Export van bloembollen liep vorig jaar terug Min. Bot verwacht binnen 3 dagen bericht van VARA Bevel is bevel, verweer bij Leids kantongerecht Weer fraaie bloemen op Haarlemse keuring Leids student onder bed van meisje schrok zich een ongeluk toen LEZERS SCHRIJVEN ONS: NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 7 JANUARI Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: muziek avond interscholair muziekconcours. Consistorie Pieterskerk, 8 tot 9 uur: receptie A. Linschoten ter gelegenheid van zilveren jubileum als lid van het college van collectanten. Zaal Petrakerk, Surinamestraat, 8 u-: afd. Noord Ned. Christen-vrouwenbond, de heer v. d. Hoek. Leiderdorp, over „Vragen rond de gebedsgenezing". Rest. Van der Heijden, Breestraat 85, 8.15 uur: Leidse Assurantie-club. R. So- denkamp jr. over „Vreemde mensen en dingen in ons vak". Geref. Jeugdhuis. Breestraat 19. 8 u: afd. Leiden Ver. voor experimenteel Radio-onderzoek in Ned., over intergra- ted circuits en de laatst uitgekomen I transistors. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: toneelgroep Centrum met „De lui zenbarones" en ..Huis Clos" Woensdag Pieterskerk, 7-15 tot 7.50 uur: avond gebed. Foyer gehoorzaal, 8 uur: afd. Leiden Ver. voor Pedagogiek, cabaret De Vuur- j pijl uit Den Haag. Den H a agKon Schouwburg, 8.15 uur: Het Nationale Ballet Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De heer van Pourceaugnac". Donderdag Kleine zaal Gehoorzaal. 2.30 uur: afd. Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen, ope ningsmiddag met Diet Bouwknecht. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring Voor Allen, duo Herman Krebbers- Danielle Dechenne. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.- cursus „Shakespeare, wie. wat en hoe?" Oegstgeest, Gebouw Irene, 8 uur: Herv. Gemeente en Ver. v. vrijz.-Her- vormden afd. Leiden-Oegstgeest. prof. dr. C. L. Patijn uit Den Haag over „Het vraagstuk der kernbewapening". D n Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: „De Maxibulen" (besloten voorst.). Diligentia. 815 uur: Nieuwe Komedie met „What is in a name?" Vrijdag Zaal Koningskerk, hoek Willem de Zwijgerlaan-Koningstraat 730 uur: ruil- Iavond voor verzamelaars. Gebouw Rapenburg 8. 4 tot 5.30 uur: receptie J. A. Harteloh, directeur bij kantoor Leiden Nat. Levensverzekering- Bank N.V., t.g.v. zilveren jubileum. Den H a agKon Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie me» ..Macbeth" Diligentia. 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Het lemen wagentje". Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond Smit Röntgen. Grote zaal Den Burcht, 8 uur: toneel avond Ons Grunnegerlaand. Stadhuis, 3.30 uur: défilé lustrum- reünie 't Oude Vierde. Plein Doelenkazerne, 4 tot 4.30 uur: concert Kon- Mil Kapel voor genodigden en reünisten tg.v. 150-jarig bestaan 't Oude Vierde. Herv. Jeugdgebouw. Moriaansteeg 2, 7.30 uur: sociëteitsavond. Geref. Jeugdhuis. 