Nieuwe LeMse Courant Koningi in en Prinses bij viering 500 jaar Staten Generaal State of the Union': oorlog uitbannen Onderwijzers geven lucht aan hun ontevredenheid Bezoek aan Den duurde de hele dag Gelukwens van Johnson voor Staten-Generaal Haag Demonstranten willen actie Elf dagen zonder slaap Commentaren Aannemers gaan elkaar op lonen controleren Donderdag 9 januari 1964, 44ste jaargang HoofdredvcHur: Dr. E. DIEMFR CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD nijn heft in teghenipoet" Kouder Veel bewolking met enkele ver spreide opklaringen en plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Lager* temperaturen. (Zie ook pag. 7) Abonnementsprijzen p.v ƒ3,35, p.kw. 10.05 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 EERSTE SCHREDE De Amerikaanse president Lyndon B. Johnson heeft in boodschappen aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal zijn gelukwensen aangeboden ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van het Nederlandse parlement. President Johnson zegt in zijn bood schappen aan mr. J. A. Jonkman en mr, F. J. F. M. van Thiel onder meer: „In de geschiedenis van de democrati sche instellingen zijn enige van de vroeg ste en trotste hoofdstukken geschreven door de Staten-Generaal. De grondbe ginselen van onze eigen onafhankelijk heidsverklaring komen bijna twee eeuwen eerder gedeeltelijk zelfs in dezelfde bewoordingen reeds voor in de verklaring die de Staten-Generaal in 1581 aflegden. Iedereen die een vrije, re presentatieve regering na aan het hart ligt is u en uw voorganger veel schuldig". OOK RUSSEN De voorzitter van de Eerste Kamer ontving bovendien een telegram met gelukwensen van de beide „kamers" van de Opperste Sowjet der Sowjetunie, de Unieraad en de Raad der nationalitei ten. Men spreekt de hoop uit „dat de samenwerking tussen de Staten-Gene raal en de Opperste Sowjet zal bijdragen tot een verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Sowjetunie en Nederland, voor het welzijn van beide volken en in het belang van de wereld- Prinses Irene is gistermid dag in aanwezigheid van de Koningin en prinses Beatrix beëdigd als vertaler voor de Spaanse taal door mr. J. J. Plugge, presi dent van de rechtbank in Utrecht tijdens een buitengewone openbare zitting in het paleis van justitie aldaar. De Prinses slaagde 9 december j.l. voor het rijksexamen tolk-vertaler Spaans. De beëdiging nam slechts enkele minuten in beslag. Het was de eerste keer dat een lid van de Koninklijke familie voor de rechtbank stond, zei mr. Plugge na de eedaflegging. ,J)it is de eerste schrede op weg naar een maatschappe lijke werkkring en ik hoop dat deze u veel vreugde mag brengen," De Prinses zal de rest van de maand doorbrengen bij de ambassadeur i Madrid en mevrouw Van Panhuys. (Van onze parlementsredactie) DE GEMEENSCHAPPELIJKE vergadering van beide Kamers in aan wezigheid van koningin Juliana en prinses Beatrix vormde van middag in de Ridderzaal het hoogtepunt van de stijlvolle herdenking 500 jaar Staten-Generaal. Ze was voor de vorstin tevens het besluit van een drukke, maar gedenkwaardige dag, waarop zij de gelegenheid kreeg van zeer nabij kennis te nemen van het parlementaire werk (men zie hier over ook pag. 7). De bijeenkomst in de Ridderzaal geen „verenigde vergadering", zoals op Prinsjesdag werd behalve door de Kamerleden bijgewoond door een groot aantal prominente gasten uit binnen- en buiten land. Na de herdenking, die door radio en televisie werd uitgezonden, ver trokken Koningin en Kroonprinses en begaven de overige genodigden zich naar de grafelijke zalen, om even later weer dn de Ridderzaal terug te keren, waar de Kamervoorzitters mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. F. M. van Thiel recipieerden. Na haar bezoek aan de Tweede Ka mer begaf de Koningin zich tegen drieën naar de Ridderzaal, waar bij haar aankomst de kapel van de rijks politie het Wilhelmus speelde. Ter be groeting waren o.a. aanwezig de Eerste Kamerleden van de