Ziehier wat Shell u biedt om onbezorgd door de winter te rijden! Problemen rond het machinaal melken Spaarrecorcls ten einde „Ik wilde slechts vrouw en kinderen zien Zeven maanden uitzitten Wallstreet op nieuw record Speciale januariprijzen BONTMANTELS 't BONTHUIS J. van EGMOND NiSSNRt»54 rZ.ZT SCHIPPER en BEMANNING Nieuwe Leidse Courant SHELL BIEDT MEER NIEUWE LEIDSE COURANT 6 DINSDAG 7 JANUARI 1964 IKXtxS NIEUWS ^SLEUTELSTAD Veehouders in De Burcht LEIDEN De commissie Melkwinning Zuid-Holland van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek West" heeft vanmorgen in de grote zaal van Den Burcht een studiebijeenkomst gehouden* De heren J. B. van Dijk, hoofd van de afdeling Mastitisonderzoek van het Centraal Dierkun dig Instituut te Rotterdam, en J. de Rooy, hoofdassistent van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek te Zeist, het probleem van de uieront steking bij het machinaal melken. In Wassenaar Raad was in paar minuten klaar De heer Van Dijk benaderde het pro bleem van de diergeneeskundige kant Nadat hij was ingegaan op de vraag hoe de veehouders kunnen ontdekken wan neer het vee uierontsteking heeft, behan delde hij enige aspecten van de genezing van deze kwaaL Daarbij legde hij de nadruk op het onoordeelkundig gebruik en het niet juist bewaren van penicilline Hij raadde vooral aan zoveel mogelijk de veearts in te schakelen, opdat de klacht, dat de penicillinetherapie niet afdoende zou zijn, zal worden uitgeband. De methoden om uierontsteking te voorkomen liggen volgens de heer Van Dijk voornamelijk in de verbetering van de mechanische melktechniek en het zo hoog mogelijk opvoeren van de hygiëne, zowel voor als tijdens en na het melken. Bovendien wees hij op de wenselijkheid van een goede voeding van het jongvee, terwijl vliegvrije stallen om overbrenging van „wrang" te voorkomen, van uiterst groot belang zijn. De heer J. de Rooü ging dieper in op de aspecten rond de melktechniek en de hygiëne. HU wees op een goede voorbe handeling van de koe. „Bü een minder goede voorbehandeling zal het proces van de melkvorming langzamer en minder krachtig verlopen." aldus de heer De Rooy. Evenals de heer Van Dijk was hjj van mening, dat de uierontsteking vaak te laat door de veehouders wordt opge- Hij stond met de heer Van Dijk afwij zend tegenover de werkmethode, zoveel mogelijk koeien melken in zo kort moge lijk tijdsbestek. Belde sprekers hadden begrip voor dit sociaal-economisch aspect, doch zij meenden, dat dit de melk, noch het vee ten goede komt. Ook bij onhy giënisch werken, dat bij te grote werk- snelheid kan voorkomen, wordt overbren- ging van bacteriën van dc ene op de andere koe vergemakkelijkt. Goed en snel machinaal melken alleen te bereiken met een goede sami werking tussen melker, koe en machine, aldus de heer De Rooy. Het machinaal melken kan volgens hem nog veel den verbeterd, wanneer de melker proberen de koe op de fysiologisch juiste wijze te behandelen. „Tracht de koeien op te voeden door de melk eerst goed los te maken en daarna vlot uit te mel ken", aldus de heer De Rooy, die evenals de eerste spreker tal van vragen van vele aanwezigen kreeg te behandelen. Bij de Rijkspostspaarbank is in 1963 een spaaroverschot geboekt van f 236 (vorig jaar 244) miljoen, waardoor het inleggerstegoed samen met f 102 min. toenam tot f 3569 min. In december was het spaaroverschot f 9.5 (24,1) min. Voor de bij de Nederlandse spaarbank- bond aangesloten banken was 1963 weder een gunstig jaar ook al zijn de laatste maanden de resultaten niet onaanzienlijk gedaald. Men vraagt zich af of er in 1964 een onderbreking zal komen van de re cords, waaraan men gewoon was geraakt. Het jaar begint echter met nieuwe vor- gemeenteraad zich uitvoerig be ziggehouden met de herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, dat moest worden aangepast aan de wensen van Gedeputeerde Staten en de Kroon. Bij die behandeling werden enkele wensen geuit door de raad. vooral wat betreft de bestemming van agrarische gronden. Onder meer werd door de raad gevraagd ter kennis van Gedeputeerde