, tot zolang dit genre dood óók op het terrein van de wetenschap? "ge die- voor mij het bewijs dat het daarin, lekeprekers hier worden gedaan?/We te zwijgen. Wat vinden we in de Bij- Dit jonge christendom brandt van ver- gesold eindelijk de stok vond om de hond brachten allemaal wat in en, vol van bel een waarschuwingen tegen het ver- langen zijn Heer te dienen en te be- ~oze die televisie heet eens flink mee vuur bezield/hielden we repetitie en val der zeden! En horen nu dit soort lijden met de dééd! dit te slaan. En welke hond verdient dat heeft „Lorre" proefgeknield/nou ja, u artikelen thuis in de chr. pers? Is het En hoe denken we in Nederland niet niet op zijn tijd? mag wel weten, 'k heb eerst nog ge- niet ontstellend dat in de zgn. neutra- christendom en wetenschap? U zoi Lanstra protesteerd/'k vond 't eigenlijk te le Pers in dit geval „Elseviers Week- eens moeten vragen aan degenen die grof maar 'k heb me toch geconfor- blad", wèl een vernietigend oordeel voor de uitbouw van de Vrije Univer- meerd/toen er een heel klein stukje over ditzelfde boek voorkwam? Mo- siteit werken. Het is vaak beschamend Zo tl'dS hetV van gebed Is afgekapt/'k Hoop nu gelijk zult u me willen wijzen op de wat deze mensen te horen krijgen. Ik maar dat u hierdoor tóch de strekking bekende naam Rijnsdorp. Nu ik dit ge- zou daarom aan allen die zich chrls- ,Met klem protesteren wij tegen de hebt gesnapt/ lezen heb zegt die naam mij niets ten noemen willen vragen: Aan welke t.v.-uitzending-,,Zo is het toevallig ook En dat de mensen in de zaal aan meer. kant staat u? Aan die van het verza- Schiedam. Vara. We hebben ve hebben icherming, wordt met bijbelgedeelten en het Onze die televisie heet Vader voor de tv dan laat zonder meer passeren! Kan e. een „zeef" zijn die dergelijke kwalijke gebeurlijkheden voorkomt? 's-Gravenzande C. Voorberg Zo iras hetII Och, die eerste twee afleveringen van ..Zo is het heb ik wel kunnen waar- deren en zelfs het gewraakte onderdeel Honderdduizenden kijkers voelen zich niet! bewijs dus maar dat ik het heb lectuur-muziek-schilderkunst j| beledigd, gedaan/Nee echt, nu wij als omroep ontstellend groot. Tracht m zijn uitgedijd/dachten we wone man onderscheid te maken, dan -.1 jjgm gauw van ondeskundig- zaterdag had een aanvaardbare in- in hoge mate gekwetst tentie: de verslaving aan de t.v. aan omdat in deze uitzending op de kaak te stellen. Terwijl men al lasterlijke manier de spot gedreven saam: dan ook een uur aan het ge- zaï men nem gauw met wrange humor de grootst moge- werd met de religie, met de bijbel, met loof gewijd/En kijk, dat Van het Re- heid betichten. Het lijkt er echter op, ■-*-J—elf im J— - i die is zo van het „jonge" christendom dat van als ge- geestdrift bruist? 's-Gravenzande, A. J. Wz. van Oosten. ylvia ziet dubbel, door René Philip- lijke voorzichtigheid dient te betrach- pe. Vertalingen Margot Bakker. Omsla- ten. zal dat zoveel sterker moeten gel gen H. Lievens. Beide eerstgenoemde den indien men het t.v.-kijken als een tweede druk. Maraboe-pockets. Uitgave j soort religie wil gaan ontmaskeren. A. W. Bruna Zoon Utrecht. i Want door het gebruik van bijbelge- deelten. het Onze Vader, ontstond een Amy de ontembare, door Fredérica j weerzinwekkende uiting van godslaste- tot een pseudo-godsdienst de Cesco. Vertaling D. Verroen. Mara-1 r;ni» die hii TTi»rr^„„ 4 w Br™, x. ,6,- 1 de tien geboden en net Onze Vader. ve zelf dan pas nog heeft gezegd:/'k dat de kunstenaars van deze tijd be- Kleinen lit VCrdruhhtlta Als de VARA beweert, dat hier van gelóóf niet in 't eeuwig leven/och, dat staan uit goeden en gekken en ze zijn Sf een misverstand sprake is en dat het praat'ie wel weer recht!/ soms moeilijk uit elkaar te halen. Ver- Graag wil ik even inhaken op het de bedoeling niet was de spot te drij- 'k Geef toe, als 'k eerlijk ben zeg geet u echter niet dat u voorlichting naschrift van de redactiè op het inge ven met de ware religie, maar met de 'k nu: het liep me uit de hand/maar... geeft voor het chr. gezin. En de heer zonden schrijven dat de vorige maal velen, die de televisie hebben gemaakt sla ik dan geen plee-figuur bij ieder- Rijnsdorp èn had- ,werd geplaatst onder de titel „Kleinen stellen wij een in 't land?