Luns: „Geen kracht in afzondering" Artikel in Brits een tijdschrift De Gaulle: Steun aan Cambodja EEG-ministers komen tot bestand in „appeloorlog" Leven in Rusland radicaal anders Uw Kunstgebit Kwaliteit van souvenirs wordt steeds beter ]jn een &öhte hij, Leven in de ijstijd DINSDAG 7 JANUARI 1964 Misverstanden uit de weg ruimen (Van een onzer redacteuren) QNDER het opschrift „Onaf hankelijkheid of onderlinge afhankelijkheid" heeft mr. Luns in het januarinummer van het Britse tijdschrift In ternational Affairs een pleidooi gehouden voor de gedachte van een onderlinge afhankelijkheid van Europa en de Verenigde Staten. Het artikel van onze minister van buitenlandse za ken is klaarblijkelijk bedoeld om aan beide zijden van de At lantische oceaan misverstan den weg te nemen over eikaars bedoelingen en om duidelijk te maken, wat wordt verstaan on der de gedachte van onderlin ge afhankelijkheid. De minis ter herinnert er aan, dat de be weegredenen, die vijftien jaar geleden hebben geleid tot op richting van de Navo, nog steeds gelden. Men moet volgens mr. Luns voorko men. dat aan Amerikaanse zijde mis verstand ontstaat over de mogelijkheid van een derde-macht-politiek aan de Europese kant van de oceaan. Op hun beurt moeten de Amerikanen vermij den. dat er in Europa verwarring groeit als gevolg van maatregelen, die uitgelegd zouden kunnen worden als een „losmakingspolitiek", welke zo als bekend veelvuldig door de Gaulle wordt gesignaleerd. Minister Luns wijst er op. dat getracht moet worden, in het kader van de Atlantische gemeen schap te streven naar verschillende vormen van samenwerking. Dit zou bij voorbeeld het geval kunnen zijn in één bepaalde kwestie of op lange ter mijn tussen alle landen of tussen beperkt aantal. Openstaan Niet alle plannen lenen zich voor deelneming van alle betrokken landen. Dergelijke beperkte groepen moeten echter blijven openstaan voor landen, die een werkelijke bijdrage willen en kunnen leveren. Een samenwerking als hierboven be pleit houdt volgens mr. Luns in, dat alle landen, ook de kleinere, een stem in de wereldpolitiek behouden en rol kunnen spelen, die in overeenstem ming is met hun mogelijkheden en waarvoor zij dan ook verantwoordelijk heid zouden willen dragen. „Oude stijl Minister Luns vreest dat indien Europa tot een gesloten gemeenschap zou worden gemaakt dat betekent dat men de feiten en tekortkomingen van het nationalisme in oude stijl zou overplanten op een nieuw groter ge heel. Het gaat er niet om of Europa alleen of onafhankelijk temidden van de grote mogendheden kan staan. Het gaat er om of dat moet en zo ja, waar om. Volgens mr. Luns zal een Europa dat zijn eigen weg gaat. gescheiden van zijn deelgenoten aan de overkant van de oceaan, niet bijdragen tot het afwenden van een gewapend conflict. En evenmin zal het feit, dat het alleen staat, de zaak van de vrije wereld ver aterken in het geval er toch een oorlog zou uitbreken. Een geheel Als de huidige ontwikkeling in de richting van internationale ontspanning zich voortzet, is het duidelijk dat het zowel in het belang van de Amerika nen als dat van de Europeanen is, een zo hecht mogelijk front te'vormen. Ook Auto rijdt in op militairen: vier gewonden Bij het passeren van een voor hem rij dende wagen op de Dolderse weg tegen over het Amerikaanse militaire kamp in de Zeister buurtschaphuis Ter Heide is de 32-jarige loodgieter G. K. uit Zeist gis teravond met zijn personenauto geslipt en ingereden op een groep militairen die uiterst links van de weg wandelden. Van deze dienstplichtigen, allen ingedeeld bij de genie en gelegerd in de Dumoulin- kazerne te Soesterberg, kreeg J. van der W. uit Zoetermeer enkele zeer ernstige kneuzingen aan de nekwervels. N. H. S. uit Franeker en M. J. G. S. uit Helmond braken beiden een been, R. de W. uit Utrecht werd licht gewond. Allen zijn ter verpleging in het militair