Nieuwe Lekke Courant Bouwbeleid Verpleegprijs ziekenhuis met 10-12 pet omhoog Na driemaal bellen terug in de cel Goedkeuring overheid is nog niet ontvangen Synodes richten zich tot de VARA Bonn zal geen nieuwe concessies meer doen Nieuw record woningbouw Barricaden op Cyprus worden gesloopt Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Woensdag 8 januari 1964, 44ste jaargang Rustig weer Veel bewolking met op vele plaatsen mist. Overwegend droog weer. Zwakke wind en weinig verandering in tempe- Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Te vrezen is dat de uitwerking van het loonakkoord de structurele aanpas- sing van de bouwnijverheid zal belem meren of remmen. Het slagen van het complex van maatregelen uit de bouw- nota zou daardoor in gevaar kunnen komen. Dit zei de voorzitter van de Raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. P .A_ Nelissen. vanmiddag in Den Haag in zijn nieuwjaarsrede, j De heer Nelissen besprak ook de j zwarte lonen. De werkgeversorganisa ties behoren op grond van de cao te j bevorderen, dat haar leden de bepalin- j gen nakomen. „Wij mogen dan ook verwachten dat de werknemersorgani saties de middelen zullen weten te vin- I den om na de totstandkoming van de nieuiwe cao de discipline t.a.v. de loon- bepalingen bij hun leden te handhaven". I De heer Nelissen drong erop aan, j paal en perk te stellen aan beunhazerij in de bouwwereld. Wij hebben bij her haling moeten constateren, dat in de grond- water- en wegenbouw personen optreden, die niet voldoende vakbe kwaam zijn. Hij vroeg de minister van economische zaken nogmaals om een vestigingsbesluit De heer Neilssen stelde vast dat in de winter op grotere schaal wordt door gewerkt dan aanvankelijk werd ver wacht, dank zij de regeling voor de kostenvergoeding. Meer mannen bij verpleging? kenhuizen heeft gistermiddag op een persconferentie meegedeeld, dat de verpleegprijzen per 1 januari 1964 met 10 tot 12 procent zijn verhoogd, vooruitlopend op de inmiddels aangevraagde ministeriële goedkeuring van deze verhoging. De noodzaak om de prijs te verhogen is in hoofdzaak een gevolg van de stijging van lonen en prijzen, afschrijving op gebouwen, in stallaties en inventaris. Een belangrijke factor is ook de huizen inmiddels hun prijzen met 10 stijging van het aantal verplegenden per patiënt. De commissie zei stellig te verwachten dat de verhoging van de verpleegprijzen door de ziekenfond- zal worden doorberekend. Omdat de kostenverhogende factoren voor ieder ziekenhuis gelden, is het volgens de Amsterdamse commissie logisch dat vrijwel alle Nederlandse zieken- „Geen polemiek, maar getuigenis Het moderamen van de generale synode der Nederlandse hervormde kerk heeft de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen per j brief medegedeeld, dat het ontstemd is over de veel besproken t.v.-uat- zending van de Vara van zaterdag avond. Verder heeft het zich, even als de Gereformeerde synode tot de LVara gewend. f In een brief aan de Vara over deze uitzending zegt het Hervordme mode- ramen, dat het ..ervan wil uitgaan dat I u inderdaad de bedoeling hebt gehad de aandacht te vestigen op de verslaving aan de tv. waaraan velen ten prooi zijn gevallen en uw afkeuring daarover uit te spreken. Het moderamen is echter van oordeel, dat de manier waarop dit is gebeurd, in meer dan een opzicht veront rustend is het is van mening er goed aan te doen u van zün oordeel over bovenge noemde uitzending op de hoogte te stel len. omdat het de tv. als massa-commu nicatiemiddel van groot belang acht voor de voorlichting