8 uur: Geref. Jeugd verband Leiden, politieke avond. Den Haag: Kon Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met .Het donker is licht genoeg" Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Het lemen wagentje". Kurhaus-Paviljoen 8.15 uur: London Academy of Music and Dramatic Art met „A midsummer Night's Dream". Apotheken J De dienst der apotheken wordt waar genomen door de Zuider-apotheek, Lam- menschansweg 7, telefoon 23553 Deze apotheek ueemt tevens de dienst waar van de apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp. Op werkdagen be gint de avonddienst om half 6. Films CAMERA (2.30, 7 en 9 15 uur): Koorts in het bloed (18 jaar). LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur): De Lef schopper (18 jaar). LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleman (alle leeftijden). REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met zondag: Gunslinger (14 jaar): maandag tot en met woensdag: Meisjes langs de weg (18 jaar) STUDIO (2.30, 7 en 9.15 uur): D'r moet nu maar eens getrouwd worden, (alle leeftijden) TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur): Ge luidloos als de nacht (18 jaar). Tentoonstellingen Museum Oudheden: tentoonstelling Romemse mozaïeken uit Tunesië (tot 15 maart). Lakenhal: tentoonstelling schilderijen Charles Roelofsz (tot 27 jan.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Wow- jipitsj, 12 houtsnijders van Amanamkai (tot 1 maart) De Ruif, Janvossensteeg: werk van Jacques Turk (deze maand). 1 De Ruif, Janvossensteeg 59: expositie tekeningen, goaches, aquarellen en pastels van J. Turk, van 4 jan. tot en met 1 febr. I Openbare bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur, vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 9 tot 4 uur; openingsuren filiaal Plantage 6: dinsdag 3.30 tot 5.30 uur, donderdag 7 tot 8.30 uur en vrijdag van 10 tot 12 uur; openingsuren filiaal lagere school Obrechtstraat: dinsdag en donderdag van 6.30 tot 9.30 uur en zaterdag van 1 tot 4 uur, voor de jeugd woensdag van 2 itot 5 uur; jeugdbibliotheek Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woensdag van 12 tot 4.30 uur en zaterdag van 12 tot 4 uur, vrijdag voor ouderen van 6.30 tot 8.30 uur; jeugdhonk Zwarte Pad, Marnixstraat 102: vrijdag van 3.30 tot 5.30 uur. Siergewassen brachten f432 min. op (Van onze sociaal-economische redactie) In het afgelopen jaar heeft ons land voor een totaal bedrag van f 432 miljoen aan siergewassen geëxporteerd. Daarmee is de uitvoer van deze produkten niet onaanzienlijk gestegen, want in 1962 ging voor f 419 mil joen de grens over. De export van bloembollen liep evenwel terug, nl. van f 274 miljoen naar f 272 miljoen. Daarentegen bracht de export van bloemkwekerij produkten vorig jaar veel meer op en wel f 111,8 miljoen tegen f 98,6 miljoen in 1962. De uitvoer van boomkwekerij produkten ver toonde een kleine stijging, nl. van f 47 miljoen tot f 49 miljoen. Engelsen weigeren duurdere bloemen Deze belangwekkende cijfers maakte de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, bekend in zijn hedenmiddag te Den Haag uitge sproken nieuwjaarsrede. Hij noemde de ontwikkeling van de Nederlandse sier- issen-afzet in het algemeen bevre digend. Geen pessimisme Dat de export van bloembollen (on danks een groter beteeld areaal) is terug gelopen. moet worden geweten aan de door de strenge winter veroorzaakte slechte oogst, zodat de teruggang op zich- niet tot pessimisme aanleiding be hoeft. te geven. Dr. Verhage meende evenwel, dat de gevolgen van deze slech te oogst niet in één jaar geheel hersteld zullen kunnen worden. Wanneer er ech- Mutaties bij Kamer van Koophandel LEIDEN Voordat de eigenlijke nieuwjaarsbijeenkomst begon hierover schreven we gisteren hield de Kamer Koophandel gistermiddag eerst een ledenvergadering, eveneens in museum De Lakenhal. Voorzitter ir. J. J. G. van Iloek sprak onder anderen zeven aftre dende leden toe. onder wie de heren W. J. E. Tissing