1814 1964 Wordt traditie 4 RI toch voortgezet? Vierde Regiment Infanterie 150 jaar geleden opgericht N.L.C. Anderhalve eeuw traditie wordt saterdag herdacht I NIEUWE LEIDSE COURANT PAGINA T.G.V. 150 JAAR 4 R.l. WOENSDAG 8 JANUARI 1964 (9 januari) T")iT is een foto van heit da- U gelijks tenue van 4 R.l. van ikort voor de Tweede We reldoorlog, zoals dat in het Legermuseum te Leiden staat HET KWARTET Nieuwe Leidse Courant Nieuwe Haagse Courant De Rotterdammer Dordtsch Dagblad Zaterdag herdenken ruim 1000 reünisten in Leiden: (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Morgen is het 150 jaar geleden dat werd overgegaan tot op- ridhting van de oorspronkelijke onderdelen van het Vierde Regiment In fanterie, in de wandeling ,,'t Oude Vierde" geheten, dat zulke sterke han den heeft met de Leidse Morspoortkazerne. Zaterdag zullen honderden reünisten in hun oude kazerne dit 30ste lustrumfeest komen vieren. Zoals hij elk lustrum de gewoonte is, komen de oudgedienden van Iheide en ver om weer eens gezamenlijk onder te duiken in de sfeer van 4 R.I., om her inneringen op te halen aan de krijgsverrichtingen en aan de roemrijke historie van 't Vierde. Het programma vermeldt o.a. de aanbieding vam, een fraaie ingelijste afbeelding van Koningin en Prins aan het gemeentebe stuur, een défilé langs het stadhuis (waaraan de Kon. Militaire Kapel medegewerkt), de gezamenlijke snertmaaltijd in de Doelenkazerne en een gezellige avond, verzorgd door Sernpre Avanti's „Jong en Jolig". De ont moeting van de reünisten van alle rangen en standen zal echter als steeds het hoogtepunt blijken op deze lustrumreünie van een van Neerlands oudste regimenten. Een kleine aftreksom leert dat 9 januari 1814 de geboortedag van 4 R.I. moet zijn, hoewel het pas 28 jaar later deze naam kreeg. Slechts luttele weken na het uitroepen van het Koninkrijk der Nederlanden werd 4 R.I. dus opgericht. De voorgaande jaren waren bijzonder verwarrend geweest. Sedert 1795. onder het juk van de Fransen, was het leger danig in verval geraakt. Toen in dan de bevrijding kwam. zocht de jonge staat koortsachtig naar wegen om oprichting van een geregeld leger te komen. Hiervoor werd aanvankelijk beroep gedaan op Hollandse militairen n de legers van Napoleon hadden gediend. Zo werd ook het 4e R.l. geboren. Tot de oudste onderdelen hiervan behoort ongetwijfeld het Korps Velitis. dat in het jaar van de bevrijding in Frankrijk nog luisterde naar de naam „Depot van d< Keizerlijke Jonge Garde". „Bij Besluit van de Souvereine Vorst' werd op 9 januari 1814 het. 5e Bataljor Jagers opgericht. Hierin werd later het Korps Velitis opgenomen en bij de eniging met de Zuidelijke Nederlanden ging het geheel 18de bataljon Jagers Waterloo Het 18de bataljon Jagers nan 1815 als onderdeel van het korps Prins Frederik der Nederlanden deel aan de slag bij Waterloo, waar d< Europese bondgenoten voorgoed af rekenden met Napoleon. Werkelijke acties hebben de Jagers niet behoe- BIJ het 145-jarig bestaan stuurde een lezer ons deze opname uit 1918. Een groep mannen van 't Oude Vierde op het plein van de Morspoort kazerne. „Juist.onder deze lich tingen bevinden zich nu de meeste reünisten", vertelde ons de heer Favier. secretaris van de reüniecommissie, bij wie al le deelnemers zijn geregis treerd. Feestprogramma 't Oude Vierde Zaterdag Wanneer de honderden reünisten zater dagmiddag Leiden binnenstromen, staat hun het volgende programma te wachten: 2 uur Aankomst reünisten in de Morspoortkazerne. 3 uur Opstellen op plein Morspoort kazerne in jaarlichtingen. 