en vorming van ons volk De verantwoordelijkheid van hen die dit massa-communicatiemiddel hanteren is dan ook bijzonder groot Blasfemie ichti Des te meer is het te betreuren als de t.v. op een wijze gebruikt wordt als zaterdagavond het geval geweest is. De tekst van de uitzending, die voor ons wijst erop, dat bij het aan de kaak stellen van de „valse religie van de tv." gebruik gemaakt is van woorden uit de Heilige Schrift op een wijze die christe nen niet anders dan blasfemisch in de oren kan klinken. Behalve aan een persi flage van de Tien Geboden en de proloog het Johannesevangelie, denken wij [hierbij vooral ook aan het gebruik van |een woord van Jezus Christus: „Komt ïllen tot mij, die belast en beladen zijt ik zal u rust geven" en aan het ge- iruik dat gemaakt is, van een zinsnede lit het Onze Vader, voor de aanbidding het beeld. Bovendien werd de indruk, een persiflage van de bijbelse religie irzat nog versterkt door het gebruik gemaakt werd van het kruisteken, de quasi devote wijze waarop het jeheel werd voorgedragen, door de ge lshouding waarin het slot werd uitge- iroken en door het beeld van een kerk. t.v.-mast voorzien met het opschrift: 3od is ons een burcht" die de uitzending, ider daverend gelach van de toehoor- ;rs en kijkers besloot. Wy zijn van oordeel dat dit geheel niet :0105 In één oogopslag Pa/tmos „bedevaartsoord voor alle christenen" pag. 2 In de melkhandel is het ploeteren pag. 5 Nederland schenkt kaas aan Skoplje pag. 5 Europarlement en de graan prijs pag. 5 Oe Thant vreest haat in Midden-Oosten pag. 5 Nieuw loonprobleem door regering zelf opgewekt? pag. 6 Sartres „Huis Clos" opge voerd pag. 7 Schrijver kruist degen met uitgever pag. 7 alleen getuigde van slechts styl en smaak. Wat ons het meest verontrustte wat,, dat de samenstellers van dit programma blijkbaar niet hebben beseft met welke materie zij omgingen en welke indruk dit op dat deel van het Nederlandse volk heeft moeten maken, dat uit de bijbelse religie leeft en voor wie de woorden de Heilige Schrift en de tekenen van christelijk geloof, heilig zyn. Juist omdat wij van oordeel zijn, dat de vrijheid van het gesproken en geschreven woord een kostbaar goed is, heeft het bijzonder teleurgesteld, dat deze vrijheid in bovengenoemde uitzending zo misbruikt werd, dat van een schending van dit grondbeginsel van een democra tische samenleving mag worden gespro- Wy hopen dan ook van harte, dat het bestuur van de Vara ook deze brief aanleiding zal zijn zich nog eens te be zinnen op de wijze, waarop zij, als van de omroeporganisaties, de verant woordelijke taak die zij op zich heeft ge nomen, heeft te vervullen. Wij verwach ten dan ook, dat uitzendingen als die vaD zaterdagavond voortaandoor u zullen worden geweerd". Geen polemiek, maar getuigenis De generale synode vari'de Gere formeerde kerken heeft gisteren te Lunteren een brief gericht aan de VARA naar aanleiding van de be ruchte televisieuitzending van zater dagavond. In deze brief wordt ge vraagd een vertegenwoordiger van de kerken gelegenheid te geven voor de zender een christelijke getuigenis te geven van de motieven, waardoor zij zich over de bedoelde uitzending zo bezwaard voelen. In de brief wordt o.m. gezegd: Na kennismaking van de tekst van deze uitzending is de generale synode van oordeel, dat ook de kerken niet mogen zwijgen nu langs zo publieke weg, door middel van een communica tiemiddel, dat zich richt tot het gehele Nederlandse volk, een parodie werd gegeven van het christelijk geloof, waarbij over de wet van God, het ge bed des Heren