uit Lisse en F. J. E. Urlus uit Noordwijk, die beiden sinds 1945 lid der Kamer zijn geweest en n kleine gouden legpenning der Kamer ontvingen. De andere aftredende leden, de heren H. P. Bloot (Katwijk), C. A. Bos (Alphen den Rijn), C. D. Ligtvoet (Leiden). G. Schrama (Voorschoten) en A. Vogelaar (Sassenheim), die sinds 1951 lid waren, kregen de zilveren legpenning. Vervolgens stelde de heer Van Hoek nieuwe leden aan de vergadering de heren W. Plomp (Alphen), C. Kiel (Leiden). R. Venema (Sassenheim), A Noort (Katwijk), P. Houweling (Alphen), P. Goddijn (Leiderdorp), A. Soet (Oegst geest), J. Schutte (Leiderdorp), P M. du Prie (Leiden en W. Tappenbeck (Noord- wijk). De heer N. Langezaal deed de suggestie de afgetreden ieden te blijven uitnodigen 3or de nieuwjaarsbijeenkomsten. Voorzitter Van Hoek werd herkozen, evenals de ondervoorzitters jhr. Z. H. M. Asch van Wijck, G. J. den Heeten C. F. Meerpoel. Voorts werd de heer W. G. J. van der Linden tot ondervoor. zitter gekozen. Als vanouds werd de nieuwjaarsrecep tie, die de gisteren gehouden bijeenkomst afsloot, zeer druk bezocht, onder anderen door vele burgemeesters uit het werk. gebied der Kamer. J. J. van Kooperen (4.6) overleden LEIDEN Op 46-jarige leeftyd is gis teren na een langdurige ziekte overleden de heer J. J. van Kooperen. Vrijdagmor gen om half 12 heeft op Rhijnhof de ter aardebestelling plaats. De heer Van Kooperen was sinds juli 1962 districtscommissaris van de Ned Padvinders, als opvolger van de heer Beekes. Voordien nam hij het secretariaat waar van de Broederschap van oud-pad vinders kring Rijnland. Tevens verzorg de hij de administratie van het Ned. Pad- vindstersgilde. Ook op ander gebied gebruikte de heer Van Kooperen zijn talenten. Zo was hij verscheidene jaren ouderling van de Evang. Lutherse Gemeente te Leiden, die hij vroeger eveneens als leider van het jeugdwerk, met name de kinderkerk, heeft gediend. Verder maakte hij deel uit van het bestuur van de Vereniging voor chr. Onderwijs (Herv. schoolvereniging) en namens dit bestuur van het bestuur der onlangs opgerichte vereniging voor Prot.-diristelijke B.LO Als consulent van het bestuur der Herv. schoolvereni ging heeft de heer Van Kooperen zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de Herv. school aan de Boshuizerkade. ter geen extra tegenslagen komen, dan liggen er in de toekomst z.L toch moge lijkheden tot verdere ontwikkeling van de bloembollenafzet. Verschuivingen Afgezien van de slechte oogstresultaten liggen er toch wel verschuivingen in de bloembollenexport zo constateerde de voorzitter. De uitvoer naar de V.S. en Canada loopt reeds enkele jaren terug. Opvallend is dat de exortwaarde naar West-Duitsland in 1963 met f4 miljoen tot f80 miljoen is gestegen. Met teleur stelling gewaagde dr. Verhage er van dat de uitvoer naar Engeland daaren tegen is gedaald van f 51 miljoen tot f 41 miljoen. Deze tegenslag is o.m. veroor zaakt door de hoge prijzen der Neder landse bollen, terwijl de Engelse bloe menmarkt een zeer stabiel prijsniveau heeft en het daarom erg moeilijk is in dat land bloemen (en dus ook bollen voor de broeiers) tegen hogere prijzen te ver kopen. dan die. waaraan het publiek ge wend is. Meer dan ooit Wat de export van bloemkwekerijpro- dukten betreft, zei de heer Verhage, dat de uitvoer van snijbloemen zowel als die bloemkwekerij planten groter is ge weest dan ooit, zelfs indien rekening wordt gehouden met de waardedaling