3.15 uur Défilé met medewerking van de Koninklijke Militaire Kapel en enkele andere korpsen langs het stadhuis voor erecomitéj stadsbestuur en militaire auto riteiten. Aanbieding herinneringsge schenk aan gemeentebestuur. Het défilé eindigt in de Doelenkazerne omstreeks 4 uur Optreden K.M.K op het plein van de Doelenkazerne tot half vijf. 4.30 uur ..Borreluurtje" in de kanti ne van de Doelenkazerne. Tevens bezoek aan de expositie 4 RI. waar o.m. het vaan. del van 4 RI met vermelding „Valken burg 1940", is opgesteld. 6 uur Snertmaaltijd aangeboden door het Ministerie van Defensie en ver zorgd door de befaamde KoksschooL 8 uur ODtreden van het bekende Leidse gezelschap Sempre Avanti's .Jong en Jolig" in de kantine van de Doelen kazerne. 10 uur Sluiting OMSTREEKS de eeuwwisse ling werd deze opname gemaakt van de Leidse infan terie, die in looppas het be kende restaurant „Zomerzorg" (irvmiddéls het voor-vorige) aan de Stationsweg passeert. ven uit te voeren. Ze waren nabij Te Hal geplaatst ter bescherming van de rechtervleugel der verbonden legers. Wel nam het 18de deel aan de be legering van Valenciennes in Frank rijk, welke stad echter eerst na de definitieve nederlaag op 19 juli capi tuleerde. Aan deze veldtocht werd ook deelgenomen door detachemen ten studenten uit Leiden en Utrecht Samen met vier bataljons Nationale Militie vormde het 18de bataljon Jagers in 1815 de 14de afd. Infanterie, dat in het zuiden werd gestationeerd. In 1830 echter wilden de zuidelijke Nederlanden zelf standigheid en de vrij talrijke Belgen uit de 14de afd. Infanterie namen de benen. Het sterk gedunde garnizoen bijna 70 ZOALS wij elders melden, ia het oorspronkelijke vaan del van 4 R.l. na de capitulatie in '40 op last van de comman dant verbrand in de Noord- wijkse duinen. Na de oorlog kreeg men het vaandel toege wezen van 15 R.I., het dübbél- regiment van 4 R.l. uit de mo bilisatietijd van 1914-1918, dat later is opgeheven. In de lin kerbovenhoek is het wapenfeit „Valkenburg 1940" gebor duurd. Leden van erecomité en reüniecommissie Leden van het ere-comité „159 jaar 4R.I." zijn: Jhr mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden; kolonel P. W. van Schendel, garnizoenscommandant van Den Haag; luitenant-generaal b.d. P. Gips, oud commandant le legerkorps; mr. E M Elias, schrijver en journalist: kolo nel J. P. F. v. d. Horst, territoriaal com mandant Utrecht; M. Vlug, voorzitter herdenkingscomité 4RI; C. W. van Hoek, voorzitter herdenkingscomité 28 R.I.; lui tenant-kolonel b.d. H. H. G. Belgraver, oud-compagniescommandant 4 R.l. en 28 RJ. De reüniecommissie bestaat uit de he ren J. G. Craibbendam (voorz.), J Pee renboom vice-voorz.) L. Favier (secr.). M. A. Oldenhof (penn.mr.) en A. Ouwer- kerk (commissaris) 1>IJNA even oud als het Koninkrijk der Nederlanden is het Vierde Regiment Infanterie- Het kan dus op officieren en 650 manschappen lag in Maastricht, dat door de opstandige Zui derlingen werd aangevallen. Dank zij de krachtige houding van de comman dant van deze vesting bleef Maastricht daardoor Limburg voor Nederland Reorganisaties In 1840 werd de naam 14de afd. Infan terie veranderd in 4de afd. Infanterie en twee jaar later (1842) werd de naam eerst officieel 4de Reg. Infanterie. Lange jaren de regimentsstaf zwervende geweest. Het regiment werd gelegerd in Leiden, Delft, Gouda eh Haarlem. Op 1 mei 1861 kwam het 1ste bataljon naar Leiden. In volgde ook de staf, zodat Leiden garnizoensstad werd van 4 R.l. wat het >t aan de capitulatie in 1940 ook bleef. De verdere geschiedenis van 4 R.l. ver meldt verder nog enkele veranderingen bataljons. Tijdens de spoorwegsta king in februari 1903 bewaakte het 4de Reg. Infanterie de baanvakken bij Delft Leiden en Haarlem. Zodoende werden orde en rust gehandhaafd