en het evangelie van Jezus Christus op zo'n wijze werd ge sproken, dat ieder christen zich daar door in zijn diepste religieuze over tuiging gekrenkt moest gevoelen. Ook de kerken, die van God de op dracht hebben ontvangen het Woord van God en het evangelie van Jezus Christus aan de wereld door te geven, dienen hun ernstig protest tegen bovengenoemde uit zending in. (Voor vervolg zie pagina 11) Het tarief van daggeld is 8 januari met een vol procent tot twee procenf verlaagd, in verband met de terugkeer van bankbljetten na de ultimo-opvra- gingen. Op 27 december werd het mef een half tot drie procent verhoogd. tot 12 Drocent hebben verhoogd. De secretaris van de voorlichtingscom- issie. de heer J. ter Beek deelde mede dat de Nederlander in 1963 ongeveer 5 procent van het nationaal inkomen aan het geheel van zijn gezondheidszorg heeft besteed (in 1958 was dat 4.4 procent). In vergelijking met de andere Europese landen en de V.S. kan hier z.i. uit worden geconcludeerd dat de Nederlandse ge zondheidszorg doelmatig werkt. Volgens de gegevens van het C.B.S. zal in 1968 geen sprake groei van de vrouwelijke beroepsbevol king in de leeftijd van 15 tot 24 jaar. In 1969 en 1970 zal deze groei negatief zijn, zodat er moeilijkheden kunnen ontstaan bij de werving van verplegenden. Hierop moet men zich volgens de commissie reeds nu beginnen. In verband met het stijgende aantal bejaarde patiënten. wie meer verpleegsters nodig zijn vermeerdering van mogelijkheden tot revalidatie en reactivering berekende hij de jaarlijks toenemende behoefte verplegenden op ongeveer 1000. De heer Ter Beek concludeerde dat men zich bij de algemene beleidsvoering Minister grijpt niet in naar aanleiding van „Zo is het" van 7 december De minister van onderwijs, kunsten e wetenschappen mr. Bot heeft meegedeeld dat hij niet. bereid is op grond vai tikel 4 van het televisiebesluit 1956 zijn afkeurend oordeel uit te spreken de tv-uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van zaterdag 7 december. De minister verklaart dit antwoord op schriftelijke vragen van 1 tweede kamerlid Van Rijckevorsel (kath.v.). Afgezien van de vraag of het program ma een aantasting van de eer en goede naam of een inbreuk od de maatschappe lijke zorgvuldigheid heeft gevormd, is deze aantasting naar het oordeel van de minister niet zodanig dat een maatre gel op het televisiebesluit zou kunnen worden gebaseerd. De minister merkt nog op dat het te zijner beoordeling staat of het pro gramma van goede smaak getuigde. zal moeten bezinnen op de mogelijkheden f: ameer mannen bij de verpleging in schakelen; b. doelmatiger werkmetho- n in te voeren (vorming van regionale studiegroepen in samenwerking met de ersiteiten)c. bevordering van ver schuiving van klinische naar poliklinische behandeling en onderzoek en d. her ziening van de honorering voor poli klinisch verrichte diensten. Kosten Als lid van de voorlichtingscommissie :i mr. J. G. van der Kleij, directeur algemene zaken van het O.L.V. Gasthuis te Amsterdam, dat de stijging van de verpleegprijzen alleen een zuivere weer spiegeling is van de reële kostenstijgingen niet het gevolg van een poging winst maken. Vrijwel alle Nederlandse zie kenhuizen beogen niet het maken van enige winst, zo deelde hij mede. Behalve met loon- en prijsstijgingen moet ook rekening worden gehouden met het feit dat in 1963 een verplegende per bezet bed nodig was en dat dit thans verplegende per 1,9 bezet bed is. Omdat de medische eisen en mogelijk heden voortdurend ruimer worden sty- gen de nieuwbouwkosten extra. Een