Staten te brengen dat een kleine opschuiving van het tracé van de provinciale weg no. 1 bij de KatwUkseweg. zodanig dat de bloembollengronden daar zouden wor den ontzien, op prijs gesteld zou worden. Verder besloot de raad. dat op gronden die de bestemming ..agrarische doelein den II" hebben gekregen een beperkte kassenbouw zal zijn toegestaan. Gister avond heeft de raad de redactionele wij zigingen in het ontwerp-besluit, die naar aanleiding van het debat op 16 december moesten worden aangebracht, goedge keurd Mr. C. A. van Gorcum (pvda) her. innerde nog eens aan de bezwaren die zijn fractie heeft tegen de mogelijkheid van kassenbouw op alle agrarische ter reinen II. Op verschillende plaatsen zul len kassen een storend element vormen. Burgemeester Geertsema antwoordde, dat ook burgemeester en wethouders over deze aangelegenheid een andere opvatting hadden De raad heeft echter aldus beslist De vergadering waarin de herziening van het uitbreidingsplan werd goedge keurd en nog enkele andere hamerstuk ken werden behandeld, duurde slechts enkele minuten men van dienstbetoon, waaronder de per soonlijke leningen. De spaarbank voor de stad Amsterdam boekte in december een overschot van f 1.67 (v.j. 3) min. onder invloed van de vroege winter en de vrees voor prijsver hogingen. toch was het een recordjaar met f 40.47 (35,98) min. overschot. Te zamen met f 9 min. bijgeschreven is het totaal thans f 354 min. en het tal spaarders nam dank zij 41.871 ni rekeningen tot 424.278 toe. Bij de spaar bank te Rotterdam was het spaarover schot in december f 0,45 (2,3) min,, ir 1963 f 31,8 (34,4) min. Tezamen me: f 10,8 min. rente kwam het totaal op f 375 min., verdeeld over ruim een half miljoen spaarders. Bij de spaarbank te Hilversum was het spaaroverschot in 1963 f 8.13 min., het spaartegoed steeg tot f 92,9 (80) min. Ontsnapte gevangene meldt zich n fVanonze correspondent) TNE 28-jarige Johannes D. uit Ven- lo. die gedetineerd was in de Haagse strafgevangenis en vorige week uit een ziekenhuis in Venlo, waar zijn overleden pleegvader lag opgebaard, wist te ontsnappen, heeft laten weten wel weer naar de cel te willen terugkeren. Hij zou zijn ge vlucht. omdat zijn bezoek aan het ziekenhuis anderhalf uur eerder plaats vond dan aanvankelijk was gedacht Zodoende kon hij geen ontmoeting hebben met zijn vrouw en kinderen. Aangezien D. niet de bedoeling zou hebben gehad zich aan zijn gevange nisstraf van zeven maanden te onttrek ken, zou hij zich vandaag weer bij de portier melden. Gisteren heeft D. ons zijn relaas verteld. „Op Nieuwjaarsdag kreeg ik bericht dat mijn pleegvader was overleden. Ik raakte diep onder de indruk, want vooral de laatste jaren heb ik een enorme steun aan hem gehad. Ik kreeg toestemming afscheid van hem te ne men en liet via een kapelaan mijn vrouw in Venlo weten dat ik om streeks vier uur 's middags zou arri veren bij de dodenkapel. Ik werd per auto naar Venlo gebracht, maar onderweg rekende ik uit dat ik veel vroeger bü de dodenkapel zou zün dan gedacht was. Dan zou ik dus mijn vrouw en kinderen niet kunnen zien. zo redeneerde ik. Toen kwam er een plan netje bjj my op. Stok Ik maakte ongemerkt de lange stok los die in mijn rechter broekspijp zat en die mü het lopen zou moeten be lemmeren, De bewaker die tegenover me op de bank zat had niets in de gaten. Ik wachtte op een geschikt mo ment om mij van de stok te ontdoen. Dat ogenblik kwam nog voor we in Eindhoven waren. Terwijl de bewaker zich voorover boog naar zijn collega die de auto bestuurde, rukte ik de lange stok uit mijn broek en legde die achter mij neer Ik hield ech ter mijn been stijf, alsof ik de stok nog steeds droeg. Een tijd lang had ik de in druk dat ze me toch in de gaten hadden, want ze begonnen beiden te zingen en te fluiten", aldus D. Geschoten „Bij aankomst in Venlo. moest ik de wagen loodsen naar de dodenkapel Op eens schoot het door mijn gedachten: Ik wil en ik zal mijn vrouw en kinderen zien. Ik stapte uit de auto en deed toen nog net alsof ik nog steeds hinder had van de stok. Toen ik daar mijn vrouw zag. draaide