hospitaal „Oog in al'' te Utrecht opgenomen. Aardgas Bierum naar Duitsland De NAM zal straks ook aardgas aan Duitsland gaan leveren via haar zuster maatschappij aldaar, Brigitta. Het gaat hier niet om commerciële levering maar om verdeling op half-om-half-basis vol gens het z.g. Ecms-Dollarakkoord. Het gas dat namelijk bij Bierum naar boven zal worden gebracht, is ook af komstig van Duits gebied. Via een pijp leiding zullen bepaalde kwanta over de hoeveelheid wordt nog beraadslaagd naar Noord-Duitsland worden gevoerd, zodra de putten bij Bierum in exploita tie komen. hier zal naar de mening van mr. Luns het falen van de verwezenlijking van de onderlinge afhankelijkheid de tegen standers bevoordelen. Zo zal vroeg of laat de vraag of een Europese kern strijdmacht al of niet wenselijk licht beantwoord moeten worden. Maar dat kan niet het geval zijn. voordat een waarlijk ..een-gemaakf' geheel Europa is. Zelfs indien die vraag dan bevestigend beantwoord zou worden, brengt dat geen verandering in de eigenlijke noodzaak van een gemeen schappelijke Atlantische defensie. De veronderstelling, dat de vorming van een Europese afschrikwekkende kernmacht tot grotere onafhankelijk heid van de deelnemende landen kunnen leiden, is naar het oordeel mr. Luns dan ook een illusie. Int< deel zou het bezit heen handelen van uit zijn eigen iden titeit en meer dan de laatste jaren het geval is geweest, voor het beschermen van zijn eigen belangen ln de bres staan. Als de Amerikanen in het verle den meer begrip voor deze dingen aan de dag zouden hebben gelegd, niet al leen met betrekking tot Europa, maar ook wat betreft de mening van de lan den in Azië, Afrika en Latijns-Ameri- ka. zouden heel wat fouten niet ge maakt zijn. Nederland Mr. Luns herinnert nog aan de rol, die Nederland in de negentiende en twintigste eeuw in de wereld heeft ge speeld. aan de mislukking van de neu traliteitspolitiek, die met het bombar- Rotterdam definitief ter i aan de politiek van on- jderlinge afhankelijkheid, die ons land bracht tot deelneming aan de Benelux, de gemeenschappelijke Europese markt, de Westeuropese unie, de Navo en andere organisaties, waarin de lan den van de westelijke wereld elkaar na de Tweede Wereldoorlog vonden. „Wij zijn er diep van overtuigd", al dus mr. Luns, „dat er geen kracht en geen voorspoed gevonden kan worden in afzondering." Roof in drie bedrij ven Minister Luns op de bres voor onderlinge afhankelijkheid van Amerika en Europa. heid met zich brengen, zowel in mili tair als in politiek opzicht, dat het de noodzaak van een zo nauw mogelijke samenwerking eerder zou vergroten, dan verminderen. De minister ziet geen andere mogelijkheid, dan deze samen werking in Atlantisch verband, zoals die er al vijftien jaar is geweest. Met klem waarschuwt hij tegen de opvat- king tussen de landen van West-Euro pa en de Verenigde Staten onvermijde lijk moeten leiden tot Amerikaanse „overheersing". Drie bandieten met donkere brillen op en gewapend met pistolen drongen gisteren een woning in New York binnen. Zij waren net bezig het geldkistje van de bewoonster, die met de pistolen op een afstand werd ge houden, open te breken toen er gebeld werd. „Wie is daar?," vroeg één van de bandieten. „De verzekeringsagent," luid de het antwoord. De man werd verzocht binnen te komen, direct beroofd van 150 dollar en moest toen in een hoek van de kamer gaan staan. Kort daarop werd er op de deur geklopt. Het was de melkboer die ook mocht binnenkomen en 200 dol lar lichter werd gemaakt. In het geldkistje zaten 50 dol- Ongelijk Dit neemt niet weg. dat mr. Luns be grip heeft voor het feit, dat tussen de Verenigde Staten en Europa belangrijk heid en invloed ongelijk zijn verdeeld. De Europese landen dienen inderdaad grotere invloed te krijgen binnen het verband van de Atlantische gemeen schap. Het Oude Europa moet meer dan totdusver gelegenheid