/En stel voor dat ik den op grond van de Schrot een in verdrukking" en ^waarin sprake is dan niet meer in m'n functie blijf/ik scherp afkeurend oordeel moeten vel- met genoegen naar dit program- kan doen kijken. Neen. het was huiska- W^Brur^^Zoon I v®rschrikkelijk dat dit in uu« huimu.coa uF e" vyw Utrecht! Bruna Sc Zoon mers kon k0men. Aangenomen _dat de bare JJrde^gesproken dienste worden. ing' r,UVCKU yt,_ 'ale houding van minister onwaardige, kwajongensachtige en moet er niet aan denken nee dan len over dit soort lectuur, want zó Toxopeus bij de loononderhandelingen van een ontstellend gebrek aan bescha- hou 'k m'n poot maar Jtijf/'k heb al haalt men met schoonklinkende wc ving getuigende manier, dat van een gezegd dat ik betreur wat voorgeval- den de mestvaalt in de huiskamer. inbreuk op de goede zeden en de open- ien is/die jongens wouen niet als ik U wijst dikwijls op de bron - - x »- ->- en daardoor g^g jjgt mis/als ik de levende water, maar let er toch op knopen van m'n ias weer overtellen dat men in uw courant niet de gele met de ambtenaren. Immers de hoging voor met name de weekloners zou zelfs 18 procent bedragen. De kwalificatie „heiligschennis" males aats. de verantwoordelijke leiding van de pla; VARA. moet er dan niet zo vraag ik mij af een zodanige verscherpte Den Haag preventieve controle in het leven ge- lesteitsschennis" is hier op zijn ga/zeg "k or en: dat 'k e Ds. C. A. Vreugdenhil Rotterdam. G. Blok. Ede L. SgmBloemhof en wV R. "zijdêrveld? I roepen worden dat dergelijke deraifle- Omslag H. Lievens. Illustraties A. Ja-1 menten voortijdig opgevangen worden. "i en L. Meys. Maraboe-flash. Uit-dus voordat ze op het scherm kunnen gave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. komen? De rets om de wereld in 80 schotels Vlaardlngen en 200 verrukkelijke recepten, door R. J. Courtine. Vertallnj Hugh Jans. Om- Xo tl'ttS het slag H. Lievens. Illustraties L. Meys. Maraboe-flash. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon. Utrecht. bewerking Bart van der Klaauw. Maraboe-flash. Uitgave A. W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. Gymnastiek voor heel het gezin, door Luis Robert. Vertaling en bewerking L. S. Bloemhof. Omslag Henri Lievens. Il lustraties L. Meys. Maraboe-flash. Uit gave A W. Bruna Sc Zoon, Utrecht Amerikaanse Utrecht 1940-1945, Maraboe- Amerikaanse militaire vliegtuigen, deel 2. door Wim Dannau. Vertaling en bewerking Bart van der Klaauw. Ma raboe-flash. Uitgave A W. Bruna Sc Zoon, Utrecht. Vasten om te genezen Zo was hetVI Ik las leven, bedrij- ge ziekte, afgoderij mee. De oude te werken. Dat doet psalmberijming noemt dat: „En ma ken van de buik hun god". Wie zal ontkennen dat er met de televisie af- zon. De literatuur heeft van oudsher lees ik in Wanneer iets uitgroeit to- H. Broere heersend principe Rus die ;n ernsti- therapie die goed bleek l de riolen op te j Nog méér concurrentie denken Echter: ik onderken die royale hou ding van de bewindsman niet. De 18 procent voor de ambtenaren bestaat nl. uit 10 procent èn 8 procent die in H. Zandbergen, de plaats komt van de prestatiebelo ning. die resp. bestond uit 0, 5. 8 en 12 procent. Ambtenaren die nooit in aanmerking kwamen voor een verdien- stebeloning krijgen nu 18 procent en gaan dus 8 procent meer ontvangen; ambtenaren met goede prestaties krij gen ook 18 procent maar zouden 10 Bij het huidige krijgertje spelen var lonen en prijzen moest volgens de Con- eeuwenoude uitspraak van Salo- sumentenbond voor alles de concurren- plus 12 procent is 22 procent moeten niets nieuws is onder de tiedeur wijder opengezet worden, zo ontvangen om gelijk te blijven. Ze i aa. in dus 4 procent achteruit. het enige houvast uitmaakt, vind ik aan regel hevig actueel: de andere kant elke reactie op „Zo is de buis hun god". - krant. Nu, daar is vol- gaan Hoewel ik het met al die verontrusten goderij wordt bedreven door hen die geattendeerd op het