en de voedsel voorziening van de bevolking gegaran- Tijdens de mobilisatietijd voor de Eer ste Wereldoorlog werd het aantal regi menten verdubbeld en in brigadeverband verenigd. Zodoende gingen 4 R.l. en hel v gevormde 15 R.l. samen de 4de Infanterie brigade heten. Kustverdediging In die oorlogsjaren was 4 R.l. ge legerd in en om Leiden, terwijl de bataljons om beurten in Bussum. TZEN groepje 4 R.I.'ers ver- ■*-* zameld voor de Witte Poortkazerne op het Noord einde tijdens de mobilisatie- jaren van 1914 tot 1918. Haarlem en Katwijk aan den Rijn werden gelegerd, daar 4 R.l. een be langrijke taak in de kustverdediging innam. Het eerste bataljon heeft in 1917 korte tijd in Amsterdam ge legen. waar ongeregeldheden waren uitgebroken. Na de demobilisatie in 19918 bestond het regiment aanvankelijk uit de staf, drie schoolcompagnieën en een oplei dingscompagnie. Daarop werden eerst de laatste en daarna ook een schoolcom- pagnie opgeheven. Toch werd nog een derde compagnie opgericht. De drie kre gen de namen Tirailleur-, Mitrailleur- en Specialistencompagnie. In 1933 werd de Mitrailleurscompagnie verenigd met de Speciali stencompagnie. Toen de brigades van twee regimenten werden gewijzigd in brigades van drie, behoorde 4 R.l. aanvankelijk tot de Ilde Brigade en later tot de brigade Grena diers en Jagers (Iste Infanteriebrigade). Meidagen 1940 Kort voor de Tweede Wereldoorlog werd 4 R.l. gesplitst. Naast het oorspron kelijke regiment verscheen 28 R.l. als dubbel-regiment. Tevens werd het 4de Grensbataljon geformeerd. Toen de Duitsers in de meidagen van 1940 plot seling ons land overvielen werd „Het Vierde" ten nauwste bij de landsverde diging betrokken. Duitse parachutisten maakten zich in de vroege morgenuren van de tiende mei meester van strate gische punten rond het vliegveld Val kenburg. Ook de spoorbrug bij De Vink wiel in hun handen. Onmiddellijk wer den eenheden uan Het Vierde naar de belangrijkste punten gedirigeerd en on danks zware verliezen wist men de spoorbrug te heroveren, de Duitsers uit De Maaldrift te verjagen en ze zodanig in bedwang te houden dat zij in hun opzet, de weerstand op de eerste dag al te breken, niet slaagden. De capi tulatie kwam voor 4 R.I. dan ook, zoals voor zovele landgenoten, als een slag, ondanks de redelijkheid en de nood zakelijkheid. Teneinde het regimentsvaandel niet in handen van de vijand te laten vallen, gaf de toenmalige commandant, de enkele jaren geleden overleden kolonel b.d. H. D. Buurman, opdracht dit in de duinen bij de gemeente Noordwij k te verbranden. Na de oorlog kreeg 4 R.l. het regiments vaandel van 15 R.I., het dubbelregiment van 19141918, waarin de nodige veran deringen werden aangebracht en onder andere „Valkenburg 1940" als wapen feit werd geborduurd. Afgelopen Na de laatste oorlog is het niet meer tot herinrichting van 4 R.l. gekomen. Wel zijn in 1945 twee OVW-bataljons samen- :steld nl. 1-4 R.I. en II-4 R.I., elk met in sterkte van ongeveer 1100 man. Het eerste bataljon lag in Voorschoten en ver trok onder commando van majoor De Bijll Nachenius via Engeland naar Indo nesië, waar het deelnam aan de Eerste Politionele Actie. Het tweede bataljon kreeg Santa Maria te Noordwijkerhout als bakermat. Dit bestond hoofdzakelijk uit illegaliteits mensen uit de omgeving van Leiden, de bollenstreek en de Haarlemmermeer. In november 1945 vertrok dit bataljon onder majoor Ch. van Kammen, die momenteel n Oegstgeest woont, met hetzelfde doel ïaar het voormalige Ned. Oost-Indië. In 1949 keerden beide z.g. „self supporting batallions" naar Neder land terug, waar de burgemeester van Haarlem (1-4 R.l. bestond voor namelijk uit mensen uit die buurt) ze