voorbereidings commissie en Senaatsvoorzitter Jonk man. die de vorstin begeleidde naar de wachtkamer, waar zich op dat ogen blik reeds prinses Beatrix bevond, die vergezeld was van haar particulier secretaresse mej. M. C. C. Wijnen. Het liberale Tweede-Kamerlid mejuf frouw mr. Ten Broecke Hoekstra offreer de ter plaatse een boeket bloemen aan de vorstelijke gasten, aan wie vervolgens de voornaamste buitenlandse genodigden werden voorgesteld, t.w. de voorzitters van de Belgische Senaat en Kamer van Volksvertegenwoordigers en de griffier van laatstgenoemde Kamer, resp. de heren Begroting 500 miljoen lager TAE Amerikaanse president Lyndon U b. Johnson heeft gisteren in zijn eerste jaarlijkse boodschap aan het Amerikaanse congres, de „State of Union", gezegd dat het uiteindelijke doel van de VS een wereld zonder oorlog is. Onder zijn bewind zal in de V.S. een onvoorwaardelijke strijd tegen armoede worden gevoerd. Johnson wekte verbazing door aan te kondigen dat hij voor het nieuwe j fiscale jaar een begroting indient die is gebaseerd op uitgaven van in totaal 97,8 miljard dollar. Vergele ken met de vorige begroting is dit een vermindering van vijfhonderd miljoen dollar. Algemeen werd ver wacht dat de uitgaven voor het nieuwe jaar op meer dan honderd miljard zouden worden begroot. President Johnson noemde een tien tal punten om in 1964 dichter bij het doel, een wereld zonder oorlog, te ge- 1. Het land moet de huidige marge van militaire veiligheid en superio riteit handhaven en dat wordt ook in de verminderde defensiebegro ting ndet uit het oog verloren. 2. Er zullen nieuwe stappen worden gedaan, met inbegrip van nieuwe voorstellen in Genève, om te ko men tot de controle op en de uit eindelijke afschaffing van wapens- Zelfs als er geen akkoord is moe ten wij niet meer wapens opslaan dan wij nodig hebben. In deze geest handelend verminderen wij dit jaar onze produktie van verrijkt een kwart, stellen wij vier plutoniumreactors buiten wer king en sluiten een groot aantal n iet-essentiële militaire installaties. Het is in dezelfde geest dat wij een beroep doen op onze tegenstanders hetzelfde te doen. Johnson had te voren tegenover verslaggevers ver klaard dat de nieuwe militaire be groting 49.737 miljard dollar zal bedragen. Oorspronkelijk was om 59.3 miljard gevraagd. 3. Er zal meer gebruik worden ge maakt van voedsel als vredesin- strument. Voor vervolg zie pag. 9i Struije, Van Acker en Pauwels. de zitter en de griffier van de Luxemburgse Kamer van Afgevaardigden, de heren Bech en Méris en de voorzitter en secre taris van de Raadgevende Interparlemen taire Beneluxraad. de beren Fandel en Bruynzeel. Koningin en Prinses drukten hier ook de hand van de heer Willem Noske. eerste concertmeester van het Residentie-Orkest, wiens ensemble ..Sonata da Camera" (verder bestaande uit de violist Piet Nij- land, de cellist Carel van Leeuwen Boom kamp en de klavecinist Hans Schouw man) de bijeenkomst muzikaal heeft om lijst met werken van de 17de en 18de eeuwse Nederlandse componisten Peter sen, Wittenberg en De Fesch. In de Ridderzaal had zich inmiddels een illuster gezelschap verzameld. Wij ont waarden in de voor niet-Kamerleden ge reserveerde gedeelten o.m. de leden van het kabinet (ministers én staatssecreta rissen), de Raad van State, de ministers van staat, leden van de Hoge Raad, de Algemene Rekenkamer, de secretarissen- generaal van de verschillende ministeries, de commissarissen van de Koningin, elk vergezeld van een lid van Gedeputeerde Staten, de hoogste militaire en politiële autoriteiten, de voorzitter en secretaris van de Sociaal economische raad. de bur gemeesters van de drie grote steden en van Utrecht, Groningen, Maastricht, Haar lemmermeer. Overslag (Z.), Middelbeers (mevrouw Smulders, de enige vrouwe lijke burgemeester in ons land), allen ver gezeld van een wethouder; voorts ver tegenwoordigers van enkele waterschap pen (o.a. het Hoogheemraadschap Delf land), de leden van het Comité Nationale