krijgen, zijn te laten horen, meer dan voor- Geen sneeuw gevallen in Innsbruck Naar aanleiding van ons artikel van gisteravond over de Olympische Winter spelen in Innsbruck heeft men ons erop attent gemaakt, dat er op dit ogenblik, in tegenstelling tot eerder aan ons ver strekte gegevens, in het geheel geen sneeuw is te vinden in Innnsbruck. De Oostenrijkse regering laat echter niets na om de accommodatie tot in de puntjes in orde te hebben wanneer de Spelen op 29 januari gaan beginnen. Daarom rijden op het ogenblik honderd- den vrachtwagens van het leger naar de Italiaanse Dolomieten om vandaar uit Deze wordt dan gebruikt om de ski baan en springschansen toch met een laag sneeuw te bedekken DE minsters van landbouw van de zes landen van de Europese economische gemeenschap hebben gisteravond ln Brussel tot een be stand in de „appeloorlog" besloten. Na een vergadering van drie uur, die werd onderbroken voor afzonderlijk over- .eg tussen de verschillende delegaties, werd een compromis bereikt, waarbij de Duitse bondsrepubliek en Frankrijk de grens voor een bepaald soort Ita liaanse appelen tot 12 januari gesloten mogen houden. Daarna zullen slechts maatregelen tegen de invoer daarvan kunnen worden genomen, indien komt vast te staan dat de markt door deze Italiaanse appeln wordt onvedderd. Het compromis houdt voorts in. dat de Duitse bondsrepubliek zijn aanvraag om de verlenging van de termijn tot na 12 januari heeft ingetrokken en Italië afzag van de poging door een stem ming in de ministerraad het besluit van de Europese commissie, waarbij de Duit se en Franse maatregelen werden goed gekeurd, te vernietigen. Eerste heer Het was de eerste keer in het be staan van de EEG, dat een lid-staat de ministerraad bijeen heeft laten roepen om een beslissing van de Europese com missie bij de toepassing van de ont snappingsclausule in de verordening voor groenten en fruit ongedaan te ma ken. Volgen deze clausule kan de grens voor een 'bepaald produkt wor den gesloten, indien de invoer daarvan „marktverstorend" zou werken. Een dergelijke maatregel dient echter te woixien goedgekeurd door de Europese De deken van het corps diplomatique van Moskou, de Zweedse am bassadeur Rolf R. Sohl- man heeft gisteren op een afscheidsreceptie ge zegd dat zich in de Sow- jetunie tijdens zijn zes tienjarige verblijf al daar fundamentele ver anderingen hebben voorgedaan. In ant woord op vragen van ver slaggevers zei hij: Ik denk dat de toestand in het land radicaal veran derd is omdat de betrek kingen tussen de een ling en de overheid heel anders zijn geworden... hun juridische veilig heid is nu heel anders. De 63-jarige diplomaat. die met een Russische vrouw gehuwd Is, zei dat de Russen tn de dagen van Stalin geen persoon lijke veiligheid kenden en dat de materiële voorzie ningen nu heel anders zijn. Over de voedselsitua tie in 1947, na de misluk te oogst van 1946, zei Sohl- man: Zoals de heer Chroesjtsjef zei. stierven er mensen, en ik ken daar gevallen van. Buiten Za gorsk (een stad bij Mos kou) werd een jongen ver moord door iemand die het brood dat de knaap mee naar liuis nam. in handen wilde krijgen. Nu i de standigheden van vorig jaar de slechtste van de afgelopen 83 jaar. On danks dat was het nu he lemaal niet zo erg, omdat hun hulpbronnen groter zijn, hoewel het enige moeilijkheden mee- manier waarop de men sen op straat liepen kon den zien, dat zij vitamine gebrek leden. Zover mij bekend bestond het Russi sche voedsel ln die dagen hoofdzakelijk uit aardap pels en kool, en zeer wei nig vet en sukiker. Te genwoordig.... valt er niet meer te vergelijken. Op de vraag wat hij destijds dacht van de ge ruchten dat Chroesjtsjef niet meer zo sterk zou staan, zei de ambassa deur: Dat geloofde ik Regime-Ulbricht eist gesprek met Willy Brandt De Oostduitse communisten eisen, dat burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn direkt betrokken wordt bij even tuele toekomstige besprekingen over een heropening van de muur voor de Westberlijners. Deze eis was vervat Jn een brief de Oostduitse vice-premier Willy Stoph aan Brandt. De brief is zaterdag over handigd aan de Westberlijnse funktio- naris. die met de Oostduitsers onder handeld heeft over de opening van de muur gedurende de feestdagen. Stoph heeft Brandt te verstaan gege ven, dat hij alvorens nieuwe onderhan delingen gevoerd kunnen worden een ontmoeting moet hebben met de Oost duitse vice-premier Alexander Abusch. Van geallieerde zijde was geen beves tiging of ontkenning van dit bericht te verkrijgen. Lof voor Brandt Het orgaan van de oostduitse commu nistische partij schreef gisteren dat de bezoeken door de communistische partij en door Walter Ulbricht werden be werkstelligd. Volgens het blad kan geen enkele andere regering zich erop beroe men dat zij in minder dan drie weken tijds 1.200.000 bezoekers tot haar hoofd stad heeft toegelaten. Neues Deutsch- land had ook lof voor de Westberlijn se burgemeester Brandt, die gewoonlijk een der voornaamste doelwitten van de communistische propaganda is. Tegelij kertijd oefende het blad kritiek uit op de ultra reactionaire machten in West- Berlijn en Bonn. die gewezen hadden op het politieke risico van de actie. Dit moet echter gezien worden als een poging om een kloof te scheppen tussen Bonn en West-Berlijn. Het uitreiken van pamfletten aan Westberlijners, waarmee zij als gasten in een deel van hun eigen stad werden verwelkomd, maakte deel uit van deze campagne. Straatvegers waren gisteren aan de westelijke zijde van de muur druk bezig met bet op ruimen van grote hoeveelheden van de ze pamfletten, die de terugkerende Westberlijners wegsmeten zodra zij weer voet op vrije bodem zetten. een voorgeschreven pro cedure. De moeilijkbeden met de Italiaanse appelen zijn ontstaan, nadat op 1 ja nuari in de EEG de kwantitatieve be perkingen en de minimumprijsregelin gen voor groenten en fruit van de kwaliteitsklasse één in het onderlinge handelsverkeer zijn opgeheven. Voor de produkten van de klasse „extra" was dit reeds het geval sinds 30 juni 1962. Ou 19 december kondigde de Bonds republiek echter aan, dat de maatrege len voor bepaalde soorten appelen zou den worden gehandhaafd en grote hoe veelheden Italiaanse appelen werden aan de Duitse grens opgehouden. Uit vrees, dat deze voorraden op de Franse markt zouden komen, werden ook de Franse grenzen gesloten. Hoewel de export van Nederlandse appelen niet door deze maatregelen wordt getroffen, heeft Nederland juri dische bezwaren tegen het op deze wij ze toepassen van de ontsnappingsclau sule. namelijk het sluiten van de grens voordat nog import heeft plaatsgehad. De Nederlandse permanente afgevaar digde bij de E.R.G. D. Spierenburg, noemde dit een „ernstig precedent". Geen Indonesiërs op Djakarta-lijn Omdat ook de KLM Singapore aandoet bij zün vluchten op Djakarta mogen voortaan geen Indonesiërs meer an deze vliegtuigen gebruik van maken. Indonesië nam deze maatregel in het kader van zijn „politiek van confrontatie tegenover Maleisië". Ook andere luchtvaartmaat schappijen worden door deze maatregel getroffen. Zouden Indonesiërs nog met de KLM naar Europa willen reizen dan moeten ze eerst met de Garoeda naar Bangkok waar ze dan kunnen overstappen op het KLM-vliegtuig uit Tokio. De KLM ziet overigens geen aanleiding om Singapore als tussenlandingshaven te schrappen. voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaal van het gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder 's morgens een weinig op de plaat ge strooid - houdt het gebit de gehele aag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. De zebra's in de dierentuin van Boedapest hebben het niet erg op de sneeuw. Zij hebben waar schijnlijk ervaren, dat het witte tapijt koud en glad is en dat