heilzame resul- gens mij niemand mee gebaat: men Wat voorts 'te denken van de topsa- ij -M-- - taat van een hongerkuur. Maar ook kan dan geen kwaliteit meer kopen larlssen? Er zijn hogr heden ten dage dicht bij huis kunt u en de middenstanders komen bij Soci- 35 procent verhoging de goede resultaten aanschouwen. Wat ale Zaken terecht. Overigens: dacht de men de kleinen daaroc het", deze waanwijze (dus domme) briek. waarin nihilistische pubers blijk- baar hun gang mogen gaan. teveel eer maakt door haar èn voor genoemd programma-onder- deel en voor de medewerk(st Geloof vindt het n Nederland zo in de ben wij dan toch het „satyrieke" stel essay De verdienste dat deze afgoderij werd duidelijk ge maakt door haar te kleden in tale Ka naans. Dat is natuurlijk verschrikke lijk onthutsend. Geen cultuurhistorisch 45ste dag reeds weer kon paardrij- prijzen? Dat is toch het werk den. terwijl ze zich voordien op kruk- brikanten en groothandel? Nog lagere ken voortbewoog. Zo u dat wenst kunt winstmarges wil de Consumentenbond u over dat geval inzage verkrijgen in dus, maar weet deze bond hoe hard geen kerkbode-artikel heeft röntgenfoto's en verdere documentatie, door de middenstanders moet worden A. Nedertof ^wdrkt voor «n karige beloning? Wr- Capelle a.d. IJssel grenst als „Zo is het..." nu heeft gedaan. Belangrijk vind ik de vraag of het zonde tegen het gebod was. dat de Naam niet ijdel mag worde-, gebruikt. Jan Wolkers onsteltenis heb ik in het H«Z"elfv?*d!'f5fudörêligiVm hel SUgJd"" tetevuieprogramma^van ^zaterdagavond Gabriel Marcel, door T. v In serie Denkers over God Omslag Herman Lampaert Lannoo, Tiel/Den Haag. al zoveel heb gehoord. lijkt mij op zichzelf niet zo'n oorspron- ^°osarecni keliike gedachte. George Orwell (1884i en Huxley („Brave New World") heb- ben eich meerdere malen van gelijk- i Ewiik.soortige verhalen bediend, ook om van wereld.1 te griezelen. Overigens is het duidelijk Uitgave j dat niet iedereen deze boeken onder ogen krijgt. dat de Zondagsblad een groot artikel gevonden het jongste boek van Jan Wol artikel van de hand van wordt meteen maar ge- Zo was hetVII Uit het volgende „weerwoord een beklaagde", waarmede de rijmer, nog wiens naam men aan het slot van dit deze stuk ziet Herman Wigbold, de regis- wen. tracht af te rekenen met de kritiek van degenen die dergelijke boeken en schrijvers verfoeien. Ik acht het erger lijk om deze „volwaardige roman" aan te prijzen, waar zelfs de geschiedenis van de worsteling kelijk: met de prijsopdrijving door de middenstand valt het heus wel mee. Het benauwende van de huidige situa tie is niet dat er onvoldoende concur rentie zou zijn. maar dat we hela a in een inflatiespiraal terecht zijn ge- Berkel W. Verhoeff. Verzadigd christendom Dezer dagen nam ik kennis twee berichten: in de krant las ik onaanzienlijk plaatsje dat tegen Indonesië de vierde christelijke univer- cent uitkomen. Men kijke er bijv. de waarschu- siteit was geopend (in Makassar) en nieuwe schalen van loongroep 4 maar via de radio hoorde ik over een nieuwe eens op na. -Red.) Jacob met God Onderscheid moet gemaakt worden tussen de nivellering salarissen hoofd ambtenaren en de huidige loonsverho ging, Die nivellering is een proces niet van vandaag of gisteren dat no dig is, opdat de salarisschaal van ho ge ambtenaren toch enigszins in de buurt (bepaald niet gelijk) blijft bij die voor overeenkomstige functies in andere sectoren zoals het bedrijfsle ven. Inderdaad is de bewus'" 8 pro cent een afkooppercentage, nl .voor de afschaffing van de verdienstebeioning. Hoewel er inderdaad sommige ambte naren zijn die daardoor relatief min der stijgen dan hun collega's Is het toch in de meeste gevallen zo dat met name de lagere ambtenaren verhogin gen krijgen die zelfs bóven de 18 pro had)? Hij ontkomt i praktijken en een zekere mystiek. Zo leefden Abraham noch de profeten! Al te zeer werd hij, die de gevaren van het spiritualisme kende en het doperse den ken beslist afwees, geïmponeerd door het libertinisme en bepaalde renaissan- ce-uitwassen, die hij waardeerde als een spotten met