Herdenking 18131963 en verder enkele oud-leden van de Kamer, onder wie dr. Tilanus. Plattegrond De verschillende groepen vormden tezamen als het ware één grote platte grond van het Nederlandse staatsbestel anno 1964. Vermeld zij ook de aanwezig heid van de chefs de mission van het Corps Diplomatique. Voor vervolg zie pagina 7 SCHAAL TE LANG, AANVANGSSALARIS TE LAAG Drieëntwintig duizend verbolgen onderwijzers hebben in de Utrechtse Jaarbeurshallen op vaak zeer emo tionele wijze uiting gegeven aan hun ontevredenheid over de aanvangs salarissen en de te lange schaal. Zij hebben dat gedaan, reeds een uur voor de vergadering begon, door machtige spreekkoren en een tocht door de Julianahallen met spandoe ken die aan duidelijkheid niets te wensen lieten. Aan 't eind van de be wogen demonstratie werd de verga dering een motie voorgelegd, die de regering en de beide Kamers ver zoekt nu met spoed in te gaan op de verlangens van de ANOF: een be langrijke inkorting van de salaris- In één oogopslag Geref. Syno'de: niet direct veelvuldiger avondmaals viering pag. 2 Wat is er gaande in Berlijn? pag. 5 Julius Raab overleden pag. 5 Mansholts plan goedgekeurd pag. 5 Consument meldt stroom van prijsverhogingen pag. 7 Schepen uit Suriname heel jaar volgeboekt pag. 7 Snelle sc'naatstijden in Ha- mar pag. 9. Duizenden onderwijzers en on derwijzeressen demonstreerden gistermiddag in de Utrechtse Julianahal. Ze droegen alle mo gelijke soorten spandoeken en dergelijke met zich mee; de op schriften lieten aan duidelijk heid weinig te wensen over. Op het Surinameplein in Amsterdam heeft zich gisteravond een ernstige bot sing voorgedaan tussen een tram en een personenwagen, waarbij de bestuur der van de auto om het leven is geko men. Het slachtoffer kon pas na twee uur met behulp van snijbranders uit de wrakstukken worden bevrijd. 1?LF DAGEN na het begin van een poging om wereldkampioen slapeloosheid te worden, is een 17-jarige jongeman eindelijk in slaap gevallen. Randy Garndners doel ivas oorspronkelijk alleen verbetering van het record van 260 uur, dat in 1959 door een man in Honoloeloe gevestigd was. Hij hield het inderdaad nog vier xiur langer uit. Hij hield zich staande door herhaalde warme en koude douchebaden dag en nacht. Hij nam geen stimulerende middelen. Twee jonge vrienden, die zelf slechts twee uur per dag sliepen, beproefden twintigmaal zijn zintuigen en geestelijke paraatheid. Hij liep veel om de tijd te doden en hij at en dronk herhaaldelijk. Hij luisterde veel naar luide muziek en liet de lampen branden. De grote verrassing was. dat de slaap ten slotte niet diep was. Nu willen de wetenschapsmensen in San Diego Californië) wel eens zien hoe lang hij slaapt. (Van onze onderwijsredactie) schaal en een redelijke verhoging van de bedragen in het begin van die schaal. Naar het oordeel van de duizenden jongeren was deze motie evenwel niet fel genoeg. Toen de voorzitter van de ANOF de oprukkende demonstranten niet duidelijk kon maken dat in de voorgelegde tekst alle wensen waren vervat, ried hij ten slotte aan zelf een motie te ontwerpen. Vier sprekers hebben, elk op hun wijze, betogend en soms wat opportunistisch de steun van de onderwijsmensen gevraagd voor een actie die breekt met de rust van afwachten. Er werd op duidelijke wijze gezinspeeld op staking en lang- zaam-aan-acties, hetgeen blijkens het oor verdovende gejoel en gefluit in de Ju lianahal middelen zijn die voor toepas sing in aanmerking komen. Reeds voor vier uur, het tijdstip waar op de brede deuren van de Jaarbeurshal zouden worden geopend, stroomden de onderwijzers en kleuterleidsters met dui zenden naar binnen. Een onafzienbaar aantal spandoeken deed toen al vermoe den dat met name minister Bot niet in het onzekere zou behoeven te verkeren omtrent de wensen van de onderwijzers. „Rookverbod overbodig, voor roken is geld nodig", „Ons geduld is op, ons geld ook", „Wij wensen een ander Bot", „Bot gekozen, bot gevangen". En, vlak bij het podium, het