het pijnlijk kan zijn, als zij er over uitglijden. Of sneeuw schoenen het verlossende woord kunnen spreken? Wij betwijfelen het. In groentebranche tien procent De werkgevers- en werknemersorga nisaties, partij bij de c.a.o., voor de detailhandel in aardappelen, groente en! fruit, hebben overeenstemming bereikt' over een verhoging van de lonen met' 10 pet. m.i.v. 1 januari. In de maand januari zal nog nader overleg gepleegd worden over de ver werking van het minimum-loon in de c.a.o. welke zal gelden vanaf 1 ja nuari 1964, alsmede verdere wijzigin gen in deze overeenkomst In Haagse kringen is vernomen dat prof. dr. J. Tinbergen heeft toege zegd het voorzitterschap op zich te ne men van de raad voor ontwikkelings hulp. De regering had hem daarvoor aangezocht. De raad voor de ontwikke lingshulp die nog moet worden samen gesteld. is bedoeld als adviesorgaan voor hulp aan ontwikkelingslanden. Prof. Tinbergen doceert wiskundige economie en ontwikkelingsprogrammering aan de economische hogeschool te Rotterdam. Frankrijk heeft Cambodja mi litaire hulp aangeboden, waar onder ,,een complete pantseraf deling van 100 wagens van het nieuwste type" en achttien vlieg tuigen. Het staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, maakte dit i bekend in een radio-uitzending na besprekingen met de Franse mi nister van defensie. Messmer. De president deelde voorts mee dat Frankrijk heeft aangeboden meer on derwijzend personeel te zenden en middelbars scholen, een landbouw school en eet: kweekschool te vestigen. Ook zou de Franse regering overwe gen een grote lening met lage interest te verstrekken voor de aanleg van een spoorweg von 135 km van de hoofdstad Fnom Penh naar de haven stad Sihanoekville, het voormalige Kompong Som. Onlangs zag prins Norodom Sihanoek af van alle steun van de V.S., omdat deze onverenigbaar zou zijn met de neutraliteitspolitiek van zijn land. Op een banket ter ere van minister Messmer verklaarde het staatshoofd zondag: „Na een zeer lange stilte schijnt Frankrijk besloten in Azië de rol te spelen welke dit land door zijn verle den toekomt. Frankrijk ls thans wellicht het enige land dat een hechte brug tussen Oost en West kan slaan". Tieners maken eigen mode Evenals in 1962 en 1963 zal ook in 1964 aan de internationale huishoud beurs een wedstrijd „teenagers ont werpen hun eigen mode" verbonden zijn. Uit alle delen van het land wer den hiervoor vele honderden tekeningen ingezonden, welke dezer dagen door een jury zijn beoordeeld. Niet minder dan 175 ontwerpen kwamen voor ver vaardiging in aanmerking. Zij zullen door dc meisjes zelf in halve finales te Meppel. Zwolle, Arnhem, Tilburg, Rot terdam en Haarlem worden getoond. De finale is eind april in het RAI-gebouw te Amsterdam. De beste modellen zul len tijdens de huishoudbeurs, van 1 t.m. 10 mei. in een speciale stand te zien Ir. Van Osselen opent 2 beurzen TR. W. VAN OSSELEN, voorzit- -t ter van het bestuur van dej Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, heeft gisteren in Utrecht i de wintervakbeurs voor koffersl en lederwaren en de souvenirs-j beurs geopend. Beide beurzen! worden tot en met 10 januari ge houden in de Vredenburggebou- wen van de Jaarbeurs. Aan de lederwarenbeurs nemen 110 fa brikanten en importeurs deel op een ex positieoppervlakte van 2050 vierkante meter. De souvenirbeurs telt 120 exposan ten en beslaat een oppervlakte van 1800 vierkante meter. Ir. Van Osselen zei in zijn openingsrede, dat velen wat gemakkelijk onvriendelijke kritiek op de fabrikanten van souvenirs uiten. Er zijn Inderdaad nogal wat souve nirs die niet bijzonder geslaagd moeten I Dc Deense fabrikant Hans Christian Andersen heeft een poeder uitge vonden waarmee de ver ontreiniging van de zee door stookolie afdoende en goedkoop kan worden bestreden. Volgens Deen se persberichten moet het middel door een vliegtuig boven de olie