nieuw ziekenhuis met 400 bedden kost 25 miljoen gulden. Dat betekent dat de verpleegprijs per dag wat onderhoud en afschrijving betreft op f 12,50 moet wor den gesteld. In 1953 bedroeg dat voor een bestaand ziekenhuis nog f3 per dag. Rusk en McNamara niet tegelijk weg uit Washington President Johnson heeft instructies ge geven om er voor te zorgen, dat de ge volgen van een ramp, zoals een vliegtuig ongeluk, voor de leiding van de V.S. zo gering mogelijk blijven. Zo moet er voor worden gewaakt, dat er zo weinig mogelijk kabinetsleden tege lijk per vliegtuig reizen. Het eerste resul taat van de nieuwe instructies is. dat eind van deze maand slechts drie top- (unctionarissen en niet zes zoals valkelijk het plan was. naar Tokio zullen gaan voor besprekingen. De directe aanleiding voor de maat regelen was het feit, dat op de dag van de moord op president Kennedy niet alleen de president en de vice-president, maar ook zes leden van het kabinet uit Washington weg waren. De president van oordeel zijn, dat zo mogelijk de ministers van defensie en buitenlandse zaken niet tegelijk uit Washington moeten weggaan. Onder het oog van de cipiers hield J. D. voor de wachtende journalisten nog even een soort persconferentie. Voor zeven maanden hebben ten slotte de gevangenispoorten zich weer achter hem gesloten. Een uit vijf mensen bestaande Oostberlijnsc familie is erin geslaagd naar het westen te vluchten. Zij bereikten West-Berlijn via een touw, dat zij uit een raam in de Oostberlijnse Luckauerstraat naar het West- berlijnse plaveisel lieten lopen. Stille getuige van de geslaagde vlucht: het touw, dat vijf mensen de vrijheid bracht. Erliard over heropening „muur' heeft gisteren verklaard, dat de Westduitse regering geen nieuwe concessies zal doen om de Berlijnse muur te heropenen. „Wij hebben het uiterste gedaan" zo zei hij tot het be stuur van de parlementaire fractie van de CDU. Erhard verklaarde, dat burgemees ter Willy Brandt deze week naar Bonn komt voor een diepgaande be spreking over de situatie in Berlijn Hij is van mening dat verdere onder handelingen met de Oostduitse com munisten in strijd is met de opvatting van Bonn, dat zy de enige wettige Duitse regering is en met haar stre JOHNNIE D. IS TERUG. Ge- ger. Johnnie belde aan. Er kunnen opzoeken en als de digde Johnnie aan, dat hij maand zijn vierde kind wordt detineerde no. 169-1355 werd niet opengedaan. Hij bel- politie even aan mijn deur gisteren zou terugkeren naar geboren even naar Venlo zal heeft de nacht na vier dagen de voor een tweede maal, maar kwam, zorgde ik wel dat ik de Scheveningse gevangenis, mogen gaan, hoewel daar vol- afwezigheid weer doorge- het duurde nog geruime tijd, me schuil hield. Vorige week Terwijl Johnnie dit vertelde, gens hem, 'na deze ontsnap- bracht in de Scheveningse voor hij naar binnen kon; in- vrijdag ontsnapte Johnnie, stond hij te huiveren in zijn ping niet'veel kans meer op strafgevangenis, waaruit hij tussen had hij even tijd om die nog zeven maanden moet dunne colbertje. Zijn overjas is. De directeur, die al blij vorige week vrijdag ontsnapte, afscheid te nemen van zijn uitzitten wegen diefstal van had hij verloren tijdens zijn was, dat Johnnie heelhuids Gistermiddag om vier uur vrouw, kind en familie en duiven, toen hij getranspor- vlucht. Langs de muur om- terug was, kon hier niets over reed Johnnie in 'n busje voor om een kleine persconferen- teerd werd naar Venlo om hoogkijkend, zei hij verlan- zeggen. De beslissing in deze bij de poort. Hij werd verge- tie te geven. afscheid te nemen van zijn