breedste exemplaar: „De jongeren verhongeren", werden geheven onder het zingen van het strijdlied „Geen woorden, maar daden". Ruim een uur nadat de eerste duizen den de Julianahal waren binnengegaan, heeft de voorzitter van de Algemene Ne derlandse onderwijzersfederatie, de heer D. H. Dutmer, het doel van dit demon stratief salariscongres uiteengezet. „Weloverwogen" „Dit is", zo zei hij, „geen bevlieging meer te noemen, maar een weloverwogen daad. Deze daad is ons niet gemakkelijk gevallen, maar wij zijn er trots op, dat als er harde woorden moeten vallen, men dan ook weet dat het ernst is, dat de uiterste grens is bereikt, dat de Neder landse onderwijzer pleit voor gerecht vaardigde verlangens en vandaag", zo zei de heer Dutmer, „is die uiterste grens bereikt. Wij staan hier vandaag op een barricade, een ongewone plaats voor een onderwijzer, maar nu we er staan, wil len we de regering graag duidelijk ma ken waarom we daar staan. We zijn men sen van de democratie, die de democra tische instellingen op hoge prijs stellen, mits deze instellingen niet worden uitge hold en tot een aanfluiting gemaakt". Aarzelen De voorzitter herinnerde er aan dat mi nister Toxopeus meer dan vier jaar ge leden heeft gesproken over een waar overleg. Is waarlijk overleg, zo vroeg hij zich af, zo moeilijk dat men er na een zo lange tijd nog niet is? Het veronderstelt toch alleen maar de bereidheid tot het overwegen en het waarderen van eikaars argumenten en als deze argumenten juist zijn er de consequenties van te aanvaar den. Bij herhaling l6opt echter de rege ring om de hete brij heen en intussen hoopt zij, dat deze zo koud wordt dat ze niet meer eetbaar is. „Wij treden", zo zei de heer Dutmer. „vandaag, 8 januari, in de openbaarheid, omdat we waarlijk overleg willen en geen slap afgietsel. Hij besloot met het uitspreken van de vurige wens dat de principes van het loon- en prijsbeleid zullen worden gehandhaafd, waarbij en de werkgever en de werknemer zich aan de gemaakte afspraak zullen houden. Zeer fel Onder aanvuring van de duizenden heeft de jonge onderwijzer H. H. M. van Gend uit Musselkanaal de regering be ticht van „oneerlijk spel". „Steeds meer", zo zei hij, „heeft men in het georgani seerd overleg de vergelijking met de technische ambtenaar gehanteerd, maar toen later bleek dat die technische amb tenaren veel meer verdienen dan onder wijzers, toen zei minister Bot in de Tweede Kamer, dat men het in groter verband moest zien." Voor vervolg zie pagina 7 President Soekarno van Indonesië zal van 11 tot 15 januari een officieel be zoek aan Cambodja brengen, vergezeld van vice-Dremier Soebandrio en vijf an- pOED ONDERWIJS is een volks- belang. Het moet gegeven wor den door mannen en vrouwen wier beroep in aanzien staat. De waar dering voor hetgeen zij jegens de jeugd van Nederland doen, moet ook uitkomen in de stoffelijke beloning. Ook een onderwijzer, een onderwij zeres. kan niet bestaan van de liefd* voor het vak alleen. Aan de stoffelijke beloning mankeert nog en dat lieeft dan aanleiding ge geven tot de demonstratie van giste ren. Wij behoren tot degenen die menen dat demonstraties uitzonde ring behoren te blijven. We leven in een democratisch bestel, met geëigen de middelen om van zijn gevoelens te doen blijken. Daar behoeft de demonstratie gemeenlijk niet toe te worden gerekend. Echter kunnen zich gevallen voor doen waarin men zich tot demonstra tief optreden genoopt kan achten. Naar het oordeel van de onderwij zers was dit thans het geval en velen kunnen met hen meevoelen. Hun salariëring laat op wezenlijke punten te wensen over, zonder dal daarvoor bij de regering het juist* inzicht aanwezig lijkt. De aanvangs- beloning is laag, de dan aanvangende schaal bovendien lang. Het komt het aanzien van de onder wijzende stand niet ten goede wan neer op de inwilliging van redelijk* verlangens zo lang moet worden ge wacht. TT)E VRIJE wereld mag dankbaar zijn dat de wrede moord op pre sident Kennedy niet heeft geleid tol