ontbond op last van hogerhand. Daar houdt ook de geschiedenis van 4 R.l. op. i een rijke traditie van anderhalve eeuw bogen. De ongeveer 10.000 veteranen van 4RI voelen zich op de vijfjaar lijkse reünies, die door vele honderden worden bezocht, door zeer sterke ban den verbonden. Dat blijkt wel uit de joviale manier waarop oud-officieren •onderofficieren en -manschappen met elkaar over ,,'t Oude Vierde praten. T\E Reüniecommissie, onder voorzit- *-* ter schap van res. luitenant-kolonel der Jagers J. G- Crabbendam, stelt zich voor zaterdag op de lustrumreünie in Leiden de reünisten te vragen akkoord te gaan met het voorstel de minister' van defensie een verzoekschrift te zen den om de traditie van 4RI door te geven aan een nieuw regiment, zodat de uitstekende naam van dit oude regiment niet alleen maar in de ge schiedenisboekjes kan worden gevon den. /IF de minister van defensie dit kan is natuurlijk een tweede. De moei lijkheid hierbij is dat Leiden geen gar nizoen meer heeft en dat er ook geen legeronderdeel is waarbij speciaal mensen uit Leiden en omgeving die nen. Dit is namelijk wat het westen betreft geheel gedecentraliseerd. In Groningen, Limburg en Gelderland is dit echter wel eerder voorgekomen, zoals bij de Limburgse Jagers, de Huzaren van Boreel e.d. Aanmelding is Waarschijnlijk zullen er hon derden 4 R.I.-ers zijn, die nog geen gehoor aan de oproep om naar de reünie te komen gevolg hebben gegeven. Daartoe bestaat altijd nog de mogelijkheid. Schriftelijk kan men terecht bij het secretariaat ,,'t Oude vierde", Thorbeckestraat 44 in Leiden, telefonisch kan dat bij de heer A. Ouwerkerk, Oude Vest 215, te Leiden, tel. 01710-21525. Zelfs wanneer men zaterdagmorgen aan de Morspoortkazerne komt, is het nog mogelijk deel te ne men. Omstreeks Kerstmis had den zich ruim 500 deelnemers opgegeven. Er is plaats genoeg voor 1200 KORT voor het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog toonde 4 R.l. zijn pa raatheid aan Koningin Wilhel- mina in een parade op de boulevard te Noorcbwijk aan Zee op 4 april '40. JTïE laatste commandant van 4 R.L, de enkele jaren te rug overleden luitenant-kolo nel H. D. Buurman (midden), toonde in januari 1939 tijdens het 125-jarig bestaan een her door de oudgedienden, aan de fotograaf. Rechts op de foto staat de res. luitenant-kolonel M. van Mens, commandant van de Leidse Burgerwacht. Uiterst links op de foto staat luitenant- generaal jhr. Röell, de toen malige Commandant Veld leger. Tussen hem en It.-kol Buurman in staat kolonel W F. K. Bisohoff van Heem-s Oudste 4 R.I.'er L. v. d. Reek (101 niet aamvezig De oudste veteraan van 4 R.l. is de heer L. van der Reek, die op 23 april het geref. rusthuis Groenhoven in Leiden 102 jaar hoopt te worden. We gens toenemende verzwakking van ge hoor en gezicht zal hij de lustrum reünie niet kunnen meemaken. Wel is hij altijd een van de meest enthousias te oudgedienden van het Leidse regi ment geweest. Van hem gaat ook het verhaal, dat hij tijdens de toespraak van burgemeester Van Kinschot ter gelegenheid van zijn honderdste verjaardag mogelijk nog meer aandacht had voor een plotseling op be zoek gekomen oude dienstmakker, dan x>r de burgervader. In 1880 kwam de heer v. d. Reek in dienst bij het 2de bataljon van 4R.I.. hij 37 jaar bij heeft gediend. Hij ging op 48-jarige leeftijd als korporaal- wasbaas met pensioen, waarvan hy nu al bijna 54 jaar geniet. Ook zijn vrouw, die in 1941 op 82- jarige leeftijd overleed, is nauw bij de historie van 4 R.l. betrokken. Menig maal maakte zij deel uit van het regi ment als merketentster, wanneer het op manoeuvres ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3