van het geld. Hij noemde het teleurstel lend dat de export naar belangrijke af zetgebieden, met name die naar België en Luxemburg en die naar Engeland, nog steeds terugloopt. Daartegenover staat o.m. een sterke stijging van de export naar Frankrijk. Voor boomkwekerijprodukten is En geland het grootste afzetgebied gebleven. De export naar Duitsland is aanmerkelijk gestegen, terwijl ook de uitvoer naar Denemarken, Frankrijk. Oostenrijk en Zweden toenam. De export van boom kwekerijprodukten naar de V.S. is van geen betekenis meer. HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het De beste merken. JIJNGHANS. KIENZLE. MAUTHE Een royale blik over de Boter markt flinks) en de Nieuwe Rijn (rechts) met waliekanten, die één van de twee grote, door Wim Kan in zijn oudejaarscon- férence raak getypeerde Neder landse problemen onderstrepen: „Hoe raak is m'n auto kwijt?" Dr. Van Voorthuijsen- sticliling 50 jaar LEIDEN Schoolkrant nr. 78 van de Dr. Van Voorthuijsensticbting bevat het concept-programma voor het 50-jarig bestaan, dat in juni wordt gevierd. Op 12 juni is er een ouderavond in de Stadsgehoorzaal en op 26 juni een offi ciële herdenking door het gemeente bestuur. Voor de kinderen is zaterdag 20 juni de feestdag. Op het terrein van de Doelenkazerne zal het bekende kin dercircus ..Elleboog" "een voorstelling geven. Op een en ander komen wij la ter nog terug. Haagse rechtbank Niet bewezen geacht DEN HAAG Voor de Haagse recht bank heeft zich te verantwoorden gehad een 40-jarige verkoper uit Apeldoorn, die op 25 sept. op de Churchilllaan te Leiden met de door hem bestuurde auto zou hebben getracht de echtgenoot van de vrouw, met wie hij relaties zou on derhouden, omver te rijden. Hij had zijn auto geparkeerd en toen de man per fiets passeerde, zou hij hebben getracht hem omver te rijden waarbij de fiets werd vernield. Verdachte ontkende het geen tenlaste was gelegd; het slachtoffer zou naast zijn auto hebben gestaan. De officier van justitie eiste zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte het tenlastegelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. Mededeling Leidee opticiens LEIDEN Naar aanleiding van de vorige week gepubliceerde berichten over het eindigen van de kortingsrege ling voor brillen ten behoeve van zie- kenfondsDatiënten. deelt de Federatie va Opticiëns, afdeling Leiden, ons mee. dat haar leden de oude regeling hand haven tot eind maart as. Naar aanleiding van de VARA-uitzen- ding van „Zo is he toevallig ook nog eens een keer", heeft minister Bot de VARA doen weten vau gevoelen te zijn dat door een onderdeel van dit program ma de godsdienstige gevoelens van een zeer groot deel van het Nederlandse volk zijn gekrenkt. Naar zijn voorlopig oor deel vormt dit een inbreuk op de goede zeden en de openbare orde Hü over weegt derhalve ernstig tot maatregelen over te gaan. De minister heeft de VARA in de gelegenheid gesteld hem binnen drie maal 24 uur schriftelijk van haar standpunt omtrent deze uitzending in kennis te stellen. LEIDEN Er verschenen gisteren voor de Leidse kantonrechter ver dachten, die zich op merkwaardige wijze verweerden tegen de tegen hen ingebrachte beschuldigingen. Een 24-jarige bankbediende uit Den Haag, die in een auto in verboden richting over de Steenstraat had gereden, voerde ter verontschuldiging aan, dat zijn in Leiden geboren moeder hem had gezegd zo te rijden. Als een gehoorzaam zoon had hij aan deze opdracht