gend: „Ik hoop dat mijn be- heef de minister van justitie, zeld door zijn 26-jarige vrouw „Ik heb het heel gezellig overleden pleegvader. wakers hem mee terug heb- Annemarie, zijn 5-jarig zoon- gehad", zei hij opgewekt, „ik Per ingezonden mededeling ben genomen". Hij hoopte Na de derde keer bellen mocht tje, zijn moeder en zijn zwa- heb al mijn familie in Venlo in een Limburgse krant kon- ook, dat hij als de volgende Johnnie naar binnen. ven naar uiteindelijke hereniging Duitsland. Volgens de Oostduitse communisten zijn de Sowjetzone, West-Duitsland en West-Berlijn alle drie souvereine staten, die als zodanig volkenrechtelijk moeten worden erkend. Intussen heeft Brandt een brief van de Oostduitse communis ten ontvangen, waarin wordt herhaald dat de besprekingen pas kunnen worden voortgezet, als Brandt een bezoek heeft gebracht aan de Oostduitse vice-premier Abusch, de belangrijkste figuur na Ul- bricht. Over deze brief zei Brandt, dat deze geen nieuwe voorstellen voor een passenregeling bevat. De Oostduitsers hebben geprotesteerd tegen het feit dat de inhoud van de brief bekend is ge worden. Gisteravond is een Oostberlijns echtpaar met zijn drie zoons van 24, 14 en 9 jaar er in geslaagd, van Oost- naar West-Berlijn te vluchten. Volgens Reuter had het gezin onge merkt een huis kunnen binnenglippen, dat grenst aan Westberlijns gebied. De vijf wisten de dichtgemetselde ramen van het onbewoonde huis open te breken en lieten zich toen langs een touw naar beneden zakken. De vrouw brak haar linker enkel. De anderen bleven onge deerd. Kort na de ontsnapping versche nen Oostduitse grenswachten voor de ramen van het huis. Zij haalden het touw binnen. Drie Westberlijners zijn niet van een bezoek aan Oost-Berlijn terug gekeerd. Eén van hen zou zijn gear resteerd, omdat hij zijn broer naar West-Berlijn wilde smokkelen. Commentaren "TJE televisieuitzending van zater- dagavond heeft geleid tot vele protesten en in velerlei vorm; ook ons hebben er vele bereikt. Onder de individuele protesten waarvan wij kennis namen of waarvan wij hoor den zijn er die op hun beurt te ver gaan. Wie dreigt of scheldt, hanteert van zijn kant al evenmin het juiste middel. Ook moeten we oppassen, bij alle ernst die we aan het gebeurde toe kennen. dat we de personen die erbij betrokken zijn niet belangrijker ma ken dan zij zijn. Het is een domheid geweest, zij het een zeer^ ergerlijke, en wat gepasseerd is bewijst hoezeer waakzaamheid geboden is bij de toe lating tot het gebruik van dit mach tige medium. Daar moet elke om roeporganisatie op toezien, de VARA niet minder dan de andere. In vele reacties trof ons de gekrenktheid van de mens; wij hebben daar alle be grip voor. Wezenlijker nochtans blij ven we achten de overtuiging dat dc Heer van dood en leven verdriet moet zijn aangedaan. Gaarne ondersteunen wij de wens vanuit de Gereformeerde kerken, wellicht door de andere kerken over te nemen, dat het komen kan tot een christelijk getuigenis- Wij ver trouwen, dat daarin bij de krenking van de mens niet zal worden stil gehouden. TAE muur die Berlijn in twee delen gespleten heeft, is weer gesloten. Gedurende een aantal dagen heeft men gelegenheid gehad, vanuit het westelijk stadsdeel verwanten en vrienden in het oostelijk te bezoeken. Met die verlening van gunst is het weer afgelopen. Het tekent de si tuatie. Men kan het doen zolang het is toegestaan. Daarna gaat de deur opnieuw dicht. En afgewacht moet worden, of wederom toegang zal worden verleend. Onder het communisme wordt de mens tot een pion in de alles beslis sende