worden uitgestrooid. Er ontstaat dan een chemi sche verbinding die de olie doet klonteren en zinken. I Blijkens een officiële bekendmaking van het Deense koningspaar zal het huwelijk tussen prin ses Anne Marie en kroonprins Constantijn van Griekenland in ja nuari 1965 in Athene wor den voltrokken. I President Ben Bella van Algerije heeft giste ren van de Russische premier Chroesjtsjef een vliegtuig ten geschenke gekregen met een Russi sche bemanning van tien leden. Het toestel een II- joesjin-18 met propeller turbine aandrijving, werd door de Russische ambassadeur op een militair vliegveld bij Al giers aan Ben Bella overgedragen, die direct een rondvlucht met het toestel maakte. I De Britse graaf van Ilarrowby is van mening dat de Britten steeds langer van gestalte wor den en langere bedden nodig hebben. Hij wil dan ook dat de conserva tieve regering hier wat aan doet- De graaf heeft het Hogerhuis de vraag gesteld of het ministerie van huisvesting voortaan „als voorwaarde kan stellen dat bouwvergun ningen voor nieuwe flats en woningen een clausu le dienen te bevatten, die voorziet in passende ruimte voor bedden voor mensen die langer zijn dan 1.90 meter". De 71- jarige graaf is zelf, iets langer dan 1.80 meter. I In dc afgelopen weken hebben zich. in Zuid- en Midden-Engcland een aantal incidenten van zwarte kunst voorge daan, waarbij vooral graven en kerkversierin- gen het moesten ontgel den. De 76-jarige predi kant Ernest Street, heeft afgelopen zondag hierop gereageerd door van de kansel de vloek uit te spreken over hen die de Godsakker hebben ge schonden. Uit schrik voor deze banvloek heb ben de beoefenaars van de zwarte kunst een ont wijd negen-eeuwen-oud kerkhof in orde ge- 1412) Bij een vorst van 10 graden onder nul lopen wij in onze winter jassen te kleumen en zelfs in goede, welgestookte huiskamers zit ten we te huiveren, alsof het wer kelijk koud is In hoeverre dit ge drag ais verwend moet worden ge kenschetst, zullen we graag aan het oordeel va" anderen overlaten, want het gaat er ons alleen om, het welverzorgde leven van onze dagen te stellen tegenover de bar re ontberingen die de mens in de ijstijden moet heb ben gekend. Toen doortimmerde hui zen, geen centrale verwarmingssys temen. geen welge vulde kledingmaga zijnen. waaruit naar behoefte kon wor den geput, kortom, er ontbrak nogal het een en ander dat momenteel als heel normaal wordt beschouwd. Toch zouaen we van de destijds levende mensen waarschijnlijk een verkeerde voorstelling hebben. in dien we meenden, dat ze de hele dag liepen te huiveren en voortdurend be zig waren zlcli dc handen warm te slaan, t ei wijl ze zich nauwelijks ln de open lucht durfden wagen. Want er zijn steeds nog een paar volken die ln een volslagen ijstijd leven, ook al zijn wij daarvan vrijgesteld. De volken rond de poolkring, zoals verschil'r nde Samojeden-stammen, dc Lappen, Eskimo's en de uit Ja pan verdreven Aino's kunnen daar toe worden gerekend. En we kunnen ons voorstellen, dat hun levensom standigheden zo ongeveer overeenko men met die van de zuidelijker wo nende volken, die in de greep van de Ijstijd leefden. Naar onze begrippen, is het bar en boos de uiterste inspanning te moeten aanwenden om een wak open te houden, zodat de bron van het bestaan niet wordt afgesloten. TOCH IS HET ZO* Toch <s dat winters vaak het be langrijkste werk van de Aino, die met rietmatten een tentje bouwt om zijn wak te beschutten tegen de ver stijvende greep van de wind, die het in enkele minuten zou dicht blazen, Indien hij vrij spel kreeg. Dit wak moet de vis leveren, waarvan het gezin var. de geduldige Aino enige tijd moet leven Heeft de man het koud? Het kan haast niet anders bij temperaturen van 40 tot 60 graden vorst, maar hij voelt het toch niet als een onduldbaar ongemak. En met de Lap pen en Eskimo's is het al niet anders Zij hebben zich we ten aan te passen