voldaan Eis f 30, vonnis f 25. Een tweede gedaagde, een 22-jarige Haagse ehauffeur, beriep zich op het be ruchte: Bevel is bevel. Als lid van een Rode-Kruiscolonne had hij van zijn com mandant opdracht gekregen met zijn vrachtauto achter een bepaalde ambu lance-auto te blijven rijden. Toen de ambulance-auto een andere auto inhaalde, volgde de Hagenaar, hoe wel daarvoor geen gelegenheid meer De officier en de kantonrechter zeiden weinig bewondering voor zijn mentali teit te kunnen opbrengen, maar nadat f70 boete was geëist, beriep de chauf feur zich nogmaals op het gegeven be vel. De kantonrechter legde er nog een tientje bovenop: ƒ80 boete. Bromfietser Een 19-jarige metaalarbeider uit Noordwijk had zich te verantwoorden in verband met een groot aantal door hem gepleegde verkeersovertredingen. Deze ridder van de weg begon met op zijn bromfiets over het Stationsplein te Lei den te rijden in verboden richting. Plot seling was hij zonder richting aan te geven omgekeerd en teruggereden. On der het viaduct door od de Rijnsburger- weg gekomen, werd de snelheid opge voerd tot 45 kilometer. Een auto rechts passeren was de volgende overtreding, waarna hij verzuimde bij de Boerhaave- laan voorrang te verlenen, om vervol gens de voetgangers op de oversteek plaats bij het academisch ziekenhuis door zijn gedrag in moeilijkheden te brengen. Toen de politie hem had staan de gehouden, bleek bovendien dat zijn voertuig tal van gebreken vertoonde. Verdachte verklaarde op een vraag of hij zo heeft gereden om aan de politie te ontkomen, dat hij geen politie heeft gezien. Hij zei de bromfiets ongeveer één jaar geleden voor 700 ndeuw hebben gekocht De officier van justitie eiste in totaal een geldboete van ƒ43.50 en onttrekking aan het verkeer van de in beslag geno men bromfiets. De kantonrechter oordeelde verdachte tot 40 boete met onttrekking aan het verkeer van bromfiets. HAARLEM Geen gebrek aan bloemen op de wekelijkse keuring. Wat 'n wonder. De moeilijkste periode in de broeierij is achter de rug. Hyacin ten waren er weinig, maar narcissen zo veel te meer. Zo toonde de Lissese kweker P. Dames de alleraardigste Peeping Tom, een geel narcisje met sterk teruggebogen bloemblaadjes. De gele Golden Advance van P. Her mans (Voorhout) deed zijn naam alle eer aan. De allerbeste kist narcissen van de show was Eddy Canzoni van G. B. de Vroomen Zn te Sassenheim. Bijzonder mooi was ook de gele trompet Gigantic Star, naar het heet een kruising tussen Carlton en Magnificence. Een uitstekend gevormde gele trompet, waarmee inzender G. Helmus uit Sassenheim veel eer inlegde. Warnaar Co., Sassenheim etaleerde de bekoorlijke Sun Chariot en de al genoemde Eddy Canzoni. De gele trompet Flevo van de fa. J. Gerritsen Zn. te Voorschoten maakte een beste indruk. G. J. van Kamp ter aarde besteld LEIDEN Onder zeer grote belang stelling is gistermiddag de heer G. J. van Kamp, secretaris van de afdeling Leiden van de Chr. Middenstandsbond, op Rhijnhof ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegen woordigers van de Leidse Midden standscentrale, waarvan de overledene penningmeester was. De Chr. Midden standsvereniging werd vertegenwoor digd door de heer J. H. Boelee. Tijdens een korte plechtigheid in de aula sprak de heer A. van Helvert na mens het Midza-bestuur, waarvan de heer Van Kamp ook deel uitmaakte. Evenals de heer Van Helvert sprak ook ds. J. van der Haar, Geref. predi kant Vrijgemaakt, van verbijstering