een vacuum in het opperste gezag binnen de Verenigde Staten. Reeds heeft zijn opvolger, die immers onder het bewind van de president in de schaduw was gebleven, zich doen kennen als een staatsman die ver trouwen te wekken vermag. Hij heefl de kring van toegewijde adviseur^ die Kennedy had aangetrokken, be houden en hoezeer men van hem een bewind van eigen stempel mag ver wachten, zet hij toch op de wezen lijke punten het beleid van zijn voor ganger voort Uit de grote rede die hij thans heefl gehouden bij het begin van het Ame rikaanse parlementaire jaar, blijkt wel, dat zijn doel zal zijn gericht op de bestendiging en versterking van de vrede. De wereld beleeft dagen van ontspanning. Er is toenadering waar eens verwijdering was. In be tuigingen van eerbied voor de vrede evenaren Johnson en Chroesjtsjcf elkaar. Wie zich voor het toeziend oog van de wereld aldus uiten, kun nen met daden niet achterblijven. Er is trouwens ook in de wereld van vandaag nog zoveel te doen ten dienste van de mens,, menselijkheid en menswaardigheid. Ieder politicus heeft daaraan voorshands de handen Vier predikanten: Handel niet te haastig inzake tv.-uitzending (Van onze kerkredactie) Vier Amsterdamse gereformeerde predikanten hebben zich tot de gere formeerde synode gericht met het verzoek niet overhaast een besluit te nemen naar aanleiding van de Vara- televisieuitzending van zaterdag j.l. Het telegram werd ondertekend door de predikanten G. van Halsema, H- M. Kuitert, S. J. Ridderbos en T, Struys- Zij wisten kennelijk niet dat de sy node eergisteren reeds een besluit ge nomen had. Ze verzochten de synode „eventuele stappen in de richting van een getuigenis over de bekende televi sieuitzending van de Vare niet te on dernemen dan na behoorlijke menings- peiling in de kerken". Deze predikanten schreven ook een ingezonden stuk in Trouw. Ook wering van koppelbazen (Van een onzer verslaggevers) Na twee middagen vergaderen heb ben de Rotterdamse aannemers, ver enigd in de Samenwerkende Patroons verenigingen voor de Bouwnijverheid, woensdagmiddag enkele zeer belang rijke besluiten genomen, waarvan de voornaamste wel is de instelling van onderlinge Iooncontroledienst rvoor men een accountant wil aanstellen. Voorts heeft men besloten geen bouwvakarbeiders van collega's meer dienst te nemen, die niet in het bezit zijn van een geldig ontslagbe- wijs. De besturen van de aannemers- bonden die zijn aangesloten bij de raad van bestuur bouwbedrijf, hebben zicb achter de besluiten van de Rotterdam- annemers gesteld. Tevens hebben deze besturen de hoop uitgesproken dat de in Rotterdam genomen besluiten landelijk zullen worden nagevolgd. Vanmiddag zijn de Haagse aanne- ers bijeengekomen om ook over deze zogenaamde solidariteitsverklaring te spreken. Verwacht wordt, dat in Den Haag dezelfde besluiten zullen worden genomen als in Rotterdam. Bij de Samenwerkende Patroonsvereni gingen voor de Bouwnijverheid zijn vijf tig grote aannemingsbedrijven in en om Rotterdam aangesloten. Deze aangesloteD bedrijven hebben 75 proeent van de in en om de Maasstad werkende arbeiders Een belangrijk besluit was ook om alle koppelbazen die thans nog werk zaam zijn voor diverse bedrijven te laten vertrekken. De aannemers hebben ge steld. dat de laatste koppelbaas op uiter lijk 15 februari moet zijn verdwenen. Geklaagd werd voorts over het nog steeds ontbreken van de risicoclausule, waardoor de loons- en prijsstijgingen niet mogen worden doorberekend, terwijl dc toeleveringsbedrijven deze verhogingen wel aan de aannemers doorberekenen. De S.P.V. wil de onderaannemers ver zoeken zich ook bij de door de aanne mers genomen besluiten aan te passen Onderling wil men controle uitoefenen op de naleving van de genomen beslui ten. Mocht een van de bij de S.P.V. aan gesloten leden zijn boekje te buiten gaan, dan wordt hij gemeld bij het se cretariaat, dat een daartoe ingestelde commissie een onderzoek kan laten in stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1