politiek. De communistische machthebbers staan op erkenning van hun bewind door wie aan deze zijde van de muur wonen. Zij stellen in het uitzicht, dat zij in een vlotter verkeer zullen bewilligen zodra die erkenning is afgekomen. Met andere woorden: zij gebruiken heel een be volking om zo de politici elders on der druk te zetten. De deur is even open geweest. Het verlangen van de mensen moet nu sterker zijn dan ooit. Hoe men ook over de erkenning denken moge, de methoden van het communisme zijn ergerlijk. Omvangrijke klopjacht Moordenaar nog steeds zoek De drievoudige moordenaar die uit de strafgevangenis te Turnhout is ontsnapt en mogelijk in het grensgebied tussen België en Nederland zwerft is ondanks een intensief begonnen klopjacht nog niet gevonden. Gisteravond hebben de moeder en een broer van de voortvluchtige beikend bij hun bezoek aan de gevangene hem ge reedschappen te hebben gegeven om zich een weg naar de vrijheid te banen. Bei den zijn in hechtenis genomen. Achterstand ingehaald In november 1963 zijn volgens het C.B.S. 9602 woningen 812 meer dan in november 1962 gereedgekomen. Dit Is voor de derde achtereenvolgende maand een hoger cijfer dan ooit tevoren in een overeenkomstige maand werd bereikt. in het eerste kwartaal 1963 ontstane achterstand van 8313 woningen is in de daarop volgende acht maanden op rond 650 na ingelopen. In de periode januari tm. november 1963 werd met de bouw van 87.000 wo ningen een aanvang gemaakt, tegen 84.000 in dezelfde periode van 1962. Nog lang geen pais en vree.... OP Cyprus is men vandaag begon nen met het slopen van de bar ricaden, die de Griekse en Turkse be volkingsgroepen van elkaar geschei den hebben gehouden, sinds enkele weken geleden ernstige ongeregeld heden uitbraken. Ook zullen de on geregelde troepen, die zich er achter hadden verschanst, worden terugge trokken. Sedent het begin van de gevechten hebben beide bevolkingsgroepen zich nauwelijks in de wijken van de andere groep gewaagd. Er wordt dan ook ge waarschuwd tegen een te groot opti misme over het hervatten van de vriendschappelijke relaties tussen beide groepen op korte termijn. Er is te veel wantrouwen en verden king en men heeft Grieken en Turken geadviseerd, nog niet onnodig naar de andere wijken te gaan. Met helikopters zouden prominenten van beide groepen naar afgelegen gedeelten van het eiland worden gebracht om er voor te zorgen dat de orders overal bekend zijn en wor- den opgevolgd. Dit geldt voornamelijk voor de Turkse gemeenschappen, die voor een groot deel van de buitenwereld wa ren afgesneden. De Britse troepen vallen buiten de overeenkomst. Zij blijven gewooq pa. trouilleren en handhaven hun eigen weg versperringen in bedreigde gebieden, be- halve waar de Britse commandant ze niet meer nodig acht. Ook de eenheden van het Turkse leger vallen buiten het ak koord. In theorie maken zij ook deel uit van de troepen die de naleving van het bestand controleren. De 'Turken hebben zich ingegraven dwars over de weg van Nicosia naar Kyrenia. Van beide zijden heeft men beloofd, kleine incidenten niet te zullen aangrjj. pen als een excuus om het akkoord nietig te verklaren. De Britse troepen hebben niets te maken met het ontwapenen van de ongeregelde troepen van beide groe pen. Van de zyde van de Ver. Naties is verklaard, dat secretaris-generaal Oe Thant nog deze week een waarnemer voor Cyprus zal benoemen. Nadat hij overeenstemming heeft bereikt over wal er precies van een dergelijke waarnemer en diens staf wordt verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1