ik mij om en ging er blik semsnel vandoor. Ik was ongeveer honderd meter weg toen ik het eerste schot hoorde knallen. In totaal is er negenmaal op me gescho ten. Ik hoorde enkele malen de kogels langs m'n oren fluiten en een keer dacht ik zelfs dat ik geraakt was. Ik bleef even staan, smeet m'n jas weg en rende ver volgens door naar de woning van mijn tante. Daar zag ik mijn huilende moeder. De volgende dag ben ik heel vroeg naar de dodenkamer gegaan en heb daar afscheid genomen van mijn pleegvader. Ik heb me er inmiddels van over tuigd dat thuis alles goed is. Mijn vrouw kan rondkomen dank zij de so ciale dienst. Ze krijgt f 51 plus f 7 voor extra voeding en nog wat extra brandstof. Er kan nog wel wat bij, maar we mogen niet mopperen. Vol gende maand verwachten wij ons vier de kind. Ik heb de toezegging dat ik dan even naar huis mag gaan en ik hoop nu maar dat ze die niet zulien intrekken". In Haagse kringen u vcmR! uai prof- dr. J. Tinbergen heeft toegezegd het voorzitterschap op zich te nemen van de raad voor ontwikkelingshulp. De regering had hem daarvoor aangezocht De raad voor de ontwikkelingshulp die nog moet worden samengesteld, is be doeld als adviesorgaan voor hulp aan ontwikkelingslanden. Prof. Tinbergen doceert wiskundige economie en ont wikkelingsprogrammering aan de econo mische hogeschool te Rotterdam. Holland van 1859 Emissie Indola tevreden maar niet gerust Het bruto-prem ie-inkomen van Verzekering-Mij- Holland van 1859 in 1963 met f 3.5 miljoen of ll*/* to f 34 min. en de resultaten zullen slechts weinig achterblijven. Was het jaar niet onbevredigend, het draagt de kiemen van een achteruitgang in zich. Bij brand verzekering neemt aantal en omvang van schaden internationaal toe vooral bij de grote industrieën, evenals bij mo torverzekeringen. Bij ongevallenverze kering zullen door de nivellerende in vloed van het verkeer de laagste ge- varenklasse op hoger peil worden sa mengesmolten. Ook bij ziekenhuis- er dokterskosten moeten de premies aar. de stijging van de vergoedingen worden aangepast. Transportzaken waren bevre digend doch iets minder gunstig. Paar den- en veeverzekering waren iets gun stiger, doch bij runderverzekeringen was het schadeverloop slecht. De zaken in België en Frankrijk groeiden verder, doch schaden en onkosten namen toe. Tegenover de belangrijke stijging van loonkosten moeten produktiviteit en ef ficiency staan. De administratie krijgt een nieuw gebouw en wordt daadwerke lijk geautomatiseerd. Door de fusie met de Utrecht ei HAV-bank komt er een concern f 5,5 miljard levensverzekeringsbestand en f 50 miljoen premie-inkomen vo< de schadeverzekering. De New Yorkse effectenbeurs steeg gis teren tot een nieuw record na grote han del. Bij de opening waren de aandelen aanmerkelijk hoger, doch rondom de mid dag ging door winstnemingen de helft de stijgingen verloren, waarna tegen het einde de vooruitgang hervat werd, zodat de meeste fondsen op het beste peil sloten met winsten van fracties tot twee dollar. Staal, non ferro-metalen. nutsbe drijven, spoorwegen en afzonderlijke goede beleggingswaarden boekten de beste winsten en de meeste olies en che mische fondsen sloten eveneens hoger, doch tabak was lager in afwachting van het rapport der Amerikaanse regering roken en gezondheid. De scherpe daling van tabakaandelen te Londen trof ;ens de sigarettenfabrieken. Auto's daalden ondanks de stijging van de Ame rikaanse wagenverkopen. De meeste an- Op 17 januari opent de Rotterdamsche Bank de inschrijving a pari op de aange kondigde f6.465.000 13^-jarige 5-5% pet in gewone aandelen converteerbare obli gaties van f 500 der Indola N.V. te Rijswijk waarbij 20 claims recht geven op een obligatie, storting 3 februari, begin claim- handel 9 januari. Officiële beursnotering wordt gevraagd. De conversiekoers der aandelen is 325 pet. Voor een obligatie van f 500 met bijbetaling van f 150 worden twee aandelen van f 100 verstrekt De con- versietijd is van 15 januari 1966 tot op 31 januari 1971. De rente is 5 pet van febr. 1964 tot eind januari 1971. daarna 5% pet. De