aan omstandighe- overkomeljjk schij nen, zodat we mo gen veronderstellen, dat de mensen die in de ijstijden leefden zich even eens hebben aangepast en beslist niet de hele dag op die kinderachtige ma nier liepen te kleumen, zoals «y dat bij veei zachtere temperaturen ple gen te doen. Bovendien hebben de mensen in de Ijstijd een kuituur bezeten welke de voorstellingen, die men zich er gemeenlijk van maakt verre over treft. Knud Rasmussen heeft hier terecht op gewezen en aangetoond, dat de aoden mét hun kleding wer den begraten, sieraden en andere grafgescbrnkcn geverfd in rode oker meekregen, waaruit blijkt dat er zekert welstand bestond. De tijden noopten klaarblijkelijk niet tot kannibalisme, zoals sommi gen menen en daarmee trachten de oorsprong van dit afschuwelijke be drijf te verklaren. De oorsprong van het kannibalis me stam» waarschijnlijk uit perio den van nog grotere welstand! worden geacht, maar ieder jaar valt er volgens hem verbetering te bespeuren. Zolang honderdduizenden toeristen pas weten wat zij op bun reizen hebben ge zien nadat zij thuis hun foto's hebben ontwikkeld, kan men niet verwachten dat het dese toeristen zullen zijn die naar het betere souvenir vragen, aldus de heer Van Osselen. Nu Nederland niet langer een goed- koopte-eiland is, zal het als industrieland een reputatie van goede kwaliteit moeten opbouwen. Het geldt ook voor de fabri kanten van tassen, koffers en andere le derwaren. De Jaarbeursvoorzitter zei in dit verband, dat het Instituut voor in dustriële vormgeving, de Jaarbeurs en ook de „Stichting gulden vorm" hun acti viteiten dan ook met grote belangstelling zullen volgen. De voorzitter van de Vereniging van souvenirfabrikanten, de heer G. Ouden aarden, verwacht voor zijn branche ernsti ge moeilijkheden van de ontwikkelingen op het loonfront. Het maken van souvenirs is vaak seizoenwerk en bovendien kan in veel gevallen de produktie niet wor den opgevoerd. Volgens hem zullen de loonsverhogingen dan ook zeker van in vloed zijn op de prijs van de souvenirs. Over de estetische kwaliteiten van de souvenirs zei hij nog, dat de kritiek zich in de allereerste plaats moet richten tegen de smaak van het publiek en niet tegen de kwaliteit van het artikel. De econo mische resultaten van het afgelopen sei zoen stemmen niet tot ontevredenheid, de vraag naar souvenirs breidt zich nog steeds uit De waarde van de jaarlijkse omzet aan souvenirs wordt geschat op 100 miljoen gulden. Premier Lefèvre hoos op artsen Minister-president Th. Lefèvre heeft gisteravond de Belgische artsen gewaar schuwd. dat zijn regering de hervor ming van de ziekte- en invaliditeitswet ondanks hun afwijzende houding zal doorzetten. ..De regering is besloten de wet toe te passen, omdat dit haar plicht is", zei hij in een toespraak voor de radio en televisie. Premier Lefèvre hekelde scherp deop- positie van het overgrote deel van de n.eer dan 10.000 praktizerende Belgische artsen, die in de nieuwe ziekte- en in validiteitswet een aantasting zien van het medische beroep en beroepsgeheim en zich verzetten tegen de regelingen voor het vaststellen van het honorarium Hij sprak daarbij van „ene bepaalde groet geneesheren, 'ie aan de lopende band communiqués, beledigende pam fletten en circulaires lanceert, waarin op tendentieuze wijze hun zienswijze wordt uiteengezet". Hij betoogde, dat thans niet kan wor den gesproken van een conflict tussen artsen en de regering, maar slechts van een verzet tegen dc wet. Kongo verwerpt lan Nkroemah Kongo fLeopoldstad) heeft het voor stel verworpen van president Kwame Nkroemah van Ghana om de strijd macht van de V.N. in Kongo te vervan gen door een. die geheel uit Afrikanen bestaat. Theodore Idzoemboeir. de leider var de Kongolese delegatie bij de V.N,, zei op een persconerentie in New York dat den in zijn land. ple

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5