en verslagenheid over het verscheiden van een man. die velen nog kort vóór zijn dood hadden gesproken. Ds. Van der Haar citeerde uit Predi ker. waarbij het slotwoord uit Prediker 12 13 als uitgangspunt werd gebruikt De predikant vergeleek het werk waar mee de overledene kort vóór zijn dood nog bezig was het balans opmaken met de woorden van Prediker. Hij vertelde daarbij, dat de overledene Gerrit Jan van Kamp een leven van verdriet, strijd en teleurstelling had door gemaakt. Voorts dat de overledene het middelpunt van vele activiteiten was en dat hij ook midden in de Gereformeerde strijd heeft gestaan. „Hij heeft gewerkt aan een reuzenkarwei. maar zoals Pre diker zei: Zijn werken volgen hem na" Sinds vrijdag drie inbraken in Leiden LEIDEN Tussen vrijdagmiddag en maandagmorgen is ingebroken in het kleuterdagverblijf „Margriet" aan de Boerhaavelaan. Door het vernielen van een tuimelraam wist men zich toegang te verschaffen. Binnen werden alle laden en kasten overhoop gehaald. Twee meta len geldkistjes werden opengebroken, waaruit een bedrag van f 140 verdween. In dezelfde periode heeft een eveneens nog onbekende „men" zich via een ver nielde ruit toegang verschaft tot een werkkeet van Wernink op een bouwwerk aan de Voorschoterweg. Hier verdwenen twee kisten gereedschap ter waarde van 300 gulden. In de nacht van zondag op maandag is de achterdeur van de Jan Ligthart- school aan de Damlaan geforceerd. Daar verdwenen tien nieuwe bibliotheekboe ken van de tafel in de kamer van het Van de hyacinten noteerden we de blauwe Ostara van J. Prins, Anna Pau- lowna, en multiflora's van Pink Pearl en Eros. geëxposeerd door P. Dames. Lisse. Wat de tulpen betreft: naast de rode, witgerande Olga van Gebrs. Rotte veel uit Sassenheim, stond de rode geel- gerande Golden Olga van H. P. Zwet sloot Zn. eveneens uit Sassenheim. Beide tulpen zagen er best uit De dub bele oranjerode Vesuvius van P. Damen, Voorhout, is en blijft een aantrekkelijke tulp, fraai van vorm en kleur. Van Piet Nijssen Zn te Santpoort waren er diverse zaailingen: in meer dan één zit beslist Copland-bloed en de houd baarheid van deze nieuwigheden is over het algemeen uitstekend. En verder de Sir E. Hillary, blauw-lila met lichte rand, de dubbele prachtig gele Marnix Gijsen pn de fraaie rose Bromma. Ant. Niissen Zn uit dezelfde plaats bracht ook weer vele zaailingen naar voren. Een verdien stelijke gele tulp was Sjoukje. Inzender was de fa. wed. Van Haaster, De Zilk W. Ruigrok uit Hillegom exposeerde de mooie gele Golden Triumph. Zeer apart was Best Seller, een sport uit Apricot Beauty, voor het voetlicht gebracht door dc fa. v. d. Vlugt Kimmenade uit Sant- De fa. C. Colijn Zn te Voorhout heeft een best zaaisel tulpen, waarvan we de Lila Danseuse en Cantor de meest in het oog springende blijven vinden. Christmas Marvel is een ster van de laat ste jaren. Een tulp die men al vroeg in het seizoen in bloei kan hebben en ook laat goede resultaten geeft. We zagen deze tulp o.m. van C. A. van Paridon te Noordwijkerhout, die tevens de prachtige gele Cup Final liet zien. Verder waren er diverse grote inzen dingen uit West-Friesland. Van het bij goed verdient vooral vermelding de cro cus Pickwick van de fa. Reus uit Lutje broek, die verder de gele Iris Nanfor- diae ten toon stelde. Over enige weken zal dit irisje stellig beter zijn. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Adrianus zn van W van der Klaauw en C H Rau- hé; Louise Josephine dr van M A H W Sohöttelndrieër en E H Prill- wifcz; Alida Johanna dr van J van Duijn en W van Veldhuizen: Eva Cle mentine dr van C J Overdijk en R H T Owel; Karin dr ran H Postma en A H Bosch; Hedda Harriët dr van J C Ravenswaay Claasen en H F C Hoen: Robert Albertus Maria zn van J Fasel en M J I Baelde: Arie Nico- laas zn van J C Remmelzwaal en P van der Plas; Sandra Suzanna Pie- ternella dr van C Jansen en R N S Buize: Robertus Cornells zn van C Haasbroek en C E van der Graaff: Renata Christina Felicitas dr van P J Lemmers en A M A Dobbe: Maar- tje dr van C Ouwehand en J Otgaar; Arie zn van M Verboon en S van der Knijff; Otto zn van O de Jonge en J C de Wit: Moniaue dr ran B Strijbos en H W Rol; Wilfred zn van G J le Febre en C Bleiji; Sonja dr ran B J Veenendaal en A M Kauff- man; Miranda Maria Jacora dr van A Rijsdam en J M van Haarlem: Hermanus Petrus zn van H P van der Vos en J van der Linden: Chris tine Clasine dr van G D Verhoog en C Arbouw: Johannes Hendrik Peter zn van J Pannekoek en A S Meniin. Gehuwd: T Pasma en J C van Straten; N L Visser en A du Prie. Overleden: C J A Snorn. 79 jaar, man; M J Teeuwen, 87 jaar. vrouw: P Molet, 87 jaar. man: H Brouwer. 68 jaar, man; A C Hoppenbrouwer. 79 jaar, man; P J Cambier, 82 jaar, man: M W Griffioen. 73 jaar, echtg. van G W L de Hertogh; I Vioen. 56 jaar, vrouw; A van Zon. 75 jaar, wed. van W Poesse. Leidse uitvoerder 5 jaar niet achter 't stuur DEN HAAG Een uitvoerder uit Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad omdat hij, onder invloed van drank verkerende, een auto zou hebben bestuurd. Verdachte was voor een dergelijk feit reeds viermaal veroordeeld. De rechtbank heeft hem nu veroor deeld tot f 500 boete en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar. DEN HAAG Huisvredebreitk was ten laste gelegd aan een 20- jarige student uit Levden die zich gisteren voor de Haagse politie rechter had te verantwoorden. Het was een vreedzame huisvrede breuk met amoreuze inslag. De student aanbad namelijk reeds lange tijd in stilte zijn buurmeisje Anneke, doch de vader van Anneke had daar geen waardering voor. De klassieke letteren studerende student volgde een oude beproefde methode om zijn geliefde te bereiken. Hij sloop in het nachtelijk uur haar slaapkamer binnen. Dit deed hij door ina de dakgoot naar het kamertje van zijn buurmeisje te wandelen. Hij klom door het dakraam en verborg zich onder het bed van An neke. Na enige tijd werd het slaapkamerlicht aangeknipt, doch groot was de ontsteltenis van de student toen hij van onder het bed niet zijn aangebeden Anneke maar een vreemd meisje zag staan, dat toe bereidselen maakte zich te ontkleden. „Kleed je niet uit, ik ben hier", riep hij vanonder het bed. Niet geheel onbegrijpelijk bracht de kreet enige ontsteltenis teweeg bij het meisje, dat een logeetje van Anneke was en haar slaapkamer zou betrekken. De vader van Anneke ijlde op het gegil naar boven en de student koos het hazenpad door de dakgoot. „Ik heb eigenlijk spijt de politie in het geval te hebben gemengd", zo verklaarde vanmorgen de vader van Anneke, maar ik wist na tuurlijk niet dat hij het was. De officier van justitie concludeerde dat verdachte geen oneerbare bedoelingen had bij dit vreemdsoortig bezoek, al vond hij dat deze Romeo toch wél wat te ver was gegaan. Hij eiste f 25.boete of 5 dagen hechtenis, waartoe de rechter de student veroordeelde. Vara, staak uw gekwets De eerste reactie van het Vara-bestuur op de kwetsende t.v.-uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van zaterdagavond jl. lijkt mij doorzichtig en weinig zeggend om niet te zeggen: mis leidend. ..Het Vara-bestuur betreurt het door de uitzending bij een aantal mensen ontstane MISVERSTAND", zo luidt de verklaring. Met andere woorden: „een aantal mensen" in werkelijkheid zijn dat vele honderdduizenden Nederlanders hebben niet begrepen wat de medewer kers van het gewraakte programma onderdeel bedoelden. Dit „voorrecht" was blijkbaar slechts aan enkele pientere mensen van de Vara beschoren, die het programma daarom goedkeurden voor uitzending. Ieder weldenkend mens voelt aan, dat dit onzin ls. Iedereen begrijpt ook. dat de unanieme afkeurende reactie van ons volk helemaal niet prettig is voor de Vara de „rooie- honden-rotzooi", om een term van me vrouw Mies Timp-Bouwman te gebruiken (welk een niveau spreekt hieruit Maar daarom is slechts klare taal op haar plaats. Fouten bekennen, kan moeilijk zijn maar is altijd nobeler dan schuld ver doezelen door accenten te verleggen. Het dwingt ook meer respect af. Naar mijn mening kan het Vara-bestuur slechts één ding doen om deze onver kwikkelijke zaak te saneren: het pro gramma definitief staken. De medewer kers blijken bij voortduur op een zielige manier hun gebrek aan niveau te willen compenseren door als kwajongensachtige pubers te gaan schelden en beledigen ten einde tóch de aandacht op zich te ves tigen. Het lijkt me al heel onwaarschijn lijk, dat niet één van de medewerkers bij de voorbereiding van het programma heeft gedacht: dat gaat echt niet Nu gaat de vergelijking met kwajongens natuur lijk niet helemaal op; die kunnen in hun felle reacties soms nog geestig zijn op de koop toe en bovendien hebben zü hun leeftijd „mee". Leiden T. JONGEJAN Niet gekwetst te televisieprogramma. Laten we niet teveel stenen in de richting van deze men sen gooien, maar liever naar ons zelf kijken. Er zijn genoeg mensen die zich christen noemen, maar bij wie je er niets van merkt. Verbeter de wereld en begin bij jezelf. Wat zaterdagavond in dat pro gramma naar voren werd gebracht, is de pure waarheid. Maar de waarheid mag nu eenmaal nooit worden gezegd. Mevr. SCHONEVELD— VIANEN Oegstgeest Borneostraat 31 T elevisie-uilzending Dc kritiek op de televisie-uitzending „Zo is het kan ik vanzelfsprekend begrijpen, maar ik vind het niet billijk de bedoeling van dit onderdeel geheel uit het oog te verliezen. De samenstel lers hebben de kijkers, naar hun zeggen, willen voorhouden dat velen van de televisie hun god maken. Ze hebben dat op hun eigen wijze gedaan. Naar achter af blijkt voor velen schokkend. Het zou jammer zijn als deze bedoeling in de verbijstering ten onder ging. Dan is er weer lekker omheengepraat. Want het is dan toch maar een feit dat mensen zo door de televisie worden opgeslokt dat de televisiemast hun kruis is geworden. Slaven zijn het van een medium dat erin geslaagd is slaven te maken van men sen die alles over zich heen laten komen en de geestelijke weerstand missen om te schiften. Misschien heeft de schok van zaterdagavond sommigen uit hun slaap doen ontwaken. Dan is de uitzen ding toch van nut geweest. De felle reac ties zijn ongetwijfeld gekomen van men sen die al wakker waren. Voorschoten. D. LANGENBERG siteit slaagdi klassieke ta_. Lambooy te Den Haag. letterkunde de hee

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3