aflossing geschiedt in elf termij nen van f540.000 van 1966 tm. 1976 en een van f525.000 in 1977. Vervroegde af lossing is mogelijk in 1966/67 a 103 pet 1968 68 a 102 pet. 1970/71 a 101 pet, daar na k 100 pet. Doel is voor een derde aflos sing van korte en bankschulden, een derde investering in bedrijfsuitrusting (niet voor bouwplannen) en een derde versterking van liquiditeit De resultaten over 1963 zullen rekening houdende met het grotere kapitaal niet veel afwijken van die over 1962. De orderportefeuille is bevredigend. Ook voor 1964 rekent de directie op omzetstijging. De voortduren de kostenstijgingen en het krimpen van de winstmarge baren wel enige zorg, doch de directie is daarom niet pessi mistisch en zij heeft vertrouwen. De be drijven hebben zich sneller ontwikkeld dan was voorzien en de omzet over 1963 zal 20 pet hoger zijn. Als alle conversie rechten van de lening-1960 vóór 18 jan. gebruikt worden, zal de agioreserve f5,27 miljoen bedragen waarvan f3,6 min be lastingvrij in aandelen kan worden uit gekeerd. Mulders Fabriek van Rollend Materiaal en Landbouwmachines meldt dat in 1963 zoals was verwacht de resultaten behoorlijk verbeterd zijn en dat het be drijf goed van orders i dere belangrijke groepen waren verdeeld. Van de 1338 verhandelde fondsen sloten 10 hoger, 456 lager en 252 onveranderd. Er waren 61 hoogte- en 13 laagtepunten 1963-1964. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen steeg $0,17 tot S 75,67 tegen een vorig record van $75,50 op vrijdag, die voor 425 indus triëlen S0.17 tot $80,25 spoorwegen $0,11 tot $40,65, 50 nutsbedrijven $0,22 tot 199, van Ass. Press voor 60 aandelen 0,70 tot 279,90, van Dow Jones voor 30 industriëlen 1,83 tot 769,51 punten. GEVRAAGD FLINKE KRACHT voor afwerken van goederen. Eventueel i.b.v. rijbewijs. Bij gebleken geschiktheid woning beschikbaar VAN DER HORST 3 Octoberstraat 2 b. Op het Anatomisch-Embryologisch Laboratorium der Rijksuniversiteit te Leiden, Boerhaavekwartier, Wasse- naarseweg, kan geplaatst worden a) een bediende-preparateur b) een jongste bediende c) een laborant(e) Volledige dagtaak. Salaris volgens Rijksregeling Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten Hoogleraar-Directeur van genoemd laboratorium. VOOR KOTTER IJMUIDEN 38 SCHOTTEL NEDERLAND N.V. WARMOND Afd. Scheepsbouw Veerpolder 5 Voor onze administrateur zoeken wij EEN ASSISTENTE die na een inwerkperiode in staat is verschillende werk zaamheden zelfstandig te verrichten. Haar taak zal verder om. omvatten het bedienen van de telefoon, verzorgen van de correspondentie e.d. Wij denken aan iemand met een Mulo diploma en het diploma typen. Enige kennis van de Duitse en Engelse taal is gewenst Spoedige indienst treding. Sollicitaties aan ons adres Veerpolder 5 te Warmond, tele- Benut voor uw advertenties EEN KRANT VAN FORMAAT Adverteer daarom regelmatig in de Tank „SUPER SHELL" niet I.C.A. op winterkwaliteTt. U pro fiteert van de extra voordelen: bestrijding ijsvorming in de carburateur bevordering vlot starten in de winter bij lage temperatuur uw motor is snel op gunstige bedrijfstemperatuur. OOK NU VLOT STARTENt Ga over op „SHELL X-IOO" Multigrade. de olie die de motor schoner houdt, voor pittiger rijden zorgt en u onder alle weersomstandigheden vlot laat startenl ONBEZORGD RIJDEN! Niet langer uitstellenl Vraag nu naar „SHELL SILICONE" Com- pound. Dat beschermt het ont stekingsmechanisme tegen mist en vocht. Dus geen startmoei lijkheden door vonkoverslag! Nu bij de meeste Shell service punten verkrijgbaar: „SHELL" Defroster, ontdooit bevroren ruiter» „SHELL" Solvent 337, zorgt dat het water in uw ruitensproeier niet bevriest! „SHELL ENSIS" vloeistof 256, in handige spuitbus, beschermt het chroomwerk tegen roest. Op vele Shell service-punten staat men bovendien klaar om de onderkant van uw auto te voorzien van een roestwerende laag „SHELL" U.B.C. Maak nü een afspraak! Stop nü bij één van de 2900(1) Shell-stations in Nederland. vindt daar de produkten, die u het rijden in de winter prettig maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6