de eeuwige en heilige God. Eerlijk zocht hij een middenweg, het geen hem niet kon gelukken. Het mys tieke denken is iets anders als de pro fetisch bijbelse en evangelische levens stijl. Zo komt men tot een pseudo-stljL Ook Calvijns sterke anti-libertinisma drukt een negatief stempel op zijn overigens zo positieve denken. Bedreiging? Voor ons blijft het de nijpende, centrale vraag: is Gods schepping en het Hem dienen in die schepping een bedreiging voor het geloof? Is vorme loosheid aan God, die toch een kos mos schiep, aangenaam? Mystiek kent geen concrete, echte levensstijl. Een bijbelse, profetisch en evan gelische levensstijl ontwikkelt zich naar Gods wet in de christelijke vrij heid en heeft vorm, kleur, variatie, voortgang, leven. 't Is verdrietig te moeten constateren, dat een zich stellen buiten het pu blieke leven, anti-rooms doch tegelijk met allerlei kloosterlijke mijdingen, als bijzonder vroom wordt gewaardeerd. Hier wreekt zich, dat niet onderscheiden wordt tussen de wereld als Gode vijan dige macht èn de wereld als schepping van God. Vreemdeling in de eerstge noemde leidde niet tot een vervreem ding van Gods geschapen wereld, die wij hogelijk hebben te waarderen. Wij dromen niet van een eeuwige schepping, doch ons is beloofd de her schepping: de opstanding van ons li chaam en een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. God blijft Zijn schepping trouw; in deze wereld is Christus ver schenen. Dodelijk Wanneer wij Gods vrije genade mo gen belijden, ons gerechtvaardigd mo gen weten in Christus en geheiligd door Zijn Geest, dan mogen wij worden be vrijd van slaafse vormendienst en leven uit die vrijheid, die leert proeven wat Gode welbehagelijk is (Calvijn over de christelijke vrijheid). Dient den.Here met blijdschap! Dan worden we ook bevrijd van vrome tradities. Met droefheid moet worden geconstateerd, dat velen hun weg mis moedig gaan, al zuchtend; moedeloos en met een negatieve instelling. Dan gaat ook de studiezin ontbreken. Be hoort studie soms „maar" tot de „na tuurlijke" dingen? Neen, ware studie ligt op het heilig niveau van Gods schep ping. Een mystieke levenshouding, die b.v. de politiek schuwt, de zichtbare kerk minacht, moge vroom schijnen, doch in werkelijkheid is dit een uitvloei sel van een heidens levenspatroon. Hier speuren wij de invloed van het Griekse denken; aristotelisch meer dan christe lijk. Diens oergrond is principieel iets anders dan de God van de Bijbel, die geschiedenis maakt. Terwijl het griekse geschiedenis maakt. Terwijl het Griekse leidt, staat het leven in de christelijke vrijheid open voor nieuw vormen: het beproeft de geesten of zij uit God zijn. Daarom hebben wij niet negatief te staan in een veranderende tijd om enkel maar bezwaren in te brengen tegen onze eeuw. Een negatieve hou ding is dodelijk. Barrière Zijn niet alle dingen uit Hem, die de Schepper is; door Hem en ook tot Hem? Is het werk van de H. Geest alleen maar conservatief-traditioneel? Neen immers! Hij komt om in alle waarheid te leiden. Matth. 13:52 spreekt van nieuwe èn oude dingen, die te voor schijn gebracht worden uit de schat van het Koninkrijk der hemelen; en nieuwe wijn dient in nieuwe zakken te worden gedaan! Terug naar de H. Schrift! Zeker, doch wij worden vaak door een barrière van rstanden en „overleveringen der van de Schrift gescheiden! Be denken wij, dat een bepaalde gerefor meerde traditie de volheid van het Woord Gods niet heeft uitgeput. Ook wij die nen Schrift en traditie wèl te onder scheiden. onze bemoediging mag worden ge steld: een voortdurend eerbiedig ver keer met de H. Schrift verleent ons zo wel de juiste levenshouding als de rech te levensstijl. In Nijmegen zullen in de internatio nale gebedsweek van 18 tot en met 25 januari iedere avond interkerkelijke diensten worden gehouden. Elke dag zal in een van de rooms-katholieke of pro testantse kerken door een pastoor of een dominee een gebedsdienst worden geleid. De diensten worden gehouden in vier protestantse en vier rooms-katholieke

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2